i \1'.W De GRIEP Ql i LVoor de Huiskamer j Het gestolen Luchtballonnetje lOF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN I i§L d. w Jj J. G. Baron van Voorst tot Voorst f Het Parelsnoer AKKERS ABDIJSIROOP BlNNENLANDSCH nieuws De plechtige begrafenis Dameskapperscongres Ambtenaarssalarissen De Groningsche vermakelijk heidsbelasting Tegen boschbranden heerscht Twee nieuwe bruggen over den Moerdijk? Ned. Spoorwegen Mr. J. A. N. Patijn Ned. R. K. Pond van Handelaren in Heerenmodes ONZE OOST Ontevreden koelies Overdracht Vlootcommando KUNST EN KENNIS De moeilijkheden in de tooneelwereld Portret van Dante ontdekt Gistermorgen omstreeks half 11 had de Overbrenging plaats van het stoffelijk over schot van J. J. G. baron van Voorst tot voorst van het sterfhuis aan het Walburgs- Wein te Arnhem naar Vilsteren, waar gister middag de begrafenis plaats vond. Van de zijde van het Ambemsche publiek *2s de belangstelling zeeT groot. De lijkauto werd voorafgegaan door enkele auto's waarin de familieleden hadden plaats Eenomen: de echtgenoote van den over ledene, A. M. G. M. baronesse van Voorst tot VoorstCremer, de beide dochters J. E. ba ronesse Van Voorst tot Voorst en J. M. A. baroneace van Voorst tot Voorst. In de ove rige wagens hadden plaats genomen de echt- Eenooten van de zoons van den overledene. Toen het stoffelijk overschot gedekt met de kransen in den lijkauto was geplaatst, hamen de zoons van den overledene plaats lh de volgauto's. Hieronder merkten wij op *-!. E W baron van Voorst tot Voorst uit Assen, W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, Ir. E. L. baron van Voorst tot Voorst, J. G. C. baron van Voorst tot Voorst Jr., e. A. J. N. baron van Voorst Voorst, K. F. M. baron van Voorst tot Voorst, E. J. ty. baron van Voorst tot Voorst, P. J. baron van Voorst tot Voorst, allen te 's Graven- bage. De kransen die de lijkbaar dekten waren Van de Koningin en de Koningin-Moeder. Voorts was er een krans van de kleinkinde hen van den overledene, een bloemstuk van den behandelenden geneesheer, Dr. van Doom en een bloemstuk van den tuinman Van den overledene. In alle stilte reed de lijkstoet de stad uit. De plechtigheid te Vilsteren Woensdagmiddag te één uur arriveerde de auto met het stoffelijk overschot van Ba- ron van Voorst tot Voorst uit Arnhem te Vilsteren, gevolgd door eenige auto's met familieleden. Inmiddels waren uit alle deelen van het 'and vele belangstellenden naar Vilsteren gekomen om bij de plechtige teraardeoe- stelling tegenwoordig te zijn. Onder hen be vonden zich Z. K. H. Prins Hendrik, luitenant-generaal Jhr. Wittert namens H. de Koningin, Mgr. Evers, vertegenwoor diger van den Nuntius Schioppa en eere- bapdaan van de Souvereine Orde van Malta; de Hoogcerw. Heer Deken Stock- hiann, vertegenwoordiger van den Aartsbis schop, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, minister president, baron De Vos van Steenwijk en ^hr. Beeiaerts van Blokland, voorzitter en Sriffjer van de Eerste Kamer, dr. Van schaik, voorzitter van de Tweede Kamer; Da ron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, 't ka pittel van de afdeeling Nederland van de Malthezer Orde, bestaande uit de heeren Baron van Hövell tot Westerflier, Commis saris der Koningin in de provincie Lim burg, Jhr. Sasse van IJsselt, Baron van Dordt tot Medler; Baron van Oldeneel tot DlJenzeel en Baron van Voorst tot Voorst, e«i deputatie uit de Johanniter Orde, ver der luitenant-generaal Insinger, comman- d%rt van het Veldleger als vertegenwoordi ger, yan den Minister van Defensie en van bet Nederlandsche leger; luit.-ijeneraal Seiffardt, chef van den generalen staf- Eeneraal-majoor Hardenberg, Inspecteur van de infanterie; Baron Van Nagel van de Schaffelaar en Jhr. Nahuys, voorzitter en secretaris van het Geldersche Ridderschap verder talrijke Eerste- en Tweede Ka- bierleden. Vanaf het huis van de familie Panhuis Cremer trok de rouwstoet naar de Wllli- 3rorduskerk, waar de absoute werd verricht door een zoon van den overledene, den Wel- e®rw. Pater JE. van Voorst tot Voorst S. J. bit Den Haag. Assistentie verleenden de ^eereerw. Heeren pastoor Dalama uit Dalf- Seh, pastoor Bloemen uit Ommen en pastoor ®ysink uit Vilsteren. Na deze kerkelijke plechtigheid trok de houwstoet naar de nabij gelegen begraaf* Plaats, waar het stoffelijk overschot, na bet gebruikelijk ceremonieel, werd bijgezet bi den grafkelder van de familie Cremer. Bedevoeringen Na de gebruikelijke plechtigheid aan de droeve sprak de heer J. W. Baron van boorst tot Voorst, zoon van den overledene, ®enige woorden ten afscheid. Spr. dankte den overledepe voor al het- ®een hij als hoofd van de familie gedaan beeft en herinnerde er aan, dat men zelden ®en echtpaar zag, zoo algemeen geëerd als üe overledene en spr.'s moeder. Dei sterven is aldus spr. voor mijn Moeder een ontzettende slag geweest, even- Ms voor mün broeders en mij-zelf. De over- Jedene was voor ons een onvergetelijke bader en de goede God moge zijn voorbeel- big leven rijkelijk beloonen. .Dierna sprak de heer Van Lanschot, voor ster van de katholieke fractie der Eerste ^airier, die den thans ontslapene huldigde Ms een leider van groote bekwaamheid. Daarna voerde nog het woord de Com missaris der Koningin in de provincie Lim- Mbg, baron Van Hövell tot Westerflier, werk meester-waarnemend baljuw van de Souve- fMtie Orde van Malta. In een korte rede huldigde hij de verdiensten van dezen bal- bhv der Orde en zeide ten slotte, dat hij boor de Malthezer Ridders nimmer zal wor- bep vergeten. Tenslotte sprak de oudste zoon van den Verieciene, O.verste C. E. W. Baron v. Voorst Voorst woorden van dank tot Z. K. H. ,rius Hendrik, Baron van Hövell tot Wes- Mflier en de vele andere belangstellenden, °°r hun tegenwoordigheid. Een tweetal resoluties. Qo, In „American" te Amsterdam, werd een !°r den Nederlandschen Kappersbond uit- sp chreven congres gehouden, speciaal be- ®?id voor de Nederlandsche Dame&cappers. Nadat de heeren A. Oithof. van Amster- jjbbf, j. g. Gonlag van Rotterdam en J. Cor- x. van Amsterdam inleidingen hadden ge- tjgbben waarop een levendige discussie volg- Werden de beide onderstaande resoluties <et algemeene stemmen aangenomen: qDe Algemeene Vergadering van den Ne- ,l|and;clien Kappercbond, gehouden op 1H Puari I93i te Amsterdam: (jjMuagt den Bondsafdeelingen op, zoo spoe- Ste'i Mojelijk een plaatselijk tarief vast te -'en voor de blijvende haargolf-bewerking; aarb\j in acht te nemen: ^bt, waar een piaa.seiyke vereenlging be- ^^at van vakgenooten, die by de biyvende ^''SPlfbewerking geïnteresseerd zyn, sa- werking gewenscht is; ta« bij de vaststelling van een minimum- bi gekend moeten worden de vakgenooten, die buiten elk organisatie-verband staan en rekening gehouden moet worden met plaat selijke omstandigheden, geaardheid der zaak en standing der cliënteele: dat, met inachtneming van deze factoren, de zaken ter plaatse woiden gegroepeerd en wel in: Groep A, met zoo mogeiyk een minimum tarief van f 10.—; Groep B, met zoo mogeiyk een minimum tarief van f 15. Groep C. met zoo mogeiyk een minimum tarief van f 20.—; Groep D, met zoo mogeiyk een minimum tarief van f 25. dat het aantal .groepen en dientengevolge het aantal tarieven zooveel mogeiyk wordt beperkt; en ten slotte: draagt het hoofdbestuur op, den afdeelin- gen by het voeren van de actie voor een mi nimum-tarief voor de blüvende haargolf, met alle .beschikbare en wettige middelen by te staan." „Het Dameskapperscongres, uitgeschreven door den Nederlandschen Kappersbond en gehouden op 19 Januari 1931 te Amsterdam; gehoord de inleidingen omt..nt de toestan den in het Dameskappersbedryf en de mid delen tot verbetering; van oordeel: ten eerste, dat de arbeidsmarkt reeds in sterke mate is overvoerd en beteugeling van het aantal vakgenooten noodzakeiyk is, waar uit voortvloeit, dat het kweeken van kappers door particuliere vakscholen uit den booze wordt geacht; ten tweede, dat de manier waarop recla me wordt gemaakt voor de permanent-wave, met aanbieding van tarieven, waarby serieus werk absoluut is uitgesloten, van zeer nadee- ligen invloed is voor het prestige van het bedrijf en de bedrijfsgenooten ten derde, dat het noodzakeiyk is, dat voor het Dameskappersvak, in 't byzonder voor de permanent-wave, een minimum-tarief wordt vastgesteld om de totale vernietiging van het bedryf te voorkomen; ten vierde, dat organisatie van alle Da meskappers een dringende behoefte is om met des te meer kans van slagen de in 't be drijf geslopen misstanden en euvelen te be kampen; wekt alle Dameskappers van Nederland op, zich aaneen te sluiten in den Nederland schen Kappersbond: draagt het bestuur van den Nederlandschen Kappersbond op, alle in de referaten ge noemde middelen toe te passen, om te ko men tot beteugeling van het aantal Dames kappers en het 'nvoeren van een minimum tarief of -tarieven voor de permanent-wave; gaat over tot de orde van den dag." Da Centrale Ned. Ambtenaarsbond heeft aan den voorzitter van den ministerraad verzocht, te willen bevorderen dat de aan de ambtenaren ingevolge het bekende arrest van den hoogen Raad toekomende geiden op zoo kort mogeiyken termyn automatisch en op uniforme wyze zullen worden uitbetaald. By niet verlaging sluiting der bioscopen. De Nederlandsche Bioscoopbond heeft be sloten, de Qroningsche bioscopen stpp, te pet ten aali het eind dér programma-wéék, waarin het besluit van den raad der gemeen te Groningen valt op het adres van den Bond inzake verlaging der vermakeiykheids- belasting welke thans yt van de bruto op brengst bedraagt, indien dit besluit voor de Groningsche bioscoop-exploitanten ongun stig mocht uitvallen. Het Hoofdbestuur van den bioscoopbond heeft dit besluit genomen na conferentie met den wethouder van fi nanciën, burgemeester en wethouders en fractie-voorzitters, van welke laatste men den indruk kreeg, dat zy in het algemeen niet voor een verlaging der belasting voel den. Verhooging der entreepryzen acht de Bond niet mogeiyk, daar zulks het door de hooge pry zen toch al matige bioscoopbezoek nog zou verminderen. Bapport der Ned. Heidemaatschappij Dezer dagen is verschenen een boschbrand- rapport, samengesteld door een commissie, benoemd door den Raad van Commissarissen van de Nederlandsche Heldemaatschappy ter bestudeering van het vraagstuk der bosch - en heidebranden. Naar het oordeel der commissie moet de oorzaak van het grootste aantal bosch- en heide branden worden gezocht in het niet nemen van preventieve maatregelen, onvoor zichtigheid, roekeloosheid en kwaadwilligheid. Wat de branden langs spoor en tramwegen betreft, deze ontstaan' meermalen door von ken uit locomotieven en het achteloos ver- (ieren van vuur of brandende poetslappen. De commissie geeft in verband met deze laatste branden in overweging, om bepaalde brandgevaarlijke baanvakken te merken, b.v. door het aanbrengen van een teeken op sein- of telegraafpalen, terwyl het volgens haar zeer doeltreffend zou zijn, indien na het pas- seeren van een trein een dergeiyk baanvak anmiddeliyk werd geïnspecteerd. Door uit breiding van electrificatle van de spoor en tramwegen zou het vraagstuk der bosch- en heidebranden voor een belangryk deel zyn opgelost. m reeds in vele gezinnen. De zieken hoesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmiddellijk de beroemde Akker's Abdijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm oplost, de hoest- aanvallen verdrijft. Gebruikt: De kamenier was juist bezig de mooie bruine lokken van haar meesteres te borste len, toen Katherine een telegram van haar verloofde ontving, waarin hy haar berichtte, dat hü wegens dringende zaken dien avond niet komen kon. Dit was nu al de derde maal, dat Jack Stafford zich niet aan een afspraak met haar gehouden had. Dezen keer was het dubbel onaangenaam voor Katherine, want hy zou haar parelsnoer meebrengen, dat hy by een juwelier ter reparatie gegeven had. Was het niet bijzonder toevallig, dat Jack juist vanavond wegbleef? Nu zy er goed over nadacht, gedroeg hy zich eigenlijk al sinds eenige weken wat eigenaardig, als zij het gesprek op het parelsnoer bracht. Toen had zij er niet veel aandacht aan geschon ken, maar thans vond zy zyn gedrag toch wel wat verdacht. Op het bal, dat dien avond gegeven werd, miste Katherine Jack zeer; er waren niet veel jongelui, die goed dansten. „Ik vind het heel verstandig van uw ver loofde," merkte de oude mevrouw Linacre op, „dat hy in de stad is gebleven om te wer ken. Jongelui moeten flink aanpakken, als zy zich een goede positie willen verwerven, hoewel hy het eigenlijk niet noodig heeft, nu hy spoedig met u gaat trouwen." Katherine bloosde; daar had je weer die toespeling op haar groot vermogen, zy er gerde zich daar altyd aan. „Dan zal ik vanavond maar eens muur bloempje zyn," zei Katherine met een ge forceerd lachje. „Ziet u dat meisje daar? Zy ziet er zoo gelukkig en stralend uit, of dit haar eerste bal is!" Plotseling bestierven de woorden Katherine op de lippen, toen zy het meisje wat nauw keuriger had opgenomen. „Voel je je niet goed, myn kind?" vroeg mevrouw Linacre. „Je bent opeens zoo bleek." „Maak u maar niet ongerust over my, me vrouw, ik heb wat last van de warmte. Ik denk, dat ik met tante Charlotte naar huls ga." Hoewel Katherine nog nooit flauw geval len was, was zy nu toch zóó bleek, dat haar tante zich ernstig bezorgd maakte. Zy bracht haar zoo spoedig mogelyk thuis en raadde haar nichtje aan gauw naar bed te. gaan. Dien nacht deed Katherine geen oog dicht. Al haar twyfel en angst omtrent Jack kwa men met verdubbelde kracht boven. En zy had daar ook wel reden toe. Het aardige meisje, dat zy dien avond op het bal gezien had droeg haar parelsnoer. Er was geen twyfel mogelyk! zy kende haar snoer tè goed om zich te vergissen. Boven dien, het zou toch èl te toevallig zijn geweest, als ook uit dit slotje één diamantje ontbrak en nog wel op dezelfde plaats! Om dat slotje te laten repareeren, had Jack het parelsnoer mee naar de stad geno men. En nu droeg een ander meisje het!.... Zou Jack weggebleven zyn, omdat hy haar parels aan een ander had gegeven? Zou hy zóó iets laags gedaan hebben? Toen drong de bittere gedachte zich aan haar op, dat het andere meisje misschien wel degene was, van wie Jack écht hield, ter wyl zy.... Toen Jack Stafford den volgenden morgen zyn opwachting by zyn meisje wilde komen ftiaken, vernam hij, dat juffrouw March en haar tante op reis waren gegaan, zonder haar adres achter te laten. Barbara Payne hield het kleine pakje ste vig vast, toen zy in de overvolle bus naar huis reed. Vrooiyk snelde zy de trappen op naar de flat, waar zy woonde. „Kyk eens wat ik gekregen heb, Cis!" riep zy verrukt uit. Samen bekeken de zusters een mooi parel snoer, dat In een keurig etui lag. „Wat prachtig, Babs! Ze ïyken wel echt. Je zult er vanavond mee kunnen pronken, hoor!" „En ze kosten nog geen tien gulden!" Barbara zuchtte even. „Toch jammer, dat het geen echte parels zyn; ik houd heelemaal niet van imitatie, maar mevrouw Brewer drong er op aan, dat ik ze koopen zou. En bovendien, ik kan immers geen echte be talen I" „Kom, Cis," liet zy er op volgen, „het wordt langzamerhand tyd, dat ik my ga kleeden voor het feest, jy helpt me natuur- ïyk met myn japon, niet waar? Vind Je hem niet keurig? Ik voel me vanavond een echte groote dame!" Toen Professor Payne zyn oudste dochter aanzag, kon hij niet nalaten haar te bewon deren. Met vergeefiyken vadertrots zeide hy, dat zy er werkeiyk heel goed uitzag. „Ik denk, dat het komt van het parelsnoer, vader!" merkte Barbara op. „Mevrouw Brewer gaf my het geld om er een te koopen. Het ls natuurlijk niet echt, dat begrypt u wel!" „Dan zyn ze toch wel byzonder goed na gemaakt", zei de professor, terwyi hij de parels nauwkeurig bekeek. „Wat ligt er een mooie glans op!" „Kom vader, laten we nu gaan. Ik zou niet graag te laat komen op myn eerste bal! En jou zal ik wakker maken, Cis,als ik thuis kom en je alles vertellen!" Weinig kon Barbara vermoeden, dat zy eenige uren later gedesillusionneerd en ver drietig zou thuiskomen en het parelsnoer zoo gauw mogelijk weer in zyn etui leggen Cis zat al rechtop in bed, toen zy den sleutel in het slot hoorde steken, benieuwd naar alles wat Babs haar vertellen zou. „Ga maar gauw weer slapen. Cissy! Par tyen zyn afschuweiyk! Iedereen op het bal bekeek mUn parelsnoer op zulk een imper tinente wyze, dat ik het ding op het laatst verfoeide. Zelfs die rijke Juffrouw March kon er haar oogen byna niet afhouden, of ze nog nooit imitatie-parels gezien had! Want iedereen kan toch wel begrypen, dat ik geen echte parels kan dragen! Myn heele avond ls bedorven!" zy legde de parels in het etui, dat zy in haar kastje wegsloot. „Voor niets of niemendal ter wereld draag ik dat ding ooit weerl" Een week of drie na het bal kwam Barbara by haar vader in zyn studeerkamer met het parel-etui in de hand. „Vader, ik begin te gelooven, dat er iets niet in orde is met die parels! Gisteren droeg Cissy het snoer, toen zy by Juffrouw Marck- ham ging theedrinken. Iedereen zei. dat zy nog veel te Jong was om zulke parels te dragen. Men beleedigt ons, als we die parels dragen." „Kom kind, ben jy niet wat &1 te fynge- voelig?" „Neen vader. Ik geloof, dat de zaak ern stiger is, dan u denkt." Professor Payne opende het etui en bekeek de parels nog eens nauwkeurig. „Inderdaad, Barbara, de imitatie is byna tè goed. Waar heb je ze gekocht?" „By Jones Eon in Bond Street. Ik dacht, dat dit een goed adres was. Zoudt u denken, vader, dat zy my per ongeluk een écht snoer verkocht hebben?" „Als dat het geval is, zal een ander, voor' wie dat snoer bestemd was, een zeer onaange- namen tyd doorgebracht hebben. Kom, laten we er samen heengaan." Na een kort gesprek stond de oudste fir mant der juweliers Jones Son op en be tuigde Professor Payne en zyn dochter zyn buitengewone erkentelykheid. „Wij zyn u zeer verplicht, professor. Vindt u het goed, dat ik mynheer Stafford opbel? Hy is namelijk de verloofde van juffrouw March, voor wie hy het snoer hier ter repa ratie bracht. Het verlies der parels heeft hem zoo geschokt, dat hy ons zelfs verbood de waarheid aan juffrouw March mee te deelen." Mynheer Jones snelde naar de telefoon. „Ziet u wel vader, dat myn voorgevoelen mij niet bedroog? Wat zullen die menschen een ellendigen tyd hebben doorgemaakt!" Professor Payne drukte zijn dochter de hand. „Je had gelyk, myn kind. En de jongste firmant zal je zijn leven lang dankbaar zyn, want hy heeft de fout begaan." Mijnheer Jones Sr. kwam van het telefoon toestel terug. „Het verlies der parels heeft heel wat narigheid met zich gebracht. En ik mag het u wel in vertrouwen zeggen het gelde lijk verlies was nog het ergste niet." Hier wachtte hy even. „Ik heb reden te gelooven, dat het de oorzaak is geweest van de verwydering tusschen juffrouw March en den heer Staf ford, een onzer oudste klanten." „zy zag er op den avond van het bal ook zóó ongelukkig uit!" dacht Barbara by zich zelf. Na eenigen tijd trad Jack Stafford den win kel binnen. Mynheer Jones vertelde hem, in welk nieuw stadium de zaak gekomen was. „Als u ons nu nog het adres van uw ver loofde wilt geven, mynheer Stafford, zullen wij zorgen, dat juffrouw March or.verwyid het gerepareerde parelsnoer ontvangt, terwyi wy niet zullen nalaten, haar ons leedwezen te betuigen met het voorgevallene." Jack's gezicht stond koud en strak, toen hy antwoordde: „U deed beter de parels rechtstreeks aan Mr. Dover te zenden, den advocaat van juffrouw Katherine March." Er ontstond een pynlyke stilte. „Uitstekend, mynheer," sprak eindeiyk de jongste firmant. „Mag ik u misschien verzoeken, professor Payne, my even te volgen naar de kamer 'hiernaast, dan kunt u een en ander, wat u ons verteld hebt, op schrift stellen en onder teekenen," vervolgde Jones Sr. Barbara en Stafford bleven alleen in het privé-kantoor achter. De jonge man scheen echter de tegenwoordigheid van het meisje geheel te vergeten, zóó verdiept was hy in de beschouwing van het parelsnoer, dat hem zooveel verdriet had berokkend. Plotseling stond Barbara op en zei zacht tot Jack: „Zy zag er toch zoo ongelukkig ultl" Verwonderd staarde Stafford haar aan, waarop het jonge meisje vervolgde: „Ik droeg op den avond van het bal de parels en ik weet zeker, dat zij het snoer herkende en maar niet kon begrypen, hoe ik er aan was gekomen. Misschien maakte zy wel verkeerde gevolgtrekkingen!" „Waarom heeft ze my dat dan niet gezegd? Waarom vertrouwde zy my niet, in plaats van my te verlaten?" Eindeiyk kon Jack zyn hart eens uitstorten en hy voelde zich heelemaal geen vreemde tegenover dit meisje, dat hy toch vandaag voor het eerst van zyn leven zag! „U hebt haar immers ook niet gezegd, dat het parelsnoer weggeraakt was! Als u dat ge daan had, waren heel wat misverstanden uit dép weg geruimd!" zei Barbara eönigszins verontwaardigd. „U kunt het misschien nóg goedmaken, als u onmiddellyk naar haar toe gaat en haar de toedracht der zaak uit legt." Jack's gezicht klaarde heelemaal op. bent mijn reddende engel. Ik weet niet eens hoe u heet, maar ik voel dat wy spoe dig vrienden zullen zyn!" Langzaam wandelde Katherine March heen en weer in den tuin van de prachtige villa, die zy sinds eenigen tyd met haar tante be- wdonde. De bediende bracht haar een brief met een klein pakje. Dit pakje bevatte haar parelsnoer, waarvan het slotje weer in orde gebracht was en dat vergezeld was van een brief van de firma Jones, waarin deze haar uitlegde, hoe de vergissing begaan was en haar excuus vroeg voor de begane fout. „Had ik Jack toch maar vertrouwd en was ik maar niet zoo jaloersch geweest op dat andere meisje!" snikte Katherine. „Nu is alles mis! Nooit zal Jack het my kunen vergeven! O, wat ben ik ongelukkig!" Schreiend liep zij naar het huis toe. Zy wilde Juist de serre binnengaan, toen een lange, slanke gestalte den tuin inkwam. 't Was Jack! Met een kreet van biydschap snelde zy op hem toe en wierp zich in zyn armen.... Toen Katherine en Jack drie maanden later in het huweiyksbootje stapten, was er maar één bruidsmeisje in den bruiloftsstoet. Dat was Earbara Payne. Zy droeg een tyn snoer van kleine, echte parels om haar blanken hals een geschenk van het bruidspaar. Naar de Prov. Geld. en Nijm. Ct. mee deelt, wordt aan het departement van Wa terstaat het plan uitgewerkt, een brug over den Moerdyk. voor het gewone verkeer be stemd, met zeer wyde overspanningen te bouwen. En niet uitgesloten wordt het geacht, dat de Nederlandsche Spoorwegen een geheel nieuwe brug voor het spoorwegverkeer over den Moerdyk zullen slaan, die volledig aan de moderne verkeerseischen kan voldoen. Eervol ontslag ir. F. M. van Panthaleon van Eek Met ingang van 1 Januari is aan den heer ir. T. M. van Panthaleon van Eek, wegens in validiteit eervol ontslag verleend als Inge nieur van den Weg by de Nederlandsche Spoorwegen te Rotterdam. Ais diens opvolger wordt genoemd de heer ir. A Klomp, thans Ingenieur te Breda. Gezant te Bome? Het Amsterdamse!» Effectenblad weet te melden, dat er sprake van is, dat de oud burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patyn, gezant zou worden te Rome, terwyl dan jhr. mr. A. van der Goes van Rome naar Cairo zou worden overgeplaatst. Oprichting van een inkoopcombinatie Dinsdagmiddag werd te Utrecht door den Ned. R.K. Bond van Handelaren in Heeren modes „St. Gerardus Majella" een vergade ring gehouden, waarin als voornaamste agen- depunt de organisatievorm van den gecombi- neerden inkoop gold. Men ging er mee accoord, dat de bond zich als vakbond bij den Ned. R. K. Middenstands bond zou aansluiten. Het woord was hierop aan mr. F. J. H. Bach om als vertegenwoordiger van het Na tionaal Hanzebureau de behandeling der or ganisatie van een gecombineerden inkoop in te leiden. Volgens mr. Bach zou er in overleg met en gedeelteiyk uit het bestuur een com missie moeten worden gevormd, die op een volgende vergadering eenige nadere plannen zou indienen. Hy herinnerde er verder aan. dat de inkoopcombinatie als instelling van den vakbond zal worden opgericht en haar leden dus eerst bij den vakbond moeten zyn aangesloten, wy zyn er allen van overtuigd, aldus spr. dat de gecombineerde inkoop een van de krachtigste wapenen van den midden stand is. 't Is een commercieele onderne ming, maar dit wil niet zeggen, dat by de op richting daarvan van elke sociale gedachte wordt afgezien. In de inkoopcombinatie moet een geest van solidariteit heersehen en zy moet door gezonde sociale beginselen worden gedragen. Het doel mag niet zyn voor enkele bevoor rechte winkeliers de winst zoo Jioog mogelyk te maken, ipaar om in breeden kring het be staan te beveiligen tegen de concurrentie van het grootbedryf, waarvan; immers de groote kracht is: zooveel mogelyk tegelyk én zoo dicht mogelyk by de bron in te koopen. Een eerste vereischte is natuuriyk, dat de deel nemers voldoende soiled zijn. Voorts wees mr. Bach er op, dat by „St. Homobonus", de inkoop-centrale van de R.K. manufaoturiers, een soiled handelaar, die zich als lid opgeeft, alleen afgewezen kan worden, wanneer hy voor een reeds gevestigd lid een bijzonder lastig en onreëel concurrent is. Voor het overige stelt „St. Homobonus" zich op zoo breed mogelyk standpunt. Naar dit voorbeeld zou de te vormen centrale der Heerenmodehandelaren zich hebben te rich ten. Spr. gaf dan een nadere uiteenzetting van de eischen aan zulk een centrale en aan de leden te stellen. Na eenige gedachtenwisseling werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Th. Vink, Rotterdam, G. Peters, Amsterdam en v. d. Broek, Amsterdam, die de in grove trekken aangegeven plannen nader uit te werken zal hebben. Binden administrateur en mandoers aan boomen vast Het „A. I. D." verneemt uit Soekaboeml dat Zondag op de thee-onderneming Tjigem- bang in het district Njalindoeng, de waar nemend administrateur en zes mandoers door ongeveer zestig koelies van de onder neming aan boomen werden vastgebonden. De employé Keasberry waarschuwde den assistent-wedana, die de slachtoffers be- vrydde. By onderzoek bleek, dat er geen mis handeling was gepleegd. Voorts kwam aan het licht, dat de koelies gedurende een maand geen loon hadden ontvangen, waar door zy op deze wijze lucht gaven aan hun ontevredenheid. Afscheidsdiner Maandagavond werd door den gouverneur- generaal een afscheidsdiner aangeboden aan den vertrekkenden commandant der zee macht in Ned. Indië, hoofd van het departe ment der Marine, vice-admiraal A. ten Broecke Hoekstra. Een vijftigtal genoodig- den namen aan het diner deel. Onder de aanzittenden bevonden zich o.a. de nieuwbenoemde commandant der zee macht in Ned.-Indië, Schout-by-nacht J. P. Osten, de leden van den Raad van Ned.- Indië, de commandant van het leger, de voorzitter van den Volksraad, de consul- generaal van Groot-Brittannië en Ierland Sir Josiah Crosby, ais vertegenwoordiger van het consulaire corps, en vele vooraanstaande personen. De gouverneur-generaal hield een zeer waardeerende afscheidsrede tot den scheidenden vice-admiraal. De officieele overgave Dinsdagmorgen werd begonnen met de offi cieele overgave van het commandement der zeemacht. Dit feit had plaats aan boord van Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën". Hierbij waren aanwezig de commandant van Hr. Ms. flottiel je vaartuig „Flores", van de onderzeebooten, de groepsvliegtuigcomman- danten etc. Nadat vice-admiraal Ten Broecke Hoekstra zijn functie had neergelegd, werd de admiraalsvlag neergehaald en de schout-by- nachtsvlag geheschen, welke vlag begroet werd met saluutschoten. Hierna begaven bei den zich naar het s.s. der gouvernements marine. De overgave en overneming van de functie van hoofd van het departement der marine, geschiedde later op 't departem. van marine, in het bijzijn van het geheele personeel. Hier- by werd zoowel door den scheidenden als door den nieuwen functionaris een toespraak ge houden, terwijl namens het personeel het woord gevoerd werd door den secretaris van het departement der marine. Het Amsterdamsch Tooneel wacht af Over de tegenwoordige moeiiykheden in de Amsterdamsche tooneelwereld en de mo gelijkheid van een fusie wordt van de zijde van de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel vernomen, dat de beraadslagingen in den boezem van die vereenlging met kracht wor den voortgezet; beraadslagingen, waarby Ue voorwaarden, waarop een fusie met het Am sterdamsch Tooneel casu quo zou kunnen worden aangegaan, zorgvuldig worden over wogen. Het Amsterdamsch Tooneel neemt thans een afwachtende houding aan. In den kring van dit gezelschap leeft men op het oogen- blik in het vertrouwen, dat met medewer king van de Kon. Ver. een bevredigende op lossing in het belang van het Amsterdaqj,- soho tooneelleven. weldra gevonden zal wor den en het Amsterdamsch Tooneel zal ten volle bereid zijn, aan een dergeiyke oplossing ook indien deze den vorm van een fusie zal dragen van zyn kant mede te werken, mits hierbij de grenzen van het artistiek en financieel aanvaardbare niet worden over schreden. „Er is op het oogenblik by beide gezel schappen een streven tot samenwerking, dat doet verwachten, dat een bevredigend re sultaat niet te lang meer zal uitblijven." Het oudste tot dusver bekende. Te Pistoja is in de kerk achter een zeven tiende eeuwsch altaar een aantal fresco's ontdekt, die by nader onderzoek werk bleken te zyn uit de dertiende of veertiende eeuw. Een dezer fresco's, dat door deskundigen unaniem gedateerd wordt op midden veer tiende eeuw, stelt voor drie halve figuren, onder een waarvan Dante staat geschreven, terwyl een tweede Petrarca als onderschrift heeft. Ook zonder deze onderschriften zou den beide figuren gemakkelyk te herkennen geweest zyn als portretten van de groote dichters. Het is vrijwel zeker, dat Dante voor dit conterfeitsei niet kan hebben geposeerd en dat het ongeveer 30 jaar na zyn dood werd gemaakt. Het blijft natuuriyk mogelijk, dat de schilder den dichter tijdens diens le ven gekend heeft. Het portret verschilt in zooverre van de tot dusverre bekende, dat Dante hier wordt afgebeeld als een nog jeug dig man. De muurschildering verkeert ech ter in vry slechten staat. Terwyl Wim by de Jongens bleef kyken, Zette de man het op een draf, Hy kwam woest en met gebalde vuisten. Op, de spelende jongens af. Zijn voetstappen klonken door het straatje, Ook Wim, de deugniet hoorde wat. Ieder geluid deed hem dadeiyk schrikken, Omdat hy een kwaad geweten had. Pim begreep niet, dat hy bleef zweven, Want het verveelde hem al lang. „Ik wóu, dat ik begon te zakken, Al ben ik dan ook niet meer Dang". Hy zweefde over 't oude Mechelep, Zag Rombouts' toren hoog, vierkant, Zag Margaretha van Oostenryks woning, Eens de landvoogdes van Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7