Buiten landsch ieu ws FEUILLETON DRESSOIR-' LOOPERS derde blad DE BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBONDSRAAD fWinterteenen Kloosterhalsem rB ANDRÉA DE VIERDE SEPTEMBER VRIJDAG 23 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 Liberia verdedigt zich Communistische relletjes te Danzig Ook in den Volksdag Het Londensche Vlootverdrag De zaak Brest-Litowsk De meening der Indische nationalisten Nationale Verdediging van Belgie Nadere bijzonderheden Gemengde ^Buitenlandsche berichten Opzienbarend proces in Berlijn Herdenking van den negenden sterfdag van Paus Benedictus XV Het mijnongeluk te Stoke Felle brand In de haven van Holbaek Radio-programma's in Engeland „Geen goud zoo goed' Massa-vonnis van Maffia-leden Vredelievende vergadering Politiek van Jan Steen Het proces tegen den goudmaker Tausend Locomotief veroorzakt paniek in een bioscoop RADIO-OMROEP De Spaansche studenten gaan in staking Bandieten overvallen een express- trein IN^vERse'maten 100* Q50 mtiOiSKMSaaHi ïn de Raadszitting van gisterenmiddag hoorde de Volkenbond het rapport van de internationale Commissie van Onderzoek °ver de slavernij in Liberia. De vertegen woordiger van de regeering van Liberia hield een buitengewoon temperamentvolle verdedigingsrede, die eenige malen tot storm achtige uitingen van vroolijkheid aanleiding kaf. De zwarte afgevaardigde verdedigde de houding zijner regeering en deed zonder zich eenige beperking op te leggen, eenige scher pe aanvallen op de vreemde kapitalistische groepen, die maatregelen treffen om hun in vloed op de interne gebeurtenissen in Libe ria te versterken. Hij verklaarde, dat in Li beria vele feiten en daden, die de regeering Van Liberia ten laste worden gelegd, zijn be dreven door niet-Liberische ambtenaren. Wanneer in de meeste landen ambtenaren dieven zijn, kan men de regeering van Libe- ria niet ervan beschuldigen, dat ook zij een dief is. Spr. had zeer veel bewijsmateriaal, dat in zeer vele andere landen toestanden bestaan, die geheel overeenkomen met den toestand van slavernij in Liberia. Liberia blijft niettemin volkomen bereid, een verder onderzoek van der Volkenbond door offici nale deskundigen toe te staan, onder voor gaarde dat de onafhankelijkheid en de sou- Vereiniteit van den vrijstaat Liberia hierdoor hiet worden aangetast. De voorzitter van de Internationale Com missie van Ondeizoek verklaarde, dat hU met groote tevredenheid kennis had geno men van de besluiten van de regeering van Liberia. Hij hoopte dat de aanbevelingen der Internationale Commissie zouden worden Uitgevoerd en legde er den nadruk op, dat niettemin een snelle en grondige hervorming bi Liberia zoo spoedig mogelijk moet worden doorgevoerd. Het rapport Inzake de opinmhandel De Raad van den Volkenbond heeft gister middag het rapport aangenomen, dat samen gesteld is als resultaat van een studiereis van een bijzondere commissie naar de landen In Oost-Europa, waarin de omvang van den opiumhandel wordt behandeld. Gedurende de eerste tien dagen van de maand November van dit jaar zal te Bang kok een internationale conferentie gehouden Worden, welke zich zal bezighouden met de be: trijding van den opiumhandel. Gistermiddag hield de Raad een besloten Zitting, waarin het mandaat van de regeering van het Saargebi'ed voor den tijd van een jaar werd verlengd. Henderson sprak hierbij de hoop uit, dat de bijeenkomst van den Raad van den Vol kenbond Zaterdag zal kunnen worden ge- Sloten Curtlus verklaarde evenwel, dat de Raad Zich aan de gedachte moet gewennen, dat de zittingen nog tot in den loop van de Volgende week zullen duren. De bes'issingen «ver de groote bij den V.B.-Raad aanhan gige vraagstukken zijn nog niet gevallen. Voorts moet de Raad zich nog bezighouden met de Duitsche protesten tegen Lltauen. inzake de gebeurtenissen in het Memelgebied en die betreffende de -riess. Henderson antwoordde, dat hij uiteraard bereid is de zittingen van den V.B.-Raad uit te breiden. Volgens hem is er evenwel bij de Duitsche bezwaren tegen Polen geen sprake Van een Poolsch-Duitsch conflict. Hij moest als voorzitter van den Raad constateeren. flat het hier om de directe verantwoordelijk heid van den Volkenbondsraad gaat. Mocht de rapporteur in de kwestie der minderheden hiet tot een bevredigende regelin^ kunnen komen, dan zal spr. zich als voorzitter van den Raad genoodzaakt zien in te grijpen, om de verantwoordelijkheid van den Vol kenbondsraad vast te stellen en een defini tieve beslissing uit te lokken. Het spreekt Vanzelf, dat de Raad over voldoende tijd moet kunnen beschikken om de besprekingen tot een beslissend einde te brengen. Met het oog op den huldigen stand der onderhandelingen over de Oppersilezische kwestie en de nog aanhangige voorstellen Van den rapporteur over de slavernij m Liberia, besloot de Raad hedenmorgen geen Zitting te houden. De eerstvolgende bijeen komst is bepaa'd op vanmiddag 15 uur. Mochten de door de delegaties gevoerde onderhandelingen dan nog geen resultaat hebben gehad, dan zal de Raad zich eerst bezighouden met vraagstukken van onderge schikten aard. Wat de verklaringen van Henderson be treft, deze worden aldus uitgelegd, dat hij een zekeren druk heeft willen uitoefenen op de Poolsche regeering, opdat deze het oor zal leenen aan de Duitsche eischen. Ook beschouwt men deze uitlatingen als jen hieuwe bevestiging van de hypothese, dat de Engelsche regeering er naar verlangt, dat het Oppersi'ezisch conflict ten spoedigste Wordt bijgelegd. De debatten over de rapporten van de tommissie van onderzoek inzake Liberia in de publieke zitting van den V.B.-Raad wer den met een korte verklaring van Henderson Besloten. Hij uitte zijn voldoening over het feit, dat de regeering van Liberia de voor stellen van de commissie van onderzoek aan vaardt. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat principieele veranderingen in den Liberischen staatsvorm dringend nood zakelijk zijn. De Irak-kwestie. In de zitting van den Volkenbondsraad werd wederom de vraag ter sprake gebracht wanneer en onder welke omstandigheden het Engelsche mandaat over Irak zou kunnen worden beëindigd en de onafhankelijkheid ervan bespoedigd. Henderson zeide, dat de Engelsche regeering de Mandatencommissie in de komende dagen een omvangrijk rapport zal voorleggen, waarna de Mandatencommis sie zich met de kwestie der onafhankelijkheid zal kunnen bezighouden. Naar aanleiding van een rapport van den voorzitter der Mandatencommissie werd be slist, dat de onafhankelijkheidsverklaring en de toetreding van Irak tot den Volkenbond het onderwerp zullen zijn van een grondige bestudeering. Irak's toetreding zou dan wel licht reeds in de eerstkomende Assemblée kunnen plaats hebben. De Oppersilezische kwestie. Naar verluidt komen de Duitsche eischen inzake de minderhedenkwestie op het vol gende neer: 1. Vaststelling door den Volkenbondsraad, dat de door den Poolschen Minster van Bui- tenlandsche Zaken in den Raad afgelegde verklaring een schending van de artt. 75 en 83 der Geneefsche Minderhedenconventie door Polen behelst. 2. Afkeuring door den Volkenbondsraad te genover Polen wegens openlijke nietnakoming der ten aanzien van de minderheden aan vaarde verplichtingen. 3. Het uitbrengen door de Poolsche regee ring in de Meizitting van den Raad van een rapport over de uitvoering van de door haar aanvaarde verplichting van bestraffing der schuldige beambten en verleening van scha devergoeding aan de gedupeerde minderhe den. 4. Waarborgen voor de toekomst door wij ziging van het thans in Opper-Silezië vigee- rend regiem. In Duitsche kringen is men geneigd tot instelling van een commissie van onderzoek te vragen, indien er geen overeenstemming omtrent bovengenoemde eischen mogelijk mocht blijken. In dit geval zou Dr. Curtius wellicht ge dwongen zijn het verhoor van Calonder door den Volkenbondsraad te eischen. Een en an der is ter kennis gebracht van de rappor teurs inzake de Minderheden-kwestie. Wat de kwestie van Opper-Silezië betreft, schijnt men in Britsche kringen van oordeel te rijn, dat het noodzakelijk is, dat de Raad van den Volkenbond de noodige waarborgen schept om dergelijke gebeurtenissen voor de toekomst onmogelijk te maken. Men spreekt in dit verband zelfs van de instelling van een neutrale commissie van onderzoeek, welke in allerlaatste instantie door den Raad zou kunnen worden inge steld. Een der Ukrainische afgevaardigden heeft aan den Secretaris-Generaal een nieuw be zwaarschrift doen toekomen tegen Polen, meer in het bijzonder betrekking hebbende op het optreden van Poolsche militairen en het houden van strafexpedities. De geheime ritting van gisteren avond. De geheime zitting van den Raad van den Volkenbond van gisterenavond heeft on geveer twee uren geduurd. Een beslissing omtrent de ontwapenings conferentie werd nog niet genomen. Hedenavond wordt opnieuw een geheime zitting gehouden, waarin de gedachtenwts- selingen hieromtrent zullen worden voort gezet. In de ritting van den Volksdag te Danrig van gisterenavond is het tot stormachtige tooneelen gekomen. De voorzitter, Ziehm, hield een rede, waar in hU de noodzakelijkheid betoogde van een belating voor degenen, die een vast salaris genieten. Tijdens de debatten ontstonden herhaaldelijk conflicten tusschen Nationaal- socialisten en de linksche partijen. Een communistisch afgevaardigde, die een propagandarede wilde houden, zonder dat hem het woord verleend was, werd van de ritting uitgesloten. Daar hij zich hiertegen verzette, werd hij door rechercheurs verwij derd. Zijn partijgenooten namen een dreigen de houding aan, waarop 10 politieagenten in de zaal verschenen. Toen de communisten en socialisten de Schupo's begonnen te hoonen en te lijf trachtten te gaan, dreven zij de oproerma kers met den gummistok het gebouw uit. Toen de gemoederen eenigermate gekal meerd waren, werd de ritting hervat. In weerwil van het uitgevaardigd verbod trachtten de communisten gisterenavond in de open lucht betoogingen te houden en tot algemeene staking op te wekken. Op tal van plaatsen in de stad kwam het tot botsingen. Een Nationaalsocialistisch krantenverkooper werd door communisten mishandeld. Bespreking in het Japansche parlement Bij de opening van het Japansche parle ment, heeft Sidehara, 's lands minister van buitenlandsche zaken, na een constateeren, dat Japans betrekkingen met de volken van Amerika en Europa vriendschappelijk zijn, ook gesproken over het vlootverdrag van Londen. Het is onmogelijk, verklaarde spreker, de rol te overschatten, die het Londensche vlootverdrag in de stabiliseering van den internationalen toestand zal spelen. Het verdrag heeft op opmerkelijke wijze den geest van vertrouwen en hulp tusschen de deelnemende landen aangemoed'gd. Omtrent Japans positie tegenover China, verklaarde Sidehara, dat Japan zich ver heugt over den geleidelijken terugkeer van geordende toestanden in China. Indien het aan de centrale regeering ge lukt, China een behoorlijke positie onder de overige mogendheden te verzekeren, zal China denzelfden weg opgaan, welken Japan heeft bewandeld in zijn tijd om ge lijke internationale rechten. Japan is bereid, de Chineesche regeering tot de bereiking van dit doel alle mogelijke hulp te verleenen. De Oekrajiensche Landdagafgevaardigde Milena Rotnitzka heeft bij den Raad van den Volkenbond een petitie ingediend over de bekende gebeurtenissen te Brest-Litowsk, waarop zij namens de Oekrajiensche vrou wen de aandacht vestigt en waarin zij uit eenzet, hoe de Oekrajiensche afgevaardig den mishandeld zijn. Verder wordt in een mededeeling de aan dacht gevestigd op de z.g. pacificatie van de Oekrajiene, terwij! een onderzoek en straf vervolging wordt gevraagd benevens herstel der de bevolking toegebrachte moreele en materieele schade. De Ronde-tafel-conferentie. De nationalistische partij der legistatieve vergadering heeft beraadslaagd over de ver klaring van Mac Donald tot besluit der ron de tafel conferentie. De partij vindt daarin een bevredigend aanbod, een diepgaande studie waard, zij kan zich met de quintessens ervan vereeni gen en zeer zeker ook met den geest waarin het aanbod werd gedaan. Zij is echter van meening, dat een volle dige, onpartijdige en sympathieke overweging der voorstellen onmogelijk is zonder wapen stilstand en opheffing der politiemaatrege len. Zij acht het hopeloos te werken voor het scheppen van een atmosfeer van vrede, zoo lang de organisaties van het congres on wettig worden verklaard en invloedrijke lei ders in de gevangenis zitten. De Parlementaire Commissie voor de Na tionale Verdediging heeft gisteren kennis genomen van een verslag van den Minister, die verklaarde, dat het thans door den Ge- neralen Staf aangenomen project voorziet in verbetering van de versterkingen op den rechter Maasoever en voorts in een compleet verdedigingsstelsel van Luik tot aan de Zee. Het Belgische leger zal over 350.000 man be schikken voor de verdediging der grenzen. De Minister verklaarde, dat Frankrijk slechts op uitdrukkelijken wensch van Bel gië troepen zou zenden en dat het Belgische defensieplan zonder beïnvloeding van buiten af is tot stand gekomen. De Belgische versterkingen zouden van ge lijke soort zijn als de Duitsche aan de Oos telijke grenzen. De Minister raamt de mi litaire uitgaven op twee milliard. Alle ver sterkingen zullen door observatieroens en on derkomens verbonden zijn. De Minister toonde zich voorstander van versterking der Belgisch—Luxemburgsche grens. De moord in de bioscoop. Met een enkel woord is melding gemaakt van den opzienbarenden moord op den Ber- lijnschen bioscoop-directeur Schmoller. Moorden, overvallen, inbraken enz., zijn tegenwoordig, mede als een gevolg van den steeds ernstiger wordenden economischen toestand en toenemende werkloosheid, aan de orde van den dag in Duitschland, zoodat het ondoenlijk wordt er steeds weer melding van te maken. Deze moord op een bioscoop-directeur treft intusschen wel bijzonder door de omstan digheden waaronder de misdaad plaats had omstandigheden, die, schrijft het Hbld., zelfs onderwerp voor een film zouden kun nen zijn, zij het dan een van het slechtste soort. In het Mercedes-Palast in de Hermanstras- se in Neuköln is o.a. een groote bioscoop ge vestigd, waar op den avond van den moord honderden menschen de vertooning van de film „Zwei Menschen" met spanning volg den. Boven, op zijn kantoor, dat van buiten slechts te bereiken was langs een lange trap, een plaats, welke alleen ingewijden bekend was, zat de directeur Schmoller. Eén man volgens de bladen, van onbesproken levens wandel, een goed huisvader, een chef, bij zijn geheele personeel gezien. Schmoller was bezig de entreegelden na te tellen, die zijn twee kassiersters hem ge bracht hadden. Onder dien arbeid moet hij overvallen zijn door den misdadiger, die blijkbaar goed op de hoogte is geweest van de gewoonten en gebruiken in de bioscoop. En die ook het program ter dege kende; want hij heeft het oogenblik voor zijn ovei- val zoo gekozen, dat in de zaal een muziek nummer ten beste werd gegeven, zoodat ae knal van het revolverschot niet gehoord kon worden. Toen de programverkoopster met den directeur wilde afrekenen en daartoe diens bureau betrad, vond zij den heer Schmoller voor zijn schrijftafel gezeten, met het hoofd voorover gevallen. Zij maakte alarm, en ae inderhaast geroepen arts constateerde een hartverlamming. Eerst toen de kas werd na geteld en bleek, dat een bedrag van onge veer 800 M. ontbrak, kwam men op het denk beeld dat men hier met een misdaad te doen kon hebben. Men ontbood een anderen dok ter, en deze ontdekte bij een nauwkeuriger onderzoek, dat het lichaam een kleine, doen doodelijke schotwonde vertoonde. Intusschen was de bioscoopvoorstelling af- geloopen en nu pas hoorde het publiek van het drama, dat daar in alle stilte was afge speeld. De politie, die een belooning van 1000 M. heeft uitgeloofd, vermoedt, dat de dader, die spoorloos verdwenen is, een vroegere beambte is van het Mercedes-Palast. In het Vaticaan vond in de Sixtijnsche kapel een herdenkingsdienst plaats ter her denking van den negenden sterfdag van Paus Benedictus XV, welke werd bijgewoond door Z. H. Paus Pius XI, de leden van het Heilige College, vele leden van het corps diplomatique, prelaten en eenige verwanten van den herdachte. De H. Mis werd opge dragen door kardinaal Boggiani. Het reddingswerk duurt voort Het reddingswerk in de mijn bij Stoke aan de Trent, waar vijf mijnwerkers bedolven zijn, duurt voort. Een zes meter dikke steen- wand verspert den tosgang. Toen men reeds alle hoop had opgegeven om de ingeslotenen te redden, werden de klopsignalen door de slachtoffers beantwoord. Toen de steenmassa's omlaag stortten wa ren er 400 man in de mijn aan het werk. Op vijf na konden allen gered worden. Gebouwen in de asch gelegd. In de Deensche havenstad Holbaek is gisteren in een graanelevator een brand ontstaan, die zich binnen vrij korten tijd uitbreidde tot een aantal graansilo's en opslagplaatsen. De brandweercorpsen van vier gemeenten stonden machteloos tegen over de vuurzee en konden zich er slechts toe beperken, de belendende gebouwen nat te houden. De aan de. kade gemeerde sche pen moesten in allerijl verwijderd worden. De brand verwoestte het oudste pakhuis van de stad en een half dozijn andere groote gebouwen. De schade bedraagt meer dan een millioen Kronen. Een protest van den primaat van Ierland Op een dezer dagen gehouden vergadering van den Katholiekenbond te Birmingham heeft o.a. kardinaal Mac Rory, de aartsbis schop van Armagh en primaat van Ierland, het woord gevoerd. De kardinaal protesteerde met nadruk te gen zekere programs van B. B. C. (British Broadcasting Company), speciaal tegen net uitzenden van wat Z. Em. noemde „een heidensch evangelie" en „anti-christelijke propaganda". In het najaar van 1930, aldus de kardi naal, heeft de B. B. C. toegestaan ja wellicht zelf het initiatief genomen dat een aantal moderne profeten hun inzichten over Engeland en de wereld verkonden. Een dergelijke prediking van het moderne heidendom is van ernstiger aard dan zekere inzendingen in de bladen, immers die spre kers hadden een gehoor, dat bovendien voor een groot deel uit jongeren bestond. „Ik ben van oordeel", vervolgde de aarts bisschop. „dat het een ernstig vergrijp is, als 'n land. 't welk er een staatsgodsdienst op na houdt en zich openlijk voor een christen-natie uitgeeft, aan een instelling als de B. B. C., die toch zoo goed als 'n U oehoeft niet met winterteenen te blijven 'o pen. Maar U moet er wat tegen doen. E v U kunt er wat tegen doen. Akkers K oosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's nationale instelling is, toestaat 'n vervoer middel te worden voor anti-christelijke pro paganda. Er zal wellicht geantwoord worden, dat ook gezonde christelijke leering wordt uit gezonden, maar die repliek is niet afdoende. Immers, dat gezond christelijk onderricht wordt gegeven door zekere instellingen in een christelijk land, is allernatuurlijkst; wat we niet verwachten is, dat men ons daar anti-christelijke leer voorhoudt". 1200 jaar gevangenisstraf Na 'n langdurig proces is gisteren vonnis geveld over 168 leden der Maffia, Silezië, wie gezamenlijk 2800 misdaden ten laste worden gelegd. Een der beklaagden werd veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf, vijf ieder tot 20 jaar gevangenisstraf, 125 kregen geza menlijk ongeveer 1000 jaar gevangenisstraf, 55 werden vrijgesproken. Gisteravond is te Berlijn een debat avond gehouden door de nationaal-socia- listen met de rijksbanier en de communis ten. De debatten hadden inderdaad plaats, doch ontaardden in een heftige vechtpartij, toen de, later gearriveerde rijksdagafge vaardigde Göbels, het woord zou nemen. Alle pogingen van de vergaderingsleiding en de zaalwachters, om de orde te bewaren, mislukten. Met stoelen sloeg men op elkan der in en ook van de galerij af, werden stoelen naar beneden geworpen. Toen ten slotte verscheidene personen door den geneeskundigen dienst moesten worden weggehaald, drong de in gereedheid gehouden politie de zaal binnen en ont ruimde die, onder gebruikmaking van den gummistok. Voor het begin van de vergadering had de politie reeds omvangrijke afzettingen tot stand gebracht, terwijl aan den ingang alle verdacht uitziende personen door de politie gefouilleerd werden. Daarbij werden boksbeugels, knalpistolen en ploertendooders in beslag genomen, terwijl in verband hiermede 8 personen werden gearresteerd. Officieel werd later in den avond mede gedeeld, dat in totaal ongeveer 2500 perso nen ,aan de vergadering hadden deelgeno men. Tijdens de vechtpartijen werd de ge heele zaalinventaris verwoest. In totaal werden ongeveer 100 personen gewond, waarvan verscheiden personen, na eerst een noodverband te hebben gekregen, ter ver pleging moesten worden opgenomen; 22 per sonen werden door de politie gearresteerd wegens het toebrengen van schade, mis handeling en verzetpleging tegen de po litie. De na de vergadering ontstane samen scholingen konden door de politie, zonder moeite uiteengedreven worden. Tegen het einde van de zitting van gisteren in het proces tegen den „goudmaker" Tau send, heeft de getuige Stremmel o.a. nog verklaard: Tausend heeft Ludendorff al zijn uitvindingen ter beschikking gesteld. De ideeën van de vereeniging zijn van idealisti- schen, patriottischen aard geweest. Niette min werden ook enkele leden door winst bejag gedreven. Na het uittreden van Lu dendorff hadden alle leden zich op het standpunt gesteld, dat de ingebrachte gelden verlóren waren. Tausend werd door de leden geregeld met „Meister" aangesproken en zij hadden hem allen met overdreven eerbied behandeld. De zitting werd verdaagd tot heden. 12 personen gewond De „Donaupost" meldt: Een voorval, dat wel uiterst zeldzaam is in zijn soort, heeft in de plaats Georowesti plaats gehad tijdens de vertooning van een reizende bioscoop. Toen op het doek de om trekken van een naderende locomotief zich steeds duidelijker afteekenden en het scheen alsof de machine op het publiek zou inrijden, werden talrijke toeschouwers, die waarschijn lijk voor het eerst van hun leven in de bios coop waren, nerveus. Een hunner riep eensklaps: „Laten we ons redden voor het te laat is" en daardoor werd het geheele publiek door een paniek bevan gen. De uitgangen werden bestormd en in het- ZATERDAG 24 JANUARI 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-Uitwn- ding. 8.009.15 Morgenconcert. 11.30— 12.00 Godsdienstig halfuurtje Pastoor Per- quin. 12.00—1.30 Concert. KRO-Sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.302.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Vragen-halfuurtje voor de jeugd. 2fi04.15 Kinderuurtje. 4.305.30 Concert. KRO-Salonorkest o. 1. v. M. van 't Woud. 5.30—5.45 S. P. J. Borsten: „Gymnastiek." 5.45605 Vervolg Concert Salonorkest. 6.05 6.25 Journ. Weekoverzicht Paul de Waart. 6.256.45 KRO-Salonorkest 6.457.15 Es- psranto-cursus. 7.157.45 F. M. Gesscher: „Nederlandsch Indië." 7.459.00 Concert. Dubbelmannenkwartet „De Westfriezen", Wognum. 9.15—10.45 Concert KRO-Sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. ca. 9.00 Vaz Dias. 10.45—12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. VARA- Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Uit zending voor Arbeiders it; de Continu bedrijven. Kees Pruis. Stella Seemer, Willem Ciers, Huib Wouters. A. de Vries (toespraak). Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.30 Concert VARA-Septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoon- platen. 2.15 Gramofoonpl 2.30 P. K. Polder man: „Het Groot Volkstooneel." 2.45 Pae- dagogisch concert o. 1. v. Piet Tiggers en m. m. v. het trio Bosmans-Helmann-Van Wezel (piano, viool, cello). 4.15 Cursus Duitsch door P. J. Bel. 4.45 Gramofoonpl. 4.50 Radio- Volks-Universiteit. 5.20 T. Landré: „Ons huis een tehuis." 5.45 Ir. Ch. G. Crarner; „Wat valt er te zeggen van het, hoofdstuk Indië onzer Staatsbegiooting?6.Ó0 Concert. Johan Jong (orgel en piano) en Max Rodri- gues (cello), alsmede Gramofoonpl. 6.45 Li terair halfuurtje A. M. de Jong. 7.30 Politie berichten. 8.00 Populaire Avond. VARA- orkest o. 1. v. H. de Groot. Henri Marchand (chansonnier). Teun de Klepperman „Bij de Pomp." 9.00 Bestuursmededeelingen A. de Vries. 9.10 Vervolg Populaire Avond. M. m. v. Willem van Capellen. 10.20 VARA-varia. 10.35 Slot Populairen Avond. 11.00 Vaz Dias. 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554 4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.05 Lering. 1.202.20 Orkestcon cert. 2 20 Verslag van den wed strijd Schotland—Fransch Rugby team. 4.45 Orkestconcert en orgelspel. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Liederen-voordracht. 6.35 Berichten. 7.00 Sportber. 7.05 Zang door S. York Bowen en S. Austin. 7.20 Lering. 7.40 Lezing. 7.50 Orkestconcert. 8.35 Herdenking van den 172sten sterfdag van Robert Bums. R. Burnett (bariton). D. Stephen (piano). Or kest. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 „The Scoop", Detective-verhaal. 10.05 „Goin' South." New York to Orleans. Cabaret- programma. 10.5012.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Mili tair Orkest. 9.3510.05 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.20 —5.20 Solisten-concert. 650 „De Tooverfluit.". Zangspel van W. A. Mozart Daarna: Berich ten en tot 11.20: Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek (Gramofoonpl.). BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Orkest en solisten (Gramofoon-opnamen). KALUNDBORG, 1153 M. 12.05—12.35 Gramofoonpl. 2.504.50 Orkestconcert en zang. 7.208.20 Dansmuziek. 8.45—9.00 „Fa- milien Hansen" van Jens Locher. 9.1510.20 Orkestconcert. 10.2011.35 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert. Orkest en solisten. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuur tje. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Concert. 9.05 Con cert. ZEESEN, 1635 M. 5.40—1.20 Voordrach ten. Berichten, Lessen, 1202.20 Gramo- foonplaten. 2.203.50 Lessen. 3.50—4 50 Or kestconcert. 4 506.45 Lezingen. 6.50 Opera „De Tooverfluit", in 2 acten van W. A. Mo zart. 9.50 Berichten en daarna Dansmuziek. gedrang werden tal van menschen onder den voet geloopen. Twaalf personen werden gewond. De Madrileensche studenten hebben gis teren een staking geproclameerd, als pro test tegen de tijdens de laatste onlusten ver richte arrestaties van hoogleeraren en stu denten. Tot dusverre hebben er geen ordeversto ringen plaats gehad. De provinciale univer siteiten zouden zich nog gisteren bü deze stakingsbeweging aansluiten. Deze staking is in zooverre van beteeke- nis, dat zij afgekondigd wordt in een tijd van staat van beleg. De passagiers uitgeplunderd Naar uit Londen wordt gemeld, hebben zes gemaskerde bandieten den express-trein DetroitCincinati (Ver. Staten) aangehou den en, onder bedreiging met revolvers, de passagiers uitgeplunderd. Zij wisten, na eerst een der passagiers, die weigerde zijn gelds waardige eigendommen af te geven, doodge schoten te hebben, ongehinderd te ontkomen. EN KLEUREN. SOtM. J, W GR.MOUTSTR.1CO, 1 TEL 1259» 16. «Dat klinkt heel mooi uit jouw mond." Merp Waliy tegen, „ik doe het vuile werk eU tij zit lekker achteraf m den buit te graaien. Als 't so ns voor e van Deiang is te weten «eiers ontvangen evenvee als makelaars Die leugen werd geloofd en z'n vader's schrik was voor Wally een groote. alhoewe. °hgeoaste voldoening. «Je moei ie dadelijk met Naisuki in ver binding stellen," zei de oude man, die zich J'crtnande nu hij voorzag dat hij zijn plannen bedreigde. «Goed." bromde Wally, „vanmiddag nog Da ik naar zqn huis om te hooren. wat of er geoeurd ts. 't is voor mii toch even erg 'Is voor ou. Ik zaï deze even wegleggen." buidde hij, op z'n sigarei wqzend, die een b'izonder aroma verspreidde. „Feitelijk wa- rn iet waarschijnlijk deze dingen, waardoor Jj'Uest ons in de raten kreeg. Dien avond. hij nier geweest was. ontdekte 'k 'n Turf"-sigaret onder het haardkieedie. en waren nog -naar eli van die do kterss> ga kten in de doos, terwijl ik er twaalf inliet. u rookt ze niet, en Guest rookte „Turf". Een voudig genoeg, mijn beste Watson. Wacht je voor Guest. Die is 'n graadje te sluw Wally keek ontstemd naar de spiraaltjes van den blauw-grijzigen rook, die langzaam opkringelden naar het plafond. „Als hij een van die dingen te pakken krijgt, dan kun je je leven er onder verwedden, dat hij ze scheikundig laat onderzoeken. Jaren lang heb ie onder verdenking gestaan en dit zou ïuist den doorslag geven." Had hij geweten, hoe dicht hij 'aan de waarheid toe was, liet zou hem nog ongeruster gestemd hebben, dan hij reeds was. Enkele uren vroeger had Guest aan z'n lessenaar gezeten 't zuster-exemplaar van de sigaret, die Wally op dit oogenblik rookte, voor den dag gehaald en het aan Bryce doorgegeven. .,'n Aardig souvemertje. niet had Guest fijnties glimlachend gevraagd. Bryce berook ze zorgvuldig. „Wat is daarmee vroeg hij wantrouwig. „Ruik ie mets Opnieuw snoot Bryce aandachtig. ,,'n Vreemde reuk," stemde hij in. „Wat is het 'n Abdulla „Doet 't te aan mets denken ging Guest verder, zonder oo de vraag acht te geven. n Soort geparfumeerde sigaret, misschien gemengd." bromde Bryce, onzeker omtrem den zin. „Dat vooreerst," knikte Guest, „en nogal zwaar gemengd ook." „Foei, jij rookt die vuile dingen toch niet, is 't wel vroeg Bryce achterdochtig. „Ik hoe kom ie erbij, mon ami 1 Ik ben veel te gek met den kleinen Jeremias om me zelf met dien rommel te vergiftigen 1" „Waar haalde ie die vroeg Bryce nieuws gierig. „Meegepikt bij Chatterton vandaan," was het antwoord. „De geur verlokte me." De oogen van Bryce trokken zich samen, en aandachtig keek hij naar den ander. „Bij Chatterton, hè? Hij wordt zorgeloos op z'n ouden dag, als hij die dingen laat rondzwerven," zei hij. „Eureka Guest tikte tegen zijn voor hoofd. „Tusschen twee haakjes dat is Grieksch voor „Ik heb 't ontdekt". Werd die ouwe niet vóór eenigen tijd van smokkelen ver dacht Bryce knikte. „Jaren geleden heb ik, naar ik meen, wej eens op hem geloerd," zeide hij. „Maar hij schijnt een heel rechtschapen man te zijn." „Zoo'n slimme oude vos," grinnikte Guest. „Nog een paar van die streken, en hij is daar, waar de „moordenaar" hem niet meer pakken kan. als zijnde tijdelijk teruggetrok ken uit het Durgerlijk leven 1" „Dat lijkt me de eerste schakel tn den ket ting," sprak hij na eenige oogenblikken, en zich omwendend naar hei spree kapparaat. duwde hij tegelijkertijd twee schakelaars omlaag. „Is u daar, mr. Massey riep hij in de kleine zwarte holte m het midden van het toestel. „Met Guest, op de commissaris kamer, heeft u even tijd?.... Dank u.... Ja, 'n analyse." Bryce, die wat met z'n pen speelde, keek aandachtig naar z'n collega. Even later werd aan de deur geklopt, en deze ging open om een klein, maar schrander manneke door re laten. Hij had zacht-blauwe oogen, die ver dekt werden door een hoornen bril, die in voortdurend gevaar scheen te verkeeren van zijn neus te tuimelen. Z'n schrale haardos stond in ruige pieken over z'n heele hoofd overeind, en hij snoof gedurig. Guest wendde zich tot dat leelijke ge drochtje. „Goemögen, mr. Massey," groette hij hem. „Ah-um goeden morgen mijn beste menheer," piepte Massey met een schriel stemmetje. „Kan ik-e-u met iets van dienst Zijn „Zeker, m'n waarde," antwoordde Guest bedaard, „laat uwe gezichtsorganen speuren op deze kleine relikwie." „Gezichtsorganen ah-um. Goed mijn beste mijnheer, zeer goed hum waar tijk 't Manneke tuurde naar de sigaret als een vogel naar een worm. en op minder dan een duim afstands gluurde hij er eenigen tijd naar. „Wonderbaar um m'n beste mijn- neer," zei hij, en hield 't tipje van zijn tong er aan. „Verbazend-e-mijn beste mijnheer." Hij snoof er behoedzaam aan. „Ontzettend, als...." „Mijn beste mijnheer," vulde Guest met een stalen gezicht aan. Mr. Farrel Massey keek hem achter dochtig aan. maar liet geen woord uit. „Welnu, hoe luidt het vonnis, mr. Mas sey vroeg Buest. Massey snoof. „Geduld mijn beste mijnheer um geduld." Zorgvuldig stak hij de sigaret in z'n binnenzak en snoot weer opnieuw. „Dai zul.en we wel eens vaststellen," zei hij zachtjes, „na rijper-e-onderzoek. Ja, ia, na rijper onderzoek." Hij schommelde naar de deur, z'n voor hoofd geladen met gedachten. „Dat moet ons helpen een draadje te spannen naar Naisuki," sprak Guest na denkend, „of naar dien hoofdagent van hem." Bryce knikte en keek oplettend naar den ander. „Wie is die hoofdagent van hem vroeg hij. „Dat zullen we-e-wel eens-ah-vaststellen," aapte Guest na, „na rijper onderzoek 1" Bryce schooi in een ach. „Naisuki heeft den laatsten tijd, met die moordgeschiedenis, met vee) van onze aan dacht genoten ging Guest voort. „Ik weet, dat hij in Mayfair een ruime etage bewoont, en ik weet, dat hij er van verdachi wordt de hand te hebben in de smokkelarij van be dwelmende middelen, maar memand schijni hem te kunnen snappen. Ik moet er eens op letten." „Ja," voegde Bryce er 'etwat stekelig aan toe. „Dat ontbreekt er maar aan." „Ik wil met zeggen, dat 't aan te raden is, Naisuki onderhanden te nemen." vervolgde Guest, als had hij dien spet niet gehoord. „Hij overdondert ie met woorden van een mijl en nog langer, maar past razend goed op, dat ie niet te weten komt, wat ie weten wou." „Heb je' hem wel eens ontmoet vroeg Bryce. „Eenmaal," was het antwoord, „maar hij wist niet, wie ik was." Waarop Bryce met antwoordde. Had Naisuki eemg vermoeden gehad van het gesprek over zijn wakker persoontje hij zou zich zeer gevleid gevoeld nebben, 't Was echter met zoo. Maar ai was het zoo, op geenerlei wijze zou hij zijn gevoelens blootgegeven hebben. Zoo was Naisukt nu eenmaal. Op datzelfde oogenblik luisterde hij dood bedaard naar een kanonnade van Wally Chatterton en dat we. even onverschillig als hij zou geluisterd hebben naar een uif- noodiging van den burgemeester van Londen om met hem te gaan dineeren. „Hoe voor den duivel speelden ze het klaar om ai dat spui in oeslag te nemen bulderde Wally woedend. „'n Omstandigheid tot buitengewoon en onsterfelijk leedwezen vooi onwaardigen Naisuki." lispe.de de man zoetjes. „Even onverklaarbaar als verrassend." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9