Uit den Omtrek Stofcügerhuis MAERTEHS HERINGA& WUTHRIGH, HAARLEM Exide Batterijen - Ook reparaties Earteljorisstraat 16 - Tel. 1075® Apex KI op-V eeg-Stof zuigers f175.- NOORDWIJK De bloembollendiefstal te Roelofarendsveen C. R. van Empelen SLOTEN VOGELENZANG HOOFDDORP SASSENHEIM HILLEGOM NOORDW1 »KRRHOUT R. K. Prov. Bond van Geitenfok- vereenigingen in Z.-H. SPAARNWOUDE ZILK KENNEMERLAND SANTPOORT VELSEN BEVERWIJK VELSEN-NOORD DE VEERPONTEN OVER HET NOOR"' ZEEKANAAL IJMUIDEN MA PK TNIE K. gS AndV GEMEENTERAAD Begrootingsbehandeling. Vrijdagmorgen kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Van de Mortel. Afwezig waren wethouder Van Eeden en de heer van der Meer. Deze sprak bij de opening der vergadering een woord van gelukwensch tot de leden, bij de jaarswisseling en ging de belangrijkste besluiten van den raad in 1930 na, o.a. de opheffing van de beide openbare scholen en de stichting van een nieuwe zes-klassige school, welke in aanbouw is, en de electri- ficatie van het Langeveld, waarmee voor de bewoners van deze buurtschap een lang ge koesterde wensch in vervulling is gegaan. Hoewel de economische malaise ook in Noordwij k niet zonder gevolg bleef, kan toch voor Noordwijk niet van een slechten tijd gesproken worden. Het bloembollen- bedrijf heeft niet in erge mate van malaise te lijden en ook het badseizoen 1930 kan niet slecht genoemd worden, hoewel het aantal badgasten 250 personen kleiner was. Het inwonersaantal der gemeente is in 1930 met 350 zielen toegenomen. Het tegen woordige inwonersaantal zal tot gevolg heb ben, dat de raad in 1931 zeer van samenstel ling zal veranderen en het getal leden van 13 op 15 zal mogen worden gebracht. Besprekende den financieelen toestand der gemeente, zeide spr., dat deze geen aan leiding geeft tot groote zorg. De heer Alkemade beantwoordde deze rede en wenschte den Voorzitter, namens den raad, wederkeerig geluk. De heer Meijer bracht ter sprake de zaak van het plaatsen van hitten bij den vuur toren op het strand, waarbij z.i. de gemeente onrechtmatig huurgelden heeft geind, daar de paarden op grond van den Staat hebben gestaan. De bespreking was zeer verward en ten slotte zei de Voorzitter, dat B. en W., indien dit zou moeten, er geen bezwaar tegen heb ben, deze gelden te restitueeren. Besloten werd echter, dat B. en W. deze zaak nader zullen onderzoeken en t.z.t. in den raad brengen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den commissaris van politie, den heer Gooi, waarin hij verzoekt, zijn vorigen brief als vervallen te beschouwen en de opsporingsmiddelen ter beschikking stelt. Verder was ingekomen een schrijven van den R. K. Volksbond tot het in werking brengen van een steunregeling voor de werk- loozen, welk schrijven na eenige bespreking voor kennisgeving werd aangenomen, met de toezegging van B. en W., dat zij in over leg zullen treden met de organisaties, ten einde te doen wat mogelijk is. Benoemingen. Tot gemeente-geneesheer werd hierna benoemd Drs. P. Niekerk. Tot leden van de commissie voor buitengewone werken wer den de aftredende leden C. W. G. Alkemade, voorzitter, P. Admiraal en G. H. Krau her kozen- Tot leden van de commissie voor perso neelsaangelegenheden werden herbenoemd de heeren A. Balkenende, D. v. d. Niet en H. Liefferink. Tot voorzitter dezer com missie werd herbenoemd wethouder Van Eeden. Ook de aftredende leden van de com missie van toezicht op het correspondent schap der arbeidsbemiddeling, de heeren C. v. d. Wiel, Jb. de Groot Jr., C. den Hol lander, Commandeur en J. Duindam werden herbenoemd. Als gasthuismeester voor Noordwijk aan Zee werd de heer C. v. d. Niet Dzn. her benoemd, en tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren C. G. J. Alkemade Sr., H. de Boer, H. G. de Boer, L. J. Droogh, Jac. de Groot en K. Sanders. Dan kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om hun een crediet van f 254 voor het aanschaffen van nog een tweetal archiefkasten te verleenen. Verschillende leden hadden bezwaren tegen het feit. dat de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten leverancierster dezer kasten is. Zij wilden een inwoner van Noordwijk de leyering zien opgedragen. Na eenige bespreking werd het voorstel aangenomen en zegden B. en W. toe, een onderzoek naar het leveren door deze ver eeniging te zullen instellen en den uitslag daarvan aan den raad mede te deelen. Vervolgens werd het voorstel om aan te koopen van de gemeente Amsterdam, een strookje grond, groot ongeveer 400 M2., tegen 15 cent per Ma„ voor den bouw van een transformatorstation aan de Langevelder- laan. ten behoeve van de electrificatie van het Langeveld, aangenomen. Dan kwam aan de orde het voorstel inzake centrale verwarming der openbare school. De heer Liefferink sprak namens de com missie, die in andere gemeenten op onder zoek is uitgeweest en hij gaf B. en W. in overweging, indien in de toekomst meer dergelijke belangrijke besluiten zouden ge nomen moeten worden, eerst in andere ge meenten een onderzoek te doen instellen, alvorens met voorstellen te komen. Indien de kosten niet vee) verschillen, adviseert de commissie gasverwarming te nemen. Nadat eenige leden hun meening over dit voorstel hadden uiteengezet, werd besloten, de afwikkeling aan B. en W. over te laten, die, als na verder advies blijkt, dat centrale verwarming en gasverwarming niet belang rijk in kosten zouden uiteenloopen, dan gas verwarming in de school zullen doen aan brengen. Hierna kwam in behandeling het beroep der N.V. Mij. „Erica", tegen de afwijzende beschikking op haar verzoek om een bouw vergunning. B. en W. stellen voor, dit beroep ongegrond te verklaren en in besloten zitting nadere besprekingen hierover te voeren. Na breedvoerige bespreking ging de raad hiermede accoord. Het voorstel tot conversie van een geld- leening werd z.h.st. aangenomen. De vergadering werd hierna geschorst tot den middag. Eerst te kwart voor vier, na een geheime zitting van vijf kwartier, werd de openbare vergadering heropend en besloot de raad met algemeene stemmen, het beroep der N.V- „Erica" ongegrond te verklaren. Met 7 tegen 4 stemmen werd verworpen het voorstel om het bouwen aan den Hoogeweg zoo lang onmogelijk te doen zijn als het riool open is (dus nu zal wel mogen worden gebouwd), en tevens besloot de raad, dat gas en electrici- teit vanwege de gemeente in den Hoogeweg zullen worden aangelegd, dat de verhardings- kosten voor de helft voor de gemeente en voor „Erica" komen, „Erica" gratis den grond afstaat en tevens de kosten van rioleeren betaalt. Begrooting 1931. Dan kwamen in behandeling de gemeente rekening en die der bedrijven over 1929 en de begrooting voor 1931. De heer A'kemade opent de algemeene beschouwingen en viaagt allereerst naar het bestemmen van de winsten der bedrijven. Hij stelt het op prijs als m de toekomst deze wins'en met bij de reserve Zullen worden gevoegd doch afzonderlijk belegd. Dit is in het belang van de gemeen'e. De heet Krau meent, dat op deze begroo- ring wel weer eemge slordige duizenden guldens" zullen overschieten. Dit getuigt volgens hem niet van een goed beheer. De gemeente doe' te weinig uitgaven voor betere volkshuisvestingindien met krot opruiming zou worden begonnen, zal tevens meer werk voor de werkloozen ontstaan. Een gedeelte der reserve kan i. bestemd worden voor den bouw van een badinrichting, waar ook schooibaden uilen kunnen worden gegeven. Verder moet er voor het lichame lijke oetemng meet gedaan worden en gym nastieklokalen gebouwd worden ook het geneeskundig schooltoezicht is een eisen. Spr. toom aan dat Noordwijk tn vergelijking met andere gemeenten zeer weinig voor deze doeleinden uitgeef'. De raad heef' de hooge winsten van de be drijven goedgekeurd, maar wat doen B. en W. nu met deze reserve Ook de straatverlichting wil spr. ver beterd zien. Hij maakt van deze vier wenschen een voorstel. De heer Meyer wil spreken over de behartiging van de belangen der arbeiders. Z. i. worden de voorstellen op minder juiste wijze in den raad gebracht en zijn te weinig katholieke hoofdambtenaren in de gemeente aangesteld in vergelijking met het aantal katholieke inwoners (êén der zes hoofdambtenaren is slecnts katholiek). Z.i. hebben B. en W. niet genoeg ijver en >oe wijding aan den dag gelegd, om de gevolgen van de werkloosheid zooveel mogelijk te verzachten. Ook vraagt spr. betere controle ovet de bedrijven. Met voorbeelden toont spr. aan, da vele voors ellen onvoorDereid door den raad moeten worden behandeld. De voorzi'tei antwoordt de sprekers en zegt, dat bet me' direc' mogelijk is, een andere oestemming aan de reserve re geven de voorstellen van den heer Krau worden in handen van B. en W. gesteld om orae-aavtes, erwiji den neer Me ver op zim vragen in de volgende vergadering zal worden gean'woord. Hierna werden vastgesteld de rekening 1929 voor het Gasbedrijf, ne' Waterleiding bedrijfhet G. E. B., de gemeente-rekening 1929 van uitgaven, die van inkoms'en. en renslon-e de gemeemerekening ovei 1929 n haar geheel, waarover de commissie tot het nazien dezer ekeningen een uitvoerig rapport bad samen gesteld dat evenwel niet aan ae pers verstrekt was. Hierna werd de gemeentebegrooting 1931 in behandeling genomen. Bij den post presentie-geiden der raads leden ('624.werd besloten, dat éénmaal per maand op Donderdag of Vrijdag zal moeren worden vergaderd. De heet Liefferink brengt bij den post reclame vcor de badplaats f 1200 hulde aan B. en W. voor het verhoogen van dezen post met r 600. Bij hoofdstuk III (openbare veiligheid) maakt de heer Braun eenige opmerkingen, waarbij hij concludeert, dat de politie 'e Noordwijk niet op zoo eenvoudige leest ge schoeid is als in Katwijk, Beverwijk en Hille- gom. Aan de hand van cijfers toont hij dit aan. Hu eindigt me' te zeggen voor de politie geen cent en geen man meer. De voorzitter antwoordt den heer Braun en zet op verschillende gronden uiteen, waarom hij het niet eens is met hem. Noord wijk is volgens spr. niet met andere gemeenten te vergelijken de gemeente is zeer uitge strekt en heeft veel meer vreemdelingenver keer dan de genoemde, waarom het politie toezicht ook meer kosten vraagt. De heer Liefferink breng' dan hulde aan de politie, die ook dit laar weer met naar uitstekend toezich' gezorgd heeft, dat de badplaats haar goede reputatie behouden heeft. Bij hoofdstuk V (volkshuisvesting) dringen verschillende leden aan op verbetering van de volkshuisvesting. Nadat de vergadering eenlgen tijd ge schorst was, kwam hoofdstuk VI (openbare werken) in behandeling. Het voornaamste besluit hierbij was, dat met ingang van een nader te bepalen da tum het gemeentelijk plantsoen zal worden opgeheven. Verder werd besloten de administratie van „Openbare Werken" te doen voeren door het verificatiebureau van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, en dat de Noord boulevard van Schoolstraat tot Orangeweg zal worden doorgetrokken op de nieuwe breedte. Ten slotte werd de begrooting voor 1931 met algemeene stemmen vastgesteld, waarna de vergadering te half negen werd gesloten. Hooge straffen geëischt Voor het Gerechtshof te Amsterdam ston den gisteren terecht de 31-jarlge G. O. en de 22-jarige B. J. T., tuinbouwarbeiders, bei den wonende te Alkemade, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, verdacht van diefstal in vereeniging van een partij narcissenbollen, merk „King Alfred" ten nadeele van den tuinder Petrus Aker boom te Roelofarendsveen. De Rechtbank te Haarlem veroordeelde op 30 October 1930 G. O. tot een jaar ge vangenisstraf en B. J. T. tot 8 maanden, beide onder aftrek van de in voorarrest doorgebrachten tijd. Tegen dit vonnis waren zoowel de officier als de verdachten in hooger beroep gekomen Als eerste getuige werd thans gehoord de benadeelde tuinder P. Akerboom. Deze ge tuige verklaarde, dat hij op zijn land een groote partij narcissenbollen „King Alfred" had liggen en dat hij in den ochtend van 22 Augustus 1930 bemerkte, dat deze partij met ongeveer 1000 K.G. was verminderd. Deze verklaring werd bevestigd door zhn buurman, den getuige P. J. Heemskerk, die bovendien mededeelde, dat hij de beide ver dachten op 21 Augustus 1930, 's middags m een bootje rondom het land van Akerboom had zien varen. Achtereenvolgens werden toen als getui gen gehoord Th. P. en K. en P. J. de J. Deze getuigen verklaarden, dat de ver dachten daags voor den diefstal by hen wa- ren gekomen met het voorstel hen 1000 K.g. bollen „King Alfred" te leveren. Z(j hebben daartoe 's nachts op het land van laatst genoemden manden en zakken gereed gezet en vonden deze den volgenden ochtend met bollen gevuld. Getuigen hadden later den verdachten verschillende geldbedragen ter hand gesteld. Getuige Hoogenboom, expediteur, had een party bollen later vervoerd van het land van P. J. de J. naar N. Heemskerk te Hlllegom, in wiens schuur de party door de politie in beslag genomen werd. Beide verdachten bleven bij hun ont- kentenis. De Procureur-Generaal Baron Harinx- ma thoe Slooten, achtte het ten laste ge legde bewezen. Hy wees er daarbij op, dat bollen van betrekkeiyk groote waarde op de velden lig gen en dat bewaking daarvan niet moge- lyk is. Daarom moeten dergeiyke misdrijven ernstig worden gestraft. Spr. requireerde bevestiging van het von nis van de Haarlemsche Rechtbank. Mr. J. J. van der Velde, verdediger van B. J. T., die wegens ziekte van den raads man van G.O. ter zitting ook de verdedi ging van laatstgenoemde op zich had geno men. wees erop, dat de tenlaste gelegde fei ten door de getuigenverklaringen geenszins bewezen waren. Ook de identiteit van de in beslag genomen bollen staat niet vast. In dien men echter zou moeten aannemen, dat de verdachten by deze zaak betrokken wa ren, ontbreekt iedere aanwyzing voor het mededaderschap. Op grond van een en ander concludeerde Mr. van der Velde tot vrijspraak van de verdachten, subsidiair, voor het geval het Hof de verdachten niettemin schuldig mocht achten, tot het opleggen van een lichts straf, by voorkeur van een voorwaardelyke, waarvoor zeer zeker B. J. T., die nimmer tevoren is veroordeeld, in aanmerking zou komen. Het Hof bepaalde de uitspraak op 29 Ja nuari a.s. Naar het „Kweekersblad" is de heer Carl B. van Empelen te Heemstede benoemd om in Amerika demonstraties te geven in het artistiek schikken van Hyacinten in man den. De heer Van Empelen zal zich daartoe binnenkort naar Amerika begeven en in steden zich met bloemenwinkels in verbin ding stellen en op byeenkomsten en verga deringen manden schikken, welke dan, in dien daartoe gelegenheid is op tentoonstel lingen zullen worden vertoond, of op an dere wijze onder de aandacht van belang hebbenden zullen worden gebracht. St. Pancratius ZATERDAG, reeds om half 7 uitreiking van de H. Communie. De maandehjksche H. Communie voor de Congreganisten voor de H. Mis van 7 uur. Gezangenboekjes mede brengen. ZONDAG, Peest van Petrus' Pauszetel te Rome. Begin van de internationale Bidweek, om door gebed eenheid in de Godsvereering onder alle volkeren af te bidden. Aan de middenpadsplaatsen zal een bundeltje met 10 gebedsformulieren worden afgegeven. Men houdt zelf één formulier en stuurt de ande ren door. By de zypaden worden de over- geschotenen opgehaald. Om half zeven uitreiken der H. Communie. De stille H.H. Missen om 7 uur en half 9. De Hoogmis om half 11. Als derde Zondag van de maand gemeenschappeiyke H. Communie voor de jongens van het Patronaat na de H. Mis van 7 uur en voor de gezellen onder die van half 9. De patronaatsjongens nemen 'hun aangewezen plaatsen to. Schaalcollecte voor onze eigen keik. Om 12 uur voorbereiding voor de plechtige Doopbeloften: 5 uur het jongenspatronaat; 7 uur het Lof met Bijbel- preek, daarna verplichte bijeenkomst voor de St. Josephgezellen. DINSDAG, na de H.H. Missen de veree ring van de Relikwie van den H. Pancratius, Patroon der parochie, 's Avonds 7 uur zaal congregatie. WOENSDAG, derde Woensdag der maand, 7 uur bestuursvergadering en half 8 de maandvergadering der Derde Orde. ZATERDAG, om half 12 biecbthooren voor de meisjes, der 2e, 3e en 4e schoolklasse; voor de geloovigen om 5, 6. 7, 8 en 9 uur; de biechtvader komt op de volle uren. De gebeden der bidweek zuilen geheel ge schieden na de H.H. Missen. A.s. ZONDAG, feest van St. Faulus' be-" keertog. Cp weekdagen de H.H. Missen om 7 uur en kwart over 8 de schoolmis. De kinderen, die voor de schoolmis ter Communie gaan, kunnen warm drinken bekomen. De kerk biyft tot het donker-worden ge opend. De Meester wacht U! R.K. L. T. B. ST DEDSDEDIT 12 JAAR Dezer dagen bestaat de plaatselyke afdeeltog van den R. K. L. T. B. „St. Deusdedit" 12 jaar. In November 1918 werd de afdee ltog opgericht met een kleine twin'ig leden. Thans telt de afdeeltog 55 leden. Het huidige bestuur bestaat uit de vo'gende heeren: L. Mink, voorzitter. C. v. d. Berg, secretaris (is 1214 jaar lid van deze afdeeltog), L. War merdam, penningmeester, C. Langeveld, 2e voorzitter, J. Warmerdam, 2e secretaris, H Verdui, 2e penningmeester. Th. Roeien, com missaris. Ook laatst genoemd bestuurslid is, meenen we. 12 '4 jaar lid van deze afdeeltog. Begrijpelijk voelde men er veel voor, dit 12>4-Jarig bestaan eenigszins feesteiyk te gedenken. Het actieve bestuur is daaroo voor het arrangeeren van eenige feestelijkheden aan het werk gegaan en heeft de volgende resultaten bereikt: Morgen, Zondag 18 Januari, zal 's morgens een alg. H. Communie voor de leden worden gehouden, terwijl er 's avonds om 7 uur in het R. K Vereenigingsgebouw feest zal zijn. Een lid van het hoofdbestuur zal komen spreken, eenige humoristen zullen den avond een feesteiyk cachet bijbrengen, terwijl ook nog eenige attracties, als een vrye verloting, op het programma staan. Alles btleen, een programma, dat alle leden Zondagavond naar het R. K. Vereenigingsgebouw zal noo- den. Missie-Tooneelclub „St. Ursula'' Bo vengenoemde Missle-Tooneelclub verzoekt ons te berichten, dat op Zondag 25 Jan., 's middags 2 uur de Kinderuitvoering begint en 's avonds 7 uur; opgevoerd wordt „Zege praal des Kruises'', voorspel met 3 bedryven en Apotheose door Fr. Heggelman, in het hotel „De Landbouw." Feestavond „Teyiingen" Deze feest avond had gisterenavond in de K, S. A. plaats. De voorzitter, de heer Rozema, sprak een kort openingswoord waarby hy een te rugblik wierp in het verleden. Een der voor naamste feiten was voor spr. de wedstryd tegen F. C. Hoogerop gespeeld op „Sport- hoff." Een byzonder woord van dank bracht spr. namens de vereeniging aan M. Verhagen, die zoo menigmaal een financieel voordeel aan de vereeniging heeft bezorgd. De finan ciën stemmen tot tevredenhe'd en dit geeft moed voor de toekomst. Met aller medewer king zullen nog vele resultaten zyn te boe ken. Spr. wenschte den aanwezigen veel ge noegen. De avond werd opgeluisterd door muzek en voordracht. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door het salon-orkest „Vineta", terwyi het trio Van WoerdBeuze, uit Leiden, de aanwezi gen bezig hield met aardige voordrachten. Veelvuldig applaus was het resultaat van dit werk. Oratorium opvoering Een oorgetuige schyft ons: Gisteravond was ik in de gelegenheid de generale repetitie van „de Passion", Het lijden en de verrijzenis des Heeren van F. H. Müller, mee te maken. Wat een diepen indruk moet dat op de toeschouwers maken! Zang, een twintigtal aangrijpende beeldengroepen, prachtig decor, fyne belichting, alles mag gehoord en gezien worden. Nu heb ik begrepen, waarom de Oberammergauer spelen, waarover verleden jaar zooveel geschreven is en waarvan w(1 zooveel afbeeldingen hebben gezien, honderd duizenden bezoekers hebben geteld. Wat hadden de Kerst- en Driekoningen- uitvoeringen alhier een zevental jaren ge leden gegeven, waarby ook zeer velen buiten Hlllegom tegenwoordig waren, een buitenge woon succes! Menschen, die anders niet te bewegen wa ren naar een uitvoering te gaan, hebben toen genoten. Ook de gelegenheid om dit aangrijpend oratorium te gaan zien kan en mag niemand laten voorbijgaan. Feestavond R. K. Volksbond. De R. K. Volksbond geeft a.s. Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond zyn feestavonden voor dona teurs en leden met hun dames. De tooneelvereeniglng „Oefening baart Kunst" zal haar medewerking verleenen en voor het voetlicht brengen: „Arme Million- nair". blijspel in 3 bedrijven, tsrwyi ook nog een voordracht, getiteld „Hannes is naar de Artis geweest", ral worden voorgedragen. Voorts zal een verloting gehouden worden, waarvoor elk lid een gratis lot ontvanet. ter- wyi ook eenige liederen uit den volkszang zui'en wo-den gedongen. Het be'oven mooie avonden te worden. Kinderen onder de 14 jaar hebben geen toegang. 14e Jaarvergadering Gisteren hield deze Bond in „Zomerzorg" te Leiden zyn 14e Jaarvergadering. De be langstelling was groot; behalve Hazers- woude—Ryndyk (waar de Zeereerw. Heer Pastoor J. J. Mes werd begraven) waren alle Zuld-Hollandsche afdee'ingen vertegen woordigd. Mede was aanwezig de Weleerw Heer A. Verhaar, kapelaan te Hillegom, Bondsadviseur en kapelaan Van Schaik. G. A. der afdee!ing Oevstgee-t, a'smede de heer L. de Haan van Ter Aar, Directeur- Administrateur der Ond. Verz. „De Geit" en de heer J. B. Borst, leider van het Foksta- tion te Hoogmade. De heer W. Mesman, wnd. verzitte-. opent te ruim 11 uur de vergadering met den Chr. groet en heet allen harteiyk wel kom. Waar het de eerste algemeene verga dering is in 1931 brengt hij allen oe-soon'yk en zakeiyk zyn beste wenschen en hoont dat het nieuwe jaar voor den Bond mede een gunstig jaar moge zijn. Hij merkt op, dat het weeldetijdperk, dat achter ons l'gt misschien niet bevorderiyk is geweest voor de werk manskoe, doch het schijnt, dat voor haar een beter tijd staat aan te breken. Hy spoort allen aan, hun schouders er onder te zet ten, om ervan te maken wat redelykerwijze mogelijk is. Spr. memoreert met deelneming het over laden van den Bondsvoorzitter, den heer J. H. M. Balvers, die voor het Dag. Bestuur een goed vriend, voor den Bond een onver moeid werker is geweest en hoopt, dat men zich aan zyn voorbee'd zal sp'egelen. Dit ter dankbare herinnering aan den overle dene. De Bondssecretaris leest nu de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd, onder dankzegging voor de correcte weer gave worden goedgekeurd en geteekend. Hierop volgde het Jaarverslag. Dit stona door het overlijden van den voorzitter, door dat van den Voorzitter van Ter Aar en om andere redenen in mineur, al werden ook de lichtpunten naar voren gebracht. Het ver slag werd goedgekeurd en den secretaris dank gebracht voor het schitterende over zicht van het wel en wee van den Bond to het afgeloopen jaar. Vervolgens las de Bondssecretaris een uit gebreid en leerzaam verslag der Algem. ver gadering der Ned. Comm'ssie voor de Gei- tenfokkery, welke vergadering te Utrecht door hem op 23 Juli we'd bygewoond. Ook hiervoor werd dank betuigd, te-wijl er nog enkele opmerkingen aan werden vastge knoopt. Ingekomen was een voorstel der afd. Voor hout, verzoekende waar noodig zich te wen den tot de Gemeentebesturen om een ver ordening, waardoor het houden van niet gecontroleerd manneiyk fokmateriaal wordt vérboden. Na bespreking zal met de strek king van het voorstel rekening worden ge houden. De voo-zitter deelt mede dat het Dag. Be stuur heeft besloten, voortaan reeds gel dend voor deze vergadering de reiskos ten 3e klasse voor 1 afgevaardigde van elke afdeeltog te vergoeden. Daarna werd door de Contróle-Commissie rapport uitgebracht inzake het financieel beleid van den Bondspenningmeester. De commissie verklaarde bij monde van den heer C. van Haastregt, dat alles was na gezien en alles perfect in orde bleek, wes halve de penningmeester onder dank werd gedécha-geerd. Vervolgens bracht de penningmeester ver slag uit van het afgeloopen boekjaar en lichtte verschillende posten du'd-elilk toe. H(J wees er op, dat de Bond to aantal gelten en in leden niet is achteruitgegaan, hetgeen hoopvol stemt. Het was Inmiddels rond half 2 geworden en er werd een half uur gepauzeerd. Na heropening werd aan de orde gesteld: verkiezing van een Bondsvoorzitter. Op de vergadering van het Hoofdbestuur was de heer W. Mesman met a'g. stemmen eandi- daat gesteld. By dit punt nam de Bonds secretaris een oogenblik bet presidium. Spr schetste de verdiensten van dezen candidaat vanaf de oprichting van den Bond en be lichtte d'ens leiding als uitnemend en on baatzuchtig. De heer Mesman we'd dan ook met algemeene stemmen tot voorzitter benoemd. De secretaris hield hierna een welgemeen de toespraak tot den gekozene, die met een eenvoudig en tactisch dankwoord de verant- wocrdelyke positie wilde bekleeden, steun en medewerking vragend aan allen. By de vervulling van de functie van Bondscommissaris was een schryven inge komen van de afdeeling Zoeterwoude, aan bevelend den heer A. P. Westhoff, aldaar. De heer Westhoff werd na ampele bespre king met alg. stemmen benoemd en aan vaardde de benoeming. Waar de heer Mesman als Bondsvoorzitter was benoemd, moest de vacature van 2en voorzitter worden vervuld. Als zoodanig we~d gekozen de heer C. van Velzen te Voor hout. De voorzitter feliciteerde de gekozenen, maar meer nog den Bond, omdat hy zich overtuigd houdt, dat de vergadering beide keeren een goede keuze heeft gedaan. Hierna bracht de heer L. de Haan, Dlrec- teur-Admtolstrateur der Onderlinge verze kering verslag uit van zyn beheer en de gevoerde transacties. Hij sloot zyn kas met een batig saldo van 7.15. Door heeren commissarissen waren de bescheiden nagezien en accoord bevonden, weshalve de Directeur onder dankzegging werd gedechargeerd. Tot commissaris dezer instelling werd by acclamatie herbenoemd de heer J. Th. Ver- kleij, te Alphen aan den Ryn, aan wien wegens afwezigheid kennis zal worden ge geven van zyn herbenoeming. Na behandeling pcstgewyze werd de be grooting voor het dienstjaar 1931 vastge steld op 1293.10. Het dekgeld en de contributie bleef gelyk aan het vorig jaar. Thans kwam aan de orde: aankoop van Bokken. Hierby werd door de deskundigen nog eens nauwkeurig omiynd, aan welke hooge eischen het mannelijk fokmateriaal moet voldoen, cm door ons gebruikt en goedgekeurd te worden. Inzake dezen aan koop werd het bestuur gemachtigd te hande len naar bevinding van zaken. Nog kwam in bespreking het stichten van een Bloembollenakkertje ten gunste van den Bond. De voorzitter zette nog eens duidelyk uit een de mogelijkheid dezer zaak, mits ieder zich er voor wil interesseeren. Tegen Augus tus zal per circulaire nog eens duidelyk aan een en ander worden herinnerd. By de rondvraag kwamen verschillende zaken aan de orde. De voornaamste was het heengaan der beide deskundigen, de heeren Cemens en Van Noort. Béiden hebben vanaf de oprichting, vooral op technisch gebied, buitengewoon veel voor ons gedaan. Ve eenige reden van hun ontslagname is hun gevorderde leeftyd. De een bereikt dit jaar de 7 kruisjes, de ander is ze al gepasseerd. Het werk wordt voor hen te zwaar en hoe noode ook, hebben we het verzoek te eer biedigen. De heeren willen echter dl jaar- de eventueele opvolgers nog acsisteeren, zoo dat gehoopt mag worden, dat alles In ore) biyft. Laat leder in eigen omgeving een" zien, wat er te bereiken valt. De voorzitter dankt nu voor de vruchtbare en zakeiyke discussies en sluit te ruim 4 uur de vergadering op de gebruikeiyke wyze. Uitvoering Het bestuur der Tooneel- vereenlging deelt ons mede, dat by de uit voering van Zondag 18 Januari, evenals by de vorige uitvoering een verloting door B. en W. is toegestaan ten bate der ver eeniging. POGING TOT DOODSLAG Meldden wy gisteren reeds, dat K., wonen de alhier, was geverbaliseerd voor het strooper. met een geweer, gisternacht werd K. wederom ontdekt met geweer en licht bak, in gezelschap van S., wonende aan den „Ruigenhoek", alhier. De onbezoldigd Ryksveldwachter v. d. B.. wilde het geweer van K. in beslag nemen, doch tot zyn groote verbazing werden ge weer en lamp op hem gericht en een twee tal schoten knalde. Wonder boven wonder werd v. d. B echter niet geraakt; wel zyn naast hem staande hond, die de volle lading ont ving. K. nam de vlucht, onmiddeliyk gevolgd door v. d. B., wien het ten slotte gelukte K. te arresteeren en to bewaring te stel len. Gistermiddag is K„ een bekend strooper,, wegens poging tot doodslag, na dcor den Hulp-Officier van Justitie te zyn gehoord, overgebracht naar het Huis van Bewarjng te 's-Gravenhage en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie aldaar. In de sloot —- Bakker Van E., te-Noord--. wykerhout, wilde gistermiddag met zyn drie- wielig motorrijtuig op den Zilkerweg keeren. Daar de voetrem echter niet werkte, reed Van E. met zyn motor achteruit in een sloot. Wonder boven wonder liep een en ander goed af. De wagen werd door eenige omstanders op het droge gehaald. dat de voorverkoop van kaarten geschiedt bij de fa. C. G. van Baar, Bagijneetraat 1 en des avonds in het K. S. A.-gebouw. entreeprijs is zeer laag gesteld: 1— f 0.50. alles inbegrepen. Er behoeft niet aan getwijfeld te woru of de groote zaal van het K. S. A.-gebo zal dien avond geheel gevuld zyn. HET GOUDEN JUBILEUM DER H. FAMILIE De herdenking van het gouden der Mannencongregatie wordt a.s. Maandfe Kunstavond. Donderdag heeft in hotel „Zomerlust" alhier de tweede kunstavond p'aats gehad van de vereeniging „Santpoorts Bloei Welwillende medewerking verleenden mej. Riek van der Velden, piano en de heer N. J. Aris, bariton. De voorzitter opende den avond met een hartelijk welkom. Dan vergastte mej. van der Velden de aan wezigen op heerlijk spel, dat velen in ver rukking en tot applaudlsseeren bracht. Dan zong de heer Aris „Gebet" van Ales- sandro Stradella en „Van een Koningsvrou we" van Am. Spoel, in welk laatste nummer hy een feillooze vertolking gaf. Het vele aoplaus was wel verdiend. „Fantasie impromptu" van F. Ohopin, dooi- mej. Van der Velden, was ook keurig en werd hoogst gewaardeerd. Het optreden van prof. Antonini was af en de lach was daarby niet van de lucht. In de pauze werd ter bezichtiging g—icld een model van hét badhuis, het hoogste ide aal van de vereeniging, dat vervaardigd is door den heer v. d. Weyde, bestuurslid. Dit dwong aller bewondering af. Aanwezig waren o.a. de z"stervereenigi«»on Parkwyk Zeeweg en Buurtvereeniging Drie huis. Medegedeeld werd, dat de "ereeniring „Santpoorts Bloei" Koninkiyk is goedge keurd. CREDIETEN AAN NOODLIJDENDE TUINDERS B. en W. stellen den raad voor, zulks In overeenstemming met het advies der Oom missie van bystand voor de financiën, hen te machtigen, binnen de grenzen en op de voorwaarden, door Gedeputeerde Staten van Noordholland gesteld, volgens hunne circu laire van 24 December 1930, de gemeente borg te stellen voor de richtige naleving van de overeenkomsten van geldleening, welke zullen worden gesloten tusschen de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Driehuls en in de gemeente gevestigde tuinders, die, naar het oordeel van B. en W. voor steun tot instand houding -van hunne bedryven in aanmerking kome»., echter met dien verstande, dat de borgstelling zich beperkt tot telkens 30 pCt der voorschotten, met rente en kosten, en onder voorwaarde, dat de overige 70 pCt door de provincie Noordholland wordt gega randeerd ingevolge het besluit der Provin ciale Staten van 28 October 1930. Eén lid van het college kan zich hiermede niet vereenigen. Hy zou geen bezwaar heb ben indien tegelykertyd ta principe werd aangenomen dat alle andere noodiydende bedryven zullen worden gesteund. „Het Biechtgeheim" wy hebben reeds gemeld dat onder auspiciën van het Ge nootschap van den Stillen Omgang, op Woensdag 21 Januari a.s. to het K- S. A.- gebouw een opvoering zal plaats hebben van „Het Biechtgeheim", door het gezelschap van Dirk Janse. De persbeoordeelingen van vorigen op voeringen luidden zeer gunstig. wy vestigen er nog even de aandacht op 0- - - Jg avond besloten met een feestavond to groote zaal van het K. S. A.-gebouw. Medewerking zullen verleenen de R- Harmonie „St. Jozef" en de tooneelclub St. Jozelfsgezellenvereeniging, die een voering zal geven van het blyspel *n..L,», bedryven: „De erfenis van Oom ValentJ Coöp. Tuinbouw Vrye groenten en veiling W. A. Andyvle 1.—1.70, boerekc" 60—75, groenekool 2050, witlof stek 40, V kist. Seldery knollen 817, Prei 61& r^g[. barber 39, pieterselie 35, seldery 3—7. bos. Witlof 19—26, spruitkool 5'/j—16, aar» appels 47, uien. 2—3, sjalotten 8—12. ten 23, wortelen idem, Nero 17 per - Groene kool 2544, gele 25, roode ■jj'.g boere 47, seldery knollen 28, andu 47 per stuk. Bloemenveiling ,,'t Centrum". (viiliam Copland 2.255.75, Frou —5, William Pitt 9—10, Victor d' OUv,eL 1.5010. Herm. Schlegel 3—4.50, R0*® w> reine 35, idem met bol 1.70—2.50, 2.755.. Prins van Oostenrijk 35, Brm®". Star 2.—3.60, La Reine 2.-4., Gele F1'^ 2.504. Allard Fierson 11.12.50, Mr. Hoef IH 2., Copland met bol 2.—3.90, C°" ronne d'or met bol 3.5., idem zonder 3.6. Salvator rose met bol 2.5., idem z°„ der bol 2.70—5., Narcis Servantrus 2- alles per 100 stuks. R. K. Kiesvereeniging De jaarverg®d® ring der R. K. kiesvereeniging „Recht Plicht" welke Donderdagavond plaats was matig bezocht, 18 leden van de 314 den waren aanwezig. De agenda vermeldde o.m. JaarverSJ^ secretaresse en dat van den pennlngmeesj®!' uit dit laatste bleek, dat de ontvangst f 139.29 en de uitgaven f 95.65 waren, m2 een saldo In kas was van f 43.64. wyi de afgevaardigde naar de vergaderd gen der Kamer-Centrale Haarlem, niet wezig kon zyn, bleef verslag dier verg®0 ringen achterwege. Als candldaten voor de grosiyst van didaten voor de verkiezing der Prov. St® In den Kieskring Velsen, werden gesteld heeren J. P. Nyssen te Santpoort; Meyer te Velsen-Noord; Dr. E. A. M. te Heemstede en A. J. Loerakker te Haarie Opdracht voor den bouw van drie stof"1 ponten Het bouwen van drie groote stoomP00^ voor dc veerdiensten over het Noordzee*, naai te Velsen, Buitenhulzen en b'J de S® brug, ontworpen door het Bu:«au P- rrat veld te Delft, is door den Rykswaterst opgedragen aan de Ned. Scheepsbouw-1 te Amsterdam voor f 509.700. Pecht met de Tjtocgara Het nieuw 8^, bouwde motorschip Tjinegara van de •Ja,dep ChinaJapaniyn, dat gisteren ta IJmuia kwam voor het houden van een proefto-get is wegens den storm niet uitgevaren. vaartuig werd aan den toeristenstelger v® r£j gemaakt. Toen het hedenmorgen, geassist®" door sieepbooten van de firma wysmU' g van den steiger zou afvaren, braken een jg zware trossen af. De sleepboot Hector rajo0r met de schroef een ankerketting, waar0 de schroef brak. R. K. Vrouwenbond, afd. U muiden. Dezer dagen hield bovengenoemde D een vergadering in de Zusterschool aa° Kerkstraat. r0]t De presidente, mevrouw Lubbers, °P het openingswoord. „ers, Daarna nam de heer P. Raderna* hoofd van het R. K. Reclasseerlngs^^ te 's-Hertogenbosch, het woord en Ken, een duldeiyke rede over het doel en wer benevens het onstaan en den groei van reclasseertagswerk op katholieken 8r siag-, ,ank- Na de rede sprak de presidente een ""ja woord en begon de hulshoudehjke verg® ring. jejj, De verkiezing van twee bestuurs-e wegens het noodgedwongen aftreden mevrouw Lubbers en mevrouw v. d. n- had tot resultaat, dat mevrouw Ney'*5" mevrouw Lyding by meerderheid van men werden gekozen. cllse By acclamatie werd mevrouw M®* tot presidente gekozen. - yp- Onder dankzegg'ng aan mevrouw bers en de vergadering voor het in ,flg gestelde vertrouwen, nam zy de benosn aan. Hierna volgde sluiting. PURMEREND, Vrijdag, 16 Jan. get. richt van de „Afslagvereenigtag Be ejjU Purmerend en Omstreken" AardaPP ^,l0, Blauwe f 0.681.12 per zak van 25 pCr Kleine Aardappelen: Blauwe f 0-*ö „jjo, zak van 25 kilo, Witlof f 4Z27 per 10' ao0i Bloemkool f 24.60 per 100, Rood? f 1.20—10.40 per 100, Witte kool f l' ?et 2.40 per 100, Savoye kool f 0.90—7.20 100, Spruitkool f 0.40—2.25 per 15 kll° yje renkool f 0.65—1.40 per 10 kilo, An"^.21' f 0.602.80 per 100 krop, Selderie lOg0, per 100 bos, Bieten f 10.5028 Per n jU-" Wortelen f 0.37—0 48 per zak. Uien J 0 j0-^ o®' 0.50 per 25 kilo, Uien Drielingen öv- 0.24 per 25 kilo, Uien Nep f 0.44 25 kilo, Prei f 3.10-13.80 per 100 0*5- oUd terjanf 30 per 100 kilo. Reinette *„<i f 31—53 per 100 kilo, Present van 41 per 100 kilo. Per, o*4s BEVERWIJK. 16 Jan. B- Tuindersver. ..Kennemerland" per kist I 1.05—1 45: Boerekool f 0.500.90: Veldsla oer kle'n kist'C go0' -0.50: Knollen f 0 02—0 08. Roode oe\e f 0 03—0 07. G-oene kool 0.03—0 °6- .^rl® kool 0 04- 0.08. alles per stuk: a; (jie" 0.05-^0 03. Prei t 0.05—017 per f 0.02—0.03; ""eren f 0 25-0-0: ^jlS» f 0.08--0.25, Schorseneeren f 0.04—O-1, per K.G. (Deze pagina is gedeeltelUk gei c«-ri*e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2