Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Wijziging verordening begraafrechten Rond het sluitingsuur der tapperijen Behandeling begroo ting voor 1931 Mededeelingen over de schade vergoeding ingevolge de annexatiewet. De Minister heeft nog geen beslissing genomen Over recog nities en bedrijven-politiek Het werkloosheids vraagstuk. SANTPOORT VELSEN-NOORD HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE SPAARNWOUDE SANTPOORT STADSNIEUWS Eerste vaderavond in het Romanahuis Operawerken Ned. R. K. Volksbond so y* isy4 iy2% ns/s f I Gisterenmiddag om 3 uur kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig waren alle leden. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor. te rekenen met in gang van 1 Januari 1931 eervol ontslag te verleenen aan de heeren J. de Jong, D. R. J. Koster en A. C. Boekwijt, als onderwij zers, belast met het geven van vervolgon derwijs en aan eerstgenoemde tevens als hoofd van den cursus voor vervolgonderwijs. Conform besloten. Vaststelling percentage ver strekte gelden bedrijven. B. en W. stellen voor, de jaarlijksche rente, welke door de gemeente gas-, duinwater- en electriciteitsbedryven zal moeten worden "betaald aan de gemeente Heemstede over de in 1930 verstrekte gelden bestemd voor den huitengewonen dienst, te bepalen op 5 pro cent. Conform besloten. Kleedhokjes bij de zwemvijvers. B. en W. vragen het noodige crediet tot het uitbreiden van het aantal kleedhokjes van de gemeentelijke zwemvijvers met 51, zooals op de bij dit besluit behoorende tee- kening staat aangegeven. De heer JONCKBLOEDT (R. K.) dringt aan op spoedige uitvoeering van dit werk in verband met de werkloosheid en vraagt of <Jit werk openbaar wordt aanbesteed. Weth. Dr. DROOG (R. K.) zegt, dat dit werk zeer spoedig zal wórden uitgevoerd en Openbaar aanbesteed zal worden. .Goedgekeurd. Prijzen Bloemententoonstelling B. en W. vragen een crediet van f 25.— voor het beschikbaar stellen van prijzen voor eene door den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" te houden bloemententoonstel ling. Conform besloten. Verordening op de begraafrechten B. en W. bieden ter vaststelling aan de 2e wijziging van de verordening op de hef fing van rechten wegens het gebruik van de algemeene begraafplaats van de gemeente Heemstede. Door den heer RIJKES waren op deze ver ordening eenige amendementen ingediend, o.m. dat de rechten voor aankoop van een grafstede van 1 X 2 M zouden worden ver hoogd van f 80 tot f 125.—. B. en W. stelden voor, alleen het onder 2 genoemde amendement over te nemen. Na bespreking wordt de verordening in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Vaststelling herziening L V uitbreidingsplan. B. en W. bieden ter vaststelling aan her ziening L V van het uitbreidingsplan, be treffende terreinen, gelegen tusschen de Ja cob van Campenstraat en de Zandvaart. - Zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. JfT: - le aanvulling en wijziging alge meene politieverordening. B. en W. stellen voor, in de algemeene po litieverordening een nieuw artikel op te ne men. luidende als volgt: Iedere eigenaar van een openbaren weg, moet dezen, na schriftelijke aanmaning van B. en W. en binnen den daarbij bepaalden tijd m behoorlijken staat brengen en onder houden. voorzoover dit naar het oordeel van B. en W. in verband met de openbare orde en veiligheid wenschelijk wordt geacht. Voorts wordt voorgesteld het sluitingsuur van tapperijen terug te brengen van 12 op II iiur, met uitzondering van den Zaterdag- én Zondagavond, waarop wordt voorgesteld dit sluitingsuur te handhaven op 12 uur. Door den heer Van der Erf was voorge steld het sluitingsuur op alle dagen terug te brengen op 11 uur. De heer VAN DER ERF (R. K.) is niet tevreden over dit voorstel. Het spijt hem, dat het hoofd van de politie geen aanleiding heeft gevonden om zijn voorstel geheel over te nemen. Hoogstens is dit gebeurd ter wille van enkele kasteleins of enkele winkeliers, maar het algemeen belang vorderde dit niet. De heer RIJKES (V B.) zegt, dat het slui tingsuur onlangs pas tot 12 uur was vast gesteld. Waarom moet het nu weer Ineens 11 uur worden? De heer KWAK (A. R.) gelooft niet, dat er veel tappers zijn, die graag op Zaterdag en Zondag om 11 uur sluiten, dan heeft de werkman het meeste geld. Spr. zegt, dat ge waakt moet worden voor ontheiliging van den Zondag. Laat de burgemeester zooveel mogelijk ontheffing verleenen, maar de al gemeene regel moet 11 uur worden. De heer VAN UNEN (V. B.) voelt daar niets voor. Als hier een vergadering om 8 of half 9 uur begint, kan men toch moeilijk eischen, dat men om 11 uur al naar huis gaat. Laten wij nu niet te kleinsteedsch wor den. De VOORZITTER zegt, dat deze verande ring wordt voorgesteld, naar aanleiding van 't voorstel van den heer Van der Erf. Het Sluitingsuur was onlangs op 12 uur gebracht vanwege de zich hier ontplooiende gelegen- heden en om gevolg te geven aan de prak tijk. Ieder oogenblik werd vroeger n.l. verlenging gevraagd tot 12 uur, hetgeen veel administratieve moeilijkheden geeft. Een enquête wees uit, dat alle tappers op één na, liever om 12 uur sluiten. Spr. vreest, dat wanneer hier de tapperijen om 1-1 uur worden gesloten, men dan naar Haar lem gaat, hetgeen de controle weer veel moeilijker maakt. De heer DE BOER (R. K.) zegt, dat men nooit door moet slaan, doch rekening houden met diverse omstandigheden. Inderdaad is het een gevaar, dat men bij vroeg sluiten naar Haarlem gaat. Mevr. DE VOOGT (V. B.) vraagt, of veel drankmisbruik hier voorkomt. De VOORZITTER antwoord hierop ont kennend. De processen-verbaal worden van de vaste klanten opgemaakt. Het aantal is sinds de laatste wijziging op 12 uur niet toe genomen. De heer AUDRETSCH (V. D.) stelt voor, om de verordening te laten zooals hij is. De Hollanders houden nu eenmaal niet van ,-jinaszregeln." De heer VAN DER ERF (R. K.) wijst er Op, dat vroeger bij de 11 uur sluiting nooit geen moeilijkheden zijn geweest. Waarom daarheen dan niet teruggekeerd? Vervolgens wordt in stemming gebracht Om het sluitingsuur op 11 uur te brengen voor alle dagen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen T's temmen. "Voor stemden de heeren v. d. Erf, de Boer, Kwak, Schelvis, Jonckbloedt, Zijm en Van der Linden. Het voorstel van B. en W. wordt hlema ook verworpen (dit beoogde sluiting om 11 uur, behalve op Zaterdag en Zondag 12 uur), met 12 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Molenaar en de Wethou ders. Hieruit volgt, dat de verordening blijft zooals zij is en alleen het bovenstaand nieuw artikel zal worden ingevoegd. Uitbreiding St. Jozefschool. B. en W. stellen voor, aan het R. K. Kerk bestuur van de parochie van den H. Bavo te Heemstede de noodige gelden beschikbaar te stellen voor bovengenoemd doel, ten be hoeve van de school aan den Heerenweg, met uitzondering van de gelden, gevraagd voor de plaatsing van enkele waterplaatsen op de speelplaats. Tevens wordt verzocht dm tijdens de ver bouwing van deze school de villa „Djokja karta" in gebruik te mogen nemen, waar voor deze te rekenen met ingang van 1 Jan. 1931 gehuurd moet worden. Aanvaarding grond. B. en W. vragen machtiging voor de ge meente gratis te aanvaarden van mej En schedé een strook grond groot 46 M2„ voor verbetering van het voetpad lans de zuidzijde van de Zandvoortschelaan. Conform besloten. De heer VRING (V.D.) motiveert z'n stem als minderheid in de commissie. Dat de stukken te laat zijn binnen gekomen, ligt nie aan B. en W. noch aan Openbare Werken. Waarom moet dan de gemeente de strop van f 500 nemen. Het kan wei zijn, dat de school pas in Juli wordt geopend. De heer VAN DER LINDEN (R. K.) zegt, dat de aanvrage reeds dateert van Juli j.l. Er zal in ieder geval met de ver bouwing spoedig worden aangevangen. Al is er nu een fout begaan, dan mag men nog niet direct het schoolbestuur het mes op de keel zetten en er is nog geen reden om die f 500 niet te gven. Als de huur niet noorzaat, moet het schoolbestuur Iets an ders zoeken. De heer JONCKBLOEDT (R. K.) zegt, dat de architect in ieder geval niet de schuld heeft. De VOORZITTER betreurt het, dat de opening van de Jacoba-school niet gelijk tijdig met deze aangelenheid heeft plaats gehad. De aanvrage is inderdaad in Juli ingediend, doch de verdere bescheiden eenige maanden later en dat was te laat. Doch wat gebeurt als de gemeente nu zegt, dat zij niet betaald? Dan komt er een veel duurdere oplossing. Laat de gemeente daarom dat maximum-bedrag van f 500 voor haar rekening nemen. Het zal eerder minder dan meer zijn. De vergadering kan zich hiermede ver eenigen en wordt vervolgens 5 minuten geschorst. De heropening wordt aangevangen met de Algemeene beschouwingen over de Gemeentebegrooting 1931 De heer VAN UNEN (V. D.) zegt, dat deze begrooting, in tegenstelling met een paar vorige begrootingen, meer exact is. Eenige twijfelachtige posten zijn verdwenen, doordat bekend is, welke bedragen door Haarlem aan Hemstede moeten worden be taald, ingevolge de artikelen 22 en 26 der Annexatiewet. Toch zijn 2 belangrijke pos ten, op die annexatie betrekking hebbende, nog niet in kanen en kruiken en drukt daardoor het stempel van onzekerheid op deze begrooting. In dat verband, zegt spr., dat het hem heeft gefrappeerd, dat bij de Algemeene Beschouwingen over de begroo ting in den Haarlemschen gemeenteraad, door den wethouder van Financiën ter loops werd opgemerkt, dat klaarheid was gekomen in de schadevergoedingskwes tie. Dat woord „klaarheid" is spr. niet duidelijk. Want hem is nog niets van een definitieve beslissing bekend. Het door dien wethouder genoemde bedrag van 500.000 door Haarlem aan Heemstede uit te keeren ingevolge art 22 der annexatiewet, komt hem dan ook vrij apodictisch voor. Het is spr. en den leden van den Raad tenminste nog niet bekend, dat de Minister een beslissing heeft genomen. De Minster heetf ntegendeel aan de betrokken gemeentebesturen nadere nlichtingen ge vraag, terwijl die rapporten hem nog niet bereikt hebben. Die medeleelin*ren van den Haarlemschen Wethouder zijn dus momen teel vrij voorbarig. Spr. hoopt dat de Minister aain de hand van de wet uitspraak zal doen en waar hij niet aan twijfelt nara recht zal beslissen. Hij zal echter gaarne van het col lege van B. en W. vernemen of de mededee lingen van den Haarlemschen wethouder op reeëlen grond staan. Voorts zegt spr. dat de nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente voor ret eerst in deze begrooting is verwerkt. Het doet hem genoegen, dat het voordeelige, dat de desbetreffende post op de begrooting oplevert, gereserveerd wordt en niet in zijn geheel in dat dienstjaar is ver werkt. Verder vraagt hij of de werkloosheid erg is toegenomen en of deze veel ongunstiger Is dan andere jaren. Kan een groot percentage geplaatst worden op de sportterreinen? De heer DE BOER (R.K.) zegt bij het doorwerken der Begrooting den indruk ge kregen te hebben dat het gemeentebestuur er ernstig naar blijft streven zooveel mogelijk alle klassen der bevolking te bevredigen. De aanval op de grenzen der gemeente, die haar een goed deel bezitting heeft gekost zonder dat de overeengekomen schadever goeding naar recht en billijkheid schijnt te worden uitgelegd, heeft B. en W. niet ont moedigd. Dat Heemstede als woonplaats nog geliefd en gezocht wordt, dankt het aan zijn bosschen en heuvels, zijn water en weiden, zijn wandelingen en verbindingen. Dat de amputatie die de gemeente heeft moeten ondergaan haar het leven niet ge kost heeft, dankt zij aan haar gezonde hart: d.i. aan B. en W. en de staf van hoogere en lagere ambtenaren. Spr. dringt aan op betere verlichting, voor al verlichting van de uurwerken, opdat men in letterlijken en figuurlijken zin ook dan zou kunnen zien hoe laat het In Heemstede is. De heer JONCKBLOEDT (R.K.) heeft een woord van dank voor hetgeen B. en W. de den voor de werkloosheid. Spr. heeft waar deering voor hetgeen voor den straataanleg en de nieuwe wijken gedaan wordt. Hy vraagt echter nog eens te letten op het plantsoentje ln de Raadhuisstraat, de wal kanten aan de Bleekersvaart en eenige an dere punten. De heer VAN DER ERF R.K.) spreekt er zijn leedwezen over uit, dat van de Chris- telijk-Historische fractie niet altijd die mede werking wordt verleend die de rechtsche fracties daarvan konden verwachten. Vervol gens is hij het niet eens met de loonpolitiek in dien zin, dat bij verhooging steeds alleen de hoogere ambtenaren voor verhooging ln aanmerking schijnen te komen. Ten aanzien van de Bedrijven vraagt hy of het tamelijk hooge winstcijfer geen aanleiding kan geven tot verlaging van den kostprijs van de pro- --i ducten. Spr. vestigt verder de aandacht op de vestiging van industreieën in deze ge meente, mede ter bestrijding van de werk loosheid. Door de intensieve bebouwing be staat minder gelegenheid voor landbouw- en tuinderij-werkzaamheden. Kunnen verder geen artikelen gemaakt worden als trottoir tegels, trottoirbanden e.d. voor de werkver schaffing, waarvoor inderdaad hier reeds veel geschiedt en waarvoor spr. lof heeft? De heer KWAK (A.R.) wijst er op, dat de aanwas der bevolking dit jaar slechts een derde bedroeg van het gemiddelde der laat ste jaren. Als oorzaken van dit verschijnsel noemt hij de onzekerheid der gewijzigde be lastingen en de malaise, maar ook het leeg staan van groote complexen huizen achter het station Heemstede-Aerdenhout en op Leeuw en Hooft, wat den indruk wekt, dat het met Heemstede gedaan is. Middelen ter verbetering zouden zyn; het inwilligen van bouwvergunning beter regu- leeren, zoodat een overcompleet van huizen wordt voorkomen: verder betere verbindingen van de buitenwyken met de tram Aerden- houtZandvoort en met het station Heem stedeAerdenhout. Inzake het lager-onderwijs dringt' spr. aan op wyziging van de retributieverordening, waardoor het M. O. te Haarlem aan de ge meentenaren minder kosten zal, of anders, op het stichten van een eigen lyceum of een andere inrichting van M.O. B. en W. moeten verder den groei van Heemstde beter bevorderen, bijv. door grooter subsidie aan de Ver. tot bev. van V. V. en 'n inlichtingenbureau aan het station. De openbare veiligheid laat aan den Hee renweg kruising Adr. Pauwlaan en Laan van Rozenburg nog te wenschen over. Een vr- keersagent is daar noodzakelijk. Vervolgens vraagt spreker om op het ter rein dat B. en W. thans rijp maken voor ex ploitatie een gedeelte te reserveeren voor goedkoope volkshuisvesting. Naar de beloofde wijziging der gas- en electriciteitsprijzen wordt reikhalzend uitge zien. De heer VAN DER LINDEN (R.K.) wenscht B en W. dank te brengen voor het geen zij ten behoeve der werkloozen gedaan hebben. Terwyl er, volgens nem verstrekte inlichtingen, door het gemeentebestuur reeds 120 te werk gesteld zijn, bestaat er gegronde hoop, dat dit cijier nog verhoord zal worden wanneer de wegaanleg a.d. Zandslaan, de brugbouw aan het Ostadeplein, het maken van kleedkamers by den zwemvyver en de bouw der R. K. Jongensschool op gang zul len zijn. Toch blijven er nog werkloozen over, en wel in hoofdzaak de vrijgezellen. Als straks de meeste kassen zijn uitgetrokken, zullen deze, die eerst in de laatste plaats voor ar beid in aanmerking komen, er het slechts aan toe zyn. Daarom vraagt spreker B. en W. te overwegen of ook voor hen iets gedaan kan worden. Antwoord B. en W. De VOORZITTER zegt vervolgens, dat het onderzoek naar de mogelijkheid van een inrichting voor M. O. alhier gaande is. Wat betreft de openbare veiligheid zegt hy nog geen aanleiding te vinden om verkeersagen ten te plaatsen op de wegen, tenminste niet permanent. Men verwent daardoor het pu bliek ook wel erg. Op drukke dagen zyn er echter hier en daar verkeersagenten. Wethouder Dr. DROOG (RJK.) bespreekt de werkloosheid. Er zyn hier ruim 100 werk loozen nog niet geplaatst, waarvan vele on- gehuwden. Deze zyn echter niet onverzorgd, doch krijgen uitkeering. Vervaardiging van artikelen, zooals de heer van der Erf be doelde, is niet goed mogeiyk vanwege klei nen omzet, waardoor de kostprijs te hoog zal worden. De walkanten van de Bleekersvaart zyn inderdaad voor verbetering vatbaar. Spr. zal daarop letten. De heer van der Linden vroeg iets voor de jonge werklieden te doen, maar wat, vraagt spr. zich af? Ook by de werkverschaffing i£ al eenige animositeit ontstaan hetgeen door het hoofd van den Dienst van O. W. is op gelost. Dan Is weder gesproken over teveel en anderzyds over te weinig woningen. Het uit breidingsplan geeft hierby de leiding. B. en W. geven toe, dat er een tekort is aan ar beiderswoningen. Gaat men echter arbeiders woningen bouwen met steun van de gemeen te, dan worden die huizen veel te duur. Wethouder Jhr. VAN DE POLL (C.-H.), antwoordt aan den heer van Unen, dat de beslissing over de beide punten die ten aan zien van de schadevergoedingskwestie nog niet zijn genomen, by den Minister berust. Spr. meent te hopen, dat nu aan Heemstede nog advies is gevraagd, de Minister voor Heemstede een goede beslissing zal nemen. Het kan misloopen, maar aa nde hand van de wet kan de beslissing ten gunste van Heemstede uitvallen. Gebrek aan samenwer king van de C.-H. fractie met de andere rechtsche fracties ziet spr. niet. De C.-H.- fractie is wars van alle politiek en wil alleen het algemeen belang dienen. Voor vestiging van industrieën weet spr. nu niets. Men kan die vestiging bovendien niet dwingen. Wat het meerdere bouwen be treft, wyst spr. op nieuwe complexen, die hier in den laatsten tyd zijn gebouwd. Be volkingsaanwas moet men echter ook niet dwingen. De VOORZITTER wil in aansluiting op de woorden van den heer Van de Poll nog me- dedeelen, dat de Minister nog geenszins een beslissing heeft genomen over de door Haarlem aan Heemstede ingevolge de artt. 22 en 26 der Annexatiewet te betalen scha devergoeding. Alle mededeelingen dienaan- gaand zijn ten eenenmale voorbarig geweest en behoefden niet gezegd te worden. Nie mand weet iets met zekerheid, niemand weet wat besloten zal worden. (Wordt vervolgd). Ongecorrigeerd) R. K. Kiesvereeniglng Gisteravond was de R. K. Kiesvereeniglng „Santpoort I" in jaarvergadering byeen in de concertzaal „Zomerlust". De voorzitter opende op gebruikeiyke wijze en heette allen welkom, waarna de uitgebreide notulen der vorige vergadering werden goed gekeurd. Evenzoo het financieel verslag, dat een voordeelig saldo aanwees van ruim 146. De aftredende heeren Jac. P. Nyssen en P. J. A. Molenkamp werden herkozen. In de vacature wordt gekozen mevrouw Kem perman. Het bestuur werd gemachtigd de afgevaardigden voor Provincialen en Ryks- kieskring uit zyn midden te kiezen. Als can- didaat voor de Provinciale Staten werden gesteld de heeren Jac. P. Nyssen, Santpoort, Dr. E. A. M. Droog, Heemstede en A. J. Loe rakker, Haarlem. By de rondvraag bracnt de voorzitter dank aan het bestuurslid Vis ser, die thans in het sanatorium vertoeft en niet wenscht af te treden als bestuurslid, daar de werkzaamheden gedurende zijn ver- biyf aldaar door zyn echtgenoot® zullen ver richt worden. Hy wenschte Visser een spoe dig en algeheel herstel toe. Mej. Ketwich en de heer Duyn bespraken de propaganda waarby laatstgenoemde voor al aandrong op het aantrekkeiyk maken der vergaderingen door voordracht, muziek of een spreker. In verband hiermede wees de heer Boon op het Gilde der klare Waarheid te Amsterdam, welks leden, tegen minimum vergoeding, zich gaarne beschikbaar stellen. De voorzitter zegde toe, van alles goede nota te zullen nemen en ln de eerstvolgende be stuursvergadering de propaganda, met als voornaamste deel het huisbezoek, te zullen bespreken. De heer Molenkamp bracht dank voor zyn herbenoeming als bestuurslid en verwachtte dat allen in dit belangrijke verkiezingsjaar 1*% w a heeracht thans. Het eenige geneesmiddel dat volgens de doctoren griep doelmatig 4 I 1^ I l-i BmM b«trijdt en voorkomt is TOGAL, het bekende geneesmiddel tegen Rhcumatick, H m A I m jl Spit. Ischias, Zenuwpijnen. Bijtijds genomen doen de r „gal tablet ten de ziekte on- I V A V 1 ƒ-% I4 middellijk verdrijven of voorkomen haar. H" Ar»- a t n o Bij Apoth. en Drog. A f 0.80 en f 2 daadwerkelijk steun zullen verleenen als propagandist. De voorzitter sprak daarna dankwoorden voor de opkomst en het geanimeerd bespre ken der verschillende punten en hoopte dat de kern der vereeniglng zal blyven bestaan. Dén zal zeer zeker het kiezerskorps straks voor honderd procent op de katholieke ïyst stemmen tot behoud van kerk en maat- schappy. Hierna volgde sluiting met den christelijken groet. Winkeüersvereeniging „Wijkeroog" De Vereeniglng van Winkeliers en Neringdoen den „Wykeroog" hield Donderdagavond een ledenvergadering in het Vereenigingsgebouw. De vergadering was slechts mat's bezocht. De heer L. W. Kuiper, voorzitter, wenschte de leden geluk voor 1931 zoowel in gezin als in zaken. Sprekér wees op de malaise. Het einde van de krisis ziet spreker nog niet komen, maar spreker meent, dat de leden het hoofd omhoog moeten houden en een drachtig moeten samengaan in aller ge- meenschappelyk belang. Spreker bedankte degenen, die het bestuur met de jaarwisse ling hun gelukwenschen hadden gezonden en wenschte hun wederkeerig een gelukkig nieuwjaar toe. De notulen van de vorige vergadering wer den goedgekeurd. Onder de Ingekomen stukken was een schrijven van B. en W., waarin aan de win- keliersvereenigingen verzocht werd gezamen lijk advies uit te brengen over de winkel sluiting. Verder was een schrijven ingeko men van de winkeüersvereeniging IJmuiden- Oost, waarin het bestuur van „Wykeroog" werd uitgenoodigd tot bywonen van een vergadering. Op deze vergadering was „Wij keroog" door drie leden vertegenwoordigd In deze vergadering werd besloten, een uit 5 leden, n.l. uit elk der middenstandsveree- nigingen één lid, bestaande commissie te benoemen, welke commissie een enquête by de winkeliers zal houden inzake de winkel sluiting. Met deze ingekomen stukken stelde de voorzitter punt 4 der agenda: „Bespreking verplichte winkelsluiting" aan de orde. De voorzitter leidde dit punt in door voorlezing van de belangrijkste artikelen uit de wet op de winkelsluiting. Hierop volgde een korte gedachten wisse ling, waaruit bleek, dat de aanwezigen niet erg sympathiek staan tegenover de wette- lyke maatregelen. De heer Bruynzeels bracht daarna net financieele verslag der Sint-Nicolaas recla me-campagne uit. Hieruit bleek, dat aan drukwerk, advertenties, enz. was uitgegeven 178, aan cadeaux 349, aan diverse onkos ten f 94.74, Het kinderfeest vorderde een uitgaaf van 349.14. Het tekort der cam pagne bedroeg ca. f 50. Op een vraag van den heer Bruynzeels naar de gedachten der leden omtrent de resultaten der campagne bleek, dat de leden zeer tevreden waren en men van meening was, dat de campagne alleszins geslaagd was. By de rondvraag werd geïnformeerd naar de postbestelling. De voorzitter zeide, dat deze zaak in behandeling is. Er zal een bespreking met den directeur-generaal der Posterijen worden gehouden. In verband hiermede verzoekt hy klachten omtrent de postbestelling ter kennis te brengen van het bestuur. Een der leden klaagde er over, dat stukken van IJmuiden naar Velsen-Noord soms drie dagen onderweg zyn. By monde van een der leden werd den heer Nagel dank gebracht voor het vele werk, door hem in de Sint Nicolaas-week verricht. Breedvoerig werd nog gediscussieerd over een nieuwe reclame-campagne, alsmede over de plannen der tweede Vehabé. De bedoeling was, de Vehabé in het voorjaar te houden, doch in verband met het voornemen tot het houden van een kruideniersbeurs in IJmui- den-Oost zal het later worden. Besloten werd met Paschen een re clame-oompagne te beleggen. Een commissie werd benoemd, die dienaangaande met voor stellen zal komen. Aandrang werd op het bestuur uitgeoefend om stappen te nemen, den naam der ver eeniglng te wyzigen in: „Vereeniglng van Winkeliers- en Handeldryvenden Velsen". Daarna sloot de voorzitter de vergadering. R. K. Kiesvereeniging Door de plaatse lijke R. K. Kiesvereeniging zyn candidaat gesteld voor de Prov. Staten de volgende heeren: 1. Dr. Droog uit Heemstede; 2. Heil- ker uit Hoofddorp: 3. v. Wees uit Nieuwer- Amstel; 4. Wolf uit Haarlem; 5. Stokman uit Haarlemmeriiede. Tooneel Door de tooneelvereeniging „Dr. WillemRooyaards" te Spaarndam zal Zondag 1 Februari ln het R. K. Vereeni gingsgebouw alhier een tooneeluitvoering gegeven worden. „Eensgezindheid" De besturenbond „Eensgezindheid" geeft voor haar leden een gezelügen avond op 28 Januari in „De Wey- man". Medewerking wordt verleend door „Vox Humana" en Velsen's A-capellakoor, zang, en de turnvereenlging „Santpoort". (Ongecorrigeerd) 't Was een heele waag. Het St. Franciscus Liefdewerk kende het instituut der vader- avonden reeds langer en deed het met groot succes. Maar het lag ook meer in de lyn van het werk, zy voelen zich meer thuis in het huis van de jongens en nu zou het de vraag zyn of zy ook in het huis voor de meisjes wilden komen. Maar het is geslaagd, zooals wy niet konden verwachten. Om kwart vóór acht stonden er al een twintig voor de deur, die nu het sterke ge slacht langs zich zag passeeren. En toen vulde zich 't zaaltje en kwam de stemming er in. Daar de spreker door ziekte was verhin derd, nam de directeur diens taak over en wees op den plicht, die ook rust op de va ders om mede te werken tot de opvoeding der kinderen, ook van de meisjes. Guido Gezelle zegt het zoo terecht: O, vader zorg bevreesd Dat 't kind u gaarne ziet, Opdat gy nooit en vreest Dat kind en vreest my niet. Meeleven moeten de ouders met het kind in al de phasen, die 't doormaken moet in zyn leven. Aan de hond van eenige citaten uit den schitterenden brief over het huweiyk van Paus Pius KI zette de spreker den plicht /A By de bespreking van Verdi's Requiem, voor de microphoon uitgevoerd door het or kest (100 musici) en het koor (120 stemmen) van de „Scala" te Milaan met medewerking van de voornaamste Itaüaansche solisten, hebben wij reeds de opnamen van complete, Italiaansche opera-werken vermeld. Tot nu toe zijn o.a. door de His Master's Voice: Aïda en Rigoletto van Verdi, Bohème, Butterfly en Tosca van Puccini opgenomen. In Duitschland zijn in de laatste jaren voor de Polydor verkorte opera's in speciale be werking, z.g. „Kurzoper", opgenomen. Uit al le acten zijn de voornaamste, door het pu bliek meest gewilde fragmenten genomen en tot één geheel vereenigd. Uit de „Barbier van Sevilla" van Rossini is b.v. gekozen: le act'e: StandchenAlmavi- vas, Cavatine—Figaro, duet AlmavivasFiga ro. 2e acte: ariaRosina en Basilio, duet Ro- sinaFigaro, Aria van Bartolo en Finale. 3e acte: duet Almavivas-Bartolo, Quintet, Ter zet en de slotzang. Men hoort wel niet de opera in haar ge heel, maar toch de meest aantrekkelyke on- derdeelen. Bovendien is de serie platen na tuurlijk niet zoo groot en daardoor minder kostbaar. Op dezelfde wijze zyn reeds bewerkt de opera's Carmen (in het Duitsch en in het r.ansch), Freischütz, Lohengrin, Die lusti- gen Welber von Windsor, Troubadour, Zar und Zimmerman, Wilhelm Teil, Bohème, het sprookjesspel „Hansel und Gretel" van Hum- perdinck en de operettes: Der Bettelstudent en Die Fledermaus. De uitvoering dezer werken geschiedt door de solisten, het koor en orkestensemble van de Staatsopera te Berlijn. Aan de serie sopraan-soli der vorige ru briek voegen we eenige mooie opnamen voor de Supraphoon toe: Twee Page-aria's uit de opera's Die Hugenoten van Meyerbeer en Ein Maskenball van Verdi, gezongen door Tilly Garmo van de Staatsopera te Berlyn met begeleiding van het Philharmonisch Orkest onder leiding van Fritz Zweig. Twee soli uit Mozart s „Figaro's Hochzeit". 1. O Saume lënger nicht; 2. Komm naher, knie hin vor mir, door Irene Eisinger, eveneens van de Staatsopera en met orkestbegeleiding. Beide zangeressen zyn in het bezit van een fraai, helder sopraangeluid en zingen met gave techniek en stijlvolle voordracht. Stem en begeleiding komen op de plaat goed tot hun recht. Bloeit de gramophoon-industrie? In twee maanden van het afg-'oopen jaar steeg de buitenlandsche afzet der Duitsche gramo phoon-industrie met een half millioen Mark! Er werden in twee maanden byna twee en een half millioen platen en ruim 50.000 gra- mophoons uitgevoerd. Holland zal wel niet tot de kleinste afne mers behooren. De belangstelling voor gra- mophoonmuziek in ons land stygt nog steeds. uiteen en wekte allen op mede te leven, ook met Romana. Een dankbaar applaus weerklonk er. Toen begon het meer aangename van den avond, ingezet door mej. Kloes, die voor een muisstil publiek haar keurige Kerst- en an dere liederen zong. De eenige opmerking hieromtrent was, dat het publiek vond, dat zy nog meer moest zingen en het betuigde hun dank, door een krachtig applaus. Toen nog een loterij en een kien-avond; de spanning zat er in en met flinke stem klonk telkens het „kien" en ging de geluk kige zyn rookbaren prijs halen, door ver schillende winkeliers beschikbaar gesteld. Een laatste woord en allen gingen gepakt en gezakt, maar dankbaar, naar huis en langzaam vulde zich gang en bovenhuis van Romana met een blauwe rookwolk als be- wys van onzen goed geslaagden vader avond. Bestuursvergadering Gisteravond hield de bestuursraad van den Ned. R.K. Volksbond, onder leiding van den heer J. Ph. Castricum, een vergade ring. Onder de ingekomen stukken was een brief van den heer Emans, waarin werd verzocht, namens den R.K. Volksbond by de kerk- en armbesturen aan te dringen, by het opmaken van een nominatie voor een dezer colleges er rekening mede te houden, dat ook arbeiders in dit colleges zitting kunnen nemen. Er was voorts een schrijven van het Burgeriyk Armbestuur waarin dit mede deelde, dat de georganiseerde arbeiders niet meer zullen behandeld worden over het B. A., maar door de vakorganisaties. Tevens werden in dit schryven de voor waarden medegedeeld en de normen van uitkeering. De voorzitter wilde voor deze daad het burgeriyk armbestuur een dankbetuiging zenden namens de vakorganisaties. De voor zitter spoorde aan zooveel mogelyk lid te worden van de kiesvereeniging en de gebo den gelegenheid om candidaten op te geven voor den gemeenteraad, te benutten. De begrootingen van den Volksbond en het gebouw „St. Bavo" werden goedgekeurd. De voorzitter hield daarna een Inleiding over de vergadering van Maandagavond en de motie, die daar gesteld was naar aanlei ding van werkloozen naar Castricum. Spre ker las hierby een schryven van spoor en tram voor, aar deze geldelyken steun toe zegde en hoopte, dat andere vakorganisaties dit voorbeeld zouden navolgen. Hy hoopte, dat de werknemers van groote fabrieken en instellingen ook gelden zouden inzamelen voor het groote steuncomité. Het groote steuncomité zal zich dezer dagen met een circulaire wenden tot de Haarlemsche burgery, waarin zy het doel, het werken en de steunregeling zal uiteen zetten. Het comité kon reeds zeer aanzien- lyke giften boeken, w.o. van 1000, 500 en verschillende kleinere schenkingen. Verschillende sprekers voerden naar aan leiding van de motie en het uitzenden van de werkloozen naar Castricum tegen laag loon het woord en oefenden scherpe critlek op het beleid van den minister, waarna met algemeene stemmen de volgende mo tie aangenomen werd, die aan den ge meenteraad zal worden gezonden: „De bestuursraad, uitmakende alle bestuur der vakorganisaties, vertegen woordigende 2300 leden van den Ned. R.K. Volksbond, afdeeling Haarlem, in vergadering byeen op 22 Januari in hes gebouw „Sint Bavo", kennis genomen hebbende van het gesprokene op de vergadering van R.K. werkloozen, ge houden op Maandag 19 Jan. jJ., van oordeel, dat niet ten onrechte scherpe critiek is geoefend op het beleid der regeering, inzake het in aanving aan stellen van een loon van 19 per week, voor een arbeidersweek van 50 uur in grondwerk te Castricum:; stelt vast, dat voor dergeiyk werk een loon van 25 per week ais minimum loon mag aangemerkt worden; betuigt gaarne adhaesie aan de motie, welke met algemeene stemmen is aan genomen in de vergadering van werkloozen, gehouden op Maandag 19 Jan. j.l., en gaat over tot de orde van den dag." De heer De Bie gaf nog zeer nuttige wenken over de werkverruiming. Mededeelnig werd gedaan, dat onze vaan drig, de heer Harren, was overleden, waar voor nu een gebed werd gestort. By de rondvraag bracht de heer De Bie het denkbeeld naar voren om, als de pel grims in Rome zyn ter gelegenheid van de 40-jarige herdenking van de eruRm Nova rum, hier in alle parochiekerken een alge meene H. Communie te houden om God te bedanken voor de weldaden en zegeningen van dien zendbrief. Na nog enkele vragen beantwoord te hebben, sloot de voorzitter met den christeüjken groet de vergadering' VRIJDAG 23 JANUARI 1931 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.70 Londen 12.06 12.07 New-York (cable' 2.48 2.49 Beriyn 59.05 59.15 iürlch 48.05 48.15 12.95 13.05 Madrid 25.85 26.— Oslo 66.35 66.50 btockholm 66.45 66.60 Kopenhagen 66.35 66.50 Praag 7.30 7.40 Ween en 34.90 35.10 Warschau VRIJDAG 23 JANUARI 1931 Vorige Koersen Koert 1.45 Siaaisieemngen 5% Nederland 191b i% Nederland 1918 4S Nederl 1916 ly, Nederl 1917 4 y, N.lnd. i928 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Industrieën Marg Unie Caive Delft Aig Kunstzyde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Industr. Buitentanc anaconda Cert Flsk Rubber separator Zweedsche Lucifers Vlijnbocw Boeton Mijnbouw Aig. Exploratie Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott Tapanoeli Serbadjadl Silau p V ICO. Al'led intercontln Rubber Scheepvaart HoU. Amerika Lt)n dito Gem Eigend Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker R V A- .....a......... poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak )eli Batavia Oude Dell lostkust Senembah - Maxwell Onion Pacific Wabash Jhic Mllw St Paui Kansas City Soutr Erie Rallr 101% 101% 101 101 102»/ 102% 102% 102s/a 97% 97»/» 136 1251/, 143'% 1745/s 88 y2 47% 46»/» 1811% 69%a 15/ /l6 99 198 60 270 »/2 22'/ 285% 1323/ 8 10°%2 1013/ 85 53/4 37 60»/» 26 54»/2 40 3'/ 14 46 131 16»%, 16'%, 3513/ 29 102 82.50 23i 234 »/2 50 261% 40 191 25 8%t 41»/ 31»/, 143 1783/ 90 H 483/ 47 184% 70% 60 92 23% 240 101 56 54 40 3% 17 351 233»/ 234% 50 2623/ 191 25»/; 8»/ 43 32% 1%%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6