f750.- f250.- f125.- f50.- f40. GEHEIMZINNIGE MOORDAANSLAG TE HAARLEM HET FRANSCHE KABINET WEER AFGETREDEN ANNA PAWLOWA OVERLEDEN dit nummer bestaat uit drie bladen VRIJDAG 23 JANUARI 1931 Comité tot bestrijding van de gevolgen van de werk loosheid te Haarlem "M. Telegrafisch Weerbericht BUREAUXNA8SAULAAN 49 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17673 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VREDES-ACTIE IN DE GOEDE RICHTING De eerste lijst VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON Stormwaarschuwingsdienst Stremming opgeheven Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 7970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bU vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. t— Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden t QfiflO gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUui" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bii verlies van een hand. een voet ol een oog bij verlies van een duim ol wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Naar aanleiding van het artikel, dat de heer Ko de Haan, oprichter en (thans) secretaris van den R. K. Vredes- bond in Nederland, dezer dagen schreef *h ons blad ter bevordering van de in ternationale katholieke vredes-actie. °ierkt ons een inzender op, dat hij niet begrijpt, hoe wij, Katholieken, nog naar een oplossing van het vredesvraagstuk bunnen zoeken; z.i. bestaat er voor ons Seen vredes-probleem. Hij schrijft ons: „Als men even de zaak door denkt, ligt de oplossing toch voor de hand. In zfin boekje „God en het kwaad in de wereld" schrijft Prof. J. D. J. Aengenent (thans Bisschop van Haarlem) op blz. 34 „De oor log is een moreel kwaad, hij is een zonde." En de schrijver „Homo Sapiens" schreef Oiij in een persoonlijken brief: „De Staat, welke een oorlog begint, begaat een mis daad." Welnu, volgens het 4e Gebod zijn wij verplicht, het Gezag, ouders, overheden enz. te gehoorzamen. Wij mogen hun ech ter niet gehoorzamen, wanneer zij ons iets gebieden, wat in strijd is met de wetten van God. wat dus zondig is. Dus mogen de Katholieken, wanneer een of andere Staat, laten wij zeggen Nederland, de eerste oorlogsverklaring aflegt, dus een oorlog begint, niet onder de wapenen komen. Zelfs mag een Katho liek in de Regeering zijn stem niet geven Voor een oorlogsverklaring in dit geval. Dit is nu eens niet een gevai van „dap pere ongehoorzaamheid", maar een daad- Werkelijke naleving van Gods gebod. Wanneer dit nu op eiken Staat van toe- Passing is en elke christen dit gebod na leeft, heeft een oorlog geen schijn van kans." Dat schijnt allemaal te sluiten als 'n kus; wij zeggen het den geciteerden autoriteiten na: „De oorlog is een mo- ïeel kwaad, hij is een zonde"; „De ®taat, welke een oorlog begint, begaar een misdaad"; en natuurlijk stem den wij er ook volkomen mee in, dat het gezag in welke gedaante °°k niet mogen gehoorzamen, wan neer het iets gebiedt, wat in strijd is met wetten van God, wat dus zondig is. Wanneer ddn ook een land een oorlog beginnen zou, d.w.z., wanneer een land ^e eerste oorlogsverklaring zou afleg- 6eh, niet uit noodzakelijke zelfverdedi ging, maar welbewust om beterswil, dan 2uuden de Katholieken, indien zij even „Welbewust" waren als hun regeering, kiderdaad niet onder de wapenen mogen konten, en dan zou een Katholiek in de fegeering zijn stem niet mogen geven Voor een oorlogsverklaring. Maar.... de Katholieken alléén kun nen den Staten geen oorlogs- en geen J^edesgeweten voorschrijven, en (dat is bet voornaamste!) ook met de beste Vredes-mentaliteit is er verschil van 'beening mogelijk over de vraag, of een °°rlog gerechtvaardigd is. Het zijn ten slotte steeds maar men den, die beoordeelen, of een oorlog eeu rechtvaardige, een onvermijdelijke. e®u alleen op noodzakelijke zelfverdedi ging gebaseerde oorlog is: Wat de één 'n aanvals-oorlog noemt, beschouwt de ander als 'n oorlog tot boodzakelijke zelfverdediging; en ^Uar begint eigenlijk de aanval? waar egint eigenlijk de verdediging? Men denke eens aan den ekonomi- Kchen oorlog tusschen Staten onderling, ^elke tot op zekere hoogte ook een strijd °P leven en dood beteekenen kan. Voeg daarbij nog de resultaten van bienschelijke (nationalistische) zwak heden en van duivelsche intriges tn Gevaarvolle tijden, en het is duidelijk, bat er bloedige oorlogen kunnen ont daan, zonder dat ook maar één persocn 8ich daarvoor rechtstreeks verantwoor delijk gevoelt. Heide leidende partijen kunnen mes ben, het volste recht aan hare zijde te hebfcen beide kunnen meenen (ten bbrechte), dat er geen ander beslissings- hiiddel meer is dande oorlog. En in dergelijke meeningen hebben de volken ende soldaten nog bijna ^eeds aan de zijde hunner regeerders bestaan. Misleid of niet misleid het doet er biet toe: ieder voor zich achtte het ge- y* aan zijne zijde. Na deze korte uiteenzetting zal onze binder wel willen inzien, dat het vre es- en oorlogs-vraagstuk niet zoo een- V°Udig is, als hij het zich voorstelt. Er is geen heil te verwachten van de stelling; „Wij mogen de Overheid niet Gehoorzamen, wanneer zij oorlog (d.i 'boreel kwaad; d.i. een zonde; d.i. een hhsdaad) beveelt"; er kunnen zich om- standigneden voordoen, waarin een verdedigings-) oorlog in heilige overtui ging niet langer ais een moreel kwaad. ais m zonde, als een misdaad wordt eschouwd: dan heerscht er geestes- en sPraak-verwarring. Die verwarring moet echter voor- 0rUen worden dan zal er ook geen Oo«og ontstaan. En om die verwarring te voorkomen de vredes-actie, waarvoor de heer Ko e Haan in zijn artikel ijverde, zoozeer hoodig. moeten beginnen bij het begin: edes-actie, méér internationaal ver weid als middel om het „recht" te doen zegevieren. Aan vredes-actie moeten wij ons wijden. Met ontkenning van het feit, dat st een vredes-probleem bestaat, komen wij geen stap verder. tfo *°bdom de groene tafel, internationaal I Rechtshof, verwerping van bruut ge- 1 "Wen, beslechting van geschillen Sinds jaar en dag hebben de sociaal- demokraten geijvsrd voor vrouwenarbeid geenszins in het algemeen belang! Gelukkig dringt thans ook in die kringen een beter besef door en 't is alweer Henri Polak, die het beter besef royaal tot uitdrukking durft brengen en durft propageeren. Hij vertelt nu in zijn „Volk"-kroniek, dat hij een brief kreeg van een jong partijgenoot te Amsterdam, waarin wordt verzocht een paar vragen te be antwoorden, „waarmede tegenstanders ons altijd bekampen" en met welke hij „niet zoo precies raad weet". Zijn vragen luiden: 1. Waarom strijdt de S. D. A. P. niet voor de idee, dat de gehuwde vrouw, wier man een inkomen heeft, geweerd moet worden uit kantoor, fabriek en werk plaats? 2. Ligt het niet op den weg der S. D. A. P., om in gemeenteraden waar zij voldoen den invloed heeft, althans te beginnen met ambtenaressen te ontslaan, die huwen, geen schoonmaaksters en dergelijke aan nemen, wier man in gemeentedienst is? Hij geeft bij deze vragen de volgende toelichting: Zooals de toestand nu is, deugt hij toch allerminst. Ik ben zelf in gemeentedienst en zie verscheidene paartjes huwen en samen een salaris wegsleepen, waar in de ruimte twee drie gezinnen in denzelfden stand behoorlijk van kunnen leven, na tuurlijk zonder reisjes naar Zuid-Afrika, Amerika en Zwitserland voor den derden keer (Ned. Reisvereeniging)maar dat is toch van minder belang in dezen ma- laisetijd, met zijn steeds toenemende werK- loosheid van volwaardige arbeidskrachten. Ik zou zoo zeggen: het algemeen belang gaat voor. Henri Polak weet met deze moeilijkheid ook geen raad. Hij schrijft: Wellicht heeft de vrager wel eens het verhaal gehoord van den joodschen mili cien, wien de luitenant bij „de theorie" vroeg: Waarom mag een soldaat, die op wacht staat, niet rooken? en die ant woordde: Inderdaad, luitenant, dat heb ik me zoo dikwijls gevraagd: waarom mag ie op wacht niet rooken? De briefschrijver heeft mij in een gelijk soortige positie gebracht. Op zijn vragen zou ik willen antwoorden: Inderdaad, waarom doet de S. D. A. P. dit niet? Hij wist natuurlijk niet, dat hij, door zfjn brief aan mij te richten, een zeer teer punt aanroerde. Want ongeveer twee jaren geleden heb ik deze aangelegenheid in het Weekblad van den Diamantbewerkersbond uitvoerig behandeld en dat heeft toen aan leiding gegeven tot veel en vinnig twisr- geschrijf. De kwestie van den arbeid der gehuwde vrouw is namelijk een zeer heilig huisje; wie er aan tornt, komt onherroe pelijk in het verdomboekje; want het aan moedigen en beschermen van zulken ar beid wordt beschouwd als 'n bij uitstek socialistische taak: en ik had mij vermeten te betoogen, dat er niets socialistisch in gelegen is en dat het in onze Partij dien aangaande ingenomen standpunt in wer- keiykheid weinig anders is dan een brok burgerhjk feminisme. Nu weet onze jonge party genoot hoe ik er over denk. Maar hij wete ook, dat mijne opvatting niet die is van de orthodoxie en dat vermoedeiyk zeer weinigen in de Party mijne opvatting deelen al heb ik ook eenig vermoeden, dat er meer zijn dan men denkt, doch dat de meesten er niet voor duryen uit te komen. In den Amsterdamschen Raad zullen de sociaal-demokraten thans spoedig gelegenheid krijgen al dan niet van een beter besef in deze aangelegenheid te getuigen. Het raadslid Jac. Rustige heeft n.l. de volgende vragen tot B. en W. gericht: 1. Hoeveel gehuwde vrouwen zijn in dienst der gemeente, wier echtgenoot ook in gemeentedienst is? 2. En hoe groot is het bedrag aan loon of salaris dat daaraan wordt uitbetaald? 3. zyn B. en W. niet van meening, dat in deze tijden van groote werkloosheid, by eventueele vacaturen geen gehuwde vrouwen, wier echtgenoot reeds in gemeen tedienst is, dienen te worden benoemd? 4. Zijn B. en W. niet van meening, dat, waar volgens 't verslag van Arbeidszaken over 1929 239.108 voor overwerk aan amb tenaren is uitbetaald, indien de bestaande formatie der ambtenaren niet bü machte is om in de gewone dagtaak den voorhan den arbeid te verrichten, voor deze bui tengewone werkzaamheden (voor zoover mogeiyk), beter werklooze kantoorbedien den e.a. te werk kunnen worden gesteld? Deze vragen wijzen eveneens in de goede richting. Is er een kentering op komst? Dringt meer en meer het besef door. dat dubbele kostwinningen in een gezin als gevolg van arbeid der gehuwde vrouw allerminst in het algemeen belang zijn? Om van andere nadeelen maar te zwijgen. Wat zou de samenleving gebaat zijn met toepassing van het ook door Polak gehuldigde beginsel. Hoeveel gezinnen zouden er méér kunnen bestaan! 't Is een verblijdend teeken, dat „la vérité est en marche" dat de waar heid althans op gang is gekomen. Met hartelijken dank bericht het Comité de ontvangst van de volgende by dragen: Mgr. J. D. J. Aengenent f 1000.De Spaar- nebank f 1000.N.V. Drukkerij „De Spaar- nestad" f 1500.—, Th. M. H. f 50.—, Mej. H. N. f 1.50, C. J. G. f 1.50, Mevr. W. W. f 10.—, Mej. M. C. S. f 10.—, Dr. P. T. f 2.—, Mevr. L. J. f 25.—, N. N. f 15.—, A. H. G. Jr. f 25.—, S. H. M. U. en R. M. f 2.50, S. Z. f 2.50, Mej. A. E. K. v. d. L. f 5—, N. N. f 50.—, N. N. f 25.—, N. N. f 10—, Jhr. F. T. v. B. f 100.—, Mevr. v. L.v. G. f 25.M. C. v. d. T. f 2.50, Plebaan L. W. f 100.—, Mr. C. M. J. de J. f 10.—. G. H. W. f 10.—, Mej. H. v. M. f 3.Mej. Z. P. S. f 10.Personeel Atelier le Nobel f 11.—, Dr. A. S. f 10.—, W. E. f 5.—, N. N. t. S. f 10.Mr. J. P. S. f 10.T. C. de G Jr. f 5.—, L. en H. B. f 2.50, J. T. flO.—F. H. B. Jr. f 10.M. K. P. f5.—, N. N. f 2.50. Totaal f 4076.50. Namens het Comité, W. KORVINUS, Penningmeester. De daad van een ontoerekenbare? Gisterenmorgen heeft te Haarlem een ge heimzinnige moordaanslag piaats gehad, waarvan de 30-jarige dochter van den groen- tenhandelaar B. in de Wouwermanstraat het slachtoffer is geworden. Zij is dienstbode, doch zou, daar zij ziek was, gisteren thuis blijven. Naar zy verklaart, kwam omstreeks zeven uur, toen haar vader naar de markt was de moeder was uitstedig plotseling de 24-jarige A. v. d. S., die werkt bij een schoenmaker, wiens werkplaats in hetzelfde huis is gevestigd, de serre binnen, waar zij te bed lag. Hij liep op haar toe, gaf haar een slag en verdween weer even vlug als hy was gekomen. Om 9 uur kwam de vader thuis, en vertelde zy het geval. Toen zij daarop recht ging zitten kreeg zy plotseling een hoestbui en bemerkte de vader bloedvlekken ter hoogte van het schouderblad. Een nader onderzoek wees uit, dat het meisje gewond was, doch pas nadat zy in de Maria-Stichting onderzocht was, kon worden geconstateerd, dat een der longen geraakt was. Het was intusschen reeds middag ge worden, voordat de politie een onderzoek naar den dader kon beginnen. Deze bleek voortvluchtig te zijn. Hij was des morgens op de fiets vertrokken en niet terug-gekoerd Omtrent de aanleiding tot de misdaad tast de politie volslagen in het duister. De getrof fene verzekerde, dat er niet de minste ver houding tusschen v. d. S. en haar bestaat. Op medisch advies heeft de politie haar niet nader kunnen verhooren Ook de vader van het meisje kon geen enkele reden voor de daad opgeven en evenmin konden de buren en de schoenmakerspatroon licht in het duister geval brengen. Het is echter niet onmogelijk, naar de oo litic later vernam, dat v. d. S. niet geheel normaal is. Hy stond bekend als een weinig achterlijk. De toestand van het meisje is naar om standigheden goed. Zy wordt in de Maria- stichting verpleegd. Nader vernemen wy nog het volgende: De anders zoo stille en rustige Wouwer manstraat er wonen immers een hoofd agent en een agent van politie in deze straat werd gisterenmorgen opgeschrikt door het vreeselijk gerucht, dat er een moordaanslag was gepleegd op de 30-jarige Grietje Bosman. Het is te begrypen dat dit als een loopend vuurtje de heele buurt rondging. Het duurde lang voordat de vader de po litie waarschuwde, want hy wist zelf niet, dat het hier een vry ernstig geval betrof. Om zeven uur des morgens was cte schoenmakersknecht, de 24-jarige A. v. d. S., wonende in de Santpoorterstraat, blyk- baar met verkeerde bedoelingen naar haar toegekomen. De ontoerekenbare had haar een slag of stomp toegebracht, en is daarna op een transportrijwiel ontvlucht. Het meis je wist niet, dat zij met een scherp voor werp was geraakt. Dat bleek later pas. Zij kan dus ook niet verklaren dat v. d. S. haar gestoken heeft, want dat heeft zy niet gezien.. Ook niet gevoeld. Het meisje stootte eenige gillen uit, die door de bovenburen gehoord werden. Dezen sloegen daar echter geen acht op. Het meisje is vervolgens in bed blyven liggen. Om half negen kwam de vader thuis. Toen nu het meisje het vertelde, waar schuwde de vader onmiddellyk den huis dokter, die echter niet thuis was. Waarschynlyk omdat men op laatstge noemde wiide wachten is het voorval eerst laat bekend geworden. Intusschen kregen buren kennis van het geval en werden de politie en E.H.B.O. gewaarschuwd. Omstreeks kwart over 11 kwam de re cherche met een lid van O.D. ter plaatse en werd geconstateerd dat de wonde in den linkerschouder een diepte van minstens 2 centimeter had. Nadat het meisje naar de Maria-Stichting vervoerd was, constateerde daar een dok ter, dat de wonde een diepte van 5 centi meter had, terwijl een der longen en groo te bloedvaten geraakt waren. Hy achtte derhalve levensgevaar aanwezig. De toestand was hedenmorgen Iets beter. De dader is nog steeds voortvluchtig. Tegen het einde van de Kamerzitting van gisteren legde de voorzitter een verklaring af, waarin hy zeide, dat de Kamer zal moe ten beslissen of de interpellatie van den af gevaardigde Buyat betreffende de meenings- STEEG verschillen in de regeering omtrent het incident-Boret-Meyer, nog gisteren of eerst later in behandeling moest komen. De Minister-president Steeg verklaarde, dat hy tot onverwijlde bespreking bereid was. De socialisten eischten van Steeg voor de portefeuille van landbouw een nieuwen func tionaris. De Fransche regeering werd gisterenavond bij de stemming over de interpellatie van den afgevaardigde Buyat, ten val gebracht. De regeering bleef met 293 tegen 283 stem men in de minderheid. De leden van de regeering zouden nog in den loop van den avond den President der Republiek hun ontslag aanbieden. Over de behandeling van de interpellatie- Buyat over de graanpolitiek wordt nog gemeld, dat de voormalige minster van handel in het kabiriet-Tardieu, de inter pellatie ondersteunde en de regeering ver weet, de speculatie in de hand te werken. De huidige minister van landbouw ver dedigde zich tegen de aanvallen, waarop da regeering de Kamer een motie voor legde, waarbij de Kamer haar vertrouwen uitspreekt in de regeering en overgaat tot de orde van den dag. Bij de stemming, die over deze motie volgde, bleef de Kamer met 10 stemmen In de minderheid. De regeering afgetreden. Onmiddellijk na de stemming in de Kamer beislopt de regeering zich naar het Elysee te begeven, waar zij door den president Dou- mergue werd ontvangen. Doumergue aanvaardde het verzoek om ontslag en verzocht Steeg en zijn medewer kers om de loopende zaken tot de vorming van een nieuw kabinet te willen blyven waarnemen De besprekingen in het Elysee zullen heden begonnen worden. In welin gelichte parlementaire kringen verwacht men thans een kabinet-Laval. De val der regeering kwam vrij onver wachts en is in hoofdzaak te wijten aan een handige manoeuvre van den voormaligen minister van Landbouw Flandin. Terwyl Buyat zich er toe bepaalde om alleen een door de regeering begane fout in de land bouwpolitiek te veroordeelen. bracht Flan din de kwestie op zuiver politieke basis. Minister-president Steeg beging de tacti sche fout hierop in te gaan, met het gevolg, dat zijn kansen op een meerderheid, die vry groot waren, verdwenen en hy een neder laag leed. Hoe de regeering viel. Voor de regeering hebben gestemd de Radicaal-Socialisten, de Socialisten en de Republikein-Socialisten. Rechterzyde en Mid den hebben tegen de regeering gestemd, zoo ook de communisten. Een dertigtal afgevaar digden hebben zich van stemmen onthouden. Na het bekend worden van den uitslag bracht de geheele linkerzijde den minister president een ovatie, terwijl do vroegere mi- ninster van Handel Flandin, door rechts en centrum werd toegejuicht. De Kamer zal eerst weder bijeenkomen na de vorming van een nieuwe regeering. Anna Fawlowa te Londen. In den afgeloopen nacht om 1 uur is de danseres Anna Fawlowa te 's Gravenhage overleden. Haar stoffelyk overschot zal worden over gebracht naar de Russische Kerk in de Swee- linckstraat, te Den Haag. Levensbijzonderheden Omtrent de gestorven balletdanseres, die geboren werd te St. Petersburg, kunnen de volgende levensbyzonderheden worden me degedeeld: Toen zij, acht jaar oud, op een avond door haar moeder medegenomen werd naar het Marinsky-theater in de Russische hoofdstad en daar een opvoering van Tchaikowski's „Schoone Slaapster" zag, werd de kiem gelegd voor haar danskunst. Zy rustte niet vóór haar moeder een weduwe, die hard werken moest voor haar dagelyksch brood de kleine Anna naar de dansschool van het Keizerlijk Ballet bracht, maar het duurde nog twee jaar voor zy daar opge nomen kon worden. En in die twee jaren oefende zy zich onvermoeid, in de kamer van de kleine Petersburgsche woning of buiten op het land, waar zy aandachtig lette op de bewegingen van de vogels en de zwanen voorbij zag glijden tusschen het wuivende riet. Op haar tiende jaar werd zij opgenomen in de school van het Keizerlyk Ballet, waar de leerlingen werden opgevoed onder strenge tucht. Wanneer de andere danseresjes hun medewerking moesten ver- leenen aan het corps de ballet, werden zij in gesloten rytuigen naar en terug van den schouwburg gebracht. Na zes jaar ver wierf Pawlowa den rang van eerste danse res, enkele jaren later mocht zy den titel „ballerine" voeren. De lectuur van de levens beschrijving der groote Taglionl wekte den lust in haar op om ook buiten Rusland triomfen te behalen. In 1907 begon zy haar eerste tourneé in Riga, en zij reisde naar Helsingfors, Stockholm, Kopenhagen, Praag en Berlyn. Te Stockholm werd zy door koning Oscar ontvangen en kreeg zy de Zweedsche onder scheiding „Litteris et Artibus". 's Avonds bracht de opgetogen menigte haar voor haar hotel een ovatie. Twee jaar later trad zij te Parijs op in Diaghilef's ballet, waar zij in contact kwam met Fokine die haar hielp met het ontwerp voor „De stervende zwaan" Haar samenwerking met Diaghilef was evenwel van korten duur. In 1910 trad zij te Londen op en na afloop van het seizoen vertrok zy naar New-York voor een reis door de Ver. Staten. Daarna begon het rus- telooze zwerven over heel de wereld, door China, Japan, Australië, Indië, Afrika en Europa, een onvermoeid reizen, slechts door korte rustpoozen in Londen onderbroken, dat haar ten slotte, in April en December van 1927 ook naar Nederland bracht, dat haar ten derden male in Nederland bracht om er te sterven. Anna Pawlowa heeft op al haar reizen geestdrift en bewondering gewekt, en zij heeft zich ondanks dit vaak enerveerend en vermoeiend heen en weer trekken, de gene genheid van haar medewerkers weten te verwerven Zy werd door de leden van haar ensemble op handen gedragen. Avonturen De „Msb." geeft de volgende kleine bloemlezing van avonturen, welke de thans overleden kunstenares beleefd heeft. Eens werd Anna Pawlowa uitgenoodigd, door dertig gewapende mannen beschermd, een tyger te dooden. Zonder te sidderen omspande haar teere hand 'n groot jacht geweer. Op twintig schreden afstand van de danseres het toonbeeld van gratie en schoonheid, stond het vreeselijkste, maar mooiste en lenigste roofdier, dat wij hier op aarde kennen. Op 't punt van vuren, omvat de blik van de danseres nog bliksemsnel de rhythmische schoonheid van het dierZy aarzelt. „Schieten Madame!" riepen wel twintig stemmen. Pawlowa gooit het wapen ver van zich af en heft de hand op. Alleen deze hand kon op dit moment zoo duidelyk uitdruk ken: „Niet dooden!".... Ademlooze stilte.. In de oneindige verte van de jungle zag men het dier verdwijnen. In Mexico gebeurde het eens, dat het too- neei te klein was om te dansen, Pawlowa moest echter optreden, daar het natuurlyk reeds lang tevoren bekend gemaakt was en het geheele gebouw en de straten buiten waren vol Mexicanen, die wild en opge wonden als ze waren, de voorstelling abso luut allen bywonen wilden. Toen eindelijk aangekondigd werd, dat Pawlowa optreden zou in den ring, waar de stierengevechten plaats vonden, namen zy Pawlowa in hun midden en begeleidden haar daarheen, met hun hoeden in de lucht zwaaiend; sommigen losten zelfs vreugdeschoten in de lucht. Bandjirs richten op Sumatra groote schade aan. (blz. 2, 1ste blad) Anna Pavlova overleden. (blz. 1, 1ste blad) Het kabinet-Steeg afgetreden. (blz. 1, 1ste blad) Tengevolge van den hevigen storm is op de Zwarte Zee een passagiersschip vergaan. 54 personen zijn verdronken. Vele vis- schersbooten worden vermist. (blz. 2, 1ste blad) De V. A. R. A. neemt een proeve met televisie. (blz. 1, 2de blad) Nieuwe slachtoffers van een sneeuwlawine in Tirol. (blz. 2, 1ste blad) Opbrengst weldadigheidszegels dit jaar on geveer 20.000 lager dan het vorig jaar. (blz. 1, 2de blad) Overleden de heer Klaas Jansz. Breebaart, (blz. 1, 2de blad) Komt Gandhi vrij? (blz. 1, 2de blad) De credieten voor de nationale verdediging van België. (blz. 1, 3de blad) De internationale werkloosheid. 20 mil- lioen slachtoffers. (blz. 1, 3de blad) Communistische relletjes te Danzig. (blz. 1, 3de blad) Plechtige Uitvaartdienst te Arnhem voor de zieierust van wijlen J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. (blz. 2, 3de blad) Ontvangst van den heer en mevrouw VisserHooft in hotel Panlez te Den Haag. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.59 uur. Hoogste barometerstand 7705 te Weenen. Laagste barometerstand 727.6 te Thors- havn. Verwachting: Meest krachtige, Zuidelyke tot Zuidwesteiyken of Westelyken wind, be trokken of zwaar bewolkt, met regenbuien, later wellicht met tydelyke opklaring, wei nig verandering in temperatuur. Geseind van De Bilt heden te 7.40 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuidwes ten. zy begreep deze atmosfeer en deed haar best; aan het slot bekeek ze met critischs oogen de wilde gezichten en schilderachtige costumes, terwyl een donderend lawaai losbrak. De toeschouwers begonnen hun sombreros haar toe te werpen ten teeken van hun bewondering. Deze hoeden met hun reuzen breede randen, rondom met gouden en zilveren munten bezwaard, kos ten gewoonlijk 15 20 Pond, en de bezit ters zouden dikwyls liever hun leven laten, dan hun sombreros missen. Het was dus een buitengewoon compliment, waarmede z}j de groote danseres wilden eeren. Eens kreeg zy goud ten geschenke. Het was in Venezuela, toen de president haar een fluweelen kist toezond ongeveer 4 voet lang en drie voet breed, met haar naam, bestaande uit 20 Dollarstukken, die op het dikke fluweel gelegd waren. „Mijn eerste onwillekeurige opwelling was," verhaalde de danseres eerlijk, „dat ik het jammer vond, dat mijn naam zoo kort was." In Fresno, in Californië, brak in een na burig gebouw brand uit, terwijl zij danste. De electrische lichtkabel werd door de brandweer doorgesneden, zoodat het thea ter plotseling pikdonker werd. Er kwam echter geen paniek. Iemand achter in de zaal onderhield de menschen met grappen, met 'n hoogen Amerikaanschen neustoon, en voor iemand er aan dacht het theater te verlaten, kwam er een heele processie binnen, met lantaarns van alle buiten staande auto's. Een paar dynamo's werden opgebouwd en de rest van het programma werd bespeeld bü dit schitterende hulp- licht. Normaal postvervoer De Staatsspoorwegen ontvingen een tele gram uit Padang, meldende, dat de strem ming tusschen Fort de Koek en Siantar is opgeheven. 1 Het postvervoer Is weer normaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1