SCHOONE ZIELEN KIOKROKJE KOMKOMMERTIJ D HEEFT U NOG GEEN Goedkoope Patronen 8$ &B. s S ■rEHpT'Til I xin. OP VERZOEK Voor meisjes van 6 7 jaar VEGETARISCHE GERECHTEN St 1 H* 1 OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Wij willen onze verhandeling over den vrede beëindigen met de bespreking over de moeilijkheden van den vrede. De oude Christoffel-legende verhaalt ons van een heiligen Reus eertijds Repro bus geheeten, die het Christuskind op zijn schouders door een rivier droeg; maar zie, hoe langer hi) het droeg, des te zwaarder werd de gezegende last, tot hi), de reus, er eindelijk onder dreigde te bezwijken. Zoo is het ook met het verwezenlijken van den vrede onder de "zinderen der menschen. Niets schijnt gemakkelijker dan den vrede te dragen in zich en hem over te dragen op anderen, doch dra ko men afgunst, valsch eergevoel, onver draagzaamheid, prikkelbare eigenliefde, wantrouwen, gebrekkige zelfbeheersching en zooveel andere onbeteugelde harts tochten zijn rondgang onder de kinderen der menschen bemoeilijken. Verbittering over de fouten, gebreken en misstappen van anderen, hardvochtigheid, hoogmoed en ongeregelde eigenliefde treden zelfs oij de besten onder ons te voorschijn. Te recht zegt daarom de diepzinnige men- schen-kenner Thomas a Kempis: „Be waar eerst den vrede in u zelf, en eerst dan kunt gij anderen vrede brengen". Die ervaren zielenkenner brengt ons wel klaar voor oogen, hoe moeilijk het is, om te midden van zooveel lastige tem peramenten, bij zoo veel ergerlijke toe standen in de menschelijke samenleving, bij zooveel hevige botsingen van belan gen, den vrede te bewaren in zich en met anderen. Een mensch, in wien de hartstochten woeden, aldus die groote menschen-ken- ner, kan de goede dingen maken tot kwade en gelooft o. zoo gemakkelijk, dat iets kwaad is. Een vreedzaam mensch echter maakt van alles iets goeds. Wie echt vredelievend is, koestert tegen nie mand argwaan, maar wie dat niet is, en inwendig opgewonden, wordt door aller lei kwade verm .dens heen en weer ge slingerd. Omdat hij zelf geen rust en vreede kan vinden, wil hij ook niet, dat anderen die genieten. Hij zegt dingen, die hij beter had moeten zwijgen; laat dingen na, die 't hem beter ware geweest, dat hij deed. Hi) gaat Bewaar eerst den vrede in u zelf, eerst dan kunt gij anderen tot vrede brengen, (Thomas a Kempis) na, wat anderen verplicht zijn te doen, maar verwaarloost, waartoe hij zelf ver plicht is. Het is niet moeilijk in vrede te leven met goede en zachtaardige menschen, maar vreedzaam te leveu met harde of verdorven, onbeschaafde of slecht be handelende menschen, ziedaar een groote kunst, een zeer lofwaardig en mannelijk werk! Tot zoover de fijne en diepe ken ner van het menschelijk hart, Thomas a mpis. De hoofdzaak van alle vredeloosheid zoekt Foerster in de ongerge'.de eigen liefde, waarmee wij onzen eigen persoon, onze eer, ons recht en onze eigen kleine belangetjes telkens met veel drukte en getier tot eiken prijs verdedigen, zoodat wy bij eiken aanslag daarop onzen evennaaste den oorlog verklaren. Daarom is de vredes-boodschap van Bethlehem van zulk een groote, alles-omvattende be teeken is geweest voor de wereld. Immers, de mensch zal in 't diepste van zijn ge moed geen vrede smaken, zoolang hij niet verlost is van zijn eigenwaan en gewon nen voor een ander leven. Eerst in het licht van dat andere leven verliezen alle goederen, waarom hier zoo hevig gestre den wordt, hun waarde; eerst dan wordt het mogelijk de menschelijke levenscon flicten bij te leggen. In den natuurlijken, onchristelijken mensch wortelen nog zoo diep de dier lijke strijd-instinkten. Foerster heeft eens ergens zoo kern achtig gezegd: „In onze nagels dragen wij nog de onmiskenbare herinnering aan het oerwoud. Onze geheele taal is belast en beladen met beelden en gelijkenissen uit het oorlogsleven. De zwaard-gedachte beheerscht onze geheele fantasie. Niet te vergeefs luidde het in de Bergrede: Wie tot zijn broeder zegt: „Oij, dwaas' zal schuldig zijn voor den Raad; maar wie zegt: „Gij, schurk", zal strafbaar zijn met het helsche vuur." Wie zal dan ook Thomas a Kempis 1e waarheid betwisten, als hij schrijft: „Meer kan van nut zijn een vreedzaam mensch, dan iemand, die geletterd is." Alkmaar. C. VIS, Rector. Benoodigd: 1 60 M. fluweel van 70 cJM. breed, 1.50 M. smal lint, een peau de suède ceintuurtje, 3 drukknoopjes, 20 cM. stof voor het kraagje. Na het pa troontje op de aangegeven maten getee- kena te nebben, wordt het op de vaste lijnen uitgeknipt. Het kraagje i3 op het bovenstuk je afgeteekend; bet wordt b c.M. Dreed genomen, en voor het even opstaan xegt men bij het armsgat de schouders 2 c.M. over elkaar. Hierna ra deert ge het op een ander stuk papier even door. waarna 't den op de teekemng aangegeven vorm heeft. Nu legt men de patronen als volgt op de stof: Eerst ue twee rokpanden onder elkaar, daaron der het voorpand met een mouw er naast en daaronder het rugpand met een mouw ernaast. Men moet er aan denken, dat fluweel vleug heeft, dus dat alles naar één kant geknipt moet worden Hitrna kunt ge schouder-, zij-, -os- en mouwnaden dichtstikken, waarna ge het rokje aan het lijfje naait. Midden-voor wordt een 10 c.M. lang splltje inge maakt, waarvoor ge twee splitreepjes knipt, welke 12 cM. lang en 4 c.M. breed zijn. Deze worden op den goeden kant aan gestikt en naar binnen toe ge slagen. zóó, dat het stukje aan weers kanten één c.M. breed blijft. Het naisje wordt aan den verkeerden kant met een schuin blesje of een boorllntje afge werkt. De mouwtjes rimpelt ge onder aan in, waarna ge een manchetje opzet, dat 20 c-M. lang en 8 c-M. breed geknipt is. Dit wordt op den goeden kan, aange- stikt, en op den verkeerden kant overge- zoomd. Nu kunt ge het mouwtje instik- ken. De mouwnaaa wordt 2 c.M. meer naar voren genomen dan de zijnaad van het jurkje. Het kraagje neemt ge vj.n dubbele stof, waarna ge het rondstiki omhaalt en de nalslfjn met een schuin biesje afwerkt. Na de naden plat ge maakt te hebben, (fluweel wordt met ge streken, doch de naden boven stoom ge houden, of over een warme bout getrok ken) wordt het kraagje opgenaaid en net lintje aangezet, terwijl ge voor sluiting de drie drukknoopjes aanzet. Op den zijnaad maakt ge voor het ceintuurtje twee han gertjes, welke iets langer worden dan de breedte van de ceintuur. DINT. van al onze mottellendie genummerd ztjn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan .Met Patronenkantoor. Postbus No. i, Haarlem. Onberispelijke coupe. Damesklttding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kinder- kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden iee/tijd a o-35- Bij elk patroon handleiding voor hot knippen «n naaien, benevens een verkleinde patroon- «fctfc Franco toezending, direct na ontvangst man bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels in* gesloten, waarbij vermeldnaam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder da afmen door, gewoon glad, zonder extra totgift. De eerste maand van het nieuwe jaar behoort tot den komkommertijd van de mode. Nieuws voor het komende seizoen valt nog niet te melden en al de goede en kwade eigenschappen van de winter- modeilen hebben we al tot in den treure besproken. 'n Gekieede mantel of japon zullen we dus in dezen tijd niet laten maken. Het eenige waar we ons natuurlijk toe laten overhalen, is tot het koopen van 'n paar spotgoedkoope coupons, want zoo'n een voudige japon 'voor iederen dag kunnen we er altijd bij gebruiken. De simpele sportieve modellen met wit garnituurtje verheugen zich in de gunst van jong en oud. Fig. 5802 is gemaakt van geruite wollen stof, die in verschillende richting is ver werkt. De klokrok heeft aangeknipte pat ten, gegarneerd met knoopen. Een groote zijden zakdoek, door de rechterpat gestoken, geeft een bijzonder cachet aan dit aardige model. Fig. 5803 is een bolero model van zwarte crêpe de laine, doorwerkt met 'n wit zij den draad. De opgezette biezen loopen in den rok in plooien uit. Het wit zijden vestje loopt door, zoodat het van voren onder het bolerojakje te zien is. Een paar smalle eindjes komen van boven uit de haisuitsnijding en worden losjes bevestigd door 'n paar knoopen. Fig. 5805 is een zeer jeugdig en smaak vol model van genopte tweed, versierd met decoupes en knoopen. Een klein wit vestje, met 'n paar loshangende punt.es zorgen voor 'n goede en pittige afschei ding tusschen de altijd wat sombere kleur van de tweedstof en de gelaatstint. 19 POLA. Een onzer lezeressen, die vegetariërs te logeeren krijgt, zegt, dat ze met de han-; den in 't haar zit, omdat ze niet w?<?t wat ze voor deze logé's. die ze toch zoo gaarne goed zou wulen ootualen, moot opdisschen. Ik heb dus zoo'n boekje mes vegetarische recepten weer eens voor den dag gehaald om haar en misschien ook neg a"deren te helpen. Om te beginnen, kunnen allerlei groen tesoepen worden voorgediend, zor.der vleesch, maar met voldoende boter klaar gemaakt. Voor tomatensoep hoef ik zeker wel geen recepten te geven. Heel smake lijk zijn ook selderijsoep en worteltjes soep. Voor selderijsoep kookt men een kno) selderij gaar. Een gedeelte van de selderij kan men apart stoven of voor sla gebrui ken. Bij het overige voegt men een hai- ven bos prei en laat alles 'n kleine 2 uren koken. De soep wordt gebonden met 75 gram aangemengde bloem en nadat ze hiermee nog 'n kwartiertje heeft gekooki, roert men er 1 ons boter door in kleine stukjes verdeeld en 't sap van 'n halven Citroen. Voor worteltjes-soep neem ik 'n bos worteltjes, wat peterselie, XV, liter water. iy, L. melk, 'n beetje bloem en 1 ons boter. De worteltjes laat ik 2 uur koken op 'n zacht vuurtje met het water. Boter en bloem roer ik door elkaar, voeg er langzaam de kokende melk bij en roer ten slotte alles door de worteltjes en het nat. Even vóór het opdoen, doe ik er de fijngehakte peterselie door. Peper en zout naar smaak. Ook kan men bij deze soe pen Maggi-aroma toevoegen. Voor hors d'oeuvre kunnen allerlei eier en kaasgerechten worden genomen. Ook geroosterd brood met marmite-boter is heel geschikt. Verder allerlei soorten sla van bieten, aardappelen, selderij, toma ten, enz. Radijsjes en worteltjes kunnen, evenals eieren met mayonnaise, ter gar neering dienen. Rauwe aardappelsla maakt men van 2 rauwe aardappelen, 1 kleine raap, 'n paar wortelen, 2 uitjes en 'n komkommer. Alles wordt met 'n komkommerschaafje heel fijn gesneden. Daarop voegt m.-u dan 'n weinigje venkel, 3 eetlepels sla olie, het sap van 2 citroenen, 'n scheutje room, zout en peper. Het geheel wordt gegarneerd met peterselie en hard ge kookte eieren. Eieren kunnen op zooveel verschillende manieren worden klaargemaakt, dat -r keuze te over is. Bijvoorbeeld: gepocheer de eieren u weet wel, de heele eieren, één voor één, in 'n platte pan met ko kend water en 'n scheutje azijn, gebro ken. Ze moet. daar vlug in stollen, waarbij men het wit netjes om den dooier heen slaat en ze er met 'n schuim spaan uitvischt. Bij deze gepocheerde eieren kan men tomatensaus geven, maar ook 'n kaassaus. Daarvoor maakt men 'n gewone dikke bloemkoolsaus van melk. bloem en boter, doet er wat peper en zout door en geraspte Parmezaansche kaas. naar smaak. Hard gekookte eieren kunnen gehal veerd worden, of in vierde parten of plakjes gesneden en dan bsdakt met 'n laagje mayonnaise cf kerrysaus of toma tensaus, een en ander ve.sjerd met tuil gehakte peterselie. Die peterselie doe ik, als ik ze gewasschen heb, altijd in n schoon uoekje en wring ze goed uit; dan wordt ze mooi droog. Gevulde eieren zim ook alweer op aller lei manieren klaar te maken. Men laai de eieren hiervoor 8 minuten koken, legt ze in koud water en pelt ze. Dan wot rit er aan belde kanten 'n puntje afgesneden eh vervolgens midden door, zoodat men tWee helften heeft, die st ~an kwen. De dooiers worden er uitgehaald, zeer goed fijn gfWreven en vermengd met pepai, zout. mosterd, gehakte peterselie en gesmolten boter. Het moet 'n scherp smakend mer.g- sel worden, dat men nog varieeren kan, door er tomatenpuree bi) te voeg.n m plaats van mosterd of Parmezaansche kaas. Met 'n spuit2akje wordt er het vulsel dan netjes in de halve eiwitten georacht, zoodat het er 'n beetje boven uitsteekt. Eiercroquetten maak ik van hard ee- kookte eieren, goed fijn gemaakt en ver mengd met 'n paar rauwe eieren 1 rauw ei op 4 of 5 gekookte peper en zout. Daar vorm ik croquetjes van, pa neer ze met eiwit en paneermeel en bak ze in heet frituurvet. Ik bak er wat tak jes goed gedroogde peterselie bij voor de garneering. Roereieren met doperwtjes in schelpen is ook 'n zeer smakelijk gerecht. Op 4 eieren neem ik 'n klein busje doperwten. 4 lepels melk en 'n stukje boter. De eieren klop ik met de melk, peper en zout en 'n stukje boter In de pan en laat ze, op 'n zacht vuurtje, even stollen. Dan roer ik er de doperwten door, maak alles op smaak af, verdeel ze in beboterde schelpjes en laat ze in den oven even bruin worden, met paneermeel en "n klontje boter er op. Eierfricassé: 6 eieren 20 gr. boter. I d.L. room, 'n uitje, wat mosterd, 'n beetje melk, 'n paar cnauv-giions, ïu gr. oiuem. 'n scheutje melk, 'n beetje citroensap er, I eetlepel vol gehakte peterselie. De eie ren worden hard gekookt en in vieren ge sneden. Boter en bloem worden, onder roeren, verwarmd, langzamerhand molk en room bijgevoegd. Als de saus even doorgekookt heeft, wordt er peper en zout bij gevoegd, de fijn gehakte ui, de peter selie en de champignons. De eierpartjes worden voorzichtig door de saus geroerd Het gerecht wordt op een verwarmden schotel voorgediend met brood-croutons of kleine halve maantjes er omheen. Ook kan men een dergelijken eier- ragout opdienen in een rijstrand. Perzische eieren zijn ook zeer smake lijk. 'n i-aar uiou, goed f jügc-uUt ge strooid met 'n weinig cayennepeper wor den in boter iicnto.um geoarwen en aan met citroensap bedropen. Op deze onder laag legt men spiegeleieren, die met pe terselie verciera wo-uen. Dan zijn er de omeletten, gewoon of gevuld- met champignons in 'n melk- sausje. Voor een heerlijken tomatenschotel met omeiette s,r^ui men m.uuUi door, holt ze uit en vult ze met in water gaargekookte rijst met Parmezaansche kaas. Op iedere tomatenhelft wordt 'n stukje boter gelegd, waarna men ze in een vuurvast schoteltje laat gaar worden. Van het uitgeholde vruchtenvleesch maakt men een dikke tomatensaus. I, dit alles klaar, dan bakt men vlug een omele.ee op oe ge»vuoe u-a,,.— ic$i Mr op een verwarmde schaal, daaromheen de tomatensaus en op gelijke afstanden de gevulde tomaten, terwijl men ten slotte nog hier en daar 'n takje peterse lie legt. Eierkaasjes met rijst en kerrysaus is ook een uitstekend vegetarisch gerecht. Voor de eierkaasjes worden de eieren goed los geklopt met peper, zout en 'n beetje noot en melk. Ik neem op vier eieren 1'4 d.L. melk. De mas-a worm overgegoten in kleine kopjes of vormpjes, die dik met boter zijn bestreken en dan in "n pan met kokend water gezet en toe gedekt. Het water moet tegen de kook aan blijven, tot de eieren gestold zijn. Op de gewone manier hebben we intusschen droge rijst gekookt en 'n kerrysaus ge maakt een dik bloemkoolsausje met 'n beetje kerry er door heen. We storten eerst de eierkaasjes om, spoelen de kop jes en drukken er dan de rijst in, die ws eveneens op den schotel uitstorten. De kerrysaus giet men dan daar tusschexk En nu zijn er ook nog allerlei kaas* soorten, die op geroosterd brood en crackers kunnen worden voorgediend en ook kaasgerechten, maar daar durf ik dit keer niet meer over te beginnen, omdat m'n praatje toch nogal lang geworden is. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL. Van bloemen en planten De tijd der Azalea's breekt weer aan en in menig huisgezin doet zoo'n mooite bloemrijke plant z'n intrede. Jammer ge noeg is dikwijls na eenige dagen 't mooie en frissche van de plant af, de bloemen verschrompelen, de bladeren vallen af. Oorzaak? De azalea werd in een tè warm vertrek geplaatit. Een bloeiende a alta zette men eerst in een koele, vorstvriie kamer; men geeft haar geregeld water en brengt ze langzamerhand naar een warmer omgeving over. Heeft men zelf azalea's van 't vorig jaar in den tuin overgehouden, dan brengt men die thans naar binnen en plaatst ze eveneens in een koel, vorstvrij vertrek, houdt ze flink nat en zorge er voor de bladeren geregeld terdege af te spuiten, anders verdorren ze en vallen af en Ce knopvorming wordt tegengehouden. Totdat zich de knoppen hebben gezet gaat men voort tie azalea aldus koel ra laten staan en te behandelen. Beginnen de knoppen zich te ontwikkelen, dan mag de plant overgebracht worden naar een iets warmere kamer om daar langzamer hand aan de hoogere temperatuur te wennen en ten slotte kan men 't gerust wagen de plant naar de warme huiska mer over te brengen, om daar het genot er van te hebben als zij in vollen bloei komt. Ze vragen nu eenmaal veel zorg, maar die moet men er voor over hebben, wil men een mooie azalea bezitten èn behou den. Een kalender is wel eens iets. wat er bij overschiet. Steeds zuilen we er een mee brengen of bestellen, we vergeten het en soms zijn we het nieuwe jaar reeds lang begonnen, zonder kalender. Toen moet men er een hebben en voor de vergeetaehtigen hebben we dan ook we het papier open, dan zien we een zuiver model vaas, aan beide kanten precies gelijk. Het lichte randje onder de vaas is van een reepje licht beige papier, dat juist op het bruine karton komt. Het motief wordt zorgvuldig opge plakt met gluton. Van de bloemen is één voorbeeld gegeven, hoe ze te teekenen. De blaad jes en de knoppen zijn ook zeer een voudig. Het takje is evenals de knoppen, van donker-groen dun papier. De blaadjes lichter groen. Twee karmijn-kleurige, één ross, en één lila bloem, alle van dun pa- r pier. Het geheel wordt geplakt zooats de teekening aangeeft. Een kalen- hier verschillende kalenders ge' ikend, welke "ve ooven- dien zelf kunnen maken. Voor no. I nemen we een uin onderkarton, foto-, of pas-partout karton, 't Mag indien u dit mooier vindt bruin gewaterd karton zijn. De lichte fond is van licht beige, dun papier. Dit wordt ge plakt op het bruine onderkarton, zoo, dat van boven en op zij, een even breed lijstje komt, en onder een breed vlak. 't Schilderij-lijstje, links, even nog zichtbaar, wordt geplakt van smalle reepjes bruin papier. Van 't zelfde bruin knippen we ook de vaas. We behoeven maar één helft van de vaas te teeken-r. pp d bbelgevomvon panier. De middellijn van de vaas komt pre cies op de vouw van het papier. Knippen we nu de vaas uit, en slaan der-blokje wordt op het bruine vlak ge plakt, gelijk met den onderkant Een lintje of koordje van boven er doorge haald, en het kaJendertje kan opgehan gen worden. No 3 is een kalendertje gemaakt op een papieren schoenzool, verschillende grappige motiefjes kunnen er op geplakt of geteekend worden. Op een bruin zooltje kunnen we het wandelende eendje maken, van nard geel papier, dé hooge noed en net jasje is in hard groen. De poot en de snavel in hara oranje of rood. Het derde kaxendertje heeft een on dergrond van gewerkt of moire-<tarton, of van karton overtrokken met fleurig gebloemde cretonne. Het laatste is wel het aardigst. Een veld van neroelsoiauw worat er in 't midden op geplakt, dit mag wei van oun karton zijn anders kreukt het, by net plakken over de cre tonne. De tak wordt geknipt van don ker bruin papier, kleine blaadjes komen er apart aan van groen. Het voorste gedeelte van het ge boomte oncjeraan. in een goud bruine tint, een gewoon eenvoudig uitknipseit.'s. De drie populieren er achter in donker groen. Een duidelijk voorbeeld geven ve van de zwaluwen, die van heel don ker blauw of zwart papier geknipt worden. Het hangt van de grootte van den kaler.der af, hoeveel zwaluwen er op komen, laten we het echter met ie vol maken, twee is reeds voldoende. De zwaluwen geven een aardig effect tegen den hernel'blauwen achtergrond Is er een geschikte voor u bij'? ANEMOON.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14