(Buiten Jandsch feuilleton ONTBIJTSERVIES n.l2g ANDRÉA de vierde september derde blad f Win terhanden* Klooster faalsem DINSDAG 20 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 Een beroep cp den H. Stoel van de Oekrainers in Italië De Ronde Tafel-conferentie gesloten Met een rede van Mac Donald Fransche Kamer Tekort van lVc milliard op de begrooting De Europeesche commissie UUnoodlging van Rusland en Turkije voorgesteld Opnienw een nederlaag van Hoover Gemengde cBuitenlandsche cBerichten Treinbotsing in Argentinië Het proces tegen den „goudmaker" Tausend De doodstraf in Engeland L,,Geen goud zoo goed' De poging tot verzet in het Tegalsche Dusseldorpsch koopman ter dood veroordeeld Treinbotsing tijdens sneeuwjacht Pombardementsvliegtuig neergestort KORT NIEUWS ONZE OOST Indische dienst BOEKBESPREKING STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP °8 attenter te maken. Onze Romeinsche correspondent schrijft: De in Italië woonachtige Oekrainers heb- frin aan Z. H Paus Pius tie een memo randum gericht, waarin zij de tusschen- komst vragen van den H. Stoel in West- Oekraine, waar momenteel een Poolsche mi litaire dictatuur woedt. Eet memorandum verklaart, dat de mili taire straf-expedities elkaar steeds rege!>- tnatiger opvolgen en dat de toestand on draaglijk is. In de laatste drie weken werden zulke straf-expedities uitgezonden naar 270 oekrainsche dorpen en gehuchten. In de laatste twee maanden werden ruim 700 dor- Pen door de soldaten „bezocht". Gedurende zulke expedities worden de verschillende dorpen geheel van de buitenwereld afgeslo ten en is het den bewoners verboden zich haar elders te begeven. Deze maatregelen Worden zoo ver doorgedreven, dat men de geneesheeren zelfs verhindert om hulp te brengen aan de gewonden, die bij deze ge weldplegingen vallen. De bevolking is zoodanig onder den indruk van dezen terreur, dat zij, zoodra egn nieuwe expeditie aangekondigd wordt, vlucht en zich in de bosschen schuil houdt. Tijdens zulk een massavlucht beschoten de Polen den 14den October de bewoners van Tchyj- kiv, in het district Lviv, met het gevolg, dat de zestienjarige Stefan Paranka doode- lijk gewond werd en den volgenden dag stierf. Mannen, vrouwen en kinderen die den soldaten in handen vielen, werden met stok ken bewusteloos geslagen. Een expeditie van zestien gendarmen mis handelde op ergerlijke wijze de bewoners van Hermanova, verwoestte de voorraden der coöperatie voor levensmiddelen en vernielde de plaatselijke bibliotheek. Het district Jo- katyn wordt reeds sinds 23 September be zet door verschillende legerafdeelingen, die tot heden toe zeventien dorpen „bezochten". Den 22sten October doorzocht en verwoestte een cavallerie-patrouille in Ougryniv, dis trict Sokal, de levensmiddelen-coöperatie en 31 boerderijen. In Volodymyrovka, district Jourav, werden de kerk. de coöperatie, de bibliotheek en alle huizen geplunderd en in brand gestoken. Het tota'e aantal der dooden en gewonden heeft de 10.000 overschreden. De bibliotheken van Zvenykorov, district Bibrka, en van Paza, het gemeenschappelijk graf der soldaten, die voor hun vaderland te Terebovla sneuvelden, het monument dat te Stanyslaviv voor hen werd opgericht, wer den alle met dynamiet ih de lucht geblazen. Aanhoudend hebben massa-arrestaties cn -deportaties plaats. Onder de arrestanten bevinden zich één directeur en drie profes soren van een pymnastum. vier geneeshee- ten, drie ingenieurs, viif advocaten en veer tien groot-grondbezitters. Het Oekrainsch Enisconaat heeft een her derlijken brief geschreven om het volk tot kalmte aan te manen en de regeerirg op het schandelijke van haar gedrag te wijzen. Dit bic-chonpelök schrijven echter is door de politie in beklag genomen en men heeft er de verspreiding van verboden. MacDonald heeft toch zijn aangekondig de groote slotrede voor de Britsch-Indische conferentie gehouden. Hij stelde daarin vast, dat de conferen tie haar taak, voor zoover mogelijk heeft volbracht en dat alle sprekers zich voor een federatie hebben verklaard. Thans moeten de Indische gedelegeerden de voor stellen ter aanneming van hun landgenoo- ten aanbevelen, waarna de openbare mee ning in Engeland gelegenheid zal hebben haar oordeel uit te spreken. MacDonald betreurde het. dat de Indi sche nationalisten op de conferentie niet vertegenwoordigd zijn geweest. Wie wan trouwen koestert en niet door den geest van samenwerking is bezield, handelt niet in het belang van de vrijheid van Indië MacDonald deed de toezegging, dat hij de afkondiging van een amnestie zal over wegen, zoodra de campagne tot het weige ren van gehoorzaamheid gestaakt zal worden. De minderheden zijn door de conferentie nader tot elkaar gebracht. De Enge'sche regeering wil van de in Britsch-Indië be staande meenlngsversChlllen tusschen Mo hammedanen en Hindoes, Sikhs, paria's en andere minderheden, geen gebruik maken. Zij wenscht eenheid in Indië Mocht men over het vraagstuk der min derheden niet tot overeenstemming gera ken, dan zal de Engelse he regsering in de grondwet de noodige beschermende maat regelen voor de minderheden moeten nemen. Verder kondigde MacDonald aan, dat de nieuwe onderkoning binnen enkele dagen naar Engeland zal komen ter bespreking van deze vraagstukken. MacDonald las daarop een verklaring van de regeering voor. De verantwoorde lij kheio voor het bestuur in Indië zal op gedragen worden aan de wetgevende ver gaderingen, onder voorbehoud van enkele waarborgen tijdens het overgangstijdperk. De taak der Engelsche regeering zal zijn voor de afschaffing van de „reservations" te zorgen in zulk een vorm, dat een rustige ontwikkeling van de constitutioneele ver antwoordelijkheid verzekerd wordt. De conferentie zond een telegram van hulde aan den koning, waarop deze ant woordde met een telegram, waarin hil de hoop uitspreekt, dat het werk der confe rentie ten spoedigste orde en rust aan Indië moge brengen. MACDONALD De Kamer begon met de debatten over de begrooting voor het dienstjaar 1931—1332. De minister voor de begrooting, Palmade, verklaarde, dat op 13 Dec. 1.1. een tekort van 500 millioen frs. werd geconstateerd, aan 't eind van het begrootingsjaar 1930—1931 zou men met een deficit van 1 y, milliard re kening moeten houden. Het tijdperk van het toenemen der belastingopbrengst was voor bij. De omzetbelasting heeft 51 millioen min der opgebracht dan was geraamd. Het tekort zal echter geen ernstige ge volgen hebben, daar het departement over reserves beschikt. De rapporteur der commissie voor de fi nanciën, afg. Chappedelaine, diende vervol gens zijn rapport in, waarbij hij o.a. ver klaarde, dat een tekortwerd geconstateerd en dat de werkloosheid zich in Frankrijk begon te doen gevoelen. Er waren 20.000 werkloozen, exclusief de arbeiders, die een geo'eelte van den dag werken. Dit was toe te schrijven aan de vermindering van den binnenlandschen afzet. Z.i. moest Frankrijk kapitaal uitvoeren en vóór alles een goud- politiek hebben. De belasting op de bulten- landsche leeningen was te hoog. De door de Europeesche Commissie Inge stelde commissie, welke bestaat uit Briand, Henderson, Grandi, Dr. Curtius en Motta, is in streng vertrouwelijke zitting bijeenge weest om de reeds ter sprake gebrachte kwestie van toelating van Sovjet-Rusland en Turkije onder oogen te zien. Het Fransche voorstel om beide mogendheden slechts toe te laten als „waarneemsters" stiet aanvan kelijk op tegenstand van de zijde van Grandi. die met groote beslistheid aan de uitnoodi- ging van Rusland en Turkije vasthield. Na een zitting, welke drie uren duurde, kwam ten slotte een compromis tot stand Drie keer waren de onderhandelingen reeds op het doode punt gekomen en konden ze slechts door het Ingrijpen van Briand, Cur tius en Henderson uit de- impasse geholpen worden. De Commissie besloot ten slotte, met het oog op de huidige economische wereldcrisis uitnoodigingen te zenden aan Sovjet-Rusland en Turkije om deel te nemen aan de commis siebesprekingen, waarbij dan tevens zal wor den medegedeeld, dat de Europeesche Com missie zich uitsluitend met economische vraagstukken zal bezighouden. Nader wordt vernomen, dat de ultnoodi- ging onverwijld door den Secretaris-Gene raal van den Volkenbond zal worden verzon den. Omtrent de beteekenis van deze invi tatie loopen voor het oogenblik de meenin gen nog uiteen. De mededeeling, dat de Com missie uitsluitend economische kwesties zal behandelen, is niet geheel juist, aangezien op voorstel van een regeering ook politieke kwesties in de Commissie kunnen worden be sproken. In de Europeesche Commissie heeft in ver band met.de langdurige geheime zitting van de Commissie van Zes, slechts een korte ge- dachtenwisseling plaats gehad, betrekking hebbende op economisch-politieke vraagstuk ken. De aangekondigde rede van Dr. Cur tius werd tot Dinsdag uitgesteld. De Bel gische Minister Hymans voerde het woord in den zin van het Deensche programma. President Hoover heeft in den senaat opnieuw een nederlaag geleden. Ofschoon hij herhaaldelijk met nadruk verklaard had, dat de huipactie van het Rood? Kruis met particuliere middelen behoorde te geschie den, heeft de senaat een bedrag van 25 millioen dollar toegestaan uit de middelen van het departement van binnenlandsche zaken voor het Roode Kruis, voor aankoop van levensmiddelen voor de noodlijdende boeren. 60 gewonden Naar gemeld wordt, heeft, bij het station Martinez in Argentinië een botsing plaats gehad tusschen twee electrische treinen. Hierbij werden 60 personen gewond. Geen geheime zittingen meer. De plenaire zitting van de Europeesche Commissie werd met een korte rede van Henderson gesloten. Deze stelde voor, niet meer in comité-generaal bijeen te komen. Briand verklaarde als voorzitter de ophef fing van de geheime zittingen niet te kun nen toelaten. Op voorstel van Motta besloot de Com missie niettemin in de toekomst geen ge heime zittingen meer te houden en reeds Dinsdagmiddag de deelneming van Sovjet- Rusland en Turkije in openbare zitting te bespreken. In de voortgezette behandeling van het proces tegen den „goudmaker" Tausend deelde deze mede, dat als hij ten overstaan van vakmenschen een wetenschappelijke voordracht zou kunnen houden, hij zeer ze ker récht zou verkrijgen. Hij moet zijn on dervinding evenwel geheim houden. Hij heeft indertijd een bezoek gebracht aan een Beier- schen minister van Financiën, die zich be reid verklaarde, zijn proeven te laten onder zoeken. De minister 'had zijn uiteenzettingen be grepen. Tot een onderzoek is het evenwel niet gekomen, aangezien verschillende per sonen plotseling bezwaar hadden gemaakt. Daarna heeft hy zich tot een Rijkscommis sie te Berlijn gewend, waar hem zou zyn medegedeeld, dat het onderzoek te Munchen zou plaats hebben. Hier had generaal Luden- dorff e&i chemicus, zekeren Kummer, Op dracht gegeven het geval te onderzoeken. By de goud-„winning" is het hem gelukt een natuurproces, dat zich in een ontzaglijke tijdruimte voltrekt, in enkele seconden te vol tooien. Daarna wees de beklaagde op de door hem in het jaar 1925 met Ludeudorff gesloten per soonlijke overeenkomst, waarbij hy zijn vin ding, de synthetische winning van goud. ten behoeve van het Duitsche volk heeft afge staan. Op de vraag van den president, waar al het geld gebleven is, antwoordt Tausend, dat hy zich dat zelf ook afvraagt. (Groote vroo- lijkheid). De gelden zullen wel aangewend zyn ten bate van de onder Ludendorff staandepoli tieke groepen. De beklaagde beweert, dat de proeven indertijd positief zijn verloopen. De zitting wordt verdaagd tot Dinsdag morgen. Sombere veroordeeling In de Old Bailey te Londen is Vrijdag een 37-jarige gescheiden vrouw ter dood veroor deeld, omdat zij op den avond voor Kerst mis haar zoontje van 9 maanden, het kind 'van den man met wien zij samenleefde, door gasverstikking om het leven had. gebracht. Zij leefde in de grootste armoede; oorspron kelijk naaister van haar beroep, waarmee zij echter wegens den slechten tija geen geld meer kon verdienen, ventte zij den laatsten tijd met brandhout. De man, met wien zy leefde, had ook maai weinig geld en gaf haar slechts enkele shillings per week. Het feit, dat zy opnieuw moeder moest worden, had haar, naar het schijnt, tot haar wan hoopsdaad gebracht. De jury, die haar schuldig bevond aan moord, beval haar krachtig voor gratie aan en de rechter, die haar na de uitspraak der jury met het gebruikelijke opzetten van het zwarte kapje ter dood veroordeelde, sloot zich hierby aan. Er werd daarop zooals het voorschrift luidt, schrijft het Hbd. een jury van ge trouwde vrouwen benoemd en een genees- U behoeft niet bang te zijn, ook 's win ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akkers Kloocterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen. Akker's heer verklaarde, dat het waarschijnlijk was, dat de veroordeelde over enkele weken moe der zou worden. De jury van getrouwde vrou wen bevestigde officieel deze uitspraak, waar op de rechter gelastte, dat de tenuitvoerleg ging van het vonnis zou worden opge schort. Het Lagerhuislid McEntee heeft, naar hij aan de „Evening Standard" meedeelde, naar aanleiding van dit geval aan den minister van binnenlandsche zaken Clynes geschre ven, dat men z.i. de vrouw de beproeving van het proces juist thans had kunnen be- spaien. Men had het althans kunnen uit stellen tot na de geboorte van het kind. In een hoofdartikel breekt de „Evenmg Standard" den staf over het gebeurde. Nog altijd, zoo schrijft het, blad o.a., veroordee- len wij eén vrouw onder dergelijke omstan digheden formeel en plechtig ter dood en gaan dan overwegen of zij zal worden op gehangen of niet. Hier althans is, zoo meent het blad ver der, een hervorming ten aanzien van het stelsel der doodstraf mogelijk, waarmee iedereen het eens zal zijn. De rechter stelt de voltrekking der doodstraf uit tot het kind geboren is en als het kind geboren is zal de vrouw althans volgens de letter der wet wor den opgehangen. Maar wij weten, dat dit in werkelijkheid niet zal gebeuren: de mogelijkheid, dat het wèl gebeuren zou, zou ons onduldbaar voor komen. Waarom berusten wij dan in cte voortzetting van een ceremonie, die even gruwelijk als onwerkelijk is? En in dit ver band spreekt de E. S. van „nooddoos bar barisme", waarover men nu toch wel heen moest zijn. 's-Gravenhage; L. G. Gyger, Amsterdam; C. Th. van Beek, 's-Gravenhage; H. Groot, Am sterdam; L. Jasperse, 's-Gravenhage; G. Post ma, Amsterdam; C. van der Moren, Am sterdam; L. Hoogerwerf, Amsterdam, allen agent van politie le kl. Verlofgangers (O.-Indië)A. van der Roest, techn. ambt. le kl. by d. P.T.T., Am sterdam; dr. Sardjito, hoofd Gouvern,-arts, 's-Gravenhage; F. J. M. Bakker, contr. le kl. b. d. Dienst der Landel. Ink., Amsterdam; J. W. de Vos, fd. controleur b. h. Binn. Best., Bremen; jhr. mr. K. L. O. van der Goes, voorz. v. d. Landraad te Mr. Corne- lis, 's-Gravenhage; ir. G. S. Bakker, waarn. directeur v. h. Marine-Etabliss. te Soeraba- ja. Brussel; mej. L. Leyder Havenstroom, onderw. 3e kl. b. h. openb. Westsrsch lager onderwijs, 's-Gravenhage; V. E. Kom, ass.- res. b. h. Binn. Best., 's-Gravenhage; J. Chr. P. Mossel, comm. v. d. Belast, te Malang, 's-Gravenhage; P. G. H. v. d. Harst, kap. der artillerie, 's-Gravenhage; P. Clerkx. le luit. tier art.. Wassenaar; C. Jöbsis, le luit. der art., 's-Gravenhage; C. M. Jansen, le luit. der inf.. Rotterdam; A. J. van Galen, onderluit. der inf.. 's-Hevtogenboseh; A. L. de Bruyn, kap. der inf., 's-Gravenhage; II. L. Scheurer, kap. der art., 's-Gravenhage; F. H. Ilgen, luit.-kol. der inf., 's-Graven hage. GepensionneerdenC. J. Cohen, secr. van het Dep. der Marine. 's-Gravenhage; J. J. B. Ostmeier, hoofdbeh. b. d. landpandh. te Tjihoedatapcuh, 's-Gravenhage: A. L. Bra- kel, onderluit. der mil. adm., Amsterdam. Heden heeft de rechtbank van gezwo renen. te Diisseldorp den koopman August Tropitz ter dood en tot levenslang verlies van zijn burgerrechten veroordeeld. In de maand October j.l. had Tropitz zijn zwa ger met drie schoten gedood. Aangezien de rechtbank van meening is, dat de gemoeds toestand van beklaagde wegens de voort durend slechte behandeling, welke hy van de zijde van het slachtoffer, by wien hij in dienst was, ondervonden had, ernstig geprikkeld was, beval zy beklaagde voor gratie aan. Ty'dens een hevige sneeuwjacht is niet ver van Boston een locaal-trein op een kruispunt in botsing geweest met den ex press-trein BostonWashington. De loco motief van laatstgenoemden trein vloog in brand en de bestuurder kwam in de vlam men om. Talryke passagiers werden ge wond. Dooden en gewonden. Op het vliegterrein van Winchester is een bombardementsvliegtuig neergestort. Twee officieren-vlieger werden gedood; de beide inzittenden bekwamen letsel. De ma chine kwam terecht in een groep werklie den, die op het terrein aan den arbeid wa ren. Zeven hunner werden gewond. By een botsing tusschen een auto en een express-trein op een overweg bij Wasta, in Boven-Egypte, werden zes Egyptenaren gedood. De gisteren aangekondigde typogra- fenstaking in Spanje is uitgebroken. Onge veer 4000 arbeiders nemen er aan deel. De courantendrukkerijen worden er niet door getroffen. Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: W. R. Jansen, ambt. voor de textielnyverh. in Nederl.-Indië, Emmer-Compascuum; G. A. vom Schemm Jr., a.s. vakkundige b. d. tex- tielnijverh. in Ned.-Indië, Enschedé; C. F. A M. van der Togt, 's-Gravenhage; J. A. G. v. Miltenburg, Utrecht; J. Schneider, Rotter dam; J. A. de Jong, Nijmegen, allen leeraar bij het openb. middelb. onderw.. in Ned.- Indië. Bestemd voor uitzending naar Curacao: H. v. Ryswiik, Rotterdam: D. Ederzeel. Amster dam: J. Chr. Wainrich, Amsterdam; I. J. Hooftman, Amsterdam; G. F. Schalen, De rust teruggekeerd. De „Loc." verneemt nog in aanvulling op de berichten omtrent de verzetbeweging in het Tegalsche, dat de ass.-wedana en een agent der bestuurspolitie ernstig en drie agenten licht gewond werden. Twee bewo ners van de kampong Rembel werden ern stig gewond. De familie van een overleden vrouw wei gerde de milt-punctie toe te staan, waarop de geagiteerde bevolking door het geroep van „ajo, ajo!" van enkele heethoofden tot handtasteiykheden overging. Na den aftocht van den assistent-wedana arriveerde de re gent van Tegal. die de milt-punctie door zette, waarop volkomen rustig de begrafenis van de vrouw plaats vond. EENVOUDIGE MUZIEKLEER, door Ifennle Schouten, Zde Verbeterde Druk. G. Alsbach en Co., Amster dam. Allen, die iets van de beginselen der mu ziekleer moeten kunnen, vinden in deze be knopte uitgave de muziektheorie duidelijk en praetisch behandeld. Men vindt er niet slechts de allereerstebeginselen in, maar met de behandeling der accoorden betreedt men er reeds het terrein der harmonie-leer. Voor velen zou het echter reeds een groote steun zijn bij den zang of het bespelen van een of ander instrument, wanneer zy de allereerste beginselen werkelijk goed en deugdelijk onder de knie hadden. Welnu, dit boekje, dat om zijn beknoptheid en duide lijkheid alle aanbeveling verdient, zal hun daarbij van groot nut zijn. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND, MARNIX v. St.-ALDEGONDE (ultr.) pass. IS .Tan. Gibraltar. ROEPAT (thuisr.) 17 Jan. van Marseille. SIMALOER (ultr.) IS Jan. v. Suez. TANIMBAR (thuisreis) 17 Jan. van Port Said. HOLLANDAFRIK A-LIJN. HEEMSKERK 18 Jan. van Rott. n. Ham burg. BINNENDIJK, Rott. naar Baltimore, pass. 19 Jan. Lizard. LOCHMONAR 18 Jan. van Rotterdam naar Vancouver. PARANA 18 Jan. van Vancouver 1. v. Ham burg te Rotterdam. HOLLAND—BBITSCH-INDIë-LIJN. HOOGKERK (uitr.) 17 Jan. te Genua. SCHIEKERK (thuisr.) pass. 18 Januari Ouessant STREEFKERK (uitr.) 27 Jan. van Madras. IJSELKERK (uitr.) pass. 18 Jan. Vlissin- gen v. Antwerpen. HOLLANDAUSTHALIë-LIJN. ABBEKERK (thuisr.) 18 Jan. te Hamburg. HOLLANDOOST-AZIë-LIJN. RONDO (thuisr.) 17 Jan. van Chefoo, 19 Ja nuari van Wei-hai-Wei. HOLLAND—WEST-APRIXA-LIJN. MAASKERK 19 Jan. van W.-Afrika te Am sterdam. IJSTROOM (uitr.) pass. 17 Jan. Ouessant. JAVA—NEW YORK-LIJN. KOTA BAROE, Java n. New York, pass. 17 Jan. Perim. KOTA INTEN, Java naar New York, pass. 18 Jan. Point de Galle. KON. HOLL. LLOYD. ARTA 19 Jan. van Bremen te Amsterdam. DELFLAND 18 Jan. van Amst. te Hamburg. FLANDRIA (thuisr.) pass. 17 Jan. Fer nando Noronka. MONTFERLAND (thuisr.) 17 Jan. van Mon tevideo naar Santos. SALLAND (uitr.) pass. 16 Jan. Teneriffe. BOTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOENG 18 Jan. van Hamburg te Rot terdam. INDRAPOERA (uitr.) pass. 18 Jan. Kaap del Armi. KEDOE (uitr.) 18 Jan. van Bombay. KOTA TJANDI (uitr.) pass. 17 Jan. Perim. SIBAJAK (uitr.) 19 Jan. te Sabang. SLAMAT (thuisr.) 19 Jan. wan Sabang. SOEKABOEMI 18 Jan. van Batavia 1. v. Londen te Rotterdam. TJERIMAI (thuisr.) 18 Jan. van Port Said. VITOEBONDO 19 Jan. van Rott te Ba tavia. WOENSDAG 21 JANUARI HUIZEN, 298 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitzen- ding 8.00—8.15 Schriftlezing 8.15—9.30 Morgenconcert 10.3011.00 Ziekendienst 11.0012.00 Harmonium-bespeling M. F. Jurjaanz. Mej. A. Geest (sopraan) 12.00 12.30 Gramofoonpl. 12302.00 Concert. J. Richeters (viool), P. de Vries (fluit) en mej. E. Sandow (harmonium en plano) 2.002.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Lezen van christ. lectuur 3.004.30 Concert. Mevr. CantéVan Amerongen (sopraan), J. Keessen (viool), A. Adema (piano) 4.30— 4.45 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje 6.007.00 H. Püon: „De Stikstofmeststof- fen" 7.00—7.30 Gramofoonpl. 7.308.00 dr. G. Esselink: „Ons bestaan een worste ling om het leven" (VII) 8.009.00 Con- eert. Chr. Harmonie vereen. „Sursum Corda", Vlaarüingen, o. 1. v. A. J. de Maaré 9.009.30 J. C. v. d. Does: „Johan Luyken, zün leven en zyn werk" 9.3011.00 Con cert. Chr. Gem. Zangvereeniging „Sions Lofzang" o. 1. v. G. ter Braake. C.a. 10.15 Vaz Dias. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. V.A.R.A.- uitzending 8.00 Gramofoonpl. 9125 Or gelspel Johan Jong 10.30 P. J. Kers: ..Onze Keuken" 11.00 Gramofoonpl. 11.05 Causerie dr. K. W. Arntzenius 11.35 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.30 Concert V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.15 Vrouwenuurtje 3.05 Gramofoonpl. 3.10 Coöperatie-kwartiertje 3.25 Gramofoonpl. 3.30 „Maak het zelf" door C. SchaakeVerkozen 4.20 Piano-recital, Annie de Ridder 4.55 Kin deruurtje 6.05 Concert V.A R.A.-Mando line-Ensemble o. I. v. Joh. B. Kok 6.30 Mandolinecursus IX door Joh. B. Kok 7.00 Radio-Volks-Universiteit 7.30 Politie ber. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 uitz. uit Apeldoorn: V.AJï.A.-orkest o. 1. v. H. de Groot, J. W. Lebon (toespraak) 9.20 Op voer. „Het verleden spreekt", dramat. too- neelspel van Herb. Scheffler, bewerk. Mart. Beversluis. Groot Volkstooneel o. 1. v. H. Bouber, W. v. Capellen en B. Groeneveld 11.00 Vaz Dias 11.1012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen- wijding 11.05 Lezing 12.20 Gramo foonpl. 1.202.20 Concert. I. Geddes (alt). G. Adams (tenor) 2.45 Uitz. voor scholen 3.50 Concert, Orkest. A. Voorsan- ger (viool) 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.00 Zang door S. York Bowen en S. Austin 7.20—7.40 Lezing 7.45 Lezing 8.20 Concert. Orkest. Wanda Lan- dowska (spinet) 9.25 Berichten 9.40 Vervolg concert 10.25 Lezing 10.40 Be richten 10.45 Concert, Kwintet. H. Hen schel (mezzo-sopraan) 11.2512.20 Dans muziek. LANGENBERG, 473 M 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 10.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Concert. Orkest en sopraan 4.205.20 Orkestcon cert 7.057.30 Orkestconcert 7.35 Or kestconcert. Daarna tot 9.20 Orkestconcert. Daarna: Berichten en tot 11.20 Dansmuziek 11.20—12.50 Orkestcor.cert m. m. v. so listen, o.a. „Bastien et Bastienne", zangspel van W. A. Mozart. BRUSSEL, 508.5 M. 4.20 Dansmuziek 5.00 Vervolg concert 6.50 Trio-concert 8.20 Her-uitzending van een concert uit Londen. RALUNDBOEG, 1153 M. 12.05—1.20 Orkestconcert 2.504.50 Orkestconcert en voordracht 7.501.20 Dansmuziek. Di verse dansorkesten. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Voor drachten. Berichten 11.2012.15 Gramo foonpl. 12.50—1.20 Gramofoon 1.20— 3.20 Lezingen, lessen 3.204.50 Orkest- concert 4.50—7.20 Voordrachten 7.20 Zangspel: „Das Erwachen des Löwen", Joh. Brandi 8.50 Oude Dansmuziek 9.40— 11.50 Nieuwe Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8 05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert. Orkest en soliste. BOTTERDAMZVID-AMEEIKA-LIJN. AECHIEA (thuisr.) 17 Jan. van Victoria. ALUDRA (uitr.) pass. 17 Jan. Fernando Norovha. EMZETCO LIJN. JONGE JOHANNA 18 Jan. van Rott. naar Savona. HEDEBLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER II 18 Jan. v.m. van Rott. te Gra- vesend. BUSSUM 19 Jan. Dungeness gep. Rott. naar Rio Janeiro. KATENDRECHT 18 Jan. vah Curasao te Rouaan. MAASBRUG 14 Jan. van Rott. te Genua. MAGDALENA 16 Jan. van Baltimore naar Napels. MEEUW, 19 Jan. van Nalmkov te Antwer pen. OUDEWATER 18 Jan. van Gravosa te Ku3tendje. RANDWIJK 19 Jan. Ouessant gep. Baijonne naar Rotterdam. APOLLINARIS IV 17 Jan. van Dover. BATAVIER 1 17 Jan. van Rott. te Hamburg. DONAU. sleepb., 18 Jan. van Southam-ton v. Rott naar Portmouth met een elevator. HENDERIKA ms., 17 Jan. van Ostende te Londen. HONTESTROOM IS Jan. van Amst. te Lon den MARNE, ms., 17 Jan. te Londen ultgekl. n. Parijs. IQ DEEL.IG GR HOUT5TR. 7C>3 HAARLEM TELI2SQ3 13. Niettemin waren het dingen van geen °eteekems, die telkens ais zij de stilte ver baken nem een koude rilling over zyn rug bezorgden. Een muis die aan de ambri- *6ermg knaagde, het toevallig gekraak, dat •hen wei eens hoort van antiek meubilair, "et schudden van de vensterruiten ais een ^r°ege morgenbries langs de vensters streek en nog duizend andere kleinigheden. als ge hun oorzaken kent, vrij onnooze ais ge ze niet kern. u vrees kunnen hl boezemen. Bunen in de tuli vielen van ae kiok drie bldere siagen die stipt den tijd weergaven fn ze bezorgden den stillen wachter een ankloooing bijna. Tegelijkertijd deed zich nieuw geluid hooren. i3rvce gluurde n de richting van den naard. vanwaar het Séliud gekomen was 'f Was een eigenaardig |5dempt geiuid. ais gleed er iets over goed 8®óliede rollenes. Een uiterst zwakke bons ?erd vernomen, maar du was voldoende om en inspecteur, die 'óch al op zijn hoede was, Zijn oogen waren al aan het duister van de kamer gewend geraakt, waar de zware donkere gordijnen zelfs den lichtschemer nog buitensloten, die den dageraad aankon digde. Nog groeide zijn oplettendheid. Het geheele massieve voorstuk van den haard schoot naar rechts en verdween, naar het scheen, in den muur en liet een lange, rechthoekige opening vrij. Hieruit stapte een zwaar gemaskerde ge stalte en bleef een oogenblik weifelend staan. Doodstil ging Bryce op zijn hurken zitten en maakte zich gereed voor den sprong. De gestalte, die blijkbaar overtuigd was, dat alles stil was, gina de kamer door en op de deur toe. die naar de hall leidde Toen de gedaante langs hem liep, sprong Bryce opeens naar voren. Terwijl hij sprong, stiet hij met zijn voet tegen den stoel, en de in dringer, die eensklaps kronkelde als een dang. ontweek den aanval en terwijl Bryce een buiteling maakte, diende hij den inspec teur zoo'n klap achter zijn oor toe. dat deze :ail bedwelmd op den vloer neerruimelde. De va van Bryce werd gebroken door zijn neus, maar zijn gewicht, 'ezamen met de levigheid van zijn val, droeg er weinig toe oij om dat ongelukkige zintuig te verfraaien. Eemge oogenblikken lang lag hy op her dikke oluche karpet, terwijl hil trachtte zijn ver warde zinnen te verzamelen. Hij probeerde nem nog mei zijn voeten te raken, en alhoewel dog verdoofd, sprak hi) met inspanning „Verroer ie me' of her is ie laatste oogenblik Een zacht klikken was het antwoord hier op, en terwijl een en ander hem helder werd. merkte hij op, hoe de haard weer op zijn oude plaats terug kwam. Hij liet zijn pistool zakken. Een oogenblik stond hij besluiteloos, zou hij zijn ongezienen bezoeker volgen of de plaat poetsen Een zacht gedruisch boven hem deed hem tot het laatste besluiten en zachtjes sloop hij naar de hall en verliet het huis door de voordeur. Geen oogenblik te vroeg. Toen hi) de deur zachtjes sloot hoorde hij het onmiskenbaar geluid van iemand die de trap afdaalde, misschien een bediende, die hem had hooren vallen. Gezichten trekkend en met zijn hand over zijn beschadigden neus wrijvend, die hevig bloedde, haastte hij zich weg, ten prooi aan de vreemdste gedachten. Al had hij geen greintje vastheid om zijn theorie te staven, toch was. hij er van over tuigd, dal hij zijn handigen tegenstander had herkend. In dat ééne oogenblik, dat hij den indringer had gezien, vóór deze zij waarts stapte, hadden zich alle bijzonderhe den aangaande den lichaamsbouw en de verschijning van zijn regenstander onuit- wischbaar in zijn herinnering vastgezet. En de slotsom van al die bijzonderheden smolt ineen tot het feit, dat zijn bezoeker Leslie Wace geweest was. Dat. zoo overwoog Bryce, zou hem van pas kunnen komen Den volgenden morgen was Bryce uiterst slecht gehumeurd en het vriendelijke „goe den morgen" van Guest, beantwoordde hij met een kort brommen. Zijn neus droeg spo ren van een ontmoeting met een voorwerp, dat onloochenbaar harder was dan deze, en was uitermate gevoelig, wat nog verergerd werd, doordat hij een kou had gevat, die hem verplichtte zijn neus dikwijls te beroeren. „Hallo", grinnikte Guest, „heeft je vrouw er een beetje te hard met de braadpan op ge mikt Met gevoelens wier juiste diepte door geen inenschelijk wezen te peilen zijn, en daar ieder antwoord, hoe vinnig ook, hem nog te zachtzinnig toescheen, zette Bryce zich zwij gend aan zijn lessenaar. De strijd, die woedde m de ziel van in specteur Bryce, terwijl hij zocht naar een beleefd antwoord verhoogde ten zeerste, en niet onverholen de vroolijkheid van Guest. „Ze is zeker wat te hartstochtelijk geweesi bij het zwaaien van den schoenborstel veronderstelde hij koddig. „Of is ze er nog niet goed mee op de hoogte hoe ze een strijk ijzer moet hanteeren Op welke deelnemende vraag inspecteur Bryce antwoordde met een geweldig „Vent hou te leelijken snater de hevigheid van Zijn gezegde werd echter een weinig getem perd door de gestremde functioneering van zijn reukorgaan. Guesi liet nu zijn boertigen toon achter wege. „Geslaagd vroeg hij. „Neen bromde Bryce en stond op om de ochtendpost re openen. Het binnentreden van sir Arthur Sayle maakte een eind aan hun gesprek, en gedu rende eenigen tijd heerschte er stilzwijgen. „Nu jullie hebben dat zaakje aardig in de war gestuurd," ving hij vriendelijk aan, na dat hij de correspondentie had ingekeken. Toen hierop geen antwoord volgde ging Sir Arthur geestig verder „Naar het schijnt, bemerkt geen van u beiden, dat ik hiermede om uitleg verzoek Aldus aangevallen verhaalde Guest het gebeurde van den afgeloopen nacht, terwijl hij zelfs geen verontschuldiging vroeg voor de begane fouten. „De kerel was te glad, mijntieer," besloot hij ten laatste, en met een blik op den neus van Bryce „te gewelddadig." „Zooals ik verwachi had," Dromde sir Arthur, met studie naar zijn nagels kijkend en onbewust van den steek, dien Guest zijn collega gaf. „Ik vermoed, dat wij nog langer het bijtende sarcasme van de geestrijke pen van vriend „Bijstander" zullen moeten ver duren. Daar denk ik uist aan Hij greep naar de telefoon. „Verbindt u me even met de ..Morning Sun", vroeg hij. Een oogenblik was het stil. Toen „met de Morning Sun „Verbindt u mij even inet mr. Bachorlner, verzocht hij het vrouwengeluid, dat ant woordde. „Wat belieft u Is hij er met U spreekt met den assistent-commissaris van politie. Hoe laat ts hij daar wablief O is hij er? Ik dacht, dat hij soms...." Sir Arthur glimlachte en wachtte even. „Hallo, met Bachoffner Met Sayle. Ja, kijk eens hier, u heeft onder uw mede werkers een hij of een zij, die zich „Bijstan der" noemt. lederen morgen vult die vriend een kolom onder de rubriek. „Wat men moet weten." luist. Welnu, die persoon heeft zich de laatste veertien dagen ten onzen koste vermaakt, 't Is een buitengewoon nieuws gierig tongmensch. Hem wacht hetzelfde als Wandsworth als hij ons nog langer tot mikpunt neemt in zijn lasterlijke satyren. Wilt u hem aan zijn verstand brengen, dat „Bijstanders" geen deelnemers zijn, niet waar Wat blieft u Onaantastbaarheid van de pers Geef hem den raad ons 'n week of twee me rust te laten. Dank u Sir Arthur hing de telefoon weer op met een geheimzinnig lachje. „De onschendbaarheid van de pers schamperde hij. en verdiepte zich in zijn brieven. Bryce nam de telefoon op. „Londen Wall, vier, negen, negen, drie juist Londen Wall. vier, dubbel negen, drie-ie I" „In welke kamer bevindt zich op het oo genblik Farrel Massey, Guest vroeg sir Arthur, die bij die vraag aan de deur bleef staan. „Acht en veertig, mijnheer," antwoordde Guest. „Dank u." Sir Arthur ging heen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9