i Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje I OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETE^j looker, Uw ke&' BINNENLANDSCH NIEUWS Spoorwegen en Landbouw crisis Commissie van onderzoek benoemd Behoud van de Zuiderzeevisscherij Verzending verhuisblljetten R. K. Werkgevereen iging V olkenbondscomraisste Aangifte ongevallenwet LUCHTVAART De DO X naar Zuld-Amerika De postvluchten naar lndië Het Italiaansche eskader in Brazilië GEMENGD NIEUWS Strijd om kleuren Auto in een sloot gereden Meisje in badinrichting verdronken Insluiper aan het werk De inbraken te Wychen Gefingeerde inbraak Een autodief Ziekenauto tegen een boom gebotst ONDERWIJS R. K. Universiteit Een regenachtige middag KERKNIEUWS Petrus Donders' geboortehuisje PASSAGIERSLIJSTEN e° f. S ■■■■■■■■■aaaaaaaaai aaaaaaeaaaaaaaaaa Prlncipieele beschouwing van de grondslagen der tarlefspolitiek De vorige week maakten wij er melding van, dat de Minister van Waterstaat voorne mens was een onderzoek te doen Instellen naar de huidige goederentarieven der Ned. Spoorwegen, meer In het bijzonder naar die voor den uitvoer van land- en tuinbouwpro ducten. Naar wij vernemen, is deze commissie thans benoemd. De taak, die haar is opgedragen, Is als volgt omschreven: Een onderzoek in te stellen naar de vraag: a. of en in hoever het peil van de tarie ven der Ned. Spoorwegen voor uitvoer van land- en tuinbouwproducten, ook ln verge lijking met de tarieven van landen, waar mede Nederland, wat dien uitvoer betreft, moet concurreeren, gerechtvaardigd is dan wel verlaging behoeft; b. of en in hoever ook overigens het spoorwegbeleid hier te lande ten aanzien van de goederentarieven wordt en moet worden beheerscht door commercieels en fluancteele overwegingen, dan wel behoort te zijn gegrond op economische overwegin gen van anderen aard. Tot lid en voorzitter der commissie is be noemd mr. P. de Vries, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam, tot leden de heeren A. Donker, directeur der Stoomvaart Maatschappij „Noordzee" en lid van den Spoorwegraad, Baam, jhr. dr. Ellas, chef van den dienst van handelszaken en goederentarieven bt) de Ned. Spoorwe gen, Bilthoven; W. G. A. M. v. d. Lugt, ondervoorzitter der K. v. K. voor Rotter dam; L. H. Mansholt, Ud van Ged. Staten van Groningen. Glimmen; ir. Th. M. B. van Marle, inspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen, 's-Gravenhage en P. V. Val- star, Ud van den Spoorwegraad, Naaldwijk. De heer L. Slagter, oud-referendaris bij het Departement van Waterstaat, Den Haag, is tot secretaris benoemd. Vrijdagmorgen te 11 uur zal de commis sie door Minister Reymer worden geïnstal leerd. De brug over de Zuiderzee Het comité tot behoud van de Zuiderzee- visscherij houdt Vrijdag 16 Januari as. te half acht in gebouw „Amicitla" te Den Haag een openbare vergadering, waar de film der Zuiderzee-vlsscherij zal vertoond worden en de burgemeesters van Harder wijk en Bunschoten en de heeren S. ten Bokkel Hulnink, waterbouwkundige en Fred. Thomas, redacteur van „De Tijd" het woord zullen voeren over: „De brug over de Zuiderzee." De minister van Binnenlandsche Zaken en L. heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij schrijft, dat het voorkomt, dat, indien bij de gehouden volkstelling blijkt of bereids is gebleken dat aan personen, die nog in het bevol kingsregister staan ingeschreven en de ge meente metterwoon hebben verlaten, alsnog verhuisblljetten worden verzonden naar de gemeenten, naar welke bedoelde personen, blijkens ingewonnen inlichtingen, zouden zijn vertrokken. Deze handelwijze ls in strijd met de voorschriften 1. z. de 11de Volkstelling ge geven. Deze personen moeten nl. ambts halve worden afgeschreven en mogen niet op den gaarstaat 7 over 1930 worden ver meld. Indien verhuisbiljetten voor de hiervoren bedoelde gevallen worden (of zijn) ont vangen, moet daarvan aan den directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden kennis gegeven. Mr. M. P. L. Steenberghe uit Goirle, die zijn benoeming als voorzitter van de Alge- meene R, K. Werkgeversvereeniging nog ln beraad had gehouden, heeft deze functie thans definitief aanvaard. Minister Beelaerts naar Genève. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vergezeld van prof. mr. dr. Francois, administrateur, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van zijn Departement, heeft zich gister middag per Staatsspoor naar Genève be geven. ter bijwoning van de bijeenkomst der Volkenbondscommissie voor de be studeering van het vraagstuk der Europee- sche Unie. De Minister van Binnenl. Zaken en L. heeft een circulaire gericht tot de gemeen tebesturen, waarin gezegd wordt, dat ver schillende Raden van Arbeid voornemens zijn zich te wenden, dan wel zich reeds hebben gewend, tot de gemeente-secreta rieën ter verkrijging van sommige op de bedrjjfstelkaarten voorkomende gegevens, welke voor de Raden van Arbeid van be lang kunnen zijn voor de contröle op de naleving der Ongevallenwet 1921. Mede op advies van den Minister van Ar beid, H. en N. wordt de aandacht geves tigd op art. 2 der wet van 31 Juli 1930, dat o.m. den ambtenaren van de gemeen ten, door welker tusschenkomst de opga ven en Inlichtingen voor de bedrijfssta- tistiek worden Ingewonnen, verbiedt de ontvangen opgaven en inlichtingen verder bekend te maken dan voor de uitoefening van de hun krachtens genoemde wet op gelegde taak gevorderd wordt. Op 25 Januari Kapitein Christiansen heeft verklaard, dat de Do X Zaterdag of Zondag de werf te Lissabon zal verlaten en op 25 Januari a.s. de aangekondigde vlucht naar Zuid-Amerika zal beginnen. Volgens een bericht uit Lissabon heeft kapitein Cliristiansen den Portugeeschen admiraal Gagu Couttinho, uitgenoodigd om deel te nemen aan den Transatlantischen tocht van de Do. X. Hij zou de eenige passagier zijn. Tijdens de vlucht zou den door den admiraal uitge vonden sextant worden gebruikt. De Do. X zal tot Madeira dezelfde route volgen als destijds door de Portugeesche vlie gers van Portugal naar Brazilië gevlogen werd. Het vliegschip zal te Madeira eenige da gen vertoeven, alvorens de reis voortgezet wordt. Het negende vliegtuig te Allahabad Het negende postvliegtuig de PH-AEZ, gezagvoerder T. Wiersma (van Amsterdam 8 Jan.) is gisterenochtend om 6 uur van Ka- ratsji vertrokken, om 9.55 te Jodhpoer aan gekomen, vandaar weer vertrokken om 10.25 en om 13 uur te Allahabad aangekomen. Alles wel, heden verder. Het 7e retourvllegtuig te Djask Het 7e retourvliegtuig vertrok gisteroch tend om 4.50 uur uit Jodhpoer en landde om 8.32 in Karatsji. Het vertrok vandaar we der om 10.08 en arriveerde om 14.05 ln Djask. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Te Genua is bericht ontvangen uit Bra zilië dat de bemanning van de Italiaansche Vliegtuigen, die onder bevel van den Minister van Luchtvaart generaal Balbo de vlucht naar Brazilië hebben gemaakt, per stoom schip „Duflio" naar Italië terug zal keeren. Over den aankoop der vliegtuigen wordt thans met de Brazillaansche regeering on derhandeld. Benzinepompen van de SheU en de N. A. B. L M. De Koninklijke Shell-groep heeft over heel de wereld als handelskleur gekozen het geel met roode emblemen. Er zijn echter enkele maatschappijen, welke hiervan trachten te profiteeren, door aan hun pompen eveneens een gele kleur met roode emblemen te geven. De Shell-directie besloot ten krachtigste te gen deze hi. misleidende reclame op te tre den. Een dezer maatschappijen was de N. A. B. I M. die op verschillende punten in Den Haag geel geschilderde benzine-pom pen heeft geplaatst en ook een in diezelfde kleur ge schilderde tankauto door de stad doet rijden. De B. I. M. (Bataafsche Import Maat schappij), het verkoopkantoor der Shell-pro- ducten ln ons land, stelde een gerechtelijke actie in tegen de N. A. B. L M., waarbij zi) vorderde: le. dat de auto's en de pompen in een andere kleur zouden worden geschilderd dan geel, zoodat verwarring met Shell-pom- pen uitgesloten ls en 2e verwijdering van de letters B. I. M. uit den handelsnaam N. A. B. I. M. Op 6 Januari heeft de president van de Haagsche Rechtbank in kort geding in deze zaak uitspraak gedaan en aan de B. L M. haar vordering toegewezen. De directeur der N. A. B. I. M. werd ver oordeeld om binnen acht dagen na dagtee- kening van het vonnis (5 Januari) alle auto's en pompen te doen overschilderen ln een an dere kleur en zijn handelsnaam te wijzigen. Dit vonnis was uitvoerbaar bij voorraad, zoo noodig met behulp van den sterken arm. De B.I. M. had de gegevens acht dagen afgewacht, maar toen er Dinsdag nog niets veranderd was en de gele pompen nog rustig op verschillende plaatsen in de stad stonden, besloot zij zelf de zaak ter hand te nemen en het vonnis ten uitvoer te brengen. De N. A. B. L M. had waarschijnlijk eenig vermoeden van dit plan, en Dinsdagavond werd in allerijl een der tankauto's oranje ge schilderd en één der pompen, welke aan den Rijswijkschen weg staan. Voor het overige was echter alles bij het oude gebleven. Gisterochtend besloot de B. L M. in te grijpen en de chef van het Haagsche bijkan toor, de heer Drenth, vervoegde zich met eenige schilders van de Bataafsche aan het huisje van de N. A. B. 1. M. en gaf opdracht alles wat geel was aan het huisje benevens de gele benzine-pomp over te schilderen. De schilders begonnen direct met dit werk, waarin zij zich door niets Ueten storen, ook niet door het krachtige protest van den direc teur der N. A. B. I. M. Deze kon de Shell- menschen niet verhinderen het plan uit te voeren, daar de heer Drenth hem het vonnis .uitvoerbaar bij voorraad, zoo noodig met be hulp van den sterken arm" voor hield. De directeur bepaalde zich dan ook tot een krachtig protest, wat nog krachtiger werd. toen hij zag, dat de Shell-schilders over de mooie gele pomp een donker bruine verf smeerden en ook de deur en kozijnen van het huisje in deze ehocoladekleur schilderden. Er hielp echter niets aan en binnen een kwartier was er geen geel meer te zien, en de Shell-pomp, welke in de onmiddellijke nabijheid staat, kon zich thans verheugen ln een ongestoorde alleen-heerschappij, ten minste wat de gele kleur betreft. Vervolgens ging de heer Drenth met zijn helpers naar de andere pompen, welke even eens met de chocolade-kleur overdekt wer den.: Een luxe auto, waarvan de bestuurder ver blind werd door de lichten van een tegen komende autobus uit Goes, is onder Kwa- dendamme gisterenavond in de sloot gere den. De auto werd zwaar beschadigd. Van de beide Inzittenden, twee heeren uit Rotterdam, werd er een aan een der beenen gewond. De auto werd later door een kraanwagen op het droge gebracht. Gisterenavond om zes uur is door een zwemmer in de overdekte badinrichting aan de Tuindersstraat te Rotterdam, het lijkje bovengebracht van een meisje. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken bleken vergeefsch. Het ls komen vast te staan, dat het meisje de Il-jarige A. Blesgraaf van den Schiedam- schen Dijk. omstreeks half vier met een 9- Jarig vriendinnetje was gaan zwemmen. Het vriendinnetje is ln de drukte het slachtoffer kwijt geraakt en is toen alleen naar huis gegaan, zonder iets te zeggen. Vermoed wordt, dat het meisje, dat lid van een zwemclub was en dat bekend stond als een goed zwemster, in het water onwel is geworden. Voor de variatie ls te Tilburg weer eens een Insluiper aan den gang geweest. Door een niet gesloten deur aan de achterzijde der woning sloop een individu, bij zekeren de K. in de Lochtstraat binnen. Hier werd slechts een portemonnaie met één gulden buitgemaakt. Bij den buurman van de K. had de man meer succes. Hier viel een bankbil jet van 100 alsmede een gouden horloge ln zijn handen. De politie ontdekte tot dusver geen spoor van den dader. Door de Nijmeegsche politie is gepakt zekere H. uit Nijmegen, verdacht van mede plichtigheid aan inbraken o.a. in Wychen. Na verhoor door den burgemeester van Wychen, werd hij uitgeleverd aan de Justi tie te Arnhem. Twee andere verdachten moesten weer op vrije voeten gesteld worden. Bedrog door een penningmeester Te Wageningen deed Zondag een fa brieksarbeider, die penningmeester van de afd. Wageningen van den Nederl. Bond van Fabrieksarbeiders is, bij de politie aangifte, dat door inbraak bij hem zou zijn ontvreemd een geldkistje inhoudend f 350 f 400. Bij het onderzoek werden echter geen sporen van braak gevonden. Een familielid ontdekte in den tuin het geldkistje. De politie nam den fabrieksarbeider-penning meester mede naar het bureau, waar het kistje geopend werd; er bleek nog ruim f 33 ln aanwezig. Bij een huiszoeking werd, op verschillende plaatsen verstopt, een be drag van ruim f 200 gevonden. De politie vond ln een en ander aanleiding, de boeken van den penningmeester in beslag te ne men, waarbij bleek, dat de administratie niet ln orde was. Volgens een voorloopige schatting is er een tekort in kas van ruim f 600. De man is aangehouden en heeft ten slotte bekend, de Inbraak gefingeerd te hebben, ten einde b*t te doen voorkomen, dat het verdwenen geld hem ontstolen was. Woensdag is hij ter beschikking' van de Justitie te Arnhem gesteld. Dinsdagavond tusschen 6 en 8 uur werd te Wageningen de auto van ds. J. Mortier uit Zalk, welke deze in de Bergstraat had geplaatst voor de woning' van een familie lid, ontvreemd. De politie slaagde er na enkele uren in den dader, een beruchten autodief uit Arnhem, aldaar aan te houden, nog in het bezit van den auto. Hij is naar Wageningen overgebracht, ter beschikking van den commissaris van politie aldaar. De inliggenden geen letsel bekomen Gisteren is nabij den Langenberg te Ede een militaire ziekenauto bi) het passeeren van een vrachtwagen tegen een boom opge reden, na eerst tegen den vrachtwagen te zijn aangebotst. De ziekenauto, waarin drie zieken lagen, werd aan de voorzijde geheel vernield. Noch de chauffeur, noch de inlig- genden bekwamen verwondingen. De vrachtwagen werd eveneens beschadigd. Het paard sloeg op hol. doch kon spoedig tot staan worden gebracht. Het aantal studenten aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen bedraagt thans; Voor de Faculteit v. Godgeleerdheid 54, waaronder 5 vrouwen. Voor de Faculteit van Rechten 161, waar onder 13 vrouwen. Voor de Faculteit van Letteren en Weten schappen 233, waaronder 57 vrouwen. Totaal dus 488, waaronder 75 vrouwen. Daarenboven zijn nog ingeschreven alleen als student, zonder recht om college te vol gen 17 personen, waaronder geen vrouwen. De baas uit de „Keizer Karei" stond voor de deur van zijn herberg, en hapte een luchtje, de handen op den rug gebogen. Het was nog vroeg op den middag, en de dikke herbergier zag met welgevallen naar zijn pas opnieuw geschilderd uithangbord, waarop een dikbuikig heerschap met een groote pint in de hand stond afgebeeld. Keizer Karei had wel nooit een buik gehad, maar hier op het uithangbord van Tist Knops had hij er wel een. Het was overtrokken weer, en Hst wist niet goed wat hij doen ging, evenmin als het weer. Hij zag eens links en rechts, en dan naar de overzijde van de straat, naar de herberg van zijn konkurrent Bluts. Op dat oogenbllk kwam Bluts zelf aan eyn deur staan, en kreeg dadelijk Hst Knops in de gaten. Ze zeiden elkaar vriendelijk goe den middag, want ofschoon ze tegenover elkander een „proef-lokaal" hielden, waren ze toch goede vrienden. Zij waren als twee messen eener schaar, die elkaar niet bijten, maar wel wat er tusschenin komt. Nu zagen ze beiden naar de lucht, en Bluts knipte eens met zijn varkensoogen, alsof hij pas uit zijn bed kwam. „Ik geloof niet, dat het zal overblijven", riep hy naar den overkant der straat. „'k Geloof het ook niet", klonk het terug. „Slecht weer voor de kommèrs." „Ik verwacht ten minste vandaag niet veel klanten", zei Bluts weer, en hy klopte zyn pyp uit. „We hebben tegenwoordig toch geen weeren meer gelijk vroeger hè?" Terwyi hy zoo filosofeerde kwam hy tot voor de deur van de .Keizer Karei" gewan deld. „En Ik heb weeral juist een versch vaatje Jenever Ingeslagen", peinsde Hst hardop. „Wie weet, wanneer ik het zal afgetapt heb ben, met die slechte weeren ziet men geen mensch aan den toog. T'is ne kwade tijd man." ,,'t Ja Hst jong, het is bij mij justekes eender", sprak Bluts. „Ik heb sinds drij weken een tonnetje beste porto aangespro ken, het is nog niet half leeg." Tist stelde voor eens van dien porto te gaan proeven. Bluts stemde in, en beiden trokken ze naar den overkant in ,.De groene kraal", herberg, by Jan Bluts. De porto smaakte geweldig en naar nog meer. „De menschen zyn toch dom, dat ze ons verplichten van zelf dien porto uit te drinken", zei Bluts. Tlst betaalde voor vier frank Porto, en toen kwam Bluts op de gedachte eens van Keizer Karel's jenever te gaan snoepen. Hö stak de vier frank in zijnen zak en het tweetal trok terug, de straat over naar het lokaal van Knops. Van aan den toog kon de eene de anderen zijn deur in d'oog houden, en klanten wa ren er toch niet te verwachten. De snaps van Knops was al ruim zoo goed als de Porto van Jan Bluts en op één been bleven ze dan ook niet staan. Bluts haalde de vier frank boven water en gaf ze terug aan Hst voor de borrels. „Wacht", zee Tlst, „Ik ga nog eens mee, ik kan terwijl den hond eerst bulten laten." Hy ging den hond halen, riep tegen z'n vrouw, die in t achterhuis aan 't frutselen was, dat hy den hond z'n boodschap ging laten doen, en weer ging de reis naar „De groene kraai" aan den overkant der straat. Van den hond trok Tist zich niet veel aan. Die zou zynen plan wel trekken. De vier frank werden weer bovengehaald, en veranderden nogmaals van eigenaar. Het lekkere nat parelde als een olie in de roemers op den toog, en een mager straal tje van het waterachtige zonnetje weer spiegelde zich ln den wijn. „Da's verdraaid goeie Porto, Jan." „Tk zou 't gelooven, Tlst, maar die jene ver van u is ook fyn. Ge proeft nogal gauw als het goeie „marchandies" is." De vier frank waren opgedronken en za ten nu weer in Jan zijn zak. Deze vond het vervelend, dat er zoo maar geen enkele klant kwam om wat te kunnen klappen, en wist er niets beter op dan maar weer terug naar den anderen oever der straat te ste ken in gezelschap van Tist, en zyn hond, die van uit het open deurtje naar buiten sprong, en likkebaardend op zyn baas kwam toegeloopen. Andermaal werden de vier frank boven gehaald en in klare veranderd. Het ging er zoet binnen, en ze geraakten den tel kwijt. Tist luisterde eens of zijn vrouw ook op komst was, en stak dan glim lachend de vier frank in zyn vestzak. Het begon hem terdege te smaken. Ze dronken nu niet meer voor den dorst, maar omdat ze er den smaak van te pakken had den. Hst stelde voor om er nog een glaasje porto over te gieten, om eens van smaak te veranderen. Beiden trokken weer terug naar het ka- pelleke van Bluts, maar de hond ging niet meer mee. Hetzelfde tooneel van daarstraks: pere lende wijn en klinkende frankskens, maar er komen roode en opgeblazen koppen by, en nu en dan overslaande tongen. Hun konversatie trok op niets meer. Ze hadden byna geen benul van wat ze dronken, en Tist sprak van goeie jenever als het Porto was, en Bluts vond zijn eigen Porto hoe langer hoe beter. Nu dronken ze uit gewoonte, omdat ze niets anders te doen hadden; ze konden er niet mee ophouden, de eene wou voor den andere niet onderdoen; het werd een zekere stryd tusschen beiden, wie of er het laat ste woord zou hebben. Ze redeneerden niet meer. Ze broebelden maar wat, instinktmatig vulden ze de glaasjes, en staken de vier frank ln hunnen zak, die ze naderhand weer even Instinkt matig uithaalden, om ze op den toog van hun konkurrenten te leggen ter betaling van glaasjes jenever of Porto. Het was inmiddels beginnen te regenen, maar de drinkebroers merkten er niets van en plasten lustig op hun pantoffels van de eene herberg naar de andere. Aan alles komt een eind, ook aan dien gedenkwaardigen achtermiddag. Toen Tlst rond de zessen met een formidabel stik in zynen kraag naar boven stommelde, kon zyn vrouw maar niet begrypen, waar hy dat gehaald had, evenmin als Jan Bluts zijn gade begreep, waar hy dat van hem had opgedaan. Ze waren geen van beiden dien middag van huis geweest. Het raadsel werd slechts opgelost, toen de eerste kllënt des avonds ln „De groene Kraal" kwam en om een Porto vroeg. Vrouw Bluts kon hem niet gerieven, want het vaatje was leeg. En in de tooglade lagen er broederlijk naast elkaar vier frankskens te glimmen, en schenen naar de waardin te pinken.... Tot deze laatste groep behooren degenen, die examen of tentamen wenschen af te leg gen, doch geen colleges volgen. Gereconstrueerd en plechtig ingezegend. Gisteren op den sterfdag van den Eer- biedwaardigen Dienaar Gods Petrus Don ders is zyn gereconstrueerd geboortehuisje op den Heikant te Hlburg plechtig ingewyd. Het huisje ls onder de deskundige leiding van den architect H. Frankefort te Tilburg door de aannemers C. Laro en M. v. Ton geren, aldaar, opnieuw opgebouwd. Van bul ten maakt het geheel den Indruk een ou- derwetsch arbeidershuisje te zyn en milae gevers hebben door het schenken van an tieke meubelen van het interieur iets bij zonders weten te maken. Vele geloovigen zyn getuigen geweest van de plechtige Inzegening van het huisje. Gisterenmorgen om 9 uur droeg de wel- eerw. kapelaan J. A. v. d. Wildenberg, in de parochiekerk van den Heikant een H. Mis op, die door tal van vereerders van den Dienaar Gods werd bijgewoond. De weleerw. Pater H. v. d. Sande C.ss.R. oud-missiona ris in Suriname, hield een korte predikatie. Na de H. Mis trokken geestelijken en ge loovigen naar het huisje, dat gelegen is naast de aan den Dienaar Gods toegewü- wyde kapel, waarna de Z.Eerw. heer H. v. d. Veerdonk, pastoor der parochie, ae Inzegening van het gebouwtje verrichtte. Tevoren had Pater van de Sande in een korte toespraak dank gebracht aan den heer Frankefort, die geheel belangeloos de re constructie van het huisje had verzorgd. Ook dankte spr. allen, die geschenken had den gegeven voor dit werk. Spr. sprak de hoop uit, dat dit huisje zal worden tot een heiligdom, waar op de voorspraak van den Eerbiedwaardige Gods ryke overvloed van genaden over de bezoekers zal worden uit gestort. Met een korte dankoefening in de Pe- trus-Donderskapel werd de plechtigheid be sloten. In de kapel hing het nieuwe portret, dat Anton van Welie van den Dienaar Goos schilderde. Gisterenmiddag om 3 uur werd in de kerk van den Heikant een plechtig Lof gecele breerd. Gisterenavond hield Pater v. d. Sanae een voordracht met levende beelden in het Pa tronaatsgebouw. van het ms. „Mamlx van St. Aldegonde", 13 Jan. van Amsterdam naar Batavia ver trokken. Naar Southampton; 8 passagiers. Naar Algiers: 50 passagiers. Naar Genua; 48 passagiers. Naar Port-Said: L. Back, mevr. A. Con- stadt, mej. E. F. Constadt, M. L. van Gel deren, mevr. E. Lewlnsohn, mej. R. Lewin- sohn, J. Morel, De Vries. Naar lndië; A. A. van Abst, Aditya Ab- hakara en echtg., fam. R. J. H. van Alphen, G. Altona en echtg., fam. P. P. D. Anschütz, J. d'Arcy, mej. E. J. Ch. Arlens, H. J. L. Beek en echtg., mevr. F. M. v d. Bent en 2 k., L. Berkel, fam. J. Berman, fam. J. T. Bethe, mevr. E. E. Beyer en k., W. Bimie en fam., mevr. W. H. Bliss, mevr. E. M. de Blocq van Scheltema en 2 k., mevr. de wed. J. Q. Blok, fam. L. C. Bochardt, J. L. Boele van Hensbroek, L. Bohensky, F. K. Boiweg, F. van Bommel en echtg., fam. C. Boon, J. H. v. d. Booren, mevr. A. H. Booy, fam. W. J. van Bortel, mej. G. Bos, fam B. A. v. d. Bosch, mej. M. L. Bosman. T. Bouch, mevr B. F. Ch. Both, fam. J. Bouw, fant. C. B. Bouwens, mej. E. Braaksma, mej. G. J. van Braam Morris, fam. J. H. F. Bras, H. Bremer, J. L Bril, mej. H. G. Brink, Ir. W. v. d. Broek en echtg., mevr. C. Broekhals, fam. L. Brouwer, dr. A. J. W. Bruckel, H. Th. Brugman, A. H. de Bruine en echtg., H. Bruins en echtg., fam. M. A. Burgemees ter, mevr. T. Burghoorn, H. J. A. Buurman, W. Byisma, J. J. Camminga en echtg., fam. L. F. Cavalle, Baron Cederstrom en echtg., C. F. J. Chaulan en echtg., fam. A. Claa- sen, fam. C. E. Cohen, fam. J. R. Collet, jongenh. J. Comanhe, C. J. Ph. Cooymans en echtg., mej. Ch. L. W. Cramer, O. G. Crone, L R. v. Dam, fam. E. A Darman, fam. F. W. Dede, mevr. L. E. A. van Deur- sen, fam. M. T. H. Diebeis, mej. Dieauks- man, fam A. J. van Dingstee, prof. dr W. M. Docters van Leeuwen, mej. I. Docters v anLeeuwen, fam. K. E. van Domburg Sci- uio, mej. L. A. H. Dommers, J. C. Douglas, L. L Dubource en echtg., L. H. Duinker, B. van Ee, mevr. Van Ee en 4 k., Ch. J. Eeuwens, mevr. E. J. Ellwood, fam. B. J. Emanuels, fam. O. W. Engel, J. Engles, J. F. G. A. Enkelaar en echtg., fam. J. Ensing, fam. G. B. Erdbrink, mej. J. D. Esch, A. M. J. Bussen en echtgenoote, L. Ch. Foekes, F. J. A. E. Feldbrugge, F. J. W. Felix, di\ T. Fernandez. F. J. Koning en echtg., A. C. Koopmans, J. W. Kremer en echtg., fam. H. G. Kreulen, R. Kröger. H. G. van Kuyk, A. v. d. Laan en Pas op I NeemWybert Terb** schertning der slijmvliezen ter zuivering van den adem rookt U veilig en aangenaa In origin doozem 2V 4S rn t>5 ets echtg., A. J. Léngerak en echtg., mevr. Langhard en k., fam. E. de Lannoy, me G. Lanser, J. Lanting en echtg., mevr. M Lantzius en k., mevr. J. H. D. Laupman 2 k., fam. A. F. P, Leenaars, mej. A. Leendertz, G. Th. van Leeuwen, mevr. J- Leipoldt, Liem Glem Khong, D. Lienemj^ en echtg., fam. J. C. Lienhard, m?vr. Ph. Lieuwen, fam. H. van Ingrn, K. L. jS. L0Ö> J. Th. Lohmann, mevr. W. H. M. Looh mej. A. C. W. C. Loze, mevr. J. H. S. Lugt en z., mevr. C. J. van Luyk en k., meV W. I. F. Maagdenberg, G. S. Maingay. O. van Manen, fam. E. Martaro, mej- Martens, fam. J. E. Meeng, mevr. F- J Meertens, dr. Th. Metz, fam. F. Meyer H. Meyer en echtg., P. Meijer, A. Michael e echtg., fam. A. P. F. Michel, fam. E. 3. Middcrham, fam. E. van Milling en, R- gelen en echt., J. H. Moltzer en echtg-. v. d. Moosdijk. W. H. Morren en echtg-, "V J F. Morris, E. Moses en echtg., L. A- rv! sies, J. J. Mulder en echtg., fam. ir- F. W. Mijnlieff, mevr. J. Mijs en k., m-.J' M. L. Nelissen, E. A. v. d. Neut en echto-' fam J. Nikkels, fam. P. Nijgh, J. J. NÜsse G. E. K„ W. Ockerse en echtg., L. Onn«, wijzer, mr. H. J. A. Oostwoud Wijdenes. Otten en echtg., mej. P. M. Fassieux. D. Pereboom Voller, S. Persen, H. Ple«y' E. J. L. Pietersz, J. A. Pietzeker en ech><F mej. v. d. Plas, J. Pley en echtg., J- A- Polanen, W. G. Pommerel, fam. H. A' Poortman, D. Prins en echtg-, H. F. Priole3 J. W. W. de Quartel en echtg., mej. O- s Queljoe, mevrouw J. H. Remmers, R- Re;'eL' J. A. Ram, J. H. Rememrs, R. Re5").r mej. A. de Rlemer. mevrouw H. H. B'.e geling, familie R. Roelofsen, dr. A. H- Roemer en echtg., mej. J. Rongen, 0 H. Rostberg, mej. Ryström, E. J. P. Ferwerda, echtg. en k„ J. A. ^-e fam. G. J. Fisseher, M. Fonds en echtg- F. Fontein, J. W. D. Franken, mej. Franken, W. F. Franks en echtg.. mevr. M. Fray, E. E. Frazier en echtg., F. C. Ft mau. ir. C. Gartner en echtg.. L. Geerd'^ en echtg., mej. J. A. van Genderen, mej- E. F. van Giezen, mevr. E. Gouda, J. W- v j Gellicum K. A. W. Graske en echtg-, g Grimmett, fam. M. S. de Groen, fam. Groeneveld, mej. A. Groenewegen, G. tenboer, fam. J. A. Grijseels, mevr. F. Haan en 2 k„ mej. J. S. de Haas, J. W. seis. J. D. Heineman, fam. G. M. C. He1.., E. O. A. van Helsdingen, fam. C. Herw®^ prof. dr. G. Herxheimer en echtg., p. Hesse en echtg., L. F. Hesselink en ecl1 (j, fam. dr. Ir. W. H. Hetzel, mevr. C. C. Heuvel, fam. R. H. Heys, fam. ir. J. J- Ctf, ting, J. van Hinte en echtg., E. Hoedema B. J. A. Holtingh, J. Hol en echtg., mevr- M. Holdeit, G. H. Hoogland en echtg- F' W. Hootseu, fam. G. C. Honing, fam. P-11 ij, man, mej. E. L. E. Huisingh, B. H. Hij mr. G. E baron van Ittersum, W. B en echtg., H. de Jager. C. W. James, mei- de Jong, jhr. L. C. de Jong van Beek Donk, C. F. W. Juch en echtg., Th. 3. j der Kamp en Zn., J. A. Kandou en echts- A. Karpel en echtgen., fam. A. C. Kete 4 H. W Keukenschrijver, J. M. Kiencfce. met M. de Klerk, L. W. R. Kludas. mej. M. Kha H. Ruysch Lohman en Lehnsfeld. mei- Ltcs. Samson, M. H. Sands, mej. Th. Scbfp mevr. P. J. v. Scheyen, mej. E. Sc!icut p,. —Nielsen, dr. D. Schoute en echtg., fain' M. G. Schouten, fam. J. W. Schraven, Schulte en echtg., mej. A. M. Schwindt'ge, Schott en echtg., F. A. Seepers, M. F). ]ef nator, C. M. H. Siegmund, W. A. Sta m®' E. baron 81oot van O'drultenborgh, L. v. d. Sluys, fam. A. Th. Smeets, mevr- Smit, fam. G. Smit, J. G. Smitt. mej. g. Sparentak, mej. M. S. v. d. Spel, mevr- j. H. Spencer, mej. L. V Spencer, mevr. Spruytenburg en k., O. Stader. fam. W- vast, E. R. Stekkinger en echtg-, mevr- J' jj. Steensma en k-, H. Sterling en echtg-. E. St-olle en echtg., J. F. Sundermann, e y. en k„ mevr. H. J. Swart, J. Teeling, e(i Tengbergen en echtg., W. A. v. Thiene c0li. echtg., mej. K. T. Thomas. W. J. Thom J. J. van Tienhoven van den Bogaard .g, echtg., G. Tjepkema, H. J. Tol en e%cv' H. J. Top en echtg., fam. F. R. E. Va-* burg, M. Veldkamp en echtg., mevr. tg., Veltman, fam. Ch. L. Verboom en mevr. J. A. H. Vernes en 2 k„ mevr. 'kjo, Vierveyzer, fam. W. D .R. M. C. de r fam, F. H. W. Vliegen, mevr. H. M. v jr- douw, mevr. W. G. Vreede en 2 k., f. L. M. H. Vreugde, fam. J. de Vries, »'eVr- de Vries, mevr. J, P. M. E. Wagelmans. H. Walma van der Molen en k., J. A- p. rave en echtg., J. Wartna, fam. A- Weise. Th. van Wel, fam. Th. W. S mej. B. H. V. Wijte, mevr. Ch. C. A. hoff, fam. T. Westra, mej. M. A. bergen. A. J. H. Wilbers, mevr. E. schut, K. Wit en echtg., mevr. W. 3- 9 Woerd, J. WoHhers en echtg., R. G. A- Woude en echtg., fam. C. G. v. Wyhe, A. Zegveld. 'ifijfguOtt 133. Wim, tot zijn geluk den boer ontkomen. Zag een vrouw met appelen staan; De jongen, wat dorstig van het loopen, Dacht dadelUk: „Die staan my aan." By het stalletje ging hy loeren, Zocht de mooiste appelen uit. „Vrouwtje, wat kosten die appelen?" Vroeg brutaal de looze guit. 134. Een ander standbeeld zag Pim verschijnen Van een krijgsman, naar het scheen te paard; Heldhaftig was hy op het dier gezeten, Hij droeg een mooien, langen baard. „Wie zou," dacht Wim, „dit nu weer wezen?" En de wind dreef hem weer voort. Had hy nooit van koning Leopold, België's tweeden vorst genoord? i i i i t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10