Qdinnerdandsch Nieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN j 1 Goede vangst Het meesterstuk van den ouden Behrman stoomvaartlijnen W\ J. J. G. baron van Voorst tot Voorst t Rijksveldwachters Armenzorg en steun in crisistijd GEMENGD NIEUWS In kokend water gevallen Been afgeknepen Inbraak bij een horlogemaker Arnhemsche schipbrug aangevaren Wenn die Heimat ruft 25 inbraken op hun geweten Verdronken KUNST EN KENNIS Première van „lm Westen Nichts Neues" De Karakorum-reizigers terug Verduistering en brandstichting Werkloozen eischen meer loon Amerikaansche „Industrie-Czaren" BOEK BESPREKING folk- V Plechtige Uitvaartdienst te Arnhem Gistermorgen is in de St. Walburgkerk te Arnhem de plechtige uitvaartdienst gehou den voor luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De H. Mis werd opge dragen door den zoon van den overledene, den Weleerw. Pater E. I. M. baron van Voorst tot Voorst S.J. met assistentie van de Weleerw. Heeren Kapelaans G. A. I. Waanders en A. P. J. M. de Wit, resp. als diaken en sub-diaken, terwijl de derde Ka pelaan der parochie, de Weleerw. Heer A. Mathijssen als ceremoniarius fungeerde. De Hoogeerw. Heer Deken F. L. Stockmann van Arnhem was vertegenwoordiger van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht en presbyter- assistens. Aan een der zij-altaren werd een H. Mis opgedragen door den Hoogeerw. Heer Mgr. F. J. E. Evers, oud-hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, die den Pauselijken In ternuntius, Z. Exc. Mgr. L. Schioppa verte genwoordigde. In het priesterkoor hadden plaats genomen verschillende geestelijken en de volgende vertegenwoordigers der sou- vereine orde van Malta: L. baron van Voorst tot Voorst uit Twello, mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst uit Ubbsrgen, Z. ba ron van Dorth tot Medler uit Duiven en Jhr. L. van Bönnighausen uit Wychen. In het kerkgebouw waren verder aanwezig, behalve de echtgenoote, de kinderen en verdere familieleden van den overledene, de commies-griffier der Eerste Kamer mr. A. L. de Block, de voorzitter der Katholieke Eerste Kamerfractie mr. L. M. van Lanschot, de voorzitter der Chr. Hist. Eerste Kamer fractie prof. jhr. mr. B. C. de Savomin Loh- man, de Eerste Kamerleden Dobbelmann, de Jong, jhr. mr. dr. de Gijselaar, van de Lande en de Bruyn, een deputatie der 4e Infanterle-brigade, bestaande uit kolonel Stöve, luit.-kolonel Walter, luit.-kolonel Klerk en kapitein Bock, de vertegenwoordi gers van de brigade Grenadiers en Jagers, majoor Gijsberti Hodenpjjl, het lid der Tweede Kamer mr. A. baron van Wijnber gen en een vertegenwoordiger van den inspecteur der Kon. Marechaussee. Van de plaatselijke autoriteiten noemen wij den burgemeester van Arnhem mr. 8. J. R. de Monchy, den gemeente-secretaris, dr. J. A. B. Kipp en de wethouders C. Smeenk en J. W. H. M. Meijer. Ook hebben we nog op gemerkt mr. A. Cnopius, procureur-generaal bij het Amhemsche gerechtshof en Jhr. Bee- laerts van Blokland, wethouder van Ren- kum. Het zangkoor voerde de liturgische gezangen uit onder leiding van den heer J. Ruygrok. Aan het einde der plechtigheid is een "meerstemig In Paradisum ten ge- hoore gebracht. Een commissie van Georg. Overleg Ingesteld De Minister van Justitie heeft, om naast het georganiseerd overleg in aangelegenheden in het belang van den rechtstoestand van de politle-ambtenaren in 's Rijks dienst een ge organiseerd overleg in aangelegenheden van belang bepaaldelijk voor het personeel der rjjksveldwacht mogelijk te maken, ingesteld een dienstcommissie voor dat personeel be- beneden den rang van districtscommandant. Tot aanwijzing elk van 1 lid en 1 plaatsver vangend lid zijn bevoegd: de Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, de Alg. Ned Politiebond, de Eond van Chr. Politieambte naren in Nederland, de Nederlandsche R.K. Politiebond „St. Michaël", de Rijkspolitie- vereeniging. De voorzitter en de plaatsverv. voorzitter worden door den Minister aange wezen. Inleidingen voor de Algemeene Armencommlssie. In de gisteren te Utrecht gehouden verga dering van de Algemeene Armencommissie met de voorzitters en secretarissen der Ar menraden, is het onderwerp „Armenzorg en steun in crisistijd" behandeld door de heeren J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede- Kamer en voorzitter der Alg. Armencommis sie, en P J. Fortanier, directeur van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam. De heer Snoeck Henkemans zeide, dat werkloosheid op zichzelf nog niet leidt tot een toestand van armoede. Er zijn honderden werkloozen die niet arm zijn, omdat hun ge zin uit andere inkomstendan het eigen weekloon een bron van levensonderhoud vindt. Daartegenover staat dat er honderden armen zijn, die niet tot de werkloozen kun nen worden gerekend. Het is een maatschap pelijk belang wij durven, aldus spr., zeg gen: een staatsbelang de werkloozen, dat zijn zij die hun geregelden arbeid missen en daardoor tot armoede kunnen komen, zoo lang mogelijk buiten den kring der armen te houden. In dit verband wijst spr. op de voor Nederland in het werkloosheidsbesluit 1917 uitgewerkte werkloosheidsverzekering. In het verdere deel van zijn rede gaf spr. een resumé van de desbetreffende bepalingen der armenwet, de goede en beproefde grond regelen en eischen, waarvan elke goede hulp verleening moet uitgaan. Voorts zette spr. uiteen dat. indien in bepaalde gemeenten geen gemeentelijke armenzorg bestaat er bi) plotselinge werkloosheid een speciaal orgaan in het leven moet worden geroepen. Het moet worden ontraden om, waar gemeentelijk» organen bestaan, afzonderlijke organisaties in het leven te roepen. Ontraden moet dit worden in het belang der werkloozen, in het belang van anderen behoeftlgen en tot bewa ring van 't Juiste karakter der bestaande ge meentelijke organen voor het verleenen van hulp en steun. Het verschil en verband tusachen armenzorg en steun. De tweede inleider, de lieer P. J. Fo:-tanier, directeur van den Gem. dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon te Rotterdam had tot taak het verschil en het verband tusschen armenzorg en steun ln crisistijd te beschou wen aan de hand der practljk in een groote stad Spr. ving aan met uiteen te zetten, dat van een sociaal-economisch standpunt be zien, in die gevallen, waarin de onbemiddelde om in eigen onderhoud te kunnen voorzien in de absolute onmogelijkheid verkeert een arbeidscontract aan te gaan en dientenge volge met ondergang bedreigd wordt, de Staat den zedelijken plicht heeft den nooddruftl- gen onderdaan de behulpzame hand te bie den. In ons land zoowel als daarbuiten heeft de Staat dan ook niet geschroomd dit te doen en in crisistijden ook daadwerkelijk ge holpen. Spr. toonde dit aan met te wijzen op de verschillende crisisregelingen van regee- ringswege vastgesteld in de jaren 1921, 1922 en weder in 1931. De crisisregelingen van 1921 en 1922 hebben den grondslag gelegd voor de steunregelingen, welke sedert haar ontstaan, in al dan niet gewijzigöen vorm, in de groote steden hebben gegolden en nog gel den. Spr. gaf daarna een exposé van de steun regelingen, wees vervolgens op de gunstige werking van de steunregeling voor werkloo zen, maar eveneens op de groote nadeelen ervan, alsmede op het feit, dat het doel om de arbeiders tct verzekering te brengen geenszins bereikt is. Het tweejarig zoontje van den landbouwer J. Sletterik, wonende te Broekland gem Raalte, is bij het achteruit loopen in een pot met kokend water gevallen. Na een hevig lijden Is de kleine aan de gevolgen hiervan, gisteren overleden. Schipper H. Pais uit ten Boer (Groningen) kwam gisteren met zijn schip in de haven van Zwartsluis aan. Bij het vastmeren raakte zijn vrouw met haar been verward in het meertouw. Dit lichaamsdeel werd ge heel afgeknepen. De vrouw is naar het zie kenhuis te Zwolle vervoerd. In den vorlgen nacht is ingebroken bi) markt achter het stadhuis te Venloo. Door markt achter het stadhuis te Venno. Door het uitsnijden van een ruit uit de vitrine, heeft de dader een bord met gouden en zilveren horloges kunnen bereiken en dit medegenomen. De inbraak is des te bruta ler, daar de zaak op een druk punt, ook des nacht, is gelegen. Verkeer anderhalf uur gestremd Gisterenmorgen omstreeks half acht, toen het schip „Vertrouwen", thuis behoorend te Zwolle, door de geopende schipbrug te Arn hem zou varen, kwam dit in aanvaring met de brug. H§t brugpersoneel stelde onmiddel lijk pogingen ln het werk om het aangeva ren brugvak uit te draalen, doch dit ge lukte niet snel genoeg. Het vak werd .door het met den stroom medegaande zeilschip weggevoerd. Door de zware spanning braken een electrische voedingsdraad en een anker ketting. Een ter plaatse zijnde stoomboot bracht het brugvak ten slotte weer op zijn plaats. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch het verkeer was tot negen urn- gestremd. Naar van deskundige zijde werd ver zekerd, ligt de oorzaak van het ongeval ver moedelijk in wijziging van het stroombed der rivier in de nabijheid van de brug, het geen echter eerst bij laag water zou kunnen worden vastgesteld. Mevrouw dupe van de historie Het meisje R. Z. was reeds anderhalf jaar ln dienst bij mevrouw W. te Hillegersberg. ZU kwam uit Duitschland, maar ze voelde een weinig „Sehnsucht nach der Heimat". Zij had het hier best en ln Hillegersberg is het goed wonen. Met Kerstmis zinderde in haar bloed het eerste verlangen. Dat hebben alle Duit- schers, „wenn das Christkindleln" vrede en geschenken brengt. Toen echter bleef haar wensch onvervuld. Maar nu was er een nog grooter feest op til. Eerstdaags verjaarde moeder en vlak daarop een van de vele zusters im Vater- haus. Berekeningen werden gemaakt, maar altijd oleven de uitkomsten beneden het e- noodigde bedrag. Mevrouw echter werd mild gestemd door de hunkering van het kind naar het samenzijn m?t de moeder. Dat hebben alle Hollanders en Willy Derby is hun pionier. Mevrouw gaf het reisgeld, haar beste wensehen en haar ontroerde dienstbode vacantle. Zij gaf haar zelfs nog een koffer en een actentasch voor klee- ren en geschenken. Dat had iedere Hollandsche huisvrouw gedaan, die de problematiek van den dienst- bodennood heeft bepeinsd. Zoo was het afscheid vol vreugde en -iet „Auf Wiedersehen" vol dankbaarheid De O-itnuchtering ls een brief uit het moederland van de zoozeer gewaardeerde dienstbode. Weinig woorden met veel in houd: „Tasch met paspoort ,4m Zug" laten liggen. Kom niet meer terug. Bitte, neem maar een ander". Een ongeluk komt nooit alleen. Mevrouw, het meisje missende, miste nog meer. Behalve het maandsalaris, de aktentasch en den koffer, waren vele artikelen met het verlangen den weg naar het moederland gevolgd. Of de verjaardag feestelijk is gevierd, stond niet in het briefje gemeld. cent per uur betaald, doch in accoordwerk kan meer worden verdiend. De werkloozen eischen 55 cent per uur. Den stakers zal de eisch worden gesteld, het werk onmiddellijk te hervatten; dege nen, die daaraan niet voldoen, zullen wor den ontslagen. Dezer dagen heeft, gelijk gemeld, de poli tie te Overdinkel twee gehuwde arbeiders gearresteerc. Na een zeer streng verhoor bekenden zij in totaal 25 diefstallen met of zonder Inbraak te hebben gepcegd, waarvan tien aan de overzijde der grens. De beide inbrekers werden ook verdacht van vier te Hengelo gepleegde inbraken en den overval op een bejaarden landbouwer te Boekelo, doch dit ontkenden zij. Gisterenmorgen geraakte te Alphen aan den Rijn de 78-jarige heer A. W. in een sloot te water. Door een krantenbezorger werd hU op het droge getrokken. IJlings Ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Na een uur is de heer W. overleden. Te Amsterdam Na het verbazingwekkend succes van Re marque's roman, na de geruchtmakende ge- beurtenkseh te Berlijn en Weenen bij de opvoering van de verfilming ervan, valt het niet te verwonderèn, dat de première van de film „lm Westen nichts Neues" in Ne derland ook een „gebeurtenis", of om in de filmterminologie te blijven een „sensa tie" zou zijn. En om dit nog eens extra te accentueeren. heeft de voortvarende heer Tuschinski, in wiens theater te Amster dam de film de komende week zal draaien, de rolprent gisteravond voor de eerste maal gepresenteerd in een speciaal gearrangeer de „gala"-voorstelling, met verhoogde prij zen en avond-toilet verzocht. De sfeer van „iets bijzonders" werd nog versterkt door het feit, dat een opvallend aantal politie agenten in de Reguliersbreestraat stond ge posteerd, een 'veiligheidsmaatregel, die o. i. allen grond miste, want ordeverstoringen zal deze film in Nederland zeker niet uitlok ken, en op „gala-avonden" al in het ge heel niet. Na de pauze kwam de groote gebeurte nis „lm Westen nichts Neues", in de Duit- sche versie, omdat het Nederlandsche bios cooppubliek nu eenmaal in zijn geheel het beste Duitsch verstaat. Maar voordat de agitatie der Nazi's de opvoering in Duitschland geheel deed ver bieden, had de Duitsche censuur reeds be langrijke coupures aangebracht. De heer Tuschinski wil echter ons Hollanders de volle maat geven en heeft daarom de Duit sche coupures vervangen door dezelfde frag menten uit de Engelsche copie. In het al gemeen werkt dit niet storend en het heeft het voordeel, dat men op deze manier er vaart, welke fragmenten de Duitsche cen sor voor het Duitsche publiek minder ge schikt vond. Dat zijn voornamelijk de scè nes van de plagerijen: van den sergeant Himmelstoss tegenover de recruten, en de wraakneming der recruten voor hun ver trek naar het front. En verder de scène in den granaattrechter, waar de hoofdper soon Paul, een nacht doorbrengt bij het lijk van een door hem gedood Fransch sol- daat. Wat wel storend werkt, is het feit, dat den Duitschen tekst geluid en beeld, alhoe wel altijd samenvallend, elkaar toch niet altijd volledig dekken. Bij verscheidene scènes gaf het publiek door instemmend handgeklap blijk van zijn pacifistische gevoelens. Begroeting in Den Haag. Gisterennamiddag half 5 heeft in een der zalen van Hotel Paulez de begroetingsrecep tie van den heer en mevrouw Ph. C. Visser 't Hooft, de bekende Karakorum-reizigers, die gisterenochten met de „Christiaan Huy- gens" te Amsterdam waren aangekomen, plaats gehad. Tot degenen, die deze begroetingsbijeen- komst bijwoonden, behoorden de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Eeelaerts van Blokland, de burgemeester van 's-Gra- venhage, jhr. mr. dr. Bosch ridder van Ro senthal, mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sar.denburg, vice-president van den Raad van State met gravin v. Lynden van Sandenburg, de Prins von Wied, die aan een der expedities van den heer Visser heeft deelgenomen; prof. dr. L. A. van Roy en, ba ron van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin; dr. IJzerman, oud-Tweede Kamerlid; prof. dr. van Bemmelen, voorzit ter der Nederlandsche Alpenvereeniging; ma joor Ruys, mr. dr. Snijder van Wissekerken, voorts bestuursleden van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, van de Neder landsche Reisvereeniging en van enkele an dere organisaties. Een strijkje, in een der nevenzalen opge steld, begeleidde de ontvangst met muziek. Te ruim half vijf kwam het echtpaar Vis ser, vergezeld van den heer J. A. Sill en», onder applaus binnen; aan mevrouw Visser werden bloemen aangeboden. Eurgemeester Eosch ridder van Rosenthal gaf uiting namens alle aanwezigen van ae waardeering voor hetgeen de heer en me vrouw Visser tot heden hebben verricht. Prof. dr. van Bemmelen constateerde, dat het echtpaar Visser zich op historische wa teren, maar ook op historische bcdem heeft bewogen en thans met nog haast besneeuw de voeten op onzen modderigen grond is te ruggekeerd. De heer Visser dankte, mede namens zijn echtgenoote en den heer Sillens, voor ae gebrachte hulde en knoopte daaraan op zijn beurt een woord van hulde vast aan Neder land. Hierna was er gelegenheid de Karakorum- reizigers de hand te drukken, terwijl verver- ochingen werden rondgediend. De politie te Doetinchem heeft een 2-tal chauffeurs van de tramwegmij. Zutfen Emmerik aangehouden, die zich aan ver duistering van gelden en vervalsching van staten hebben schuldig gemaakt. Een dezer heeft nog getracht de sporen van zijn daad uit te wisschen, door in de garage der maatschappij brand te stichten, waarbij eenige kisten met bescheiden ver loren gingen. Beide chauffeurs zijn ontslagen en de brandstichter gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Een tachtigtal werkloozen, te werk ge steld door Maatschappelijk Hulpbetoon te Enschede, Boskelo en Diepenheim, zijn gisterenmorgen in staking gegaan. ZU eischen meer loon. Momenteel wordt 40 Op de bovenste verdieping van een lee'ljk- gedrongen baksteenen huis in het Westen van New-York hadden Sue en Johnsy sa men haar schilderatelier. In November kwam Johnsy ziek te liggen, de griep deed de ronde door die wijk, en zü lag, nauwelijks bewegend, strak uit het ven ster te staren, dat uitzicht gaf op een ouden blinden muur met een verregenden wilden wingerd. Op een morgen wenkte de dokter Sue naar het portaal. „Ze heeft één kans tegen tien," zei hU. den koortsthermometer afslaande, „en die kans is, dat ze zelf wil blijven leven Maar uw vriendinnetje schijnt zich in het hoofd te hebben gezet, dat ze niet meer beter wordt, zwakte natuurlUk! Als u kans ziet, haar dat idee uit het hoofd te praten, keeren de kansen, tien tegen één, maar anders. Toen de dokter weg was, huilde Sue eerst in haar kamer een Japansche sjaal tot pap en toen slenterde ze, zachtjes een foxtrot fluitend, Johnsy's kamertje binnen. Johnsy lag met wijd open ocgen en toen Sue dichtbij kwam, hoorde ze haar zachtjes zeggen: „Twaalf.... tien...." en na een poosje verder: .Negenacht Sue boog zich bezorgd over haar heen. „Wat doe je, lieveling?" „Vijf neg maar," fluisterde Johnsy, on afgebroken uit het venster kijkend. „Wat vijf, schat? Wil Je 't me niet ver tellen?" „BlaadjesAan dien wingerd daar Als 't laatste blaadje afgeva'len is, is het met mü ook gedaan.... Heeft de dokter 't je niet verteld?" „Nee maar, zulken onzin heb ik nog nooit gehoord!" zei Sue met prachtig voorgewen de boosheid. „Wat hebben die oude, vieze blaadjes met jou beterschap te maken? En de dokter vertelde me juist, dat Je kans op beterschap tien tegen één staat. Ik zal een lekker kopje bouillon voor je halen en als je dat op hebt, trek ik het gordijn neer, dan kun je heerlijk even slapen." „Ik hoef dien bouillon niet te hebben, Sue," zei Johnsy zwak, „en ik kan ook niet gaan slapen, want ik wil zien, wanneer 't laatste blaadje valt." „Johnsy, lieveling," zei Sue, met moeite haar tranen bedwingend, „beloof me dat je 't wel doet, al is het dan maar voor mij; ik kan dan Belirman boven roepen en met een gerust hart met mijn werk verder gaan. Wil Je, schat? Een poosje later zag Sue, dat Johnsy haar oogen gesloten had en ze sloop zachtjes naar beneden om Behrman te vragen, of hjj als model voor haar teekening wilde poseeren Behrman was een oude schilder, die zich z'n heele leven voorgenomen had, en zich nog steeds voornam, een meesterwerk te schilderen, maar tot nu toe had ht) net niet verder gebracht dan een paar, kleine teeke- ningetjes voor advertenties. Een driftige, zonderinge oude kerel met een goed hart. Toen Sue beneden kwamen hem vertelde van Johnsy's vreemde inbeelding, wond hij zich verschrikkelijk op. „Wat zijn dat voor menschen," schreeuwde hij, „die zich verbeelden te moeten sterven, omdat er blaadjes van dien ouwen smerigen tak vallen. Dat heb ik nog nooit gehoord! Nee, ik wil niet poseeren voor zoo'n halve garen goudgraver! Waarom laat Je toe, dat ze zooiets in haar hoofd haalt! Dat arme schaap I" „Ze is heel erg zwak," zei Sue, „en daar om hebben de fantasieën de overhand ge kregen, maar 't is goed, meneer Behrman, als u niet voor me wilt poseeren, hoeft 't natuurlijk niet, maar ik vind u een naren ouwen driftkop!" „Je bent weer 'n echte vrouw!" gilde Behrman. „Wie zegt nou, dat ik niet wil poseeren? Ik zei toch, dat ik direct met je mee ging! Bah, is dat hier een buurt, dat zoo'n lief schepseltje zoo ziek moet liggen. Maar vandaag of morgen zal ik mijn groote stuk schilderen en dan trekken we hier allemaal vandaan. Hè? Wacht maart" Toen Sue den volgenden morgen, na een uurtje gerust te hebben, naar Johnsy ging kijken, lag deze met brandende, wijd ge opende oogen naar het neergelaten groene gordijn te staren. „Trek 't op, ik wil zien," commandeerde ze fluisterend. Sue gehoorzaamde bevend, de regen en de wind hadden haar dien nacht niet veel goeds voorspeld. Maarnog precies één blaadje had het tegen den storm weten uit te houden, duidelijk zichtbaar van de plaats, waar Johnsy lag, en scherp afstekend tegen den grijzen muur met de kale wingerdtakken. „Dat is het laatste," zei Johnsy, „vandaag zal 't vallen en ik zal dan.... óók gaan. Ik ben zoo moe, ik verlang er naar om voor altijd uit te rusten." De dag ging traag en troosteloos voorbij en Sue deed werktuiglijk haar werk, af en toe beklemd uit het raam kijkend. Maar 't eenzame blaadje hield zich nog steeds dapper aan zijn tak tegen den muur vast geklemd. Tegen den avond begonnen de storm en de regen opnieuw. Toen het den volgenden morgen nog maar nauwelijks lic'nt genoeg was. kwam Johnsy's stem alweer vragen, of Sue 't gor dijn op wou halen. Gretig zochten haar oogen. Het blaadje hing daar nog steeds. 'n Heele poos lag Johnsy er stil naar te kijken. Toen riep ze Sue, die bezig was haar ontbijt klaar te maken. „Ik ben een akelige, nare meld geweest, Sudie," zei ze. „Weet je waarom dat laa sie blaadje er niet afviel? Cm me te laten zien, hoe dom ik was. Je mag me een kopje bouillon brengen en als je wilt, de kussens zóó zetten, dat ik een beetje kan zitten. Dan kan ik zien, wat je aan het doen bent." Een uur later zei ze: „Sudie, ik hoop toch nog ooit de Golf van Napels te schilderen." De dokter kwam in den namiddag en Sue volgde hem in 't portaal, toen hij weer heenging. „Gelijke kansen," zei hij, haar bevend handje schuddend. „Met goede verzorging wint u 't. Nu moet ik nog even naar een anderen grieppatiënt, Behrman heet ie ge loof ik, ook een artiest of zooiets. Maar voor hem ls er heelemaal geen hoop, 't is een oude, zwakke man en de aanval is kwaadaardig." Den volgenden dag zei hij tegen Sue: „Ik feliciteer u, hoor! Ze is buiten ge vaar! Veel versterkende middelen, da's alles 1" Een tweede sjaal deed even later dienst voer Sue's reactie op dit bericht. In den vooravond kwam ze op den rand van Johnsy's bed zitten. Die was bezig een groot kluwen wol in een Jumper om te tooveren. .Johnsy," begon ze onzeker, „ik heb je iets te vertellen. Behrman is vanmo-gen gestorven aan de griep. Hij is maar twee dagen ziek geweest. De portier vond hem op den morgen van den eersten dag hulpelocs van de pijn ln zijn kamer beneden. Z'n klecren en schoenen waren doornat. Ze be grepen maar niet, waar hl) in zoo'n vrecse- lijken nacht geweest kon zijn. Maar toen vonden ze een brandende lantaarn, een lad der, een paar penseslen en een palet met gele en groene verf er op gemengd. Kijk eens uit 't raam, schat! Heg js je nooit ver wonderd, dat het laatste blaadje zelfs bij de ergste windvlaag nooit bewoog? Lieveling, het ls Behrman's meesterstuk, hij schilderde het op den muur, dien nacht, toen 't échte blaadje viel!" Sedert eenige jaren is het in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika meer en meer gewoonte geworden, om alle man nen, die aan het hoofd van groote zaken staan en die met onbeperkte macht beheer- schen, bij hun gewonen titel ook nog den speclalen titel van „Czaar" te verleenen. Hiermede zou aangeduid worden, dat zij in hun bedrijven een even absolute heer schappij uitoefenen als weleer de Czaren in Rusland. De eerste van deze „Czaren" was de voormalige algemeene postdirecteur Wil liam Hayes, die in 1922 aan het hoofd der geheele Amerikaansche filmindustrie ge plaatst werd en als zoodanig een jaarlijksch inkomen van 150.000 dollar ontving, want met den Czarentitel gaan ook de inkomsten van een Czaar gepaard. Toen andere onder nemingen zagen, hoe onder de leiding van Hayes de filmindustrie zich ontwikkelde op een wijze, zooals die nooit vermoed kon worden, kozen ook zij een „Czaar", wien zij onbeperkte volmacht verleenden; de eerste, die zulks deed, was de Bassball-Maat- schappij, die weliswaar „slechts" 80000 dol lar salaris per jaar betaalde, maar daar door haar directeur een macht in handen legde, zooals een Czaar die nooit bezeten heeft. Sindsdien is het aantal Czaren in de Veréenigde Staten buitengewoon toegeno- nomen. Iedere industrie heeft aan haar hoofd een eigen heerscher en thans zoekt zelfs de riool- en stratenreinigingsd'enst van New-York een Czaar, dien zij 30000 dollar aanbiedt. Wel hebben de Burgemeester van New-York en de zoon van Roosevelt dsze onderscheiding geweigerd, maar ongetwij feld zal er ln Amerika wel iemand gevon den worden, die de Czarenkroon van den straatreinigingsdienst wel op het hoofd wil dragen. „Van Man en Vrouw", door J. B. Dcclen, arts. Uitgave: L. C. G. Malmbcrg, 's-Hertogenbosch. Dit boek geeft voorlichting aan gehuwden: het geeft duidelijke voorlichting en bovenal- het geeft goede voorlichting. Het is geschre ven door een bekend katholiek a?.ts, zelf echtgenoot en vader, die zich in dit werk wederom een vriend en menschenkenner toont: die de werkelijkheid nuchter onder cogen ziet, maar er in geslaagd is, om als idealist, met een kieschheid, welke niets ver bloemt, en een zakelijkheid, welke niet af stoot, het schoone en vooral het natuurlijke en ongerepte in het huwelijk te beschrijven Te midden van den stroom van „neutrale", perverse of tegennatuurlijke sexueele lectuur moge dit boek „Van Man en Vrouw" staan als een wegwijzer naar een gezond en krach tig, harmonieus en gelukkig christelijk hu welijksleven Dr. J. B. Kors, O.P., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, schreef een voorwoord. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHRISTIAAN HUYGENS 22 Jan. van Ba»' via te Amsterdam. POELAU BRAS (thuisr.) 19 Jan. van Sing pore. KON. HOI.Ii. EROYD. MONTFERLAND (thuisr.) 21 Jan. van Santos- DELFLAND (uitr.) 21 Jan. 's nachs 13 uu* van Hamburg. GELRIA (uitr.) 21 Jan. van PernambucO. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAP?*** ALMELO (thuisr.) 20 Jan. van Curasao n»r Europa. —hi ARIADNE (thuisr.) 21 Jan. op 190 Noord van de Azoren. BAARN 22 Jan. van Antwerpen te Am*» dam. BARNEVELD (thuisr.) 21 Jan. te Callao. BOSKOOP (uitr.) 21 Jan. van Callao mm Mollende. CERES 21 Jan. van Hamburg naar Amste dam. COLOMBIA 21 Jan. van Amsterdam te Ban» burg. ..„r- DOROS 22 Jan. van Amsterdam te Botte dam. ERATO 21 Jan. van Rostock te Amsterdam- EUTERPE 21 Jan. te en van Musel naa' Oporto. HERCULES 2J Jan. van Calamata té Pi raeus. IRENE 21 Jan. van Burriana naar Allcant MARS 21 Jan. van Alicante naar Barcelona- PROTEUS 20 Jan. van Danzig n. Stettin- SIMON BOLIVAR (uitr.) pass. 22 Jan. San Miquel. STELLA 21 Jan. Salonica naar Volo. TELLUS 21 Jan. van Catania naar Messin» TRAJANUS 21 Jan. van Lissabon naar Am sterdam. VENEZUELA (thuisr.) 21 Jan. van BarbO- dos naar Plymouth. UJH. Hamburg naar HOEEAND—AFRIKA GR1JPSKERK 21 Jan. van Amsterdam. HEEMSKERK 21 Jon. van Hamburg mat Amsterdam. RIETFONTEIN 22 Jan. van Rotterdam Hamburg. RIJPERKERK (thuisr.) 22 Jan. van Duin kerken naar Antwerpen. HOEEAND—AMDBTKA-RUN. BULDERDIJK 21 Jan. van Baltimore te Nor- DINTELDIJK 20 Jan. van Vancouver te Seattle. KINDERDIJK 21 Jan. van Seattle te Port land (O.) LOCHGOIL, Vanc.-Rott; 21 Jan. te Panama- MOERDIJK 21 Jan. van Antwerpen to L0 ROTTERDAM 22 Jan. van Rotterdam »«ar New York )v.m. 1 uur 30 in zee). HOEEANDATTSTRAEIë-EIJN. ARENDSKERK (thuisreis) pass. 21 Jan. B®" rim. HOEEAND—OOST-AZIë-LIJN. RONDO (thuisreis) 20 Jaa te Shanghai. JAVA BENGAEEN-RIJN. BALI 20 Jan. van Rangoon naar Java. JAVA—NEW YOBK-EIJN. KOTA BAROE, Java naar N. York, 21 te Suez. KOTA INTEN. N. York naar Java, 21 Jan. 16 Sabang. RADJA 19 Jaa van Savannah naar N® York. ROTTERDAMS CHE EEOYD. INDRAPOERA (uitr.) 21 Jaa van Suez. INSULINDE 22 Jan. van Rotterdam naar Batavia (v.m. 3 uur 15 in zee). KOTA PINANG 21 Jaa van Hamburg na»r Ercmen. MENADO (uitr.) 22 Jaa te Antwerpen. TJERIMAI (thuisreis) pass. 21 Jan. am. uur Knap del Arml. BOTTERDAM—ZUIP-AMERIKA-EUN. ALCHIBA (thuisr.) 21 Jan. van Bahia. ALCYONE 21 Jan. van B. Aires naar B°£* ALGORAB 22 Jaa van Rotterdam naar Aires. STOOMVAART MET. OCEAAN. ELPENOR, Japan en Singapore naar Amm-> pass. 21 Jan. Perim. IDOMENEUS 18 Jan. van Liverpool te B» tavia- _n PYRRHUS. Japan naar AmsL 22 Jaa Belawan. AGAMEMNON 22 Jan. van Batavia te Am sterdam. EMZETCO RIJN. JONGE ELISABETH 21 Jan. van Rotten»"1 t« Algiers. JONGE JOHANNA, Rott naar Savona, 20 Jan. Flnlsterre. N3EBEANDSCHE SCHEPEN. ADELAAR 20 Jan. van Cuxhaven n. ALIDA ms. 21 Jan. van Naestveld te Ho» nau. „„hl* AALSUM 20 Jaa van Rio Janeiro naar Ban Blanca. te ARY SCHEFFER 19 Jan. van Rotterdam Havre. „„.t. BATAVIER IV 22 Jaa v.m. 8 uur van te Gravesend. »#««- BOOMBERG 21 Jaa van Las Palmas rovia naar Hamburg. CELAENO 21 Jan. van Veilje naar Rotterdaj» DELFSHAVEN 21 Jan. van Roti. te NorW' GIDEONA II ms. 20 Jan. van Aalborg Holtenaa MAASBURG 21 Jaa van Genua naar BO" MERCATOR ma. 20 Jan. van Odcnse te tenau. „-«• SASSENHEIM 2t Jaa van Port Gent» aa8 Havre. TERNEUZEN 21 Jaa Prawle PL gep. Londen naar Cardilf. THEONO 21 Jan. van Rotterdam te Pub»»" TIBA 21 Jan. van Oran naar Almeria. TWIOD ms. 21 Jan. van Horaens to Ho* nau. te VERTROUWEN ms. 20 Jan. van Kjoege Holtenaa ZEEMEEUW ms. 21 Jaa van Nykjöbing Holtenaa AFIENA Zs. Groen. 20 Jan. van Eckerulöro te Hamburg. ANNE zs. Raap, 20 Jaa van Krautsand Hamburg. te APOLLINARIS IV ms. 20 Jaa van Dover Hamburg. ELAND 20 Jaa van Ostende te Hamburg- GANGES, sleepb., 9 Jan. van Plymouth Rostyth met kruiser Dartmouth. a. JANTIENA ms. 20 Jan. van Goole naar Ra sund. ,e NOORDSTER ms. De Groot, van Apcnraae Hamburg. NOV AT IE ms. 20 Jaa van Duinkerken Londea PALM A ms. 20 Jan. van Söby te Hamburg- PAX I ms. 20 Jaa Lizard gep., om de TEUSYA ms. burg. 20 Jan. van Apenrade te Ham- 147. Toen de man naderbij was gekomen, Herkende Wim hem al heel gauw. Hij was de koopman door hem bestolen, Die hem natuurlijk pakken wou. Wim zag het gevaar nader komen, Tot zijn allergrootsten schrik. Hij riep „zeg als jij mij kunt pakken, Loop jij harder nog dan ik". 148. „De wind wil een spelletje spelen", Zei Pim met een diepen zucht. „En daarom word ik voortgedreven, Heen en weder door de lucht." Kwam nu weer over het mooie Brugge, Zag de „griffie" eeuwen oud. Zag daarop vele mooie beelden, *t Huis versierd met heel veel goud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10