13000.- f750.- f 250.- f125.- f50.- f40. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I DONDERDAG 22 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17672 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ONEVENWICHTIG EEN JUISTE MAATREGEL Tevreden De strijd tegen de Kerk in Litauen De nieuwe Wethouder van Bloemendaal Dr. J. Th. Bornwater De regeering in het Engeische Lagerhuis in de minderheid Aanrijding op een onbewaakten overweg De droogte rondom Tangerang De postvluchten op Indië De Merapi-verkenningen De Wampoe Economisch herstel van Europa De aardschokken op Java 18 dooden en 40 gewonden De verdwenen 13 mille J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Ch. J. I. M. Welter eervol ontslasen Philips contra Löwe Het Lagerhuis neemt de nieuwe schoolwet aan BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad rijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ««en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange «eheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Het trekt den laatsten tijd steeds sterker de aandacht, dat door het we- 'eldbedrijf van Philips te Eindhoven op korten termijn massa's arbeiders ont slagen worden. Volgens de „Limburger Koerier" zijn er in het begin van 1930 bij Philips 2500 arbeiders ontslagen, hetgeen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar gevolgd zou zijn door een nieuw ontslag van 2000 arbei ders; en toen het blad dit mede deelde, zou er weer een nieuw massa ontslag op komst zijn geweest. Het Limburgsch orgaan vermeldde er bij, dat het gemeentebestuur van Eind hoven en de Arbeidsbeurs aldaar voor bereidende maatregelen treffen om den schok op t? vangen. Een correspondent van „De Maas bode" is daarna op informatie uitge gaan, en, naar diens inlichtingen luid den, zou het aantal arbeiders bij Philips hog ongeveer 15.000 bedragen, in sik geval geen 18.000 meer, terwijl de ontslagen er nog geregeld dóór gaan. En de gemeente Eindhoven rekende er volgens bedoelden correspondent op, dat er binnenkort nog 2000 man ont slagen zou worden. De leiding der Philipsfabrieken heeft deze cijfers als onjuist gequalificeerd, hiaar deze cijfers werden door de direc tie van de Eindhovensche Arbeidsbeurs bevestigd; en de Nederlandsche Bond Van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders te Eindhoven deelde mede, dat op het oogentlik bij Philips niet öieer dan 14.000 a 15.000 arbeiders Werkzaam waren, en dat ook aan 20 Ingenieurs per 1 Maart ontslag was aangezegd. En dan te bedenken, dat het aantal geëmployeerden en arbeiders bij Philips In het jaar 1929.... ruim 2 3.0 00 be droeg! Wat de directie er ook van zeg- g£n moge het aantal ontslagenen sinds 1929 isAmerikaansch. Het scheen allemaal zoo mooi, toen er. nog niet zoo heel lang geleden, de tienduizendste arbeider bij Philips in dienst trad, en wij herinneren ons nog de mooie plaatjes, waarop wij den direc teur der Philipsfabrieken den tien-, en later den twintigduizendsten arbei der bij diens blijde incomste de hand zagen drukken; maar wij hebben ons terstond afgevraagd: hoe zal dit eindi gen? Thans staan wij voor het feit (wij billen over één twee duizend ontsla gen niet redetwisten), dat sinds 1929 bij Philips rond 7000 werkkrachten ge daan gekregen hebben. Dat is iets ontzettends. Want het moge waar zijn, dat Philips er naar streeft, het afvloeiings- froces zoo „pijnloos" mogelijk te doen Verloopen door eerst de Belgen, daarna de dorpelingen en ten slotte de Eind hovensche arbeiders voor ontslag in Aanmerking te laten komen dit alles leemt niet weg, dat ieder betreffend Sezin op de Philips-inkomsten was inge steld, terwijl het voor de gemeenscnap diets uitmaakt, of de gedupeerde een Belg, een dorpeling of een Eindhovenaar ia. Het aantal ontslagen sinds 1929 staat 1& absoluut geen verhouding tot den korten tijd, waarin deze ontslagen gege ven werden (en nog gegeven worden); evenmin als de aantallen nieuwe Arbeidskrachten indertijd geëvenredigd V^aren aan de korte tijdsbestekken, daarin zij werden aangenomen. Zoowel voor als tijdens de krisis ging dien buiten de maat. Allemaal gevolg van het feit, dat men sich niet instelde op voorziening in kerkelijk bestaande behoef den, maar zich (en anderen!) waagde Aan speculatieve opzetten. Niet een gezonde en redelijke voor ziening in bestaande behoeften, maar Viinst zonder meer, gesymboliseerd in hoogstaande aandeelen, was het doel betgeen ook zeer tragisch spreekt uit bet feit, dat er geen reserve gekweekt V'erd tot weerstand in geval van ma- iaise en werkloosheid: zoogenaamde winsten heeft men dis echte winsten beschouwd en aan Aandeelhouders, enz. ten goede laten bomen; zoogenaamde winsten want deze winsten hadden ten deele gereser veerd moeten worden als „weerstands- kas" voor de kwade dagen, welke na een 2°o „voorspoedigen" opbloei bijna wis kunstig zeker voorspeld hadden kunnen borden. Thans worden door Philips de arbei ders bij duizenden op korten termijn ontslagen, zonder dat er een behoorlijke Wachtgeldregeling of een andere be hoorlijke verzekering tegen werkloos- beid bestaat en het gevolg is, dat de gedupeerden nadat de periode van Winst-uit-deze-menschen voor Philips Voorbij is komen ten laste van de Gemeenschap. Men spreekt er wel eens van, dat de Werkloozen leven van de overheidskas, 'haar w i e zijn het, die op diezelfde kas bh parasiteeren? door middel daarvan hun zoo ge makkelijk verworven bezit veilig gesteld houden? Er is hier iets niet in den haak. En nu komen wij tot de moreele strekking van dit artikeltje: Wél zwaar drukt op den werkgever, vooral in het grootbedrijf, de verant woordelijkheid voor alle arbeidskrach ten, welke eenmaal aangenomen wer den. Iedere kostwinner beteekent het leven van meestal een gezin. En welk een heerlij k-groote betee- kenis heeft ook maar één gezin in onzen tijd! Zij, die een zoo verantwoordelijke taak op zich nemen, vele gezinnen te doen leven, moeten er dus wel diep van door drongen zijn, dat de arbeider niet zon der meer een geld-produceerend instrument mag zijn, dat men weg werpt, als het, uit welke oorzaak ook, zijn geldproductie-kracht heeft verlo ren, doch dat ook voor de arbeiders aan de toekomst gedacht moet worden. Om zich van deze moreele verplich ting te kwijten, zullen de werkgevers hun bedrijven van den grond af stevig moe ten fundeeren, zullen zij zich aan geen ekonomischen „revolutie-bouw" mogen wagen en er voor moeten zorg dragen, dat het bedrijf zelf sterk genoeg zal zijn om in kwade dagen de eerste schokken op te vangen, zonder dat direct de ge meenschap de gevolgen te dragen krijgt van daden en (misschien) waagstuk ken, waarvoor anderen verantwoor delijk zijn. In de socialistische pers en ook in een enkel katholiek blad is erover geklaagd, dat in de onlangs door den minister af gekondigde rijksregeling voor krisis- steun de bepaling voorkomt, dat wil een gemeente aanspraak kunnen ma ken op rijksgelden voor krisissteun aan vrouwen uit hoofde van werk loosheid in geen geval steun gege ven mag worden. Wij voor ons kunnen de klachten der hierbedoelde bladen niet waardeeren. En wel, omdat wij met den minister van meening zijn, dat de mogelijkheid om een loon te verdienen voor vrou wen altijd nog groot genoeg is om haar buiten deze steunregeling te houden. Wij zijn den minister zelfs dankbaar, dat bij deze uitzonderingsbepaling in de rijksregeling heeft opgenomen. Hierdoor toch heeft hij zeer sterk de aandacht gevestigd op een ernstigen wantoestand in onze Nederlandsche sa menleving en draagt hij er toe bij, dat het euvel bestreden wordt. Wij bedoelen het euvel: dat de Neder landsche vrouwen en meisjes het over het algemeen beneden hare waardig heid achten, in loondienst huishoude- lijken arbeid te verrichten. Wanneer Nederlandsche vrouwen of meisjes, voor haar levensonderhoud op loondienst aangewezen, werkloos zijn, dan is het behoudens misschien een hoogst zeldzame uitzondering haar eigen schuld. Voor duizenden vrouwen en meisjes ware een emplooi te vinden in huisge zinnen, als ze maar wilden, als ze maar niet weigerden huishoudelijken arbeid te verrichten, als ze maar niet per sé „dame" wilden zijn hoe armoedig 00k! op kantoren en in winkels Voor vrouwen en meisjes van vrijwel iederen stand en leeftijd en ontwikke ling zijn er behoorlijk betaalde huishou delijke betrekkingen te krijgen; we ken nen noodhulpen, werksters, meisjes voor heele en halve dagen, dienstboden voor dag en nacht, hulpen in de huishou ding, juffrouwen van gezelschap, kin dermeisjes en -juffrouwen, gouvernan tes, enz., enz. Maar de Hollandsche vrouwen en meisjes, die blijkbaar nog niet weten, wat honger en ontbering beteekenen kunnen zij passen er voor, zich voor goede loonen te wijden aan het nobele en veredelende werk, dat mits goed opgevat, de medearbeid in de bestie ring van een huisgezin uitmaakt. De directeur der Amsterdamsche Ge meente-arbeidsbeurs schreef nog dezer dagen in enkele bladen: „Een opvallend verschijnsel in dezen tijd van groote werkloosheid is, dat het aanbod van dienstboden niet noemens waardig is verruimd geworden. Er blijft nog altijd behoefte aan dag- en nacln- dienstboden en er komen nog altijd Duitsche meisjes naar ons land. Niet alleen in Amsterdam wordt dit verschijnsel geconstateerd, maar, op een enkele uitzondering na, ook in andere steden des lands en ook in het buiten land." En na een verwijzing naar Engeland, waar men thans de zóóveelste poging gaat aanwenden om het chronisch t«fcort aan dienstboden te verruimen door het „omvormen" van werklooze industrie-arbeidsters tot dienstboden, maakte deze deskundige de ook voor ons land geldende opmerking: „De tegenzin van het huidige en nog opkomende vrouwelijke geslacht in de huiselijke dienstbaarheid is wel zoo groot, dat men in dezen tijd van econo mische depressie als vrouwelijk in dustrie-arbeidster liever werkloos de herplaatsingskansen in het eigen bedrijf afwacht of als dochter uit het gezin van een werklooze liever het leger der vrouwelijke concurrenten op de arbeids markt gaat vergrooten, dan de vooroor- deelen te overwinnen, welke tegen de functie van dag- of nachtdienstbode bestaan." En intusschen nemen duizenden bui- tenlandsche meisjes, die weten, wat ellende en armoede is, de beste huishou delijke betrekkingen hier te lande waar, vergaren zich hier een aardig spaar duitje en kapen den Hollandschen nuf fen niet zelden nog de beste Hollandsche jongens voor den neus weg. En intusschen stroomt nog steeds, nog dagelijks, buitenlandsch, vooral Duitsch dienstpersoneel ons land binnen: in het Algemeen Nederlandsch Po- litie-Weekblad deelde de heer H. P. Clasie, inspecteur bij de afdeeling Vreemdelingendienst der Amsterdam sche centrale recherche, mede, dat van 1 September tot 10 October 1930 (dus in zes weken tij ds) alleen te Amsterdam 932 vreemdelingen zich hebben doen inschrijven. Hoeveel dienstboden zullen zich hier onder niet bevonden hebben! Wij nemen het dezen vrouwen en meisjes niet kwalijk, dat zij in deze ellendige wereld-van-werkloosheid een goed heenkomen zoeken; integendeel, wij weten het te waardeeren, dat zij althans nog flink genoeg zijn om haar krachten te wijden aan de waardigste vrouwelijke bezigheden. Maar de Hollandsche vrouwen en meisjes moesten zich schamen. En 't is een welverdiend lesje, dat de minister haar geeft! De Sociaal-Democraten zijn heel tevreden met Mr. Marchant. Wij begrijpen zulks, zegt de „Standaard". Zij worden bediend, zooals zij het niet beter konden wenschen. Het Volk vertelt er met groote ingeno menheid van. Mr. Marchant houdt, zegt het blad, naar aanleiding van zijn Groning- sche rede, inzake de mobilisatie voet bij stuk. Hij noemt het „militairisme een ver schijningsvorm van het kapitalisme." Hij ziet in de sociaal-democratie het eenig bolwerk tegen het bolsjewisme. Hij vindt de vragen aan den heer Albarda gesteld „valsche munt". De overwinning der ontwapening ziet hij nog eerder komen dan „men denkt". Zelfs inzake de economische organisatie geeft hij den Socialisten toe, dat de distributie bij de snelle ontwikkeling der techniek Rich ter geraakt is en dat die desorganisatie moet hersteld. Wat kan een Sociaal-Democraat meer be- geeren? De heer Marchant dus zegt Het Volk heeft nog in het midden gelaten, of alleen socialisatie hier helpen kan. Ook constateert het blad nog, dat de heer Marchant verklaarde, dat men ten onrechte de Vrijzinnig-Democraten indeelt bij de So ciaal-Democraten. Maar, zoo zegt het: deze conclusie zij den heer Marchant gaarne ge gund. Het is al wel zoo mooi, dat men met 'meer dere toenadering zelfs verlegen zou zijn ge worden. De heer Marchant glijdt zoo vlug af, dat het zelfs Het Volk hard genoeg gaat. Het is voldoende zoo eerst, knikt de Sociaal- Democraat zeer tevreden. Het is reeds meer dan goed. Maar of het den Vrijz.-Democraten niet soms een beetje bang om het hart wordt? Naar Kipa uit Kowno meldt, werd door de directie der Litausche posterijen een geheim bevel uitgevaardigd, om op alle postkantoren het herderlijk schrijven der bisschoppen, waarin deze protesteeren tegen het schen den van het concordaat door de regeering, in beslag te nemen en aan de recherche ter hand te stellen. Tegelijkertijd werden de brieven van de bisschoppen van Sassederys en Telsiai aan hun geestelijken, waarin zij de hatelijke aanvallen der regeering op de Kerk weer legden, eveneens in beslag genomen en aan de recherche overgegeven, hoewel het, vol gens artikel 15 van de grondwet en artikel 2 van het concordaat, den bisschoppen vol komen vrij staat, met hun geestelijken en geloovigen verbindingen te onderhouden. Door een geheim diensttelegram gaf de directie van de posterijen van Kowno aan de verschillende postkantoren opdracht, om alle zendingen van de centrale bureaux van de Katholieke Actie en van den Katholie ken Jeugdbond te openen en alle brieven, die „tegen den staat gericht" zijn, in be slag te nemen. Als zoodanig worden o. a. beschouwd de brieven van de bisschoppen aan hun gees telijken en een schrijven over de ontbinding van den „Katholieken Bond van Scholie ren" door de regeering. De regeering wil door deze maatrege len verhinderen, dat het volk de waarheid over de kerkvervolging te weten komt. De Katholieken, die van de rijksposte- rijen geen gebruik meer mogen maken, hebben een eigen postdienst ingericht, waarop de politie ijverig jacht maakt. Om de aanvallen der regeering op de Kerk af te weren, hebben de Katholieken een comité van actie gevormd, dat aller eerst de Katholieken uitnoodigt, om zich tegen alle verordeningen der regeering, die met de constitutie en met het concordaat in strijd zijn, te verzetten. Alle rechtmatige maatregelen der regeering moeten echter loyaal worden opgevolgd. Tegelijkertijd spoort het comité de Ka tholieken aan, om de pers der regeering en de gele pers te boycotten. Het aantal abonné's van de „Katholieke Actie" is door de vervolging in korten tijd verdubbeld. Hedenmorgen kwam de raad der gemeente Bloemendaal ten raadhuize in openbare vergadering bijeen. Afwezig wethouder Laan, wegens ziekte, en de heer Luden. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend raadslid, mr. T. F. M. de Lestrieux Hen- drichs, werden in orde bevonden. Nadat het nieuwe lid de vereischte eeden had afgelegd, wenschte de voorzitter hem geluk met zijn benoeming. Het doet spr. een genoegen, dat de afdeeling Aerdenhout Bentvelt thans beter in den raad is ver tegenwoordigd. Mr. De Lestrieux dankte met eenige woor den en werd daarna door den secretaris aan de raadsleden voorgesteld. Dan was aan de orde de benoeming van een wethouder. Uitgebracht worden 7 stemmen op dr. Bornwater en 5 op den heer A. S. Prinsen- berg, zoodat dr. J. Th. Bornwater gekozen werd verklaard. Deze wenschte zijn benoeming te aan vaarden, omdat hij het wethouderschap, in verband met de komende raadsverkiezingen, ad interim beschouwde. Met 282 tegen 24? stemmen Gisteravond is de regeering in het La gerhuis, bij de behandeling van het wets ontwerp strekkende den leerplichtigen leef tijd te verhoogen, met 282 tegen 249 stem men, in de minderheid gebleven. Het wetsontwerp vond bij alle politieke partijen tegenstand op het punt van de staatshulp aan bijzondere scholen, bij de aanpassing van de gebouwen en de perso neels' erkte aan de nieuwe programma's. Tijdens het reces heeft de minister van Volksopvoeding eenige conferenties gehou den, ten einde overeenstemming te ver krijgen, doch zijn pogingen waren tever- geefsch. De stemming had plaats naar aanleiding van een door den Katholieken Labour- afgevaardigde Seurr ingediend amende ment, om de in werking treding der wet tot na de afdoening op te schorten. Op een vraag van Baldwin of de behan deling van het ontwerp zal worden voort gezet, deelde MacDonald mede, dat geen prmcipieele aangelegenheid in stemming is gebracht. Hij hoopte derhalve, dat het Huis de be handeling zou vervolgen. Een door de conservatieve ingediende motie het Huis te verdagen, vond niet vol doenden steun. Wonderlijk goed afgeloopen Op den onbewaakten overweg aan den Rijksweg RaalteZwolle werd gisteren een vrachtauto, beladen met eenige kisten met kippen en konijnen, komende van de markt te Raalte en waarin behalve de chauffeur, nog vijf personen hadden plaats genomen, door den sneltrein RaalteZwolle, die om 11.14 uur uit Raalte vertrekt, gegrepen. Volgens verklaring van den chauffeur van den vrachtauto, E. v. d. H. uit Wezep, had hij wegens den dikken mist den trein niet eerder gezien, dan toen deze dicht bij was. Door zijn stuur vlug om te gooien voorkwam hij, dat de vrachtauto werd overreden. Door deze manoeuvre was de auto evenwijdig met de rails gekomen Het achterste gedeelte van den auto werd gegrepen door den bagagewagen van den trein en wel met zoo'n kracht, dat groote stukken ijzer en hout zoowel van den bagage wagen als van den vrachtauto in het rond vlogen. Het mag als een wonder worden beschouwd dat bij deze aanrijding geen persoonlijke on gelukken zijn voorgekomen. De trein had door dit ongeval eenige mi nuten vertraging. ZuUen de regens eindelijk doorkomen? De gouverneur van West-Java bezocht de door droogte geteisterde streek. De gouver neur constateerde hierbij, dat van de 80.000 bouws in het Tangerangsche ongeveer 10.000 ongeschikt zijn voor beplanting. Van een mislukking kan echter niet worden gespro ken. Dit hangt af van het feit, of de droogte blijft aanhouden. Het 10e vliegtuig hedenmorgen ver trokken. Het 7e retourvliegtuig hedenmiddag op Schiphol verwacht. Het tiende postvliegtuig naar Indië, de P. H. A. G. R., is hedenmorgen te 8.20 uur van bet vliegveld Waalhaven te Rotterdam naar Indië vertrokken. De bemanning bestaat uit de vliegers Van Dijk en Van Veenendaal en den werktuig kundige Dunk, die thans sinds de hervat ting van de' postvluchten op Indië, hun tweede vlucht maken. De heer Martin was namens de K. L. M. aanwezig om den vliegers een goede reis te wenschen. Het vliegtuig heeft 192 K.G. post en 16 KG. lading aan boord. Het zevende retourvliegtuig uit Indië is hedenmorgen te 7 50 uur (Amst. tijd) uit Weenen vertrokken en wordt hedenmiddag tusschen 1.30 en 2 uur op Schiphol ver wacht. De vluchten voorloopig onderbroken Omtrent de situatie van den Merapi kan worden gemeld, dat dr. Harloff gisteren morgen twee verkenningsvluchten heeft gemaakt, waarbij geen noemenswaardige ver anderingen werden opgemerkt. De werking van den nieuwen prop neemt af, zoodat weinig materiaal afbrokkelt en de puin- glijbaan in de kloof van Blongkeng slechts zeer langzaam aangroeit. De verkennings vluchten zijn voorloopig onderbroken. De vliegtuigen zijn gisteren naar Andir vertrok ken. De waarneming van den berg van af den grond wordt voortgezet. De werking zal verder waarschijnlijk een rustig verloop hebben. De spoorwegverbinding naar Asahan is hersteld door het dichten van het gat in den Serdangschen spoordijk. De spoorver binding met Langkat is nog niet hersteld wegens overstrooming van de Wampoe. De berijdbaarheid der wegen gaat vooruit. De Wampoe-dijk is op totaal twaalf plaatsen doorgebroken. De stand van het water in de Wampoe is steeds stijgend als gevolg van de regens in het gebied bovenstrooms. Het water is nog steeds wassende. Loucheur over de landbouwcredieten De politieke medewerker van de „Echo de Paris" te Genève meent te kunnen berichten dat Loucheur, de Fransche minister van economische zaken, in de Europeesche Stu die-commissie een ontwerp-program zal uit eenzetten, waarin verschillende maatregelen worden aangegeven tot het bevorderen van het economisch herstel in Europa. In dit program worden o.a. maatregelen voorgesteld om den onverkochten graanoogst van 1930 alsnog onder te brengen, terwijl voorts de oprichting wordt voorgesteld van een Internationale Bank voor Landbouw credieten, die de landbouwers door moeilijke jaren heen zal helpen. Deze bank zou in Ba zel worden gevestigd, naast de Bank voor Internationale Herstelbetalingen en zou in contact moeten treden met de landbouw- banken in de verschillende landen om zoo noodig gemeenschappelijk op te treden. Honderden inlandsche huizen vernield. Het aantal dooden tengevolge van de aardschokken in Midden-Java, waaromtrent gisteren reeds wera geseind, bedraagt thans 18. Veertig personen zijn gewond, waarvan 15 ernstig. Honderden inlandsche woningen zijn ver nield of zoo goed als vernield. De totale schade wordt, volgens een voor zichtige raming, geschat op f 100.0O0, doch het lot van vele inlandsche dorpen is nog niet bekend, tengevolge van het ontbreken van verbindingen met die plaatsen. Nieuwe aardschokken. In den afgeloopen nacht werden wederom nieuwe schokken geconstateerd. De bevingen zijn van tectonischen en niet van vulcanischen aard. Veel schade. De aardbeving veroorzaakte vrij zware schade. Tusschen de 20 en 30 halfsteens muren zijn ingestort, als gevolg waarvan 6 perso nen werden gedood. In tegenstelling met het vorig bericht, kan worden medegedeeld, dat door de instorting van den schoorsteen der Tapiocafabriek geen personen werden gedood. Meerdere personen werden gewond, terwijl Een tweede arrestatie Wij hebben reeds melding gemaakt, dat de politie van het bureau Raampoort te Am sterdam den rijwielhandelaar uit de Harten straat heeft gearresteerd, bij wien op 6 Oc tober 1930 een 15-jarige kantoorlooper zijn rijwiel en tasch met f 13000 er in, neergezet had, bij welke gelegenheid het bedrag werd gestolen. Er waren aanwijzingen, dat de rijwielhan delaar den diefstal zou hebben gepleegd. Gisteren heeft de politie echter nog een tweeden persoon gearresteerd, die met den rijwielhandelaar in zakenrelatie staat, en omtrent wien de politie vermoedens heeft, dat deze man van den diefstal meer af weet. BERICHT Bij dit blad behoort een extra R. A. I.-nummer, bij gelegenheid van de 21ste Automobielen tentoonstelling te Amsterdam VOORNAAMSTE cTflEUWS De Haagsche rechtbank heeft de firma Philips in het gelijk gesteld tegenover de fa. Tasseron inzake de Löwe -lampen. (blz. 1, 1ste blad) Begrafenis wijlen J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. (blz. 3, 2de blad) Officieele overgave Commandement der zeemacht in Ned.-Indië. (blz. 3, 2de blad) Nadere mededeelingen omtrent het door droogte geteisterde Tangerangsche. (blz. 1, lste blad), Belangrijke vredesresolutie der groote mo gendheden in Genève. (blz. 2, 2de blad) De Duitsch-Poolsche kwestie in den Vol kenbondsraad. (blz. 2, 2de blad) De kerkvervolging in Litauen. (blz. 1, lste blad) Nederlaag der Britsche regeering. (blz. 1, lste blaCD Nadere bijzonderheden over de aardschok ken op Java. 18 dooden en 40 gewonden. Veel srhaflp (blz. I, lste blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 766 achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.57 uur. Hoogste barometerstand 774.8 te MemeL Laagste barometerstand 738.3 te Seydisf jord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind. nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk nog weinig verande ring In temperatuur. Vice-president van den Raad van India Thans is by K. B. aan den vice-president van den Raad van Ned.-Indié, den heer Ch. J. I. M. Weiter, op zijn verzoek met ingang van 4 Maart 1931, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. De firma Philips in het gelijk gesteld De Haagsche rechtbank heeft vonnis gewe zen in de procedure Philips contra Tasseron, welke zaak betreft het inbreuk maken op octrooi 10155 (weerstandsversterking volgens Brillanin en Beauvais) door het in den han del brengen van de bekende meervoudige Löwe-radiolampen. De rechtbank heeft de firma Philips in het gelijk gesteld en besliste, dat deze lam pen inbreuk maken op genoemd octrooi en het -in het verkeer brengen van aeze lam pen door de firma Tasseron is onrechtmatig verklaard. Gedaagde werd veroordeeld tot het betalen van schadevergoeding voor het verleden en tot een vergoeding van f 25.000 voor iedere verdere inbreuk. Bovendien tot betaling van de proceskosten van Philips ten bedrage van f 600. De leerplichtgrens thans 15 jaar De nieuwe Engeische schoolwet, die da leerplichtsgrens op 15 jaar brengt, is in derde lezing door het Lagerhuis aange nomen met 256 tegen 238 stemmen. De nieuwe wet zal echter pas In een pe riode van 2 jaar in werking treden, vele huizen min of meer werden beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1