DE WESTERSTORM DER LAATSTE DAGEN PIJLTJES TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ■d. nun py— Ongelukken Marken onder water Van een motorschip, dat op de Wadden strandde, is de bemanning door de reddingsboot van boord gehaald 52 Millioen liter menschenbloed De meest gruwzame statistiek der eeuwen Fabriek uitgebrand Na de stranding bij Castricum De steenkolen op het strand Duitscher over de grens gezet Begrafenis A. A. Swolfs MAANDAG 19 JANUARI 1931 Gevaarlijke, doch onfortuinlijke Rotterdammers De inbraken in en om Nijmegen Een stervende stad Griezelig De bekende van Al Capone Veerdienst StavorenEnkbuizen Postzak vermist LUCHTVAART De F 9 met een Ned, radio-installatie Gemengde huwelijken in Haarlem Perc. Perc. Kath. Gem. Kath. Gem. 1924 184 98 65 35 1925 181 111 62 38 1926 196 95 67 33 1927 184 101 63 37 1928 239 155 61 39 Baron van Voorst tot Voorst t Oud-voorzitter der Eerste Kamer De storm te IJmuiden Gisteren was de storm veel bedaard. Niet temin liep het middag-tij nog zeer hoog op, zoodat in de Zuider- en Middensluis het water weer boven peil kwam. Van Amster dam kwamen vijf booten opvaren, die echter alle binnen de sluizen vastmaakten ten einde beter weer af te wachten. Het Noorsche s.s. Fram, komende van Le ningrad, met een lading hout voor de Pa pierfabriek, ondervond in de buitenhaven eenige moeilijkheden, daar het nabij de se maphore uit z'n roer liep. Het verzocht sleepboot-assistentie. Twee sleepbooten van Bureau Wijsmuller brachten het stoomschip spoedig weer slaags. De hulp was juist bij tijds gearriveerd, daar het vaartuig reeds dreigde op de steenen te loopen. Wij vernamen, dat de Pram op de Noord zee door een hevigen storm werd overvallen, ten gevolge waarvan een groot deel der dek lading verloren ging. Vooral van het ach terschip was een groote hoeveelheid hout overbo- d geslagen. Ofschoon de storm zeer hevig is geweest, heeft hij in de omgeving weinig schade ver oorzaakt. In Velsen-N. woei het uithangbord van een café naar beneden; juist voor de voeten van een voorbijganger plofte het op straat, echter zonder hem te treffen. Op het terrein der Hoogovens moest het dak van een transformatorgebouwtje voor de kracht van den storm zwichten. Verder kwam op den Stationsweg te Velsen de bestuurder H. van een broodwagen van de Coöperatie „De Eendracht" tot de onaangename ontdekking, dat de wind het bovenstel van zijn wagen met den inhoud daarvan van zijn voertuig naar een langs den weg loopende weide had overgeplant. Schip in nood Uit Hoek van Holland meldde men Za terdag: By Schouwenbank dryft het Engelsche Stoomschip „Ethel Wolff" op weg van Rotterdam naar Antwerpen dat reeds eenigen tyd om assistentie heeft geseind en thans S.O.S.-signalen uitzendt. De sleepboot „Javazee", van L. Smit, uit Hoek van Hol land, is ter assistentie vertrokken. Ook uit Vlissingen zouden sleepbooten op weg zijn. Het schip op sleeptouw Nader werd gemeld, dat de „Ethel Wolff" tusschen 8 en 9 uur in nood geraakte, toen het schip ongeveer drie kwart myi ten zui den van het lichtschip „Schouwenbank" voor ankel lag. Stuurloos dobberde de boot op de hooge zeeën. Op de noodseinen is ook de te Vlissingen gestationneerde Duitsche sleepboot „Wotan" uitgevaren. Toen de „Javazee" en „Wotan" by het in nood verkeerende stoomschip waren aange komen, gelukte het spoedig een verbinding tot stand te breneen. Om half twee des middags was de verbin ding gemaakt en werd de „Ethel Wolff" naar het Oostgat het vaarwater naar Vlissingen gesleept. Een motorschip gestrand De opvarenden gered Het te Zierikzee thuisbehoorend motor schip „Cornelia", geladen met mosselen, is Zaterdagnacht, tydens den hevigen Wes terstorm, op de Wadden van de ankers ge slagen en in de nabyheid van het Modder- wad gestrand. Op het geven van de nood seinen is de aldaar gestationneerde red dingsboot uitgevaren en heeft de uit vijf personen bestaande bemanning gered en te Modderwad aan wal gebfacht. Het vaar tuig maakte reeds veel slagzy, zoodat de lading en alles wat los is, door de zee weg spoelde. De Eem buiten haar oevers Tengevolge van den Westerstorm ishet Water in de Eem dermate opgestuwd, dat verschillende landeryen onder Baarn en Soest onder water zijn geloopen. De Eemnesserpolder onderge- loopen Door den aanhoudenden Westerstorm is het zeewater thans den Eemnesserpolder binnengeloopen. De peilschaal aan de Eembrug, bij Baarn, wees gisteravond elf uur 1.50 N.A.P. Te Gouda een gevel ingestort Door den hevigen storm is Zaterdag de zijgevel van het café van den heer De Gruyl, aan de Keizerstraat te Gouda, in gestort. Het puin richtte in de gelagkamer en in den tuin van de daarnaast gelegen Remonstrantsche kerk veel schade aan. Het bouwvallige percéel is op last van de politie ontruimd. Een boerderij vernield Tengevolge van den hevigen storm werd de boerdery van R. Veld, te Nijeveen, zoo goed als geheel vernield. Gelukkig konden de bewoners de hoeve tydig ontruimen en deden zich geen ongelukken voor. Vaart door de Oranjesluizen gestremd De vaart door de Oranjesluizen werd ge stremd, doordat tengevolge van het hooge water niet meer geschut kon worden. Het water steeg tot 1.35 M. N.A.P., terwül men slechts kan schutten tot 1.25 M. Het stoomgemaal te Schellingwoude .werd in werking gesteld om te trachten het water uit het Binnen-IJ te loozen, aangezien de waterstand in de Amsterdamsche grachten bedenkeiyk was gestegen. Tjalk tegen de Oranjesluizen gejaagd Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur kwam de beurtschipper Roeling, uit Meppel. met zyn tjalkschip uit de richting Am sterdam, by vliegend stormweer nabij de Oranjesluizen. De storm was zoo hevig, dat een tros, die de schipper aan wal wierp, brak en de schipper niet tijdig kon stop pen. Hy vloog met zyn schip tegen één der muren van de Oranjesluizen. Persooniyke ongevallen kwamen niet voor. De voorsteven was ingedrukt. Proeftocht van een schip ver ijdeld Zaterdag zou het nieuwe schip van de JavaChinaJapan-iyn „Tjinegari" een of- ficieelen proeftocht op de Noordzee houden. Tegen 8 uur lag het schip aan den toeris tensteiger te IJmuiden gemeerd, om de pas sagiers op te nemen. Tengevolge van den hevigen storm is het schip echter van zijn trossen losgeslagen. Daar de wind naar het Noordwesten liep, zag de kapitein zich genoodzaakt in de buitenhaven, met sleepboothulp van de fa. Wijsmuller, om te zwaaien. De toestand in de buitenhaven was voor het schip echter onhoudbaar, zoodat het in de Noordersluis werd gebracht. Het vaartuig is naar Am sterdam opgestoomd. De passagiers, die den tocht zouden meemaken werden per sleep boot aan boord gebracht en gingen mee naar Amsterdam. Verdronken De 21-jarige S. Pasterkamp, die zich met zijn drie broers aan boord bevond van de „Urk 260", op weg van Amsterdam naar Urk, is by de Houtrip, door 't omslaan van het zeil overboord geslagen en verdronken. De Delft is de 81-jarige mej. Derksen, ver- moedeiyk door den storm in 't Provinciaal Kanaal geraakt en verdronken. Haar iyk is gevonden. Marken onder water Door den hevigen Noordwesten wind is het eiland Marken Zaterdagmiddag te om streeks drie uur onder water geloopen, zoodat het verkeer per roeiboot moest ge schieden. De visschersvloot was binnen, zoodat geen ongelukken voorkwamen. Thans is wel de meest gruwzame statis tiek van alle tijden gepubliceerd. Over den oorlog 1914—1918. Wanneer wy die cijfers lezen, dan huive ren wij, want er klinkt een geschrei uit van de pijn van vele millioenen menschen, waar van de echo tot ons doordringt. Want er zijn 12.990.570 soldaten gesneu veld op het slachtveld, waaronder alleen an derhalf millioen jonge Duitsche mannen in den leeftijd van 19 tot 24 jaar. Menschen in den bloei van htm jaren, die de hoop der toekomst waren voor het geheele land. De oorlog duurde 4 jaar, drie maanden en 10 dagen, en iedere minuut sneuvelden er zes menschen, dat is iedere 10 seconden een. Wanneer men den duur van den oorlog berekent, dan komt men tot 1560 dagen of 37.440 uren. Dan krijgt men het vreeselijke cyfer te zien, dat er iederen dag gemiddeld 8427 mannen gedood werden. Deze vreeselijke statistiek krijgt eerst dan haar volle beteekenis, wanneer men tracht zich een begrip te vormen, hoeveel harteleed en tranen door den dood van die 13 millioen menschen werden veroorzaakt. Zoo menig arm moedertje heeft haar eenigen zoon ver loren. Millioenen vrouwen en kinderen ver loren hun kostwinner en ontelbare zusters hebben hun broer te beweenen. Al het bloed van deze 13 millioen gesneu velden zou een meer vormen met 52000 ku bieke meter inhoud. Dat wil dus zeggen, dat deze 72 millioen liter kostbaar menschen bloed langer dan een dag de watermassa konden vervangen, die door den Niagara- waterval wegstroomt. Een vreeseiyke vergeiyking. Wanneer al de dooden naast elkaar gelegd werden, dan zou dat een ïykenstraat vormen van 16.000 K.M. Kan men zich iets gruwe- zamers voorstellen dan zoo'n geweldig mas sagraf? Ongeveer 20 millioen soldaten werden ver moord tydens den wereldoorlog. Hierbij zyn ook begrepen de 10 mUlioen invaliden. Tot de slachtoffers van den oorlog behooren ook 116.713 zwaar gewonden, 44.357 kreupele menschen, die slechts één been hebben, 1 in ml I, 41.688 die een longziekte behielden, 20.952 verminkten die 'n arm moesten missen, 5400 krankzinnigen, 2900 blinden, 1269 invaliden, wie beide beenen werden afgeschoten en 135 menschen, die beide armen voor altijd moe ten missen. Met deze verlies!ijsten is echter de balans van de slachtoffers van den wereldoorlog nog niet opgemaakt. Want volgens de mededee- lingen van den openbaren gezondheidsdienst zijn er in Duitschland alleen reeds meerdere millioenen menschen omgekomen, tengevolge van de ontbering en armoede, die de oorlog met zich bracht. Ook na den oorlog is het sterftecijfer ontzettend gestegen, en het aan tal geboorten is geweldig gedaald. Naast het verlies aan menschenlevens, staat een materieele schade van 430.000 millioen gulden. Met dit geld werd niets an ders gedaan dan menschen vermoord. Ieder opbouwend werk lag stil. Men heeft uitgerekend, dat het dooden van een mensch ongeveer 60.000 heeft gekost. Dez cijfers werpen een akelig licht op den gruwelijks ten oorlog, dien de menschheid ooit heeft meegemaakt. Moge daarom de vredesgedachte in iederen mensch levendig worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag sloegen plotseling vlammen uit het dak en bovenverdieping van de azijn- en mosterd- fabriek „Het Witte Hert" in de Hofstraat te Arnhem, eigenaar de heer J. Hertman. Laatstgenoemde woont op de le verdieping der fabriek. De brandweer, by gestaan door de politie, tastte het vuur met alle kracht aan. Men vreesde, dat het vuur zou overslaan naar de tegenover de fabriek gelegen barak ken van het gemeenteziekenhuis. De brand weer slaagde erin het vuur te beperken. De papieren en andere inhoud van de brand kast werden gered. De fabriek brandde nagenoeg geheel uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. Zooals men weet, moest de vorige week een gedeelte van de lading steenkolen van het Engelsche stoomschip, dat bij Castri cum gestrand was, over boord geworpen worden, om het vlot brengen van het schip mogelijk te maken. Ten gevolge van den Noordwesten wind heeft de zee reeds spoe dig een flinke hoeveelheid van de kolen op het strand geworpen. Natuurlyk verschenen er al zeer spoedig liefhebbers in letterlijken en figuurlijken zin op de kust om het zwarte goed te bergen. Over de waarde van het zwarte goed moet men zich overigens geen al te groote illusies maken. Het zijn z.g. „smeekolen", die nu juist geen ideale brandstof voor een kachel of haard vormen. Ze munten uit in produc tie van roet en damp. Maar toch blyft het voor sommigen een buitenkansje en* ze maken er dan ook een dankbaar gebruik van. Gedurende den storm was het natuurlijk onmogelyk om iets te bergen. Een niet-behoorlyke behandeling? Het Tweede-Kamerlid de heer De Visser heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de Duit scher T. Overhagen, hoewel van goede pa pieren voorzien, dd. 9 Januari 11. te Leeuwar den, waar hy voor de vereeniging Internatio nale Arbeidershulp zou spreken, is gear resteerd, om als zg. ongewenscht vreemde ling over de grens te worden gezet? Is het den minister tevens bekend, dat de ze vreemdeling, die geen 'enkele overtreding heeft gepleegd, zeer onmenschelijk is behan- reld, wijl hij, na een avond en een nacht op het politiebureau te hebben vertoefd, als een misdadiger, onder geleide van vier gewapen de politiemannen, naar Nieuwe Schans is overgebracht, waar hij in een koude, tochtige cel, waarin een niet nader aan te duiden ton een walgelijken geur verspreidde, werd inge sloten, hem het gebruik van water werd ge weigerd en op het verzoek om eten hem wat droge boerenkool op een soort hondenbak werd verstrekt? Is het den minister ook bekend, dat de zelfde Overhagen by een vroeger verblyf in Nederland te Amsterdam is gearresteerd, maar toen na onderzoek van zijn papieren en een telefonisch gesprek met Den Haag na vier uren weer werd vrygelaten? Is het den minister bekend, dat Overhagen ditmaal hier te lande vertoefde, om, in zyn qualiteit van propagandist der Internationale Arbeidershulp, de Nederlandsche arbeiders tot financieelen steun aan hun strijdende medearbeiders in het Roergebied op te wek ken? Is het juist, dat de uitwijzing voornoemd op bevel zg. van „hoogerhand" of op last van den minister heeft plaats gehad; welke auto riteit of instantie heeft het bevel tot arres tatie en uitwyzing gegeven, en is zulks niet geschied in stryd met de Vreemdelingen wet? Is het den minister niet duidelyk, dat door deze handeling politie en justitie ook in Ne derland party hebben gekozen aan de zyde van de mijneigenaren in Duitschland in hun aanval op het toch reeds trieste levensbe- Wij geven hierboven nog een tweetal foto's van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den oud-secretaris der ge meente Heemstede, den heer A. A. Swolfs, op de R.K. begraafplaats aan de Binckhorstlaan te Den Haag. Ze kwam te laat in ons bezit om nog in het nummer van Zaterdag te plaatsen. Links: geheel rechts de oud-b urgemeester van Heemstede, Jhr. mr. D. E. van Lennep; in het midden Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede. Rechts: de beaardingspiechtigheid door den zeereerw. heer Pastoor J. Postma. broken werkkracht kon hij tot op dien hoo- 'gen leeftijd zich aan zijn belangrijke taak wijden. Een schitterende militaire loopbaan was voorts zyn deel. In April 1926 vierden de heer en mevrouw van Voorst tot Voorst hun gouden huwelyks- feest. De laatste jaren woonde Baron van Voorst tot Voorst te Arnhem. Met brandkast van een zuivelfabriek er van door Zaterdagnacht hebben twee Rotterdammers zich door het uitbreken van een deur, toe gang verschaft tot het kantoor van de Coöp. Zuivelfabriek te Blokzijl. Vermoedelijk hebben zy zich geen tyd ge gund om de brandkast open te breken. Na eenige pogingen besloten zij deze eenvoudig mee te nemen in hun auto. Daarmede hebben zy echter heel weinig geluk gehad. De nachtwacht R. zag n.l. plotseling den auto snel wegrijden en kreeg argwaan. Na onderzoek ontdekte hy, dat de kantoordeur was opengebroken. Hy stelde onmiddellyk den burgemeester,den directeur van de fabriek en de politie met het gebeurde in kennis, waarna de omliggende plaatsen werden ge waarschuwd. De heer Sch., machinist der fabriek, verklaarde zich bereid met den ge meenteveldwachter in den auto van den directeur de inbrekers te achtervolgen. Het gelukte hun de dieven tusschen Zwart sluis en Hasselt in te halen. Door den storm was er veel riet op den weg gewaaid en daardoor waren de Rotter dammers den weg even by ster geraakt en met hun auto in.de tramrails vastgeraakt. Spoedig werden zy ingerekend en mee terug genomen naar Blokzyl. De brandkast, waarin voor ongeveer 800 aan geldswaarde was, werd eveneens daar heen verzonden. Een deel van de bende gepakt Na de inbraak te Wychen werden door de Wychensche politie en de recherche van Nijmegen drie personen aangehouden, die by hun pogingen tot inbraak in de Wychen sche Zuivelfabriek op heeterdaad werden betrapt. By nader onderzoek is nu ook ge bleken, dat de drie daders, waaronder zeke re H. uit Nymegen eveneens betrokken waren bij inbraken, waardoor Nijmegen den laat sten tijd onveilig werd gemaakt. Bij fouilleering werd op een der daders een bos sleutels gevonden, welke afkomstig waren van het R. K. Parochiaal Armbestuur in welks gebouw op den Doddendaal eenige weken geleden tot tweemaal toe is ingebro ken en waarbij de heeren tevergeefs ge tracht hebben de brandkast te forceeren. Bedroeg het zielenaantal der gemeente Kampen op 1 Januari 1929 nog 20018, op 1 Januari 1930 was het gedaald tot 19.918, ter wijl het op 1 Januari j.l. weer verder was gedaald tot 19.806 Daar het resultaat van de volkstelling wel niet anders zal zyn, wordt het aantal raadszetels bij de a.s. gemeente raadsverkiezing teruggebracht van 19 op 17. In Constanz aan het Bodenmeer heeft zich een eigenaardig geval van schyndood voorgedaan. Alle toebereidselen voor de begrafenis wa ren reeds getroffen, toen de „doode", een drie en twintig-jarige jonge man, op het laatste moment, de kist openbrak en zoo aan een noodlottigen dood ontsnapte. Naar de „B.Z." meldt, had de schyndoode al de besprekingen en toebereidselen voor zyn begrafenis gehoord maar geen geluid kunnen geven en zich ook niet kunnen ver roeren. Naar de doctoren constateeren, betreft het hier een merkwaardig geval van styf- kramp. 1929 228 168 58 42 1930 239 140 60.4 39.6 (De tweede kolom geeft het aantal huwelijken, waarbij beide partijen katholiek waren; de derde, waarbij één der partijen katholiek was. De twee laatste kolommen geven het percentage resp. van de tweede en van de derde kolom). Één zwaluw maakt nog geen zomer, maar in bevoegden kring wordt ver wacht, althans gehoopt, dat deze ver mindering een keerpunt zal zijn in de geschiedenis van het Haarlemsche katholieke leven. Laten wij er even aan herinneren, dat in Haarlem het aantal gemengde huwe lijken, op een enkele uitzondering na, percentsgewijs het grootst is van alle Nederlandsche steden. Relaties met een Amerikaansch Congres-lid De plaatselyke politie heeft boeken en papieren in beslag genomen van Dennis Coo- ney, een aanhanger van Scarface Al Capone. Volgens mededeeling van de autoriteiten, bewyzen deze documenten, dat er relaties bestaan tusschen Capone en een lid van het Amerikaansche Congres. In een te Workum gehouden vergadering van het comité van uitvoering inzake de actie voor het behoud van de bestaande spoorverbindingen LeeuwardenAmsterdam via den veerdienst Stavoren—Enkhulzen, zyn de burgemeester en de secretaris van Workum aangewezen als voorzitter en se cretaris van het comité. Tot leden van het „werkcomité" worden voorts benoemd de voorzitter van de K. v. K. en de burgemeesters van Gaasterland, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. In verband met de geringe belangstelling, welke daarvoor van de zijde der betrokken gemeentebesturen wordt getoond, werd be sloten dat het comité zich niet verder zal bemoeien met de actie voor een lyn Stavo renAssen. Nader zal worden overwogen, op welke wijze de actie zal worden gevoerd. Een uit Hedel naar Zaltbommel verzonden postzak met 1100 aan geld wordt vermist. Op 5 Februari zal naar Indië vertrekken de Fokker F. 9, welke in December op de Parijsche luchtvaarttentoonstelling heeft ge staan. Deze machine, die by normale uit voering plaats biedt voor 20 passagiers, is uitgerust met drie Gnöme-Rhöne „Jupiter" motoren van 500 p.k. elk. De tocht met dit toestel is ook daarom van belang, omdat voor de eerste maal gebruik zal worden gemaakt van een geheel Nederlandsche ra dio-installatie, in tegenstelling me tdie, aan gebracht in de oudere F. 9, die einde van het vorige jaar de reis naar Indië en terug maakte, en welke een Duitsch fabrikaat was. De uitrusting van de nieuwe F. 9, de PH.- A.F.K., zal bestaan uit drie zenders, n.l. twee korte golf-zenders en een lange golf- zender, verder uit een lange golf-ontvanger en een korte golf-ontvanger. Het toestel wordt bestuurd door de vliegers Hondong en Pellens, terwyi als radio-telegrafist meegaat de vertegenwoordiger van de N. S. P. op Schiphol, P. Hegener, benevens een telegra fist van Radio-Holland. Ook met deze ma chine gaan twee werktuigkundigen mee, zoo dat de bemanning zal bestaan uit zes matj. De zware storm heeft het water weer hoog opgejaagd. Op verschillende plaatsen heb ben weer overstroomingen plaats. Te Monni kendam staat de kade geheel onder water. In ons nummer van Zaterdag publi ceerden wij cijfers van het R. K. Bevol kingsbureau van Haarlem, statistieken, die aantoonen hoe nuttig het werk van deze goed geleide instelling is. Er wer den in totaal niet minder dan 34941 in lichtingen verstrekt tegen 21218 in het vorig jaar; maar om dezen oogst af te leveren, moest eerst, en dat begrijpt iedereen, een ontzaglijk werk worden verricht om al de ingekomen gegevens te rangschikken. Ingewijden weten hoe heilzaam het werk van het Bevolkings bureau is, maar wéten het moeilijke werk, dat er aan vast zit, ook te waar- deeren. Eén cijfer van de Zaterdag verstrekte gegevens zal echter de aandacht getrok ken hebben, vooral van onze, Geestelijke Overheid en bij haar allicht hoopvolle verwachtingen wekken. Het is het aan tal gemengde huwelijken, dat in het af geloopen jaar in onze stad werd ge sloten. Dat toont een vermindering aan. Er is nog lang geen reden om hoera! te roepen; maar al zou de kleine achteruit gang slechts het bewijs zijn, dat de uit breiding tot staan is gekomen, dan zou het jaar, waarin onze H. Vader de Paus zijn prachtige Encycliek over het huwe lijk uitvaardigde, een jaar worden, dat met een gouden sterretje zal worden aangeteekend in de geschiedenis van het Katholieke Haarlem. De huwelijken in Haarlem, waarbij katholieken betrokken zijn, vertoonen over de laatste zeven jaren het volgende beeld: staan van de mijnwerkers, door met politio- neele en justitioneele maatregelen te pogen, de internationale solidariteit der arbeiders te verhinderen? Is de minister bereid, de motieven, die tot dit optreden hebben geleid, gedetailleerd me de te deelen en zorg te dragen, dat zulke wil lekeurige handelingen tegen vreemdelingen in het vervolg niet meer kunnen plaats heb ben? Zaterdagavond om 9 uur is te zynen hui ze te Arnhem zacht en kalm overleden Ge- yeraal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer. J. J. C. Baron van Voorst tot Voorst t Jan Joseph Godfried van Voorst tot Voorst werd op 16 September 1846 te Uden geboren. Hij stamt uit een oud Geldersch Katholiek geslacht en behoort tot den oudsten tak van het geslacht Van Voorst tot Voorst, dat tot in de derde eeuw opklimt. In 1863 trad hy in militairen dienst, kwam bij het instructiebataljon in Kampen en in 1870 volgde zyn benoeming tot 2en luitenant Hy doorliep alle rangen en werd in 1904 kolonel-commandant van het regiment gre nadiers en jagers. In 1907 volgde zijn benoe ming tot adjudant L b. d. van H. M. de Ko ningin. In 1908 nam Baron van Voorst tot Voorst zitting in de Eerste Kamer en onafgebroken bleef hy lid van den Senaat. Hy verliet daarmee zyn militaire loopbaan, werd non- actief, doch zag zich weldra bevorderd tot generaal-majoor en in 1914 tot luitenant- generaal. Baron van Voorst tot Voorst was Baljuw van de Souvereine Orde van Malta. Tal van ridderorden zijn hem in den loop der jaren verleend. Hy was onder-voorzitter van den Raad van Toezicht der Camegiestichting; 2e voorzitter van de Geldersche Ridderschap; Ridder in de Oranje Nassau-Orde met de zwaarden; Rid der in de Orde van Danebrog (Denemarken) Officier van het Legioen van Eer; Comman deur in de Orde van Frans Joseph; Com mandeur der Kroonorde van Italië: Com mandeur 2e klasse van de Orde van het Zwaard van Zweden en der Koninklijke Kroonorde 2e klasse (Pruisen). Verder was hij drager van het Comman deurskruis van den Nederlandschen Leeuw. Ter gelegenheid van zyn tachtigsten ver jaardag in September 1926 viel hem de hooge onderscheiding te beurt bevorderd te worden tot Grootkruis in dezelfde orde. Bij deze ge legenheid bleek wederom duidelijk in welk hoog aanzien baron van Voorst tot Voorst stond. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst was sinds 1914 voorzitter der Eerste Kamer en bekleedde deze functie tot aan het einde van het vorige zittingsjaar, toen hy te kennen gaf, zijn plaats aan een jongere te willen af staan. Hy was toen byna 84 jaar oud. Dank zy een goede gezondheid en onge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5