Snt UOOP KAM EL. .\eppat'ente/n, J. LOTTGERiNG SLAVERNIJ IN LIBERIA FINANTIEEL OVERZICHT Restaurant HILDEBRAND P3JLTJZS Wij ST00MEN en VERVEN TWEEDE BLAD ZATERDAG 17 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 Het rapport van de Vo7kenbondscommissie.... En de dwangarbeid? W. KUIPERS Zn. OPTICIENS Alleen ZIJLSTRAAT 97 Het vraagstuk der oeververbinding te IJmuiden Het rapport der Raadscommissie ELCK WAT WILS TREKJES S Levert Diners, Dejeuners en Soupers bij U aan huis DE gelegenheid tot het geven van Partijen en Familiedmers Telefoon No. 10268 I LONG-COMPLICATIES Dynamietpatroon' ontploft reeds jaren voor de meest vooraan staande families. Uw goederen ko men bij ons in goed gezelschap. GR. HOUTSTRAAT 5a Telefoon 10771 05. De Noord-Amerikanen, die eens de Neger republiek Liberia stichtten, hebben zich van dat oogenblik af zoo'n beetje verantwoor delijk gevoeld voor hun „schepping" en, misschien uit zuiver moreele motieven, mis schien ook wel om andere redenen, hebben ze steeds geijverd voor de afschaffing van de slavernij en den dwangarbeid in „hun" negerstaat, 't Was ook op hun iniiiatief, dat de Volkenbond in 1929 'n commissie tot onderzoek, bestaande uit 3 leden: 'n Ame rikaan, 'n Engelschman en 'n Liberiër, naar Liberia zond, om uit te maken of daar nog slavernij bestond of toestanden, die er op leken. Deze commissie is nu met haar on derzoek klaar gekomen en zij heeft haar bevindingen neergelegd in 'n omvangrijk rapport, dat dezer dagen door het Vo ken- bondssecretariaat is gepubliceerd. Intus- schen heeft men in de bladen kunnen lezen, dat de regeering der Vereenigde Staten, op grond van dat rapport, 'n, wat men no:mt „energiek", protest heeft gezonden r.aar Monrovia, de hoofdstad van Liberia, en de president en de vice-president van Liberia, over wie in het rapport nogal bezwarende mededeelingen worden gedaan, zouden reeds zijn afgetreden Wanneer men 't rapport van de Volken bondscommissie doorleest, dan kan men bijna niet gelooven, dat Liberia ook lid is van den Volkenbond en dat 't een zelfstan dige staatsorganisatie heeft. De ontzettende feiten, die daarin worden geschilderd, her inneren ons eerder aan methoden, in de Afrikaansche koloniën toegepast. Alleen zijn de onderdrukkers hier.... stamgenooten van de slachtoffers. En ofschoon de Libe- rische wet de slavernij en 't verkoopen van menshen in 't openbaar op slavenmarkten verbiedt, tengevolge waarvan dan ook in Liberia geen eigenlijke slavenmarkten zijn, toch is, volgens bovengenoemd rap port, de slavernij in dat land algemeen en in de meest verschillende vormen komt ze er voor. Zoo bloeit er b.v. de huis-slavernij, maar ook 't z.g. „pand-systeem", d.w.z. de gewoonte, dat 'n Liberiër, die z'n schuld niet kan betalen, aan z'n schuldeischer als pand 'n menseh geeft. Daarbij bestaan vaste tarieven. Oorspronkelijk was 'n man drie Engelsche ponden waard, 'n vrouw vier, maar later werden die bedragen verhoogd tot vier pond voor 'n man en zes voor 'n vrouw. Dergelijke „inruilingen" gebeuren heel officieel: er wordt 'n contract bij op gemaakt, dat, behalve door de belangheb benden, ook door een getuige wordt onder teekend. In dat rapport komen verschil lende van zulke contracten voor, we willen er een aan ontleenen: „Ondergeteekende, Sldi Weah, uit Gbo- wah, erkent, dat hij aan den sergeant J. Williams, een jong meisje en een knaap als pand heeft afgestaan tot op 't oogenblik, dat hij hem. de van hem geleende 13 pond sterling en 10 shilling kan terugbetalen. De terugbetaling is aan geen termijn gebonden. Sidi Weah. Getuige: Mozes S. Weah. Gelegaliseerd: J. C. Phillips, D. C. Coast. In werkelijkheid komt er van 'n terug- koopen zelden of nooit iets terecht en we moeten dan ook zulk 'n in-pand-geven be schouwen als 'n anderen vorm van verkoo pen. Wel staat er in de wet van Liberia, dat elke slaaf, die zich bij 't gerecht aanmeldt, onmiddellijk vrü gelaten wordt, daar de slavernij officieel verboden is, maar 't „pand- systeem" geldt niet als slavernij en de onge- -lukkigen, die op deze wijze hun vrijheid vér- loren, kunnen zich alleen voor het gerecht komen beklagen, als ze door hun meesters worden mishandeld. Maar dit is niet mak kelijk te controleeren: de commissie heeft dan ook ervaren, dat zulke slaven zich maar zelden tot 't gerecht wenden, waarschijnlijk omdat de meeeten er eenvoudig de kans niet toe krijgen. In 't Spaansche koloniale gebied aan de Goudkust, in Fernando Po, worden vaak zwarte arbeiders gebruikt, die lang niet allen uit 't Spaansche gebied kunnen zijn gerecruteerd en de Volkenbondscommissie heeft 'n groot aantal gevallen geconstateerd, waarin zulke arbeiders door Liberia waren „geleverd." 'n Zekere Samuel Rosz b.v., di recteur van de Liberische posterijen, maakt aardige zaakjes, met heele scheepsladingen Liberiërs, door middel van de militaire macht en natuurlijk gepaard gaande met geweld, ja, soms met de gruwelijkste mis handelingen, te laten vangen en transpor teeren naar Fernando Po. Toen Rosz zich met deze onmenschelijke practijken begon in te laten, was hij 'n invloedrijk particulier in Monrovia. Hij maakte gebruik van z'n rela ties met de distrlcts-ambtenaren, om door Liberische militairen en grenstroepen dan 300, dan 250, en 'n anderen keer weer 'ns verschillende honderden menschen op deze wijze op 'n hoop te doen drijven. Bij een van deze ondernemingen trok hij de opmerk zaamheid van den toenmaligen directeur der Posterijen Sherman, die juist 'n inspectie reis maakte om meteen propaganda te voe ren voor de radio. Sherman ontdekte, wat Rosz uitspookte en maakte er in Monrovia rapport van. 't Gevolg was, dat niet Rosz werd gestraft maar dat Sherman werd af gezet en Rosz in zijn plaats werd belast met de leiding van de Liberische posterijen. Ook de Liberische vice-president. Sir Yancy, moet volgens de commissie z'n politieke macht hebben misbruikt, om meer dan eens groote menschentransporten te verzenden naar Fernando Po om ze te gebruiken in 't bin nenland voor wsgenaan'eg. Ja, dat is wat met dien wegenaanleg: Li beria moet immers worden overdekt met 'n dicht wegennet, maar de regesring beschikt noch over voldoende arbeiders, noch over materiaal, noch over gereedschappenEn daarom heeft de regeering kort en goed alle lasten maar afgewente'd op de bevolking. De menschen worden eenvoudig gedwongen om mee te werken aan den aanleg der We gen en ze krijgen daar geen loon voor, of schoon 't toch vaak zeer zwaar werk is, ze worden slecht gevoed en ze moeten boven dien nog hun eigen gereedschappen mee- brencen! 't Laat zich denken, dat de wegen aanleg onder zulke omstandigheden niet erg hard opschiet, want de meeste arbeiders heb ben natuurlijk slecht gereedschap: sommi gen niet meer dan een stuk hout of een plank. En als de arbeiders niet op tijd klaar zijn met de hun opgelegde taak, dan wor den ze gestraft, getuchtigd of ze krijgen geen eten. Ten slotte gebruiken de hoogere ambtenaren de werklieden nog om te ar beiden oo hun eigen plantages en bezittin gen, zonder hen daarvoor te betalen. De 11- beriërs gelooven zelf nog, dat het gaat over staatsdomeinen en niet over particuliere goederen. Aldus stelt de commissie slavernij en dwangarbeid vast in Liberia en wel in aller lei vorm. Ze wil daar een einde aan gemaakt zien en doet het voorstel, om te beginnen met de hervorming en uitbreiding van bet onderwijs, want de meeste Liberiërs zijn analphabeten, met de uitbreiding van de be- i schaving, want men kan in heel Liberia maar 'n 100 000 beschaafde lieden vinden. Jammer genoeg, heeft het Volkenbonds rapport bij al deze goede wenken er één ver geten, n.l. om er bij de Eurqpsesche regee- rin^en op aan te dringen, in hun koloniale gebieden den dwangarbeid maar radicaal af te schaffen, 't Moet wel een heel slechten indruk maken op de Liberiërs. dat b.v. in de Fransche. de Belgische en de Portugee- sche koloniën de dwangarbeid nog steeds wordt toegepast als opvoedings- en bescha vingsmiddel en dat juist de regeeringen van deze landen gedurende de laatste arbeids- ronferentie te Genève er het minst voor bteken te voelen, om aan de afschaffing van dat euvel mee te werken. En zoo kon dus de Liberische regeeringsvertegenwoordieer er in Genève terecht op wijzen, dat tijdens de 'aatste arbeidsconferentie verschillende Eu- roneesche mogendheden hadden verklaard, dat ér in de tropische gebieden zonder dwangarbeid eenvoudig niets te beginnen valt. Aan het slot van het rapport lezen we nog, dat de commissie aanbeveelt, de Ame- rikaansche immigratie in Liberia te bevor deren, zoodat 't schijnt, dat Amerika toch niet geheel uit moreele motieven aandrong op onderzoek naar de toestanden in deze negerrepubliek. In elk geval kunnen we uit dit al'es deze conclusie trekken: dat de christelijke missie in landen, waar zulke so ciale en cultureele toestanden heerschen, nog heel wat te doen beeft (Nadruk verboden). Het is nu bijna vier jaar geleden, dat de Raad der gemeente Velsen op voorstel van B. en W. besloot een commissi^ te benoemen, welke tot taak kreeg, het vraag stuk der oeververbinding, dat door snelle ontwikkeling der industrie aan de Noord zijde van het Noordzeekanaal zeer urgent was geworden, te onderzoeken. Naast de ontwikkeling der industrie was er nog een andere factor,e die het noodig maakte, dat het vraagstuk ernstig onder de oogen gezien diende te worden, n.l. het ont staan van groote ingravingen in den bodem aan den overkant. De bouw van de nieuwe sluis, de aanleg van het spuikanaal en van de nieuwe binnenhvaens, heeft het aspect De man, die terug kwam Ze zaten daar met z'n elven.... 't Was de verjaarpartij van Sophie, de vrouw van Bert.... Vijf getrouwde broers en zusters met him respectievelijke wederhelften.... En als eenling: Coba, die vier en veertig Lentes had zien passeeren zonder ooit „de kans" te hebben gekregen.... wat meer ge beurt en geen schande is. Coba was niet mooi. Wat u al direct begrepen zult hebben trou wens. Ze ging uit naaien, had 'n borst-kwaal, die haar dikwels ongeschikt maaktewoonde op 'n klein bovenhuisje ergens in de achter- stad.... en moest zoo nu en dan es 'n „over compleet" kleedingstuk krijgen, om netjes Voor-den-dag-te-kunnen-blij ven-komen. Dan had je Bert, wiens vrouw nou jarig Was. Bert had 't hoofdagentschap van 'n buitenlandsche parfumerie-fabriek met 'n blinkende naam.... Ja, 't wordt misschien 'n beetje taai, maar die andere vier moeten ook neg met naam on beroep vernoemd worden, maar we zullen 't in telegramstijl doen. Frans, wiens ega Bertha heette, had 'n Boed-beklante zaak in comestibles en fijne vleeschwarenChris was halte-chef aan de tram, had 'n vrouw, die Anna heette. Volgen nog Mia, getrouwd met Gerrit Spcorenaar, handelende in rijwielen en on- de-rdeelen, annex reparatie-inrichtingen *da, echtelijk verbonden met Joop de Groen, die loodgietersbaas was en 'r 'n motorfiets °P na hield. 'n Degelijk burger-stelletje dus, met Coba ®ls 'n apart hinderlijkheidje, omdat er wel **7is 'n enkel keertje moest worden bijge spijkerdwat dan last gaf van de Onge trouwde kant. De mannen zaten te pandoeren met 'n stil zitter. De vrouwen keken er naar, of hadden 't over actueele belangrijkheidjes of onbelang- rijkheidjesdronken advocaat, Samos, Voorburg met suiker. 't Was gezellig en druk.... en omstreeks elf uurals de heeren eenmaal aan 't kaarten waren, moest je niet te gauw van opstappen praten Buiten was 't niet veel zaaks. 't Regende vies en de wind ging door alles heenIda was blij, dat ze d'r bontmantel mee genomen had, zei ze toen de fel gloeien de haard 'n fluitende zuiging liet hooren. Frans zei: „zwabber," en stak 'n versche sigaar op uit de koperen doos. „Pandoer" dronk Chris z'n Bols je leeg. „Met zeventig" had Joop nog niet heele- maal gezegd toen de electrische schel 'n kort, bescheiden trillertje liet hooren. Ze keken elkaar aan. „Wat zal dat wezen?" stond Sophie al half op,Nou nog 'n verjaars-visite?" „Nee, da's te gekom over elven „Laat Bert opendoen" raadde een zijner schoonzusters aan, die juist allerlei akelig heden uit de krant had opgehaald,Je kan nooit weten...." „Ja Bert, ga Jij maareerst door 1 raampje kijken hoor!" Bert ging naar de vestibuleknipte 't raampje open en zag 'n man in de regen staan. 'n Man met 'n pet op.... 'n vet, kreukelig demietje aan en 'n broek met paardenknieën geen boord omenkel 'n halsdoek...'. Hy kwam naar 't raampje met z'n ge zicht.... en Bert zag, dat ie lachend naar binnen keek en zich bepaald in geen twee weken had geschoren. „Ken je me nog?" klonk 't met wat rare tongval. „Of ik u ken? Absoluut niet. Wat is er van uw dienst? Moet u hier wel zijn?" „Noumoeten.... moeten is nou direct 't woord niet.... maar als je in 'n jaar of zestien je broers en zusters niet hebt ge zien...." van deze streek een buitengewone wijziging doe nondergaan, tengevolge waarvan het deel der gemeente ten Noorden van het Noordzeekanaal ten Westen van de spoorlijn Velsen-BeverWijk steeds meer geïsoleerd kwam te liggen. Eerst twee jaar nadat de commissie in het leven werd geroepen, kwam zij voor het eerst bijeen, n.l. op 22 Maart 1929. De com missie verontschuldigt deze vertraging met de opmerking, dat omtrent de plannen van den Rijkswaterstaat inzake havenaanleg geen zekerheid bestond. De commissie geeft in het rapport als haar meening te kennen, dat ten aanzien van de verbinding tusschen het Noordelijk en Zuidelijk deel der gemeente, omtrent een versterking van den economischen band (zoo al van het bestaan van een zoodanigen band gesproken mag worden) geen over dreven verwachtingen mogen worden gekoes terd. Menschen, die ten Noorden van het Noordzeekanaal wonen, zijn thans voor vele hunner behoeften aangewezen op Beverwijk en op de zaken in het Noorden der ge- meenté. De commissie meent te moeten be twijfelen, dat na totstandkoming van een behoorlijke verbinding met IJmuiden deze menschen in belangrijke mate hun inkoopen in IJmuiden zullen doen. We oplossing van het Westelijk deel wil de commissie vinden door verbetering van den overweg over de Middensluis. Van gemeen tewege moet de noodige aandrang worden uitgeoefend op den Rijkswaterstaat, om hier een rolbrug te maken. Moeilijker was het zoeken van een oplos sing voor één of meer verbindingen over het Noordzeekanaal tusschen de spoorbrug en de sluizen, In dit vak bestaat een voet veertje nabij de spoorbrug. Het is moeilijk, hier een geschikte plaats te vinden voor veerdiensten met steigers en afritten. De commissie kwam na een ingesteld on derzoek tot de conclusie, dat op drie plaat sen een vee-dienst mogelijk zou zijn, n.l. op de plaats, waar thans het voetveertje wordt onderhouden, ter hoogte van de Ca- sembrootriraat en nabij de Mahustraat. Aan een voetbrug langs de bestaande spoorbrug In het laatste jaar is het Nederlandsche belang bij Amerikaansche fondsen dermate toegenomen, dat de houding van de New- j Yorksche beurs doorslaggevend is voor die van de Amsterdamsche. Wanneer men 's ochtends de Amerikaansche koersen ziet kan men reeds in groote trekken de stemming op het Damrak voorspellen. Is Amerika willig, vast, ongeanimeerd of flauw, vrij zeker is de stemming hier identiek, tenzij bijzondere locale, nationale of internationale gebeurte nissen een andere stemming rechtvaardigen. Daar uit de omringende landen geen gun stige berichten te wachten zijn, vestigt men zijn hoop op het land der onbegrensde moge lijkheden, op het land waar, naar men zegt, „business" en „dollar" de meest gebruikte woorden zijn en waar zelfs in deze tijden nog menschen gevonden schijnen te worden, die Kerstpartijtjes geven, waaraan meer ten koste wordt gelegd dan meerdere gezinnen noodig zouden hebben om in hun levens onderhoud voor een heel jaar te voorzien. De finantieele berichten in onze kranten hebben dan ook voor een groot deel op Ame rika betrekking en wijze woorden, door Pre sidenten, Chairmen en andere leidende figu ren uit bankwezen, handel en industrie op vergaderingen of aan banketten uitgespro ken, worden met snelheid naar Europa ge seind, waar men zijn voordeel mag doen met hun mceningen. Deze week hebben de heeren Charles Mit chell, president der National City Bar.k en Albert H. Wiggins, pres. van de Chase Nat. Bank (twee rivalen in den strijd om de macht in de Amerikaansche bankwereld) verkla ringen afgelegd, waarin werd medegedeeld, dat het laagste punt der depressie nu wel bereikt was en daarmede de rij van soort gelijke verklaringen, die reeds maanden lang de gemoederen der verontrusten tot bedaren moeten brengen, weer met twee vermeerderd. Niettemin beïnvloedde de verklaring van Mr. Wiggins Maandag j.l. de geheele New-York- sche beurs ongunstig en wel om het gevaar dat hij ziet in de door Amerika aan het bui tenland verstrekte gelden. Hij vreest, dat de vreemde landen die in de Vereenigde Staten leeningen hebben opgenomen, de rente en amortisatie niet zullen kunnen betalen eh dat zij bij de betaling van den Amerikaan- schen export in gebreke zullen blijven, waar voor weer nieuwe leeningen moeten worden gesloten. Regeling van de oorlogsschulden, al- gemeene loonsverlaging en beperking van de immigratie moeten de genezing brengen. Ook de Engelsche groot-industrieel Bal four heeft een verstandige regeling van de oorlogsschulden bepleit, wat hij noodzakelijk achtte voor een herstel. Het eigenaardige van zijn meening is, dat volgens hem door de Duitsche betalingen het Engelsche volk ver armt, daar men geen groote sommen geld van het eene land naar het andere kan overbrengen zonder handel en valuta ernstig te schaden. De Duitsche invoer bedroeg in de eerste helft van 1930 310.000.000, de Engelsche daarentegen 304.003.000, waarbij voor de eerste maal de buitenlandsche han del van Duitschland dien van Engeland heeft overtroffen. Wanneer men voortgaat met het eischen van de betalingen zal ofwel de levensstandaard van het Engelsche vo'k gedrukt worden ofwel de uitvoer verminde ren. Gezien de talrijke verschillende verkla ringen die er voor gevonden zijn, tast men niet alleen omtrent de eigenlijke oorzaak in het duister, maar ook heeft men nog geen op lossing tot doelmatige bestrijding gevonden. Dit hangt natuurlijk nauw met elkander samen, want om een kwaad te kunnen uit roeien moet men de ooizaak kennen. Volgens de laatste radio-rede van den be kenden Engelschen economist Keynes kan het kwaad beteuge'd worden door vermeer dering van verbruik. Iedere besparing is oorzaak van meer werkloosheid. Het is ech ter twijfelachtig of men zijn goeden raad om meer uit te geven zal kunnen opvolgen, daar het grootste deel der bevolking door vermind?'de inkomsten wel gedwongen is minder te verteren, terwijl de wereldproduc tie groriendee's juist op veel vraag bij de mp-sa is ingesteld. Van groot be'ang is dan ook de kwestie of door uitgebreider conjunctuurstudie en coniunctuurpolitiek de crises colt te voorko men zullen zijn. Men was tot vóór korten tijd vrij algemeen van meening, dat door de utgebreide kartelvorming, die o.a. ten doel heeft een juister aanuassen van de productie aan de vraag te verkijgen, ook een meer regelmatig verloop van het productieproces in het algemeen zou vol ren. En inderdaad ramen de economische storineen ook in he vigheid af, totdat de laatste crisis de theo rieën weer omver wierp en de illusie kwam verstoren. Verschalende pogingen ziin reeds eed aan om de conjunctuurschommelingen te bestu- deeren en zoo mogelijk het verdere verloop te voorspellen Den eersten stoot tot deze gaven voor ca. 20 jaar eenige Amerikanen, die de noodzakelijkheid van coniunctuur- barometers ondervonden hadden Van veel practisch belang zijn intusschen deze onder zoekingen tot nog toe niet geweest. Tot de meest betrouwbare voorspellingen behooren tegenwoordig die van het Duitsche Institut fur Konhmktvrforschung, hoewel ze tot nu toe pas op enkele onbelangrijke takken van industrie betrekking hadden. Hoewel er dus nog niet veel bereikt is, zal waarschijnlijk in deze richting toch wel een oplossing zijn te vinden. In sympathie met de flauwere houding van Amerika waren de meeste koersen deze week ter beurze van Amsterdam lager en van ondernemingslust was niets te bespeu ren. Het wachten is nog steeds op den ..vasten" man die flinke kooporders geeft. De vórige week weergalmde teen de eer biedwaardige gewelven van den beurstempel een lied, vervaardigd door een beursman én waarvan het refrein, antwoord gevend oo de vraag wie in staat is stelling te nemen tegen de Duitsche baisse-acties op onze beurs, als volgt luidt: „Dat is de vaste man, die heele vaste man, „Die koopjeshaler, cash-betaler van een vasten man." Uit volle borst werd dit lied gezongen, con am ore, tempo di marcia, waarbij het aan gename met het nuttige werd vereenigd. Ma. Di. Wo. Do. Vr. Philips 184 180 187 185% 185 Unilever 186 177 175% 177% 173% Kon. Olie 292 286% 278 284 281% A'öamRub. 107% 105% 103% 104% 103% H.V.A. 361 345 351 361% 355 Oude Deli 241 239 236 237 232 Anaconda 67 65% 65% 68% 66% Bethl. St. 54 52% 51% 52 51 Ate. Gas 21 20% 20 20% 20 Cit. Service 18% 17 17 17% 16 .r: riACONfUSO M een voorbehoedmiddel te een voorbehoedmiddel tegen y&aog het ooraeet var, c/w dokterl I Agenten r£ B M&ndersma Den Hoog behoeft, naar de meening der commissie niet gedacht te worden. De brug is te veel ge opend. De commissie heeft zich afgevraagd, or een eventueel te stichten overzetveer alléén voor voetgangers met rijwielen of ook voor rijverkeer dienstbaar diende te zijn. Alvorens hieromtrent te beslissen, heeft de commissie een onderzoek ingesteld naar ce kosten. Volgens een begrooting van den di recteur van Openbare Werken, zouden de kosten van het aanleggen van een stoom- pontveer met een pont als de kleine pont in Velsen, met bijbehoorende werken als steiger en afritten globaal f 160 000 be dragen. Blijkens in Dordrecht ingewonnen inlichtingen zou een veerstoomboot, bere kend voor overzetten van voertuigen, onge veer f 65.090 en één, uitsluitend voor per sonenvervoer, ongeveer f 25.000 kosten De exploitatiekosten van dergelijke veerstoom- booten zijn vrij aanzienlijk. De commissie meent, dat een veer van zoodanigen omvang dat rij- en voertuigen daarmee kunnen worden overgezet, bij de spoorb'ug niet noodig is. Dit te minder, waar het veer te Velsen slechts op betrek kelijk geringen afstand ligt. Bij informatie bleek de commissie, dat ongeveer 370 arbeiders der Papierfabriek en "00 van Hoogovens en Mekog geregeld van het veer gebruik zullen maken. De beslissing van de vraag, of dit veer voor stoom- of moto/booten diende te wor den ingericht, werd de commissie bespaard, aangezien de door den voorzitter van de Directie deh Papierfabriek ontvangen in lichtingen inzake de havenplannen de over tuiging deden ontsaan, dat op de onder havige plaats geen ruimte voor aanlegstei gers enz. voor een veer zou overblijven. Blijft een veer op de tegenwoordige plaats te Velsen behouden, dan zal, naar de mee ning der commissie, het gemis van de oever verbinding bij de spoorbrug niet ernstig ge voeld worden. Met betrekking tot het veer ter hoogte van de Casembrootstraat werd opgemerkt, dat het vaarwater hier zeer breed is. De veerbooten zouden hier aanzienlijke afme tingen moeten hebben om bij alle weersge steldheden dienst te kunnen doen. Eovcn- dien zou het hier noodig zijn, een overgang te maken over den spoorweg. Afgezien van de vraag, of de Nederlandsche Spoorwegen bereid zouden zijn, daarvoor hun medewer king te verleenen, zouden de kosten voor het instellen van een veer hier zeer aanzienlijk zijn. Tot het instellen van een veer daar ter plaatse, meent de commissie niet te moeten adviseeren. Ten slotte meent de commissie het volgen de te moeten adviseeren; 1. Bij den Rijkswaterstaat de noodige stap pen te doen, ten einde zoo spoedig moge lijk te komen tot den bouw van een rol brug over de Middensluis. 2. De voorstellen van J. Dienaar te IJ muiden voor een veerverbinding van het eindpunt der Mahustraat af tot de Noor- derslu'.s te aanvaarden. 3. Bij den Rijkswaterstaat aan te dringen op behoud van een der ponten op de tegen woordige plaats in het dorp Velsen. De commissie meent, niet te moeten ingaan op het verzoek van J. Groen om een sub sidie van f 20 per week voor een veer over de haven der Hoogovens. De heer Dienaar heeft aangeboden, een geregelden veerdienst te onderhouden, ter hoogte van het eindpunt van de Mahu straat van den Zuidelijken kanaaloever tot aan de Noordersluis met motorbooten, ge schikt voor 70 a 80 personen. Twee booten zullen geregeld in dienst zijn, een derde boot zal dienen tot reserve. De kosten der drie booten zullen totaal bedragen ongeveer f 15.000. De heer Dienaar stelt tot voorwaarde: a. dat hij gedurende 10 jaar den dienst mag onderhouden; b. dat hem een bijdrage uit de gemeente kas wordt verleend van f 3500 per jaar ge durende de eerste vijf jaren; c. dat de gemeente zorg draagt voor den aanleg der steigers en der afritten. Het is gebleken, dat althans voorloopig van de Amsterdamsche Ballast Mij. geen medewerking kan worden verwacht voor het maken van een afrit van den IJmuider straatweg naar de plaats, waar het aanleg- steigertje is gedacht, omdat ter plaatse een zandspoor wordt gelegd. Daarom wil de commissie twee afritten maken van het z.g. zwarte pad (langs de Centrale) af, één m Oostelijke en één ln Westelijke richting. Het woord is nu aan den Raad. Het Jubileum-geschenk voor Z.H. den Paus Een lezer schrijft ons; „In de N. H. Courant dato 7 Januari, /Ind ik naast uw verslag van de Werk- loozenreiletjes te Amsterdam, een uit voerig bericht uit Rome betreffende een cadeau ter waarde van L. 2.732.000, ge schonken aan Z. H. den Paus bij Diens Gouden Priesterfeest. Is het niet beter dergelijke geschen ken zonder vermelding van het be drag te publiceeren, ter voorkoming van critiek van zekere zijde? Gaarne vernam ik uw opinie hierom trent in de rubriek „Pijltjes", Bovenstaande vraag behoeft, naar onze meening, geen aanleiding te geven tot diepzinnige beschouwingen. Toch willen wij haar hier behandelen, omdat misschien ook andere lezers bezwaren van denzelfden aard hebben geopperd. Het geldt hier een officieele mededee- ling van het Vaticaan. Een soort ver antwoording. Waar het hier een inza meling betreft, die over de geheele we reld is gehouden, ligt het voor de hand, dat ook het afzonderlijk noemen van le bijdragen der verschillende landen gewaardeerd wordt. Het bedrag niet vermelden, zou toch wel den schijn wek ken van struisvogelpolitiek en evenzeer aanleiding kunnen geven tot critieke beschouwingen van on vriendelij ken aard. Wie even nadenkt kan intusschen, ook naar onze meening, tegen publicatie van het bericht geen groot bezwaar heb ben. De inzameling is niet in dezen tijd gehouden, maar dateert uit een periode, dat de wereld nog niet gebukt ging onder de gevolgen van de economische crisis en er integendeel op de wereld een zekere welvaart heerschte. Toen de H. Vader Zijn Gouden Pries terfeest herdacht, nam een comité van Prelaten en vooraanstaande katholieke leeken het initiatief om ter herinnering aan dit jubileum het Sacramentsaltaar, waaraan de Paus voor het eerst gecele breerd had, te vergrooten. Het altaar is nu gereed. Evenzoo zijn alle werk zaamheden van het comité bereids ge ëindigd. Aan dezen feitelijken toestand valt dus niet veel meer te veranderen. Maar wij durven toch wel het vermoe den uiten, dat Onze H. Vader de Paus, indien het nog mogelijk geweest ware, gaarne zijn jubileumpenningen, behou dens instemming van de schenkers, zou hebben besteed aan de leniging van anderer nood. 3» Een jongeman zwaar gewond Een knecht van een brandstoffenhande- laar te Bodegraven vond by het sorteeren van kolen een dynamietpatroon. Niet weten de wat het was, gooide hij het gevaariyke voorwerp ter zyde, waar het eenige uren later gevonden werd door een jeugdigen be woner van een woonwagen, die het in zyn zak stak. Des avonds in den woonwagen van zyn ouders wilde hij zyn vondst nader bekijken, doch ongelukkig kwam hij te dicht bij de brandende kachel, met het gevolg, dat de patroon ontplofte. De explosie was zóó hevig, dat van alle kanten omwonenden kwamen toesnellen. Het Interieur van den woonwagen werd gedeelteiyk vernield. Den jongen werden drie vingers ten deele afge rukt, terwijl hy voorts zware verwondingen aan de beide beenen opliep. „God-alleschrok Bert.Ben jU Pauw?" „Ja.... nogal veranderd, hè? Ik was eerst by Frans z'n huisopgezocht in 't adres boekdaar werd me gezegd, dat jullie alle maal hier wareno, Ja, da's waar ook.... gefeliciteerd met je vrouw's verjaardag maar hoe zit 't? Doe je nog open? Bepaald lollig is 't buiten niet." „Ach ja, neem me niet kwaiyk liet Bert z'n broer binnentoch even aar zelend, om 't armoedige uiteriyk En Pauw stond in de vestibulestak z'n hand uit, die beter verzorgd was dan z'n kleeding. Bert nam de hand niet enthou siastwant hy zag nu beter de schunnige plunje en vermoedde al iets.Kon echter moeiiyk anders doen dan vragen of ie bin nen kwam. En dat gebeurde. 't Was zooiets als 'n donderslag by zonne- schyn. Na de eerste schrik kwam Mia overeind en gaf Pauw 'n ideetje van 'n zoenvond dat zelf toch bepaald wat kil, na zestien jaar, en deed er 'n betere by. De andere dames volgden 't voorbeeld en de mannen staken de hand uit.... En hoe ie 't maakteen waar ie-van- daan kwamen hoe ie zoo ineens uit de lucht was komen vallen.... en waarom ie na de eerste twee jaren nooit meer Iets van zich had laten hooren.... en.... „Laat 'm nou eerst es op z'n gemak gaan ritten" schoof Bert 'n stoel naar de tafel. Sophie schonk koffie en liet 'm 'n sigaar ne men. „Vertel me eerst es hoe 't met jullie gaat" vroeg Pauw, terwyi ie de goeie Holland- sche sigaar aan-pafteVan me zelf is 't straks gauw gezegden by zonderheden hooren jullie later welals 't jelui ten minste interesseert, want 't is nogal droog Dat vader en moeder overleden zyn weet 'k.... Bert nog steeds reiziger voorach, hoe heet die fabriek ook weer?" „HU is al vier jaar hoofdvertegen woordleer" antwoordde Sophie veel te haastig naa-4 Bert z'n zin, die heimelijk, maar he:l e* l«k liet biyken, dat ze 't vooral niet zoo mooi moesten voorstellen.... En de anderen begrepen 't „Nou ja" deed Bert bedachtzaam „dat woord klinkt wel aardig.... hoofdver tegenwoordigermaaro, niet dat 'k mag klagenmaar 't is "n heele verant woordelijkheidennenou, en Frans.. dat weet je nog niet.die is 'n jaar of vier geleden voor z'n eigen begonnen „Ja, dat heb ik gemerkt.... ik zei toch, dat 'k aan z'n huis was geweest.... 'n aar dige winkelen gaat 't goed, Frans.,...?" „Z'n gangetjez'n gangetjeveel concurrentie, van de. groote firma's en de coöperatiesmaar En zoo hadden ze allemaal onder regie van Bert hun mededeelingen met voor zichtige reserve.... en keken dan weer schuins naar Pauw's ongeschoren gezicht en z'n vroeg-gryze haren en z'n kale broek „En Coba?" vroeg de onverwachts te ruggekomen broer „O, dat gaat best, hoor" glimlachte ze wat verlegen „ik red me eigen cok wel. 'n beetje last nog van de ouwe kwaal maar ik heb voor niemand te zorgen...." „Zoo.zoo.peinsde Pauw even. vroeg nog naar de kinderenen de ver dere familieZei toen ineens, dat ie wel graag 'n boterham zou lustenwant dat le zcowat de heele dag Ze schrokken alweer voordat ie was uit gesprokenen Sophie werkte al met de broodtrommel, 't botervlootje, de kaas, de ham „Wat bedoel je eigenlijk?" Informeerde Chrishad je geen gelegenheid om te di- neeren, of „Dineeren?" lachte Pauw zuurtjes en zat stakkerig op tafel te staren. „Dus 't gaat je niet goed?" „Niet goed? Beroerd.... da's 't goeie woordnou weten jullie 't meteen't Is niks meer in Amerika.... niks.... werk loosheid wat de klok slaat.... „Kom je uit Amerika?" „Ja.... uit land van de dollar! Maar ik heb eigenhjk zoowat overal gezeten in die zestien jaren.... zoo zat 'k hier en zoo zat 'k daarnou snappen jullie meteen dat 'k heel moeiiyk met brieven te achterhalen was...." „Maar waarom schreef je zelf nooit meer? We dachten, dat je dood was." „Slordigheidsleuren allerlei om standigheden ook nog.... d'r kwam niet van schrijven.... wel twintig maal heb ik me voorgenomen weer es iets van me te laten hoorenmaar dan kwam er weer wat tusschen telkens. Gretig hapte hy in de boterhammen slikte 'n paar maal moeiiyk, omdat ie zag, dat ze nogal raar keken „Nou is 't maar de kwestie" begon le wat heesch „dat 'k voorloopig graag on derdak hadbij een van jullie als 't kan.. Ik heb gauw genoeg 'n baantjeik kan van allesik ben chauffeur, portier, boek houder, stoker, rechercheur, piloot als 't moetk heb daar alles aangepakt „De baantjes liggen hier anders ook niet opgeschept" liet Bertha al direct merken, dat 'r man d'r niet in moest vliegen. „Om de bliksem niet" bevestigde Bert, stug kykend. En Chris smaalde; „Dat biyft zestien jaar weg en.... Nee Coba, stoot me maar niet anik ben altyd rond voor de vuist, dat weet jedan weet iedereen wat ie an me hebik zeg: „Dat biyft zestien jaar weg.. komt gesjochten boven wateren wil dan maar ineens by z'n familie onderdak heb ben „Tja" knikte Frans „Ik kan 't niet helpen, maar ik moet Chris volkomen gelijk geven't klinkt misschien wat hard, maar we moeten de zaken nemen zoo ze zyn Zestien jaar lang geen boe of baen dan je broers en zusters tot zoete inval promo- veeren...." „Afgezien van de vraag" dronk Gerrit z'n glaasje leeg of we wel gelegenheid hebben om je zoo maar ineens te huisves ten.... we houwe d'r nou direct geen logeer kamers op na...." „En dan 't beddegoed" hielp Mia.... „Da's nog niet 't ergste" deed Ida d'r duitje in 't zakjeMaar de hemel mag weten hoe lang dat grappie kan duren...." „Ik krijg wel werk" pleitte Pauw, die z'n brood al had laten staan verder,En dan betaal ik alles terug.... ik vraag geen aalmoezen van jullieMaar 'k wil d'r geen narigheid om hebben, hoor.Is er geen een, die me voorloopig kan huisvesten op cre- dlet? Zeg 't maar gerust als 't niet gaat.... ik heb wel slimmere gevalletjes meegemaakt in de zestien jaar Ze zwegen. Coba stond op en zei eenvoudig: „Ga maar met my mee, Pauwvannacht kan je wel in myn beddan ga ik wel in de stoel.... die zit heel gemakkelijken dan schaffen we morgen wel raad.... ik heb geen huis houwenwat 't eten betreftdat zal dus wel gaan'k heb zelf maar weinig noodig „Graag, Coba" zei Pauw met tranen in z'n oogen „En dan moeten we meteen maar gaan Hy stond alging zwijgend de kamer uiten Coba volgde. Op 't bovenhuisje van Coba nam Pauw 'n cheque van tweeduizend gulden uit z'n binnenzaken gaf die aan z'n zuster.... „Hier meid.... da's voor de voorloopige ontkosten „MaarPauwschrok z'n zuster zich bleek.... „Heb je dan.... ben Je fan „Ik ben geen millionnair.maar t scheelt toch niet de helft...." „En dat pakkie dan.... en dat petje..., en die broek „Gekocht by 'n uitdragerom de comê- die zoo natuurlijk mogelijk te kunnen spe len.... Hoe laat is 't nou? Nog géén half twaalfKom mee.m'n auto staat ln (Je buurt in 'n garagewe gaan 'n paar uit- smyters eten ln „De gouwe leeuw."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5