Van Alles en van Overal Neus en Borst Tweede blad DE TOEKOMST DER CHRISTENEN IN MESOPOTAMIE DE OPENING VAN DE R.A.I. TE AMSTERDAM i VRIJDAG 23 JANUARI 1931 BLADZIJD] Televisie tet het zich aan te schaffen, vandaar dat Lichtweek Haarlem 1931 In October van dit jaar De schietpartij te Bloemendaal De dader veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf Van onze Rechtbank Internationale werkloosheid Een nieuw administratiegebouw voor de JSF. Z. H. T. M. m mWmIÊÊM Sim. De bedreiging van het muzelmansche ^fanatisme 20 millioen slachtoffers Komt Gandhi vrij? Totaalwaarde twee millioen 11 />?y - <|V. - N Rood of geen brood Klaas Jansz. Breebaart t Tegen den invoer van ziek vleesch Opbrengst Weldadigheidszegels Berucht moordenaar ontsnapt 270. In Engeland en in Duitschland zijn ze al Reruimen tüd bezig met het nemen van Droeven met televisie zal Nederland het Öerde land zijn dat daarmee begint? Dat heb ik me afgevraagd, toen ik de *orige week hoorde van de demonstratie, ^elke de Vara van plan was te geven en dat teaag ik me nogmaals afj nu ik die demon- ttratie heb gezien. Maar dan moet ik toch dadelijk zeggen, Jtet die demonstratie me geleerd heeft, dat televisie heel wat anders is, dan ik me had Voorgesteld. Dat wil zeggen (want anders is het in den Rrond eigenlijk niet) de wijze waarop je de gelden te zien krijgt is andere dan men ®ch dat in den regel voorstelt. Nietwaar, had u ook niet gedacht, dat je Wj je radiotoestel een inrichting zou moeten nebben met een wit doek, waarop je, zooals te de bioskoop. dan de uitgezonden beelden te je kamer zou kunnen zien zooals je er al de muziek kan hooren'? Maar zóó is het niet: je moet door een klein venstertje in je toestel kijken en dan tee je daarbinnen klein het in Berlijn uit gezonden beeld; wil je een uitzending uit Donden hebben, dan moet je weer door een ander venstertje kijken, omdat Maar laat ik liever bij het begin beginnen. De Vara had aan een vijftigtal personen ten uitnoodiging gezonden tot bijwoning van ten televisie-demonstratie en verschillende Personen hadden van die uitnoodiging een dankbaar gebruik gemaakt, o.a. de directeur- Reneraal der P. T. T., ir. Damme, ir. Kooy- bians uit Kootwijk, verschillende leden van den Radioraad, enz. Nadat de heer Swertbroek namens de Vara een kort woord ter inleiding had ge sproken, gaf hij het woord aan dr. Noack, die begon met er op te wijzen, dat televisie Piet verward dient te worden met beeld - telegrafie. Wel komt het in veel opzichten daarmee overeen, daar ook voor de televisie de beelden eerst op een vlak gereproduceerd teoeten worden, om dan door electrische stroomen te worden overgebracht en weer te worden veranderd in optische lichtin- drukken. Het groote verschil zit echter hierin, dat de beeldtelegrafie alleen stil staande beelden (foto's, teekeningen, documenten) kan overbrengen, de televisie daarentegen ook bewegende beelden. Daar voor moeten per seconde zestien beeldjes borden gezonden, al zouden meer beelden Wenschelijk zijn. Dat kan evenwel niet; niet omdat de techniek niet in staat zou zijn dit te bereiken, maar omdat de verbinding tus- schen zender en ontvanger, zij moge dan door een draad of draadloos tot stand ko men, zooals spreker het uitdrukte, ,,nog niet Ml zooals wij willen." Na er op gewezen te hebben, dat eerst de proeven op de korte Kolf hebben plaats gehad, zei spreker, dat hu Engeland begonnen was om de ultra korte golven te gebruiken, wat men binnen kort ook in Duitschland denkt te gaan deen. Maar, zooals bekend is, hebben die ultra korte golven veel meer last van fading en Van echo; vooral het echo-verschijnsel, dat Zooals men weet te voorschijn geroepen Vfordt, doordat de uitgezonden golven, nadat te het ontvangtoestel bereikten, nog eens, of tweemaal, een reis om de wereld maken en dan voor' de tweede, of derde maal door het ontvangtoestel worden weergegeven, is voor de televisie uiterst schadelijk, wijl daar door een verteekend beeld door den ontvan ger zou worden wergegeven. Het is nu even wel aan Telefunken gelukt een antenne te bouwen, die de echo-ververechijnselen on derdrukt zoodat nu besloten is in Berlijn een beeldzender te bouwen voor ultra-korte golf, die echter niet zal kunnen ontkomen aan dat andere groote nadeel van die gol ven, dat de reikwijdte zeer beperkt is het hieuwe station zal dan ook niet meer dan 40 K.M. reikwijdte hebben. „Ja", zei de heer Noack. „de bezwaren zijn hog talrijk genoeg en zoover zijn we nog lang niet, dat ik een bevestigend antwoord kon geven aan een dame die me vroeg, of ze, als ze zich een televisie-ontvangtoestel aan schafte, haar man, als hij 's avonds uitging» teu kunnen „volgen." Maar zooals gezegd, het is nu al geen be zwaar meer, om goede' beelden voort te bren gen, het bezwaar zit in het medium, dat die beelden moet voortbrengen het juiste medium te zoeken, dat is voor het oogen- blik het voornaamste, waarmee zich alle onderzoekers bezighouden, in Engeland, in Duitschland en in Amerika. Maar Engeland «n Duitschland zijn het verst gevorderd. Aan de hand van een serie lichtbeelden Verklaarde de heer Noack vervolgens de wer king van de televisie-toestellen, een verkla ring, die zonder die beelden moeilijk bevat telijk: is te maken. Laat ik dus maar in het kort zeggen, dat het zien van het uitge vonden beeld berust op de bekende eigen- tehap van het menschelijk oog, juister ge- tegd van het netvlies, dat een opgevangen beeld even vasthoudt. Komt dus een volgend beeld maar kort genoeg daarachteraan, dan teet men het vorige ook nog. Wanneer men een metalen plaat met een Veer klein gaatje er in voor een van achteren Verlicht diapositief houdt, dan zal men door *tet gaatje een uiterst klein deeltje van dat diapositief kunnen zien. Worden nu maar al de duizenden beeldjes van dat diaposi tief snel genoeg achter elkaar belicht, dan zal men ook het eerste nog zien, wan- Peer het laatste belicht wordt men ziet ze lus allemaal tegelijk, dus: het heele beeld. In 3e praktijk maakt men hiervoor gebruik van een schijf met een aantal gaatjes er in, waar- Van er evenwel steeds slechts één een deel tje van de plaat belicht, waardoor dus het- telfde effect bereikt wordt, alsof alle deel tjes achtereenvolgens door hetzelfde gaatje Achtbaar waren. Het eerste gaatje belicht een Uiterst smalle .streep" van de plaat, van tteks naar rechts, het volgende gaatje een daar onmiddellijk aan aansluitende „streep" en zoo vervolgens tot de geheele plaats is be- bcht geweest. Daar om een kleine plaat op deze wijze ge heel te bestrijken, ongeveer vijfentwintig der gelijke „strepen" belicht moeten worden en, Vooals we gezien hebben, in één seconde aan hen beschouwer zestien beelden moeten ge- teond worden, moeten dus in één enkele teconde 16 X 25 Is 400 beeldstrepen belicht borden. Al die lichtstrepen, of beter nog, te de lichtpunten waaruit die strepen be gaan, worden nu langs electrischen weg ver trekt en naar het ontvangtoestel gebracht, V'aar ze opnieuw het beeld te voorschijn roe ben. Dat klinkt nu wel allemaal vrij eenvoudig eP in den grond is het dat ook, maar ieder- ten zal begrijpen, dat er heel wat is komen kijken eer men dat zóó voor elkaar heeft ^eten te krijgen en dat, al heeft men nu tehig resultaat bereikt, de volmaaktheid er hog op geen stukken na is. Het is zelfs al mogelijk om een op de be schreven wijze verkregen beeld op een wit hoek te projecteeren, maar de toestellen die huar voor noodig zijn, zijn zoo kostbaar, dat *r voor een particulier niet aan te denken men zich voorloopig nog moet behelpen met het kleine venstertje in het ontvangtoestel, waarover ik in den aanvang sprak. En dat men voor een Engelsch beeld een ander ven stertje noodig heeft, dan voor een Duitsch komt, doordat er nog geen internationale samenwerking op dit gebied bestaat en de Duitschers met een andere norm werken dan de Engelschen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de schijf met gaatjes in het ontvangtoestel precies even snel moet draaien als die in het zendtoestel. Daar die sneiheid bij de Duitsche en de Engelsche experimenten niet even groot is, kan men dus de beide beelden niet in hetzelfde toestel zien. Van daar dat de Duitschers voorloopig dubbele ontvangtoestellen bouwen, die zoowel Duit sche als Engelsch^ beelden kunnen weerge ven. Nog iets. Zooals men klanken op een gram mofoonplaat kan vasthouden, zoo kan men ook een televisiebeeld in den vorm van klan ken, op een gramofoonplaat brengen; een dergelijke plaat kan dan worden verzonden en met behulp van een daarvoor geconstru eerd toestel kunnen dan die klanken elders weer in het oorspronkelijke beeld worden omgezet. Volmaakt, ik zei het reeds, is de vinding nog niet, maar wat was de radio voor een jaar of tien geleden? Die was toen pas aan het begin en dat is nu ook de televisie. Maar als we dan zien wat in tien jaren de radio is geworden dan geeft dat hoop, veel hoop voor deze nieuwe vinding. Zonder experimenteeren, zonder proefne mingen komt niets tot stand, maar als we eenmaal door de moeielijke kinderjaren heen zijn, zal de verdere ontwikkeling waarschijn lijk met rassche schreden voortgaan. ARTHUR TERVOOREN. Reeds eenige maanden geleden was door de Afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Electrotechnische Werkge vers het initiatief genomen voor het houden van een Haarlemsche Lichtweek. Na uitvoe rige besprekingen met tal van autoriteiten en met de vertegenwoordigers der Fhilips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, werd tusschen de betrokkenen principieele over eenstemming bereikt. Aanvankelijk lag het in het voornemen deze Lichtweek in April 1931 te doen houden. Op 20 Januari j.l. heeft nu onder leiding van den heer Mr. M. Slingenberg ten Stad- huize een vergadering plaats geliad van het Dagelijksch Bestuur en het Uitvoerend Co mité. Behalve de heeren C. J. v. d. Broek en D. J. Bosse waren alle leden aanwezig. De Burgemeester van Haarlem had zich bereid verklaard het Eere-Voorzitterschap te aanvaarden, terwijl de beide Commissies voorts bestaan uit de navolgende personen: Dagelijksch Bestuur Mr. M. Slingenberg, Voorzitter; J. H. J. Keller, Vlce-Voorzitter; Jhr. J. C. Mollerus, Secretaris; Mr. T. A. M. Westerwoudt. pen ningmeester; C. J. v. d. Broek; Ir. W. J. Burgersdijk; J. Kramer; W. Kuipers Jr.; Ir. M. J. Maas; Ir. J. A. Reus; Joh. G. Spruyt; E. H. Tenckinck. Uitvoerend Comité Ir. J. A. Reus, Voorzitter; J. H. J. Keiler, Vice-Voorzitter; Jhr. J. C. Mollerus, Secre taris; J. L. Bouwer; A. H. de Bruyn Jr.; D. J. Bosse; Mr. D. A. E. Immink; Ir. D. N. de Lange; W. J. B. van Liemt; L. H. Stroucken; P. J. M. van Tetering; P. van Tongeren. Na een inleidend woord van den voorzitter, die daarna de beide Commissies installeerde, werd het woord gegeven aan den heer E. B. W. Schuitema der Philips' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven. In een zeer duidelijk betoog zette deze de plannen voor deze Licht week uiteen, welke plannen in Eindhoven zijn gemaakt. Aan de hand van een groot aantal artistiek uitgevoerde teekeningen, waarop verschillende stadsgedeelten voorko men, voorzien van de verlichting, zooals men die het meest wenschelijk achtte, werd een en ander toegelicht. Na een zeer geanimeerde gedachtenwisse- ling, waarbij verschillende vragen van de zijde der aanwezigen werden beantwoord, be sloten de beide Commissies de Lichtweek Haarlem 1931 niet in April, doch in October te organiseeren. In de eerstkomende weken zullen inmid dels de onderhandelingen met de besturen der Haarlemsche straatvereenigingen ge opend worden, ten einde deze volledig in te lichten en om steun te verzoeken. Daarnaast is het de bedoeling om ook met verschillende autoriteiten verder contact te zoeken, tenein de sympathie voor deze Lichtweek te krij gen. In April 1931 zullen de resultaten dezer besprekingen in een vergadering van het Da gelijksch Bestuur en het Uitvoerend Comité behandeld worden. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche rechtbank terecht de 26-jarige Duit- scher P. K., die in den nacht van 29 Octo ber 1930 te Bloemendaal op twee plaatsen had ingebroken en bij zijn aanhouding in de Bloemendaalsche duinen een agent van po litie met een revolver bedreigde. De officier van justitie eischte 214 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. L. G. v. Dam vroeg een korte gevangenisstraf, omdat verdachte ook nog in Duitschland moet „zit ten". Gistermiddag deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde verdachte tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De Haarlemsche Rechtbank deed Donder dag de volgende uitspraken: K. L., colporteur, wonende te Haarlem, oplichting, een maand gev. straf o. v. B. N. L., liftmonteur, wonende te Am sterdam, veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, 40 boete subs. 20 dagen hecht. o. v. J. B., caféhouder, wonende te Amsterdam, vrijgesproken. TT Op het terrein van de remise der E. S. M. aan de Leidschevaart wordt een nieuw ad ministratiegebouw der N. Z. H. T. M. gezet. Hierboven een foto van den stand der werk zaam heden. Het internationale arbeidsbureau berekent het aantal werkloozen over de geheele wereld op 20 millioen, waarvan alleen in Europa meer dan 11 millioen. In Europa is dus het aantal werkloozen, vergeleken bij verleden jaar, verdubbeld. De ramingen voor het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten loopen uiteen tusschen de 5 en 10 millioen. Maandag vergadert een bijzondere com missie van 't internationale arbeidsbureau, aan welke verschillende memoranda over de oorzaken van de werkloosheid voorgelegd zul len worden. De geruchten omtrent amnestie aan poli tieke gevangenen houden aan. Naar het heet, zou de vrijlating door den onderkoning van Gandhi en andere leden van het congrescomitè aanstaande zijn. Onze Romeinsche correspondent schrijft: In 1932 zal Irak zijn intrede doen in den Volkenbond en zijn nieuwe bestaan van on- afhankelijken staat beginnen. Het vooruit zicht echter van het voorrecht der zelf regee ring voor de onderdanen van koning Peysal, kan niet anders dan een groote onrust ver wekken bij allen wien het lot, der kleine, hier en daar tusschen Tigris en Euphraat verspreid liggende, christelijke minderheden ter harte gaat. En de katholieke pers van vrijwel de geheele wereld heeft dan ook openlijk stelling gekozen tegen de Engelsche regeering, die bij haar besluit om afstand tc doen van haar mandaat voor Bagdad, geen rekening heeft gehouden met de toekomst der Chaldeeuwen en Syriërs die op genade en ongenade overgelaten worden aan de Muzelmansche meerderheid van het land. Vooraan in deze perscampagne stond het door Kard. Bourne geïnspireerde weekblad „The Universe" dat, ondanks verschillende verklaringen en tegenspraken van den Mi nister van Koloniën, in een serie artikelen de volgende zes zeer ernstige fouten wist aan te wijzen in het beleid der Engelsche regeering:' 1. Nalatigheid in het voorkomen en straf fen van razzia's, moorden en andere daden van geweld, tegen christelijke dorpen onder nomen. 2. Aanzetting van de Koerden om de Sy riërs van hun grond te verdrijven. 3. Zware en ongemotiveerde belastingen, opgelegd aan de Christenen. 4. Officieele organisatie van angstaanja- ging en omkooperij om de keuze van chris telijke afgevaardigden tegen te werken. 5. Geldelijke uitdrijving van christelij ke rechters en ambtenaren uit de magistra tuur en de administratie van het district Mosoel. 6. Openlijke bedreiging van de Christenen met het oog op hun toekomst door Iraki- aansche ambtenaren en door de Muzelman sche bevolking van Mosoel. Een der grootste vraagstukken voor de katholieken van Mesopotamië is de opvoe ding der jeugd. Nu zijn vrijwel alle scholen van Irak stichtingen van verschillende gods dienstige congregaties, terwijl het onderwijs uitsluitend door religieuzen wordt verstrekt. De kerkelijke oVerheid kan evenwel haar groote ontevredenheid niet verbergen over de moeilijkheden welke dagelijks haar scholen en colleges in den weg worden gelegd en die vooral gericht zijn tegen het opvoedkundig apostolaat der Chaldeeuwsche geestelijkheia, die door een bijzondere wet reeds is inge lijfd bij het onderwijzerskorps van den staat. Met het doel het onderwijs te reorgani- seeren nadat in den oorlog alle scholen ver woest waren, sloten de Engelschen direct na hun aankomst in Bagdad, een overeenkomst af met de kerkelijke overheid. Volgens de bepalingen daarvan nam de regeering de kosten van het onderhoud der bestaande en in de toekomst nog te bouwen scholen voor haar rekening, terwijl de kerk de lokalen open stelde en zorg droeg voor het onder wijzend personeel. Bij gebrek aan beter, na men de katholieken deze regeling gaarne aan, vooral omdat zij deze twee uiterst belang rijke punten verzekerde: ten eerste, dat het bestuur der scholen in handen der kerkelijke overheid bleef, en ten tweede, dat de amb tenaren van het ministerie van onderwijs geen enkele verandering konden brengen m leerplan of personeel, zonder de voorat- gaande kerkelijke toestemming. Zoodra echter had zich niet te Bagdad een Arabische regeering gevormd, of de toe stand veranderde zienderoogen. De minister van onderwijs overtrad, allen protesten der Patriarchen ten spijt, aanhoudend de be palingen der overeenkomst en gedroeg zich of hij heer en meester aller scholen was. Willekeurig veranderde hij de leerplannen en begon de directeuren en de geestelijke en leken-onderwijzers te behandelen als gewone staatsambtenaren door ze volgens eigen goed dunken over te plaatsen en te ontslaan. Bin nen betrekkelijk korten tijd wist hij alle geestelijke onderwijzers door leeken te ver vangen, en heden ten dage wordt in de scho len die nog steeds kerkelijk eigendom zijn, onderricht gegeven door leeken onderwijzers uit de normaalschool van Bagdad, waar, be halve dat de zedelijke toestanden er veel te wenschen overlaten, openlijk de absolute godloochenarij gepredikt en beleden wordt. Van de vroegere geestelijke onderwijzers zijn er hier en daar nog enkel over, die echter uitsluitend tot catechisten gemaakt zijn en jonge directeuren zonder veel grondige we tenschap en heelemaal zonder ervaring als hun superieuren moeten erkenneil. Deze toestand is ten slotte alleen nog maar een voorproefje van wat men in Irak tegen de christelijke minderheden voorbereidt, wan- Gisteren heeft in het R. A. I.-gebouw de gebruikelijke rondgang voor de pers plaats gevonden. De heer Lang, voorzitter van de vereeniging Rijwielen- en Automobielen industrie heeft daarbij zijn niet minder ge bruikelijke rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: Steeds is het houden van de R. A. I.- show een succes gebleken, zoo ook nu; on danks malaise en slechte economische toe standen overtroffen de inschrijvingen verre die van de vorige tentoonstellingen. Er werd ruim 4000 M2. meer expositie ruimte aangevraagd dan kon worden toege wezen, het totaal aantal inzendingen be draagt ditmaal 180. Vooral in de bedrijfsautomobielen is een groote toename merkbaar, terwijl ook voor motorrijwielen opvallend groote belangstel ling bestaat. Op de tentoonstelling worden 72 verschil lende merken luxe-automobielen vertegen woordigd, in totaal ongeveer 600 stuks, met een totaalwaarde van ca. twee millioen gul den. 39 verschillende merken bedrijfsautomo bielen toonen aan, hoezeer de auto als goe derentransportmiddel in den loop der jaren naar voren is gekomen niet alleen, doch andere transportmiddelen verre heeft over vleugeld. De waarde der aanwezige vrachtautomo bielen en motorrijwielen te zamen beloopt een bedrag van een millioen gulden. Alleen het aantal inzendingen van motor rijwielen is gestegen met 50 pet.; in totaal zijn hiervan 40 merken vertegenwoordigd. De totale oppervlakte van het geheele complex, t.w. groote en kleine zaal, alsmede het eigen parkeerterrein bedraagt meer dan 20.000 M2., terwijl hiervan door de stands ruim 9100 M2. wordt ingenomen. Men zal van mij wellicht nog verwachten dat ik mij zal uitspreken over mijn ver wachtingen, betreffende de naaste toekomst van den automobielhandel. Speciaal wat den automobiel- (en ook motor-) handel betreft, kan ik onmogelijk pessimistisch rijn. Automobielen en motorrijwielen zijn geen luxe voorwerpen meer. De krachtige wil om het zakenleven weer omhoog te brengen, zal toename van het ge bruik van de beste hulpmiddelen tengevolge moeten hebben. Misschien overschat ik het gezonde inzicht van ons zakenleven. Ik geloof zulks niet, maar zelfs al zou mijn conclusie te ver gaan en geen extra vermeerdering van het gebruik van automobielen onmiddellijk te constatee- ren zijn, dan nog zal, naar mijn overtuiging, een vermindering in geen geval verwacht kunnen worden. En de periodieke vervanging van voertui gen, die hun diensten hebben gedaan, zal, bovendien een belangrijken omzet in deze voertuigen gaande houden. Namens het tentoonstellingscamité zeg ik U dank voor de welwillendheid, waarmede u aan onze uitnoodiging heeft gevolg ge geven en spreek tevens hierbij de hoop uit, dat wij u den indruk hebben gegeven, dat wij onze 21e tentoonstelling opgewekt kunnen tegemoetgaan. De heer Lang is dus niet somber gestemd. Een gelukkig verschijnsel. Of er dan werkelijk reden tot optimisme was, vroegen wij hem. De sympathieke R.A.I. voorzitter vertelde ons hierop, dat het plan om ondanks den minder gunstigen economischen toestand toch de jaarlijksche expositie te doen plaats vinden, op de algemeene vergadering der R. A. I. slechts weinig tegenstand had onder vonden. Dit besluit doet dus duidelijk zien dat er in het automobielenvak geen downstemming heerscht. Waarom een tentoonstelling als deze zoo gewenscht is? Behalve den directen verkoop op de expo sitie, welke volgens den heer Lang niet mag worden onderschat, geeft de expositie een schitterende gelegenheid aan het publiek om kennis te maken met de nieuwe modellen en verbeteringen in details. Zoo'n show werkt tot in den zomer na. Voorts is de verkoop na de tentoonstelling van het vorige jaar gunstig geweest, hoewel de malaise toen toch reeds haar intrede had gedaan. Tenslotte wijzen de tentoonstellingen van Parijs, Londen en Brussel er op, dat de automobielenhandel gezond is. Wy hopen dat 's heeren Lang's optimisme gerechtvaardigd mag blyken. -v Een viertal R. A. I.-bestaurderen. Van 1. n. r. de heeren Lang, Eysink, Landeweer Lonne man. Wm >- \J> en Nieuwtjes op de K. A, I., welke niet bepaald nieuw meer zün. Een Dion Bonton uit 1898. neer het ryk van koning Feysal zal toege laten zyn tot den Volkenbond en vrij zal zyn om willekeurig binnen zyn eigen grenzen te beslissen, zonder eenige garantie te hoeven geven voor een zelfs maar minimale recht vaardigheid jegens de Christenen die hier en daar verspreid leven tusschen de fanatieke Muzelmansche meerderheid der bevolking. Een inzender in het ,Volk" kwam dezer dagen op tegen de aansporing in ,De Pro letarische Vrouw" aan de vrouwelijke pai- tijgenooten gegeven om er goed op te let ten of de broodbezorgers, enz. wel leden zyn van den modernen bond blijkbaar met de bedoeling dat zij, indien dit niet het geval mocht rijn, haar brood en andere benoo- digdheden van een ander zullen betrekken. De inzender waarschuwt rijn partijgenocten niet de praktijken te gaan volgen, die zy in andere richtingen afkeuren. Wat dit laatste betreft, de man haalde beter eigen richting in andere landen aan, waar (b.v. in Weenen) het beruchte woord: „rood of geen brood" spreekwoordelijk is. De „Vrijheid" zegt intusschen: „Wü rijn het natuurlijk met dezen inzen der van harte eens. Maar of zyn protest succes zal hebben? Het is nu eenmaal het streven van de S. D. A. P. om alle arbei ders in de sociaal-democratische vakbewe ging te vereenigen. Bij dit streven neemt zij het uiteraard niet te nauw met de persoon lijke vrijheid. De S. D. A. P. is ook vóór ver plicht lidmaatschap van de „moderne" vak beweging en teen, bij de behandeling van de regeling van het collectief arbeidscon tract in de Tweede Kamer, de heer Heems kerk een amendement verdedigde om be dieningen nietig te verklaren, volgens welke de arbeiders lid zouden moeten zijn van een vakvereeniging van bepaalde godsdienstige of politieke richting, met uitsluiting van die van andere richtingen ondervond dit amen dement speciaal van sociaal-democratische zijde verwoeden tegenstand. (Zie Hande lingen der Tweede Kamer van 2 Juni 1927, blz. 2056—2065). Men lette voorts op de houding der S. D. A. P. en der „moderne" vakbeweging tegen over werkwilligen, z.g. „onderkruipers" by stakingen, ook wanneer deze werkwilligen, zooals by de staking in de Maastrichtsche Zinkwitfabriek, deel uitmaken van een vak organisatie, die met de staking niet Instemt. Een en ander toont duideiyk aan, dat bij de S. D. A. P. de individueele vryheid der arbeiders om zich te organiseeren zooals zy willen en te werken zooals zy verkiezen, niet veilig is. Herhaaldelijk hebben wij ook ver nomen, dat christelijk of neutraal georgani seerde arbeiders, die werkzaam zijn in een onderneming, waarvan de meerderheid „mo dern" georganiseerd is, geen leven hebben, doordat men door allerlei plagerijen hen moreel tracht te pressen om lid van de „moderne" organisatie te worden. De S. D. A. P. en de moderne vakbeweging zijn dus van nature even dwangzieksectarisch als de meest clericale partij. Intimidatie, terrorisme tegenover arbeiders, die zichzelf willen zyn, zitten hun in 't bloed." De N. Hollandsche landbouw verliest een zijner pioniers In den ouderdom van 69 jaren is over leden de vooral in Hollands Noorderkwar tier zeer bekende landbouwer, de heer Klaas Janszoon Breebaart. De* heer K. Breebaart was een zoon van het vroegere Eerste Kamerlid Jan Klaaszoon Breebaart. Hij woonde ook op de door rijn vader in den Groetpolder onder Winkel ge stichte „Modelboerderij". De overledene was oud-lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; jarenlang was hy ook dijkgraaf van de Waard en Groet polders, o.a. in het overstroomingsjaar 1916. Onder zyn leiding zyn belangrijke verbete ringen aan de dijken aangebracht. Verder had de overledene zitting in zeer vele organisatiebesturen, tentoonstellings-comité's, proefveldcommissies, e.d. Zoo was hij jaren lang bestuurslid en voorzitter van de Ver eeniging tr.t bevordering van den landbouw in Holl. Noorderkwartier, hoofdbestuurslid van de Holl. Mij. van Landbouw, lid van de staatscommisie-Lovink tot bestudeering der toekomstige baten der Zuiderzeedroogleg- ging, lid van de staatscommissie-Vissering voor de uitgifte der Zuiderzeegronden en lid van de Proef poldercommissie (Andijk). Behalve het bedrijf, waarop hy woonde, exploiteerde de heer Breebaart bovendien nog een boerderij in den polder Waard Nieuwland op Wieringen, terwyl hy beheer der was "ar. het groote landbouwbedrijf Johannes Kerckhovenpolder in N. O. Gronin gen. De regeering heeft de verdiensten van dezen voortreffelijken landbouwvoorman er kend door zyn benoeming tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Maatregelen aan de Engelsche regeering verzocht Reuter meldt uit Londen: De minister van Volksgezondheid beantwoordde in het Lagerhuis de vraag, of hy bereid was stap pen te doen om te verkrygen, dat zyden lamsvleesch en schapenvleesch, voordat zij worden verscheept, medisch worden ge keurd, zoodat geen vleesch van vee, dat teekenen van ontsteking van de lymphavaten vertoont, de havens van het Vereenigd Ko ninkrijk kan bereiken. Hij zeide, dat de zaak thans voorwerp van overweging uit maakt. Ongeveer twintigduizend gulden lager dan verleden jaar De opbrengst der weldadigheidspostzegels over het geheele land wordt dit jaar op 139.000 geschat tegen 159.000 het vorir jaar. Hy had nog 21 jaar tegoed De beruchte moordenaar en rampokker Ismaël, die nog 21 jaar gevangenisstraf te goed had, is eergisternacht uit het krank zinnigengesticht te Buitenzorg ontsnapt. By neusverkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wryven. Tegenwoordig gebruikt 'rinen hiervoor de geneeskrachtige Puiol

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5