Binnen landsch Nieuws ««•'Abdijsiroop Bestrijdt toch die Bronchitis! Voor de Huiskamer oos? Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN De Goederentarieven der Spoorwegen Hoe St. Pirmïn een Mis moest lezen HEEREN-BAAI RADIO - MOORS UOJ «X Installatie van de Commissie Reddersmonument onthuld Aardappelmeel toch volksvoedsel? Het Rijk en de Werkverschaffing Een herinnering De Merapi-ramp „Brug over de Zuiderzee" Voor de Borst" Prljsverhooglng van gedistilleerd De Waalbrug bij Nijmegen RADIO-OMROEP KUNST EN KENNIS- Jan Dunselman f LUCHTVAAR?, De heer Van Tijen ONZE Treffend sterfgeval De Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, heeft gistermorgen in een der localiteiten van zijn Departement, de dezer dagen ingestelde commissie nopens de goederentarieven der Ned. Spoorwegen ge ïnstalleerd. De Minister, die vergezeld was van den «hef van de afdeeling Vervoer ei Mijn wezen van zijn Departement, hield daa bij een rede, waaraan het volgende is ont leend: Het Hjdt geen twijfel, dat de aanleiding tot de velerlei klachten over de goederentarie ven ditmaal in tegenstelling met vorige Jaren, is gelegen in de crisis, waarin het land- en tuinbouwbedrijf ook in ons vader land verkeert. De vraag is aan de orde, of, naar van verschillende zijden wordt betoogd, de spoorwegtarieven in de eerste plaats, die voor den uitvoer van tuinbouwproducten, maar ook op andere, zooals die voor het vervoer op korte afstanden, als die voor het vervoer van couranten e. d. in verge lijking met hetgeen elders daarvoor gevor derd wordt en met hetgeen voor den oor log hier te lande gold, te hoog mosten worden geacht. Het is allereerst voor de beantwoording van deze vraag, waarover, wat de tuinbouwproducten betreft, reeds In ruime mate het hoor en wederhoor is toegepast, dat ik een beroep op uwe voor lichting heb gemeend te mogen doen. Daarnevens blijft echter op de tweede plaats nog een zeer ruim en meer alge meen veld van onderzoek over, dat ik zou kunnen aanduiden, als de vraag of het tariefbeleid onzer Spoorwegen wel' voldoen de wordt beheerscht, en, gelet op de draagkracht en op de financieels conse quenties daarvan voor de schatkist, wel in de gewenschte mate mag worden be- heerv*it door het „Gemeinwirtschafts- prinzip". Het spreekt vanzelf, dat een zoo belang rijk en onmisbaar orgaan als de Spoorweg allengs voor het economisch 'even is ge worden en nog steeds is, zooveel moge'.ijk dienstbaar dient te worden gemaakt aan de algemeene economische belangen des lands en tot op zekere hoogte is dit hier te lande dan ook geschied, zij het ook, naar ik meen, niet in die mate als dit elders hier en daar het geval is. Het heeft mij echter getroffen, dat ook in die landen, zooals Duitschland en Zwitserland, waar mede, dank zij de afwezigheid van de hier zoo scherpe waterconcurrentie, het bedoelde beginsel steeds in hooge mate is gehuldigd en in praktijk gebracht, thans, nu ook daar 'n ernstige concurrent van den spoorweg in den vorm van den vrachtauto !s verrezen, luide en ernstige stemmen wor den vernomen, om het spoorwegbeleld meer in commercieele richting te leiden. Ik eindig met den wensch, dat uw arbeid, waarvan de resultaten ongetwijfeld ook voor het bedrijfsleven met belangstelling worden tegemoet gezien, vruchtdragend moge zijn. Rede prof. F. de Vries De voorzitter der Commlsie, prof. F. de Vries, beantwoordde deze rede en sprak o. m. het volgende: In een maatschappij als de onze, waar bijkans iedere behoeftebevrediging, door middel van het ruilverkeer plaats heeft, heeft het transportwezen een uiterst om vangrijke en belangrijke functie te vervul len. Talrijk zijn dan ook de problemen, welke bij het zoeken naar een goede rege ling van het vervoer naar voren komen, problemen, die in den laatsten tijd, gelijk de ervaring van alle landen bewijst, in om vang en gewicht toenemen en telkens weer tot verschil van meening en daardoor tot het instellen van een hernieuwd onderzoek aanleiding geven. Onder deze vraagstukken ls dat van de prijsvorming van den ver voerdienst, dat van de te volgen tariefpoli tiek, wel één der meest ingrijpende en in gewikkelde. Deze toch beslist niet slechts over de resultaten van de transportonder neming zelf, maar ook de belangen van heel het nationale bedrijfsleven zijn in meerdere of mindere mate met het volgen van een bepaalde tariefpolitiek gemoeid. In welke mate, ziehier reeds een vraag waarover de meeningen sterk uiteznloopen. Welke zijn nu de leidende beginselen, die bij de bepaling van de tariefpolitiek moeten worden gevolgd? Moet men de spoorwegen beschouwen als een onderneming, die gelijk iedere andere allereerst eigen rentabiliteit tot leidraad heeft te nemen? Of moet men ze zien als een openbare instelling en moeten dus bi) de oordeeling van hun beleid vooral de gevolgen in het oog wor den gevat, welke dit heeft voor het overige bedrijfsleven, waarbij zorg voor eigen rendement dan pas in de twee plaats komt? Algemeene gezichtspunten en vaste be ginselen zullen ook bij de beoordeeling van dit vraagstuk niet kunnen worden gemist, maar deze zullen ons toch ook weer niet in staat stellen onmiddellijk het Juiste ant woord er uit af te lezen. Ieder der afzonder lijke gevallen brengt zijn bijzondere eigen aardigheden, mede en een gedetailleerde kennis van deze omstandigheden zal noodig zijn, om tot een oplossing te kunnen komen. Gelijk door Uwe Excellentie reeds werd uiteengezet, is in den laatsten tijd spec aai nrxr voren gebracht de vraag van den in vloed der spoorwegtarieven op de expert- mogelijkheid der land- en tuinbouwpro ducten, een vraagstuk, dat door de aan merkelijke daling van de prijzen dier pro ducten van grootep actueel belang is ge worden. Overeenkomstig den wensch van Uwe Excelleentle zal aan deze vraag dan ook het eerst de aandacht der Commissie moeten worden geschonken. toen zeven mannen een even noodlottigen dood stierven. Vervolgens heeft de heer Ripperdam Wierdsma uit naam van den voorzitter, die wegens ziekte verhinderd was, gesproken. Nadat een oogenblik de omgekomen red ders in stiite waren herdacht, heeft de heer Verschoor namens de bevolking van Hoek- van-Holland een krans aan den voet var. het monument gelegd. Alvorens de heer C. F. Jas, commissaris van Rotterdam te Hoex- van-Holland, uit naam van het gemeente bestuur van Rotterdam een krans aan der. voet van het monument had gelegd, heeft hij een persoonlijk woord gesproken tot dt nabestaanden. Vervolgens richtte spr. een woord tot de schippers en verdere bemanning van de reddingsbooten. Hij wenschte hen menige mooie redding toe met steeds verminderde kans op ongevallen bij de uitoefening van hun bedrijf. Laten wij toonen trotsch te zijn op dit monument. Aldus besloot deze spreker, waarna hij uit naam van het Rotterdamsche gemeentebe stuur woorden van sympathie en deernis sprak. Via het el van de kip, zegt dr. te Henncpe. Dr. te Hennepe heeft in de „N. R. Ct." voorgesteld _het aardappelmeel niet in het brood te verwerken, maar indirect den men- schen te voeden, via het ei van de kip. Ge droogde aardappels in vlokvorm zijn nl. een evengoed kippenvoer als mais. Wi) vernemen, dat dr. te Hennepe thans liet verzoek heeft gekregen van een aard- appeldroogfabriek bij Franeker, om zijn ge dachte in practijk te brengen. Dr. te Hennepe meent hier de oplossing te hebben gevonden van een moeilijk vraagstuk. Eerst subsidie aanvragen. Men deelt mede, dat het meermalen voor komt, dat gemeentebesturen, welke een aan vrage om subsidie voor werkverschaffing in dienen, reeds met de werkverschaffing zijn begonnen alvorens de aanvrage is ingediend. Onder die omstandigheden is het voor den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw practisch ondoenlijk de noodige regelingen vast te stellen. Daarom wordt in overweging gegeven, ten einde later teleur stelling te voorkomen, aanvragen om subsi die voor werkverschaffing zóó tijdig in te zenden, dat het mogelijk is de aanvrage te onderzoeken en de noodige regelen aan te geven, vóórdat met het werk begonnen wordt. 18 Januari 1881—1931. Morgen, Zondag 18 Januari, is het een hal ve eeuw geleden, dat de heer J. A. Vesters, redacteur van „Het Huisgezin" en. JDe Ka tholieke Illustratie" viel ais slachtoffer van zijn plicht in den verschrikkelijken sneeuw storm van 18 Jan. 1881. De ouderen onder onze lezers zullen zich nog herinneren, hoe in Januari 1881 bij Nieuwkuik de dijk doorbrak en het gansche dorp onder water zette. Op Dinsdagmorgen 18 Januari verliet de heer Vesters zijn woning te Vught- om in het vreeselijk geteisterde Nieuwkuik stof op te doen voor zijn berichten en schetsen in „Het Huisgezin" en „De Katholieke Il lustratie". In den woedenden waterstroom, die de huizen van Nieuwkuik wegsleurde, was hij een der eersten, die hulp kwam brengen. Hij heeft het geluk gesmaakt, menschenlevens te mogen redden en daarvoor zijn eigen leven gewaagd. Hij was ook behulpzaam bij het overbrengen der H. Vaten uit de kerk van Nieuwkuik naar een veilige plaats. Bij zijn terugtocht van Nieuwkuik naar Den Bosch kwam de heer Vesters in den verschrikkelijken sneeuwstorm om net ic-ven. Op 36-jarigen leeftijd ontviel de heer Ves ters aan zijn gezin en aan de katholieke pers, die beide veel aan hem verloren. Vesters heeft in de weinige jaren, die hem gegeven waren, vruchtbaar gewerkt als let terkundige en dagbladschrijver Reeds als onderwijzer te Geertruidcnberg en hoofd der school te Riethoven, wrocht zijn vruchtbare pen onder de pseudoniemen van Jan van Riethoven en Brabantius tal rijke novellen en schetsen. Eerst als redacteur van de „Katholieke Il lustratie" en ,.Het Huisgezin" kon hij zich geheel en al aan letterkunde en journalistiek wijden. De „Erfgename van Duivenvoorde" en „Het geheim van den Monpik" zijn de beste romans, die de oude jaargangen der „Kath. Illustratie" sieren. Bij zijn dood liet hij nog een onuitgegeven novelle na uit het Noordbrabantsche volksle ven „De Bestedeling", welke later verscheen in de „Leesbibliotheek voor Christelijke Huisgezinnen." Wij mogen er ons over verheugen, dat tien jaren na het overlijden van den heer Vesters rppns oudste zoon het nobele metier van zijn vader overnam aan ..Huisgezin" en „Katho lieke Illustratie" en thans, na meer dan veertig jaren nog dag-in-dag-uit met jeug dige frischheid schrijft in zijn blad over de meest verscheiden vraagstukken van den dag. bied, door de Merapi-uitbarsting getroffen, wenscht te bezoeken, dezer geen moeilijkhe den vanwege het Gouvernement in den weg worden gelegd. Ter nagedachtenis van de omgekomen redders te Hoek-van-HolIand Gistermorgen waalde van het loodsgebouw te Hoek-van-HoIland de driekleur en op de beide reddingbooten in de Berghaven was de vlag van de Maatschappij tot redding van drenkelingen uitgestoken, ter gelegenheid van de onthulling van het monument ter nagedachtenis van de omgekomen redders vnn Hoek-van-Holland. In het loodsgebouw ■tin de genoodigden bi) elkaar gekomen. Van het loodsgebouw begaf het gezelschap zich naar het einde van de Berghaven, waar het monument zou worden onthuld. Als eerste spreker heeft hier de heer A. V. Ver schoor. voorzitter van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een mo nument ter nagedachtenis van de te Hoek- van-Holland omgekomen redders, het woord gevoerd. Spreker herinnerde aan het droevig gebeuren op 16 Januari 1929, toen acht mannen bij hun even heldhaftige als ge vaarlijke taak het leven lieten. Ook gingen zijn gedachten terug naar U October 1921, Een eventueele reis van den heer L. de Visser naar Indië. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer De Visser betreffende het verlee- nen van schadeloosstelling uit s Rijks kas ten bate van de slachtoffers der Merapi- eruptie en in zake het door genoemd lid op gevat voornemen tot het doen van een stu diereis naar Nederlandsch-Indië, heeft de minister van Koloniën geantwoord, dat hij het oordeel, dat de slachtoffers van de Mera- pl-eruptie volledig van Rijkswege zouden die nen te worden schadeloosgesteld, niet kan deelen. Zijns inziens zijn ter leniging van den nood der door rampen van hooger hand getroffen bevolking het particulier initiatief en de daadwerkelijke hulp van alle groepen der burgerij onontbeerlijk, alsmede ter ver levendiging van het gemeenschapsgevoel en ter versterking van den gemeenschapszin. Het is den minister niet duidelijk, hoe in een onder alle omstandigheden alleszins prij zenswaardig maatschappelijk streven eenige aanklacht, in welk opzicht ook, zou kunnen worden gezien. De minister heeft zich niet bereid ver klaard, te bevorderen dat bij een studiereis die de heer L. de Visser in Indonesië wil doen en waarbij hij in het bijzonder het ge- Vergadering vanwege het comité tot behoud van de Zuiderzee- visscheriJ. Vanwege het comité tot behoud van de Zuiderzeevlsscherij is gisterenavond te 's Gra- venhage een vergadering gehouden ter be spreking van de „Brug over de Zuiderzee." De burgemeester van Harderwijk, de heer J. de Jong Saakes, schetste in zijn openings woord het doel van de vergadering: ons vok te wijzen op den groeten ernst van den toe stand met betrekking tot de drooglegging van de Zuiderzee. De schade in vele bedrijven, door de droog legging veroorzaakt, is niet te becijferen, maar dit zal geen afdoend bezwaar zijn als er iets voor in de plaats kwam. Bij de te genwoordige lage prijzen van der grond is dit echter onmogelijk. Zonder op de techni sche bijzonderheden in te gaan. meende spr. dat het mogelijk is de thans reeds bestaande vaste punten door een brug te verbinden. De mogelijkheid van dit plan moet althans zeer errstig onder de oogen worden gezien. Daarna werd een gedeelte vertoond van de ffm der Zuiderzeevisschers. S. ten Bokkel Huinink, waterbouwkundige te Haarlem, die een technische uiteenzetting gaf van de Zuiderzeewerken, betoogde, dat z.i. het sluitgat van 4000 meter niet te dich ten is. Als bij een storm de Noordzee tegen den dijk komt. gaat alles omver en dan wordt het een debacle waarvan de omvang nog niet is te overzien. Spr. bepleitte den bouw van een betonnen brug: welke over een lengte van 8 K.M. de einden van den afsluitdijk verbindt. De kos ten worden geraamd op f 48 millioen. De bogen van de brug zouden komen min stens op een afstand van 40 meter. De visch kan er dus ruimschoots onderdoor. Ir. Vitrir.ga reide, dat een Duitsch con sortium reeds dertig jaar geleden een brug rendabel achtte. Spr. heeft toen pogingen aangewend om een concessie te krijgen voor den aanleg van een electrische spoorbaan van Amsterdam naar Bremen over °en brug tusschen Holland en Friesland. Dat is sor. niet gelukt. Ook deze spr. achtte de afsluit dijk een gevaar en een ramp voor ons land. Nadat wederom een gedeelte van de Zui derzeefilm was afgedraaid, sprak de beer Fred. Thomas, redacteur "an „De Tijd", die zeide dat ons volk de onschatbare waarde van de Zuiderzee niet wil missen. In de Zuiderzee zit meer romantiek dan menigeen vermoedt. Zij is nauw met ons volksleven, met. onze historie samengegroeid Liever dan nationa'en roem willen zij. aldus spr.. onze nationale schoonheid behouden en ons na tionaal Zuiderzeevolk. Nadat weder een gedeelte van de film was afgedraaid, sprak de heer E. den Herder Uit Harderwijk een slotwoord. Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijslro~p genomen Menschen met sedert jaren te'kens terugkeerende bronc itis venden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen beeocde'd- sli'm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis gerrezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, B-orc'.iitis. vrs zi:ten- de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma, Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) prijs van „den borrel" niet te verhoogen, op de vergaderingen bleek de stemming omge slagen. Men meende over 't algemeen, dat er geen andere uitweg was dan tot prijs- verhooging over te gaan, wilde men zijn bedrijf voldoende loonend houden, 't Is dan ook de bedoeling, met I Februari a.s., tn z.g. volkszaken den pr'js van gedistilleerd met 1 cent per glas te verhoogen. slijters slaan op met 20 cent per liter en de le en 'e klas-zaken zullen den inhoud per „bor rel" verminderen van 0.4 tot 0.35 dl. „De borrel" wordt duurder In verband met de te verwachten verhoo- ging van den accijns op gedistilleerd (de Eerste Kamer moet er nog haar goedkeuring aan hechten) hebben de- laatste dagen in den lande tal van vergaderingen .van be langhebbenden plaats gehad. Bestond oor spronkelijk het voornemen om den detail- Nog dit jaar zal met den bouw worden begonnen Naar van officieele zijde wordt medege deeld, wordt nog dit jaar een aanvang ge maakt met den bouw van een brug over de Waal bij Nijmegen, waarbij de kosten zijn geraamd op 7 millioen gulden, waarvan 80 pet. komt voor rekening van het Rijk en 20 pet. voor rekening van de Provincie en de gemeente Nijmegen. De bouw wordt uitgevoerd onder leiding van den hoofdingenieur van den Rijkswater staat ir. W. Harmsen. De brug krijgt een lengte van 620 M. en een breedte van 20 M. De brug over den Rijn bij Arnhem zal eer der gereed komen, omdat daar geen rivier dijk-verlegging noodig is, voor de Waalbrug bij Nijmegen moet n l. een boebt in den dijk worden weggenomen en een nieuw stuk achterwaarts worden aangelegd. Deze dijkverlegging zal een klein jaar ih beslag nemen. Een legende van G. E. Toen de heilige bisschop Plrmin het kloos ter Reichenau op het heerlijke eiland in bet Meer van Constanz gesticht had, kwam er op zekeren dag een edelvrouw bij hem. Eer biedig begroette zij hem en sprak: „O. help mi) toch*uit den nood! Zie. mijn eenig zoontje is doodziek en ligt op ster ven. En nu heeft een vrome, gotr rucht'ge persoon mij gezegd, dat een krachtige, god vruchtige oefening mijn kind zonder twijfel genezen zou. Ik mocht echter niet zeggen, wie mi) den raad gegeven had och zü is zoo nederig zij wil aleen goed doen in het verborgen." „Dat is best," meende St. Pirmin, „en het verheugt mi), dat hier zulke goede men schen wonen. Maar wat is dat voor een oefening, waarvan zij u sprak?" ',Jk moet een H. Mis laten lezen," ant woordde de vrouw, „ter eere van het ge- helm der Allerheiligste Drievu digheid." „Het H. Misoffer heeft onze Heer en Hei land ingesteld," zei St. Pirmin, „en de Alic-heil!gste Drievuldigheid is oneindig goed en machtig." „Het moet echter ter eere van het geheim geschieden", vervolgde de vrouw, „de heilige handeling moet onder geheel bijzondere omstandigheden verricht worden". „Ei.... daar ben ik benieuwd naar! Laat eens hoorenl" „In de Allerheiligste prievuldigheid aan bidden wij den eenen God in drie perso nen." „Dat is waar", antwoordde de heilige. „Ja, en drie en een in één getal ge schreven is een en dertig. Daarom moet de priester, die het H. Misoffer opdraagt, juist 31 jaar zijn. En ook maakt een en drie naast elkander 13; zoo moet de Misdienaar juist 13 jaar zijn." „Prachtig", zei St. Pirmin, „is dat alles." „Neen, op het altaar moeten drie kaarsen branden. De H. Mis moet beginnen als 't 9 uur slaat, want drie maal drie is negen, zoo wordt dan door het uur, door den pries ter, door de Misdienaars en de kaarsen op het altaar het geheim der Allerheiligste Drievuldigheid verzinnebeeld." Lachend sprak toen de heilige man: „Als u zoo iets van plan bent, weet ik het nog veel beter. Ik liet een plechtige Mis op dragen met een priester, een diaken en een sub-diaken, die allen 31 jaar z'jn. Bovendien zou ik 9 muzikanten en 3 misdienaars be stellen, die ieder 13 jaar zijn. Ook zou ik 3 klokken laten luiden, daardoor zou de Al lerheiligste Drievuldigheid nog veel meer ge^ symboliseerd worden en zonder twiifel wor den gedwongen uw kind on stamden voet te genezenToen maakte hij het heilig kruisteeken over haar. Met groot geweld, als een bliksemstraal bij helderen hemel verscheen daar plotseling de duivel en verschrikt greep de vrouw den arm van St. Pirmin. „Deze is het, die de persoon de gods'as- terlüke, bjigeloovige gedachte Ingegeven heeft. Niet God de Heer heeft haar voor gelicht, maar deze heeft haar bezeten 1" Toen lachte de helsche bedrieger en sprak: ..De buurvrouw, die lichtgeloovige vrouw gaf ik het in, opdat ook zij in mijn handen zou vallen. Ik heb haar al half gewonnen." De vrouw wierp zich berouwvol op den grond en toen beval de heilige aan den Satan, om nooit meer op deze schoone plek van Gods aarde terug te keeren. Daarna wendde hij zich tot de vrouw en sprak: „Sta op en geloof, wat de H. Kerk u door haar bedienaren leert. Weet, dat het H. Of fer van dezelfde waarde is, of het door een priester van 30 of van 40 jaar opgedragen wordt en of het om 7 of om 9 uur plaats heeft. Wanneer gij op God den Heer vertrouwt en tracht uw hart van het kwaad bevrijd te houden, dan zal God ook uw gebed ver- hooren. Sta niet op tegen Gods beschikk'n- gen en dan zal uw kind, zoo God het wil. gezond worden." De les van den heilige werd door de edel vrouw en al haar onderhoorigen ter harte genomen en de duivel had langen tijd een mageren oogst bij het Meer van Constanz ZONDAG 18 JANUARI 1931 HILVERSUM, 1875 DL 8.50—12.00 V.A. R.A. 12.00—5.00 A.V.R.O. 5.00—8.00 V-A.R.A. 8.00 A.VJt.O. 8.50 Voetbalnieuws 8.55 S. S. Lantinga: „Parken en Plantsoenen" 9.25 Gramo- foonplaten 9.30 VA..R.A.-varia 9.35 Concert. V.A.R.A.-orkest o. 1. v. H. de Grooa 10.00 Mevr. HekkertVan Eysden (zang), Johan Jong (orgel) 10.15 Bloemlezing Martien Beversluis 10.35 Vervolg concert van V.A R.A.-orkest 10.50 Zondagmorgen- toespraak G. J. Zwertbroek 11.05 Ver volg concert V.A.R.A.-orkest 1120 Ver volg Zang en Orgel 11.35 Sxt concert V.A.R.A.-orkest 12 0012.30 L. J. Jordaan: ..De Klankfilm" (IV) 12.30—2.00 Conce t A.V.R.O.-octct o.l.v. Louis Schmidt 2.00 2.30 A.VJR.O.-Boekenhalfuurtje 2 30—4.00 Concertgebouw-orkest o.l.v. Pierre Monteux 4.004.30 Lezing 4.305.00 Gramofoon- platen en Vaz Dias 5 006.00 Kindsruur- tje 815—9.15 Concert versterkt Omroep orkest o.l.v. Nico Treep 9.1510 00 Voor dracht door Mr. A. W. Kamp en Gramo- foonpl. 10.0011.00 Versterkt Omroepor kest 11.0012.00 Gramofoonpl. HUIZEN, 298 DL 8 30—9.30 N.C.R.V. 10.00—5.C0 K.R.O. 5.20—7.45 N.C.R.V. Daarna K.R.O. 8.30—9.30 Mo-genwijd'ng. Koor en spre ker 10.00—10.30 Drs. J. Eyckeler: „Over het Bijbellezen" 10.30 Uitzending van de Hoogmis uit de Parochiekerk van St. Jan's Onthoofding te Gemert 12.001.30 Con cert K.R.O.-ssxtet 1.30—2.00 Mr. Cor- nelissen.Het cul tureel belang der Bibliotheek van de Keizer Karei-Universiteit 2.00— 2.30 Litterair Halfuurtje 2.30430 Con cert Amhemsche Orkestvereeniging o.l.v. Martin Span'aard 4.305 00 Ziekenha'f- uurtje 5.20 Kerkdienst vanuit de Nas- saukerk te Hillege"sberg 7.457.50 Voet baluitslagen 7.50 Oratorium „Das Para dies und de Perl". R. Schumann. In de pau ze Vaz Dias 10.4011.00 Epiloog door het klein Koor o.l.v. Jos H. Plekkers. DAVENTRY 1554,4 M.3.20 Kerkcanta- te No. 13 van Bach 4.05 Kinderuurtje 4.20 Lezing 4.35 Concert. Orkest, D Clark (alt-, W. Glynne (tenor) 6.00 ..Makers of Mirac'es" van L. Housman 6.20 Lezing 6.50 Kerkdienst 8 20 Kerkdienst 9.05 Lezing 9.10 Berichten 9.25 Concert. Orkest, M. Thomas (sopraan) 10.50 Epi loog. LANGENBEEG. 473 DL 6.20—7.20 Con cert 7.20—7.50 Gramofoonpl. 8.25— 9.20 Evang. Morgenwijding 10 3511.35 Orke:tconcert en toespraak 12.201 50 Orkestconce't 5.456.05 Cembalo-reeitai met toelicht'nien 7.50 „Das Para dies und die Pert". Oratorium voor soli, koor en or kest van R. Schumann. Daarna: Berichten en tot 1120 Dansmuziek. BRUSSEL. 508,5 DL 5.20 Gramofoon- platen 6.20 Ziekenuurtje 6.50 Gramo foonpl. 8 35 Concert, georganiseerd door de R E.S.E.F. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.20 Orkestconcert 1203 20 Orkestconcert en declamatie 3.20—3.50 Gramofoonpl. 3.504.20 Klndervv-t'e 7.20—8 20 Orkest concert 8.20— V<» Zang en declamatie 9.0510.05 Orkestconcert 10.0511.50 Dansmuziek. PARIJS „Radio Paris", 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. 450 Gramofoonpl. 5.50 Concert. Orkest en solisten 7.50 Poppen kast „Radio Paris 8 20 „Mariage d'amour' van A. de Tarde en J. Marsele. Blijspel 9.05 Concert. Zang en piano 9,50 Gramo foonpl. ZEESEN, 1635 M. 6.20 Havenconc. t - 7.209.10 Voord" achten. Berichten 9.10 Klokkengelui en daarna Kerkdienst10.35 Feest. Oit'end, naar aanl. van het 60-jarlge Dultsche Rijk 11.35—12.30 Concert Or kest 1;20—2.20 Voordrachten 2Q Ka mermuziek. Strijkkwartet 2.50 Hoorspel:, „Stein". Hans Henning Fre'herr Grote 4.05 Concert. Orkest 5.20—7.20 Voordrach ten 7.20 Orkestconcert. In de pauze voor dracht 9 20 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. MAANDAG 19 JANUARI HUIZEN, 298 DL UitsL NCRV-uitzending 8.00—8.15 Schriftlezing. 8.15—9.30 Morgen- eoncert. 10.30—11.00 Gramofoonplaten. 11.00 —11.30 Lezen van Chr. Lectuur. 1150—12.30 Gramofoonpl. 12.30—1.45 Orgelconcert Jan Zwart. 1.4a2.00 Gramofoonplaten. 2.00—2.35 Uitzending vcor scholen 2.353.15 Gramo foonpl. 3.15—3.45 Knipcursus. 4.00—5.00 Zie kenuurtje. 5.00—5.45 Cursus Handenarbeid. 5.45—7.00 Concert. Mej. Dekker (sopraan) Mevr. Ravenswaay (alt). Mevr Woret (cello) en H. Brugman (piano). 7.007.30 Boekbe spreking. 750—3.00 Gramofoonplaten. 8.00— 10.30 Concert. Gronig. Orkest Vereen, o.l.v. Clemens Schöner en Causerie door Prof. Mr. J. C. Kielstra. 10.30—10.40 Vaz Dias. 10.40— 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 DL Uitsl. AVRO-Uit- zending 8.00—9.00 Gramofoonpl. 10.00— 10.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVRO-kwintet o.l.v. Fr. Lupgens, 12.30—2.00 Concert Orkest ASTA-theater, Den Haag. o.l.v. Jos Silbermann. 2.303.00 Loetafoon- varia. 3.00—3.30 C. J. Lemaïre (piano) en C. V. d. Beek (oello). 3.30—4.30 Gramofoonpl. 450—5.30 Kinderuurtje. 5.30—7.00 Concert Tott. Philh. Orkest o.l.v. Ed. Fllpse. 7.00-7.30 Bnekenhalfuurtje. 8.009.00 Concert. Om- ECHTE FRIESCHE ZO SO ct per ons roeporkest o.l.v. Nico Treep. 9.009-30 zending uit de Reddingboot m Volle Zec' A. D. Hildebraud. 9.30—10.00 Omroeporb-e 10.1511.00 Henr. Bófemans (piano), F- rlgo mann (viool) H. van Wezel (cello). Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. lu.aa ivxuis^ 10.35 MorgenWtJ ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door E- Cook, J. King (alt) 1.35 Orkestconcert. Uitz. voor scholen. 3.40 Dansmuziek. 455 C9 cert M Harrison (sopraan), trio. 5.35 deruurtje. 6.20 Lezing. 655 Berichten. Q Zang door S. York Bowen en S. Austin. Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9-20.foO richten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 1 Operaconcert. A. Cox (tenor), H. WiJJ8 (bariton). Koor en orkest. 11.2012.20 Ha muziek. LANGENBERG, 473 DL 6.20—7.20 GJjV mofoonpl. 9.35--10.05 Gramofoonpl. 5g Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12-25"rtpn, Orkestconcert. 4.205.20 Concert. s° „g» koor en orkest. 7.05 Orkestconcert. Inter® zo: Declamatie en solisten-concert. Daar»»' Berichten en tot 11.20' Orkestconcert. BRUSSEL, 506.5 M. 5.20 Dansmuö^ 6.10 Vervolg dansmuziek. 6.50 Trio-conce 355 Concert Orkest en solist. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20— l-29 UL ke'tconcert. 2.554.55 Orkestconcert en zavr, 7.208.00 Orkest-concert. 8.00—9.00 V°° dracht en zang. 9.009.25 Liederen-V'°° dracht. 9.4010.30 Operaconcert. RadiO-UI kest. 05 PARIJS „Radio-Paris", 1725 M. Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 mofconpl. 6 30 Gramofoonpl. 8.20 TooneeW' 955 Tooneeluitz. 9.50 Orgelspel door GeofS Jacob ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.50 Voordraf ten en lessen 11.50—12.15 Gramofoonpl. —1.20 Berichten 1.202.10 Gramofoonpl- 12.15 2.1" —3.50 Voordrachten. 3.50—4.50 Orkestconce^j 4 507.20 Voordrachten, lessen, lezingen. Sursum Corda A. Pichler. Voor gemengd "olisten en orgel. 8.30 Episch hoorspel Pickwickier", A. Wolfenstein. 10.20 Funkstunde zieht um." Overgang naar nieuwe Omroepgebouw. SPECIALISTEN TEL. 14609 KONINGSTK i1 PHILIPS- en „ERREM 3 TOESTELLEN Na een langdurig lijden en gesterkt de H.H. Sacramenten der 8tervenden is terennacht te Amsterdam overleden de kende schilder Jan Dunselman. Jan Dunselman ls in Augustus 1863 in rjL Helder geboren, waar hij al op zeer jeusdrt leeftijd in de kerk geschilderd heeft. Hij st deerde aan de Antwerpscne Academie kreeg in Amsterdam den Prix de Rome, geüjk met een weesjongen uit Haarlem, niemand minder dar. Jac van Looy was. Zijn groote opdracht viel hem toe hem in 1891 de beschildering werd opce" gen van de St. Nicolaaskerk te AmsterdaK1* Op zijn vroegst in April in ons land terug Het vliegtuig van den heer Van waarmee deze den vliegtocht Nederl»11^ Indië volbracht, is ingescheept, om Nederland te worden vervoerd. De Vra^11 jgj Conferentie heeft aangeboden het toeS gratis te vervoeren. De heer Van Tijen zal voorloopig no? j, Nsderl. Indië blijven. Op zijn vroegst *Vv hij in April in ons land terug verwacht w den. Van een stillen held De man tri van den Vulcanologiscp Dienst Bardi, die tijdens het verblift f Gedoengan met den Europeeschen opzl°H^ van dien dienst werd overvallen doof laharstroomen van den Merapl, waarb'J vreeselijke brandwonden opliep, ls overleg*. I 1S7. En toen zette Wlm het op een Joopen. Had weer een slechte daad venlcht; De vrouw stond te dreigen en te schreeuwen, Met een huilerig gezicht. .Moord, brand, politie." ze schreeuwde, „O, hij besteelt een arme vrouw," En ze dreigde met haar vuisten, Dat ze hem wel krijgen zou. 138. Pim vloog over een stadje, oud en sierlijk, M?t huisjes, zoo mooi en klein. Met brugjes over de stille waters En torentjes, rank en fijn. „Hoe zou die stad heeten?" vroeg Pim verder, „t Is zeker niet het oude Gent, Dat moet het mooie Brugge wezen, Meer dan twaalfhonderd jaar bekend."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10