f 750.- f 250.- f125.- f50.- 140.- Wethouders in de „tribune"-kwestie DE BEVOEGDHEID VAN BURGEMEESTER EN bureauxnassaulaan 49 d,t nummer bestaat uit drie bladen 11 DINSDAG 20 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17670 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL SPOORVRACHTEN Benoemingen Zware regenval om Medan In een etmaal 100 m.m. boven het record van 1910 Een sergeant verdronken De uitvaardiging van de Encycliek Casti Conubii Ernstige brand te Meppel Het Moederhuis voor de St. Juliana-CoiTgregatie Ernstige rivierdoorbraak te Raamsdonk Het geheele dorp onder water Twee Nederlandsche skiloopers vermist VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Aardschokken op Java Vliegtuig neergestort Ernstig mijnongeval bij Metz Verduistering door een postbode Schout-bij-nacht Osten Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en *fentschappen: per week 25 ct.; per "Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT ADVERTENT!EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1I regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. All. ^8ena^0nnes OÏ> 8U° ingevolge de verzekeringsvoorwaarden a QOflO ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen: I ÜliUUa"" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Het besluit van Burgemeester en Wet- "Mders van Haarlem, om het dagblad Tribune" niet meer in de gemeen- öer se openbare leeszaal ter lezing ne- te leggen en het naar aanleiding j ervan door het raadslid den heer posten bij den gemeenteraad ingediend borstel om B. en W. te verzoeken niet verwijdering van genoemd dagblad er te gaan, geven aanleiding tot het j/^Üen van een belangrijke staatsrech- erUjke vraag, welke als volgt kan wor- 11 geformuleerd: "Zijn B. en W. bij aanvaarding door Raad van het voorstel-Joosten wet- 'ijk verplicht hun genomen besluit ^gedaan te maken en „De Tribune" ederom in de openbare leeszaal ter ^hg neder te leggen?" He vernam van zeer bevoegde zijde, M door verschillende leden van het j^'lege van B. en W. deze vraag beves- Send beantwoord wordt en dat bij gehoemd college het voornemen bestaat, zoo In de eerstvolgende zitting van etl gemeenteraad het voorstel-Joosten 7*°cht worden aanvaard, hetgeen nau- Mijks twijfelachtig kan worden ge- °emd, „De Tribune" wederom in de 6eszaal te doen deponeeren. t>eze opvatting, welke in de raadszit- 'hg van woensdag 1.1. bereids door mij erd bestreden, schijnt mij onjuist toe. Het wil mij voorkomen, dat aldus niet voldoende scherpte onderscheid ^°rdt gemaakt tusschen de bevoegdhe- van de drie machten, die, gelijk Ppenheim het uitdrukt „de beslomme- ^hgen aan het bestuur der gemeente ^rknocht" deelen, met name den Raad, -h Burgemeester en B. en W. ïh hetgeen hieronder volgt, hoop ik nader aan te toonen. t>e vader der gemeentewet, Thorbecke, jMeft getracht bevoegdheidsconflicten Psschen de verschillende gemeentelijke estuursorganen zooveel mogelijk te Vetöiijden en zich hiertoe van het vol- ®ehd stelsel bediend. *h art. 134 der gemeentewet werden den Raad met betrekking tot de *e£eling en de huishouding der ge rente alle bevoegdheden toegekend, niet bij de gemeentewet of eenige PPdere wet aan den Burgemeester of aPh Burgemeester en Wethouders zijn °Psedragen. De Raad is derhalve be legd al datgene te doen wat niet aan r^rgemeester en Wethouders of aan den j Mgemeester is opgedragen. Is evenwel ets aan beide laatstgenoemde organen °Pgedragen, dan is op dit punt de Raad Met meer bevoegd en zwaaien uitslui- Mhd óf de Burgemeester óf B. en W. ®eh scepter. Artikel 179 der gemeentewet bepaalt, 'At aan Burgemeester en Wethouders opgedragen het uitvoeren der veror- öehingen van den Raad, terwyl uit ar- *kel 150 van genoemde wet blijkt, dat °Pder de uitdrukking „verordeningen Vah den Raad" moeten worden begrepen voorschriften en beschikkingen van Qeh Raad. Uit bovenstaande, in onder- opg verband en samenhang beschouwd, V°lgt, dat, zoodra een handeling moet borden verricht 8er uitvoering van een ^ordening, een besluit, een beschik- Mhg of een voorschrift van den Raad, ^sluitend B. en W. de tot het verrich- teh dier handeling bevoegde personen mede volgt hieruit, dat op het ter- der uitvoering B. en W. autonoom ?^P en zij zich door den Raad niet be geven te laten voorschrijven, op welke Mlze zij van de hun krachtens de wet opgedragen uitvoeringsbevoegdheid ge klik moeten maken. Immers, de bevoegdheid van den Raad P°Udt op, daar, waar de bevoegdheid ^P den Burgemeester of van B. en W. ^Sint; de uitvoering van een raadsbe- behoort krachtens de wet tot de eVoegdheid van B. en W.; staat dus *ePmaal vast, dat iets tot het terrein uitvoering behoort, dan hebben ten Pphzien van dit punt B. en W. alle en Oeeft de Raad geene bevoegdheid. de Raad desondanks aan B. en voorschrijven op welke wijze een 6ePmaal genomen besluit moet worden omgevoerd, dan overschrijdt de Raad jOermede zijn bevoegdheid; dan treedt op een terrein, dat het zijne niet is, /Pp heeft een dusdanig voorschrift be ffende de wijze van uitvoering geen f htskracht; dan kan, ja behoort, zoo - en W. zich met het gegeven voor- ^Prift niet kunnen vereenigen, door B. W. bij een juiste opvatting van hun aPk dit voorschrift ter zijde te worden fegd. Het geval deed zich eens voor, dat het leiachtig was of in een bepaalde Gestie een gemeenteverordening van toe, Passing was. De vraag was nu of de I ^■Pad bevoegd was hierover een beslis ts te geven. Geenszins, zeide de Hooge Raad bij arrest van 28 November 1910; de vraag of eenige gemeenteverordening in eenig bijzonder geval van toepassing is, staat niet ter beslissing van den Raad, doch die beslissing betreft de uitvoering der verordening en behoort dus tot den werkkring van B. en W. De groote kenner van het Neder- landsche gemeenterecht, professor Oppenheim, „ons aller toeverlaat", gelijk hij eens door den Procureur- Generaal bij den Hoogen Raad werd ge noemd, zegt: „Het uitvoeren der veror deningen van den raad kan het maken van nadere voorschriften, van zoogenaamde uitvoeringsverordeningen, eischen. Natuurlijk moeten ook deze van burgemeester en wethouders uitgaan. Het maken van zulke bepalingen is zelfs in de eerste plaats zaak van uitvoe ring"; mede schrijft hij: „Zoo is dus de uitvoering van de verordeningen van den raad opgedragen aan burgemeester en wethouders. Opgedragen in haar ganschen omvang, als ik goed zie." Bij een zeer recent Koninklijk Besluit van 22 Juli 1930, Staatsblad 338, werd de welstandsbepaling in de bouwveror dening der gemeente Heemstede vernie tigd, omdat daarin was bepaald, dat bouwvergunning behoorde te worden geweigerd, wanneer het bouwplan naar het oordeel van B. en W. uit een oog punt van welstand aanstootelij k was. De Kroon redeneerde hierbij als volgt: Krachtens artikel 5 der woningwet staat van beslissingen van B. en W. op bouwaanvragen beroep open op den Raad. Door de bepaling, dat B. en W. vergunningen moeten weigeren, wan neer naar hun oordeel het plan aan stootelij k is, is evenwel beroep op den Raad feitelijk verijdeld, daar immers de verordening het oordeel van den Raad op dit punt uitsluit. Dit is echter in strijd met artikel 5 der woningwet en het genoemde voorschrift behoort derhalve te worden vernietigd als in strijd met de wet. Ook door de Kroon werd dus het standpunt gehuldigd: heeft de Raad de uitvoering van een bepaling eenmaal aan B. en W. toever trouwd, dan is hij op dit punt zijn bevoegdheid kwijt en kan hij B. en W. niet dwingen het voorschrift op een bepaalde, door hem gewenschte wijze, uit te voeren. Aan bovenstaande wordt niets ver anderd door de bepaling van artikel 183 der gemeentewet, dat B. en W. wegens het dagelij ksch bestuur aan den Raad verantwoording schuldig zijn en te dien aanzien alle door den raad verlangde inlichtingen behooren te geven. Dit artikel houdt slechts in, dat B. en W. op een desbetreffend verzoek ver plicht zijn den Raad in te lichten, waar om zij een verordening op deze en niet op die wijze hebben uitgevoerd, doch bepaalt in geenen deele, dat zij wettelijk verplicht zijn zich te gedragen naar de aanwijzingen die de Raad hun op het punt van uitvoering mocht gelieven te geven. Oppenheim zegt het zeer stellig: „De raad zal bij de verstrekte inlichtin gen zich neerleggen of in haar aanlei ding vinden tot het uitspreken van een goed- of afkeurend votum; van een meer of minder dringend verlangen. Natuurlijk kan zijn oordeel nooit leiden tot het zelf ter hand nemen van hetgeen de wet hem heeft onttrokken of tot het ongedaan maken van hetgeen, binnen de grenzen der bevoegdheid verricht, hem niet behaagt; ook niet tot het uit oefenen van anderen dan moreelen dwang om dadelijk of in de toekomst anders te handelen dan is geschied." Het staat derhalve wel vast, dat, wan neer iets tot het gebied uitvoering be hoort, B. en W. alle en de raad geene bevoegdheid heeft. Wanneer behoort echter iets tot het gebied der uitvoering? De wetgever heeft het niet gewenscht geoordeeld dit nader aan te geven en hierdoor de regeling van dit punt over gelaten aan den Raad zelf. De Raad kan vrijelijk naar eigen keuze een onder werp, zoowel tot in finesses regelen als wel er mede volstaan slechts de hoofd lijnen aan te geven en de verdere uit voering er van aan B. en W. over te laten. Het is dus de Raad, die zelf af bakent, waar het gebied der regeling ophoudt en dat der uitvoering begint. Heeft deze afbakening en omgrenzing van het terrein der uitvoering echter eenmaal plaats gevonden, dan is de Raad binnen dit afgebakend terrein zijn bevoegdheid kwijt en zijn uitsluitend B. en W. bevoegd. Volledigheidshalve zij hierbij mede opgemerkt, dat, zoo de Raad in een of ander geval een belangrijk terrein als uitvoering aan Burgem. en Weth. heeft overgelaten en hij zich met de wijze van uitvoering door B. en W. niet kan vereenigen, het hem vrij staat de oorspronkelijke verordening zoodanig te wijzigen, speciaal door een meer in finesses afdalende regeling te geven, dat de uitvoerende taak van B. en W. wordt verminderd. Zoolang dit evenwel niet is geschied, kan de Raad, zoo hij daar genoegen in schept, B. en W. bom bardeeren met moties, verzoeken en wat niet al, om de verordening op een be paalde wijze uit te voeren, B. en W. behoeven hieraan geen gevolg te geven, en zijn zelfs verplicht dit alles naast zich neer te leggen, zoo zij er van over tuigd zijn, dat de door den Raad ver langde wijze van uitvoering in strijd zou zijn met hun plicht. Mr. dr. F. A. BIJVOET. (Wordt vervolgd) Minis'or Reymer heeft einde vorige week de door hem bij de behandeling zijner begrooting toegezegde en sinds dien benoemde commissie, die een on derzoek zal hebben in te stellen nopens de goederentarieven der Nederl. Spoor wegen, geïnstalleerd. Deze commissie zal in de eerste plaats hebben na te gaan, of de voor den uitvoer van tuinbouw producten geldende spoorwegtarieven in vergelijking met hetgeen elders gevor derd wordt en met hetgeen voor den oorlog hier te lande betaald moest wor den, te hoog zijn. De reeds langer dan acht maanden durende strijd tusschen het centraal bureau voor de veilingen, de exporteurs en de commissie-Lovink eenerzijds en de directie van de spoorwegen en de regeering anderzijds is hiermede in een nieuw stadium gekomen. Terecht mogen we hopen, dat nu eindelijk, nadat reeds elders in ruime mate het hoor en weder hoor is toegepast, aan den tuinbouw, die in groote moeilijkheden verkeert, hulp zal worden geboden. Aan woorden en breedvoerige beschouwingen hebben de tuinders niets, daarmede wordt geen wagon kool, uien of peen verkocht, slechts daden, zooals in andere landen gesteld worden, kunnen helpen. In Duitschland wordt niet gepraat, maar daar gaat men steeds door met het verlagen van de tarieven voor h?t vervoer van de spoorvrachten voor groenten en fruit met het gevolg, dat de export enorm toeneemt ten nadeele van ons land, terwijl het afzetgebied voor ons verloren gaat en wij ten slotte met onze producten als onverkoopbaar blij ven zitten. Wel heel duidelijk blijkt dit uit de cijfers van den Duitschen kool- export. In de maanden October en No vember 1928 exporteerde Duitschland een millioen K.G. kool, in diezelfde maanden in 1929 steeg de export tot vijf millioen K.G. en in 1930 zelfs tot tien millioen K.G. Dank zij de bijzonder gunstige vervoertarieven der Duitsche spoorwegen vertienvoudigde dus de ge- exporteerde hoeveelheid kool, terwijl deze in ons land terugliep over dezelfde maanden van 815 wagons tot 37 wagons. We behoeven hier niets aan toe e voegen, deze cijfers toonen ondubbelzin nig aan, dat verlaging van de vervoer tarieven dringend noodig is, willen we in de toekomst kunnen blijven expor teer,en en pogen het verloren terrein eenigszins te herwinnen. Kolommen lange beschouwingen zijn niet noodig om dit duidelijk te maken. Maar alsof het nog niet genoeg is en de aan onzen export van tuinbouwpro ducten toegebrachte slag nog niet vol doende geoordeeld wordt, hebben de Duitsche spoorwegen met ingang van 1 Januari j.l. de tarieven weder verlaagd door invoering van een nieuw „Nottarif". Wanneer op den vrachtbrief vermeld wordt, dat de groenten bestemd zijn voor consumptie in Duitschland, worden de spoorvrachten voor de 5 ton wagons, die toch reeds zeer laag zijn in vergelij king met ons land, weder met 10 tot 25 procent verlaagd. Zonder nu in details te treden, kan worden gezegd, dat het Nederlandsche ijlgoedvrachttarief voor groenten precies 100 procent hooger is dan het Duitsche. Het Nederlandsche vrachtgoedtarief voor kool is thans 17 procent hooger dan het Duitsche, waar bij echter in aanmerking moet worden genomen, dat dergelijke zendingen in Duitschland, alhoewel slechts vracht goedtarief betaald wordt, als ijlgoed worden verzonden. Bij onzen grooten buur wordt genoe gen genomen met een laag tarief, maar men krijgt daardoor een steeds stijgend vervoer; hier te lande blijft de directie van de spoorwegen onvermurwbaar, maar heeft dan ook niets anders te doen, dan te klagen over de malaise cn het steeds afnemend vervoer. De minister heeft destijds toegezegd, dat de nu geïnstalleerde commissie met groote voortvarendheid zou werken. Wie kennis neemt van cijfers zooals wij er hier enkele gaven (en waarvan er nog groote hoeveelheden te krijgen zijn) zal moeten toegeven, dat de commissie niet veel tijd noodig zal hebben om tot een besluit en een tusschentijdsch advies aan de regeering te komen. Als dit ad vies en daaraan kan bijna geen twij fel bestaan gunstig is voor den tuin bouw, dan hopen we, dat het niet, zoo als dit het geval is geweest bij de com- missle-Lovink, rustig bij andere stukken zal worden gedeponeerd, maar dat dooi de regeering krachtdadig zal worden in gegrepen. Het is meer dan tijd dat dit geschiedt, gezien de nieuwe hierboven vermelde verlaging In Duitschland. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd de volgende Weleerw. heei-en tot Pastoor te Rhijndijk; G. v. Leeuwen; Zierik- zee: J. v. d. Bergh, die kapelaan was te Scheveningen (H. Ant. Abt). Kapelaan te Lisse (H.H. Engelb.) A. v. d. Burg, die Rector was van het St. Liduina- gesticht te Purmerend, en te Den Helder (H.H. Petr. en P.) S. Ligthart, die kapelaan was te Zandvoort. Uit Medan wordt gemeld, dat In een et maal 256 millimeter regen neer viel, het geen 100 millimeter boven het record van 1910 was. Hierdoor werden alom overstroo mingen en doorbraken van dijken veroor zaakt. De weg Medan—Bindjei is afgesloten voor het verkeer. De spoordijk naar de on derneming „Arnhemia" is doorgebroken. Op Poeloe Brajan staat het water een meter hoog. Het treinverkeer naar Belawan is stop gezet. De weg tusschen Medan en Belawan is overstroomd. Het uit Nederland Komende vliegtuig van de K. L. M. landde vlot, niettegenstaande het vliegveld op sommige plaatsen was on- dergeloopen, terwijl de omgeving van het vliegveld geheel was overstroomd. Veel schade aan de tabaks- ondernemingen. Nader wordt gemeld: Het water van de Wampoe brak door den spoordijk van Kwala Bingei, terwijl de Wam- poe-dijk thans, evenals in 1926. op vier plaat sen is doorgebroken, waardoor veel schade werd toegebracht aan de tabaksondernemin gen. Het spoorwegverkeer is grootendeels ge stremd daar de ballastlaag in alle richtingen tientallen meters is weggeslagen. (Aneta). „Mataram" verneemt, dat gistermorgen tij dens een militaire oefening de sergeant Ley- grave te Bogowonto, vlak buiten Poerwored- jo, is verdronken. Zijn lijk Is nog niet gevonden. EEN DANKBETUIGING AAN Z.H. DEN PAUS Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan Z. H. den Paus het volgende telegram gezonden: 't Hoofdbestuur en de leden van den Ne- derlandschen R. K. Bond voor Groote Ge zinnen, vertegenwoordigend 15.000 katholieke gezinnen van Nederland, diep getroffen door de ernstige bezorgdheid en heilige wijsheid, die Uwe Heiligheid de Encycliek Castl co nubii hebben ingegeven, vol kinderlijke dankbaarheid voor het kostbare onderricht, dat alle christelijk-gehuwden in die schoone regelen zullen vinden en voor de hooge aan moediging, die Uwe Heiligheid geeft aan al diegenen, die zich hebben gewijd aan de verdediging van het gezin, bieden eerbiedig aan hun gemeenschappelijken Vader de be tuiging aan van hun diepe erkentelijkheid en van hun onwankelbare trouw aan de ka tholieke leer van het huwelijk en van hunne gevoelens van onderwerping en aanhanke lijkheid aan den Heiligen Stoel. Gebouw van V. en D. totaal verwoest Een hevige brand heeft in den afgeloopen nacht te Meppel het groote magazijn van de firma Vroom en Dreesmann, staande aan 't Zuideinde hoek Heerengracht, totaal ver woest. Omstreeks kwart voor één Is de brand, die vermoedelijk is ontstaan door een brandende kachel, uitgebroken. Het vuur greep zeer snel om zich heen en toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen reeds aan alle kamen uit het ge bouw, terwijl de ruiten van de tegenover ge legen huizen sprongen en de daklijsten van deze gebouwen reeds brandden. De brandweer slaagde er in, dit vuur in de kiem te smoren Het gebouw van Vroom en Dreesmann is een groot pand van 3 verdiepingen en is eerst een jaar geleden geheel gereed gekomen. Gedurende den geheelen nacht heeft het blusschingswerk voortgeduurd. Het geheele gebouw is verwoest en slechts een smeulende puinhoop, die hedenmorgen te 8 uur nog door de brandweer werd nat- gebouden, is overgebleven. Alleen een klein nevengebouwtje is blijven staan. In het gebouw van Vroom en Dreesmann woonde niemand. Gisteravond bij het sluiten van de zaak was alles in orde. Het schijnt echter, dat de kachel te fel brandde en dat dit de oorzaak van de catastrofe is geworden. De zeer groote schade wordt door verze kering gedekt, En hoe ging het met de brievenbus der Juliaantjes? Liep ze over, brak ze door, ra telde ze van de rollende guldens voor het Moederhuis? Ik most, helaas, op al die vra gen het antwoord schuldig blijven. Alleen kan ik melden, dat een onbekende weldoener f 10.gaf en J. H. een gulden, en hiermede ben ik aan het einde van mijn lijstje. In Den Haag was ik gelukkiger, waar ik met een paar flinke giften van elders, o.a. eene van f 200.het tot f 299.70 bracht. Zoo kwam ik tot f 310.70 deze week. Dus nog noodig f 38.785.30. Moge in de Bidweek van alle Haarlemsche Katholieken gelden wat van den honderd man gezegd werd: Hij was vroom en god- vreezend, gaf veel aalmoezen en bad zonder ophouden tot God." J. JORNA, S.J., Pastoor, Bisschoppelijk bestuurder der St. Julianacongregatie. Den Haag, 18 Januari 1931. Da Costastraat 44; Giro 88072. Raamsdonk-dorp is getroffen door een watersnoodramp, die in omvang en gevolgen zeker zoo erg is als de overstrooming in 1916. Zaterdagavond ongeveer acht uur is er een groot gat geslagen in den rivierdijk van de Donge. Het water stroomde met kracht naar buiten, liep tenslotte over de dijken heen waardoor binnen een half uur de geheele Zuid-polder één woeste zee was Na een half uur had het water reeds de Lange Broekstraat bereikt en vond hier een verderen uitweg naar de hooge polders. Het gevaar werd nü dreigend. De vloed bleef aanhouden, overstroomde de buitenwegen en stortte zich ten slotte met kracht door het dorp. De Havenstraat, Kerk straat e.a. straten staan nu geheel onder water. De angstige bewoners werden zoo snel door het water overvallen, dat zij het ge vaar niet konden overzien. Evenals bij den watersnood in 1916 werd om tien uur de noodklok geluid. De landbouwers slaagden er nog in het vee in veiligheid te brengen en moesten zelf naar den zolder vluchten. Meer dan zestig woningen staan in het wa ter en zijn geïsoleerd. Er is bevel gegeven om de woningen met den meesten spoed te ontruimen. De R. K. Kerk in het water. Het water heeft in den nacht ook de R. K. kerk van Raamsdonk-dorp bereikt. De ge heele omgeving staat nu blank Het Is niet mogelijk om het kerkgebouw te bereiken zonder vlotten of een boot. De H.H. Dien sten konden eergisteren r.iet doorgaan. De verbinding tusschen Raamsdonkveer en het dorp is totaal verbroken. De spoorlijn in gevaar? Men meldt nader, dat ook de spoorlijn ZwaluweDen Bosch niet geheel bulten ge vaar ligt voor het opstuwende water. Er wordt voortdurend langs de lijn gewaakt. De treinen komen met ernstige vertraging binnen. Een schip vaart vast in den dijk. Een schip, dat de Donge afvoer, werd door de krachtige zuiging van den doorbraak aan getrokken en liep ten slotte vast in het gat van den dijk. Gisterenmiddag was het schip nog niet los. Door dezen toestand wordt het dem- pingswerk zeer bemoeilijkt. Er is een versterkte politiemacht geko men. Onder leiding van burgemeester Moons ne men de bewoners deel aan het werk om de dijken te versterken en het gat in de Donge te dichten. Het gat weer dicht Later werd gemeld: Het gat had een breedte van 25 M. en was 3 M. diep. Maandagmiddag is men erin geslaagd het gat met zakken zand dicht te gooien. In de achterstraat te Raamsdonk stond hedenmorgen nog 1 M. water, doch het was zakkende. Veel water loopt weg naar de polders van Raamsdonkveer. De verbindingsweg van Geertruidenberg naar Waspik, die gistermiddag nog gedeelte lijk onder water stond, was hedenmorgen weer watervrij. De spoordijk van Waspik naar Geertrui denberg, die werd bedreigd, loopt thans geen gevaar meer. De treinen rijden op dit traject langzaam. Men vreest, dat ze door een lawine zijn omgekomen Ten gevolge van den sneeuwval in het hooggebergte hebben talrijke ongevallen plaats gehad, doordat vele lawines zijn los geraakt. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat sedert Zondagavond twee Nederlandsche skiloopers worden vermist, die van een skitocht in het Arlberggebied niet meer zijn teruggekeerd. Tiet zijn de heeren Rink en Poltk uit 's-Gravenhage. Verscheidene reddingsbrigades zijn uitge zonden om de vermisten te zoeken. Deze brigades hebben in het afgezochte ge bied tal van lawinnes gezien, zoodat men moet aannemen, dat de beide Nederlandsche toeristen door een dezer lawines zijn bedol ven en vermoedelijk om het leven zijn ge komen. Uit Garmisch wordt gemeld, dat te Kreuz- eck een skilooper uit Stamberg, een zekere Baur, eveneens onder een lawine is geraakt en dood is gevonden. Ernstige branden te Meppel en Venlo. (blz. 1, lste blad) Zware regenval om Medan. (blz. 1, lste blad) Ten gevolge van een dijkdoorbraak is het dorp Raamsdonk geheel overstroomd. Meer dan zestig woningen in het water. (blz. 1, lste blad) Debatten in de Fransche Kamer over da begrooting. (blz. 1, 3de blad) De Ronde Tafel-conferentie gesloten met een rede van Mac Donald. (blz. 1, 3de blad) Europeesche Commissie Rusland en Turkije worden uilgenoodigd. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooriut. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.52 uur. Hoogste barometerstand 769.3 te Sarna. Laagste barometerstand 743.5 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. Het centrum in de Wijnkoopbaai gelegen. Zondagavond 8.35 werd te Batavia en el ders op Java een kort durende, duidelijk voelbare aardbeving gevoeld, waarvan het centrum in de WUnkoopbaai gelegen was. Twee dooden, negen gewonden Bij Winchester is gisteren een Britsch bom bardementsvliegtuig neergestort. Twee mili taire vliegers zijn hierbij om het leven geko men. Verder zijn negen personen, onder wie zeven leden van het personeel van het vlieg veld, gewond. 3 dooden, vele gewonden Gisteren vond in de mijn Rener bij Mets een ernstig ongeval plaats. Een ondergrond- sche personentrein, waarmee 80 arbeiders naar hun afdeeling werden vervoerd, kwam in botsing met een uit tegenovergestelde richting komenden kolentrein. 3 arbeiders werden gedood en totaal ver minkt, terwijl een groot aantal andere mijn werkers min of meer ernstige verwondingen opliepen. De gewonden werden zoo spoedig mogelijk boven gebracht. Het ongeluk is te wijten aan een verkeer den wisselstand. Cassatieberoep verworpen De Hooge Raad heeft gisteren verworpen een cassatieberoep van een postbode bi] den postcheque en girodienst te dezer stede, die wegens verduistering van ongeveer 60 gul den door de rechtbank aldaar is veroordeeld tot zes weken hechtenis. Aankomst van den nieuwen commandant der zeemacht Zaterdagmiddag arriveerde de nieuwe com mandant van de zeemacht in Nederlandsch- Indië, schout-bij-nacht J. P. Osten, per „Jo- han de Witt" te Tandjong Prlok. Het schip werd tegemoet gevlogen door drie marine- vliegbooten tot Edam en werd, toen het schip de haven binnenvoer, begroet door dertien saluutschoten van de „Flores" en „de Zeven Provinciën". Bij aankomst werd de nieuwe vlootvoogd verwelkomd door vice-admiraal Ten Broecke Hoekstra, diens adjudant en den chef van den Marinestaf. Mede was ter begroeting aanwezig een der adjudanten van den G. G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1