mmha-stichtim TENTOOKSTEUMS ikMsfiRtóii Ml' mi Bij Gevatte Koude Cansmirin- AUTOMOBIELEN VERSLAG STAATSCOMMISSIE-RUTGERS 23 JANUARI -1 FEBRUARI IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK UIT DE PERS MOTORRIJWIELEN Herziening Lager Onderwijswet 1920 De grondslagen der bestaande wet dienen gehandhaafd Verschuiving van lasten Financieele gelijkstelling voor het buitengewoon onderwijs. Vermindering vén het aantal onderwijzers met pl.m. 2500 Het voorkomen van kleine scholen De opleidingskosten K Al Koorts* Rhou mare k "3®' '"rtabletten ^ooris, KtieiimatieK Wem9beWenwJle8enVervalschmaa» Godlastering UIT DEN OMTREK R. K. Kiesvereenigig „Santpoort-Station" VELSEN SPAARNWOUDE HILLEGOM INGEZONDEN IPiSHaHmMMaMgB OPENING VRIJDAGMIDDAG 2 UUR TOEGANGSPRIJS F 1.20 DAMMEN Om de persoonlijke kampioen schappen van Haarlem en omstreken SPQjRT EN SPEL D. H. V B AUTOMOBILISME Verschenen is het verslag van de Staats commissie. ingesteld by K. B. van 2 Juli 1926, inzake herziening van de L. O.-wet 1020. De Commissie De commissie was aanvankelijs samen gesteld als volgt: lid en voorzitter mr. V. H. Rutgers, oud-minister van O. K. en W. te Amsterdam, lid en ondervoorzitter Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, te Am sterdam, leden; A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer te Amsterdam, mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen, mr. H. W. J. M. de Jong, lid van den gemeenteraad van 's-Gra- venhage, mr. A. Jonker directeur van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten, te 's-Gravenhage, Ed. Polak, wethouder van Amsterdam, jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, lid van de Tweede Kamer, te Baam, mr. J. Terp3tra. destijds secretaris v. d. Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, te 's-Gravennage, H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, secretaris van den Onderwijsraad, te 's-Gravenhage. mej. J. Westerman, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage, mr. A. l. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer te Utrécht; secretarissen: P. Laban en J. C. Ligtvoet, administrateurs by het departement van O. K. en W Op zijn verzoek werd aan mr. Jonker eer vol ontslag verleend en in zyn plaats werd benoemd dr. W. W. van der Meulen, wethou der van 's-Gravenhage: mr. Terpstra werd, in verband met zijn benoeming tot Minister van O. K. en W., vervangen dcor mr T. A. v. Dyken. referendaris by den Raad van State te 's-Gravenhage. Ais adjunct-secretarissen werden aan de commissie toegevoegd J. M. Erdman, hoofdcommies bij het departe ment van O. K. en W. en mr. Ph. J. Iden- burg, welke laatste werd vervangen, na eervol ontslag op verzoek, door mr. H. J. Tap. De commissie is op 16 September 1926 ge ïnstalleerd doot den toenmaligen Minister van O. K. en W. mr. M. A. M. Weszink. De opdracht Aan de commissie werd opgedragen te overwegen of in de L. O.-wet 1920 wyzigingen behooren te worden aangebracht, waardoor met volkomen eerbiediging van het beginsel der financieele gelijkstelling tegenover de openbare kassen van het openbaar en bij zonder lager onderwys en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onder wys, aan dat beginsel een minder kostbare toepassing wordt gegeven en tevens of, en zoo ja ln hoeverre, kan worden tegemoetge komen aan de klachten, die zoowel door ge meente- als door schoolbesturen worden geuit ten aanzien van hun inziens niet nood zakelijke beperkingen van de vryheid van het oderwijs De commissie verdeelde haar arbeid over twee subcommissies. Door de eerste, die onder leiding van den onder-voorzitter werkzaam wag, werd in hoofdzaak de behandeling voor bereid van de onderwerpen: organisatie van het. Lager onderwijs en interne inrichting van de openbare school, alsmede van de oplei ding van onderwyzers. De tweede subcom missie, onder leiding van den voorziter be handelde in hoofdzaak de punten: alge- meene inrichting van de wet, algemeene be schouwingen van de waarborgen der Grond wet en van de verdeeling van den geldelijken last tusschen het ryk, gemeenten en ver- eenigingen. Rijksvergoedingen aan de ge meenten, titel IV der wet (algemeen), stich ting, enz. van gebouwen voor bijzondere lagere scholen, Ryksvergoeding aan de schoolbestu ren, gemeentelyke vergoeding aan de school besturen. De grondslagen van de bestaande wet De commissie heeft zich in de eerste plaats de vraag gesteld of de grondslagen van de bestaande wet op het lager onderwys moeten bewaard biyven, dan wel of op den grond slag van art. 195 der grondwet een geheel ander dan het thans vigeerende stelsel moet worden gekozen. Na gezette overweging is de commissie tot de slotsom gekomen, dat de grondslagen van het bestaande stelsel moeten behouden blüven. In het bijzonder wat betreft de plaats, die d? gemeente in de L.O.-wet inneemt en wat betreft de verdeeling van de kosten tusschen ha,ar en het Ryk, stelt de commissie geen verandering voor. Alleen merkt de commissie op, dat de verdeeling van de kosten voor het openbaar onderwys tusschen Ryk en gemeen- tep ongeveer dezelfde zal moeten zyn als die van het by zonder onderwys. Aangaande de vraag of inderdaad een tegenstelling bestaat tusschen de verwachting, dat de L.O.-wet 1920 een aanmerkelijke ver lichting van lasten voor de gemeenten zou medebrengen en de uitkomst, die deze wet voor de gemeente-financlën heeft opgeleverd, bepaalt de commissie er zich toe te wijzen op een drietal punten, welke tot voorzich tigheid moeten nopen, alvorens het bestaan van die tegenstelling wordt aangenomen: le Een vergelijking heeft alleen zin, wan neer kapitaaluitgaven en exploitatiekosten niet worden samengeteld, hetgeen by bestaan de sWistieken wel geschiedt; 2e. bij de verwachting, dat de lasten der gemeenten verlicht zouden worden, werden onverplichte toekomstige uitgaven der ge meenten niet in de berekening betrokken; 3e. de financieele resultaten der i. o.-wet 1920 zijn niet geiyk voor a.le «-«r,een-en. Dat in de eene gemeente de gemeentelijke uitgaven voor het onderwas door de wet van 19,20 zijn gertegen en in ie andere gemeente gedaald, is niet een onredelyke achterstelling van de eerstbedoelde gemeente; veeleer was dg vroegere toestand, toen sommige gemeen ten door de kosten van het lager onderwys zeer weinig bezwaard werden, omdat dit in byzondere scholen werd gegeven, onredelijk te. achten en heeft de financieele gelijkstel ling bepaa'deiyk ten doel gehad hieraan een einde te maken. Verschuiving van tasten. Een voorstel der commissie brengt eenlge verschuiving van lasten tusschen Rijk en ge meenten mede; het is de bepaling in het eer st,'lid van art. 56, dat het gemeentebestuur aan het begin van het jaar aanwyst welke onderwyzers voor Ryksvergoeding in aan merking worden gebracht. De bedoeling van deze wijziging is uitsluitend, adminisfratieven omslag te voorkomen. Het resultaat zal in- tusschen ook een gering financieel voordeel voor het Ryk zyn. Geen ve'schulving van lasten is gelegen in het vervallen van art. 68 (mogelijkheid van tydeiyke subsidie aan gemeenten indien deze door onderwijsuitgaven onbillijk zouden wor den bezwaard in verhouding tot haar mid delen) en van het achtste lid van art. 205 (mogelijkheid van jaariyksche tegemoetko ming van Rykswege aan gemeente ingeval van onbillyke bezwaring). Sedert jaren zijn deze bepalingen nauwelijks toegepast. Na de invoering van de wet tot regeling van de fi nancieele verhouding, is er voor behoud van deze artikelen geen grond. Stelt de staatscommissie dus niet een wy- ziging voor van de grondslagen van het fi nancieele stelsel der wet, binnen het kader van het stelsel heeft zy overwogen, of de kosten van de financieele geiykstelüng en de kosten van het lager onderwys als geheel kunnen worden beperkt. Wat het vervolgonderwys betreft doet de commissie geen voorstellen tot wyziging. Wat het buitengewoon onderwys betreft, meent de commissie, dat de nakoming van het voorschrift der Grondwet, dat financieele gelijkstelling van het algemeen vormend by- zonder lager onderwijs eischt met het open baar lager onderwys, niet langer mag wor den uitgesteld. Zy heeft een algemeene wet- telyke regeling ontworpen voor het onder wys aan zwakzinnigen en zeer zwakzinni gen, alsmede voor het onderwys aan schip perskinderen. Door deze regeling zal ook het gemeentelijk onderwys aan déze categorieën van leerlingen steeds op Rykssubsidie aan spraak hebben. De verhooging van de Ryks- uitgaven uit de voorgestelde regeling voort vloeiende, raamt de commissie op f 1000.000, welk bedrag intusschen eerst na een reeks van jaren zal worden bereikt. Ten aan zien van de overige vormen van buitenge woon onderwys zal de door de commissie voorgestelde regeling den bestaanden invloed vrijwel onveranderd laten. Wat het gewoon en het uitgebreid lager onderwijs betreft, moet bij het bespreken van de kosten worden onderscheiden tus schen de salarissen van de verplichte on derwyzers, die voor rekening van het Ryk zyn, en de ko'ten der gebouwen en der ex ploitatie. Het bedrag der salarissen heeft de commissie niet in haar onderzoek betrokken. Het aantal onderwyzers dat voor Ryksre- kening komt, is afhankeiyk van den leertyd, waarin de commissie geen wyziging voor stelt, en van de grootte der schoolklasse. Te dien aanzien is de commissie gekomen tot een ander stelsel, dan thans in art. 28 der wet gevonden wordt voor de berekening van het aantal aan elke school te verbinden on derwijzers, zulks ten einde splitsing van scholen niet in de hand te werken. De com missie heeft voorts gemeend de cyfers in dat stelsel aldus te moeten stellen, dat een ver mindering van de uitgaven daarvan het ge volg is. Het aantal leerkrachten. Volgens het ontworpen art. 28 wordt aan elke school voor gewoon lager onderwys het hoofd bygestaan door ten minste één onder wyzer, zoodra het aantal leerlingen van het voorafgaand kalenderjaar 46 bedraagt: voor elk 45-tal leerlingen boven de 46 wordt een onderwyzer meer vereischt. Voor de scholen voor uitgebreid lager onderwys zyn deze aantallen 27 en 26. Voo rde toepassing hier van wordt een school voor U. L. O. met be- nedenbouw gesplitst. Het hoofd der school wordt geacht aan boven- en benedenbouw werkzaam te zijn. Voor den benedenbouw is een onderwyzer van by stand meer vereischt dan in het eerste lid (betreffende scholen voor gewoon 1. o.) is aangegeven. Het voorstel der commissie zal, wordt het aanvaard, niet ineens ziin volle werking doen gevoelen. Het zal leiden tot een ver mindering van het aantal onderwijzers met ongeveer 1600. De commissie stelt een over gangsbepaling voor, waardoor deze verminde ring in drie jaar bereikt zal worden. Het bedrag aan salarissen, dat daarmede be spaard wordt zal, wanneer het gemiddeld salaris voor het gewoon 1. o. op f 2000 wordt gesteld en voor het u. L o. op f 3000, aan' het eind van die drie jaron rond f 3454000 bedragen, waartegenover een jaarlijks af nemend bedrag aan wachtgelden staat. Na tien jaar zal door het buiten werking gera ken van de overgangsbepaling voor bestaan de kleine scholen, het aantal onderwijzers opnieuw met ongeveer 933 verminderen (be rekend naar den toestand op I Januari 1923), hetgeen een verdere besparing van f 186S000 zal meebrengen. By die besparing is geen rekening gehouden met hetgeen het Rijk aan het Pensioenfonds is verschuldigd, na aftrek van de op de onderwyzers verhaalde pen sioenbijdragen. Een andere besparing zal het gevolg zijn van de door de commissie voorgestelde ge neeskundige keuring van onderwijzers vóór hun eerste aanstelling, waardoor het gevaar, dat in het onderwijzerskorps personen wor den opgenomen, van wie 't ts verwachten is, dat zij over korten tijd als invaliden het Pensioenfonds zullen bezwaren, zooveel mo- gelyk wordt beperkt. De exploitatiekosten der scholen Wat de exploitatiekosten der openbare en byzondere school betreft wordt opgemerkt, dat het bedrag daarvan geheel afhangt van de beslissing der gemeentebesturen, die deze kosten hebben te dragen. De commissie stelt enkele wijzigingen voor, waardoor voorkomen wordt, dat dezelfde soort van uitgaven der byzondere school hetzy als exploitatiekosten, hetzij als kapitaalsuitgaven zal kunnen wor den vergoed. Den termyn, gedurende welken bijzondere scholen voor gemeenterekening 'n boventallige onderwyzer in dienst kunnen '-ouden nadat de gemeente zelve opgehouden heeft boventallige onderwijzers te hebben, wil de commissie van twee op één jaar terug gebracht zien; waartegenover staat, dat de schoolbesturen volgens de voorstellen der commissie tydig zullen weten, wanneer zij tot aanstelling van een boventalligen onder wyzer voor gemeenterekening kunnen over gaan: evenals zy ook tydig het bedrag zul len kennen, dat zy voor exploitatiekosten kunnen besteden. Ook wat de kosten betreft, die de stichting van de schoolgebouwen meebrengt, heeft de gemeente reeds thans ten opzichte van open bare scholen de volledige beslissing en ten opzichte van bijzondere scholen zoodanige bevoegdheid dat zy het in de hand heeft noodelooze kosten te voorkomen. Hier doet zich echter de vraag voor of het aantal scho- n Hevea-product Vraagt het Uw schoenmaker len niet kan worden beperkt. De houding ten opzichte van dit vraagstuk wordt in de eerste plaats bepaald door het stelsel, dat welbewust in de Grondwet is aanvaard. Het voorkomen van stichting van te kleine scholen is met dat stelsel zeker niet m stryd. Deze strekking bezit de bepaling van de L.O.-wet. welke voor bijzondere scholen een minimum aantal leer lingen van 40. 60. 80 of 100, naar gelang van het inwonerstal eischt. De commissie is van oordeel, dat verhooging van deze cijfers geen aanbeveling verdient; zy zijn reeds hoo ier dan door c'e Bevredigingscommissie werd voorgesteld, welke slechts een algemeen mi nimum van 40 leerlingen kende. Voor de openbare school bestaat een dergelyk mini- mumciifer niet Ten opzichte van de kleine openbare scholen handhaaft de commissie het stelsel, dat de betrokken autoriteiten voor ieder geval afzonderlijk beoordeeien of de ge meente zich de kosten van instandhouding van de "cuool behoort te getroosten. Wat de bijzondere school betreft moet, be houdens het niet gesubsidieerd worden van scholen beneden het straks genoemde mini mum-aantal leerlingen, het oordeel over de ncodzakeiykheid van een school, krachtens de bepaling der Grondwet, overgelaten wor den aan hen, die haar stichten. De commissie doet geen andere voorstellen tot beperking van he aantal openbare of bijzondere scholen dan de wijziging van art. 28. welke beoogt splitsing van scholen niet te bevorderen, alsmede de vervanging van de „verklaring" van art. 73 (betreffende het toe komstig aantal leerlingen van een aange vraagde bijzondere school) door een verhoo ging van de waarborgsom voor scho'en met minder dan 150 leerlingen, welke verhooelrg ertoe kan b'jdragen, ongemotivcerden school- bouw te voorkomen. De commissie doet voorts het voorstel om bijzondere scholen te verplichten genoegen ts nemen met het medegebruik van gymnastiek lokalen. Van de tot nog toe vermelde voorstellen der commissie, welke de strekking hebben de onderwijsuitgaven te beperken, kan het te verwachten financieele resultaat niet met volkomen zekerheid worden geraamd. De voorgestelde wijziging van art. 23 brengt echter een besparing van f 3454.000 in drie jaar, na tien jaar van f 5.320.000, waartegen over staat een jaariyks afnemende uitgave voor wachtge'den. Tegenover de besnaring staat een voor een deel door de Grondwet geëischte vermeerdering van Ryksuitgawn voor het buitengewoon onderwys, welke tot f 1.000000 zal kunnen sty gen. Ook de kosten van de opleiding van onderwijzers hebben een voorwerp van onderzoek uitge maakt. Een berekening, waarbij ervan is uitgegaan, dat in de plaats van de 30 Rykskweekschn- len en 73 gesubsidieerde kweekscholen waarr voor op de begrooting 1930 gelden zijn uit getrokken, bij uitvoering van de in de wet van 1920 opgenomen regeling zouden komen 88 kweekscholen en 22 opleidingsscholen, leidde tot de s'otsom, dat de kosten zouden stygen van 4.295.000 (raming voor 1930 bui ten de leerscholen en na aftrek van de op brengst der schoolgelden) tot f 7272.800 (na aftrek van schoolgelden). Indien de in de wet opgenomen opleidingsschool zou wegval len, en door kweekscholen vervangen wor den, zouden de uitgaven stygen tot '7 959.000. Van deze bedragen zouden ƒ2005 400 resp. f 2.508.000 besteed worden aan toe'agen aan onderwyzers in opleiding. De comm'ssie komt tot de conclusie, dat de in de wot van 1920 neer- gelede onleiding niet behoort te worden inge voerd, doch dat het thans overeenkomstig de overgangsbepalingen der wet en daarop steu nende Kon. besluiten bestaande stelsel, dat in de practyk goede resultaten heeft gegeven, als wettelyk stelsel moet worden aanvaard. Ver geleken bi) den bestaanden toestand is in het daartoe strekkende voorstel een bezuiniging niet gelegen, doch een belangrijke siiiging van kosten in de naaste toekomst wordt daar door vermeden. Geen ingrijpende ontlasting van overheidskassen. Indien als resutaat van het onderzoek der commisie belangrijker bezuiniging was ver wacht, dan wijst zy erop, dat, zoolang de Grondwet openbare scholen vordert, die vol ledig uit de openbare kassen worden bekos tigd, terwyl naar denzelfden maatstaf ook de byzondere scholen uit die kassen moeten worden bekostigd, ingrijpende ontlasting van die kassen niet mogeiyk is. In de opdracht der commissie werd behalve op bezuiniging ook in het bijzonder haar aan dacht gevestigd op het wegnemen van niet noodzakelijke beperkingen van de vrijheid van het onderwys. Ook op dit punt heeft de commissie by voortduring haar aandacht ge vestigd gehouden. Verschillende wettelijke bepalingen, die de vryheid van openbare en byzondere scholen beperken, stelt zy voor te verzachten of te schrappen. Zoo wenscht zy aan de gemeentebesturen de vryheid te hergeven aan het hoofd der school al of niet het onderwys ln een klasse op te dragen. Zij wil, in overeenstemming met het bij de Tweede Kamer aanhang ge wetsontwerp, by de regeling van het school geld aan de gemeenten meer vryheid van beweging laten. Zy acht het voldoende 20 uren per week in de verplichte vakken te eischen in plaats van 22 uur. zy wil toe gelaten zien, dat scholen voor uitgebreid la ger onderwijs zich niet beperken tot drie of meer leerjaren, volgende op het zesde leer jaar eener lagere school, doch ook de lagere leerjaren omvatten. Zy wil het onderwijs in vreemde talen niet volstrekt uitgesloten zien in het vyfde en zesde leerjaar. Afzonderlijke nota's zy'n aan het rapport toegevoegd van de heeren A. H. Gerhard, Th. M. Ketelaar, dr. W. W. van der Meu len, Ed. Polak, H. W. Tilanus en mej J. Westerman, o.a. de leerlingenschool betref fende. Aan het rapport is verder toegevoegd een wetsontwerp van 114 artikelen, vergezeld van een uitvoerige memorie van toelicht ng, gevolgd door een vergelijkend overzicht van de artikelen, zooals deze volgens het ont werp zullen lulden, met de daarmede cor- respondeerende artikelen der huidige wet en eenige andere byiagen. MOOiO pijn on Vxiosp Ijn Pr*» ««na Bü Apotb Orogmc» Met Instemming nemen wy het volgende driestarretje over uit „De Avondpost": Het communistische dagblad- „De Tri bune" gaat voort met de heiligste gevoelens van de groote meerderheid des volks te schenden. Bracht het, op den avond voor Kerstmis, een aller-schandelykst artikel over den godsdienst, waartegen wy aanstonds hebben geprotesteerd, gisteravond bevatte het blad een zóó godslasterlijke plaat, dat wij er zelfs gsen nadere aanduiding van willen geven. Het volgt hierin de Russische me thode, vermoedelijk zelfs een Russiscn bevel. Er is onlangs een aangrijpend boek verschenen: „Das Notbuch der Russischen Christenhelt", waarin, onder leiding van dr. K. Cramer uit Gotha, verschillende uitge weken Russische geleerden vertellen, hoe het christendom en de christenen in Rus land vervolgd zijn. Tal van officieele docu menten zyn in dit boek afgedrukt en daaronder verschillende door het bolsjewis me verspreide platen tegen den godsdienst. In grove Godslastering doet wat „De Tri bune" gisteravond te zien gaf, daarvoor in geen enkel opzicht onder. Strafbaar is dit schandelijke gedoe niet. We zullen het moeten dulden. Men kan er van op aan, dat het nog wel erger zal worden. Maar wij willen een andere opmerking maken. Dezer dagen was in den Raad van Haarlem de vraag aan de orde, of op grond van het bovengenoemde artikel, „De Tri bune" uit de openbare leeszaal moet worden geweerd. Eenige vryzinnige raadsleden hebben zich daartegen verklaard. Zij keur den het artikel af, maar wilden niet belaf ten, dat het publiek in de openbare leeszaal van den inhoud van het blad kennis nam. Het wil ons voorkomen, dat deze vryzin- nigen hun opvatting zullen te hebben her zien. Wij zijn zeer zeker ln het algemeen ook geen voorstanders van zulke maatre gelen, maar er is een grens. Waarom een openbaar college niet zou mogen bepalen, dat dergelijke godslastering die in onze oogen erger is dan pornografie, en deze laat men toch ook niet toe? in zijn eigen inrichtingen niet onder de oogen van het publiek zal komen, is ons een raadsel. De zaak in Haarlem staat wy hebben er nog eens nauwkeurig naar geïnformeerd als volgt. B. en W. hebben met 3 tegen 2 stemmen besloten, het blad uit de leeszaal te weren. De 3 zyn de christelyk-hlstorische burgemeester, de chr.-hist. en de katholieke wethouder; de 2 de vrijz.-democratische en de sociaal-democratische wethouder. Toen is in den Raad een socialistische motie ingediend, welke zich tegen het verbod uit sprak. Daarover staakten de stemmen (17—17). en zy komt binnenkort weer in stemming, wy hopen dat ondertusschen de vrijzinnige leden tot het inzicht gekomen zuilen zyn, dat zij niet met de vlag der vrijheid de lading der meest verfoeilijke Godslasteringen mogen dekken. De plaat van gisteravond is een ernstige waarschu wing. Intusschen is er toch nog iets eigenaar digs in het Haarlemsche geval. „De Tribu ne" is uit de leeszaal geweerd, maar -- zoo heeft de directeur bepaald als er bij den concierge om het blad gevraag wordt, moet het gegeven worden. Dit is dwaa'hëid. Men verbiede het blad of men verbiede het niet. Een dergelijke tusschenmaatregel is verwerpelijk. Wy gevoelen heel goed, dat wy, met ons pleit voor een verbod, een voor den liberaal gevoelig en delicaat punt aanraken. Maar wy waarschuwen onze geestverwanten, dat zy niet, ai is het maar uit de verte, den schyn op zich laden, dat zij dergelijke hei ligschennis toelaatbaar achten. Als de zin nen in ons program, die over de hoogc waarde van den godsdienst spreken, iets De- teekenen, dan moeten wy er voor zorgen, dat althans de overheid in haar instellingen dergeiyke bladen niet ter lezing legt. Dat zulk een maatregel in stryd zou zijn met het liberale beginsel, ontkennen wy, wat het geval in kwestie betreft, met alle kracht. De afscheidingskwestie Bovengenoemde Kiesvereeniging hield een ledenvergadering inzake het candidaat stel len voor de a. s. verkiezingen van Prov. Staten. De opkomst was goed te noemen. Nadat de eerste punten van de agenda afgehandeld waren, kwam de candidaat- stelling aan de orde. Nadat de voorzitter op duideiyke wyze aangegeven had, hoe het College van Ge deputeerden en Prov. Staten samengesteld wordt en welke taak en bemoeienissen dit heeft op het gebied van overheid, byzonder ten aanzien van de provincie Noord-Hol land, werd overgegaan tot het noemen van candidaten en vervolgens tot de volgorde. De uitslag der stemming was: 1. P. Heilker, Hoofddorp; 2. Van Wees, 't Gooi; 3. Meyer, Velsen-N.; 4. dr. Droog, Heemstede; 5. Straman, Ouder-Amstel. Vervolgens kwam aan de orde de afschei dingskwestie van de kiesvereeniging van de R. K. Centrale Kiesvereeniging „Velsen", naar aanleiding van een persverslag eener ledenvergadering der R. K. Kiesvereen'g ng IJmuden-Oost, d.d. 26 November 1930. waarin stond, dat deze kwestie aan de hee ren mr. Bomans, mr. Goseling en A. C. de Bruin was voorgelegd. Het antwoord dien aangaande sprak wel voor het beleid der Centrale Kiesvereeniging „Velsen". De voorzitter deelde mede, dat ook ons bestuur zich tot bovengenoemde heeren had gewend en van hen afschrift der geveerde correspondentie had ontvangen. De ant woorden van deze vooraanstaande personen leidden de leden tot een geheel andere con clusie in deze kwestie dan het perverslag aangaf. De vergadering bracht hulde aan de ac- tivitc.van het bestuur en vereenigde zich geheel met zijn inzichten. Aangezien er weinig voor de rondvraag aan de orde was, werd deze geanimeerde vergadering weer t'ldig, na een opwekk-->d en propafgTystisch woordje van den voor zitter, met den Christeliik groet gesloten. De a.s. raadsverkiezingen Op de gros lijst der S. D. A. P. zijn de volgende namen geplaatst: W. F. Visser, P. Schaar, P. F. C. Roelse eh J. Stark, aftredende leden van den gemeenteraad en E. Sanders en D. Zalm. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de Stiersnvereeniging „Voor uitgang", gevestigd alhier. Aanbesteding Gisteren werd in hotel Pietermans aanbesteed door de architecten Earnhoorn en van den Eerden de bouw van de Copex-kantoorgebouwen aan de nieuwe haven, alhier. Voor deze aanbesteding waren 16 biljetten Ingekomen. De inschryvlngen wa ren als volgt: C. J. Jansen, Hillegom 33.300 Gebr. Oosterom, Warmond 29.980 Joh. Seijsener, Hillogom 28.895 Will. Tunissen, Heemstede 32.850 P. Kort v d. Wiel, Rijnsb., Noordw. 33.265 M. Cobelens Zn., Haarlem 31.750 A. J. de Laater en Meyers, Leiden 31.300 C v. d. Vliet, Den Haag 33.590 J. Breevaart, Haarlem 29.800 N. J. Tromp, O verveen 31.600 NijmanRusman, Hillegom 30.898 Th. Renwyk, Sassenheim 30388 S. Strijk, Rypwetering 35.300 Jansen Moen, Haarlem 31.575 Th. v. d. Eosch v. d. Spek, Haag 32.445 C J. Kiebert, Sassenheim 29.749 Het laagst werd ingeschreven door Joh. Seijsener, Hillegom met f 28395; opgevolgd door C. J. Kiebert, Sassenheim met 29749. Gunning aangehouden. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk w 7; m w mmw,m v* «MP W GEOPEND VAN IOV-M.-5N.M', 8NM.-10N.M. TWEEERLEI OORDEEL De uitslagen van de 3de ronde van de wedstrijden om de persoonlijke kamptoen- schappen van Haarlem en omstreken luiden: Dit commentaartje op de kwestie-H. be doelt niet de hier verschenen artikelen van Pastoor Reinenberg en de Hoofdredactie der N. H. C, aan te vullen of er iets aan af te doen. Het wil dit: de aandacht er op vestigen en dit nadrukkelyk, dat er, onder diegenen, die zich voor de jongeren interesseeren en er zich zoo nu en dan graag eens voor warm maken, geheel niets leeft van een communis opinio ten gunste van Heimans gewraakte manoeuvres. Degenen, die zich by de een of andere gelegenheid moeite gaven, de „jongeren" tegen al te generaliserende critiek te verdedigen, maakten altijd voor behoud voor excessen, geloof ik, hoewel zij voor de goede intenties van de lui op kwamen. Dit loopt echter de spuigaten uit. Dat het bewuste geknoei maar iets met katho liek idealisme te maken heeft, kan niet aan genomen worden. Het werk „Ssrenitas" wordt bovendien door de bevoegde critiek afgewezen als in litterair opzicht onbe duidend. Naar inhoud en vorm verwatering dus. Nu „de jongeren" toch aan de orde zyn, kan er neg iets gezegd worden. Wordt die andere jongere, het enfant terrible van de Gemeenschap, nog niet bar vervelend met ziin schetterend kroniek- MO- werk? En moest die man mot zyn pracht- stijl en zijn geestig woord zich niet scha men, zijn kostelijke krachten te verspillen aan het overhoop halen van al of niet imaginaire vuilnisbakken? Talent en enthousiasme, misschien voor goed verloopen in nutteloos of gevaariyk werk. Dit alles neemt gelukkig niet weg, dat de jonge katholli vitaal genoeg biij' en op vele gebieden te zijn. 13335 13518 14247 14264 14301 14615 14382 14693 We hebben onder ons den prozaïst Coolen, 14718 14753 14819 18487 18778 18878 'M'S 16172 den essayist Van Duinkerken, den dichter 16200 162^3 16357 16419 16467 16551 16723 15868 Wildeveld den cultuur-beschouwer Knuvel 16990 17015 17048 17165 17271 17331 17388 17474 T 17478 17540 17987 18158 18179 18254 18281 18478 der, de musici Andriessen en Monniken- 13,373 13539 15/37 js9I6 13922 18975 19255 19514 dam, etc. 19529 19741 19755 19731 19930 20014 20109 20135 Ik geloof, dat de redactie der N. H. Crt. 20195 20300 20314 20=00 20541 20591 20703 20720 een weinig zwaar op de hand was, toen ze f0775 20806 20S10 20838 20910 20956 Hoofdklasse W. Stroo wint "an A. ds Jong, Chr. F. Visse wint van J. B. luiter Jr. De partijen P. G. van EngelenJ. van Looy, J. W. van Dartelen—H. W. Zitman en F. A. Berkemeier—B. Dukel werden afgebro ken en worden op 26 dezer voortgezet. Eerste klasse J. van Berkum—R. Hartgerink afgebroken. Derde klasse H. C. Stappers wint van J. Groen; H. C. J. Andriessen remise met Th. Werdler; C. Dik- ksboom wint van Th. Wesselman; H. J. Rozyn remise met Jac. Fr. van Garderen. De party A. KielJ. P. Exel Jr. werd afge broken. ffN let-Offlcle el) Sfe STAA'iS'OTERIJ. Trekking van Woensdag 21 Januari 1931. 5e Klasse. 3e kilst. HOOGE PRIJZEN. 634, 5221. 7434 elk J 1000. 1689. 2877, 4493. 7S45 elk 4(0. 5595. 6159, 11059, 20752 elk 20O 3987. 6601, 8272, 1US4, 12691, 16416, 18960 elk 73 536 1518 2174 3470 4699 5642 6946 8953 10036 192 763 IfcLS 2192 3568 5147 5807 7033 8977 Prijzen van 170.—. 195 221 321 335 7?- 1640 2'17 3817 5197 6'.'86 7409 9036 IftORll 101 S3 835 1704 2256 4009 525S 6202 7472 9489 llt'lS 850 1896 2567 4333 5363 6208 S421 9598 in'fi' 401 418 1450 1503 1515 1987 3073 2097 2670 2947 33)3 4409 4558 4614 5417 5420 5623 6318 6507 6649 8448 8519 8713 9631 9638 9764 10413 16510 10686 sprak van „kringen", waarin de wein'g verkwikkende mentaliteit zou heerschen van de twee aangeduide heeren. Apeldoorn, 19 Januari. H. AUKES. District Haarlem. JuniorenCompetities. Programma 25 Januari 1931: 1ste klasse Alliance 3T.Y.B.B. 4, 12 uur. O, Gezellen 4Geel Wit 4, 2 uur. H.B.C. 5Concordia 4. 12 uur, Heerenweg. 2de klasse. T.Y.B.B. 5Alliance 4, 2.30 uur. O. Gezellen 5—Geel Wit 5, 3 uur. V.VF. 2—R.K.V.Z. 3, 2 uur. 3de klasse V.V.F. 3O. Gezellen 7, 3 uur. B.S.M. 4—H.B.C. 6, 12 uur. 13 332 585 865 1311 1560 1750 2012 2144 2360 2634 2861 3192 3639 3871 4195 4453 4739 5096 5187 5795 6053 6142 6505 6921 7354 7686 7961 8237 8404 8850 9177 9413 9827 10122 10490 10724 11001 11440 11741 70 352 590 879 133o 1582 1818 2031 2148 2413 2662 2908 3243 3672 4010 4299 4460 4758 5140 5489 5815. 5858 6054 6090 6157 6181 6554 66C0 6937 6945 7374 7394 7693 7748 7974 7989 8285 8287 8489 8501 8898 8916 9180 9193 9433 9464 9886 9889 10130 10132 90 356 636 903 137? 1594 1833 2033 2154 24*8 2694 2924 3269 3674 4021 4305 4508 4875 5199 5542 Nieten. 107 170 429 690 925 13S4 1686 1852 2045 2161 2489 2697 2974 3291 3690 4022 4346 4517 4890 5317 5667 5876 6091 6215 6691 7054 7459 7759 8085 8788 8522 9032 9205 9521 9929 10164 11516 11845 4de klasse Zaterdagmiddag 24 Januari: H.B.C. 8—H.B.C. 7, 3 uur. By terreinafkeuring evengoed bericht stu ren s.v.pl. De competitieleider P. P. SMIT, Santpoort. 12498 12-73 12908 12913 13110 13482 13820 17990 14185 14512 15084 I54SO 15968 10495 10530 10617 10728 I0S24 10853 11052 11178 11217 11527 11618 11919 12165 12575 12589 12920 12981 13155 13179 13524 13554 13S39 14056 14261 14734 15111 15630 13125 13513 13835 14006 14197 14=61 15101 15534 445 716 966 1389 1690 1863 2048 2208 2529 2739 3050 3413 3095 4047 4351 4565 4894 5364 5723 5880 6115 6740 6779 7058 7503 7806 8112 8292 8546 9043 9266 9579 9919 10317 10670 10873 11324 11367 11688 11692 12315 12351 12515 12762 13034 217 469 790 1015 1404 1702 1901 2759 2246 2539 2747 3061 3516 3723 4099 4367 4609 4953 5379 5740 5995 6116 6302 6783 7218 7511 788? 8142 8349 8558 9052 9299 9612 10042 10356 223 511 845 1179 1455 1741 1905 2096 2275 2560 2793 3670 3559 3826 4106 4372 4553 5C61 5437 5754 6003 6126 6329 6818 7235 7538 7890 8192 8360 8769 9068 9344 9780 100 S3 10384 13846 14076 14287 14781 15184 13901 14106 1436 16518 16=40 17161 17197 16128 16149 16585 17492 17761 18124 18697 19254 I95S0 17.5.35 17776 17834 18131 18T75 18733 18888 19283 19302 17204 17209 17575 17650 13031 13206 13584 13866 14101 I432I 14872 14873 152=0 15376 15739 I5827 I58"7 16218 16334 16383 16618 16629 17235 17654 17878 17930 18201 18213 18925 19030 19316 19359 10627 10571 10877 10918 11382 11701 12357 1?S03 13637 13284 13399 13659 13661 13920 14126 14408 14927 15425 15857 16444 16==2 17387 17706 17740 17742 17935 I80'3 18057 18251 18388 19107 19179 19378 19409 16738 17381 309 SS3 861 1204 1747 1953 2104 2319 2624 2817 3133 3571 3843 4164 4387 4692 5092 5481 5760 6043 6133 6369 6904 7210 7566 7938 8210 83S3 8813 9099 9108 9824 10084 10411 10677 10932 11383 11740 12493 12851 13045 13409 13713 13984 14143 14459 14941 15471 15950 16448 16026 17439 18588 19189 19538 19601 l°67f) 19715 19740 19771 1070S 19816 19829 19962 20007 20015 20042 2(053 20065 20100 Naar wy vernemen, zal de heer Le° Lauer ?0376 In.sso sn.ws 20444 201=8 2^8 ?nm 20=69 d.d. 1 April optreden als hoofdredacteur van 20595 20601 20607 20690 20725 20770 2087' 20040 het weekblad „Auto-Leven". 20941 De heer Lener blijft in geiyke functie aar Y 9 b e t 4 r i u g; 5e Klasse, 2e lijst: 164S0 m/z het tydschrlft „Sport in Beeld" verbonden. Hoofd van het gezin (aan de telefoon): „Ja Kom maar gerust we zullen je als onzen huisgenoot behandelen." (H travaso)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6