i een bloembollenboek h. coebergh, ged.oude gracht74 GEMEENTERAAD VAN VELSEN alweer een boek, dat ieder haarlemmer interesseert Het bewaarschool-onderwijs. Geen uitbreiding meer De kwestie van den bouw van een paviljoen voor de verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten. De zaak wordt wederom aangehouden. Kunnen worden gebracht. Herplaatsing voor onjuiste annonce van gisteren GEMENGD NIEUWS Nederlandsch schip gezonken Gecompliceerd auto-ongeluk Ernstige aanvaring op den nieuwen waterweg Weer relletjes te Leiden De verdwenen 13000 Koffie, vroeger en nu Tumult in de Raadzaal Dood in een kamer gevonden Een rumoerige raadsvergadering KUNST EN KENNIS L. B. J. Moor t DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE STOOMVAARTLIJNEN Gisteravond vergaderde de gemeenteraad, onder vooizUtersch&p van den burgemeester. Afwezig waren de heeren De Nobel, Ten Broeke en V. d. Steen. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken is een adres van de Vereeniging „Parkwijk Zeeweg" te IJmuiden, waarin gevraagd wordt of het de goedkeuring van den raad kan wegdragen, dat verzoeken aan het college van B. en W. °f aan de wethouders onbeantwoord worden gelaten. De heer ROELSE vindt het niet bemoe digend voor de burgers, die belang blijken te stellen in de gemeente, dat zij geen antwoord ontvangen. Spr. zou wenschen, dat B. en W. wel antwoord gaven. De heer HOMBURG onderschrijft dit. Spr. öeeft deze klacht al eens meer gehoord. De VOORZITTER wenscht er niet veel Van te zeggen. Het gaat hier om de veel heid van de brieven met allerlei futiliteiten. De wethouder, de heer DUNNEBIER, merkt op, dat in den regel de brieven be antwoord worden. Wanneer echter voortdu- rend op hetzelfde aambeeld getimmerd Wordt, zooals hier geschiedt, dan ziet spr. van verdere beantwoording af. Spr. heeft steeds een zeer welwillende houding tegen over de menschen aangenomen. Meermalen heeft spr. de zaken persoonlijk met adres sante besproken. Het adres wordt voor kennisgeving aan genomen. Voorts is ingekomen: een schrijven van het bestuur der RJC. meisjesschool te Velsen, zijnde het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Gesticht van het Arme Kind Jezus, geves tigd te Simpel veld, houdende mededeeling, dat zijn verzoek d.d. 4 December 1930 om medewerking tot uitbreiding van vorenbe doelde school, het bouwen van een gym- hastieklokaal en het inrichten van een ter rein voor lichamelijke oefening, wordt inge trokken; verzoeken van de besturen van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, afd. (2-D.) N.-Holland en de R.K. Coöp. Tuki- dersvereeniging „Kennemerland" te Bever- Wijk, om medewerking te verleenen aan de door Gedeputeerde Staten voorgestelde re geling inzake het verschaffen van crediet fan land- en tuinbouwers (te behandelen hij het desbetreffende punt der agenda); een bericht van den heer B. Waterlan- der, dat hij met Ingang van 21 Januari a.s. °ntslag neemt als lid van het college. Bestemming van grond voor speelterrein Den 4 December 1928 werd door den Raad besloten een terrein, ter grootte van onge veer 2500 M2., aan de Platanen-, de Abee- len- en je Wilgenstraat te Umuiden voor speelterrein te bestemmen. Bit terrein leek B. en W. bij nader inzien Voor het doel niet het meest gewenschte. In de vergadering van 11 November 1930 wer- den zij gemachtigd maatregelen te nemen fm te komen tot aanwijzing van een ander terrein. Zij achten daartoe geschikt een deel Van het aan de gemeente toebehoorend per sei nabij de Ahomstraat te IJmuiden, ter dppervlakte van pl.m. 6000 M2. Mitsdien stellen zij voor, het bovenaangehaald be sluit van 4 December 1928 in te trekken en het vorenbedoelde perceelsgedeelte voor speelterrein te bestemmen. Het ligt in de bedoeling het terrein, voor Zoover noodig, af te scheiden met een een voudige draad-afsluiting, een eenvoudigen toegangsweg aan te leggen, om het terrein 'e verbinden met de Ahomstraat en.eenige Verlichting en watertoevoer aan te brengen Verschillende leden vragen inlichtingen. De wethouder, de heer SCHILLING, ant woordt, dat voorloopig wordt volstaan met een afrastering van draad. Wanneer het Noodzakelijk blijkt, zullen B. en W. voorstel- JeN een andere afrastering te doen aan brengen. Spr. acht het terrein niet te klein. De toegangsweg zal behoorlijk worden ver bard. De verlichting zal heel eenvoudig zijn. Overigens zal in de toekomst wel blijken Wat er nog meer noodig zal zijn en dan sullen B. en W. niet aarzelen om het nood zakelijke te doen. Een begrooting van kosten heeft spr. nog biet. Verpachting standplaats B. en W. stellen voor, hen te machtigen aan H. de Krijger te IJmuiden voor 1931 te Verhuren het plateau nabij het zeestrand, Sis standplaats voor rij- en voertuigen en wielen. De heer BOSMAN hoopt, dat niet alles onderhands zal worden verpacht. De heer HOMBURG onderschrijft dit. Al ken moet bij een openbare verpachting de buur over een grooter aantal jaren loopen. De wethouder, de heer NIJSSEN, ant woordt, dat het nu voor één jaar verpacht k- Den volgenden keer is er geen bezwaar um, bij een grooter aantal jaren, openbaar m verpachten. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Belooning brandweerlieden Op advies van de commissie inzake de re organisatie van de brandweer stellen B. en Vi- voor de belooning van de bemanning der Jbotorspuit te IJmuiden, welke bemanning bestaat uit een brandmeester, een assistent brandmeester, 2 chauffeurs en 7 brandweer boden, met ingang van 1 Jan. 1931 te ver- boogen met 25 per jaar. Goedgekeurd. Verkoop van grond en aan koop van een woonhuis. Door P. van Delft te Velsen is verzocht, Van de gemeente te mogen kcopen, een per sei bouwterrein, liggende op den hoek van ben Stationsweg en den Van Tuyllweg, ter Grootte van ongeveer 500 M2., tegen den fcrijs van 7.00 per M2. Verder hebben A. C. Bakker en H. M. van be Pieterman, beiden te-Umuiden, het ver- Zoek gedaan van de gemeente te mogen koo ien, ieder een perceel bouwterrein, liggende *an de Lorentzstraat aldaar, elk ter grootte Van ongeveer 408 M2., tegen den prijs van 1 9— per M2. AC. Bakker voornoemd, heeft zich voorts £ereid verklaard aan de gemeente te verkoo- ®n, het woonhuis, met erf en grond, groot "i M2., tegen den prijs van 4400. 8- en W. kunnen zich met den verkoop „aU de bovenomschreven perceelsgedeelten ^e?eenigen, terwijl zij den aankoop van net j. °°hhuis voor de gemeente van belang ach- jA- omdat daardoor de verbinding van de urentzstraat met den Zeeweg tot stand *ai Goedgekeurd. Het bewaarschool-onderwijs raadsbesluit van 5 Juni 1923, werd de verordening betreffende de subsldieering van het bijzonder bewaarschool-onderwijs in de ze gemeente buiten werking gesteld, behal ve met betrekking tot die scholen, waarvoor reeds een bijdrage uit de gemeentekas werd verleend, en die, waarvoor een aan vrage om subsidie werd ingediend, onge acht de omstandigheid, dat zoodanig ver zoek met het oog op de geldende bepalin gen moest worden afgewezen. Naar het oordeel van den raad was het bijzonder bewaarschoolonderwijs voorloopig voldoende verzorgd, terwijl het met oog op de gemeente-financiën niet mogelijk zou zijn steeds meerdere bedragen voor het bijzonder bewaarschoolonderwijs beschikbaar te stel len. Bovengenoemd raadsbesluit werd weder in getrokken bij besluit d.d. 7 April 1925, waar door de verordening op de subsidieering van het bijzonder bewaarschoolonderwijs weder toepassing kon vinden op nieuwe aanvragen om subsidie. Door het bestuur der R. K. School vereeniging „St. Laurentius" werd on der dagteekening van 23 April 1929 een ver zoek tot den raad gericht om medewerking tot uitbreiding harer bewaarschool, terwijl het bestuur der schoolvereeniging „Uw Ko ninkrijk Kome" bij schrijven d.d. 12 Juni 1922 voor de stichting eener nieuwe bewaar school de medewerking van den raad inriep. No. 10 21 Januari Beide verzoeken zijn in handen van B. en W. om advies gesteld en daar door de be sturen der genoemde schoolvereenigingen de medewerking verzocht is op de basis als aangegeven in de nieuv/e ontwerp-verorde- ningen Inzake de subsidieering van het bijzonder bewaarschoolonderwijs werd door B, en W. nog geen advies uitgebracht. Thans is door het bestuur der schoolver eeniging „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen, op grond van artikel 9 der thans van kracht zijnde verordening regelende de voorwaar den waarop ten behoeve van bijzondere bewaarscholen een bijdrage in de kosten dier scholen uit de gemeentekas kan worden verleend, tot het college het verzoek gericht om ter tegemoetkoming in de kosten wegens stichting eener nieuwe bijzondere bewaar school een bijdrage van 25 pet. der bouw kosten uit de gemeentekas te mogen ont vangen. Naar het oordeel van B. en W. laten de gemeente-financiën niet toe een dergelijke bijdrage te verleenen en achten zij bet noodzakelijk geen verdere uitbreiding te geven aan het openbaar bewaarschoolonder wijs en de verordeningen betreffende de subsidieering van het bijzonder bewaar schoolonderwijs buiten werking te stellen, behalve met betrekking tot die scholen waarvoor reeds een bijdrage uit de gemeen tekas werd verleend, aangezien geen geld middelen voor de uitvoering beschikbaar zijn. Blijkens de begrooting voor 1931 komt in dat jaar reeds ruim 70.000 voor bewaar schoolonderwijs ten laste der gemeente. De heer SLUITERS had verwacht, dat dit ingrijpende voorstel eerst In de onder wijscommissie was behandeld. Spr. wijst op de behoefte van bewaarschoolonderwijs bo ven het Kanaal en bepleit het toestaan van het verzoek van de vereeniging „Uw Ko ninkrijk Kome". Dat er geen geld voor is, moet volgens spr. nog aangetoond worden. De heer ROELSE is ook van meening, dat juist aangetoond is, dat er voor net voorbereidend onderwijs geen geld meer is. Intusschen acht spr. het een groote vrij moedigheid van de genoemde vereeniging, om, waar er voor het openbaar voorberei dend onderwijs bijna niets gedaan wordt, toch met een aanvraag te komen. Spr. zal vóór het voorstel van B. en W. stemmen. De heer VERMEULEN betoogt, dat het hier een zuiver financieel voorstel betreft. Het is te betreuren, maar de financiën laten geen ruimte over cr.i meer te doen. Ware het geld wel aanwezig, dan zou spr. het intusschen nog een groote vraag achten, of de Vereeniging „Het Koninkrijk Kome" het eerst in aanmerking zou komen. Het gaat er niet om: wie het eerst komt, liet eerst maalt, maar om alle richtingen gelijk te bedenken. De heer GROENE VELD bepleit inwilli ging van het verzoek. Het is noodig boven het kanaal. Daar is alleen een katholieke inrichting en een klein schooltje aan de fabriek. De wethouder, de heer TUSENIUS, merkt op, dat het vraagstuk van het bewaarschool onderwijs maanden en maanden lang in de onderwijscommissie bekeken is. Wanneer de Christ.-Hist. toen wat meer loyaal hadden medegewerkt, was de regeling tot stand gekomen en waren er nu reeds twee bij zondere en twee openbare scholen bijgeko men. Toen wits het geld er; thans niet meer. Ware het geld er wel, dan was er natuurlijk geen sprake van, dat de ver eeniging „Het Koninkrijk Kome" het eerst aan de beurt zou zijn. De wethouder, de heer NIJSSEN, wijst er ook op, dat het hier een zuivere financieels kwestie is. Practisch zijn er bij B. en W thans reeds vier aanvragen. En zou er iets gedaan kunnen worden, dan moesten er toch eerst minstens twee openbare scholen bijkomen. De financiën laten het echter niet toe en voorzichtigheid ten aanzien van de financiën is ook de oorzaak geweest, dat de zaak eertijds geremd werd. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Bouw ambtswoning B. en W. stellen voor, hen onder toeken ning van het noodige crediet, de vereischte machtiging te verleenen tot het bouwen van een dienstwoning in het park „Velser- beek". Daar het hier een ambtswoning betreft, stellen B. en W. voor, de huur te bepalen op 5.per week. Over een voorstel, om de huur te bepalen op 6.per week, staken de stemmen, zoodat in een volgende vergadering opnieuw zal moeten worden gestemd. Gebruik van schoollokalen B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van den Neder- landschen Protestantenbond, afd. Umuiden, om aan dezen bond een subsidie te ver leenen ten bedrage van de door haar ver schuldigde huur voor het gebruik van -choollokalen. Na eenige discussie goedgekeurd. De vermakelijkheidsbelasting B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op de adressen van de O. K. Too- neelvereeniging „Oefening Baart Kunst" e.a., inzake wijziging van de verordening op de heffing van belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden. Goedgekeurd. Rijwieltoeslagen B. en W. adviseeren niet aan te nemen het voorstel van de heeren W. F. Visser c.s. om het raadsbesluit d.d. 27 December 1927, waarbij aan nieuw te benoemen per soneel in dienst der gemeente geen rijwiel- toelage meer wordt toegekend, in te trek ken. Na eenige discussie wordt besloten dit voorstel terug te nemen en de raadscom missie uit te noodigen de kwestie der rij wieltoeslagen nog eens geheel te bezien. Paviljoen voor lijders aan besmettelijke ziekten Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. ii. ake het verleenen van een jaar- lijksche subsidie van 2500.—, ge durende 40 jaar, aan het bestuur van net St. Antonius Ziekenhuis te Umuiden voor den bouw en de exploitatie van een pavil joen voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De heer VERMEULEN kan dit voorstel niet steunen. Spr. wenscht dat de verschil lende bezwaren thans in den raad bespro ken kunnen worden. De VOORZITTER zegt, dat bij aanhou ding het gevaar bestaat, dat men van hoo- gerha^ een regeling oplegt. Dan wordt men bij Haarlem ingedeeld, hetgeen duur der is, nog afgezien van het bezwaar van afstanden. Een gemeente als de onze moet zulk een Inrichting hebben. Financieel Is deze regeling voor de gemeente ook het voordeeligst. De heer VERMEULEN zegt, dat het met de bedoeling is de zaak pit te stellen, maar de bezwaren moeten onder het oog worden gezien. Deze bezwaren zijn zakelijk en sprui ten niet voort uit anti-katholieken geest. Principieele bezwaren heeft spr. niet. Er is maar één ziekenhuis In onze gemeente. Maar spr.'s bezwaar gaat tegen den prijs in de eerste plaats. Spr. betwijfelt of het een koopje is voor de gemeente. De subsidie gedurende 40 jaren beteekent, dat wij de barak geheel alleen betalen. De VOORZITTER: „Maar niet de inrich ting!" De heer VERMEULEN gaat voort en wijst er op, dat het tarief nog in de lucht hangt en ook de voorwaarden en het aan tal plaatsen is nog niet bekend. Spr. zou een concept vóór zich willen zien van die voorwaarden en deze eerst willen vaststel len, vóór de subsidie te geven. Ook zou spr. de voorwaarden voor de groote subsidie voor het ziekenhuis willen zien. Het kan zijn dat die voorwaarden elkaar onderling beïnvloe den. Spr. vraagt zich verder af, of de bouw niet te kostbaar is. Den termijn van 40 jaar acht spr. te lang. Hij vraagt daarom of B. en W. nog eens overleg willen plegen met het bestuur van het ziekenhuis. De VOORZITTER zegt dit toe. De heer ROELSE ziet de bezwaren tegen een overeenkomst met Haarlem niet in. Het kan zijn, dat deze regeling zelfs nog voor- deeliger is. Spr. deelt de practische bezwa ren van den heer Vermeulen. De heer GROENEVELD heeft andere bezwaren. Spr. wijst er op, dat gemeenten als Zandvoort en Bloemendaal nog kalm afwachten. Ook vraagt spr. waarom B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. Er is toch een groot gedeelte der bevolking, dat bezwaar heeft tegen opname in een katho lieke inrichting. Haarlem is ook nog lang niet klaar en daarom stelt spr. voor, de zaak nog aan te houden. De heer BAARDA acht de opzet van de inrichting onnoodig groot. Spr. heeft ook bezwaar tegen den langen termijn. Hij acht het voorts mogelijk om voor patiënten bo ven het Kanaal een regeling met Beverwijk te treffen en voor patiënten aan dezen kant van het Kanaal kan een overeenkomst met Haarlem worden aangegaan. De heer BOSMAN onderschrijft de prac tische bezwaren, welke te berde zijn ge bracht. Spr. betoogt verder, dat zij, die bezwaar hebben tegen opneming in een katholieke inrichting, gelegenheid moeten hebben om elders te worden verpleegd. Spr vindt het een zegen, dat het ziekenhuis er is, maar hij zou het een nog grooter zegen vinden, wanneer het in onze gemeente zóó was. dat ieder er vrede mee kon nemen. En zóó is het helaas niet. De heer VERMEULEN zegt, tegen het voorstel tot aanhouding te zullen stemmen. Spr. wil dat B. en W. de zaak direct aan vatten. De heer GROENEVELD merkt op, dat dit voorstel alleen bedoelt af te wachten tot van hoogerhand iets opgelegd wordt. Het voorstel tot aanhouding wordt hier na verworpen met 8 tegen 14 stemmen. De heer ROELSE stelt voor, om B. en W uit te noodigen om, naast het overleg met het bestuur van het ziekenhuis, tevens te onderzoeken wat de kosten en voorwaarden zijn van een regeling met Beverwijk en Haarlem. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Credieten aan tuinders B. en W. stellen den raad voor, zulks in overeenstemming met het advies der Com- CU» van dokter tjebbo franken, geen saaie verhandelinggeen langdradige geschiedenis geen dorre aaneenschakeling van cijferseen boek, dat vakman en leek boeiteen roman van kleuren en geuren 76 platen, waarvan 16 in kleuren druk. prijs ing. f 5.50, geb. f 6.75. bestelt dit nog heden bij boek- en kunsthandel missie van bijstand voor de financiën, hen te machtigen, binnen de grenzen en op de voorwaarden, door Gedeputeerde Staten van Noordholland gesteld, volgens hunne circu laire van 24 December 1930, de gemeente borg te stellen voor de richtinge naleving van de overeenkomsten van geldleening, welke zullen worden gesloten tusschen de Coöperatieve Boerenleenbank te Driehuis en in de gemeente gevestigde tuinders, die. naar het oordeel van B. en W. voor steun tot instandhouding van hunne bedrijven in aanmerking komen, echter met dien ver stande, dat de borgstelling zich beperkt tot telkens 30 pCt. der voorschotten, met rente en kosten, en onder voorwaarde, dat de overige 70 pCt. door de provincie Noordhol land wordt gegarandeerd ingevolge het be sluit der Provinciale Staten van 28 October 1930. Eén lid van het college kan zich hiermede niet'vereenigen. Hij zou geen bezwaar heb ben indien tegelijkertijd in principe werd aangenomen, dat alle andere noodlijdende bedrijven zuilen worden gesteund. Na eenige discussie goedgekeurd. Eenzelfde besluit wordt genomen ten aan zien van de akkerbouwers. Benoemingen B. en W. stellen voor, de tijdelijke aan stellingen van G. W. van Driesten en L. M. Lavoo, onderscheidenlijk als leeraar in het teekenen en in de praktijk der scheeps- werktuigkunde aan de gemeentelijke Vis- scherijschool te verlengen, respectievelijk voor het tijdvak 1 December 1930 tot 1 De cember 1931 en 1 Januari 1931 tot 1 November 1931. Goedgekeurd. Hierna gaat de raad in besloten zitting. Volgens een telegram uit Stamboel is het Nederlandsche stoomschip „Hendi", toen het te Zonguldah lag, tijdens den storm gisteren van zijn ankers geslagen en in de haven ge strand. De schoorsteen werd afgeslagen en de groote mast is gebroken. Naar een later be richt is het schip thans gezonken. Het stoomschip „Hendi" is gebouwd in 1896, meet 2445 br. t. en behoorde aan de reederij W. H. van der Zee te Stamboel. Vrouw: „Kan je niet iets doen, Harold?" Man: „Ja, ik zou wat zout op z'n staart kunnen leggen, maar ik weet niet of ie weet, wat t beteekent." (Humorist) Wielrijder ernstig gewond. Gisterenavond reed op den Antwerpschen Straatweg een groentenboer met zijn wagen in de richting Bergen op Zoom, toen ter hoogte van de Kuipersbosschen een auto van den heer W. hem achterop reed. De grocn- tenwagen liet niet voldoende ruimte voor den auto om te passeeren, met het gevolg, dat van dezen laatste door het ruoutig remmen van den chauffeur de achterwielen slipten, waardoor de auto in de sloot terecht kwam. Door het slippen kwam een vinoj- der in botsing met den auto. De man, c. i zekere S., kreeg een hersenschudding er. is in bewusteloozen toestand naar het Alge meen Burgergasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. Een Engelsch stoomschip in zinkenden toestand. Tusschen Vlaardingen en Schiedam heeft een aanvaring plaats gevonden tusschen het inkomende Noorsche motorschip „Tancred" en het Engelsche stoomschip „Lindesfame". De „Lindesfame" is in zinkenden toestand aan den Zuidwal aan den grond gezet. Ber gingsvaartuigen zijn ter plaatse. De beman ning bevindt zich nog aan boord. De „Tnncred" heeft eveneens schade be komen en is afgevaren en in de Wilhelmi- nahaven te Schiedam voor anker gegaan. Nader meldt men: Direct na de aanvaring maakte de „Lindis- fame" veel water, waarop zij bij den Zuid- wal aan den grond werd gezet. Het schip steekt een flink eind boven het water uit. De bemanning is aan boord gebleven. Voor zoover bekend, hebben zich geen ernstige on gevallen voorgedaan; alleen heeft een der opvarenden een arm gebroken. Bergingsbooten van L, Smit Co zjjij In de nabijheid van het vaartuig. De betoogers uiteengejaagd. Tijdens de werkloozenbetooging van de S. D. A. P., die gistermiddag te Leiden werd gehouden, en waaraan 400 personen deelna men, hebben de Communisten weer gepoogd den boel in de war te sturen. In de nab.jheid van de Korevaarstraat, het Levendaal en de Hoefstraat kwam het herhaaldelijk tot bot singen met de politie en de communistische demonstranten. Een persoon werd gearres teerd. Op het Levendaal namen de commu nistische demonstranten keien uit de straat ten einde daarmee het gebouw van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken te bekogelen. De politie wist dit echter te verhinderen en heeft de betoogers uiteengejaagd. Vier personen werden gearresteerd. Rijwielhandelaar .aangehouden. Eenige maanden geleden, zoo zal men zich herinneren, werd een loopjongen van de fir ma P W. Brand op de Keizersgracht te Amsterdam uitgezonden om aan verschillen de kantoren geld te innen tot een bedrag van f 13.000. Toen hij zijn boodschappen had gedaan stalde hij zooais gewoonlijk zijn fiets in de Hartenstraat. Daar gekomen vroeg de man aan den jongen voor hem aan de overzijde een fleschje melk te halen. H.j zelf kon dat moeilijk doen omdat zijn vrouw ziek lag. De jongen voldeed aan dat verzoek en Het de fiets met de f 13000 op het frame han gen. Toen de jongen op kantoor kwam was de tasch ledig. Een door de politie toen inge steld onderzoek bracht geen licht in de zaak. De politie bleef echter zoeken en heeft thans termen gevonden den rijwielhandelaar aan te houden. De man blijft echter voorloopig alle schuld ontkennen. Een vermakelijke briefwisseling uit 1637 De Koffie Hag-Maatschappij zond ons een boekje toe, getiteld „Allerley Nützliches und Curioses liber den Kaffee a us alter und neuer Zeit". Daaruit vertalen wij een Interessante cor respondentie uit het jaar 1637 tusschen een handelaar te Amsterdam en zijn zaken vriend te Merseburg, welke als volgt luidt: Monsieur trés honoré Hervanno, Inhaber der Grosshandlung Herva- nos seelig Wittib, zu Merseburg. Alsso hebbende wij al eenen langen tyt met malckanderen op eene uytstekende ende aangename wys saecken gedaen, soo kan ick niet ende nalaten, Uwe Edelheyt gelyck met desen eene proeve te stueren van die tot Amsteldam soo vlugh inge voerde en bemint gewordene „koffeyi" ende versoecke ick Uwe Edelheyt Uwe Hoogheerbare Huisvroue aan te raden, deese korrelen vyn te malen oftewel stuckend te stampen ende alsdan in water te koken. Ick versoeck Uwe Edelheyt, my UEdeles meeningh te willen schrijven. Amsteldam, Meymaent van het jaer ons es Heeren 1637. Uw seer genegen VAN SNUITEN. Dit vriendelijk schrijven kwam den bra ven koopman ter band en deze vertoonde het geschenk vol vreugde aan zijn deftige vrouw.. Deze echter wierp het hoofd in den nek en zei: „Wat denkt deze mijnheer Van Snulten dan wel, dat een Merseburger past? Water? Geen sprake van! Ik zal de zwarte boonen in krachtigen bouillon ko kenAldus geschiedde. Maar hoe deze zonderlinge drank den koopman en zijn trotsche gemalin benevens hun personeel bekwam, leert men uit den volgenden brief, die het antwoord is van den heer Van Snuiten op een bestelUng van den Merse burger koopman: Ick ende bedanck ervoor, saecken te doen met eenen, die my voor myne vriend eUckheyt met lompheden beloont. Als Uw Edelheyts knechten en mr.egliden na het gebruick van dees voortreffelicke „koffeyi" sieck geworden syn en (JEdele mv 13 r^nninghen voor purgheermidcle- ler. in -etteningh wil brengen, soo moet ick daer ermtighlick reswaer tegen maecken. Ick heb alreeds 5 balen „koffeyi" naar Leipzig verstuert en een yeder die daer- van gedronken heeft, is vol tofs. Het en welck een bewys is, dat de Leipzigers eenen vynderen smaeck hebben ais Ghy, lompe Merseburgers. Ende hiermede eyn- digh ick. Amsterdam, Herstmaent van het jaer onses Heeren 1637. VAN SNUITEN. De voorzitter verlaat de vergadering In den gemeenteraad van Coevorden heeft zich eergisteren bij de algemeene be schouwingen over de begrooting een incident voorgedaan, dat den voorzitter bewoog de vergadering te schorsen en te weigeren de presideering van de vergadering voort te zetten. Het betoog van den heer Haaiman (s. d.), dat de leuen van den raad zich in de afgeloopen Jaren bij de benoeming van onderwijzend personeel bij herhaling hadden laten leiden, door andere belangen dan de onderwij sbelangen, dor niet de best beschik baren, maar anderen te benoemen, waarbij wethouder Zilverberg (s. d.) zich aanstoot en zeide, dat men weigert sociaal-democraten en Israëlieten te benoemen en enkele fei ten noemde, waaruit dat gebleken was, gaf aanleiding tot een heftige woordenwisseling tusschen de heeren Pieters, Lamberts en Zilverberg, waarop de voorzitter het on behoorlijke van dit debat in schrille kleu ren schilderde. Hij voegde er aan toe, dat op deze wijze een mentaliteit werd gescna- pen, die funest voor de gemeente was. Wet houder Zilverberg zeide echter, dat hij niet bereid was het In een onderonsje af te doen en dat hij zou bewijzen, wat hij beweerd had. De voorzitter bleef waarschuwen en weigerde ten slotte de vergadering te blij ven presideeren, waarop hy deze schorste en aanstalten maakte om zich te verwyde- ren. De leden van den raad liepen ln groep jes te hoop en de voorzitter deed de deuren dicht. Geruimen tUd ging men heftig te keer en eerst een half uur na de schor sing, gingen de raadsleden huiswaarts. Na drie k vier dagen ontdekt Op het Hofje van Nieuwkoop aan de Warmoezierstraat, te Leiden, is Maandag de twee en zestig jarige mejuffrouw L. de de Moed, onder aan de trap in het por taaltje van haar huisje, dood aangetrof fen. De M. had zich de laatste dagen niet laten zien. 'Het gebeurde wel, dat zy voor eenige dagen op reis ging, maar dat was dan steeds bekend. De portierster, mevrouw Snyders, welke de deur van no. 146 met een touwtje ge deeltelijk gesloten vond, waarschuwde den opzichter, die zich met geweld toegang heeft verschaft tot het huisje en daar onder aan de trap mej. De M. in zittende houding aantrof. De oude vrouw, in nachtgewaad, bleek reeds overleden. De G. G. D. werd gewaarschuwd en de dokter stelde vast, dat de vrouw reeds drie a vier dagen geleden moet zijn gestorven, Het Is niet uitgesloten, dat zij door een hartverlamming is getroffen. Te Leeuwarden de ontruiming van de publieke tribune gelast In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leeuwarden, zei de de burgemeester, naar aanleiding van een adres van het Plaatselijk Arbeidssecre tariaat, dat B. en W. reeds geruimen tijd bezig zijn om maatregelen inzake regenver- zuim voor de te-werk-gestelden bij de werk verschaffing anders te doen krijgen. Ook anderszins zyn B. en W. steeds b°zig te wer ken voor maatregelen in voor de werkloozen gunstiger zin. Deze animo van B. en W. kon wel eens verflauwen, als de werkloozen de monstratieve optochten houden, zooais Maandagavond, toen het in de Stad een ben de was. Tydens het verdere verloop van de ver gadering interrumpeerden werkloozen, die ia grooten getale de tribune vulden, voortdu rend. De voorzitter dreigde met ontruiming. Toen de werkloozen doorgingen en de voor zitter nog eens vruchteloos stilte had gebo den, verzocht hy een der meest rumoerigen de zaal te verlaten. Deze antwoordde: „Ja, mynheer de voor zitter, ik zal deze openbare bioscoopvoor stelling verlaten". Daarop brak een geweldig geschreeuw en geloei los: „Een apenkooi is het hier". „De S.-D. willen niets voor de werkloozen doen", „wy eischen werk en brood". De voorzitter gelastte de ontruiming van de publieke tribune, waarvoor de vergadering een oogenblik werd geschorst. Rechercheurs en agenten hadden spoedig de order uitge voerd. In den afgeloopen nacht Is te Amsterdam op 93-jarigen leeftyd overleden de tooneel- speler L. B. J. Moor. Met den heer Moor is een bekend en ge vierd speler heengegaan. Moor debuteerde in 1854 by E. de Vries in den Amsterdamschen Stadsschouwburg. Een 60-tal jaren heeft de overledene aan het tooneel gewerkt, waarvan vele jaren in den grooten schouwburg te Rot terdam. Gedurende eenigen tyd, van 1879 tot 1881, was hy directeur van den Amsterdam- rchen schouwburg. Het laatst is hy opgetreden in de rol van Tholosan op 5 April 1916 in den Stadsschouw burg bij een opvoering van het studenten- tooneel. Op 14 Februari as. zou de heer Moor 94 jaar zyn geworden. 65ste Jaargang no. 17 In een ryk met foto's geïllustreerd artikel spreekt Prof. Dr. Titus Brandsma O. Carm. zich uit over de groote kwestie, de heree- niging der Kerken. De nagedachtenis van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst wordt geëerd met een foto van den ontslapene. De foto-rubrieken geven een afwisselend geheel. De nieuwe roman: De roepstem van het voorgeslacht biykt reeds in het begin de spanning by den lezer er in te brengen. Fatr. Cornelissen en Harry van den Raven- berg brengen een paar pittige vertellingen. Ten slotte sluit de lezer dit nummer met den lach, die losgeslagen wordt door „Van den vrooiyken kant". KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BERENICE 19 Jan. van Malaga n. Genua. BOSKOOP (uitr.) 18 Jan. te Callao. BRION. La Pallice-Amst.pas3. 19 Jan. Lydd. ERATO 19 Jan. te en van Rostock naar Amst. EUTERPE 19 Jan. te en van Bilbao n. San tander. HEBE 19 Jan. van Cavalla naar Dedeagatch. HERCULES 19 Jan. te en van Patras naar Calnmnta, JUNO 19 Jan. van Bremen naar Amsterdam. MARS 19 Jan. van Malaga n. Carthagena. TELLUS 19 Jan. van Napels n. Catania. TRAJANUS 19 Jan. van Malaga naar Lis sabon. KON. HOLD. LLOYD. ZAANLAND (thulsr.) pass. 20 Jan. v.m. 7 n. Dungeness. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM Rott. van B. Aires pass. 19 Jan. Ouessant. OLLAHD—AFKIKA-LIJN. HEEMSKERK, 19 Jan. van Rotterdam te Hamburg. JAGERSFONTEIN 19 Jan. van East London te Durban. NIEUWKERK 19 Jan. te en van Lorenzo Marques naar Durban. NIJKERK (thuisr.) 20 Jan. van Antwerpen naar Rotterdam. RIETFONTEIN 20 Jan. van Amst. naar Ham burg. WISSEKERK (uitr.) 20 Jan. van Antwerpen naar O. Afrika (via Port Said.) HOLLAND—AMERIKA-LUN. DRECHTDIJK, Facifick naar Hamburg-Bre- men-Rott 17 Jan. te San Francisco. EEMDIJK, Pacifick, naar Hamburg-Bremen- Rott. pass. 19 Jan. Lizard. GROOTEND1JK 17 Jan. van Galveston naar Rotterdam. GROOTENDIJK 19 Jan. van Galveston te N. Orleans. LOCHMONAR Rott naar Vancouver 18 Jan. te Londen. NARENTA Rott-Pac.; 19 Jan. te Colon. HOLLAND—AUSTBALIë-LIJN. AAGTEKERK (uitr.) 18 Jan. te Bombay. ABBEKERK 19 Jan. van Hamburg naar Rotterdam. ALMKERK (uitr.) 19 Jan. te Melbourne. ARENDSKERK (thuisr.) pass. 19 Jan. Kaap Guardafin. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LUN. HOOGKERK (uitr.) 18 Jan. v. Genua. BOTTEBDAMSCHE LLOYD. DJEMBER (thuisr.) pass. 19 Jan. Point de Galle. SI tl A JAK (uitr.) 20 Jan. te Belawan. TAFANOELI (uitr.) pass. 19 Jan. Ouessant BOTTERDAMZUID-AMERIKA-LIJN. ALWAKI (thuisr.) 20 Jan. van Las Palmas, NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER III 20 Jan. v.m. 8 uur 30 v. Rot terdam te Gravesend. GALGEWATER 19 Jan. Gibraltar gep. Oran naar Z.-Amerika. REGINA 20 Jan. van Antwerpen naar Gr. Yarmouth. SEINE, m.b. 17 Jan. van A. st. te Rouaan. TROMPENBERG 17 Jan. van Monrovia naar Rochefort. ZONNEWIJK 19 Jan. Wight gep. Rott. naar New York. CALANDPLEIN 19 Jan. Kaap Verde gep. Rotterdam naar La Plata. JANTIANA rns, 18 Jan. van Eckerrjoyac te Holtenau. KERKPLEIN 19 Jan. van Rott. te Narvik. MAGDALENA 16 Jan. van Hultre naar Napels. NOORDSTER ms., 18 Jan. van Apenrade te Holtenau. TEUSYA ms.. 19 Jan. van Apenrade te Hol tenau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7