VVmmw n imm iH!è" "as i M. H. C. 2Hilversum 3 52 Bloemendaai 3Oh Kay 21 ZWEMMEN Zwemclub „Haarlem" zwemt de 3 X 50 wisselslag in recordtijd en en verslaat de recordhouder „Het IJ" SCHAA TSENRIJDEN De wedstrijden te Engelberg Nederlandsche rijders te Hamar WINTERSPORT Wereldkampioenschap IJshockey ATHLETIEK de K.N.A.U. Het jaarverslag van 1930 PAARDENSPORT GYMNASTIEK Bloemendaalsche Gymnastiek vereniging Haarlemsche R. K. Gymnastiek vereniging „Ursus" RUGB Y HaarlemAmsterdam 018 SCHERMEN Tot de Schermliefhebbers(sters) van Haarlem en omstreken DUIVENSPORT P. V. De Luchtgids DAMRUBRIEK m. W. fÊ m. Sm wf'm WA m iü ij& Met den moed der wanhoop gooit M.H.C. ™n de laatste krachten in den strijd en het heeft succes. De tijd is evenwel te kort ore den grooten achterstand nog in te loopen en vermoedelijk zou de ausdauer voor het Geweldige offensief ook niet toereikend zijn Geweest:. Door inloopen op den zwakspelenden kee per maakt Thate er eerst 63 van en la ter benut dezelfde speler nog eens een voor at van links en scoort 64. Het is dan spoedig einde, zoodat M.H C met 64 verliest. De Musschen vonden het beter maar bij voorbaat met de Hilversummers af te reke- hen, ingeval het eerste zou verliezen. Zij spelen direct een enthousiaste partij en laten zich niet intimideeren door het hogal forsche spel der gasten. Jhr. v. Cit- ters opent de score (10) doch nog vóór de rust komen de partijen weer op gelijken Voet (11), zoodat de rust met 11 ingaat Na de rust slaagt Hilversum er echter in, de leiding te verkrijgen (12) doch zij moe ten deze toch ook weer afstaan. (22). De Musschen komen er nu steeds beter in en verhoogen door toedoen van Jhr. van Citters, Mulder en Havinga geleidelijk de score tot 5;2, met welken stand het einde komt. De overwinning van M.H.C. was zeer Verdiend. Bloemendaal is er in geslaagd de Am sterdammers te kloppen, zij het met moeite. De gasten kunnen deze nederlaag vooral toeschrijven aan hun voorhoede, welke tel kens in het te verwerpen systeem van „kick and rush" verviel en waardoor de Bloemen- daalsche verdediging steeds kon ingrijpen. De Bloemendaalsche voorhoede combi- heerde goed, doch had tegen de ook goede Amsterdamsche verdediging een zware taak. Toch zou de wedstrijd nog in een gelijk spel zijn geëindigd, indien de Amsterdam- sche keeper zich bij het voor Bloemendaal winnende punt niet vergist had. In de eerste helft gaat het spel gelijk op Er wordt snel gespeeld, doch wat te hard geslagen, zoodat het combineeren daaron der lijdt. Het eerste gedeelte van den wed strijd verstrijkt puntloos, zoodat rust met Manken Stand komt. Al vrij spoedig slaagt Kakebeeke er in voor Bloemendaal de leiding te veroveren (1—0), doch de voorsprong gaat weer ver loren, als Oh Kay gelijk weet te maken (1—1). Kort voor tijd scoort Jhr. v. d. Brandeler dan het winnende punt met een houdbaar schot (2—1). Amsterdam 3Bloemendaal 2 terrein afgekeurd. Fraai succes voor de H.V.G.B. Adspi- ranten Zaterdagavond hield de Amsterdarnsche Zwemclub in de zweminrichting aan den Heiligenweg een druk bezocht Springtour- Uooi, waaraan ter afwisseling eenige esta fette nummers waren toegevoegd. In deze estafettes boekten de Haarlem- sche deelnemers zeer fraaie successen. Ree„s in het begin van den avond hebben de H.V.G.B.-adspiranten succes. In het Uummer 3 x 50 M. wisselslag estafette voor adspiranten wisten zij hun tegenstan ders „Het IJ", „Dolfijn" en „A.Z." op over tuigende wijze te slaan. „H.V.G.B." krijgt M de rugbaan reeds een voorsprong door P. Rol, waaraan J. Hollander schoolslag en R. Hageboud, vrije slag, nog eenige meters toe- Voegen, Zij eindigden hier met een flinken Voorsprong. Eenige nummers daarna komt de 3 X 50 W. wisselslag (Heeren) nationaal. Hiervoor hadden 9 ploegen ingeschreven. Waaronder de recordhoudster „Het IJ". Dit werd een fraaie zege voor de „Zwem- club Haarlem". In de eerste serie van dit Uummer wint „Haarlem II" met zeer grooten Voorsprong van „A.Z. II" en „H.P.C. II" in keer goeden tijd van 1 min. 44 sec. De 2e serie wordt voor de „Dolfijn". De 3e serie is echter het belangrijkste, omdat daarin de snelste ploegen elkander zullen bekampen n.l. „Het IJ" (recordhoudster). »A.Z. I" en „Haarlem I". Vanaf de start zien wij een feilen strijd (usschen „Het IJ" en „Haarlem" A. v. d. Meer weet in de rugbaan een kleinen voor- Sprong op H. v. Essen „Het IJ" te behalen. Welke H. Kooy in de Schoolslagbaan nog 'ets vergroot. Daarna komt C. Zeeman in de vrijeslagbaan tegen den geduchte van Oostrom Soede. Wel loopt deze zwemmer iets op Zee- Man in, doch kan niet verhinderen dat Zee- Man met een geweldige eindspurt als eerste intikt. Het blijkt nu, dat „Haarlem" in re cordtijd heeft gezwommen, hetgeen gezien de minder gunstige baan een zeer goede pres- Mtie genoemd kan worden. Hierna begint het nummer schoonsprin- Sen van de x meter-plank, waarbij het Schoonspringen van de adspiranten iongens en meisjes allen lof verdient. Het springen da- Mes en heeren-nieuwelingen kon ons niet Zoozeer bekoren, daar vele sprongen mis- 'ukten. De tieeren seniores sprongen zeer fraai en behaalden een overwinning op hun Belgische en Duitsche tegenstanders Lucien van der ^en (kampioen van België) en Fritz Trieling (Rhenus. Keulen). De voornaamste uitslagen zijn 3 X 50 xVl» wisselslag adspiranten A. Meisjes x. R.D.Z., 1 min. 56 3/5 sec. 3. A.D.Z.. 1 min. 58 4/5 sec B. fongens 1. H.V.G.B., 1 min 53 2/5 s. 3. Het IJ i min. 55 2/5 sec. 3 X 50 M. wisselslag. Nationaal A. Dames 1. R.D.Z., 1 min. 57 2/5 sec. 3. I.N., 1 min. 58 sec. 3. Het IJ, 1 min. 58 2/5 sec B. Heeren 1. Haarlem I. 1 min. 40 4'3 ^c. (recordtijd). 3. Het IJ, 1 min. 42 2/5 sec. 3. A.Z. i min. 43 4/5 sec. 4- Haarlem II, x min. 44 sec. Schoonspringen Heeren-seniores Inter nationaal I. F. Mette IJ, 90 punten J. L. Stotijn, H.Z.,P.C., 88 punten 3. L. van der Ven (Antwerpen) 80 punten. Bij de wedstrijden hardrijden 500 Meter en 1000 Meter, welke Zaterdag gehouden wer den, werden de navolgende tijden gemaakt: Thunberg: 45 4/10 sec. en 1 min. 38 2/10 s. Hooftman: 48 4/10 sec. en 1 min. 47 2/10 s. Keetman: 49 3/10 sec. en 1 min. 44 2/10 s. Slomquist: 50 sec. en 1 min. 42 sec. Schenk: 512/10 sec. en 1 min. 49 sec. Jongert: 52 8/10 sec. en 1 min. 49 4/10 sec. Langedijk: 53 sec. en 1 min. 58 4/10 sec. Van der Ruit: 54 sec en 1 min. 53 8/10 s. Blaisse: 56 sec. (gevallen) en 1 min. 518/10 sec. Koops: 612/10 sec. (gevallen) en 1 min. 50 6/10 sec. Tweede dag Thunberg winnaar. Keetman tweede. Zondag werden de wedstrijden te Engel berg voortgezet over de 1500 en 5000 Meter. Het sneeuwde hier gedurende den geheelen dag, terwijl het twee graden vroor. De uitslag over de 1500 M. luidt als volgt: 1. Thunberg, tijd 2 min. 31.4 sec. 2. Blomq- vist, tijd 2 min. 33.4 sec. 3. Keetman, (Ne derland), tijd 2 min. 43.4 sec. 4. Koops, tijd 2 min. 45.6 sec. 5. Hooftman, tijd 2 min. 46.2 sec. 6. Van der Ruit, tijd 2 min. 48.6 sec. 7. Blaisse, tijd 2 min. 52.6 sec. 8. Langedijk, tijd 2 min. 54.8 sec. Over 5000 Meter werd niet door Blomqvist gestart. Ook Hooftman kwam niet uit in dit nummer, zoodat zij voor den totaaluitslag niet in aanmerking kwamen. De uitslag van de 5000 Meter was als volgt: 1. Thunberg, tijd 9 min. 28 sec. 2. Koops tijd 9 min. 54.8 sec. 3. Van der Ruit, tijd 10 min. 2.4 sec. 4. Keetman, tijd 10 min. 3.6 sec. 5. Langedijk. 10 min. 32.8 sec. 6. Blaisse, 10 min. 57.2 sec. De totaaluitslag van de wedstrijden luidt als volgt: 1. Clas Thunberg (Helsingfors)met 201.76 punten. 2. W. Keetman (Winkel) met 216.32 p. 3. L. van Ruit (Amsterdam), met. 227.34 p. 4. R. Koops (Zuid-Laren), met 231.18 p. 5u J. Langedijk (Oudkarspel) met 233.74 p. 6. H. Blaisse (Amsterdam), met 235.15 p. Naar gemeld wordt, zijn Zondag Schenk en Blomqvist niet gestart in verband met een verkoudheid. Jongert reed niet, daar hij nog last had van een blessure bij het ski- loopen opgedaan. Hooftman kwam niet uit op de 5000 Me ter, daar hij niet in conditie bleek te zijn. Tenslotte zij nog vermeld, dat het Zater dag den geheelen dag regende, terwijl het gisteren flink sneeuwde. Langedijk, die als vijfde eindigde in het algemeene klassement, heeft niet een pun- tenaantal van 233.74, maar van 233.08. Zaterdagavond hebben de internationale hardrijwedstrijden op de schaats, waaraan ook eenige Nederlandsche rijders deelnemen, een aanvang genomen. Het programma werd in zooverre gewij zigd, dat uitsluitend de 5000 M. werd ver reden. De wedstrijden over de 500 en 1500 M. vonden Zondag plaats. De koude was hier 15 graden. Onze rijders Heiden en Boot waren in uit stekende conditie. De uitslag van den 5000 M. wedstrijd is als volgt: 1. Ballangrud 8 min. 48.4 sec. 2. Christen- sen 8 min. 57.3 sec. 3. Van der Scheer 8 min. 59.3 s.( 4. Wollert Nygren 9 min. 2 sec. 5. S. Heiden 9 min. 10 1 sec. 6. H. Engnestan- gen 9 min. 12 sec. 7 Goesta Ericsson. Zwe den, 9 min. 16.7 sec. 8. Pr. Mikkelsen 9 min. 17.8 sec. 9. Gunnar Almer. Zweden, 9 min. 31.5 sec. 10. Hugo Nygren 9 min. 42.8 sec. 11. T. Boot 9 min. 51.1 sec. Zondag werden de internationale wed strijden in het hardrijden op de schaats voortgezet. Er werd gereden over de 500 en 1500 Me ter, zoowel voor seniores als voor juniores. In verband met het feit, dat Boot en Blaisse influenza hebben, konden zq niet starten. Van der Scheer maakte een goeden tijd over de 500 M., 45.9 sec. Jammer was het, dat hij op de 1500 M. kwam te vallen en als nummer 9 eindigde. Desondanks is zijn tijd van 2 min. 39.6 sec goed te noemen. De uitslag over 500 M. seniores luidt als volgt: 1. Hugo Nygren 43.8 sec. 2. Ballangrud 45.1 sec. 3. Engnestangen 45.2 sec. 4 Wollert Nygren 45.3 sec. 5. Van der Scheer 45.9 sec. 6. Almer 46.2 sec. 7. Christensen 46.2 sec. 8. Heiden 48.1 sec. 9. Ericsson 49.3 sec. 10 Mik kelsen 49.7 sec. 1500 Meter seniores: 1. Ballangrud a min. 25.4 sec. 2. Christen sen 2 min. 28 sec. 3. Hugo Nygren 2 min. 30.5 sec. 4. Engnestangen 2 min 31.5 sec. 5. Wollert Nygren 2 min 31.6 sec. 6. Heiden 2 min. 33.4 sec. 7 Almer 2 mm. 34.6 sec. 8. Ericsson 2 min. 38.3 sec. 9. Van der Scheer 2 min. 39.6 sec. gevallen. 10. Mikkelsen 2 min. 40.2 sec. Juniores 500 Meter. 1. Lindboe 45.2 sec. 2. Sonderman 47.6 sec. 1500 Meter: 1. Lindboe 2 min. 32.3 sec. 2. Sonderman gevallen 2 min. 59 sec. De totaaluitslagen van de wedstrijden te Hamar luidden als volgt: 1. Ballangrud 146 40 p., 2. Christensen 149.26 p., 3. Wollert Nygren 150.03 p., 4. Engnestangen 150.90 p 5. Hugo Nygren 152.24 p.. 6. Van der Scheer 153.03 p.. 7. S. Heiden 154.24 p., 8. Gunnar Almer 154.88 p., 9. Ericsson 157.73 p.. 10. Mikkelsen. Het Europeesche en wereldkampioenschap IJshockey wordt van 2 tot 8 Pebruari te Krynicka gehouden. 12 landen nemen de finitief deel: Canada, Vereemgde Staten, Oostenrijk, Engeland, Prankrijk, Italië, Po len, Roemenië, Zweden, Zwitserland, Tsje- choslovakije en Hongarije. Duitschland neemt geen deel. Voorts komen ook Japan en België niet uit. Aan het zeer uitgebreide jaarverslag van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie (K. N. A. U.) ontleenen wij het vol gende: De secretaris-penningmeester A. Pijper maakt met leedwezen melding van het over lijden in het afgeloopen jaar van den be kenden athleet Biihrmann van „Excelsior", uit Amersfoort, Nederlandsch Kampioen hoogspringen. Voorts wordt vermeld het overlijden van kolonel Robert M. Thompson, president van het Amerikaansch Olympisch Comité, schenker van de prachtige zilveren coupe, waarvan jaarlijks een verkleind exem plaar wordt uitgereikt. Buitenlandsche successen Met voldoening wordt melding gemaakt van de groote deelneming met prachtige Eerste steenkool-tremmer tot den anderen: „Zeg, snap jij Dirk, dat ze in advertenties dit schip het drijvende paleis van den oceaan noemen, waarop alle gemakken aanwezig zijn?" (Punch) resultaten op de buitenlandsche banen. Ge memoreerd worden wedstrijden te Luik, te Brussel, de Internationale Vrouwenspelen te Praag, de wedstrijden in het Heyselstadion in België, voorts personeele successen, die van mej. Schuurmans, mej. Gisolf, mej. Rombout, Berger, van den Berge, Peters, Zeegers enz. Ten spijt van alle moeite door den heer Moorman in Finland en de heeren van den Berg en andere commissieleden gedaan om eersteklas buitenlandsche athleten daaraan te doen deelnemen, werd het gewenschte resultaat niet bereikt wegens het vergevor derde seizoen. Opnieuw is in December de Commissie bijeengekomen en men verwacht meer succes in 1931. De financiën Het financieel verslag vermeldt, dat op 1 Februari 1930 f 9.63 aan kapitaal voorhan den was, waartegenover een schuld stond van f 5835.50. Deze schuld is in 1930 geheel afgelost kunnen worden, terwijl na uittrek king van de saldi der bijzondere fondsen (o.m. het Olympisch fonds) een batig saldo overblijft van ruim f 400. Met voldoening wordt geconstateerd, dat thans de Unie schuldvry is. Alleen op een gezonde finan- cieele basis kan de Unie zich ontplooien tot een krachtig lichaam. Het verslag van den secretaris der Tech nische commissie den heer E. H. Huizinga, wèidt uitvoerig uit over de technische suc cessen onzer athleten in binnen- en buiten land, terwijl ot slot het welverzorgde verslag is opgenomen van den secretaris der Pers en propagandacommissie, den heer N. M. J. Munzert. Opgenomen zijn nog lijsten, bevattend na men en tijden van de winnaars der Neder landsche kampioenschappen in 1930, en één van Nederlandsche records bijgewerkt tot 31 December 1930. Ten slotte vindt men in het uitstekend verzorgde boekje een chrono logisch overzicht van belangrijke gebeurte nissen in de K. N. A. U. gedurende 1930. Weer ligt een jaar achter ons en 1931 is aangebroken. De jubileerende federatie van landelijke rijvereenigingen heeft 1931 ge proclameerd tot „Het jaar van de landelij ke ruitersport". Zij wil haar eerste lustrum vieren op haar waardige wijze en 1931 .,in het teeken der landelijke ruitersport" doen staan. Zjj zal dat trachten te bereiken door het voeren van een intensieve propa ganda. Zoo worden er propaganda-brief- kaarten verkocht voor zeer geringen prijs en in weinige weken zijn er reeds ongeveer 7000 verkocht. We vermoeden dat het hier bij niet zal blijven en dat we vooral ook op wedstrijdgebied belangrijke dingen zullen zien gebeuren. Hoe het zij, reeds spoedig, n.l. 20 Februari a.s„ ter gelegenheid van den IVen nationalen ruiterdag der federa tie te Utrecht, zal het werkprogramma voor 1931 worden bekend gemaakt. We kunnen er zeker van zijn dat de actieve landelijke ruiters niet stil zullen zitten. Reeds de voorgenomen actie voor „het jaar van de landelijke ruitersport" was de laatste maanden merkbaar en demonstreer de zich duidelijk in het aantal nieuwe rij- clubs dat werd opgericht of als lid der fe deratie zich opgaven. Het ledental der cen trale organisatie bedraagt op het oogenblik 56 vereenigingen met ongeveer duizend lan delijke ruiters en amazones. Een achttal rijclubs zijn in oprichting, zoodat met eenigszins geluk de federatie haar ledental ln 1931 wel tot minstens 75 kan doen stij gen. En dat lnvijf jaar tijd! Een zuster-federatie, pas geboren, zal, mits goed geleid, ook al spoedig kunnen doen blijken van bijzonder groot belang voor de paardensport en rijkunst te zijn. We hebben hier het oog op de „Federatie van Nederlandsche Rijscholen". Zeer terecht heeft men het woord manége vervangen door het echte, mooie Nederlandsche syno niem rijschool. Die neiging in alle opzichten ook de sport „nationaler" te maken komt steeds meer naar voren. De federatie van rijvereenigingen heeft daarbij het voorbeeld gegeven en 't was hoog tijd ook. Wellicht dat nu spoedig de Fransche commando's zullen verdwijnen. Dergelijke nonsens is nergens goed voor. Vooral niet indien men de sport populair wil maken. Geen waas van gek -imzinnigheid moet er zijn. Men moet integendeel juist den eenvoud naar voren brengen, opdat de liefhebbers niet worden afgeschrikt. Doch ter zake. De laatstgenoemde fede ratie heeft reeds 'n ruiter-diploma ingesteld en ook te zamen met de Kon. Ned Jacht- vereeniging een jachtruiterdiploma Doei was den ruiters een prikkel te geven zicb nu eens met ernst op het beoefenen der ruitersport toe te leggen. Daaraan man keerde nog wel eens het een en ander. Men heesch zich op een paard en geloofde na twee weken al te kunnen rijden: Met dergelijke opvattingen kan men met vol staan bij het examen voor net rulterdipio- ma. We zijn er van overtuigd, dat dit, in dien men zich streng houdt, aan de eischen. tot groot succes kan voeren. Ook tracht deze nieuwe organisatie een heid ln rijkunstige opvattingen te orengen en verlaging van vracht bij de Ned. Spoor wegen te krijgen voor het vervoer van paarden. Nauwelijks is net nieuwe jaar begon nen of de berichten over concoursen- hipplque bestormen ons weer. Kan men eigenlijk nog wel van een „rustigen winter tijd" bij de paardensport spreken? Berlijn opent 30 Januari zijn poorten en ditmaal wagenwijd, want net aantal inschrijvingen overtreft wederom dat van vorige jaren. Ruim 3000 paarden zijn er ingeschreven voor dit zevendaagsche concours,. Nu is een der grootste attracties, dat voor het zwaarste springconcours, „Den Grooten Prijs der Republiek", maar eventjes 35.000 mark aan geldprijzen is uitgeloofd. Dat is wel het hoogste bedrag, dat men tot nu toe ter wereld voor een springconcours ter be schikking stelde. Maar daarop komen „slechts" 120 paarden af. Ook de andere nummers, waarvoor bij lange na niet zulke bedragen worden ter beschikking gesteld, zijn eveneens goed bezet. Zelfs is er een dressuurproefwaarvoor men170 paar den heeft aangemeld! Wel een bewijs hoe hoog de rij-„kunst" in Duitschland aange schreven staat. Kom daar bij ons eens om. Het tiende deel zou men wellicht nog niet halen, met uitzondering van bij de lanuelijken. Voor ons land moet enstarten in de spring concoursen ritm. De Kruyff met Tommy en Preten, ritm. Brevet met Binlou, en res.- luit. Van Schaick met Mascotte. In de zware dressuurproef zal kapt. Versteegh met het Olympiade-paard His Excellence II uitkomen. Hun taak is niet eenvoudig en licht. De springruiters komen tegenover de Italianen en Zweden en de beste Duit- schers te staan, terwijl kapt. Versteegh het tegen dressuurruiters van Europeesche vermaardheid zal moeten opnemen. De beroemde Duitsche reeds bejaarde dressuurruiter Stensbeck zal ook weer ver schijnen met een paard, genaamd Nord- West. Met het oog op de Olympische Spelen, die weer voor de deur staan, moet men aan de Berlijnsche wedstrijden wel de noo- dige aandacht schenken. Rechts en links hoort men over de deel neming aan de spelen te Los Angelos niet te aanmoedigende berichten. Vele landen zien zeer tegen de hooge kosten op. En inderdaad is het een vraagstuk, dat wel eens ernstig mag worden overdacht of het te verdedigen valt in dezen malalse-tijd zooveel tonnen uit te geven voor het uit zenden van équipes sportslul. Alle even- tueele baten vloeien in Amerikaansche zak ken en we vragen ons af, zouden die enorme bedragen niet betei in eigen land voor lichamelijke ontwikkeling kunnen worden gebruikt. Daar is toch nog genoeg te doen en sommige takken van sport kun nen het heel goed gebruiken. Zwitserland schijnt nog steeds wel het meeste bezwaar te maken tegen het uit zenden van ruiters en ais we zien hoe er ten onzent nog op paardensportgebled ge schutterd wordt, dan zouden we de leiders willen toeroepen: gebruikt het geld, om het gemiddelde peil in eigen tand eerst op te voeren inplaats van het te besteden voor uitzenden van enkelen, die slechts de uit zonderingen vormen. De jaarlijksche uitvoeringen van de Bloe mendaalsche gymnastiekvereeniglng zullen dit jaar weer plaats hebben in hotel „Vree burg" te Bloemendaal op 21 en 28 Februari, aanvang 8 uur. Het programma van deze uitvoering is als volgt samengesteld: Opmarsch. vrije oefeningen (dames tn meisjes), springen (jongens), toestellen (heeren), baloefeningen (meisjes), tremplin- paard (heeren), toestellen (jongens), paard- springen (dames) - pauze - toestellen (meisjes), halteroefeningen (heeren), klas- sicaal brug (dames), stokoefeningen (jon gens), hoog brug (heeren) en knotsoefenin gen (dames). Alle leden dienen de nog resteerende oefenavonden te bezoeken, opdat de uitvoe ring, evenals andere jaren, goed zal slagen. Secretariaat: Vooruttgangstraat 19, Haarlem Naar aanleiding van een verzoek ter jaar vergadering gedaan, verzoeken wij onzen dames-leden om Dinsdagavond zeker den ge wonen ocfenavond te bezoeken, omdat daar een zeei belangrijke bespreking gehouden zal worden. Deze wedstrijd is in een overwinning der sterke Amsterdammers geëindigd. Haarlem speelde met diverse invallers, doordat ver schillende spelers dachten dat door 't slechte weer 't veld afgekeurd was, bovendien had den zij door die reden slechts 14 man, in plaats van 15. De rust ging in met 9—0 door 3 try's (3x3 punten, één try telt voor 3 punten). Na de rust voegen de Amsterdammers hier nog 3 try's bij, zoodat de eindstand 180 voor Amsterdam werd. De leiding berustte bij den Engelschman Gibson. Nader vernemen we nog, dat de M.T.S.-ers in duchtige training zullen gaan en we bin nenkort weer in Haarlem een match mogen verwachten. Eindigen we met te vermelden, dat het, ondanks 't slechte weer, talrijk opgekomen publiek zich buitengewoon geamuseerd heeft. Teneinde den lust tot schermen aan te wak keren en den onderlingen wedijver in de be oefening van deze edele sport te doen aan groeien, zullen met ingang van Zaterdag 24 Januari a.s. regelmatig onderlinge scherm- partijen gehouden worden, onder de leerlin gen van de zaal Brassinne en zoo noodig schermers uit andere zalen. Deze ontmoetingen zullen tevens tegemoet komen aan het algemeen verlangen van de schermers, door het vergemakkelijken van een regelmatige oefening met vreemde krachten en daardoor de voomaaamste eigenschappen van het schermen steeds te ontwikkelen, zooals: Zelfvertrouwen, besluit vaardigheid, zich zelf beheerschen, juist beoordeeling, doortastend handelen, recht schapenheid, enz. eigenschappen, die buiten het schermen, d.w.z. in het dagelijksche leven zoo van pas komen. Deze bijeenkomsten zullen twee maal per maand plaats vinden voor de floretschermers (sters) en de sabelschermers en wel om den Zaterdagmiddag van 3.30 tot 5.30 uur, in de schermzaal. Voor dit doel stelt de heer Bras sinne zijn zaal belangloos beschikbaar en zal voor zooveel het hem mogelijk is met zijn tijd, de leerlingen gaarne bijstaan om raad te geven en zoo noodig zelf met leerlingen trekken, om tot een snelle vordering te ge raken bij deze geestelijke en lichamelijke ontspanningsoefeningen. Bovengenoemde vereeniging hield op 17 en 18 Januari haar onderlinge tentoonstel ling. Alle inzenders hadden hun beste mate riaal ingezonden, waardoor wij een totaal van 176 vogels ter keuring aanboden aan de keurmeesters P. J. v. Daalen en L. Cim- brère. Dat deze heeren zich bijzonder van hun taak hebben gekweten, getuige de tevre denheid der leden. De volgende bekroningen werden behaald. Joh. v. d. Pol 6 eerste, 3 tweede. 3 Z.E.V., I E.V; W. A. Steyl 5 eerste, 2 Z.E.V., 1 E.V. J. W. v. d. Horst 4 eerste, 1 tweede, 1 Z. E. V., i E. V. P. M. Kok 3 eerste, 1 tweede, 1 derde, 1 vierde. K Wits 3 eerste, 1 tweede. J. W. Radsma 3 eerste', 3 derde, 2. Z. E. V W. Spoor 2 eerste, 3 tweede 1 derde 4 Z. E. V., 2 E. V. A. Vergers 2 eerste, 2 tweede. 3 derde, 3 Z. E. V. G. Kors 3 eerste, 1 tweede, 1 derde. H. Banntnk 2 eerste. f. J. Vrugt 1 eerste. 1 tweede, 2 derde, 4 Z. E. V. Th. Cornet1 eerste, 2 tweede, 2 E. V. A. J. Timmermans 1 eerste, 1 tweede, 2 derde. R. N. Heiioo 1 eerste. 1 tweede, 1 derde, 1 Z. E. V. J. v. Zeeland 1 eerste, 1 tweede, f. v. d. Klugt 1 eerste, 1 derde. L. v. Bragt 1 eerste. 2 Z. E. V., 1 E. V. P. J. Verputten 3 tweede 1 derde, 1. E. V. H. J. Philippo 2 tweede, 1 Z. E. V. Jac. Lasschuit 1 tweede 1 derde, xvierde. 1 E. V P. Leurs t tweede, 1 derde, 1 Z. E, V., 1. E. V. H. KoeJemeijer 1 vierde, 2 Z. E. V. Th. Mens 2 Z. E. V., 1 E. V. Ed. v. Bree 1 Z. E. V. Ch. Geisler 1 E. V. De beker voor den besten vliegvogel werd gewonnen door den heer J. W. v. d. Horst. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan den damredacteur der Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49, Haar lem. Partij No. 120 Uit de hoofdklassecompetitie van den Ne- derlandschen Dambond. Haarlem, 17 November 1930 F. Larlby, D.S.T.O., Wit. J. W. van Dartelen, Haarl. Damclub, Zwart Holl. opening Wit Zwart 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39 7—12 4. 31—27 20—24 Een interessante en voor Zwart zeer goede variant is ook: 4.1721; 5. 3731, 2329! enz. (var. Molimard). 5. 34—30 17—21 6. 30—25 1—7 7. 40—34 21—26 Meer in overeenstemming met Zwart's vcorgaanden zet lijkt me hier 2430; 14:231 enz. Na den tekstzet staat Wit iets beter. 8. 34—30 15—20 Een gewaagde voortzetting, maar ze kan tot hoogst belangwekkend spel leiden. 9. 50ii 10—15 10. 44—40 Sterker is 3731. 10 .11—17 11. 39—34 4—10 12. 34—29 23:34 13. 30:39 17—22 14. 28:17 12:21 15. 39—34 8—12 16. 34—30 24—29 17. 33:24 20:29 18. 40—34 29:40 19. 35:44 15—20 20. 45—40 20—24 21. 40—35 24—29 22. 44—39 2—8 23. 39—33 19—23 24. 33:24 23—28 25. 32:23 18:20 26. 36—31 21:32 27. 37:28 26:37 28. 41:32 Stand na 28. 41:32. 'T»ii 3 WW. Het openingsspel was vrij levendig, doch tot voordeel van beteekenis heeft geen der partijen het kunnen brengen. Het thans vol gende gedeelte, het zoogenaamde „op af stand vechten" is hoofdzakelijk een kwesti» van stategie. 28. 16—21 29. 49—44 20—24! 30. 30:19 13:24 31. 46—41 9—13 32. 41—37 14—20 33. 25:14 10:19 34. 43—39. Sterker ijkt me 3833, 4238 enz. 34 .5—10 35. 38—33 10—14 36. 42—38 12—18 37. 47—41 18—23 38. 48—43 Hier geef ik aan 3731 de voorkeur. Ech ter is het in dergelijke stellingen heel moei lijk iets te bewijzen. 38. 8—12 Stand na 39. 4136. WW S 39. 3—8? Zwart s laatste elf zetten waren zeer sterk, zoodat hij, mede door eenige minder sterke zetten van Wit, in den diagramstand belang rijk voordeel heeft. Hü had 611 moeten spelen, met groote 'winstkans. Hieronder een variant 39. 6—11! (natuurlijk niet 7—11? Wegens W. 33—29!) 40. 36—31. 21—26: 41. 31—37, 12—18; 42. 44—40, 7—12; 43. 40— 34, 14—20! 44. 34—30, 20—25; 45, 39—34, 3— 8; 46.34—29, 23:34; 47. 30:39, 18—23; 48. 28— 22 (a) 24—30! 49. 35:24, 19:30; 50. 33—28, 2329! enz. met winnend voordeel. (a) 48. 27—22, 23—29! 49. 39—34 (op iede- ren anderen zet speelt Zw. 2934! enz. met winst). 29:40 50. 35:44, 12—17! enz. wint. Wit is natuurlijk niet gedwongen precies zoo te spelen, maar het lijkt me heel moeilijk om, na 39.6—11! een voor Wit bevre- gende voortzetting te vinden. Na den ekstzet daar T/eg-n. bllit* er van Zwart's voordeel niet veel over, daar de lan ge vleugel te zwak wordt. 40. 44—40 12—18 41. 40—34 14—20 Zwart had hier op de volgende combina tie kunnen spelen: 41. 2126; 42. 36—31, 8—12; 43. 31—27? 24—29! enz. )Coup Royal). 42. 3430 20—25 43. 37—31 25:34 44. 39:30 21—26 45. 30—25 26:37 46. 32:41 23:32 47. 38:27 18—23 48. 41—37 23—29 49. 43—38 29—34 50. 37—32 8—12 51. 36—31 13—18 52. 32—28 12—17 53. 31—26 7—11 54. 27—21 18—23 55. 21:12 23:43 56. 12—8 4348 57. 8—3 19—23 58. 3—21 11—16 59. 21—27 6—11 60. 27—49! Remise. Oplossing studie No. 141 (Mai'ius Fabre) De stand was: Zwart: 3, 6, 8/11, 13/19, 21, 23, 29. Wit: 25/28, 32, 35, 36, 38, 40, 42/45, 47/49. Wit Zwart 1. 38-33! 29:38 2. 42:33 17—22! Denkt zonder nadeel uit de opsluiting te ontkomen. 3. 28:17 U:31 4. 3'6:27! 15—20 Op lederen anderen zet wint Wit een schijf. 5. 26:17 23—28 6. 32:12 13—18 7. 12—23 19:50 8. 40—34 50:11 9. 27—22 11:30 10. 25:2! Een fraaie studie van groote practische waarde. Oplossing probleem No. 142 (W. Robertson) De stand was: Zwart: 11/15, 18, 21, 25, 35, 45. Wit: 24, 28. 32, 34, 36, 38, 43, 47, 49, 50. Wit 1 Zwart 1. 24—20! 15:24 2. 34—30 25:34

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11