Benzine- Installatie Cheque-koersen Amsterdamsehe Beurs Eerstdaags opening van de Eerste Haarlemsche Ele ctr. Electriciteit Laatste Nieuws THERMOGÈNE GED. OUDE GRACHT 40 Stofzuigerhüis !AERTEHS UEQ1SGA S WUTHRICH, HAARLEM Minister Deckers te Lissabon De affaire Luit. Joris De diphtherie te Oude-Pekela Particuliere Engelsche deelname aan de Schneider Cup-wedstriiden Crisis te Dantzig Van den Volkenbond Agenda STADSNIEUWS 21 Januari Ontwikkelingsclub „St. Justinus" Man doodgevallen Bij de in aanbouw zijnde Centrale te IJmuiden Auto omgekanteld Nat. Verbond van Gemeente ambtenaren Het zelfde lied Oneerlijke winkelbediende Personalia Boottocht per radio Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Vereeniging van .Leeraren en Onderwijzers in Lichamelijke Opvoeding in Nederland Doodelijk ongeval aan den Zijlweg Man van een dak gevallen en gedood De toestand van den heer P. J. Raaymakers Nieuwjaarsreceptie bij den Commissaris der Koningin De Bloemendaalsche vuilniskwestie Verkeersongevallen Beleg van den Jans-Schouwburg Een film in den nacht „Laurens Janszoon Coster" Met pensioen BURGERLIJKE STAND BartelJorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers f 98.- Gelocf en Wetenschap MEDEGEDEELD DOOR DE 3PAARinEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam £71Ö 77, prijs Tusschen Raaks en Zuiderstraat De Nederlandsche minister van Defensie heeft aan boord van den torpedojager „Witte de With" een dejeuner aangeboden aan de Portugeesche Marine. Naast den Nederland- sc'nen gezant zaten aan, de Portugeesche minister van Marine, de commandant van de zeemacht en de chef van den Marine staf. Na het dejeuner maakten de gasten een tocht met den torpedójager over zee. Het vonnis bevestigd Het militaire gerechtshof heeft heden ochtend uitspraak gedaan in de zaak van luitenant Joris en heeft het vonnis van den krijgsraad, die hem tot tien jaar gevange nisstraf veroordeelde wegens mededeelingen aan onbevoegde personen van belangrijke berichten inzake de verdediging van het land, bevestigd. OUDE-PEKELA, 20 Jan. Het aantal diphtheriegevallen alhier is de laatste weken weer met 22 vermeerderd. Het aantal be draagt thans 44. Het aantal sterfgevallen is tot dusver tot drie beperkt gebleven. EEN BERUCHT OPLICHTER GEARRESTEERD Reisjes, die duur betaald werden Op verzoek van de justitie heeft de mobiele brigade van de centrale recherche gisteren te Amsterdam gearresteerd een 44-jarigen koopman. Deze maakte er zijn werk van, met dames van middelbaren leeftijd reizen te organisee- ren naar Duitschland 'en Zwitserland. Gedurende deze reizen wist de man door valsche voorspiegelingen van de dames, die wel meer verwachtten dan de reis alleen, geld los te krijgen. Een Nederlandsche dame is van dezen koopman het s'achtoffer geworden tot een bedrag van f 50.000 In verband met deze oplichting werd hij aangehouden, doch het schijnt wel vast te staan, dat er meer slachtoffers zijn. Van het van bovengenoemde dame afhandig gemaak te geld is een groot gedeelte opgespoord. De man is aan den officier van justitie voorgeleid. LONDEN, 20 Jan. De Royal Aero Club heeft gisteren besloten om, nu de Britsche regeering in verband met de hooge kosten niet aan de Schneider Cup-wedstrijden zal deelnemen, zelf de Iuchtvaarttrophee, die zich op het oogenblik in Engeland bevindt, te verdedigen. De Royal Aero Club kan in ieder geval op de medewerking der Engelsche regeering rekenen en wil een peging doen om de Cup te verdedigen tegen Frankrijk en Italië, die zeer krachtige voorbereidingen treffen. Officieel wordt medegedeeld, dat de pre sident van den Dantziger Senaat, Dr. Ziehm, zijn voorgenomen reis naar Genève, om aldaar deel e nemen aan de bespre kingen, met toestemming van den Senaat, heeft moeten opgeven. De parlementaire toestand maakt zijn aanwezigheid te Dantzig dringend noodza kelijk. Donderdag a.s valt in den Volksdag de beslissing over de financieele voorstellen. Wanneer deze voorstellen verworpen zou den worden, dan zou de regeering oogenblik- kelijk beslissingen van de grootste politieke beteekenis moeten nemen, waarbij de presi dent van den Senaat niet ontbreken kan. Van hoeveel beteekenis de aanwezigheid van den Senaatsvoorzitter dr. Ziehm als verte genwoordiger van de nieuwe regeering juist bij de huidige besprekingen van den Volken bondsraad te Genève voor den Vrystaat ook moge zijn, de intsme crisis maakt het nood zakelijk, dat hij te Dantzig aanwezig is als daar belangrijke beslissingen genomen moe ten worden. Belangrijke beslissingen te wachten In de openbare zitting van den Volken- bondsraad van heden valt de beslissing over de büeenrceping der algemeere ontwape ningsconferentie. De Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, Dr. Curtius, zal namens Duitschland een korte verklaring afleggen. Het schijnt vast te staan, dat by de onder linge besprekingen tusschen de gedelegeer den reeds is overeengekomen, dat de con ferentie op 20 Januari 1932 zal worden ge opend. De benoeming van een voorzitter en de plaats der conferentie zuilen in een voor afgaande geheime zitting worden vastgesteld. Van welingelichte Italiaansche zijde wordt medegedeeld, c'at minister Grandi zich in elk geval zal verzetten tegen de benoeming van de Tsjecho-Slowaakschen minister van Bui- tenlandsche Zaken Benesj tot voorzitter der conferentie. Aangezien voor de benoeming van een voo-zitter eenstemmigheid nocdig is, is h't tegenstemmen van een enkel raads lid voldoende om de benoeming van Dr. Bonesj te beletten Mocht men thans niet tot overeenstemming kunnen geraken, dan zal de presidentsverkiezing vermoedelijk wel worden uitgesteld tot de Mei-zitting van den Raad. Opening van de zitting van heden. Kort voor elf uur begon hedenmorgen de openbare zitting, die als esnig punt op "ie agenda had de bijeenrosping van de inter nationale ontwapeningsconferentie. De rap porteur der voorbereidende commissie, de Spaansche ambassadeur te Parys, Quinones de Leon, gaf een overzicht van de sedert 1925 getroffen voorbereidingen en van de werkzaamheden der voorbereidende ontwape ningscommissie, welke commissie het resul taat van haar werk thans heeft neergelegd in een ontwerp-eonventie, waa-door het rij- eenrceren der internationale conferentie nio- geiyk Uk Sociëteit „Sint Bavo" R.K. Turnkring, 8 uur „Kunst na Arbeid", 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur R.K. Tramper soneel, 8 uur Algemcene vergadering Boe- renvakbond L. T. B., 11 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie, half 2 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Ledencon cert H. O. V., kwart over 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstel lingen en variété (alleen voor volwassenen», half 3, 7 uur en kwart over 9 uur. „Palace" Bioscoopvoorstellingen en va riété, half 3 en kwart over 3 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingenen variété (alleen voor volwassenen), half 3 en kwart over 8 uur. Donderdagavond a.s. zal de eerw. praeses van da St. Jozefgesellenvereeniging Haarlem I, de Weleerw. heer E. Mathot, een lezing met lichtbeelden houden voor de Ontwik kelingsclub „St. Justinus". De lezing, die gehouden wordt in het gebouw der St. Jo zefgezellen, Jansstraat 59, begint om 9 uur. Hedenmorgen is de 17-jaxige S., wonende te wyk aan Zee. bij het verrichten van werkzaamheden aan een in aanbouw zijnden schoorsteenop het terrein der Centrale van het P. E. N. te IJmuiden door het breken van een steigerplank van een hoogte van on geveer 15 M. omlaag gestort. De jongen is korten tijd na het ongeval aan de gevolgen overleden. Chauffeur gewond Hedenmiddag, even over half twee, reed een auto der N.V. H. W. Wicherink's Engros- handel te Beverwyk op Rolhuizen. By de Nassaubrug kwam van het Kenau park een auto van Kremer's theehandel, en omdat de bestuurders van beide auto's elkanders signalen niet gehoord hadden, zou een aanrijdirg ontstaan zyn, als niet de chauffeur van den eersten auto zijn stuur onmiddeliyk naar rechts had omge gooid en de Nassaubrug opreed. Door het maken van deze scherpe bocht echter, sloeg de vrauchtauto, welke b'jna niet geladen was, om en kwam op het trot toir van de brug terecht. Spoedig waren voorbijgangers den inzit tenden chauffeur behulpzaam en wist men den vrachtauto weer op de wielen te bren gen. De voorruit van den auto werd vernield, terwijl ook de linkerkant van het voertuig door den val beschadigd was. De chauffeur, die bij den val met zijne beer en tusschen de versnelling geraakte, werd na bevrijd te zijn door den spoedig aanwezig zijnden dokter S. behandeld, die constateerde, dat het been gebroken was. Per auto van Mathot werd hij naar het Elisabeths Gasthuis overgebracht. Geschenk der afdeeling Haarlem VrUdag en Zaterdag heeft het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren te Utrecht zyn zilveren bestaansfeest gevierd. In het Jaarbeursgebouw werd Vrijdagmid dag receptie gehouden. O.a. kwam de afdee- ling Haarlem van het Verbond haar geluk- wenschen aanbieden, daarby een bedrag van 1000 aanbiedend ter versterking van de Ondsrstounings- en Sanatorium-fondsen van het Verbond. De afdeeling Haarlem bereikte hiermedp het record der bijdragen, welke voor dit doel werden aangeboden. By de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond voor een per ceel aan de Brouwersvaart. Door de recherche is aangehouden de 35- jarlge winkelbediende R., verdacht van dief stal van winkelgoederen ten nadeele van zijn patrones. Ónze stadgenoote mej. B. J. Mos is be noemd tot onderwijzeres aan de Christeiyke School te Noordwykerhout. Voor het „Mercurius"-diploma Engelsche handelscorrespondentie slaagde de heer M. P. J. van Baaren, alhier. Met de reddingsboot „Neeltje Jacoba" Gisteravond werd door de radio uit volle zee een verslag van een tocht per reddings boot uitgezonden. De tocht geschiedde van IJmuiden uit met de nieuwe motor-reddingboot van de N. en Z.H. Reddingsmaatschappyen, de „Neeltje Jacoba', die zich dus op de Noordzee bevond Gedurende de uitzend-ng waren er tallooze storingen, misschien mede een gevolg van de scheepsmotoren aan boord. Of was 't de zee met haar golfslag? De heer A. Hildcbrand vertelde, dat de .Keeltje" zich op 2'/j myi afstands van Den Helder bevond, waarna de heer H. de Booy, secretaris der Reddingmy., het woord kreeg. Deze spreker wees er op, hoe men nu deze uitzending in zijn huiskamers kan ontvangen en hoe groot de ontwikkeling van de techniek is geweest sinds in 1824 de stichting van de Reddingmaatschappijen plaats vond. De heer De Booy besloot met de hartelijke groe ten van de bemanning van de reddingboot over te brengen. Vervolgens hoorden de luisteraars een lichtschip oproepen met tientallen .hallo's" en ook het antwoord, bevestigend de goede ontvangst van den oproep, daarna het op roepen van Scheveninger-kuststation, voorts het geluid van een brulboei vóór de haven van IJmuiden, dan verschillende korte toe spraken. ook een misthoorn, enz., waarna de terugtocht naar IJmuiden plaats had. Een vel dezer watten beztrfjdt met succes Ooomd tan 45 ct. en 75 ct.bij Apoth. en Dr«|. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag 17 Januari 1.1. haar jaarlijksche algemeene vergadering m „Lion d'Or". Uit het jaarverslag van den secretaris ver meiden we: de gehouden vaardigheids-proe ven in lichaamsoefeningen voor de leerlin gen uit de 6de klassen der lagere scholen, waarby aan de leerlingen een adresboekje van sportveresnigingen, enz. werd uitgereikt met de jaarlijksche school-zwemwedrtrljden om het „Dr. Merens"- en het „H. O. Z."- diploma, de gevoerde actie tot aanvulling van artikel 101a van de Algemeene Politie verordening, waarbij de veiligheid der leer lingen in klasverband bij het oversteken van den weg grooter wordt. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen en bestaat uit: Th. van 't Lam, voorzitter, J. Admiraal, secretaris, Verspronckweg 75, B. ten Have Jr., penningmeester, mej. M. B. Roozen, commlssaresse en A. J. Meyerink, commissaris. Na de huishoudelijke vergadering werd voor leden en genoodigden een lezing ge houden door Dr. M. Mauritz over het onder werp „de eerste resultaten van de medische sportkeuring voor zoover van belang voor ondsrwljskingen". Deze interessante lezing werd o.a. bijgewoond door den Hoofd-In- specteur van het lager onderwijs, den heer K. Brant, den Inspecteur der Lich. Opvoe ding, den heer H. L. Warnier. Is het volgens sommigen, dat de paeda- gogie en psychologie haar invloed moeten deen gelden voor den opbouw der lichame- lyke opvoeding, spreker is van meening, dat men er dieper op in moet gaan. Indien medewerking van medici, speciaal die van de physiologen, wordt verkregen dan zullen we in de kennis der lichamelijke opvoeding veel verder komen. Spreker ach; dit een deel der preventieve geneeskunst, zy beoogt een doorgaan van de normale levensfuncties van het individu. Ziekte is een onderbreking in de normale functies. Het verlangen naar preventie is sterk toe genomen. Spreker geeft de eer van grond legging der Nederl. Medische sportkeuring aan den heiaas t: vroeg ontslapen medicus Dr. Meyers uit Amsterdam; zijn ideaal wordt thans verwezenlijkt, echter moet er nog veel veranderd worden. De leeraren in lichaamsoefeningen kunnen veel goeden in vloed op de leerlingen uitoefenen door hen er op te wijzen, alvorens aan sportbeoefe ning te beginnen, zich medisch te laten keu ren. Spreker gaat na den invloed der lich. oefening op het opgroeiende en volgroeide individu, voor enkelen kunnen ze fataal zijn. Een groote groep geneeskundigen en ver tegenwoordigers der sportveresnigingen als mede de Inspecteur der Lich. Opvoeding hier ter stede heeft het initiatief genomen een bureau te stichten, waar sportbeoefe naars in vereenigings- en schoolverband zich kunnen laten keuren. Een vry moeilijke taak is hier weggelegd. Onze Oostelijke bu ren hebben deze zaak het eerst georgani seerd; de wetenschap der lichamelijke op voeding is nog .in zijn .jongste stadium, goed gefundeerde adviezen kunnen echter al wor den gegeven. Practisch gedeelte: De polykliniek van het Groote of St. Elisabeths Gasthuis staat ter beschikking. Geneeskundigen stellen zich belangloos beschikbaar, de Inspecteur der Lich. Opvoeding heeft het secretariaat op zich genomen. In Amsterdam krijgt het Bu reau van Gemeentewege een subsidie. B" uitbreiding van het Haarl. Bureau zou finan cieele medewerking van Overheidswege ge- wenscht zyn. Volgens een streng vastgesteld systeem heeft het onderzoek plaats; de vereeniging of school hcort niets van het onderzoek, krijgt alleen advies. Het beroeps-geheim van den arts wordt dus niet geschonden. Allereerst wordt nagegaan, wat de can- didaat reeds aan sport heeft gedaan, verder 't leven van den candidaat, vooral met 't oog op dc hartspier, deze kan afwijking vertoo- nen, zonder dat de sportman er van op de hoogte is, o.a. ontstaan door diphtherie. roodvonk, rheumatiek; geïnformeerd wordt naar de familie of o.a. tuberculose voorkomt, apoplexie, of verhoogde bloedsdruk. Er wordt geconstateerd hoe de algemeene toestand is, van het asthenische, pictische, scoliotische type. Vv'at aangaat de lichaams lengte in verhouding tot het gewicht, is nog geen bepaalde formuleering voor den Hol- landschen sportbeoefenaar vastgelegd. Vervolgens heeft onderzoek plaats van hart en bloedsomloop, polscontróle na 10 diepe kniebieguigingen. Dit maakt een ver schil van pl.m. 30 slagen per minuut, daar na moet in snel tempo geteld worden tot 25. Longen-onderzoek; van gebruik van een spirometer is men teruggekomen, meer waarde wordt gehecht aan meting der tho rax; diepste inademing en diepste uitade ming moeten een verschil van 4 tot 5 c.M. toonen. Önderzoek trommelvlies is vooral voor zwemmers van belang, daar by perforatie van het vlies gevaar kan ontstaan. Toestand wervelkolom en ledematen wordt ook opgenomen, evenals onderzoek naar platvoeten en spataderen, deze laat ste wijzen op gewijzigde circulatie. Meting bloedsdruk wordt eveneens gedaan en mag schommelingen van eenige millime ters vertoonen. Prof. Benjamin heeft bij zwemmers in actie den druk opgenomen en een stijging tot 300 m.M. kwik geconsta teerd. Urine-onderzoek is ook noodzakelijk en levert goede gegevens voor het advies. De keuringen geschieden door 2 medici, die mét elkaar overleg plegen. Reeds een 300-tal personen zijn gekeurd, waarvan de jongste 10 en de oudste 42 jaar is. Opmer- kelyk was, dat personen van 23 jaar geen enkele afwijking vertoonden. By het advies wordt gezegd, of de candidaat al of niet ge schikt is voor beoefenen van sport, aan het deelnemen aan wedstrijden, voorloopig niet aan sport mag deen, zich in verbinding mat zyn huisarts moet stellen of zich onder be handeling van een specialist moet stellen zoo noodig zich binnen een bepaalden tijd weer moet laten keuren. Vervolgens gaf Dr. Mauritz aan de hand van gedane onderzoekingen enkele belang wekkende ervaringen, verduidelijkt door gra fische voorstellingen. Van 13 tet en met 19 jaar leverde de moeilijkste onderzoekingen Voor het asthenische type achte spreker bijzondere gymnastiek noodzakelijk. Aan het eind van 'jn rede gekomen, werd de gelegenheid door spreker gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door verschil lende hecren werd gebruik gemaakt en waarbij tot uiting kwam voor welke moei lijkheden men soms kan komen te staan on hoe nuttig en noodzakelijk de instelling van een Bureau voor medische sportkeuring wel is. Ten slotte bracht de voorzitter der afdee ling, de heer Th. van 't Lam, een hartelijk woord van dank aan Dr. Mauritz, voor het vele leerzame Idoor hem medegedeeld. De heer Van 't Lam sprak den wensch uit, dat zoowel autoriteiten als leeraren het hunne er toe zullen bijdragen om ieder sportbe oefenaar aan te sporen zich regelmatig me disch te laten onderzoeken. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor twee had de ongeveer 41-jarige sohilder R. H., wonende te Utrecht, van perceel 42rood aan den zyiweg een raam van een dakraam te herstellen, dat door den storm was ver nield. Terwyi hy in de dakgoot stond, verloor hij het evenwicht en viel van 5 M. hoogte met zijn hoofd op een dak van esn uitbouw van den winkel der firma de Gruyter en bleef daar liggen. De man was terstond dood. Het lijk is naar het St. Elisabeth's Gast huis overgebracht. Naar wy vernemen heeft de heer P. J. Raaymakers, van wiens ongesteldheid we gisteren reeds melding maakten, een rustigen nacht doorgebracht. Ook is zijn toestand beter dan gisteren. Vele autoriteiten ter receptie Gisteravond werd de Nieuwjaarsreceptie gehouden ten huize van den Commissaris der Koningin. De receptie werd bezocht door 400 auto riteiten en particulieren. Tot de aanwezigen behoorden: Vice-admiraal Quant, commandant der Marine te Den Helder en de Kapitein ter Zee Wamsinck; Majoor Gorter, Garnizoens commandant te Haarlem en Majoor Kloeke, commandant der politietroepen te Amster dam; de heeren Hendrix, Heerkens Thyssen en Slingenberg. Leden van de Eerste Kamer; vele leden van Gedeputeerde en Provin ciale Staten; de Griffier der Staten, Mr. Vening Meinesz; de Burgemeesters van Amsterdam, Haar lem, Alkmaar, Den Helder, Bussum, Enk- huizen, Bergen, Castricum, Westzaan, Ne- derohorst den Berg, Bennebroek, Beverwyk, Heemstede, Zandvoort; de Secretarissen van Amsterdam en van Haarlem; Mr. Vissering, President der Nederlandsche Bank; de hee en Crena dc Jongh, Taudin Chabct en Abbing, Directeuren der Neder landsche Handeimaatschappyde heeren Heldring en Krelage, Voorzitters van de Ka mers van Koophandel te Amsterdam en te Haarlem; de heeren Koning en Van Hengel, Directeuren der Stoomvaartmaatschappy „Nederland"; Mr. Kruseman, President en Mr. Baron van Harinxma thos S'ooten, Advocaat-Gene raal van het Gerechtshof te Amsterdam; Mr Sluis, President en Mr. Roetres van Lcnnep, Officier van Justitie by de Rechtbank te Haarlem; MC. de Vries Féyehs, Kantonrechter te Am- stredam; Professor Dr. van der Waals, Rector Mag nificus der Universiteit van Amsterdam met den Secretaris van den Academischen Senaat en een aartal hcoglceraren Professor Dr. Kuyner, Rector der Vrije Universiteit en de Professoren Anema en Wo'tjer; de heeren W. C. Bonebakker, onder-voor- jzitter en E. P. Westorveld, Algemeen Secre taris van het Koloniaal Institutu en de Pro fessoren Van Eerde, Schtiffner en De Bussy: de heeren Bants, Hoofdinspecteur van het Later Ondcwi's te Hrarlem; de Consu's-Generaal van Duitschland, Oostenrijk, de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, België, Estland en de Consuls van Denemarken, Spanje, Zwitserland, Mexico en Guatemala; de heeren Ir. Gelinck en Ir. Jhr. Reige~s- man, Hoofdingenieurs-Directeur van den Rijks- en van den Provincialen Waterstaat; Van Oidenborgh, Directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf en vele provinciale hoofdambtenaren Jhr. van Riemsdijk, oud-dïrecteur en Schmidt Degener, directeur van het Ryks- museum te Amsterdam en Gratama. Dirce- teur van het Frans Halsmuseum te Haarlem: de Besturen der Schi'dersvereenigincen ,.A ti et Amicitia" en „St. Lucas" te Am sterdam; de heeren Crone en Baron van Heemstra, wnd. Voorzitter en Secretaris der Koninklijke Roei- en Ze'lvereeniging; de Senaat van het Amsterdamsehe Stu dentencorps. Ontslag van rechtsvervolging gevraagd De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam gisteren conclusie in de zaak te gen G. H., aannemer van grondwerken te Bloemendaal, wien ten laste was gelegd dat hy in de gemeente Haarlem op een stuk wei land bij den spoorweg naar Velsen een vuil nisbelt heeft ingericht zonder de door de Hinderwet vereischte vergunning, en waar van de omwonenden zeer veel last onder vonden door den stank en de vele ratten, welke op het vuil afkwamen. Dit vuil was uit Bloemendaal afkomstig. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem tot een geld boete van f 50 of 50 dagen hechtenis. De proc.-gen. overwoog, dat alleen bewe zen is, dat verdachte op bedoelde plaats een hoeveelheid afval had. Daarop past niet de qualificatie dat dit zou zijn een inrichting tot verwerking van „afval." Over dit ver- Werken zwijgt de aanklacht geheel. Het bewezen verklaarde niet strafbaar ach tende, concludeerde hy tot vernietiging van het vonnis en ontslag van requirant van rechtsvervolging. Arrest 16 Febr. a.s. Tegen auto aangereden In den afgeloopen nacht stak de wieiry- der v. R. de Zandvoorterallee te Heemstede van rechts naar links over op het oogen blik dat een auto van de Zandvoortschelaaii naderde, v. R. reed tegen den auto aan met het gevolg, dat hy kwam te vallen en daarbij zijn arm bezeerde, terwijl zyn ry- wiel werd beschadigd. Volgens zijn verkla ring had hij den auto niet zien aankomen. De bestuurder van den auto, Jhr v. R. heeft den wielrijder met zyn auto vervoerd naar de Maria-Stichting te HaarJem, ten einde hem te laten onderzoeken. Het is nu eenmaal gewoonte, dat men dc politie opbelt, wanneer men in zijn huis kamer plotseling twee vreemde mannen aan treft, die rustig blijven en niet wenschen te vertrekken. Het is dan ook begrijpelijk, dat de direc teur van den Schouwburg aan den Jansweg de politie tot een bezoek uitnoodigde, toen in den avond van 15 November twee onge- wsnschte gasten biertjes kwamen drinken in den foyer, terwyi er 'n „besloten feestavond" was. De biertjesdrinkers waren via den too- neeluitgang naar binnen gekomen door ver breking van een deur en daar ze geen toe gangskaart hadden, werden ze beleefd ver zocht te vertrekken. Ze prefereerden een pretje met de politie. Twee dienaren dei- wet verschenen, zagen, doch overwonnen niet vooraleer ze overgingen tot geweld. De „heeren" werden er na eenige worsteling uit gesmeten en mee genomen naar het politie bureau aan de Smedestraat. Dat alles is echter slechts het begin der ellende. De be zoekers hadden er weinig van bemerkt en de schouwburg bleef ongerept. Om een uur of één in den nacht werden de „heeren" vrijgelaten en ze begaven zich opnieuw naar den schouwburg, niet zoo zeer om wraak te nemen, dan wel om hun Jas en hoed te halen. Toen is de groote sensatie- breek- en smijtfilm „Het gestoorde bal" be gonnen. Er ontstond allereerst een worste ling met den controleur, die al spoedig over den grond tolde en buiten gevecht geslagen werd. Toen begonnen de heeren een tocht door den schouwburg: ruiten werden stuk geslagen, deuren beschadigd, een electri- cien liep een blauw oog op en directeur Kaart ontkwam ook niet aan eenige gevoe lige klappen. Intusschen wisten de vredig dansenden niet wat er aan de hand was en allerhande angstige veronderstellingen be dierven de vreugde. De filmvertooning was niet naar den zin van den heer Kaart, die het politie-bureau andermaal opbelde, nu met den noodkreet „vol materiaal" te laten uitrukken. Toen is een leger agenten en rechercheurs (volgens den heer Kaart bestaande uit 12 man) op jacht gegaan, om de twee „heeren" te van gen. Dat ging niet zoo gemakkelijk, want één er van brak telkens los en slechts de boeien vermochten hem te kalmeeren. De film eindigde met een „happy end". Terwijl de agenten met de hoofdacteurs in den don keren nacht in de Jansstraat oplosten, bracht de Band in den schouwburg her nieuwde vrooiykheid fnet „Happy days are here again". De directeur, de controleur en de electri- cien werden door deze muziek echter niet beïnvloed. Gisteren werd de première van het cine matografisch meesterwerk voor den politie rechter gegeven. De officier van justitie leidde „Het gestoorde bal" in met de vol gende rede: „Ph. W., 22 jaar, pianostemmer en C. v. B., kantoorbediende te Haarlem, staan hier terecht, omdat zij in den nacht van 15 op 16 November 1930 wederrechtelijk in den Jansschouwburg zijn binnengedrongen en zich op bevel niet aanstonds hebben ver wijderd". Toen draaide de heer Kaart de film per soonlijk en aan het slot voegde hy er bij, dat hy 5 jaar gewerkt had om fatsoen in den schouwburg te brengen, dat dit er nu was en dat hij deze heeren zwaar gestraft wenschte te zien. Officier eq politierechter legden 25 boe te op, subs. 15 dagen hechtenis. „Het gestoorde bal" zal niet meer ver- tooïid worden. Met ingang van 1 Januari jj. is de naam van de Muziekvereeniging „Laurens Jans zoon Coster" veranderd in „J.O.H.E.Z. -Har monie" en is aan deze vereeniging een kna- pen-afdeeling verbonden. Een en ander geschiedde op verzoek van den bescherm heer mr. Joh. Enschedé. Het bestuur der vereeniging is als volgt samengesteld: J. C. Antonisse, voorzitter; L. Th. Zedel, secretaris; J. C. Bosman, penningmeester; J. van der Mark, 2e penningmeester; J. Groen, bibliothecaris. Directeur bbjft de heer J. A. Meng. Vandaag verliet de heer Groeneveld, bankwerker aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen, na ongeveer 20 dienstjaren, den dienst met pensioen. De scheidende werd toegesproken door zyn col lega, den heer Veen, welke hem met eenige hartelijke woorden namens zqn collega's een jilateel rookstel en een vaas te ehenke Ondertrouwd 19 Januari: A. J. M. Schmitz en A. E. Erlinghagen. Geboren 16 Januari" J. M. van Zorge—v. d. Niet, d. A. F. I. StegerQuadekker, d. M. VriesekoopSpigt, d. 17 Januari: A. H. Vreeken—Semeijn, d. T. Tichelaar— Jellema, d. H. C. de GunstWendt, d. J. Giesde Koning, z. 18 Januari: E. M. A. Vriendvan Kampen, z. J. J. H. Klum- per—v. d. Berg, z J P. Leunx—Lubbers, z. D. J. M. KwakmanDiesfeldt, d. 19 Januari: M. G. van DamVersteege, z. Overleden 16 Januari. A. BiijkerRoos, 79 jaar. Jansstraat. 17 Januari: A. J. Janus, 74 jaar, Patientiestraat. J. C. van Pelt, 86 jaar, Plein. G. Witlou, 63 jaar. Zuid polderstraat. T. KoolWibben, 57 jaar, Colensastraat. A. H. F. Schlikken—Boer- ma, 70 jaar, Brakenburghstraat. 18 Ja nuari: P. L. Dankmeyer, 71 jaar, Klever laan. Vrijdag 23 Januari ajs. houdt de vereeni ging Geloof en Wetenschap om 8.15 uur in den Jansweg-schouwburg haar tiende by- eenkomst, waarop de heer Otto van Tus senbroek uit Utrecht, oud-directeur van het museum van Kunstnijverheid alhier, een le zing met lichtbeelden zal houden over: „Het begrijpen en waardeeren van het Kunstwerk in velex-lei verschijning." DINSDAG 20 JANUARI 1931 Parijs 9.70 9.80 34.60 24.70 12/5% 12/6% New-York (cable 2.48 2.49 58.95 59/5 48/5 48.15 12.95 13.C5 25.70 25.70 66.35 66.50 Stockholm 66.45 66.60 66.35 66.50 Praag 7.30 7.40 34.90 35.10 DINSDAG 20 JANUARI 1931 Vorige Koersen Koers 1.45 Staatsleningen Nederland I9ii 102% IC 27, Nederland 19 li lOl'/lfl 101x/i« 4»/, Nederl 191t !02'/la 'f27/14 \y, Nederl 19it 102% IC 2% \y, N.Ind. t926 L 97 97 Banken Koloniale Bank 125% 125% Cert. Handei-My. 144 143% industrieën 172% 171% Jaive Delft 9(J 89 Alg Kunstzijde 47% 47 Van Berkei s Pat 48% 48 Nieuwe Philips 182% 178% indnstr. Buitentan. Anaconda 6£7/s. 671S/18 Cert Fisk Rubber IS/ 16 eparato: 98 Zweedsche Lucifer? 193 Yiynbouw 63 62 Boeton Mijnbouw Alg Exploratie 94% 93 Petroleum 268% Gaboes 24% 22% Kon Olie 2827/g 282 131% 7% 7% Continental Oil 10% l^/xe Rubber A dam Rubber lC47ie 102% 81 80 Dell Batavia Rub 55% 51 Kott. rapanoeii 26 65 27 55 54 40 40 intercontin Rubber 3% Scheepvaart Hoil Amerika LUr. 13% dito Gem Eigend 12 Kon Ned Stoomt 44% Scueepvaart-üme 131 129 177s 16 173/8 SuikCT 358 353% 28 IC 4 84.50 Tabak 236 233% Dude Deli 231% 231% Oostkust 50 43 262% 257 39 r 190% 188 237/,6 22'/s Jhic Milw St Pau K"-isa, City Soutt 43% 41 Erie Raili 30 'enlntitrprip 7% 1%%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2