LEEKEPREEKEN U DU COMMERCE 3000.- 1750.- f259.- f125.- f50.- f40. 1 V HEflK FIBSE HONGAARSCHE KAPEL ZATERDAG 24 JANUARI 1931 I I Wij stellen loketten beschikbaar in onze brand- en inbraakvrije kluisinrichtjng vanaf f 5.- per jaar De moordaanslag te Haarlem Gezond inzicht Vreeselijk ongeluk te Uitgeest Gratieverzoek voor Kap. Borren Instorting goudmijn te Madras Hoe gaat het in Mexico? WONINGBUREAU Gasbedwelming te Berkhout Café-Restaurant bureauxnassaulaan49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel r,lT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17674 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL In de grijze malaise-stemming van de Matste maanden is er maar weinig, dat j|e belangstelling van de wereld wekt. t Is merkwaardig hoe sinds den wereld oorlog ons gevoel voor groot leed is af stompt. Welk een ontzaglijke ontroe- Ihg verwekte, kort voor den oorlog, het Vetgaan van één schip, de Titanic Weken en weken lang was de wereld er V°1 van. De geregelde vermelding van duizenden dooden in de oorlogsbulletins keeft ons geslacht met den dood ver bouwd gemaakt. De uitbarsting van ^Urspu wende bergen met vele honder- I 1 De dader te Woudrichem aangehouden Anna Pawlowa Meisje beide beenen en een arm afgereden De Koningin beschikt afwijzend De dievenbende te Eindhoven De griep in Spanje 8 dooden, 100 gewonden A udiëntie K. L. M.-vliegtuig moet tusschenianding maken Nederlandsche Bank Het Katholicisme triomr' ^ert Nieuw Volkenbondspaleis VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 De bedwelmden gered Pachtregelen in het bisdom Den Bosch Vanaï MAANDAG 26 JANUARI Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 355; per post, per kwartaal 3.58 b(J vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. Bij contract belangrüke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardeo ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een band. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinder. 375 UIT ROME GEEN NIEUWS slachtoffers, het vergaan van sche ed en vliegtuigen, berichten omtrent °ogstmislukkingen, hongersnood, be- ^ettelyke ziekten en dergelijke, waar bij duizenden menschenlevens vergaan, 'daken geen indruk meer op ons. Het ^set, dat wij leven in een tijd van sen- ^tie; maar het lijkt, dat wij overprik keld zijn door griezellectuur, door de bioscoop en de geïllustreerde pers. De Matste jaren waren het de boeken met ^n kwasie wetenschappelijke behande ling van sexueele problemen, welke de Aandacht nog sterk trokken. Maar ook biervan is het aanbod al weer zóó groot Geworden, dat de Duitsche en Ameri- kaansche uitgevers naar iets anders boeten gaan zoeken om de nieuwsgierig- beid gaande te houden. Is het wonder, dat in een dergelijke Overprikkelde wereld geklaagd wordt °Ver saaiheid en verveling? „Er gebeurt tegenwoordig niets meer; de dagbladen hebben geen nieuws meer;" dat is tic Verzuchting van den gewonen couran tenlezer van vandaag. Opvallend mag bet daarom worden genoemd, dat de Vorige week door een lang te voren aan gekondigd pauselijk document een zeer toerkbare beroering in heel de wereld ge bekt is. In alle Engelsch sprekende lan den, dat is een derde deel van de aarde, b de pauselijke encycliek over het hu welijk dagen lang het onderwerp van strijd geweest. Heftige protesten hebben baast blijde bijvalsbetuigingen geklon ken. En uit heel de katholieke wereld Sijn telegrammen naar het Vaticaan ge- Sonden om den Paus voor zijn herder lijken brief te bedanken. Wie zijn ooren en oogen in de laatste dagen goed heeft gebruikt, kon merk waardige dingen constateeren. Het hu- Welijk heeft voor millioenen als zaak Van hoogere beteekenis afgedaan. Men beeft daarover al lang zijn „vaste mee ding". Twee menschen sluiten een over- ®enkomst om samen te leven, zoolang de vriendschap duurt. Blijkt er geen vol - doende saamhoorigheld meer te bestaan, dan moet men van elkaar gaan. Anders i® zulk een samenleving „onzedelijk"; Wie daartoe dwingt eischt de ergste sla vernij. Dat alles Is reeds lang een uitge braakte zaak! En toch, toen de Paus van kome kwam verklaren, dat het huwelijk Van den scheppingsdag af als onont bindbaar door God is ingesteld en daar- btee niets anders deed, dan nogmaals Vaststellen wat de katholieke kerk begen tienhonderd jaar lang geleerd beeft, toen brak er een storm los. Wat hebben die moderne heidenen zich te Ageren, is men geneigd te vragen! Had den zij van den Paus van Rome iets anders verwacht? Zoo neen, is er dan blisschien in de magistrale uiteenzet tingen van deze encycliek iets, dat dé stem van het menschelijk geweten m ben wakker roept; iets, dat doet twij felen aan de zuiverheid van hun leer iets van een pijnlijk verwijt, dat niet bit den weg is te gaan? Er waren er ook in het niet-katholiekc kamp, die verbazing te kennen gaven °Ver den moed om zulke „ouderwetsche" hingen te durven zeggen, als de Paus in bet openbaar uitsprak; een verbazing, Welke nauwelijks de bewondering kon onderdrukken over de hechtheid en de Consequentie van de katholieke zeden leer. Er waren en er zijn ook vele katho lieken die vragen; waarom al die drukte? t>aar staat, zeggen zij, in heel die ency cliek geen letter nieuws. Trouwens, wie ®ou er van Rome omtrent het huwelijk °ok Iets nieuws verwachten? Zij hebben jelijk, wanneer zij bedoe len, dat de Paus van 1931 omtrent aard eh wezen van het huwelijk niets nieuws Verkondigen kan. Christus heeft zonne klaar de beteekenis van het sacrament hes huwelijks aangegeven; de apostelen en de Vaders in de eerste eeuwen van bet christendom hebben de huwelijks leer gegrond; daar zijn ook zelfs niet he kleinste afwijkingen of veranderingen bi aan te brengen. In zooverre heeft *ben uit Rome nooit iets nieuws te ver- Wachten. Kunnen wij, katholieken, daarom deze Cbcycliek rustig naast ons neerleggen en Voor kennisgeving aannemen? Wij zou den daarmee blijk geven al heel slechte kenners van onzen tijd te zijn. Toen veertig jaar geleden de beroemde bbizendbrief Rerum Novarum verscheen, 5t«nd daarin niets nieuws. Het was een samenvatting en verklaring van de christelijke beginselen der naastenliefde in het sociale leven: de arbeider is zijn loon waard; mag niet uitgebuit worden; moet een menschwaardig bestaan heb ben; hij mag daarvoor met eerlijke mid delen strijden, mits hij de rechten van den patroon erkent en het groeps- en eigen belang niet boven het gemeen schappelijk belang stelt. Waarom heeft de encycliek van Leo XIII zooveel op zien gewekt? Omdat hij het heldere licht van de oude, christelijke waarheid zoo fel deed schijnen in een wereld, die tn haar sociale organisatie zoo geheel en al van het christelijke beginsel was af geweken. Het liberalisme had zelfs de geloovigen aangevreten, zoodat men schrok van de toch zoo eenvoudige waar heden, welke van de zeven heuvelen klonken. De encycliek over het huwelijk ver schijnt in een tijd, waarin op het gebied der zeden een even groote chaos valt te constateeren als er in de vorige eeuw op sociaal terrein viel waar te nemen. Eén verschil is er echter. Leo XIII gaf met zijn Rerum Novarum den weg tusschen twee uitersten aan. Daar waren de be wuste en de onbewuste volgelingen van het liberalisme, die „ieder voor zich en God voor ons allen" tot leus hadden ge kozen en de maatschappelijk zwakken met een gerust geweten aan de ongebrei delde winstmakerij van handel en indu strie opofferden. Alle inmenging van den Staat, alle georganiseerde bescherming van den arbeid en den arbeider achtten zij ongewenscht en tegen het belang der gemeenschap. Daar was de partij van het andere uiterste, die den arbeider in opstand wilde brengen tegen „het kapitaal"; die privaat bezit diefstal noemde en den waanzin verkondigde, dat het brengen van de productiemid delen in de handen van de gemeenschap en de uitsluiting van het persoonlijk Initiatief tot een heilstaat zou voeren. Daarin koos Leo Xin party door de beginselen van de christeiyke solidari teit, door de rechten en 'plichtén van patroon én arbeider vast te stellen. In den zedelijken chaos van onzen tyd zyn geen twee verkeerde uitersten ce rechter en te linker zyde, waartusschen een middenweg moet wordèn aange geven. Hier staat de Paus van Rome met zyn strenge huwelijksleer alleen er. roept de wereld toe: het huweiyk is door God als een heilige verbintenis gewild; al wat daarme° in strijd komt, moet worden afgewezen. En wanneer nu heel de christelijke, ai was het maar heel de katholieke wereld achter deze pauseiyke opvatting stond, dan had deze encycliek niet geschreven behoeven te worden. Immers de Paus behoeft geen omzendbrieven te richten tot de joden en mohamedanen, tot de laplanders of de onbekeerde negers van Afrika. Daar moeten eerst pioniers van den christehjken godsdienst doordrin gen, de missionarissen, alvorens er de stem van den plaatsbekleeder van Christus kan worden verstaan. De pau- seiyke encyclieken worden gericht tot de patriarchen en bisschoppen der ka tholieke Kerk, opdat zy met de daarin gegeven richtiynen by him bestuur kun nen rekening houden. Het is zelfs de vraag of het goed is, dat een encycliek als deze over het christeiyk huweiyk cn de moderne afwykingen daarvan, In de handen van ledereen komt. Wij zyn tegenwoordig zoo gemakkeiyk met pu blicaties! De Paus zegt nadrukkelijk tot de bisschoppen: „wy zouden wenschen, eerbiedwaardige broeders, dat dit alles, wat wy in onze herderiyke bezorgdheid, zorgvuldig met u hebben nagegaan, naar den maatstaf der Chris tel ij ke voorzichtigheid, in rui men kring onder al onze geliefde kinde ren verspreid en toegelicht zou worden." Voor dien wensch is overvloe dige aanleiding. Want al is er dan ook uit Rome „niets nieuws' gekomen, wie de redenen voor het uitvaardigen van deze encycliek kent, zal hare machtige beteekenis begrypen. Uit heel dezen uit- voerlgen omzendbrief blykt, dat het Vaticaan tot In alle onderdeelen was in gelicht omtrent de velerlei dwalingen, welke de laatste kwarteeuw over het huweiyk in de zoogenaamde beschaafde, de „christelyke" wereld, zyn binnen geslopen; en ook, dat by den Paus en zyn raadgevers de vaste meening heerscht, dat al die verderfelyke theo rieën helaas ook invloed op de geloovigen hebben gehad en nog uitoefenen.. Van daar het vermaan om die nieuwe leer krachtig te bestrijden en er de oude, on- vervalschte waarheid tegenover te stel len. De ondernnjning van het huweiyk is een der grootste rampen, misschien wel de grootste ramp van dezen tyd. In de pas verschenen encycliek „casti connu- bii" vinden wy aanleiding om in vol gende beschouwingen de modem-hei- densche en de christelyke opvatting om trent het huweiyk nogmaals te behan delen. HOMO SAPIENS. RNE i 4 Zooals te begrijpen is, heeft de politie dadelijk een onderzoek ingesteld. Daar men vermoedde, dat de voortvluch tige zich bij een zijner familieleden zou ophouden, is men daar gaan informeeren. De schoenmakersknecht heeft geen ouders meer, terwijl zijn zuster te Amsterdam woont. Een onderzoek aldaar had geen re sultaat. Zijn grootvader woont te Woudrichem. Eer gisterenavond heeft de politie alhier den bur gemeester van Woudrichem opgebeld en nog dienzciiden avond kon een persoon aldaar aangehouden worden. Gisterenmorgen is per spoedbestelling het signalement van verdachte verzonden, dat tevens volkomen overeenkwam. Een verhoor is hem nog niet afgenomen, doch hedenmorgen is Van der Stelt naar Haarlem overgebracht. Om half twaalf arri veerde hij, waarna het verhoor aanving. Gisterenmiddag kon de 30-jarige Grietje Bosma verhoord worden, doch uit haar ver hoor kon omtrent de oorzaak nog niets wor den vastgesteld. Terwijl wij hier in Nederland een H.B.S.- meisje van de schoolbanken halen om ze op te zenden, onder het .geüsurpeerd etiket, „Miss Holland", naar teritoonstellingen bin nen en buiten Europa, moet de „Telegraaf" to*- haar schrik de volgende verstandige woorden van den Italiaanschen Duce pu- bliceeren: De vrouwelijke schoonheid is een hei lig symbool van liefde en deugd, dat niet misbruikt mag worden voor triviale tentoonstellingen. Zij is geen zaak van bewondering, die men voor lichtzinnige oogen ontplooit. Oóstersche slavinnen, die op de markt ten verkoop worden aangeboden, bedekken ten minste nog heur gezicht. De huidige schoonheids koninginnen echter stellen zich ten toon op een wijze, waarvoor in het nieuwe Italië geen plaats is. v Behalve „Miss Zwitserland" zal dus ook „Miss Italië" op het unheimisch appèl ont breken. Wanneer breekt dit verstandig inzicht verder door? vraagt de „Msb." Haar stoffelijk overschot Het stoffelijk overschot van Anna Pawlowa aan het sterfbed bevonden zch haar man en eenige familieleden en de behandelende geneesheeren is gisterenochtend om half 8 overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis, waar het voorloopig in de rouwkapel is opge baard. Daar is het consigne gegeven, dat niemand wordt toegelaten tot de rouwkamer, tenzij men daartoe door de familie is genoodigd. De doode is in een goud-brocaat japon ge kleed. Vermoedelijk zal de groote kunstenares in het buitenland worden teraardebesteld. Of dit te Londen of te Parijs zal ge schieden, was gisterenochtend nog niet met zekerheid te zeggen. In de Russische kerk aan de Sweelinck- straat heeft gisterenochtend volgens Grieksch-katholieken ritus een rouw dienst plaats gehad, gewijd aan haar nage dachtenis. Volgens godsdienstig gebruik worden deze rouwdiensten eenige malen per dag gehou den, zoolang het stoffelijk overschot niet ter aarde is besteld. Deze dienst werd gisterenochtend bijge woond door de familieleden en vrienden van de ontslapene en voorts door verschil lende leden der Russische kolonie. Een groot aantal telegrammen uit ver schillende landen werden gisterenochtend aan Hotel der Indes bezorgd, waarin den echtgenoot van de danseres deelneming werd betuigd. Het stoffelijk overschot waar schijnlijk naar Engeland De echtgenoot van Anna Pawlowa ls gis teravond met den zgn. boottrein van het Hollandsche Spoorstation naar Hoek van Holland vertrokken, ten einde vannacht per Harwichlijn over te steken naar Engeland. Hij zal zich naar zijn lamgoed „Ivyhouse" te Hampstead begeven, om daar de laatste toebereidselen voor de begrafenis te treffen. Hieruit blijkt wel dat het als vaststaand kan worden aangenomen, dat het stoffelijk over schot van mevrouw Pawlowa in Engeland ter aarde zal worden besteld. De heer Dandré keert Maandag weer naar ons land terug ten einde bij de overbrenging van het stoffelijk hulsel van zijn echtgenoot® tegenwoordig te kunnen zijn. Vanwege de Russische kolonie te Parijs, waar Anna Pawlowa verscheiden jaren heeft gewoond, is sterke aandrang geoefend om de Russische danseres daar te doen begraven, hetgeen wel zonder resultaat zal blijven. Gisteravond omstreeks 6 uur is op het station te Uitgeest een ernstig ongeluk ge beurd. Het 18-jarig meisje O., dat te Bever wijk woonde en in Uitgeest op een fabreik werkte, liep op het perron van het station een eindje mee met den sneltrein, die naar Amsterdam vertrok. In dezen trein zat een jongeman,' van wien zij afscheid wilde ne men. Deze hield de hand van het meisje vast, terwijl zij meeliep. Plotseling echter kwam zij te vallen en geraakte onder den trein. Nadat deze tot stilstand was gebracht, wérd het meisje met moeite onder den trein vandaan gehaald en bleek, dat het meisje beide beenen en de rechterarm waren afgereden. Toen men de ongelukkige onder den trein vandaan had gehaald, leefde zij nog. Met een aparten goederenwagen, die achter den trein werd gehaakt, is zij naar Beverwijk vervoerd, alwaar aan het station een am bulancewagen klaar stond om haar naar het ziekenhuis te brengen. Aldaar is zij echter aan de bekomen ver wondingen overleden. H. M. de Koningin heeft afwijzend be schikt op het door derden ingediende gratieverzoek ten gunste van kapitein Bor ren, dien het Hoog Militair Gerechtshof in verband met den overval op Curacao ver oordeelde tot één dag gevangenisstraf. Naar men weet had kap. Borren zelf geweigerd een verzoek om gratie in te die nen. De tekst met het antwoord luidt: „De ministers van Justitie, Koloniën en Defensie, gezien de op hen vanwege de Ko ningin verstrekte last en machtiging betrek kelijk het verzoekschrift van G. H. O. W. v. d. Nagel, wonende te 's-Gravenhage in de Sleedoornstraat 28 e.a., om gratie ten l>e- hoeve van Alexis Frederik Borren, destijds commandant der troepen op Curacao, ver oordeeld bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage, dateerend 14 October 1930, tot een dag gevangenisstraf, terzake van het als bevelvoerend militair aan zijn schuld te wijten hebben, dat eenige bezette plaats door den vijand wordt over vallen; gezien het advies van het Hoog Militair Gerechtshof voornoemd, geven aan verzoekers te kennen, dat hun voorschreven verzoek is afgewezen." Een nieuwe inbraak ontdekt. De arrestatie van een vijftal personen in verband met den diefstal van de brandkast to den Hema-winkel te Eindhoven, is thans gevolgd door een nieuwe huiszoeking in het pand Wimpelstraat le, waar de inbrekers en hun medeplichtigen zijn aangehouden. In den loop van Donderdagmiddag heeft de commissaris van politie met de recherche opnieuw het huis doorzocht en hierbij ver rassende ontdekkingen gedaan. Niet alleen vond men In het kippenhok twee portemon- naies met c.a. f 400, maar bij het doorzoeken van den tuin groef men een kistje op, dat c.a. f 2500 aan effecten bevatte, welke gelds waardige papieren kondèn worden herkend als afkomstig van een diefstal, die iri 1930 in de Prins Hendrikstraat aldaar gepleegd is. Op een andere plaats zyn nog verborgen on der een party planken eenige imitatie paarl- snoeren ontdekt, die eveneens kort geleden aldaar ontvreemd werden. De verschillende voorwerpen zijn in beslag genomen en ver sterken het vermoeden, dat men de hand heeft kunnen leggen op de dievenbende die sedert vele maanden Eindhoven geregeld door inbraken onveilig maakte. Duizenden zieken. De griepepidemie heeft zich opnieuw uit gebreid. Te Saragossa zijn verscheidene dui zenden zieken. Te Cordo-va zijn de ziekenhui zen overvuld. Te Bilbao zijn vele zieken in de civiele garde. Een aantal postkantoren slo ten hun deuren wegens ziekte van het per soneel. Volgens een bericht uit Madras is in een goudmijn in de omgeving eën rotsblok naar beneden gestort, dat verscheidene arbeiders begroef. 8 hunner werden gedood, 100 ge wond. 3 koelies worden nog vermist. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. Opgehouden door zwaren tegenwind Opgehouden door een zwaren tegenwind, is het K.L.M.-vliegtuig P.H.A.-C.T., bestuurd door den piloot Aler, gisterenavond gedwon gen geweest een tusschenianding te maken. Aangezien er geen kans meer bestond, dat men voor donker nog te Parijs kon arriveeren zette de piloot zijn toestel nabij Compiègne neer. De landing had een vlot verloop» Wisseldisconto verlaging De rentestand werd met ingang van 24 Januari door de Directie van de Nederland sche Bank N. V. als volgt vastgesteld: Wisseldisconto verlaagd tot 2% procent; Promessendisconto verlaagd tot 3 procent; Beleening van effecten verlaagd tot 3 pro cent; Beleening van goederen verlaagd tot 3 procent; Voorschotten in Rekening-Courant ver laagd tot 3 procent. Een K. W. P.-bericht uit San Antonio meldt: De Pauselijke delegaat voor Mexico, mgr. Ruiz y Flores, aartsbisschop van Morella, heeft aan een Franschen priester en journa list abbé Lugan een beknopt overzicht ge geven over den tegenwoordigen toestand in Mexico. De aartsbisschop verklaarde, dat de kerk in Mexico volledige vrijheid geniet en abso luut erkend wordt, ondanks het feit, dat er enkele wetten en verordeningen zijn, die schijnbaar een vijandig karakter dragen. Hij zelf is de meening toegedaan, dat de Kerk en de geloovigen in den kortst moge lijken t'jd weer overal in de gelegenheid zullen zijn, om hun godsdienstplichten waar te nemen, daar de eeredlenst weer geheel hersteld is, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de katholieke actie, die op den goeden weg is om de hechte grondsla gen te leggen ten einde vreedzame politieke betrekkingen te stichten. De katholieke actie heeft een buitenge woon grooten invloed op de onderhandelin gen om vrede te stichten tusschen de ver schillende politieke partijen. Thans wordt er gewerkt om het algemeen kiesrecht inge voerd te krijgen, waardoor ook de Katho lieken hun rechten als staatsburgers zullen kunnen doen gelden, zonder dat ze daardoor hun kerk en hun godsdienst in gevaar bren gen. Op de vraag, of men Mexico terecht „een Katholiek land" mag noemen, zooals in de pers zoo vaak gebeurt, antwoordde de aarts bisschop het volgende: „De overgroote meerderheid der Mexica nen noemt zich Katholiek. Maar de meesten zijn het alleen, doordat ze gedoopt zijn, het geen ook weer zijn verklaring vindt in het feit, dat er voor de zielzorg, uit te oefenen over 15 millioen zielen, slechts 4000 priesters beschikbaar waren, waarvan er thans nog slechts 3000 zijn overgebleven. Zoodoende is het onvermijdelijk, dat de massa des volks absoluut onbekend ls met den godsdienst, en omdat een geregelde ziel zorg ontbrak, hebben de menschen vaak ra dicale en socialistische ideeën opgenomen i:i de vaste overtuiging, dat zoo iets heel goed te vereenigen was met hun godsdienst. Maar het is ontegenzeggelijk, dat er ook zeer veel Katholieken zijn, die in hun han del en wandel door en door Katholiek zijn. Wat de Indianen betreft (er zijn er onge veer vijf millioen), zij worden thans tot alle burgerlijke betrekkingen toegelaten. Hun Katholieke godsdienst is echter nog sterk vermengd met heidensch bijgeloof. Besliste vijanden van de Kerk vindt men bijna' uitsluitend onder de blanke Inboor lingen. Hun vijandige gezindheid jegens den godsdienst is toe te schrijven aan hun op voeding in den geest der vrijmetselarij, die ze op de openbare scholen hebben gekre- g Zooals bekend is, heeft de aartsbisschop Leopoldo Ruiz y Flores een buitengewoon belangrijke rol gespeeld bij de onderhande lingen tusschen Kerk en Staat in Mexico. Hij is een buitengewoon fijn kenner van de toestanden en verhoudingen in Mexico en de overeenstemming, die tot nog toe be- rekit werd met de regeering, is te danken aan het dsekundig en tactvol optreden van dezen gevierden kerkvorst. Ir. A. Broesse van Groenau tot lid der bouwcommissie benoemd De raadsvoorzitter Henderson heeft onzen landgenoot ir. A. Broesse van Groenau be noemd tot lid van de bouwcommissie voor het nieuwe 'rolkenbondspaleis. Vreeselijk ongeluk te Uitgeest. Meisje on der den trein geraakt en zwaar verminkt. (blz. 1, 1ste blad) De koningin heeft afwijzend beschikt op het door derden ingediend gratieverzoek ten gunste van kapitein Borren. (blz. 1, 1ste blad) Rentetarieven Nederlandsche Bank met een half procent verlaagd. (blz. 1, 1ste blad) Wordt een Amerikaan voorzitter der Ont wapeningsconferentie? (blz. 1, 3de blad) De zaak Opper-Silezië. Voorwaarden van Curtius aan Zaleski. (blz. 1, 3de blad) Nieuw vlootconflict tusschen Frankrijk en Italië? (blz. 1, 3de blad) Uitbreiding griep"epidemie in Spanje. (blz. 1, lste blad) De Ontwapeningsconferentie zal 2 Februari te Genève bijeenkomen. (blz. 1, 3de blad) Dr. Brüning te Chemnitz. (blz. 1, 3de blad) Slechts een bescheiden nitkeering aan crediteuren der Handels- en Landbouwbank mogelijk. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur van.: 748. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.01 en overmorgen om 5.02 uur. Gistermorgen werd de woning van Oud- Burgemeester Slagter te Berkhout niet open gedaan. Nadat daartoe herhaaldelijk vergeef- sche pogingen waren gedaan, wist men zich tenslotte door een raam toegang te verschaf fen. Zoowel de heer als mevrouw Slagter wer den to bewusteloozen toestand aangetroffen. Dr. v. d. Linden bracht den heer S. spoedig weer bij. Later kwam ook mevr. S. weer tot bewustzijn. Bisschoppelijke verordening. In „St. Janski." publiceert Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen het volgend schrijven: Om te voorkomen, dat de pachters van bouwhoeven, weilanden of landerijen te zwaar belast worden, verordenen Wij, dat de Kerkbesturen, de Armbesturen en andere Katholieke Instellingen van Liefdadigheid bij nieuwe verpachtingen zich houden aan de volgende regels: 1. De pachtsom wordt door het Bestuur, zoo noodig met behulp van één of meer des kundigen, naar recht en billijkheid bepaald; hierbij worde behoorlijk rekening gehouden met den economischen toestand in het land bouwbedrijf. 2. In de aanvraag om machtiging tot het verpachten van landerijen zal Ons borden medegedeeld; de kwaliteit van den grond, de grootte van de perceelen en de te bedingen pachtsom. Deze heeft onze goedkeuring noo dig. 3. De zittende pachter zal, als hij aan de eischen van een goed pachter voldaan heeft en de pacht bij het eindigen van den pacht tijd wil vernieuwen, gehandhaafd blijven. By overlijden of vertrekken van den pachter, zullen diens weduwe of diens kinderen, mits zy aan de eischen van een goed pachter vol doen, voor het overnemen der pacht bij voor keur in aanmerking komen met geheel nieuwe bezetting: viool, cimbal, piano, accordeon, bas en saxophoon. Onder leiding van den bekenden violist SUNKY JOSKA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1