Gemengd. OX^ieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje 1 OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN Lr/A n Auto rijdt op een koppel schapen in Zware brand te De Lier Brand in een kerktoren Ontploffing Van het hospitaal naar de dancing Kan met kokende melk omgetrokken Inbraak Brand te Daarlerveen Griep te Zierikzee Een gelukkige Hollander Brandstichting? Heipaal op het hoofd Aan de gevolgen overleden Werkloosheid in Eindhoven KERKNIEUWS De Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs in 1931 FINANCIEN Sodalitas Medicorum De Algemeene Spaar- verzekering Onder de noodregeling op verzoek der Verzekeringskamer SOCIAAL LEVEN Ned. R. K. Middenstandsbond Voor het eerst thee Op den Rijksstraatweg in wijk Hoorn onder de gemeente Alphen a.d. Rijn is Zaterdag morgen een vrachtauto van een steenhouwer Oit Den Haag in de duisternis op een kop pel schapen ingereden. De schok was zóó hevig, dat de wagen kan telde en de drie inzittenden op den weg terecht kwamen. Slechts een der inzittenden bekwam lichte verwondingen. Van de schapen werden er drie gedood. Twee perceelen verwoest Zaterdagmiddag brak te De Lier (bij Delft) een felle brand uit in het vergaderlokaal Varia, die weldra oversloeg op de aangren zende bakkerij en woonhuis van S. v. d. Slis. Het perceel brandde geheel uit. De capaciteit van de gemeentelijke motorspuit bleek bij den lellen wind niet voldoende. Binnen een half uur was de brandweer uit Delft, op verzoek van burgemeester Crezee, aanwezig, die door krachtig optreden er in mocht slagen de aan grenzende perceelen te behouden. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Wijk bij Heusden is tijdens een kort doch hevig onweer, dat gepaard ging met hagelslag, de bliksem in den toren, dateerend uit de 14e eeuw, geslagen. Een deel van de spits werd verwoest en er ontstond een begin van brand. Een wethouder en de gemeente bode beklommen den toren en bluschten het vuur. Zaterdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak een ontploffing in de dextrinefabriek van de N.V. K. en J. Wilkens te Veendam. Door den specialen bouw van de fabriek: licht dak en veel glas, waren de gevolgen niet van emstigen aard. De brandweer, welke direct ter plaatse was, behoefde niet han delend op te treden. Influenza-epidemie in het garni zoen Amersfoort. Sedert het begin van de vorige week is in het garnizoen Amersfoort het aantal in- fluenza-patiënten zeer sterk toegenomen. Waren er Maandag jJ. slechts twintig ver pleegden in het militair hospitaal, Dinsdag kwamen er niet minder dan zesendertig bij, terwijl het aantal Zaterdag reeds meer dan honderd bedroeg. De chef van het militair hospitaal, dien het „Hbld." om een onderhoud over deze 6terke toeneming verzocht, deelde mede, dat hij persoonlijk in de kazernes een onderzoek heeft ingesteld naar de ligging der soldaten, aangezien het besmettingsgevaar zeer groot is. Vast is 'tomen te staan, dat het aantal bedden op geen der kamers grooter was dan volgens voorschrift geplaatst mocht worden, doch wèl waren zij op onoordeelkundige wijze door de soldaten zelf neergezet, n.l. vele bedden op één rij, terwijl aan een andere zijde van een kamer slechts weinig legersteden waren opgesteld. Dr. Bennema heeft nu aan de re gimentscommandanten verzocht om de bed den zoo ver mogelijk uit elkaar te laten plaatsen om het gevaar voor besmetting zoo klein mogelijk te maken. Klachten over te weinig voedsel De laatste dagen loopen in Amersfoort geruchten, dat verpleegden in het militair hospitaal te weinig voedsel zouden ontvan gen. Sommigen hunner zouden 's avonds de stad zijn ingegaan om brood te koopen. De chef van het hospitaal bevestigde, dat Dinsdagavond eenige verpleegden in de klee ding van het hospitaal zijn uitgebroken en de stad ingegaan. De hospitaalkleeding was voor hen blijkbaar geen bezwaar, want drie hunner werden in den loop van den avond door de militaire politie opgespoord in een... danslokaliteit! Een andere uitbreker kwam binnen zonder schoenen en mét brood. Thans zijn alle schoenen der patiënten in beslag genomen om verdere avond-uitstapjes te voorkomen. Omtrent de klachten over te weinig voed sel deelde dr. Bennema nog mede, dat deze totaal ongegrond zijn. De verpleegden krijgen precies de hoeveelheid voedsel welke regle mentair voor een rustend man, in casu een influenza-patiënt, is voorgeschreven. Deze hoeveelheid is evenwel kleiner dan die van de manschappen in de kazernes, doch deren verrichten ook arbeid. Het eenige wat de chef van het hospitaal het blad nog mededeelde was, dat de men- schen 's morgens op 't ziekenrapport „ernstig ziek" zijn, 's middags rammelen van honger en 's avonds uitbreken om naar een dancing te gaan Het driejarig dochtertje van den arbeider J. Bos te Beerta, heeft een kan met kokende melk van de kachel getrokken en den inhoud over zich heen gekregen. Haar toestand is zorgwekkend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het Electrotechnisch Bureau Erba te Aalten. De dieven hebben zich door den tuin van den buurman toegang verschaft en zijn door het uitbreken van een ruit bin nengekomen. Vermist wordt een radiotoe stel benevens een bedrag van 40. Op de cassa was uit erkentelijkheid het woord „dank" geschreven. Vingerafdrukken zijn gevonden. Een hoeve afgebrand Zaterdagochtend om ongeveer 5 uur brak, vermoedelijk tengevolge van het inslaan van den bliksem, brand uit in de kapitale boerderij van den heer J. Webbink te Daar- l»7Ajen, bewoond door twee gezinnen. Door den storm aangewakkerd, greep de brand snel om zich heen. Het vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden hooi, stroo en haver. Niets kon worden gered dan het vee en eenig huisraad. De brandweer slaagde erin een in de nabijheid staande landbouw- schuur te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. De Rijkskweekschool te Zierikzee is voor- loopig voor één week gesloten wegens ziekte van enkele leeraren. Geschat wordt, dat ongeveer een zevende deel der bevolking door griep is aangetast. Bij een der jongste trekkingen van de leening der Federatie van coöperatieven voor oorlogsschade te Brussel, viel een lot van één millioen francs te beurt aan ren Nederlan der. Deze heeft als blijk van dankbaarheid ten opzichte van de twee oorlogsblinden, die zijn lot uit den trommel hadden gehaald, aan elk dezer geluksaanbrengers een gratificatie van 5000 francs laten overhandigen. De politie te 's-Heer Arendskerke heeft aangehouden zekeren de W. aldaar, in wiens woning eerst Donderdagavond en toen Vrij dagmorgen brand ontstond. Beide keeren werd het vuur in den aanvang gestuit. De justitie uit Middelburg stelde een onderzoek ter plaatse in. Doodelijk ongeluk te Schiedam Zaterdagmorgen om acht uur heeft de veertigjarige J. A. v. d. W., wonende in de Leliestraat te Schiedam, een paal op het hoofd gekregen. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. De loopjongen Van H., die Woensdag in de Kerkstraat, te 's-Hertogenbosch, uit het raam van een magazijn op straat viel, is thans aan de gevolgen overleden. Welk aandeel heeft Philips hierin? Bij het bericht van de „Limb. Koerier", dat in het begin van 1930 bij Philips te Eindho ven 2500 arbeiders ontslagen zijn, teekent de correspondent van de ,,Msb." te Eindhoven aan: Naar onze inlichtingen luiden zou het ge tal arbeiders bij Philips nog ongeveer 15.000 man bedragen, in elk geval geen 18.000 meer. De ontslagen gaan er nog geregeld door. De gemeente Eindhoven rekent er inder daad op, dat er binnenkort nog 2000 man ontslagen zullen worden, waarvan er dan naar schatting 1000 ten laste der gemeente Eindhoven zullen komen, de overige weer voor de buitengemeenten. Het getal ingeschreven werkloozen be draagt momenteel 1470; als gedeeltelijk werk loos zijn er ingeschreven 537, dus in totaal pl.m. 2000. Vergeleken b.v. met Amsterdam, Rotter dam en Helmond is dit getal zeer klein te noemen. In vergelijking met genoemde plaat sen zou het aantal werkloozen hier 7000 moe ten bedragen. Men weet echter, dat de ontslagen bij Phi lips in het verleden vooral aan de dorpen ten nadeele kwamen, wat het betrekkelijk kleine getal werkloozen hier motiveert. Philips ontsloeg eerst de Belgen, toen de dorpelingen, maar nu gaan langzamerhand ook de Eindhovensche arbeiders meer voor ontslag in aanmerking komen. Men geeft de ontslagen zóó, dat er in elk gezin toch nog kostwinners overblijven. Deze goede methode maakt de lasten voor de gemeente zoo weinig mogelijk drukkend. Behalve de 2000 genoemde ingeschreven geheel of gedeeltelijk werkloozen, zijn er nog 2150 niet-ingeschrevenen, die gedeeltelijk werkloos zijn. Men raamt, dat er straks in Eindhoven 3500 geheel of gedeeltelijk ingeschreven werk loozen zullen zijn, van wie de helft voor steun in aanmerking zal komen. De malaise doet zich vooral voelen in het Philipsbedrijf, in het Houtbedrijf en in het winkelbedrijf. Maar zooals gezegd, vergeleken met andere steden, is de last voor de stad Eindhoven niet zoo groot te noemen. Bij informatie te bevoegder plaatse bij Philips werden de ,,Msb." de gegevens om trent het ontslag van arbeiders bij Philips onjuist genoemd. In tegenstelling bevestigt de directie van de arbeidsbeurs te Eindhoven de bovengenoemde getallen betreffende het ontslag bij Philips. De directie van de Eind hovensche arbeidsbeurs deelde mede, dat het getal inzake nog te verwachten ontslag van 2000 arbeiders haar verstrekt was door een afdeeling van Philips. Verder ontslag van 2000 man. De Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders te Eindho ven deelde mede, dat volgens zijn meening op het oogenblik bij Philips niet meer dan 14.000 a 15.000 arbeiders werkzaam zijn. Eer gisteren is, zoo deelde deze bond verder me de, aan pl.m. 2000 man ontslag aangezegd. Deze 2000 man zullen binnen 2 weken afge werkt zijn. Voorts is volgens den Nederland- schen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders te Eindhoven aan 20 in genieurs per 1 Maart ontslag aangezegd. Deelneming door missioneerende orden Wanneer men er kennis van neemt, dat in 1931 te Parijs een groote Internationale Koloniale tentoonstelling wordt gehouden, dan begrijpt men meteen, dat op die ten toonstelling Nederland niet kan en mag ont breken. Al meer dan een jaar is dan ook een Algemeen Comité benoemd, waarin voor de Missie zitting heeft de voorzitter der In dische Missievereeniging, en uit welk comité een ander, kleiner uitvoerend comité is sa mengesteld. Van dat Comité nu is het verzoek uitge gaan, dat ook de Missie in Ned. Indië, zoo wel in Oost als in West, aan die tentoon stelling zou deelnemen. Dat verzoek moest worden ingewilligd, want mochten de Katho lieken achterblijven, waar de gelegenheid werd geboden om naar buiten te toonen den heilzamen invloed door de Kerk uitgeoefend in onze Overreesche gebieden? Niet alleen het feit, dat de Zending zou deelnemen, was een overweging, dat ook de Missie op die tentoonstelling zou uitkomen; ook op zich zelf was het noodig, dat eens aan het pu bliek, ja, aan geheel de wereld werd ge toond, wat de Katholieke Missie in onze Overzeesche Gewesten verricht. Al dadelijk stond het vast, dat niet zoo zeer moest uitkomen, wat de een of andere Missioneerende Orde of Congregatie in onze Indiën heeft gedaan, maar wat in haar ge heel genomen de Katholieke Missie tot stand heeft gebracht. Getoond moet worden, wat de Katholieke Kerk is voor onze Oost en West! In overleg met de Hoogeerwaarde Paters Provincialen van de Missioneerende Orden en Congregaties werd nu besloten, juist ook om het geheel beter te doen uitkomen, dat natuurlijk met medewerking van die ver schillende Missioneerende Orden en Congre gaties, de inzending zou uitgaan van de In dische Missievereeniging, in wier hoofdbe stuur de genoemde H.H. E.E. Provincialen zitting hebben. Maar men begrijpt, dat een inzending, en natuurlijk een waardige, geld kost, ja zelfs „Maor ze zeggen, asdat 't tegensworrig deftig is thee te drinken," verklaarde zij dapper. „We mosten 't dan maor subiet prebieren. Zal ik dreien?" Hij nam den koffiemolen van de plank en Kaat pulkte het pakje open. „Wat ziet dat spul er kemiek uit!" ,,'t Lijkt krek op tabak.... ge zoudt 't verechtig kunnen pruimen." Zij schudde een deel van den inhoud in den trechter en hij, nieuwsgierig rondturend naar de wentelende steeltjes, draaide lang zaam den zwengel rond. 't Gaat gemakke lijk, dacht hij. Kaat had de koffiekan omgespoeld, kan telde het bakje met gemalen thee er in om en keek haar man vragend aan. „D'r zal toch wel peekoffie tegen motten?" vroeg ze aarzelend. „Dat zou 'k meenen", opperde hij. „Anders zal de thee te slap zijn." Toen ze een lepeltje cichorei in de kan gestort had, nam ze den ketel van 't fornuis en goot het kokend water op de thee. ,,'t Ruikt wel aorig, 'k geleuf toch dat 't wel smaoken zal." „Och, waorom nie?" filosofeerde hij. „Alle menschen drinken tegenworrig thee. 't Is eigenlijk gek, da wij 't nog nooit gedaon hebben." Terwijl Kaat de thee op den stoom liet trekken, zette ze twee kopjes klaar en de spanning blonk in haar oogen. Janus volgde al haar bewegingen, toen zij het water bij- schonk en langzaam het geelkleurige vocht in de kopjes liet loopen. Toen dronken ze. Eerst vermeden zij 't elkander aan te zien, proefden slurpend met voorzichtige teugjes. Langzamerhand betrok ken hun hoopvolle gezichten, kwam er een uitdrukking van afkeer en ontmoediging op. Dan zetten zij hun half leege kopjes neer en schoven ze zuchtend van zich af „Och, och," klaagde zij, ,,'t is nie urn te drinken. En dat komt nou allemaol deur die mobbelesaosie groote sommen vraagt. Wanneer men op de tentoonstelling te Antwerpen is geweest, en men zich nog eens voor den geest terugroept de inzending aldaar van de Missie in den Congo, dan zal naast een gevoel van bewon dering voor het schoone en prachtige, wat die inzending te zien gaf, toch ook de ge dachte opkomen: wat al moeiten en vooral wat al kosten zijn daaraan besteed! Een inzending, lang niet zoo uitgebreid en zoo mooi als die van de Belgische Missie in den Congo, maar toch een inrendnig, het werk der Katholieke Kerk waardig, en die tevens duidelijk laat zien het heilzame werk door die Kerk in onze Overzeesche Gebieden tot stand gebracht, kost reeds duizenden en duizenden. En moeten nu de arme Missie's, die o zoo broodnoodig over geld moeten be schikken en wier kas altijd te gering is, om eigenlijk te doen, wat allernoodzakelijkst is, moeten die arme Missie's dat nu bekostigen? Zeker, zij zijn bereid tot een offer, maar dat kan en mag niet groot wezen. Ook de Indische Missievereeniging wil een gedeelte der kosten op zich nemen, maar al is niet te vergeefs aangeklopt bij den Nationalen Priester-Missiebond en de Diocesane Missie- comité's, al heeft het Doorluchtig Episcopaat zich niet onbetuigd gelaten, toch is nog lang niet de gewenschte som bijeen. Mag ook niet een beroep gedaan worden op de zoo ontel baar vele vrienden van de Missiën en vooral van de Missiën in onze eigen gebieden? Het adres luidt: Prof. P. G. Groenen te Warmond, gironummer 17606. Voorstel commissie obligatiehouders. Eergisteren is onder voorzitterschap van prof. dr. L. E. J. Brouwer uit Laren weder een vergadering gehouden van obligatiehou ders in de „Sodalitas Medicorum Oblatorum Ordinis sancta Benedicti", ter behandeling van het verslag van de commissie uit obli gatiehouders. Er waren 5162 geldige stemmen, d.i. ruim schoots meer dan de vereischte helft ver tegenwoordigd. Prof. Brouwer las het rapport voor en zeide, dat het kapitaal der nieuwe N. V. f 430.000 zal moeten bedragen, d.i. f 5000 meer dan in het rapport is genoemd, zulks omdat eerst Zaterdagochtend is gebleken, dat een storting in geld van f 5000 wordt vereischt, welke hier zal moeten worden bij eengebracht. De heer Leenes vroeg of de overschrij ving der hypotheek ten name van obliga tiehouders zeiven te Boedapest, die ambts halve zou hebben plaats gevonden, reeds in kracht van gewijsde is gegaan. Mr. Van Velzen antwoordde dat dit laat ste nog niet is geschied. Voorts vroeg de heer Leenes, wat bedoeld is in het rapport met de machtspositie van Burgers Co's Bank, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij zich zeer bevreemdde, dat de heer Leenes dit vroeg, waar deze alles heeft gedaan om het onderzoek te be lemmeren en zelfs te saboteeren. Een derde vraag van den heer Leenes be trof de garantie, in antwoord waarop mr. Van Velzen zeide, dat deze garantie door hem van de Hongaarsche autoriteiten is toegezegd. De heer Leenes: Niet door de rechtbank verleend? Mr. Van Velzen: Voldoende verkregen om er als eerlijk man op te kunnen vertrouwen. De heer Jansen sprak zijn vertrouwen in den nieuwen trustee uit. (Applaus). In verband met een vraag van een der andere aanwezigen zeide de heer Van Val- zen nog, dat de vorderingen van de nieuwe vennootschap als preferent boven die van Burgers en Co.'s Bank zullen worden erkend. Daarna kwam in behandeling het voorstel van de commissie, strekkende tot aanvaar ding van het voorstel van ddn trustee jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, te 's-Gra- venhage tot goedkeuring van de op 31 Dec. 1930 tusschen de commissie en de Central Escompte Bank van 8 pet., worden terugge- overeenkomst en machtiging van den trus tee zulks met recht van substitutie tot het treffen van alle met de uitvoering dezer overeenkomst verbonden maatregelen, meer speciaal tot het vaststellen der statu ten van de op te richten N. V., een en ander naar hun beste weten De heer Leenes zegt vooreerst, niet den heer Van Asch van Wijck als trustee te er kennen. Voorts heeft hij bezwaar tegen het voor stel, dat hij in dien tekst niet uitvoerbaar acht. Ook kan de provisie aan de Central Escompte Bank van 8 pet .worden terugge bracht tot 6 pet. en de uitvoering van 23 pet. van de surplus-opbrengst aan die bank tot 10 pet. Spr. dient een motie in om de zaak 3 weken aan te houden, wanneer hij zijn voor stel nader zal hebben uitgewerkt. De motie-Leenes wordt, nadat de voor zitter deze motie als een dwaas voorstel heeft gekwalificeerd en er het misleidende karak ter van heeft aangetoond aan de hand van gegevens, waarover het bestuur beschikte, verworpen met algemeene stemmen uitge zonderd die van den heer Leenes. Het voorstel der commissie wordt daarop met 4899 tegen 280 en 5 blanco stemmen aangenomen. Naar aanleiding van de uitspraak der noodregeling, betreffende de N.V. de Alge meene Spaarverzekering te 's-Gravenhage deelt de Verzekeringskamer o.m. het vol gende mede: Door het plotseling aftreden van den directeur A. Rijnbende, gepaard gaande met de overdracht van de jaarkassen 1923 en 1930 en het stopzetten van het bedrijf door de Algemeene Spaarverzekering bleek naar buiten, dat bij deze zaak iets niet in orde was. De arbeid van de Verzekeringskamer heeft geruimen tijd geduurd. Toen zij steeds meer op verschillen stuitte, bleek het ten slotte zelfs noodig, de boeken van 1908 af, tc onderzoeken, wat een zeer tijdroovend werk was voor een zaak van dezen omvang, vooral omdat niet alleen slordigheden doch vele onregelmatigheden naar voren kwamen. Het onderzoek leerde verder, dat in 1923 bedragen aan ontvangen stortingen enz. tot een totaal van pl.m. 60.000 in het door den oud-directeur aangehouden tabel larische kasboek niet als ontvangsten zijn verantwoord, terwijl in 1924 ten gunste van de onkostenrekening nog pl.m. 100.000 aan het spaartegoed werd onttrokken. In den loop van 1925 werden de staten, bedoeld in artikel 27 der wet op het levens- verzekeringsbedrijf ingevoerd. Staten S 4a en S 4b eischten een splitsing van het spaartegoed. Deze splitsing moet den direc teur groote moeilijkheden hebben gegeven In de boeken kwam nog geen splitsing voor ep hij trachtte de cijfers voor de staten S 4a en S 4b, over 1925 zóó vast te stellen, dat de onregelmatigheden, die in den loop der jaren waren toegepast, niet aan den dag zouden komen. Ongerekend de rente en verschuivingen was tot ultimo 1926 rond 650.000 aan het spaartegoed onttrokken. Daar voorts aan de hand van en voort bouwende op de over 1925 ingediende onware staten S 4a en S 4b waarop hierboven ge doeld aan de tot uitkeering gekomen kassen rond 350.000 meer is uitgekeerd dan het normale verloop dier kassen zou hebben medegebracht en deze uitkeering geschiedde ten laste van het gezamenlijke reeds te laag gestelde spaartegoed, is er in totaal onge veer 1.000.000 aan het spaartegoed ont trokken, ongerekend de rente. Hoogstens 10 pCt. van het spaartegoed is verloren Een groot gedeelte is gedekt door het maatschappelijk kapitaal en de aanwezige reserves. In verhouding tot het totale spaar tegoed zal het nadeelig saldo slechts een betrekkelijk klein percentage vormen, stel hoogstens 10 pCt. van het spaartegoed op einde December 1930, dat op rond twaalf millioen gulden wordt geschat. In verband hiermede meent de Verzekeringskamer aan alle spaarders doorbetaling van hunne stor tingen te kunnen aanraden. Het vorenstaande samenvattend, kan wor den medegedeeld, dat de door de Verzeke ringskamer ontdekte onregelmatigheden in de boeken tot resultaat hebben: 1. dat de cijfers van de gepubliceerde ba lansen onjuist zijn. Zou men de laatst ver schenen balans, d.i. die van 1929, herzien, dan zou het totale spaartegoed moeten worden verhoogd met alles wat de Maat schappij aan activa bezit, voor zoover deze niet voor andere verplichtingen noodig zijn: 2. dat voor de kassen toch nog eenig verlies blijft, doch dat dit hoogstens 10 pGt. van het spaartegoed zal bedragen; dat het voorts slechts voor de oudste kas, waarvoor geen stortingen meer behoeven te worden gedaan, hoogstens dit maximum percentage zal bereiken, terwijl het op de volgende kassen telkens minder drukt, totdat het voor kas 1928 niet meer tot uitdrukking komt, omdat deze kas nog bijna geen spaar tegoed had; 3. dat de verzekering (contra- en ka pitaalverzekeringen) die aan de spaar- inschrijvingen zijn verbonden, onveranderd blijven; 4. dat de aldus gewijzigde inschrijvingen met de verzekeringen worden overgedragen aan de N.V. Hollandsche Algemeene Verze keringsbank te Schiedam, voorts dat door betaling van de spaarkasstortingen en de verzekeringspremiën, thans aan N.V. Hol landsche Algemeene Verzekeringsbank, aan beveling verdient; deze betalingen kunnen van 1 Januari 1931 af als volwaardig worden beschouwd. Ten slotte verdient vermelding: dat, ten einde onberaden afkoopen in den eersten tijd tegen te gaan, de Rechtbank heeft beschikt, dat afkoop gedurende negentig da gen, na het in kracht van gewijsde gaan der beschikking wordt opgeschort. Het e.v. R.K. Middenstandscongres in Venlo Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond, onder leiding van zijn voorzitter, den heer C. J. G. Struycken, Den Haag. De organisatie van den Jongen Middenstand. Mededeeling werd gedaan van een gehou den conferentie met de vertegenwoordigers van de Jonge Middenstandsgroepeeringen in de verschillende Bisdommen, ten einde te ko men tot meer eenheid van lijn in de organi satie van den R. K. Jongen Middenstand. Besloten is, een contact-commissie in het leven te roepen, waarin van gedachten zal worden gewisseld over de verschillende vraagstukken voor den Jongen Middenstand van belang. Benoemingen. Als vertegenwoordigers van den Ned. R. K. Middenstandsbond in den Raad van Overleg der vier R. K. sociale organisaties werden aangewezen de heeren C. J. G. Struycken, H. G. J. van de Sand, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar en mr. F. J. H. Bach, ter wijl reeds door den Vakraad was aangewe zen de heer C. J. Nootenboom de Bruyn. Tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren: P. Erkens, Jos. E. A. M. Meijring, Em. Lockefeer en P. J. M. van Tetering. Voor het overleg met den Kon. en den Chr. middenstandsbond werden aangewezen de heeren C. J. G. Struycken, Jos. E. A. M. Meijring en H. G. J. van de Sand. In de commissie voor de economische Poli tiek werd herbenoemd de heer C. J. G. Struycken. De Raad van Redactie voor „De R. K. Middenstander" werd in zijn geheel herko zen. Tot leden van de commissie van onderzoek van de boeken en bescheiden van het San tosfonds werden aangewezen de heeren J. A. Koops, Jos. E. A. M. Meijring en H. G. J. van de Sand. De heeren H. van Hulzen en C. J. G. Struycken werden aangewezen uls advisee- rend lid voor het Vakbestuur. In de commissie tot onderzoek van de boe ken en bescheiden van den Ned. R. K. Mid denstandsbond over de jaren 1929 en 1930 werden benoemd de heeren Com. v. d. Eeden en Ferd. Ritzen. Besloten werd het e.v. Congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond, hetwelk in het najaar zal worden gehouden, te doen plaats hebben in Venlo. Korting aan leden van organisaties Het geven van korting door winkeliers aan leden van de R. K. Oudersvereeniging, Bond van Groote Gezinnen en andere organisaties. Op een desbetreffend verzoek van een der aangesloten bonden, sprak het hoofdbestuur als zijn meening uit, dat net geven van kor ting aan leden van bovengenoemde en an dere organisaties zooveel mogelijk moet wor den tegengegaan. Het zoogenaamde kortingstelsel het sys teem, waarbij bepaalde vereenigingen of schijnorganisaties met de winkeliers contrac teeren om voor haar meer of minder fictieve leden bij detailaankoopea korting te verkrij gen grijpt meer en meer om zich heen. Bij toepassing van dit „stelsel" worden de leden der organisaties onbillijk bevoordeeld ten koste van «e clientèle, die niet bij een vereeniging is aangesloten. Voor den Bond van Groote Gezinnen kan ten deren geen uitzondering gemaakt worden. Het vraagstuk van de rerlichting der ias- ten van de groote gezinnen kan, naar de meening van het hoofdbestuur lanos dezen weg niet worden opgelost. (Uit den distributietijd) Lang hadden ze zitten lezen in hun krant, dicht bij elkaar geschoven de oude, rimpelige gezichten, turend door hun brille- glazen, zuchtend van de inspanning, omdat het toch zoo moeilijk te begrijpen was ,,'t Steet er toch, verechtig, 't steet 'r," meende hij en wees met z'n dikken, krom men vinger op de vet gedrukte letters van de advertentie: ,,'n Half ons thee, dat kunde krijgen op 'nen bon." „Jao, maar hoe dan?" vroeg ze weer, 't toch niet goed snappend. Ze kon nu een maal niet wijs worden uit die ingewikkelde distributiezaken, 't Waren allemaal vreem de woorden, waarvan ze vroeger nooit ge hoord hadden in hun rustig leventje op het stille Brabantsche dorp. Zoolang Betje, him kleinkind, in huis was, liep alles op rolletjes. Zoo jong als ze was moar 'n hel dörsk'e, heur wist die kleine meid zich met alles te helpen. Nooit raakte ze in de war met al die bons en kaarten, waar grootvader en grootmoeder duizelig van werden. Maar nu was Betje weer voor 'n dag of acht naar haar ouders in Den Bosch en ze moesten zich zelf maar zien te redden uit de moeilijkheden. Och, och, dat ze nog zöó'n tijd moesten beleven. Met God en met eere waren ze aan de zeventig gekomen en hun leven was zonder groote schokken voorbijgegaan. Maar nu ze kond endenken aan 'n rustigen ouden dag, nu kwamen de oorlog en de mobili satie hun vrede verstoren. En toen de eerste opwinding voorbij was en er langzamerhand minder gepraat werd over de verschrikkingen van iederen dag, waren het de telkens ver anderende regeeringsmaatregelen, die hun oude hersenen in de war brachten. Vroeger hadden ze nooit 'n krant in huis gehad dan 't „Kerkklokje" en 't belangrijkste nieuws werd hun 's Zondags altijd voorgelezen door het zoontje van den buurman. Maar nu zaten ze iederen dag te turen op al die in gewikkelde bekendmakingen, die voor hen zoo duister waren als de „zwarte kunst." 'n Mensch was nu voor goed zijn rust en vrijheid kwijt, 't Was niet te begrijpen, dat de wereld er niet bij verging! Verleden week, toen er 'n officier in zoo'n leelijken grijzen auto was gekomen om hun notenboom te vorderen, was de schrik hun voor goed om 't oude hart geslagen.Ge weren moesten er gemaakt worden van hun mooien boom, die nog langer geleefd had dan zij zelf; die elk jaar opnieuw ziin zoete vruchten schonk, waarmee ze hun klein kinderen gelukkig maakten. En nu, omdat hun rantsoen koffie te klein was, zouden ze voor 't eerst thee gaan drinken. „Hedde gij van oe léven al 'ne keer haar man weifelend aan. „Hedde gij van oe léven al 'nne keer thee gedronken, Jaonus?" Peinzend staarde hij voor zich uit, zoe kend in zijn herinneringen. Eindelijk had hij 't. „Jao, ééne keer. Da's gelejen 'n jaor of vier, toen 'k bij Grietje der ertestekken in d'r höfke gezet hei." „En hoe smaokte dat?" „Zoo krek weet ik 't niet meer, ik geleuf dat 't heelemaol nie smaokte. 'k Zeg oe Kaot, d'r gaat maar niks boven 'n bekske koffie." „Jao, maar wat krijgde tegenswordig? Me dunkt, we mosten de thee toch maor nemen." „Dan gaode ze haolen, vrouw." Vrouw Harmsen ging ze halen. Verlegen draaiend met haar theekaart stond ze in 't kleine winkeltje tegenover de kerk, afpassend haar centen met aarzelend geschuif van de bevende vingers, 't Was haast niet te be grijpen, hoe duur alles tegenwoordig toch was en zij kon die telkens wisselende prijzen maar niet in 't geheugen houden. „Kijk, hier hedde nou de thee," zei ze en legde het kleine pakje voor haar man op de tafel. ,,'t Ruikt toch heel aanders as koffie," meende hij hoofdschuddend 139. De deugniet was den dans ontsprongen, Wim voelde weinig berouw, Na het bestelen van den armen koopman Den boer en de appelvrouw. Hij zag drie jongens aan het knikkeren, Zei dat hij dit ook wel kon. Hij keek met de handen in zijn zakken Hing nog steeds aan den luchtballon. 140. De auto door de machine gegrepen, Deed toen een geweldigen smak, De chauffeur er uit geslingerd, meende Dat zijn hoofd door zijn broekzak stak. Een ander dacht vast en zeker, Zijn hoofd stond heelemaal verkeerd. Maar gelukkig voor hun drieën, Waren alle drie ongedeerd. m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8