„EEN Laatste Nieuws Vraagt mét BIJ DE HAARLEM3CHE WERKLOOZEN TE CASTRICUM Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Oliestook-inrichtingen HerinoJohnson De Influenza—epidemie te Amersfoort Mislukte moordaanslag te Amersfoort De diamantendiefstal te Antwerpen Hotelpersoneel de daders Nieuwe slachtoffers van een sneeuwlawine Vergiftigde wijn gedronken Incident in de wandelgangen der Fransche Kamer De financiën van Dantzig Doodeliik mijnongeluk Verbetering der 298 M.-golf Briand naar Parijs? STADSNIEUWS 24 Januari Agenda Nederl. Roomsche Reisvereeniging In een badkuip verdronken Opdrachten Verkeersongevallen A. B. Harren Vereeniging van Inspecteurs van Politie De zwijntjesjagers Maatschappij ter bevordering van Woordkunst Het Mobilisatiekruis Het te harde rijden Processen-verbaal in het groot De uitvoering voor de Zusters van den Zijlsingel „Utile Dulci" Ontwikkelingsclub ,St. Justinus" vraagt een Tot de laatste seconde brandt zij op volle sterkte', en houdt zij de stroom-] rekening laag. Vanmorgen zijn er vijftig in de duinen begonnen Het valt niet mee zoo 'n eersten dag Hoe er gezorgd wordt Inbraak S. V. „De Tram vogels" Operetteclub ernstige aanrijding te santpoort BURGERLIJJKE STAND De moordaanslag in de W ouwermanstr aat Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.- Ds. Kersten in de knel Vraag en wedervraag R.K. Statenkieskring Den Helder Candidaatstelling Prov. Staten Bandjirs op Sumatra Groote schade aangelicht Hevige storm op de Zwarte Zee Scheepsongevallen INGEZONDEN (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Geen ernstige gevallen Bij het garnizoen te Amersfoort nam ook deze week het aantal influenza-gevallen toe, zoowel by de infanterie als bij de bereden wapens. Donderdag lagen 140 patiënten in het Mi litair Hospitaal opgenomen, waardoor deze Inrichting overvol is, zoodat maatregelen worden overwogen om plaatsruimte te schep pen. wanneer de epidemie nog mocht toe nemen. Tot dusver hebben zich geen ernstige ge vallen voorgedaan. Ook in de stad zijn vele patiënten. Een schot door een deurraampje Gisterenavond te kwart voor tien had te Amersfoort een moordaanslag plaats. Om streeks dien tijd hoorde mej. D„ die ten huize van de familie M. aan de Anna Pawlonalaan 40 in de buiskamer met een vriendin zat te praten, beweging aan de achterdeur. Even later hoorde zij iemand langs het huis loopen ta de richting van de voordeur. Mej. D. open de daarop het kleine deurruitje en zag een ongunstig uitziend persoon staan. Zij sloot onmiddellijk het raampje en belde de poli tie op. Nauwelijks had zij dit gedaan of er klonk een schot. Een kogel sloeg tegen den muur juist naast het hoofd van mej. D. Een der vensters bleek te zijn vernield. Toen de politie spoedig daarop arriveerde was er geen spoor van den man meer te vinden. Het onderzoek wordt voortgezet. Omtrent de identiteit van den man en de beweegre denen tot zijn daad is niets bekend. De Antwerpsche politie is op het spoor gekomen van de daders van den diamanten- diefstal ten nadeele van den Amsterdammer S. De diefstal moet gepleegd zijn in hotel „Century" te Antwerpen door hooger hotel personeel. Den laatsten tijd zijn in dit hotel vele diefstallen gepleegd en werd reeds eenig personeel ontslagen. In de Alpen. Gisteren werden 6 jonge toeristen in de Alpen bij St. Jean de Maurienne door een sneeuwlawine verrast en bedolven; 3 hunnet slaagden er in, zich uit te graven, doch de overige 3 liggen onder zulk een massa sneeuw begraven, dat zelfs een onmiddellijk gealarmeerde hulpbrigade er tot nog toe rue' In is geslaagd, hen te voorschijn te brengen. Er bestaat dan ook geen hoop meer, dat de 3 toeristen levend zullen worden terug gevonden. In Tirol. Op een skitocht bij Kuchtai werden gis teren 3 deelnemers aan een ski-cursus door een omlaag komende lawine bedolven. De uitgezonden hulpbrigade is er nog niet in ge slaagd, de ongelukkigen te vinden, zoodat men de hoop, dat zij nog ln leven zijn, heeft opgegeven. Vgf personen aan de gevolgen overleden Te Ashland in den staat Kentucky (V.S.) dronk een aantal personen op een diner den eerewijn. Van de 7 personen, die den wijn gebruikt hadden, stierven er 5. Men denkt hier met een vergif tigingsgevnl te doen te hebben. Tijdens de pauze in de Fransche Kamer- eittl - had in de wandelgangen der Kamer een heftig Incident plaats. De afgevaardigde De Tessan ontmoette toevallig den directeur van een politiek weekblad en maakte hem in opgewonden termen het verwijt, dat hij ln zijn blad toespelingen had gemaakt op het particu liere leven van verschillende afgevaar digden, waardoor dezen en hunne familiee leden zich beleedigd gevoelden. Afgevaar digde en weekblad-directeur geraakten ten slotte slaags en konden slechts door tus- scheikomst der zaalwachters gescheiden warden. Het incident heeft in de salie des pas perdus" groote beroering gewekt. De machtigingswet voor de saneering aangenomen Tengevolge van de obstructie, gevoerd door de fracties van de linkerzijde bij de behan deling van het ontwerp machtigingswet voor de flnancieele saneering van den Vrijstaat Dantzig, was de Dantziger Volksdag gedwon gen zijn vergadering van gisterenavond ter behandeling van genoemd onderwerp voort te zetten tot hedenmorgen toe. Te ongeveer kwart voor twee vannacht ging men tot stemmen over en werd de machtigingswet aangenomen met 40 tegen 24 stemmen. Hierdoor is het ontwerp ook in derde le zing behandeld en definitief tot wet gewor den. Het machtigt de regeering tot het ne men van ingrijpende maatregelen, om. ten aanzien van de bezoldiging van ambtenaren, teneinde te komen tot een versterking van de openbare financiën. Tegen twee uur van- pacht werd de zitting gesloten. De mijnwerker S. Nahodil wonende te Pa lemig is in de ondergrondsche werken van de Oranje-Nassaumijn II te Schaesberg, door vallend gesteente getroffen en gedood. De man was ongehuwd en 50 jaar oud. De energie verhoogd. De N.C.R.V. deelt ons mede, dat, dank zij het volhardend werken van de N. S. F.-tech- nici, met ingang van heden de energie van den zender op 298 M. golflengte aanzienlijk is versterkt. Elke luisteraar wordt verzocht, eens opnieuw te luisteren en per briefkaart te rapporteeren aan postbus 5 te Hilversum de navolgende vragen: 1. Hoe is de ontvangst bij u overdag en hoe 's avonds na 20 uur? 2. Is er 's avonds storing van Turijn op goed afgestemd en af te stemmen toestel? Bemerkt u „fading" (sterktevariaties) des avonds? Hij zou met de vorming Veen kabinet belast worden Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Fransche minister van buitenland- sche zaken, Briand, voornemens zou zijn morgenmiddag naar Parijs terug te keeren. Men zou hem hebben voorgesteld de ka- binetcvorming op zich te nemen, doch dit zou door Briand zijn geweigerd. Niettemin' twijfelt niemand er aan, of jok ln het nieuwe kabinet zal Briand minister van buitenlandsche zaken blijven. Dit is volgens mededeelingen, waarvan de juistheid natuurlijk niet te contro.eeren valt. Sociëteit „Sint Bavo" Gewone zittingen, 4 en 7 uur „Geel-Wit", 6 uur Pro vinciale Kieskring, 3 uur Bestuur Kies kring Velsen, 3 uur. Dezer dagen hield bovengenoemde ver eenig ing haar jaarvergadering in hotel „Central". Om 9 uur opende de voorzitter, de heer Kroes, de vergadering met den Christelijken groet en gaf een kort overzicht van het afgeloopen jaar. Het ledental is steeds groeiende. Ook heeft Mgr. Aengenent een geestelijken raadsman toegevoegd, nX rector Timp. Dan volgden de jaarverslagen van secre taris, penningmeester en in deze vereeniging speciaal van de excursiecommissie. Want niet iedereen kan in den zomer 'n groote reis maken, maar wel kan menigeen een fabriek bezoeken, een lezing of causerie bijwonen of' aan een fietstocht deelnemen. En van dien aard is er in de Kath. Reisvereeniging heel veel te doen. De secretaris had geen reden tot klagen. Het ledental blijft stijgen, nadert de 600. De penningmeester deelde mede, dat er een batig saldo was van bijna 200. AI deze verslagen oogstten dank en ap plaus. De verkiezing van een voorzitter leverde niet "eel moeite op, want bij acclamatie werd de heer Joh. Beijk als zoodanig gekozen. De andere aftredende bestuursleden wer den allen herkozen, terwijl de heer Tijssen als nieuw bestuurslid er bij kwam. Alles bij acclamatie. Voor de algemeene vergadering te 's Herto genbosch werden aangewezen de secretaris en de heer Kuijpers. Voorts werd een kascommissie benoemd. Elke drie maanden wordt de kassier gecon troleerd. Deze contróle zal worden gehouden door mej. N. Leising en de heeren De Paus en Van Leeuwen. Hierna kwam de geestelijke adviseur bin nen. De voorzitter sprak een welkomstwoord tot Z. Eerw., hetwelk deze beantwoordde en verzekerde, dat hij zijn best zou doen voor de vereeniging. Voor de algemeene vergadering heeft Haarlem zich als gastvrouwe aangeboden. De algemeene vergadering in Den Bosch zal hierover nader beslissen. De rondvraag bracht eenige felicitaties aan den nieuwen voorzitter, bedankjes aan den aftredenden. Verder wilde de voorzitter nog de excursies aanbevelen, die op komst zijn, n.l. naar het Frans Halsmuseum, den Kien- avond op 11 Februari en een causerie van Pater Stam op 24 r :bruari. Om half 11 kon de voorzitter de bijeenkomst sluiten. Droevig ongeval. De 34-jarige dienstbode S. kreeg, terwijl zij een bad nam in een badkuip in het Dia- conessenhuis een flauwte, geraakte met het hoofd onder water en daardoor bewusteloos. Zij werd later in die toestand gevonden en getracht werd toen door kunstmatige adem haling de levensgeesten weer op te wekken. Daarin slaagde men helaas niet. Het meisje bleek reeds te zijn overleden. Aan de aannemers Venhoven Evers te Heemstede werd opgedragen: Het bouwen van de R.K. kerk met toren en kosterswoning voor de Parochie van den Goeden Herder aan den Driesprong te Was senaar, door de architecten L. v. d. Laan en Ir. J. v. d. Laan te Leiden. Het bouwen van de R.K. kerk met toren en pastorie voor de Parochie van het H. Hart te Bussum, door den architect Her man G. van Eyden te Bussum. De restauratie van de R.K. kerk te Zeve naar door den architect Ir. Joseph Cuy- pers te Roermond. Aanrijding Gistermorgen had omstreeks kwart voor acht, dus toen nog geen verkeersagent aan wezig was, een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, komende uit de Barteljoris- straat, en een bestelauto, komende van de Groote Markt en gaande naar de Zijlstraat. De vrachtauto, een tractor met z.g. opleg wagen, die beladen was met grind, werd van ter zijde aangereden, waardoor deze ontzet werd, terwijl de bestelauto aan de voorzijde dusdanig werd beschadigd, dat hij wegge sleept moest worden. Tegen den bestuurder van den bestelauto P. werd, ter zake dat hij geen voorrang had verleend, proces-verbaal opgemaakt, Na een langdurig lijden is in het Zieken huis „St. Joannes de Deo" overleden de heer A. B. Harren. Deze was in het R. K. organisatieleven geen onbekende. 25 jaar lang is hij de trouwe vaandeldrager geweest van den R. K. Volks bond. Met dezen Bond leefde de trouwe or ganisatieman mee en de belangen van den Bond stond hij voor, waar hij daartoe ge legenheid vond. Het bestuur, dat den 67-jarige ware hoog achting toedroeg, zou nu gaarne zien, dat ook de leden blijk gaven van hun waardee ring voor den arbeid van dezen man. Aan den burgemeester zal toestemming gevraagd worden, het vaandel in den begrafenisstoet te mogen medevoeren. Het bestuur wekt de leden op in zoo groot mogelijke mate zich achter het vaandel te scharen, om aldus den doode de laatste eer te bewijzen. De begrafenisstoet zal Maandag half 12 van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" vertrekken. Het bestuur van de Vereeniging van Inspec teurs van Politie van Haarlem, die sedert korten tijd een onderafdeeling vormt van de afdeeling Haarlem van de Algemeene Ver eeniging van Gemeente-ambtenaren, is thans samengesteld als volgt: E. W. Goedhart, voorzitter, secretarissen: de heeen L. A. van Doom en H. Oudman, penningmeester de heer J. J. Sauer en ge woon bestuurslid mej. J. E. Braat. Rij»;Ieldief aangehouden Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal 'an een rijwiel, dat stond voor een per ceel aan het Spaame. De dader is te Amsterdam door twee rechercheurs aangehouden. Het was de 25- jarige zeeman H. Hij was nog in het bezit van het gesto len rijwiel. Maandag, 26 Januari a. s. zal, om half negen des avond, in Hon d'Or optreden voor afdeeling Haarlem van de Maat- vippi) ter bevordering van Woordkunst, mevrouw E. J. van den Broecke—De Man, met den roman van Ina Boudier—Bakker Klop de de Deur" en na de pauze met werk van Ernest Claes. De afdeeling Haarlem van den Nationa- len bond „Het Mobilisatiekruis", houdt 30 Januari a.s. een feestelijke bijeenkomst om 8 uur des avonds in gebouw „St. Bavo", aan de Smedestraat, waarop de familie Speenhoff haar medewerking zal verleenen. i Gisteren is tegen een 22-tal personen pro ces-verbaal opgemaakt, terzake hard rijden. Op te snel rijden zal streng gelet worden. Het is blijkbaar een gelukkige gedachte geweest van de Rederijkerskamer „Alberdingk Thtjm", om haar zuster vereeniging, „Ons Genoegen" van Maastricht, uit te noodigen, om in Haarlem een gastvoorstelling te ko men geven, en de baten daarvan te bestem men voor de Zusters Carmelitessen. Want van verschillende zijden is reeds medewer king verkregen tot het welslagen van deze uitvoering, die, zooals gemeld werd, zal plaats hebben op Zondag 8 Februari in den Jans- weg-schouwburg. Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond stelde onmiddellijk zijn staf ijverige zelatricen beschikbaar voor den kaartverkoop, en als deze eenzelfde succes heeft als onlangs bij de uitvoering voor de Juliaantjes, dan kan „Alberdingk Thijm". met vertrouwen den financieelen uitslag af wachten. Ook thans zijn er twee Centraal-bureaux voor de kaartendistributie, n.l. bij den heer F. Duijn, Jansstraat 16, Telefoon 11658, en bij mevrouw Prof. Steger. Lanckhorstlaan 36, Heemstede, Telefoon 28568 Voorts zijn toegangsbewijzen te bekomen aan de navolgende adressen: H. Elferink, Eendrachtstraat 33; J. Leeflang, Nagtzaam- straat 36; Boekhandel Hoogeboom, Klooster straat 39; A. van Dijk, Bisschop Ottostraat 21, G. Nielen, Tetterodestraat 90; J. Henne- man, Tuindorplaan 6, Overveen; Th. Kuipers, Gr. Houtstraat 160. Voor hen, die deze echt vroolijke Vasten avond-uitvoering wenschen mede te maken, is het aan te bevelen zich spoedig van toe gangsbewijzen te voorzien. Bij de uitvoering voor de Juliaantjes moesten n.l. velen, die ter elfder ure om kaarten kwamen, worden te leurgesteld. Als een aardige bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat Maastricht het blijspel „De bibliothecaris" zal spelen ln dezelfde rolbe zetting als van vijf jaar geleden, toen zij er in den wedstrijd alhier den eersten prijs mee behaalde. In deze verloopen vijf jaar werd het stuk door de Maastrichtsche vrienden nog her haalde malen met uitbundig succes opge voerd, zelfs twee keer in den stampvollen Maastrichtschen stadsschouwburg. Moge het hier in de Spaamestad eenzelfde succes worden! In het gebouw der St. Joseph's-gezellen- vereeniging aan de Jansstraat houdt boven genoemde R. K. Muziek-vereeniging „Utile Dulci" Woensdag 28 Januari a.s. een con cert, waarop het dubbel-mannen-kwartet ,Xnter Nos" onder leiding van Nico Hooger- werf haar medewerking zal verleenen. Men verzoekt ons nog te willen vermelden, dat het secretariaat van „Utile Dulci" thans gevestigd is: A. L. Deüserinkstraat 104, al hier. Gisterenavond hield de eerw. praeses van de St. Jozefgezellenvereeniging Haarlem I, de Weleerw. heer E. Mathot, een lezing met lichtbeelden voor de Ontwikkelingsclub „St. Justinus". Het onderwerp van deze lezing was: „Het openbare leven van Chrfistus." De eerw. spr. haalde eenige fragmenten aan uit den bijbel en sprak o.a. ook over vele parabelen van Christus. Het was voor de Gezellen een zeer Interessante avond. Vanmorgen om zeven uur zijn per autobus vijftig Haarlemsche werkloozen naar hec Provinciaal Landgoed te Castricum vertrok ken. Wat hun daar te wachten stond wisten ze niet, wel, dat er gespit en gegraven moest worden en dat ze om 5 uur weer naar de stad zouden worden teruggebracht. Er was reeds tevoren eenige agitatie aangekon digd, omdat het loon niet hoog genoeg was, over het gedrag van de mannen had men echter dezen morgen niet te klagen, er heerschte een beste stemming. Wij zijn een kijkje gaan nemen en werden rondgeleid door den rentmeester van het Provinciale Landgoed, den heer Vogelenzang, die ons zeer terwille was. Het werk, dat verricht moet worden is het volgende: 30 H.A. duin moet worden afge zand en een meter verlaagd, opdat er bouwland van gemaakt kan worden. Het af gegraven zand wordt gebracht op een ter rein van 10 H.A. De werklieden zijn nu be gonnen met het omspitten van deze 10 H.A. Er wordt dan een rails gelegd en met kip karretjes zal het zand worden aangevoerd. Naar Castricum aan Zee loopt een zeer fraai fietspad. Tot een breedte van 30 meter wordt de grond daarnaast gelijk gemaakt, waarna men zorgvuldig zal gaan beplanten. Toen we de verschillende ploegen bezoch ten, bleek er flink gewerkt te worden. Voor velen was het weliswaar geen pretje, omdat ze het spitten niet gewoon waren en mis schien langen tijd geen zwaar werk ver richt hadden. Vanavond zullen de mannen dan ook wel voelen, dat er een dag van werken achter hun ligt. Enkele bekwame spitters werkten heel gemakkelijk, doch binnen enkele dagen zullen de anderen het, klappen van de zweeo ook wel beet krijgen, temeer daar het werk onder bekwame lei ding staat van den opzichter der Nderland- sche Heide Maatschapij, den heer Van Rozen. Toen we hier en daar een praatje met de mannen aanknoopten, bleek, dat ze niet erg ontevreden konden zijn. De slappe broeders merkten wel op, dat ze het werk langzaam aan wenschten te doen, omdat ze nu eenmaal geen spek- pannekoeken hadden gekregen voor ze uit Haarlem vertrokken, maar ze „kankerden" in geen geval. En dat is voor een groot deel aan de juiste psychologische leiding te danken. Er wordt gemoedelijk met de .kerels" omgegaan, er wordt hun niet verweten, dat ze zoo nr en dan eens flink over een pijnlijken rug staan te strijken en er is voor een goed schaftlokaal gezorgd. Het schafthuis is in een paar dagen ge bouwd, maar het is toch zoo goed als klaar. Groote tafels, waaromheen banken, een rood gloeiend kacheltje, aardige prenten aan de muur. De koffie wordt tegen 12 uur verwarmd, zoodat ze ook daarover geen klagen hebben. Onze indruk is dan ook, dat er in alle opzichten uitstekend voor deze mannen wordt zorg gedragen. Daar de duinen bij Castricum openbaar zjjn, is den mannen verboden het terrein te verontreinigen. Met het weer hebben ze het den eersten dag niet erg getroffen, het was koud zoo vlak bij zee en het regende behoorlijk. Last van natte voeten zullen deze werkende werkloozen anders niet krijgen, want ze zijn van goed waterdicht schoeisel voorzien. Hoewel er een veldwachter in burger aan wezig was, behoefde deze niet op te treden. Waarom ook? Op het Provinciaal Landgoed wordt ge werkt van 812 en van I5 uur, 's Zater dags van 812 uur, in totaal dus 44 uur per week. Aangenomen wordt echter, dat 50 uur per week gearbeid wordt, omdat in den arbeidstijd één uur rijtijd (voor het vervoer per autobus) begrepen is. Zoodoende komt men aan een loon van 50 X 45 cent of 22.50. Uitgekeerd wordt echter 22.26, omdat de arbeiders de helft van de premie voor de ziekteverzekering moeten betalen. Gedurende vier jaar zal op het landgoed ongeveer drie maanden gewerkt kunnen worden, n.l. November, December en Januari of iets later. Dit jaar zal het natuurlijk eind April worden. Motie Plaatselijk Arbeids-Secretariaat In de gecombineerde besturenvergadering van het P. A. S.-Haarlem, gehouden 22 dezer, werd de navolgende uitspraak aan genomen: Het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat Haar lem in gecombineerde besturenvergadering bijeen, in het gebouw Ripperdastraat 2, besprekende den geschapen toestand in verband met de werkverschaffing te Cas tricum; vaststellende, dat het loon van f 22.26 veel te laag is, dat de andere vakcentrales tot eenzelfde conclusie zijn gekomen en ook hun mede werking aan deze uitzending geweigerd hebben, acht het fout de beslissing aan elk lid van de vakcentrales individueel over e laten; is van meening, dat dit moest leiden tot slachtofferschap van de beste kameraden; noodigt den Haarlemschen Bestuurder-bond uit en gecombineerde besturenvergadering uit te schrijven voer de vier vakcentrales, om e pogen gezamenliik één advies aan de respectievelijke leden, uit te brengen. In den afgeloopen nacht is door overklim- ming van een muurtje en uitsnijding van een ruit ingebroken in perceel Doelstraat 12. Verscheidene goederen waren in genoemd perceel onderste boven gehaald, terwijl een bedrag van f 5.aan kleingeld vermist wordt. De daders zijn vermoedelijk gevlucht. De politie stelt een onderzoek in. De door slechte weersgesteldheid en onbe speelbaarheid van het terrein niet gespeelde ontmoeting „Tramvogels"—Oud" op Zater dag j.l., zal thans Zaterdag a.s. om 14.30 uur gespeeld worden op het terrein der „Tram vogels" aan de Lanckhorstlaan te Heem stede. Kijklustigen hebben tot het terrein der Tramvogels kosteloos toegang. In een gisteravond hier ter stede gehou den vergadering is opgericht een Operette club. Voor de eerste uitvoering is „De Meikoningin" gekozen. De heer P Dictus, oud-huisknecht van wijlen oud-minister J. T. Cremer, verliet gis teravond kwart over zeven de autobus, nabij de halte Kruidbergerweg te Santpoort en stak, zonder acht te slaan op het verkeer, den Hagelingerweg over. Hij werd aangere den door een auto, bestuurd door den heer K. Na bij den heer Obbes, meubelmagazijn, te zijn binnengedragen, werd hij door een lid van de E H. B. O. verbonden. Spoedig was dokter De Groot ter plaatse, die een beenfractuur en hoofdwonde con stateerde. Overbrenging naar het St. Elisabeth's gasthuis in Haarlem was noodzakelijk, wat met den ziekenauto van de firma Mathot geschiedde Den bestuurder treft geen schuld. Ondertrouwd: 22 Januari. H. J. Kempecs en T. A. M. G. Wijnandts. Getrouwd: 22 Januari. J. J. Kortekaas cn J. T. M. de Wolf; P. W. Kuiper en P. v. d. Aart; P. Gediking en A. G. Ferrand. Geboren: 20 Januari d. van G. W. Metz Rieck; 21 Januari, d. van M. C. v. Geldorp Molenkamp; d. van M. Bermentloov. a. Ham; 22 Januari, z. van J. C. v. Schie Jansen. Overleden: 21 Januari. W. v. Dansik, 51 jaar, Oranjeboomstraat: J. H. Loman—Bos, 78 jaar, Eikenstraat. (Zie ook Pagina I, Eerste Blad.) Nader vernemen wij: De schoenmakersknecht v. d. S. is reeds een viertal jaren bij den schoenmaker v. d. B. in dienst en deed daar steeds het loopwerk en eenige andere werkzaamheden tot volle te vredenheid van zijn baas. Tevens was 't in- casseeren van kwitanties aan hem opgedra gen en ook op het volbrengen van deze taak viel nimmer iets aan te merken. Overdag verbleef hij in zijn vrijen tijd ten huize van zijn baas, die in de Wouwerman- straat alleen zijn werkplaats heeft en wiens woonhuis ergens anders is. Des nachts sliep v. d. S. bij een familie in de Wouwerman- straat, eenige huizen verder dan waar de werkplaats gevestigd is. De werkplaats maakt maar een gedeelte van de benedenverdieping van het pand uit en de woonvertrekken van den groentehan delaar B., wiens dochter gestoken is, zijn aan de achterzijde van het perceel. lederen morgen komt de knecht, v. d. S., het eerst aan de werkplaats en wordt dan door den groentehandelaar open gedaan. De knecht heeft den sleutel van de werkplaats, zoodat hij deze dan voor de andere knech ten kan openen. Gisterenmorgen was v. d. S. ook weer het eerst aan de deur en werd door den vader van het meisje in de woning gelaten. De vader ging daarna naar de groentemarkt, waarvan hij eerst om over negenen terug kwam. Na net plegen van zijn daad moet 8. de straatdeur aan de binnenzijde op de knip ge daan hebben en door een raam aan de voor zijde het huis verlaten hebben. Mej. B., die van meening was, dat zij een harden stomp van S. gekregen had, is daar na uit bed gekomen, doch is waarschijnlijk in de gang bewusteloos geraakt. Na eenigen tijd kwam zij weer bij en is zij weer naar haar slaapkamer teruggekeerd. Te half acht kwamen de overige knechten van de schoenmakerij en toen zij de buiten deur gesloten vonden, hebben zij getracht, door een raam in de werkplaats te komen, waarin ij slaagden. Meenende, dat knecht S. voor werk onder weg was. sloegen ze aan het feit van de ge sloten deur verder geen aandacht en gingen aan het werk. Om over negenen kwam de vader van het meisje thuis en aan hem vertelde zij, dat v. d. S. haar een stomp toegediend had en pijn in den rug gevoelde. De vader handelde daarop, zooals wij reeds hiervan meldden. Nog steeds heeft men v. d. S. niet kunnen opsporen. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. De aanleiding tot zijn daad heeft men nog niet te weten kunnen komen. Vroeger -liep v. d. S. in het bewuste perceel, doch daar het hem niet oeviel, heeft hij een ander nachtverblijf gezocht. (Ongecorrigeerd) „Het Tweede Kamerlid Kersten heeft aan den Minister van Justitie gevraagd of het hem bekend is, dat jaar na jaar Belgische jagers, in strijd met art. 20 der Jachtwet, des Zondags op de Westerschelde, in het bijzon der onder den wal van den Emanuelpolder en Waarde, jacht maken op waterwild, en of hij kan mededeelen of bovendien in strijd met de Jachtwet gebruik wordt gemaakt van de z.g. kanongeweren? Acht de Minister het niet noodzakelijk, dat tot verhindering dezer aanhoudende overtre dingen wordt opgetreden door politie, voor zien van een motorbootje, daar de politie op den wal machteloos is!" De ..Vrijheid" antwoordt daarop als volgt: .Mogen wij nu eens den heer Kersten eeni ge vragen stellen? 1. Is het Dh. Kersten bekend, dat hij zelf in 't geheel geen Zondagsarbeid wil zien toe gelaten; dat hij geen treinen op Zondag wil laten rijden, geen booten op Zondag wil la ten varen? 2. Is het hem bekend, dat ter voldoening aan zijn verlangen, het varen van politie beambten op Zondag op een motorbootje over de Westerschelde noodzakelijk zou zijn? 3. Indien het antwoord op deze vragen be vestigend luidt, hoe rijmt Dh. bersten dan zijn houding ten deze met zijn principieel verzet tegen allen Zondagsarbeid en alle ver keer met treinen, booten, enz. op Zondag?' Het adviseerend college heeft het politiek advies van candidaten voor de Provinciale Staten in de Statenkieskring Den Helder als volgt samengesteld: 1. H. F. van Nuland, Schagen; 2. Jac. Groen Azn., Zuid-Scharwoude; 3. A. v. X Berg Gzn., Anna Paulowna; 4. C. Kramer. Zuid-Scharwoude; 5. M. W. de Graaf. Texel; 6. H. C. M. Nijpels, Den Helder; H. Nolet, Warmenhuizen. De Indische regeering ontving een tele gram van den gouverneur van Sumatra's Westkust meldende, dat wegens groote band jirs van verschillende rivieren in de aldeelirtg Limapoeloekotta, onderdistrict Pajakoemboe en Tandjong Pati, grootendeels is geïnun deerd. De padi op de sawahs van aan de rivieren grenzende negorijen is grootendeels vernield- De totale schade is niet bekend. De irriegatieleiding is op vele plaatsen door gebroken. Verschillende bruggen en duikers zijn weg geslagen. Ook elders in het gewest werd een hevig® regenval geconstateerd, waardoor groote ravage werd aangericht. Het verkeer is oP verschillende groote wegen gestremd. 54 personen verdronken Vele visschersschepen vermist Uit Odessa wordt officieel gemeld, dat, ten gevolge van den hevigen storm op de Zwarte Zee, een vracht- en passagiersschip is ge zonken. Van de opvarenden zijn 18 passagiers en 36 leden van de bemanning verdronken. Voorts heeft ook de visschersvloot hevig van den storm te lijden gehad. Er worden niet minder dan 17 visschersschepen vermist- Een aantal Russische oorlogsschepen Is uitgevaren, om de in nood verkeerende sche pen hulp te verleenen. Aan den grond geloopen- Het Spaansche ss. ,.Magda Melania" 10 bij Terneuzen aan den grond geloopen en door de sleepboot „Remon" vlot gebracht. Het schip is naar Antwerpen opgestoomd- Aanvaring- Het Engelsche s.s. „Dorhancastle", komen de van Antwerpen naar Rotterdam, is in aanvaring geweest met het Duitsche S-S- „Hedwig Fisser" nabij Zoutelande. Het Engelsche s.s. is, ten gevolge van d® aanvaring, aan den grond geraakt en laat door de Duitsche sleepboot „Wotan" vlot gesleept. De „Hedwig Fisser" ligt nu op de reede van Vlissingen, om nadere orders af te wach- ten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Roomsche arbeiders! U komt allen hedenavond naar „St. Ba vo", waar de voorzitter van ons Werklie denverbond komt spreken met het onder werp „Arbeid" J.l. Maandagavond heeft B ook getoond den ernst van den tijd te be grijpen, toont ook nu door massale opkomst dat wij alles er op moeten zetten om aan ons Werkliedenverbond steun te geven om de voorstellen, door het Verbond gezonden aan de Regeering, doorgevoerd te krijgen- De voorzitter moet Haarlem met dien in druk verlaten, dat wij hier, als het noodig is, de noodige kracht bij zullen zetten om recht en billijker werkloozenverzorging. P. DIJ*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2