CACHET D- FAÏVRE Stadsnieuws haarlemmerliede De verwijdering van „De Tribune" uit de Openbare Leeszaal Wat de pers er van ze&t naaimachine Leening Haarlem Viering van het tweede lustrum van het Haarlemsehe St. Francsicus Liefdewerk W Lijdt niet langer!... VAN HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK St. Raphael De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten Eerste Haarlemsehe Openluchtschool Officieele opening De tentoonstelling der St. Josephs- gezellenvereeniging Haarlem II Grafische Bond Studieclub „St, Bavo" Personalia Stormschade UIT DEN OMTREK en SPAARNWOUDE SANTPOORT VELSEN HEEMSTEDE BLOEMENDAAL Naar aanleiding van wat er dezer dagen in den gemeenteraad voorviel, bij de be handeling van 't voorste, van B.en W. om „De Tribune", waarin zooals bekend, hetgodslas- terlijk artikel „Weg met het Kerstfeest" werd opgenomen, uit de openbare leeszaal te verwijderen, leveren eenige persorganen commentaer op deze zaak. Een pijnlijk geval. Zoo schrijft de fa.r.) „Rotterdammer" Het is op zich zelf reeds een pijnlijk geval, dat in Nederland kranten verschijnen kun nen, die moedwillig en opzettelijk, uit pure vijandschap tegen den hoogen God laster lijke dingen schrijven. Doch pijnlijker is, dat vrijzinnigen van verschillende schakeering zoodanig blad niet uit een openbare leeszaal willen weren. Immers, eerst de sociaal-democraat, daarna de vrijzinnig-democraat en ten slotte de liberaal kwamen verklaten, dat zij het Godslasterlijke in het artikel erkenden en afkeurden, doch van censuur willen ze niet weten en zullen daarom (met kans op succes zelfs» pogen om dit besluit ongedaan te maken. Deze houding schrijnt en doet pijn, doch 2e lijkt ons ook onverdedigbaar van het standpunt der partijen zelf. Nog maar kort geleden lazen we, naar we meenen in de roode pers, een artikel, waarin gezegd werd, dat openbare Godslastering in ons land slechts zeer zeldzaam voorkomt. En wij kregen den indruk, dat het blad wèl tegen een vloekverbod is, en de zonde, waarvan in Leviticus 24 i x gesproken wordt, in ons land wel strafbaar zou willen stellen. (Lev. 24 11 zegtToen lasterde de zoon der Israëlietische vrouw uitdrukkelijk den naam, en vloekte daarom brachten zij hem tot Mozes). Aan ditzelfde kwaad maakt, naar aller opinie. „De Tribune" zich schuldig en daar om mocht men verwachten, dat in ons Chris telijk Nederland ieder weldenkend burger het besluit van B. en W. van Haarlem zou goedkeuren. Helaas, het mocht zoo niet zijn. Wij willen geen censuur, niet de minste zeiden de vrijzinnigen. Een inconsekwentie, want censuur wordt door iedereen reeds aanvaard bij zede-kwet sende lectuur, films en radio. „De Vrijheidsbond keurt het artikel af," aldus de liberale woordvoerder, „maar de Communistische partij is een politieke partij met een orgaan van welks uitingen men kennis moet kunnen nemen." Of men van deze uitingen kennis moet kunnen nemen, blijve voorts maar onbespro ken het is een andere vraag, welke klemt en dat is deze of de overheid in ons land in de publieke leeszaal mag toelaten, dat Gods naam opzettelijk wordt gelasterd, en de heiligste gevoelens van het overgroote deel van ons volk worden gekwetst. Ht antwoord daarop kan slechts ontken nend luiden. Haarlemsehe schande De (R.K.) „Nieuwe Koerier" schrijft In Haarlem lag nog steeds de „Tribune", het orgaan der Nederlandsche Sovjetpartij, ter lezing in de Openbare Leeszaal. Het Tribune-artikel „Weg met het Kerst feest" heeft daartegen, Zooals wij reeds mede deelden. nieuwe protesten doen rijzen. Woensdagmiddag werd de zaak in den Haarlemschen Gemeenteraad behandeld. Het Christelijk-Historisch raadslid, J. Visser, stelde vragen in verband met het plaatsen van het godslasterlijk artikel. Namens B. en W. werd hierop door den Christelijk-Historischen wethouder Rooden- burg geantwoord, dat B. en W. op het stand punt staan, dat het bewuste artikel ergerlijk is en dat het de gevoelens van een groot deel der bevolking kwetst. Daarom heeft de meerderheid van B. en W. besloten, „De Tribune" niet meer ter lezing te leggen in de leeszaal. Hiermede werd evenwel geraakt aan het heiligenhuisje der vrijzinnigheid. Vergif of geen vergif voor de ziel, het kan zoo erg zijn als het wil, men mag geen censor spelen, aan de vrijheid mag niet worden geraakt, B. en W. hadden geen recht om zoo'n blad te verwijderen, nadat de Raad nog op 19 Maart 1930 besloten had het op de leestafel te handhaven. De communistische partij is een politieke partij met een orgaan, van welks uitingen men kennis moet kunnen nemen. Met zulke argumenten werd de goede daad van B. en W. afgekamd. Zoo werd gesproken door socialisten, vrijzinnig-demo craten en vrijheidsbonders Zelfs waren er twee wethouders van oordeel, dat het beter was. als het besluit door B. en W. niet ge nomen ware. De wereld mag ten onder gaan door de heillooze communistische beginselen. De heiligste godsdienstige gevoelens van alle Christenen mogen ten diepste worden ge krenkt, als maar niet getornd wordt aan de oude valsche liberale leuzen, die in de laatste 150 iaren een ramp zijn geworden voor de menschheid en die tegen alles in gehandhaafd worden, zelfs door het stervende politieke liberalisme, dat zijn socialistische en commu nistische kinderen de meest ver gaande gevolgtrekkingen ziet maken uit zijn leer. die alleen rekening houdt met wat mensche- lijk is, en de wereld ontkerstend heeft. Er kwam natuurlijk ook een motie, een socialistische motie, waarin B. en W. ge vraagd werd, geen maatregelen te treffen tegen het ter lezing leggen van „De Tribune" in de openbare leeszaal. Van katholieke zijde kon men zoo hard betoogen als men wilde, dat wie nog in God gelooft, zulk een blad niet kan toelaten, vóór de motie werden 17 stemmen uitge bracht. Haarlemsehe schande De stemmen staakten, zoodat in de volgen de vergadering opnieuw moet worden ge stemd. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een Amsterdammer, die een naaimachine in huurkoop had en deze voor 7.50 weer had verkocht. Door de gemeente Haarlem wordt uit gegeven f 5.000.000.4 pCt. Obligatiën, in stukken van f 1000.wrarvan reeds f 1.500.000.tot den koers van 97 pGt. zijn geplaatst. De obligatiën zijn voorzien van halfjaar lijksche coupons, vervallende x Augustus en 1 Februari. De leening is aangegaan krachtens Raads besluit van 14 Januari 1931. De aflossing op deze leening zal aanvangen op den ren Augustus 1932. De af te lossen obligatiën worden door jaarlij ksche uitloting in de maand April aangewezen. Een bedrag van f 2.640.000is bestemd tot dekking van kapitaals-uitgaven ten be hoeve van de bedrijven, n.l. f 772.000, voor het electriciteitsbedrijf (waarin f 320.000, is begrepen voor de aanschaffing van een turbino-generator), f 1.114.000,voor den aankoop van gronden, f 534.000,voor het gasbedrijf (waarin f 390.000,is begrepen voor de aanschaffing eener kolentransport- inrichting) en f 220.000,voor de water leiding. Van het restant ad f 2.360.000,zal dienen voor den bouw van scholen f 732.000,—, voor den aankoop van grond ten behoeve van een nieuwe begraafplaats f 120.000, voor den bouw van bruggen en werken aan havens f 156.000,voor asphalteerings- werken f 329.000,voor den aankoop van het Brongebouw f 66.000.en voor diverse andere werken f 957.000, Het meerendeel der uitgaven houdt ver band met de uitbreiding der gemeente en de voortdurende toeneming van het zielental. Donderdag 22 Januari 1931, van des voor middags 9 uur tot des namiddags 4 uur, is gelegenheid tot inschrijving op deze leening bij de Incasso-bank en Ned.-Indische Han delsbank, bij hunne kantoren te Arasterdam, Rotterdam, en 's-Gravenhage, alsmede te Haarlem ten kantore van den Gemeente- Ontvanger tot den koers van 97 3/8 pCt. Gisteren herdacht het Haarlemsch S.F.L. aan de Zoetestraat den dag, dat het, juist tien jaren geleden, werd opgericht. Het Franciscushuis stond daarom den geheelen dag in het teeken van feest. Hst paars wimpelend nationaal dundoek wees den voorbijgaanden kerkganger er op, dat zelfs van hoog Bisschoppelijke zijde mee geleefd werd. Immers, nadat Pater Smits O.F.M., directeur van het S.F.L., een H. Mis had opgedragen voor de kleinste jongens, ver zamelden bestuur, lecen en oud-leden zich in de hal van het Franciscushuis, om den hoogen Gast van dien dag te verwelkomen. Even vóór negen uur arriveerde Mgr., vergezeld van secretaris Pichotzegenend overschreed Mgr. den drempel van het Franciscushuis en begaf zich naar de kapel, waar behalve de jongens der afdeelingen B, C en Rrvotorto ook eenige genoodigden aanwezig waren, onder wie wij o.a. op merkten den heer H. A. C. van Keulen, eere-lid en eersten voorzitter van de jubi- leerende vereeniging, afgevaardigden van den Bijzonderen Raad der Haarlemsehe St. Vincentiusvereeniging, alsmede van de zusjesvereeniging St. Francisca Romana, afd. Haarlem. (Verhinderd waren de voor zitter van het Centraal Verband van S.F.L.-en Pater Went S.C.J., de voorzitter van den Haarlemschen Dekenalen Jeugdraad Pater Hentzen O.F.M., alsmede de voorzitter van St. Francisca Romana Liefdewerk, kapelaan Leesberg.) Geheel in overeenstemming met de tien jaren getoonde goedgunstigheid van den leenheerlijken S.F.L.-buurman op de Nieuwe Groenmarkt, stond dien ochtend de zilveren Franciscaansche Welfenschat der St. An- toniuskerk op het altaar van de Franciscus- kapel. terwijl de firma Randoe zorg gedragen had' voor een rijke tapijten versiering. Mét de planten en bloemen droeg een en ander een buitengewoon feestelijk karakter. Verder prijkten eenige bloemenmanden, o.a. van het St. Francisca Romana Liefdewerk, op de zi»altaren. Mgr. ving de H. Mis aan, geassisteerd door pastoor Reijnenberg O.F.M. en den S.F.L.-directeur Pater Smits. Op streng liturgische wijze liet de .ector van het S.F.L. de jongens en verdere aanwezigen de H. Mis volgen. Het was een buiten gewoon verheven en indrukwekkend oogen- blik, toen Mgr. zelf de H. Communie uitdeelde. Terwijl de jongens het bekende S.F.L.- lied zongen „Mijn Vader is een edelman", verliet Mgr. de kapel, om zich naar de bestuurskamer te begeven, waar behalve het bestuur de oud-leden en de genoodig den aan Mgr. werden voorgesteld. In vriendelijke bewoordingen feliciteerde Mgr. 'vervolgens den Pater Directeur en diens medewerkers, hen dankend voor hetgeen in het Franciscushuis voor de jongens was gedaan gedurende de afgeloopen tien jaren. Inmiddels hadden de jongens de kapel verlaten en zich begeven naar de groote benedenzaal, waar een feestontbijt wachtte. Tot aller vreugde verscheen Mgr. bij de ontbijtende jongens luide hoera's weer klonken. Pater Smits greep deze gelegenheid aan, om Mgr. hartelijk te bedanken voor 1 Bedenkt dat een enkel een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor het organisme Doosjes van 12 Cachets in Apotheken en Drogisterijen. zijn komst naar het Franciscushuis en voor de groote eer, om in de S.F.L.-communiteit een H. Mis op te dragen. Spr. dankte Mgr. nogmaals voor de sympathie en steun, die het S.F.L. steeds zijnerzijds heeft mogen ondervinden. Mgr. feliciteerde daarop de jongens met het tweede lustrum van hun vereeniging. Als Mgr. 1 ierna de zaal verlaat, wordt hij luide toegejuicht. Nadat het ontbijt der jongens was voort gezet, klom een der jongens op het toonecl, om, onder aanbieding van een keurige bloemenmand, namens zijn vrienden den Pater en de heeren-medewerkers, in een vriendelijk speechje te bedanken voor het geen zij voor hen in den loop der jaren gedaan hadden. Speciaal wees de woord voerder op de vriendschappelijke verhou ding, die er steeds bestond en bestaat tusschen heeren en jongens. Namens de leden accepteerde de voorzitter van het S.F.L. de bloemenhulde en gaf de ver zekering, dat van de zijde der heeren-leden alles in net werk zal gesteld worden, om die vriendschappelijke houding te bestendigen. Hierna verlieten de jongens het Franciscus huis. Des middags vcreenigden zich alle leden en zeer vele oud-leden op de bestuurskamer van het S.F.L. tot een zeer geanimeerde reünie-jaarvergadering. Onder de ingeko men stukken bevonden zich vele geluk- wenschen van- zustervereenigingen en van particulieren. Met bijzondere aandacht werd geluistesrd naar het accuraat en stijlvol jaar verslag van den secretaris en naar een referaat over het eerste S.F.L.-deeennium. Vele aanwezigen voerden het woord, o.a. het eerelid en eerste voorzitter, de heer van Keulen, om uiting te geven aan zijn vreugde over den uitgroei van het S.F.L. en over den onkreukbaren band, die er bestaat tusschen leden en oud-leden. Pater Smits sprak ten slotte nog een opwekkend slot woord, naar aanleiding van het Paulinisch epistel van dien dag. Des avonds kwamen de jongens van zalen A en B, alsmede de boys van de Haarlem- Noordsche nederzetting, in de groote feest zaal van het Franciscushuis samen, waar de vermaarde Prof. Antonini, behalve met zijn oud-Hollandsche poppenkast ook met een geheel nieuw program de aanwezigen kostelijk amuseerde. In de pauze werd de feesttractatie rondgediendvoor limonade had een begunstiger van het S.F.L. gezorgd, terwijl de spijskokerij der Haarlemsehe St. Vincentiusvereeniging een ongekend groote en ongekend smakelijke hoeveelheid appelbeignets in eigen keuken vervaardigd had voor de jeugdige feestvierders. Deze heerlijke tractatie der zoozeer bekend staande spijskokerij werd door het jubileerend St. Franciscus Liefdewerk buitengewoon ge apprecieerd, en bewees zonneklaar, dat de leiding dier culinaire instelling in uitstekende handen zich bevindt. Ook de jongens der feestende afdeelingen C en Rivotorto genoten van deze smakelijke tractatie. Vol dankbaarheid verliet ieder het Fran ciscushuis, dat na een dag van doorloopende vreugde, zijn rust terugvond in zijn verlaten heid.... De afdeeling Haarlem van St. Raphaël hield gisteren een ledenvergadering in ge bouw „St. Bavo". De voorzitter, de heer De Rooy, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en wenschte de leden met hun gezinnen een Zalig Nieuwjaar. Hij hoopte, dat de organisatie zou toenemen in groei en bloei en dat allen hun volle medewerking daartoe zouden geven. Onder de mededeelingen was een schrijven van het Mgr. Mutsaersoord, dat een nieuwe en groote actie aankondigde. Het land wordt verdeeld in negen kringen en elk kringbestuur zal de propaganda en een loterij ter hand nemen. Het voorloopige plan van actie is 1000 nieuwe leden en minstens 4000 leden, die hun contributie vrijwillig verhoogen, en tevens, door loterijen bijzondere inkomsten voor de vereeniging te krijgen. Er werd een uitgebreid verslag van den Raad van Afge vaardigden door den secretaris voorgelezen. Dit gaf een juisten' kijk op de gehouden be sprekingen. Een der leden richtte waardee- rende woorden tot het bestuur en dankte het voor zijn werk in 1930. Door de leden werd een bespreking inge zet over de huidige werkloosheid en de noodzakelijkheid naar voren gebracht, te steunen. Ten slotte kwam men tot een be paald voorstel, dat echter opgeschort werd tot de a.s. Donderdag te houden bestuurs raadsvergadering. Na de rondvraag sloot de voorzitter op de gewone wijze de vergadering. „Je sp.cekt In het verkeerde gedeelte, Willum, waar je nou in spreekt moet je voor je oor houden." „Niettes lk wil mijn vrouw een ge heim vertellen, en daarom fluister ik haar wat in 't oor." Een algemeene Ledenvergadering wordt gehouden, Vrijdag 23 Januari 1931, des nam. half 9 bij Brinkmann, en zoo noodig op vol gende, nader te bepalen avonden. De agenda vermeldt o.m. Opening der vergadering en overdracht van het Praesidium der Middenstandscen trale door den heer C. ten Boom aan den heer F. H. Smit, Mededeelingen. Werkliedenagitatie (Chr. Middenstands- vereeniging). Verzoek der Winkel. Ver. „IJmuiden- Oost" om tot de Centrale te worden toegela ten. De voorzitter, de heer L. C. Meeuwig, wordt daardoor q.q. lid van het Bestuur. Installatie van het nieuw Bestuurslid der Centrale en van verschillende nieuwe Be stuursleden der aangesloten Vereenigingen als leden Centrale. Jaarverslag van den secretaris. Jaarverslag van den Penningmeester. Er wordt voorgesteld dat zal worden aan gevraagd, dat het Nad. saldo over 1930 als volgt zal worden aangezuiverd f 1.50 door de Haarl. Handelsver. f 50. door de R.K. Middenst. Ver. en f 19.77 door de Christe lijke. Benoeming eener financieele controlecom missie. Het Winkelwerktijdenbesluit en de Win kelsluitingswet. Vakschool Winkelpersoneel en de Kamer van Koophandel. Filmavonden van Nederl. Fabrikaten. De verzwaarde Precarioverordening en een Enquête. Reclame en haar uitwerking. Wederinvoering der kermis te Haarlem. De gestie eener industrieele Firma. Idem van een Rechtskundig Bureau. Reclame voor Stad en Streek. Het cantinesysteem in fabrieken. Zaterdagmiddag is de Eerste Haarlemsehe Openluchtschool aan den Middenweg offici eel geopend. Daarbij waren o.a. tegenwoordig de wet houders W. Roodenburg en M. Shngenberg, de hoofdinspecteur van het L. O. de heer K. Brants en de inspecteur de heer G. H. Weustinlc, de inspecte u- van de volksgezond heid de heer Dr. de Putto te s-Gravennage, mevr. Berdenis van Berlekoin, namens de commissie van toezi ht op het L. O., de heer Warnier, inspecteur van Lich. Opvoeding, de hseren Ir. Th. Maas en Ir. de Bordes voor Openbare Werken, vertegenwoordigers van Roode Kruis en Parkherstéllingsocrd, onder wijzers fen personeel van de school en eenige raadsleden. Het hoofd van de school, de heer E. Ma- rema, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de talrijke genoodigden. De heer W. Roodenburg, wethouder van onderwijs, achtte het een bijzonder aangena me taak de school te mogen openen, omdat daardoor blijkt, dat Haarlem bereid is ge weest en nog is groote offers te brengen voor het zwakke kind. Reeds in November 1919 werd een motie aangenomen teneinde te komen tot de stichting van een open luchtschool. B. en W. stelden een onderzoek in en achtten de stichting noodig. Waar moest de school komen, hoe en welke waren de kosten? Het was zeer moeilijk een ge schikt terrein te vinden. De Vereeniging tot stichting van de Haarlemsehe Buitenschool wilde daarna in Bloemendaal een internaat stichten met subsidie van de gemeente. In- tusschen kwam de hulpschool in Haarlem- Noord vrij en men overwoog of hier geen geschikte gelegenheid voor bouw van ge meentewege aanwezig was. Hiervan ziet men thans de vruchten. Aan den Rijksstraatweg is een frlssche, groote eetzaal ingericht, alle ramen kunnen ^geheel open, aan den Middepweg zijn de lighallen gebouwd, daarnaast vindt men de klaslokalen, kamers voor schoolhoofd, arts, personeel en hoogtezon. Het onderwijs kan geheel buiten gegeven worden. Ook is er een ruim speelterrein en een groot grasveld met zandbakken. Zes lokalen zijn voor de lessen, een is voor han denarbeid. Spr. bracht dank aan O. W„ aan de aan nemers, het hoofd van de school en de schoolartse, mevr. Op 't EyndeStolp. De school Is reeds heden In gebruik ge nomen, 148 leerlingen verblijven er thans. Spr. wees nog even op de moeilijke taak van den onderwijzer en sprak de beste wen- schen uit voor een goede samenwerking tus schen onderwijzend personeel, schoolartsen- dienst en verplegend personeel. Met Gods zegen zal de buitenschool dan yoor velen een onmisbaar instituut zijn. De heer Brants wenschte de gemeente Haarlem geluk met deze school. Hij hoopte, dat de zegenrijke werking ruimschoots ver werkelijkt zou mogen worden. Het is de be doeling, dat de kinderen er korten tijd door bréngen om vervolgens weer in het gewone leven terug te komen. Speciaal richtte spreker zich tot het on derwijzend personeel. Het verplegend perso neel heeft minstens evenveel te vertellen en de onderwijzer zal zich dus meermalen moe ten onderwerpen aan verlangens van medi sche zijde. Samenwerking is dus een eerste vereischte. Het zal den onderwijzer later een groote voldoening zijn van zijn oudpupil len te hooren: Meester, ik ben niet meer achter! Ook de heer Weustink bood zijn geluk- wenschen aan en bracht hulde aan den heer de Bordes van Openbare Werken voor zijn prestaties. Hij sprak de hoop uit, dat de on derwijzers de kracht zouden mogen vinden hun taak, hun edele en menschlievende taak opgewekt te vervullen. Dr. de Putto roemde speciaal de lighal len, die bij elke weersgesteldheid gebruikt kunnen worden. Hij noemt ze als voorbeeld voor andere plaatsen. De school voldoet aan alle eischen en Is een sieraad. Ook spreker wees op de beteekenis van de school als doorgaanshuis. Mej. Berdenis van Berlekom bood ver volgens haar gelukwenschen aan voor die school zoo vol van beloften. Voor opvoeding en onderwijs heeft ze een speciale beteeke nis, die ons dankbaar moet stemmen. Namens de Ned. Ver. tot Bestrijding van T. B. C. sprak vervolgens Dr. van Kersber gen. De heer de Bordes bracht den hem ge- brachten dank over op den architect, den heer Smits. Namens de Ned Ver. voor Open- luchtscholen sprak de heer Noteboom, terwijl tenslotte het hoofd van de school zijn dank aan allen betuigde en de hoop uitsprak, dat hij het in hem gestelde vertrouwen niet zou beschamen. Nadat eenige ververschingen waren rond gediend bezichtigden de aanwezigen de ge bouwen. Zaterdagmiddag half vier had de offi- cieele opening plaats der tentoonsteling van werkstukken, teekeningen, houtsnijwerk, schilderstukken etc., etc., vervaardigd door leden van bovengenoemde vereeniging. Allereerst sprak de vice-praeses, kapelaan Th. v. d. Lugt, die na een korte inleid'ng het woord gaf aan den Zeereerw. heer Van Galen, Centraal-president der St. Josephs- gezelleiivereeniging in Nederland, die de openingsrede hield, waarin hij het heerlijk Kólpings-indeaal uitstippelde en bewees, dat de Gezellenvereenlging niet een ver ouderd stelsel is, maar ook een van dezen, van onzen tijd. Hierna kreeg het woord de heer J. Ve- ringa, lid der jury, die namens de geheele jury, het samengestelde rapport memo reerde en do bekroonde werkstukken. De Zeereerw. heer Pastoor L. J. Boog- mans sprak hierop nog een kort woord en ging vervolgens over tot het uitreiken der toegekende diploma's. Na het geestdriftig zingen van het Kol- pingslied, was hiermede het officieele ge deelte geëindigd. Het is verder den geheelen middag en avond, en ook Zondag enorm druk ge weest. Er kan met alle recht worden gespro ken van een enorme belangstelling. Afgevaardigden van verschillende vereeni gingen, ouders, donateurs, honderden pa rochianen, allen hebben getoond mede te leven met alles wat in de Gezellenvereenl ging Haarlem II door en voor den jongen man wordt gedaan. Hier is zeer zeker een woord van erken telijkheid en hulde op z'n plaats aan den eminenten vice-praeses, kapelaan Th. v. d. Lugt, voor zijn bezielende lediing. We mogen hopen, dat deze tentoonstel ling een voorbeeld moge zijn, dat door veel jeugdvereenigingen zal worden nage volgd. De ontwikkelingscommissie van den Grafischen Bond houdt voor de leden en hun dames Dinsdag 20 Januari a.s. om 8 uur in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat een avond, waarop de heer G. J. Jong uit Amsterdam een causerie met lichtbeelden zal houden over „De Grafische bedrijven van voorheen en thans. De avond wordt verder opgeluisterd door The Jolly Band. Men schrijft ons: De club had ditmaal als spreker den Hoogedelgest. heer Ch. v. d. Bilt, die op de hem eigen geestige en duidelijke wijze het standpunt der R. K. Staatspartij ten aanzien van het vlootplan behandelde. Spr. zegt, dat de Katholieke partij de meest vredelievende partij is, die er bestaat. Zij is dat krachtens haar beginsel en om haar leer. Ons land geeft vergelijkenderwijs voor zijn verdediging minder uit dan tal van andere landen. Echter moet het ter afwering van den oorlog zich wel uitgaven getroosten. Aan de hand van prof. Beysens en prof. Struycken toont spr. dit aan, ook in verband met Indië. Spr. onderschrijft het doel der vredesbewe ging in ons land en daarbuiten naar de doestelling van onzen vredespaus en wijst op de beteekenis der samenkomst van de katholieke partijleiders in Europa, waar Ne derland vertegenwoordigd was door Mr. Go- seling. We willen het uitbreken van een oorlog voor tal van ankers leggen maar willen ons toch niet weerloos overgeven aan den eersten den besten indringer. We blijven aansturen op gelijktijdige, wederzijdsche ont wapening. Hierna werden nog eenige vragen gesteld en beantwoord, waar de heer v. d. Bilt te kennen gaf verheugd te zijn met de Studie club kennis te hebben gemaakt, temeer waar hij hier zooveele bekenden had gezien, voor aanstaanden uit de beweging, die op gevaar lijk ©ogenblikken op de bres stonden. De voo'zitter dankte den spreker en sloot de vergadering. «N1 e »-01 f I e 1 e e 1) 455e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 19 Januari 1931. 5e Klasse, le Li]st. HOQGE PRIJZEN. 5120, 13619. 14673, 16675 elk 1000. 50 400. 7029, 10797 elk 200. 1960, 9959, 14232. 15113, 16410. 17483, 18841, 20137, 20621 elk f 100. Priizen van f 70. 61 69 279 764 804 830 962 964 965 1342 1434 1698 1740 1836 1881 1961 1981 2214 2325 2377 2416 2419 2434 2440 2448 2469 2982 3024 3057 3086 3256 3549 3634 3638 3890 3956 4095 4269 4494 4592 4641 4765 5030 5036 5086 5213 5354 5394 5491 5654 5710 5717 5771 5631 5838 6010 6041 6191 6361 6569 6578 6812 7066 7125 7227 7494 75G0 7540 7548 7638 7727 7742 7833 7994 841' 8497 8599 8797 8933 8934 9318 9331 9339 9444 9658 9673 9913 9931 9999 10397 10428 10655 10720 10964 10999 11045 11289 11425 11682 11738 11751 11757 11997 12013 120-14 12076 12217 12230 12286 12596 12751 12976 13004 13007 13054 13147 13313 13361 13371 13511 13536 13709 13899 13950 14022 14207 14480 14967 15015 15035 15263 15286 15306 15386 15750 15798 15898 16023 16166 16201 16268 16350 16422 16637 16770 16849 16964 16994 17086 17309 17314 17760 18311 18574 18821 18835 18918 19001 19019 19195 19390 19185 19528 20616 20024 20166 20167 20258 20391 20476 20499 20582 20991 Nieten. 52 203 235 299 369 465 512 554 573 623 661 670 693 737 742 762 794 871 875 881 887 927 995 1017 1024 1092 1195 1203 1261 1301 1330 1339 1345 1349 1360 1391 1395 1512 1610 1685 1700 1708 1711 1757 1845 1860 1892 1922 2030 2044 2065 2111 2203 2229 2.300 2339 2351 2406 2435 2436 2444 2453 2530 2598 2686 2759 2805 2845 2850 2895 3038 3102 3125 3131 3137 3196 3259 3297 3320 3412 3482 3513 3561 3604 3621 3632 3669 3678 3711 3783 3784 3966 4019 4054 4114 4329 4348 4408 4438 4484 4501 4529 4541 4654 4677 4695 4701 4773 4837 4952 4967 5009 5128 5143 5145 5167 5207 5266 5297 5332 5365 5367 5374 5411 5470 5502 5526 5561 5631 5677 5713 5741 5748 5773 5844 5851 5870 5y32 5946 5998 6063 6084 6102 6111 6134 6136 6141 6203 6206 6339 6412 6426 6455 6480 6481 6524 6551 6552 6745 6770 6806 6837 6841 6899 6950 7034 7093 7115 7143 7182 7190 7206 7275 7287 7289 7296 7309 7311 7336 7399 7464 7468 7480 7486 7490 7556 7591 7615 7634 7732 7766 7774 7776 7832 7958 8042 8072 8076 8082 8106 8127 8129 8189 8300 8361 8359 8420 8498 8512 8532 8601 8604 8609 8622 8646 8649 8689 8796 8813 8862 8972 9014 9034 9065 9154 9173 9342 9308 9361 9424 9463 9466 9474 9483 9628 9639 9663 9805 9868 9950 9960 10016 10062 10114 10190 10196 10246 10249 10284 10313 10383 10416 10450 10462 10602 10628 10635 10708 10786 10789 10808 10826 10898 11025 11043 11201 11237 11239 11379 11386 11484 11485 11541 11548 11556 11574 11583 11623 116'7 11672 11675 11759 11S36 11838 11841 11862 11871 11910 11978 12015 12050 12136 12137 12227 12235 12236 12266 12311 12343 12431 12451 12506 13547 12568 12592 12640 12705 12765 12781 12865 12883 12891 12944 12957 12963 12965 13109 13148 13176 13212 13218 13254 13303 13334 13352 13355 13369 13419 13585 13669 13690 13740 13756 13760 13763 13812 14071 14175 14'11 14308 14410 14435 14438 14548 14549 14659 14674 14700 14710 14748 14768 14770 14782 14816 14828 14835 14851 14891 14927 14931 14955 14992 15066 15119 15156 15170 15193 15201 15203 15237 15293 15301 15360 15361 15404 15407 15414 15495 15512 15524 15557 15558 15568 15605 15732 15828 15856 15866 15S91 15894 15908 15916 15934 15935 15969 16000 16038 16065 16089 16105 16119 16138 16208 16274 16317 16341 16347 16387 16489 16533 16591 16651 16732 16733 16763 16809 16821 16850 16886 16911 1,6984 16997 17069 17077 17151 17184 17211 17214 17220 17275 17279 17303 17371 17417 17489 17490 17496 17503 17635 1764? 17670 17877 17902 17912 17920 17924 17980 17995 18094 18098 18144 18156 18165 18176 18200 18209 1S288 18454 18480 18481 18564 18580 18775 18967 18987 19120 19320 19377 19383 19427 19432 19492 19513 19570 19624 19640 19692 19742 19793 19798 19803 19812 1982? 19908 19938 19970 20001 20086 20229 20233 202=0 20277 20297 20329 20371 20372 20454 20455 20557 20=70 20709 20714 20753 20761 20763 20777 20789 20793 20858 20954 20972 Te Amsterdam slaagde voor het praktijk- examen Duitsche Handelscorrespondentie onze stadgenoot de heer I. J. Boersma, candidaat van den heer C. C. G. J. Heze- mans, leeraar Handelswetenschappen alhier. Zaterdag omstreeks 10 uur is een boom op den Kinderhuissingel, nabij de Pieter Kiesstraat, omgewaaid. Des middags is op den Zijlweg, van per ceel 94 een zinken schoorsteen naar bene den gevallen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Burgerlijke Stand Geboren: Willem, z. van IJsbrand Agterhof en van M. W. A. den Boer. Ondertrouwd: H. Stevens en M. H. Leich. H. de Haas en J. Haartsen. Kunstavond. Donderdag heeft in hotel „Zomerlust" alhier de tweede kunstavond plaats gehad van de vereeniging „Santpoorts Bloei Welwillende medewerking verleenden mej. Riek van der Velden, piano en de heer N. J. Aris, bariton. De voorzitter opende den avond met een hartelijk welkom. Dan vergastte mej. van der Velden de aan wezigen op heerlijk spel, dat velen in ver rukking en tot applaudisseeren bracht. Dan zong de heer Aris „Gebet" van Ales- sandro Stradella en „Van een Koningsvrou- we" van Arn. Spoel, in welk laatste nummer hy een feillooze vertolking gaf. Het vele applaus was wel verdiend. „Fantasie impromptu" van F. Chopin, door mej. Van der Velden, was ook keurig en werd hoogst gewaardeerd. Het optreden van prof. Antonini was af en de lach was daarby niet van de lucht. In de pauze werd ter bezichtiging g—<-sld een model van het badhuis, het hoogste ide aal van de vereeniging, dat vervaardigd is door den heer v. d. Weijde, bestuurslid. Dit dwong aller bewondering af. Aanwezig waren o.a. de zustervereenigingen Parkwyk Zeeweg en Buurtvereeniging Drie huis. Medegedeeld werd, dat de vereeniging „Santpoorts Bloei" Koninkiyk is goedge keurd. CKEDIETEN AAN NOODLIJDENDE TUINDERS B. en W. stellen den raad voor. zulks in overeenstemming met het advies der Com missie van bystand voor de financiën, hen te machtigen, binnen de grenzen en op de voorwaarden, door Gedeputeerde Staten van Noordholland gesteld, volgens hunne circu laire van 24 December 1930, de gemeente borg te stellen voor de richtlge naleving van de overeenkomsten van geldleening, welke zullen worden gesloten tusschen de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Driehuis en in de gemeente gevestigde tuinders, die, naar het oordeel van B. en W. voor steun tot instand houding van hunne bedrijven in aanmerking kome.., echter met dien verstande, dat de borgstelling zich beperkt tot telkens 30 pCt. der voorschotten, met rente en kosten, en onder voorwaarde, dat de overige 70 pCt. door de provincie Noordholland wordt gega randeerd ingevolge het besluit der Provin ciale Staten van 28 October 1930. Eén lid van het college kan zich hiermede niet vereenigen. Hij zou geen bezwaar heb ben indien tegelykertyd in principe werd aangenomen dat alle andere noodiydende bedryven zullen worden gesteund. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 12 tot en met 17 Januari genomen 508 douchebaden, 40 kuipbaden. Aan 18 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden Op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik gemaakt. Gemeenteraad Een vergadering van den Raad dezer gemeente wordt Donderdag 22 Januari, des middags om 3 uur gehouden. De agenda is als volgt: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 18 December 1930. 2. Ingekomen stukken. 3. Eervolle ontslagverlening aan personeel vervolgonderwys. 4. Vaststelling percentage verstrekte gel den Bedryven. 5. Credietaanvrage uitbreiding aantal kleedhokjes by de Zwemvyvers. 6. Beschikbaarstelling van prijzen voor bloemententoonstelling. 7. 2e wyziging verordening op de begraaf- rechten. 8. Vaststelling herziening LV van het Uit breidingsplan. 9. le Aanvulling en wyziging van de Al gemeene Politieverordening. 10. Aanvaarding strook grond voor voet pad langs Zandvoortsche laan. 11. Beschikbaarstelling van gelden voor uitbreiding en verandering van inrichting St. Jozefschool. 12. Behandeling begrootingen voor 1931. 13. Vaststelling kohieren Plaatselüke In komstenbelasting en schoolgeld. 14. Ontheffing van Plaatsehjke Inkomsten belasting en schoolgeld. Raadsvergadering Een openbare verga dering van den raad dezer gemeente wordt gehouden Donderdag 22 Januari 1933, te 10 uur. in het Raadhuis te Overveen. De agenda vermeldt: 1. Onderzoek geloofs brieven nieuw inkomend raadslid: 2. Instal latie van Mr. T. F. M. de Lestrieux Hen- drichs als raadslid; 3. Benoeming wethouder. Personalia Te Amsterdam is bevor derd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „De bloedafbraak en zyn bepaling, in het byzonder by aandoeningen van de lever", de heer S. Posthuma, geboren al hier. Buitenlandsche excursies Woensdag avond 21 Januari zal de heer C. Wanderink Vinke een causerie met lichtbeelden houden over Sicilië.. De opbrengst van dezen avond, welke in het Jeugdhuis gehouden zal wor den, komt ten goede aan de kas van het fonds voor buitenlandsche excursies, een instelling van de piaatseiyke afdeeling voor Tuinbouw- en Plantkunde. Oneeriyke dienstbode Door de politie werd Zaterdag aangehouden de 13-jarige Duitsche dienstbode B. G., die in dienstbe trekking was by de familie H. aan den Zui- der Stationsweg te Bloemendaal, alwaar zij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden ketting, zy is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bewaring te Haarlem overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6