mmsm HH f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- de bevoegdheid van burgemeester en CREDO PUGI0 WETHOUDERS IN DE „TRIBUNE"-KWESTIE WOENSDAG 21 JANUARI 1931 Dit nummer bestaat uit drie bladen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ONEVENWICHTIG R.K, KIESVEREEÜÜGSNG Daar het bestuur is gebleken, dat er een misverstand is ontstaan over de toepassing van het reglement, wordt alsnog tot 1 Februari gele genheid gegeven tot het indienen van candidaten voor den gemeen teraad. Het indienen moet geschie den bij den secretaris van het Cen traal Bestuur, J. Adelaar, en moet vergezeld gaan van de reglementair voorgeschreven 20 namen. HFT BESTUUR mz Nieuw lawine-ongeluk Negen skiloopers bedolven Doodelijk ongeluk te Santpoort Auto door den trein gegrepen Engelsch stoomschip aan den grond Bij de Noorderpier te IJmuiden VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER Si ZOON Telegrafisch Weerbericht Aardschokken op Midden-Java Zes dooden Cijfers uit China BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17671 Alle abonne s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden j 0 jTl00 ««en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerineen: I UUUU." Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ol arm bij verlies van *n anderen vinger. II' Het zal thans niet moeilijk vallen om fcan de hand van de voorafgaande uit eenzetting de vraag te beantwoorden of S. en W. verplicht zijn bij aanvaarding door den Raad van het voorstel-Joosten ..De Tribune" wederom in de leeszaal te doen deponeeren. De gestelde vraag lost zich op in deze andere: heeft de Raad bij het in het leven roepen der openbare leeszaal het vullen van deze leeszaal met lectuur ter uitvoering aan B. en W. overgelaten. Ja of neen? Zoo ja, dan handelden B. au W. volkomen binnen den kring hun- Uer bevoegdheid, toen zij besloten „De Tribune" te verwijderen en zijn zij in geenen deele verplicht aan de in het Voorstel-Joosten opgelegde opdracht te voldoen. Integendeel is alsdan het voorstel-Joosten, hetwelk beoogt B. en W. voor te schrijven, op welke wijze 2ij een raadsbesluit moeten uitvoeren, staatsrechtelijk onjuist te achten. Zoo men de geschiedenis van de op richting der openbare leeszaal nagaat en de op de leeszaal betrekking heb bende bescheiden raadpleegt, is het haar mijne meening niet twijfelachtig, dat inderdaad het vullen der leeszaal Uiet lectuur in hoogste instantie ter uit voering aan B. en W. overgelaten is. Op 26 Januari 1921 besloot de Raad in te richten een tijdelijke openbare leeszaal en bibliotheek in de localiteiten der stadsbibliotheek en ter inrichting van die leeszaal een bedrag ter beschik king van B. en W. te stellen. Op 27 Juli 1921 werd besloten de haam der Stads-bibliotheek te wijzigen, ingaande op 1 Januari 1922, in „Stads bibliotheek en leeszaal" en over te gaan tot het instellen van een Commissie van Toezicht voor de Stads-bibliotheek en leeszaal. Op 22 Maart 1922 werd vastgesteld een verordening, regelende de samen stelling en den werkkring van genoemde Commissie van Toezicht. Bij deze verordening werd de commis sie in hoofdzaak tot taak gesteld het Uitoefenen van toezicht op de keuze der san te schaffen werken door den Direc teur, wiens instructie door B. en W. Viordt vastgesteld en het dienen aan B. en w. van advies omtrent alle zaken, de stadsbibliotheek en leeszaal betref fende. Hieruit blijkt onomstootelijk, dat de ftaad zich heeft bepaald tot het oprich ten van de leeszaal en tot het beschik baar stellen van de daarvoor benoodigde Selden, doch de nadere uitvoering dezer °Prichting en de inrichting dezer lees taal heeft overgelaten aan anderen. In laatste instantie zijn deze „anderen" Uitsluitend B. en W. en niet de commis- 6le en niet de Directeur. Dit volgt zoo vel uit het feit, dat de instructie van den Directeur door B. en W. wordt vast gesteld, als uit de zinsnede, dat de com- Uilssie B. en W. van advies dient; mede Vloeit het hieruit voort, dat, waar de f^aad volgens het bevoegde oordeel van Cppenheim niet in staat is aan de com missie uit den Raad, bedoeld in artikel der gemeentewet zelfstandig beheer Uiet uitschakeling van B. en W. op te dragen, zij a fortiori niet bij machte Is dit te doen ten aanzien van een commissie, waarin ook niet-raads>jden Zitting hebben, waardoor aan deze com missie strikt genomen een wettelijke grondslag ontbreekt; ook blijkt het heruit, dat de Raad geen regeling ge troffen heeft, dat bij eventueel verschil Van inzicht tqsschen commissie en B. W. beroep voor de commissie op den *taad openstaat, hetgeen tot gevolg heeft, dat bij een dusdanig geschil de beslissing met uitschakeling van den ftaad by B. en W. ligt. Ten slotte vloeit bet voort uit de bepaling van artikel 179 Sub e der gemeentewet, dat aan Bur gmeester en Wethouders het beheeren der inkomsten en uitgaven van de ge rente toekent, voor zoover dit niet aan ahderen is opgedragen. Onder die „an deren" zijn uitsluitend te verstaan de °Utvanger en de personen, bedoeld bij artikel 115 bis gemeentewet. In geenen deele gedoogt deze toevoeging evenwel, dw, gelijk Oppenheim het uitdrukt, „de raad een deel van dit beheer aan door bem aangewezen ambtenaren of com- bdssies, met terzijdestelling van burge meester en wethouders opdraagt". Hoe a°Uden B. en W. de inkomsten en uitga- Veh, betrekking hebbende op de leeszaal, daar behooren kunnen beheeren, voor ^elk beheer zij en zij alleen tegenover öfm raad verantwoordelijk zijn, wanneer bij hen. doch bij de niet-verantwoor- ebjke commissie de definitieve beslis- **dg lag, hoe de voor de leeszaal be- ^blkbaar gestelde gelden behooren te 0rden besteed? *ïet antwoord op de vraag of de Raad at vullen der leeszaal met lectuur en beheer over de leeszaal In hoogste instantie aan B. en W. heeft toever trouwd, kan derhalve niet anders dar. bevestigend luiden, waaruit, gelet op het voorafgaande, vanzelfsprekend volgt, dat dan ook B. en W. volkomen bevoegd zijn zelfstandig te besluiten, wat al of niet in de openbare leeszaal ter lezing behoort te liggen, hetgeen wederom met zich medebrengt, dat, waar B. en W. ten aanzien van de wijze van het te voeren beheer geen instructie van den Raad hebben af te wachten, zij volkomen be voegd zijn om bij aanvaarding van het voorstel-Joosten „De Tribune" des ondanks uit de openbare leeszaal ver wijderd te houden. Hieruit volgt, dat B. en W. bij de be handeling der Tribune-kwestie in Maart 1930 ten onrechte de beslissing over de vraag of „De Tribune" al of niet uit de leeszaal behoorde te worden verwijderd, aan den Raad hebben overgelaten; deze beslissing lag niet bij den Raad, doch uitsluitend bij B. en W. Te dezer plaatse moge de wensch wor den uitgesproken, dat B. en W. in deze kwestie zich ernstig rekenschap zullen geven van hunne op dit punt bestaande bevoegdheden, dat zij niet zullen wij ken voor verzoeken, bevelen, instructies van den Raad op een gebied, waarop de Raad deze niet heeft te geven, doch dat zij streng zullen vasthouden aan het eenmaal door hen genomen, door het katholieke volk eenstemmig toegejuichte besluit, dat het schaamtelooze dagblad „De Tribune" niet meer in de gemeente lijke leeszaal ter lezing zal worden ge legd. Tot slot zij het mij vergund den pa ladijnen voor het vrije woord den weg te wijzen, waarlangs zij „De Tribune" weer in de openbare leeszaal kunnen binnenhalen. Dit wordt niet bereikt door een voor stel in den trant van dat van den heer Joosten of door een opdracht of een be vel aan B. en W.f die, gelijk uitvoerig werd betoogd, een en ander rustig naast zich neer kunnen leggen. Wenschen B. en W. niet mede te wer ken aan de vermenging der bevoegdhe den van Raad en B. en W., houden zij streng vast aan hun volkomen terecht genomen besluit, dan is de eenige weg om de Haarlemsche burgerij in de lees zaal niet langer verstoken te houden van de kostelijke opvoedende en hoog staande lectuur, die „De Tribune" biedt, dat de Raad het besluit neemt, om het zeer ruime terrein van uitvoering, het welk hij ten aanzien der leeszaal voor B. en W. afbakende, in te perken. Dit kan worden bereikt door een wij ziging van het raadsbesluit van 27 Juli 1921, hetzij in dier voege, dat voortaan de Raad beslist, welke boeken en tijd schriften al of niet in bibliotheek of leeszaal aanwezig zullen zijn, hetzij doordat een nieuw artikel wordt inge voegd, luidende b.v.: „in de openbare leeszaal zal steeds aanwezig moeten zijn het dagblad „De Tribune", Het eerste is niet aanbevelenswaar dig, wijl het den Raad zou overstelpen met een arbeid, waartoe hij noch den tijd, noch de capaciteiten bezit. Het tweede zou op niet onvermakelijke wij ze demonstreeren waartoe verkeerd be grepen vrijheidslust al niet voeren kan. Het maakt wel eenig verschil of men B. en W. verzoekt een bepaald blad niet te verwijderen, dan wel of men besluit een verordening te wijzigen uitsluitend en alleen om dit bepaalde blad toch maar voor de openbaarheid te kunnen bewaren. Mocht de Raad er inderdaad toe over gaan, niet om een verzoek of bevel te richten tot B. en W., waaraan B. en W. niet gehouden zijn gevolg te geven, doch om expresselijk in afwijking en derhalve met wijziging van een sedèrt tien jaren bestaande verordening het besluit te nemen, dat „De Tribune" in de openbare leeszaal ter lezing nedergelegd behoort te zijn, dan is hiermede voor den Bur gemeester tevens de gelegenheid ge schapen om bedoeld besluit per om gaande overeenkomstig artikel 70 der gemeentewet aan de Kroon voor te dra gen ter vernietiging wegens strijd met het algemeen belang. Het is mijn hartgrondige wensch, dat B. en W. door niet op het verzoek van den heer Joosten in te gaan, den Raad mogen dwingen zich positief uit te spreken, of „De Tribune" hem inderdaad zóó ter harte gaat, dat hij daarvoor expresselijk tot wijziging van een ver ordening zijn toevlucht zal nemen en dat, mocht dit het geval blijken te zijn, de Burgemeester de Kroon in de gele genheid zal stellen, ten deze een uit spraak te doen. Zoowel de Burgemeester als B. en W. zullen van den dank van het katholieke volk verzekerd kunnen zijn. Mr. dr. F. A. BIJVOET. Het trekt den laatsten tijd steeds sterker de aandacht, dat door het we- reldbedrijf van Philips te Eindhoven op korten termijn massa's arbeiders ont jagen worden. Volgens de „Limburger Koerier" zijn er in het begin van 1930 bij Philips 2500 arbeiders ontslagen, hetgeen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar gevolgd zou zijn door een nieuw ontslag van 2000 arbei ders; en toen het blad dit mede deelde, zou er weer een nieuw massa ontslag op komst zijn geweest. Het Limburgsch orgaan vermeldde er bij, dat het gemeentebestuur van Eind hoven en de Arbeidsbeurs aldaar voor bereidende maatregelen treffen om den schok op te vangen. Een correspondent van „De Maas bode" is daarna op informatie uitge gaan, en, naar diens inlichtingen luid den, zou het aantal arbeiders bij Philips nog ongeveer 15.000 bedragen, in elk geval geen 18.000 meer, terwijl de ontslagen er nog geregeld dóór gaan. En de gemeente Eindhoven rekende er volgens bedoelden correspondent op, dat er binnenkort nog 2000 man ont slagen zou worden. De leiding der Philipsfabrieken heeft deze cijfers als onjuist gequalificeerd, maar deze cijfers werden door de direc tie van de Eindhovensche Arbeidsbeurs bevestigd; en de Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders te Eindhoven deelde mede, dat op het oogenblik bij Philips niet meer dan 14.000 a 15.000 arbeiders werkzaam waren, en dat ook aan 20 ingenieurs per 1 Maart ontslag was aangezegd. En dan te bedenken, dat het aantal geëmployeerden en arbeiders bij Philips in het jaar 1929ruim 2 3.0 00 be droeg! Wat de directie er ook van zeg gen moge het aantal ontslagenen sinds 1929 isAmerikaansch. Het scheen allemaal zoo mooi, toen er, nog niet zoo heel lang geleden, de tienduizendste arbeider bij Philips in dienst trad, en wij herinneren ons nog de mooie plaatjes, waarop wij den direc teur der Philipsfabrieken den tien-, en later den twintigduizendstén arbei der bij diens blijde incomste de hand zagen drukken; maar wij hebben ons terstond afgevraagd: hoe zal dit eindi gen? Thans staan wij voor het feit (wij willen over één a twee duizend ontsla gen niet redetwisten), dat sinds 1929 bij Philips rond 7000 werkkrachten ge daan gekregen hebben. Dat is iets ontzettends. Want het moge waar zijn, dat Philips er naar streeft, het afvloeiings proces zoo „pijnloos" mogelijk te doen verloopen door eerst de Belgen, daarna de dorpelingen en ten slotte de Eind hovensche arbeiders voor ontslag in aanmerking te laten komen dit alles neemt niet weg, dat ieder betreffend gezin op de Fhilips-inkomsten was inge steld, terwijl het voor de gemeenschap niets uitmaakt, of de gedupeerde een Belg, een dorpeling of een Eindhovenaar is. Het aantal ontslagen sinds 1929 staat in absoluut geen verhouding tot den korten tijd, waarin deze ontslagen gege ven werden (en nog gegeven worden); evenmin als de aantallen nieuwe arbeidskrachten indertijd geëvenredigd waren aan de korte tijdsbestekken, waarin zij werden aangenomen. Zoowel voor als tijdens de krisis ging men buiten de maat. Allemaal gevolg van het feit, dat men zich niet instelde op voorziening in werkelijk bestaande behoef ten, maar zich (en anderen!) waagde aan speculatieve opzetten. Niet een gezonde en redelijke voor ziening in bestaande behoeften, maar winst zonder meer, gesymboliseerd in hoogstaande aandeelen, was het doel hetgeen ook zeer tragisch spreekt uit het feit, dat er geen reserve gekweekt werd tot weerstand in geval van ma laise en werkloosheid: zoogenaamde winsten heeft men als echte winsten beschouwd en aan aandeelhouders, enz. ten goede laten komen zoogenaamde winsten want deze winsten hadden ten deele gereser veerd moeten worden als „weerstands- kas" voor de kwade dagen, welke na een zoo „voorspoedigen" opbloei bijna wis kunstig zeker voorspeld hadden kunnen worden. Thans worden door Philips de arbei ders bij duizenden op korten termijn ontslagen, zonder dat er een behoorlijke wachtgeldregeling of een andere be hoorlijke verzekering tegen werkloos heid bestaat en het gevolg is, dat de gedupeerden nadat de periode van winst-uit-deze-mensehen voor Philips voorbij is komen ten laste van de gemeenschap. Men spreekt er wel eens van, dat de werkloozen leven van de overheidskas, maar wie zijn het, die op diezelfde kas n u parasiteeren? En door middel daarvan hun zoo ge- makkelijk verworven bezit veilig gesteld houden? Er is hier iets niet in den haak. En nu komen wij tot de moreele strekking van dit artikeltje: Wél zwaar drukt op den werkgever, vooral in het grootbedrijf, de verant woordelijkheid voor alle arbeidskrach ten, welke eenmaal aangenomen wer den. Iedere kostwinner beteekent het leven van meestal een gezin. En welk een heerlijk-groote betee- kenis heeft ook maar één gezin in onzen tijd! Zij, die een zoo verantwoordelijke taak op zich nemen, vele gezinnen te doen leven, moeten er dus wel diep van door drongen zijn, dat de arbeider niet zon der meer een geld-produceerend instrument mag zijn, dat men weg werpt, als het, uit welke oorzaak ook, zijn geldproductie-kracht heeft verlo ren, doch dat ook voor de arbeiders aan de toekomst gedacht moet worden. Om zich van deze moreele verplich ting te kwijten, zullen de werkgevers hun bedrijven van den grond, af stevig moe ten fundeeren, zullen zij zich aan geen ekonomischen „revolutie-bouw" mogen wagen en er voor moeten zorg dragen, dat het bedrijf zelf sterk genoeg zal zijn om in kwade dagen de eerste schokken op te vangen, zonder dat direct de ge meenschap de gevolgen te dragen krijgt van daden en (misschien) waagstuk ken, waarvoor anderen verantwoor delijk zijn. De heer J. P. Maas, de bekende beeldhouwer te Haarlem, wordt morgen 70 jaar Naar uit Bad Tölz gemeld wordt, heeft in het gebied Benediktenwand, een ernstig lawine-ongeluk plaats gehad. Elf skiloopers uit München, werden tijdens een tocht, door een lawine verrast, waardoor negen personen werden bedolven. Er is onmiddellijk een manschappenwagen door de skiclub naar de plaats van de ramp gezonden, terwijl ook particuliere auto's der waarts zijn vertrokken. Ook de lands- politie van München heeft een reddings expeditie uitgezonden. Het betreft hier een ploeg beambten van landspolitie of rijksweer, die in het gebied van de Benediktenwand aan een ski-cursus deelnamen. Van de negen verongelukten zou er In- tusschen reeds één bewusteloos gered zijn. Men vreest voor het leven der anderen. Later is er één gered; de anderen zijn omgekomen. Omtrent het lawine-ongeluk in het gebied van de Benediktenwand wordt nog verno men, dat de acht verongelukte skiloopers behooren tot de landspolitie, die een skicur sus volgden. Tallooze reddingsexpedities zijn uitgezonden. Voor morgen zullen waarschijn lijk geen nadere berichten omtrent de ver ongelukten worden vernomen, aangezien het omhoogstijgen naar de plaats van het onge luk en het ruimingswerk vele uren in beslag nemen. Aanzienlijk vervoer van Ned. tulpen Op één morgen 864.000 bollen te Londen verladen Deze week bereikte het vervoer van Ne derlandsche tulpen aan het Liverpoolstreet- station te Londen een record. Op één morgen werden nl 864.000 bollen met een gewicht van 45 ton verladen. De dichte mist de oorzaak Hedenmorgen te kwart over tien heeft op den onbewaakten overweg in den Duin- en Kruidbergerweg, te Santpoort, 'n ernstig on geluk plaats gehad, dat aan een autobe stuurder het leven heeft gekost. Vermoedelijk door den dichten mist, be merkte de bestuurder van een vrachtauto van een broodbakkerij niet, dat een elec- trische trein naderde van den dienst Velsen Haarlem, en op den overweg gekomen, werd de vrachtauto door dezen trein aange grepen en meegesleurd. De auto, welke was van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, werd vernield, ter wijl de bestuurder op slag gedood werd. Het treinverkeer ondervond vertraging en werd door overstappen onderhouden. Nader vernemen wij, dat het ongeluk ge schied is met een auto, genummerd G. 50138, van de Eerste Haarlemsche Brood- en Koek- bakkerij N.V., gevestigd aan de Bakenesser- gracht, en dat de electrische trein, welke den auto greep, was trein no. 2631, welke om 9.37 uur uit Haarlem was vertrokken. De auto, die op den Duin- en Kruidberger weg in de richting HaarlemIJmuiden reed, moet op den overweg gereden hebben, toen de trein hem greep, en door hem zijn voort geduwd, want geen der langs de baan staande masten voor het dradennet is be schadigd. Het uitzicht by den overweg, welke de eenige in den lande is, waar zonder onder breking een rood flikkerlicht als waarschu wing werkt, is aan de zijde waar de auto aankwam, zeer goed, doch de zeer dichte mist, die het niet mogelUk maakte, verder dan een tiental meters voor zich uit te zien, is de oorzaak, waardoor de autobestuurder den trein niet heeft zien en hooren aanko men. De auto werd, zooals wij hierboven reeds meldden, geheel vernield. De houten carros serie lag geheel versplinterd langs de baan verspreid over een lengte van ongeveer 200 meter. Het truck-stel lag, waar de trein, die ter plaatse een snelheid heeft van 7580 K.M., tot stilstand kwam. Het rechtervoor- en achterwiel was afgereden, de cabine gedeel- teiyk ingedrukt, terwyi de beide andere wie len ontwricht aan het onderstel waren biy- ven zitten. Op ongeveer 100 meter van de botsing plaats werd het lijk van het slachtoffer (de man most onmiddeliyk gedood zijn) langs de iyn gevonden. De man moet tesamen met de houten carrosserie van het onderstel van den wagen zijn weggeslingerd. Uiteriyk ver toonde het ïyk geen wonden, en waarschijn- ïyk is de man aan inwendige verwondingen of door den schrik overleden. Per gemeenteiyken ziekenauto, welke in- tusschen ter plaatse gekomen was, werd het stoffelijk overschot van het slachtoffer naar de Algemeene Begraafplaats „De Biezen" overgebracht en daar door de politie in be slag genomen. Op de plaats des onheils waren spoedig de Velsensche politie met haar commissaris en een ad.' -inspecteur van Vervoer uit Alkmaar, die op weg naar Haarlem was, aan wezig. Onder leiding van een opzichter van weg en werken werd door een ploeg wegwerkers het opruimingswerk begonnen. Overal langs de iyn werden deelen van den auto en zijn inhoud aangetroffen. Brooden, ontbytkoek, beschuit, deels door den trein stuk gereden, kisten, blikken biskwie, enz. lagen tusschen de sporen en daarlangs ver spreid. Het treinverkeer werd op het spoor Velsen Haarlem onderhouden, totdat het andere spoor was vry gemaakt. Na een uur was men daarmede gereed. De aanrijdende trein heeft zoo goed als geen schade gekregen. Een der ruiten werd vernield. Het slachtoffer, dat genaamd was H. Prey- den en woonde Rozenhagenstraat 42 te Haarlem, was gehuwd en laat een vrouw en één kind achter. Een vreemden Indruk maakte het, zoo deelde men ons ter plaatse van het ongeval mede, dat reizigers, die in den aanrydenden trein zaten, toen zij na de botsing uitgestapt waren, zich, als ware er niets ernstigs ge beurd, te goed deden aan de nog eetbaren inhoud van den auto en langs de baan rustig koek en beschuit gingen staan eten. Hedenmorgen is dicht bij de Noorderpier te IJmuiden het stoomschip „Fendeen" aan den grond geraakt. Het schip heeft assistentie gevraagd. De „Pendeen" is een vrachtschip van 4174 ton van de R. B Chellew Steal Navigation Company Limited te Falmouth. Het schip had een lading graan aan boord van Rosario, met bestemming naar Amster dam. Volgens te IJmuiden ontvangen berichten, zou het schip water maken in ruim I en in den voorsteven.' De s!eepbooten „Vlaanderen" en „Stentor" zijn ter assistentie uitgevaren. Nader wordt gemeld, dat de „Pendeen" nabij de Noorderpier, door den dichten mist misleid, op de blokken stiet, waardoor een groot gat aan bakboordzijde ontstond. Bü den kop van de pier zwaaide het schip vast en kwam aan den binnenkant van 't uit einde der pier te liggen. Het levert geen ge vaar op voor de scheepvaart. In de voorpiek en in ruim I staan 17 voet water. Het bureau wysmuller te IJmuiden heeft met den kapitein een contract afgesloten be treffende het vlot brengen van het schip. Reeds is een tweetal sleepbooten by het ge strande vaartuig en verder zijn nog ontboden de „Groningen", uit Nieuwediep, de „Fries land" en de „Utrecht" uit Vlaardingen en het bergingsvaartuig „Dolffin." De duiker Van Drimmelen stelt een onder zoek naar de schade in. Aangenomen wordt, dat na vlotbrenging van het schip, de lading uit het voorruim gelost zal moeten worden, alvorens het schip naar Amsterdam kan opvaren. Auto op onbewaakten overweg te Sant poort gegrepen. Dc bestuurder gedood. cblz. 1, 1ste olad) Wetteiyke regeling verkoop van alcohol houdende dranken. (blz. 2, 3de blad) Aanvaring op den Nieuwen Waverweg. (blz. 3, 2de blad) Verschenen is het verslag der Staatscom- missie-Rutgers inzake herziening der Lager Onderwijswet-1920. (blz. 2, 2de t.ad) Voorloopig Verslag Eerste Kamer over de Tarwewet. (blz. 2, 3de blad) Aan de Noorderpier te IJmuiden is een Engelsch stoomschip aan den grond geioo- pen. (blz. 1, 1ste blad) By" aardschokken op Midden-Java werden 6 personen gedood door het neervallen van schoorsteenen. (blz. 1. 1ste blad) Van den Volkenbond. De voorbereidende ontwapeningscommissie. (blz. 1, 3de blad) Hoe Frankrijk zich bewapent. (blz. 1, 3de blad) ..Angstwekkende cijfers over de terreur in de Chineesche provincie Sjensi. (blz. 1, 3de blad) Hevige Spaansche griep in Spanje. (blz. 1, 3de blad) Ernstig lawine-ongeluk in de Beiersche Alpen 8 dooden. (blz. 1, 3de blad) De Fransche Kamer kent mevrouw Joffre een extra pensioen toe. (blz. 1, 3de blad) Werkloozen planderen te Oklahoma een magazijn van levensmiddelen. (blz. 1, 3de blad) Rapport van de Amerikaanschc staats commissie over de toepassing van het drankverbod. (blz. 1, 3de blad) Zal de Ontwapeningsconferentie te Lau sanne plaats hebben? (blz. 1, 3de blad) Storm op dc Zwarte Zee vergaan. Vele schepen Cblz. 1, 3de blad) De bandjirs op Sumatra. (blz. 1, 3de blad) Rede van Dr. Cnrtius over het Dultsche memorandum tegen Polen. (blz. 2, 1ste blad) Barometerstand 9 uur van.: 770, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.55 uur. Hoogste barometerstand 773.3 mlt te Karlstadt. Laagste barometerstand 746.2 m.M. te Vestmanoeur. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- oostelijken wind, gedeeltelik bewolkt, wei nig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Gisterenmorgen om 7 uur werden hevige aardschokken geconstateerd in Midden-Java. Deze schokken vonden echter hun oorsprong niet in de werking van den Merapi. Zy richtten materieele schade aan in de inlandsche dorpjes Boemiajoe en Proepoek. Zes inwoners werden gedood door het neervallen van de schoorsteenen van een ta- piocafabriek. 400.000 menschen als slaven verkocht, twee millioen menschen omgekomen, duizenden dorpen verlaten Een bericht uit Nanking over de bevindin gen van een specialen commissaris, die een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand in de provincie Sjensi, meldt, dat er in de laatste jaren ongeveer 400.000 menschen als slaven zyn verkocht, omstreeks twee mil lioen tengevolge van hongersnood en droogte zyn omgekomen en dat duizenden eertijds welvarende dorpen verlaten zyn en onbe woonbaar zyn geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1