„EEN LAMP' I I Tweede blad INTERN, katholieke VREDES-ACTIE Vraagt niet iiappfc PIJLTJES DINSDAG 20 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 Mag een krachtige beweging Worden tegemoet gezien? V'eae. STADSNIEUWS Als de weg bevriest Reraraiirgwerk te IJrauiden aangevaren ,+v-: dan ibespaart U imeer op Uw istroomreke- Jning, dan U voor Uw flamp betaalt. VOOR DEN POLITIERECHTER Het zestigjarig bestaan van het Duitsche Rijk tafpata.'- De „MITTOVOS' Herinneringen Een Weldadigheids voorstelling Makelaardij Slapeloosheid tengevolge van overspanning Er is in den loop der tijden wel veel Veranderd! Somber-gestemde personen "togen dan beweren, dat de wereld :n enkel opzicht is vooruitgegaan, we bunnen ons voorstellen, öat er óók zijn. Me dit pessimisme niet deelen. lijzen we b.v. eens op de veranderde Mentaliteit ten opzichte van den oorlog. Er zijn tijden geweest, dat men den °°rlog, die toen waarschijnlijk even ^rd verfoeid werd als thans (denken v'e aan de Litanie van Alle Heiligen- "^an pest, hongersnood en oorlog verlos °bs Heer") toch geheel beschouwde Stl in die dagen moést beschouwen "ls een noodzakelijk, onafwendbaar Mvaad. Men had den wreeden krijg eenmaal e aanvaarden; een anderen uitweg zag Men niet, de omstandigheden dwongen er soms toe. Burchten, steden en gewes- Mn trokken tegen elkaar op. Latei' deden Mt de landen en het kwaad van den °°rlog werd hiermee zóó groot, dat lang- Mmerhand de vernietiging van een Sansche beschaving te gebeuren zou staan. Sprak Z. H. Paus Pius XI niet "°g onlangs van een te ontketenen oor- Mg als van een massalen menschen- Moord, een zekeren zelfmoord der vol keren? Maar zie, met de verergering van het ^aad, kwam óók de groeiende opstan- Mgheid daartegen: de veranderde men- Mliteit, ook vooral mogelijk gemaakt M>or de andere omstandigheden. Was er vóór den wereldbrand sprake Va-a pacifisme, nimmer is het strijden-I Pacifisme, het actieve Vredeswerk zoó Kroot en krachtig en overtuigend ei: Met-tegen-te-houden geweest, als na "en barbaarschen oorlog van 19141910 Overal, in alle landen, over de heels bereid, groeide het grondige verzet. De êoed-willenden vroegen zich al meer er. Mnstiger af: Kan dit thans niet anders? En die vraag was inderdaad gemoti- Veerd van menschen, welke zich werke- Hlk beschaafd wilden noemen. Want we realiseeren die gewichtigs ^aken niet voldoende is oorlogvoeren Met de bruutste en geraffineerdste Machtsmiddelen inderdaad niet het Münmum van onbeschaafdheid? Stellen we ons toch eens zoo concreet Mogelijk voor, wat er bij een oorlog Mgenlijk geschiedt, wat hij zeggen wil. ïn de landen-samenleving is er, op ^keren keer, sprake van een conflict. öe2e geschillen zullen voorkomen zoo- 'ahg menschen menschen zijn. Het eens 'ahd meent in zijn recht te zijn, het Midere echter meestal, liever gezegd Mlijd, ook. Er is geen oplossing. Nu klinkt het* "Te wapen!" „Die kreet slaat als een Seesel los," om met den dichter te spre ien. Men grijpt naar mensch en ding Vernietigende middelen, middelen van °bgekende wreedheid en barbaarschheid, Me in een ordelijk land door geen enkel Mdividu, bij een meening-geschil, onge- straft zouden mogen worden toegepast, ^en gaat elkaar wild en gruwelijk te Mjf, moordend en verminkend, dat de ^emel rood is van vuur en rook, en de "arde gedrenkt met het bloed der onge- ^kkigen. Wie de sterkste is wint, dus niet steeds *"j> die werkelijk in zijn recht was. Welk een verschrikkelijke misvatting, ^elk een ramp, welk een ziele- en ^Mhaamsnood, welk een scha en schan- "e. voor alle twee partijen, voor over wonnenen, doch óók voor z.g. overwin naars. Ret is geen wonder, dat hoogstaande. "Mistige, verstandige mannen zich nog eens en nóg eens die vraag stelden: '•*ian dit nu niet anders?" Van de Heilige Pausen is de droefheid QM zulk een leed bekend en hun voort- Meende strijd tegen het afschuwelijke. 2. H. Benedictus XV stierf met ae "°oit te vergeten woorden op zijn dier ste üppen: „Ik offer mijn leven voor "en vrede der wereld". En is het heilige ""rt van den innig goeden Paus Pius X Me' waarlijk gebroken van smart over veel droefheid en ellende? Met de Vredes-Pausen stonden Wilson Stresemann, staan Briand en Kellogg Beelaerts steeds op de bres voor den Er is een Volkenbond verrezen, een Muttig en verdienstelijk wereld-instituut, in zijn betrekkelijk kort bestaan Meds veel deed voor den georganiseer- Mp Vrede, reeds enkele gewapende coll ecten voorkwam; een Volkenbond, dien W|J, naar het dringend advies van Pau- ®cti en Bisschoppen; moeten steunen, "°oveel 't in ons vermogen is. Eh een der laatste uitvloeisels van Men Volkenbond is: de ernstige poging DM tot een algeheele en gelijktijdige °Mwapening te komen. De voorbereidende conferentie voor Me ontwapening heeft reeds plaats ge- "ad en al zijn de resultaten niet al te "evredigend, toch zal binnen afzienba- j n tijd de officieele ontwapeningscon- Mentie plaats hebben en hierop is nu 6 hoop van velen, zoo niet van allen, geheel gevestigd. Det slagen van deze conferentie, eentg "e wereldhistorie, is van geweldig, ja M* beangstigend groot belang! Aan dat welslagen moeten en kunnen ?llen medewerken, in broederlijk ver bód. De Katholieken, met hun wereld- r8anisatie, mogen en moeten daarbij m e eerste rijen staan. En daar is o, trots en vreugde alle kans op! De resolutie voor ontwape ning door het bestuur van het „Inter nationaal Secretariaat van de Christe lijk geïnspireerde democratische parr tijen", waaronder vele eerste-rangs Ka tholieke Staatsmannen, is daarvan hei blijde bewijs. En er is méér. In vele bladen van ons land wordt er thans op aangedrongen om spoedig een internationale, Katholieke Vredes-actie te krijgen, die aan de groote ontwape ningsconferentie voorafgaat en haar ge wicht in de schaal dezer conference werpt, ten gunste van den Wereldvrede, van ontwapening en afschaffing van den dienstplicht. Zelfs „Het Volk", dat tot dusver de Katholieke Vredesbeweging vrijwel dood zweeg, juichte zoo'n Roomsche ontwape ningsactie van harte toe, evenals andere, niet-Katholieke bladen. Wat zal nu echter de beste inzet zijn dezer belangrijke actie van Katholieke zijde? We zijn het geheel met de „N. Venlo- sche Courant" eens, die o.m. schreef: „Nederland is een klein land, maar als het wil, kan het veel. Onze R. K. Vredesbond moet den stoot kunnen geven tot een internationaal congres ter bevordering van den wereldvrede en dal vóór de Volkenbondsbijeenkomst." Juist, dit is de aangewezen weg, te meer daar deze organisatie, welke on langs haar eerste lustrum vierde, reeds geruimen tijd schriftelijk en mondeling contact zocht en kreeg met de verschil lende leiders der buitenlandsche Katho lieke pacifistische organisaties in de oude en nieuwe wereld. Het zal geenszins tot de onmogelijk heden behooren, dat de Vredesbond in Nederland binnenkort, laat ons zéggen in 't voorjaar, b.v. te Den Haag, een bij eenkomst belegt, waar de vertegenwoor digers der Kath. Vredesvereenigingen 'n Frankrijk, Engeland, Duitschland, Ame rika. enz., enz. de eerstebesprekingen over de zoo belangrijke materie inleiden Geleidelijk kan dan verder worden ge bouwd. De bedoeling moet zijn, dat de Katho lieke Vredes-Internationale (de naam Ie hiermee ook reeds gevonden!) haar houding bepaald en haar advies en mee ning gereed heeft zéér tijdig vóór de ontwapeningsconferentie en aan deze haar inzicht en bedoelingen te kennen geeft. We hopen van harte, dat alio krachten zullen worden ingespannen en dat men een energieke actie verwachten mag. Want het monster van den oorlog, ge voed door verkeerde tradities, duivelsche complicaties en wat dies meer zij, kan alleen doelmatig en met resultaat be streden worden door de energieke daad van allen, door de scherpe concentratie van verstand, gevoel en wil van hen, die het nü genoeg alchten en die zich heilig voornamen hun beste krachten te geven om een eind te maken aan den mensch- onteerenden, minderwaardigen oorlog. Gemakkelijk gaat dit niet: de wereld is zoo groot en de omstandigheden zijn dikwijls zoo ingewikkeld. Bij vroeger eeuwen vergeleken (ook in dit opzicht is er iets veranderd) word! de internationale strijd tegen het wapengeweld echter zeer vergemakke lijkt door den technischen vooruitgang der wereld, welke, ten goede aange wend, faciliteiten oplevert aan de wer kers voor den Vrede, o.m. een snel ver keer, een goed wereldoverzicht, enz., die nog mogen worden aangevuld met de invoering, in alle landen, van het ver plichte wereld-voertaal-onderwijs zoo dat het vergaderen niet wordt bemoei lijkt door een niet verstaan van elkan der, 't geen thans door assistentie van tolken eenigszins gebrekkig verholpen wordt. Voorts moge het straks aan de veree- nigde groote pacifistische groepen vooral gelukken om den wil der volkeren dui delijk kenbaar te maken aan de diplo maten ter ontwapeningsconferentie, op dat aan den onnatuurlijken toestand een einde komt, welke hierin is gelegen, dat, terwijl dé allergrootste meerderheid der diverse volkeren den oorlog gedeci deerd niet meer wenscht, hij nochtans mogelijk is. Doen de diplomaten dus wat de massa, die hen toch-afgevaardigd heeft en wier belangen zij te dienen hebben, wenscht en wil, dan is het resultaat der Ontwa peningsconferentie, dat er een radicaie ontwapening komt over de heele wereid, dat de dienstdwang wordt afgeschaft, dat bij voorkomende conflicten tusschen de landen het Recht, en uitsluitend het Recht, de oplossing brengt. Welk een stap vooruit zou de wereld gedaan hebben indien zulks tot stand kwam en met welk een voldoening zou den de Katholieken mogen neerzien cp hun vóór-actie, die dit mede mogelijk maakte! Mocht er dan ook eens een beroep worden gedaan op den finantieelen i.f moreelen steun van wien ook, dat hij dan zonder aarzelen helpe. Voorloopig zal de groote Katholieke beweging voor den Vrede het best ge baat zijn met het vurig gebed van velen tot Maria, de Koningin des Vredes, op Wier hooge Voorspraak God's hulp wel zeker is. KO DE HAAN. Talrijke aanrijdingen op den Haarlemmerweg De plotselinge daling van de temperatuur Zondagavond heeft vele automobilisten par ten gespeeld op den Haarlemmerweg, welke met een ijslaag was bedekt, waardoor groot gevaar voor slippen ontstond. Op dezen weg had een zevental aanrijdingen plaats. Het eerste slachtoffer, dat er ernstig aan toe was, was een gele band-taxi, die met een flink vaartje van Haarlem naar de hoofd stad terugkeerde. Plotseling begon de wagen te slingeren en sloeg over den kop. De chauffeur en drie inzittende dames liepen lichte verwondingen op. Het viertal werd per particulieren wagen naar het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Deze ge kantelde auto werd oorzaak van verschei dene aanrijdingen. Hoewel de politie eenige posten met roods lantaarns had uitgezet, werd 't snelle rijden, dat vele automobilisten op den Haarlemmer weg plegen te doen, hun noodlottig. De be stuurder van een in de richting Haarlem rijdenden auto zag den gekantelden wagen te' laat, slipte en vloog over de trambaan ie sloot in. De chauffeur en een inzittende dame werden door een agent gered. De ove rige aanrijdingen beperkten zich tot bescha+ digingen der wagens. Uitspraak Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake het stooten van den stoomtreiier „Zwarte Zee" IJM 27 tegen het remmingwerk van de Rijksvischhal te IJmuiden. De Raad wijt het ongeval aan nalatigheid van den machinist, doordien deze niet vol doende heeft gelet op de telegraaf in de machinekamer, althans heeft verzuimd te zorgen dat iemand van het machinekamer- personeel op die telegraaf lette, toen bijzon dere oplettendheid noodig was, doordien het vaartuig in de haven van IJmuiden werd vastgemeerd, zooals betrokkene wist. Dien tengevolge zijn de bevelen van den schipper bij het doen vastmeren van het vaartuig niet opgevolgd en is de botsing tegen het remmüigwerk van de Rijksvischhal veroor zaakt. Anderzijds wordt in aanmerking ge nomen, dat de schipper geen slingerende beweging met de telegraaf had moeten ma ken, daar dit den machinist in de war moest brengen. De Raad straft den machinist met een berisping. «i.v. Verduistering van 330. Voor den politierechter stond gisterenmor gen een vei tegen woordiger van de N. V. Haarlemsche Auto Centrale, die verleden jaar een auto verkocht en twee afbetalings kwitanties inde, onder de gelden af te dra gen. Het totaal bedroeg ongeveer 330.—. De Officier van Justitie achtte verduiste ring aanwezig. Verdachte staat niet ongun stig bekend en het reciasseeringsrapport dringt aan op een voorwaardelijke veroordee ling. Daaraan wilde de Officier voldoen. Eisch en uitspraak: 3 maanden gevangenis straf, voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. De schade zal aan de N. V. met 25. per maand worden vergoed. Nog zoo'n klantje. Een colporteur van de N. V. Algemeene Uitgevers Maatschappij colporteerde met het blad „De Katholieke Vrouw". Hij ontving elke week geld, doch droeg het een paar maal niet af, waardoor hij 17.50 verduis terde. Het geld gebruikte hij voor zijn huishou den. Ook voor dezen man waren officier en politierechter mild. Twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. Binnen een jaar moet het geld gerestitueerd zijn, terwijl de R. K. Reclasseering toezicht za! houden. De „werkzame" werklooze. Den 21sten November gebeurde het, dat een werkloos monteur-chauffeur op de Ar beidsbeurs op zijn vraag, of er werk voor hem was, nul op 't request kreeg. Toen had hij uit pure kwaadaardigheid ter plaatse drie loketruiten ingetrapt, welke „tour de force" hij verricht had door, zijn handen steunend op de balie, een voet in de hoogte te brengen en er vervolgens de gemelde vernielende han deling mede te verrichten. Een electro-mon- teur, die van deze prestatie getuige mocht wezen, Informeerde belangstellend'. „Wat heeft dat te beteekenen? waarop de kracht- mensch antwoordde„Dat doe ik." Naar aanleiding van dit feit hadden zich twee vertegenwoordige~s van de politie ten huize van den werklooze vervoegd, bij welke gelegenheid een soort worsteling was ont staan, waarbij de agent-rechercheur Van Dijk van verdachte, die blijkbaar veel werk van zijn voeten maakte, met één dezer beide lichaamsdeelen een t ap tegen kin en neus had bekomen, welke hem eenig vel kostte. Verdachte had deze nieuwe voetoefening kunnen toepassen door van zijn liggenden Stand gebruik te maken. Of ook de borrel hem tot zijn prestatie aanvuurde kwam niet vast te staan, wel had hy op uitnoodiging van een kennis eenige graantjes gepikt, hetgeen overeenkwam met de verklaring der agenten dat hij naar drank riekte. Verdachte verdedigde nader zijn handel wijze. Hij genoot 8.ondersteuning en werklooze collega's hadden reeds meermalen werk kunnen krijgen, terwijl hij nog geen enkele karwei in de wacht had kunnen sleepen, hetgeen zijn sympathie voor de Ar beidsbeurs niet vergroot en daarentegen zijn woede versterkt had. Ook was hij trouwens driftig van nature. En als dan een buur vrouw aan zijn (zieke) echtgenoote deelne mend kwam wagen: „Is je man nog zon der?Mijn man heeft al twee keer wat bij de hand gehad," ja, dan raakte zijn bloed aan 't koken. Wat zijn wee~spannigheid tegen en mis handeling van de gerechtsdienaars betrof: hij had hun verzocht, even in de gelegenheid geste'd te worden, gedurende een half uur bij zijn vrouw afscheid te nemen, vóór hij zich kwam verantwoorden, maar „toen was hij bij zijn hals en zijn nek gepakt, voelt u?" en toen was hij weer buiten zichzelf ge raakt. Het O. M. constateerde, dat hij reeds ver scheidene malen onheusch tegen de politie was opgetreden en dan ook reeds tot twee maal toe veroordeeld was. Mr. L. G. van Dam, verdachte's raadsman, belichtte de zaak van een andere zijde. Ver dachte kon weliswaar niet goed hebben, dat -I-... Zondag werd in Duitschland het zestig-ja rig bestaan gevierd van het Duitsche Rijk. De feesten culmineerden in een groot défi lé van alle historische Regimentsvaandels voor het gebouw van den Rijksdag te Brrlfj n. Hierboven een afbeelding van den optocht de politie hem aanpakte, maar een oproer kraaier was hij geenszins, integendeel was hij ter Arbeidsbeurze zijn spijt komen betui gen en schadevergoeding aanbieden. Dat zijn treurige economische omstandigheden 8. per week steun, waarvan 3.voor huis huur en 2.uit anderen hoofde moest wor den gereserveerd) hem tot wanhoop gedre ven hadden aon zooal geen verdediging dan toch een verklaring van zijn handelwijze geven. Op den eisch van het O. M. (6 weken ge vangenisstraf wegens opzetts'.ijke vernieling van particulier eigendom, mitsgaders weder- spannigheid tegen en mishandeling van een ambtenaar in functie) vroeg Mr. van Dam dan ook een voorwaardelijke veroordeeling. De Politierechter moest echter den ernst van het feit en de voorgaande veroordeelin gen in aanmerking nemen en gaf als zijn uitspraak: 3 weken gevangenisstraf. ONDERWIJS De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft o.a. aangewezen als be voegd om in 1931 aan haar leerlingen, die het onderwijs in deh oogste klasse tot het einde van den cursus hebben gevolgd, gelegenheid te geven op dezbelfde voorwaarden en op de zelfde wijze als de leerlingen der openbare hoogereburgescholen met 5-jarigen cursus, na afgelegd eindexamen, het getuigschrift, bedoeld in art. 55 der Middelbaar-onderwijs wet te verkrijgen, de afdeelng hoogerebur- gerschool van het Kennemer lyceum te Bloe- mendaal; afdeeling hoogereburgerschool van het Roomsch-Katholiek lyceum te Haarlem; afdeeling hoogereburgerschool van het Christelijk lyceum te Haarlem. Missietentoonstelling voor onze Spaarnestad Na onze eerste publicatie van den al- gemeenen opzet, kunnen wij thans mede- deelen, dat de Hoofdcommissie van Uit voering onvermoeid bezig is met den uit bouw der organisatie en met de uitwerking der plannen. Het Eere-comité Reeds is gemeld, dat Z.D.H. de Bis schop welwillend het Beschermheerschap heeft aanvaard, terwijl de HJ35. Beer Mgr. M. P. J. Möllmann als voorzitter van het Eere-comité zal optreden. Voor dit Eere-comité zullen o.m. worden uitgenoodigd' het Kathedraal Kapittel van het Bisdom Haarlemde leden van het Diocesaan Missie-comité: de leden der Dioc. Broederschap van den H. Geest tot Voort planting des Geloofs; de leden van het Dioc. Genootschap der H. Kindsheid; de leden van het Dioc. Liefdewerk van den H. Petrus; de Z.E. Heeren Pastoors en Rec toren van Haarlem en der aangrenzende paiochies; de in Haarlem en in de aan grenzende parochies wonende: leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal; leden van de Gedeputeerde en der Provinciale Staten; leden van de gemeente raden, van Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede, en Spaarnwoude en Velsen; de R.K. rechters advocaten en notarissen (de R. K. doktoren, en tandartsen worden o.m. allen uitgenoo digd zitting te nemen in het Medisch Mis sie-comité) verder voor het Eere-comité verschillende R.K. vooraanstaande figuren. Ten slotte de voorzitters en voorzitsters der groote R.K. vereenigingen uit deze stad en aangrenzende parochies. De 13 commissies De Hoofdcommissie is met de samenstel ling dezer commissies vrijwel gereed. Bij deze samenstelling i6 allereerst de aandacht gevestigd op hen, die zich, 10 jaren geleden, bij de le Missieactie, zéér ver dienstelijk hebben gemaakt. Daarna is naar andere dames en heeren uitgezien. De concept-samenstelling der 13 commis sies is thans verzonden naar de 13 E.E. voor zitters, ter nadere bestudeering. Voor commissie J.3 (het Missie-Postkan kantoor) zijn noodig alle R.K. studenten, zoowel vrouwelijke als mannelijke, in Haar lem en aangrenzende parochies wonend. Zij kunnen zich opgeven aan het Algemeen Secretariaat, Groote Markt 4, tel. 12433. Een vergadering der commissies heeft plaats Dinsdag 3 Februari a.s. in het St. Bavo-gebouw. In deze bijeenkomst zullen worden ont vouwen de opdrachten, die aan de diverse commissies gegeven worden. Daarna zal De ken L. A. A. M. Westerwoudt de onder scheidene commissies installeeren. Een waarborgfonds Er wordt een waarborgfonds gevormd, waarin door de Hoofdleiding reeds voor een bedrag van 3000.is geteelcend. Hieromtrent zijn circulaires rondgezonden. Een dezer dagen zijn bij de School- compagnie van den Motordienst, ge huisvest in de voormalige Cavalerie- kazerne te Haarlem, de bij het korps nieuw benoemde reserve-officieren be- eedigd. Wegens het ongunstige weer had de plechtigheid plaats in een der garages; bij gebrek aan een vaandel werd de eed afgelegd op de motorkap van een auto en bij gebrek aan een muziekkorps, dat het Wilhelmus kon blazen, werd het muzikale gedeelte verzorgd door een gramofoonplaat. De goede bedoelingen, die bij deze regie voorzaten, mogen niet in twijfel worden getrokken, maar erg hartverhef fend kan een buitenstaander dit surro gaat om kleur en leven aan een plechtig moment bij te zetten, niet vinden. In den meest eenvoudigen vorm, op het bureau van den korpscommandant, maakt een officiersbeëediging zeker evenveel indruk. Wij willen niet klagen over het feit, dat er in Haarlem geen troepen meer gelegerd zijn. De tijd, dat de Haarlem sche burgerij een request zond aan den minister van Oorlog om het garnizoen, dat dreigde te. vertrekken, te mogen behouden, omdat het een der middelen van bestaan voor de Spaarnestad was, is voorbij. Maar wel dringt zich, als schrille tegenstelling met wat nu ge beurt, de herinnering op aan de glo rieuze parades en defilé's, die Haarlem in vroeger dagen heeft gekend. Wie herinnert zich die nationale feestdagen niet, waarop duizenden Haarlemmers samengroepten om het in zonneschijn badende cavalerieterrein? Het moment, dat in dichte rijen de troepen, vooraf gegaan door de onvolprezen militaire kapel van Het Tiende, het exercitieveld aan de Kleverlaan betraden, waar alles reeds kleur en beweging had door de opgestelde escadrons huzaren en de af en aan gaande ordonnansen? Op den heuvel in het midden van .het terrein, rond den vlaggestok, eenige tientallen officieren en oud-officieren, in groot tenue en dragers van de Militaire Wil lemsorde. Wie herinnert zich niet het moment, dat het carré door de troepen werd gevormd? DatEnfin, de mees ten onzer lezers hebben zelf aan de opluistering van deze soort feestelijkhe den medegewerkt toen zij soldaat wa ren, zoodat wij ons de moeite kunnen sparen, ze te beschrijven. En dan het défilé en de marsch door de stad. Dat alles wordt langzamerhand „her innering" in Haarlem en al aardig uit de kluiten geschoten jongeren weten er niets van, omdat ze het nimmer gezien hebben. Wat leven wij toch snel! Laat ons niet klagen, maar even denk je er toch aan als je hoort van een officiersbeëediging in een garage, rond een auto, opgeluisterd door gramofoon- muziek. Voor de slachtoffers der uitbarsting van den Merapi. De heer Backer, directeur van het Rem- brandt-tlieater heeft de sympathieke ge dachte gehad, om ten bate van de slacht offers der uitbarsting van den Merapi een liefdadigheidsvoorstelling te geven in zijn bioscoop aan de Groote Markt. Deze zal Zondagmorgen a.s. te half elf plaats vinden. De opbrengst dezer filmvertooning zal geheel ten bate komen van het herstelwerk onder de getroffen Javaansche bevolking. De be zoekers van deze filmvertooning zullen hun bijdrage met een minimum-entrée van 50 ct. kunnen storten in een speciale offerbus, welke gesloten en wel aan het Steuncomité zal worden overgedragen. Voor deze zeer bijzondere gelegenheid om het zijne bij te dragen tot leniging van den nood, stond de N. V. Polygoon's film-afdee- ling de eerste film af van den Maha-cyclus, de z.g. Magasoetji-film, waarop o.a. een der uitbarstingen is vastgelegd van dien anderen Javaanschen vulkaan, de Krakatau. Natuur lijk zal ook door de directie van het Rem- brandt-theater worden gezorgd voor een aar dig en toepasselijk bijprogramma. Wij hopen van harte, dat velen Zondag morgen gebruik zullen maken van de gele genheid om de weldadigheid ten opzichte hunner zoo zwaar getroffen medemenschen in Oost-Indië te vereenigen met een aan gename en nuttige verpoozir.g. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken Is ingeko men een verzoek van de Arrondissements rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. P. Verdam, IJmuiden-Oost, Rem- brandtlaan 7, als makelaar in onroerende goederen. 2. H. Oudshoorn, Velsen, Meervlietstraat 87, als makelaar in roerende en onroerende goeden, assurantiën. 3. J. W. Th. Fibbe, Haarlem, Koningin neweg 7, als makelaar in roerende en onroe rende goederen, assurantiën. 4. A. Kuiper, Heemstede, Landzichtlaan 78, als makelaar in roerende en onroerende hypotheken en assurantiën. 5. H. J. L. Klein Schiphorst, Haarlem, Zijlweg 198, als makelaar in onroerende goederen. 6. H. M. Koning, Velsen, Hoofdstraat 351, als makelaar in onroerende goederen, assurantiën, hypotheken en bouwmateria len. 7. V/. Posma, IJmuiden, Houtmanstraat 22, als makelaar in onroerende goederen. 8. J. P. A. Nelissen, Haarlem, Spaarne 2, als makelaar in onroerende goederen. R. K. HARMONIE „EUPHONIA" De R. K. Harmonie-vereeniging „Eupho- nia". onderafdeeling van den R.K. Volks bond, afdeeling Haarlem-Overveen, zal Maandag 2 Februari, des avonds 8 uur, in gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat on der leiding van haar directeur, den heer J. W. Lefeber, een uitvoering geven. Aan het concert wordt medewerking ver leend door den heer Louis Contran, humo rist en conferencier, met klavierbegeleiding door den heer Honoré Messens. Dat is een kwaal die velen bedriegt, die in het dagelijksch leven veel zorgen en be slommeringen hebben. Zij kunnen 's nachts hun hoofd niet vrijmaken van folterende, jagende gedachten en zij missen daardoor hun nachtrust! Zoo wordt de kwaal steeds erger. Bestrijdt die overspanning vóór zij uw krachten sloopt! Begin nog vandaag met geregeld iederen dag een glas Wincarnis te drinken. Eén glas per dag is voldoende. De heilzame uitwerking is onmiddellijk merk baar. Wincarnis bevat phosphor voor het zenuwgestel, vleeschextract en rijk vitami- nenhcvidend mout voor het stalen van spie ren en lichaam;; kostelijke roode druivensap pen voor het bloed: 18000 aanbevelingen van doktoren. Wincarnis is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten. Prijzen vanaf 2.45. Importeur N.V. Rowntree Han dels Mij., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. Adv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5