WBEHK F ranken's DU COMMERCE 3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Broodfabrieken Gandhi vrij Vanaf heden HON GAARS G HE KAPEL met geheel nieuwe bezetting dit nummer bestaat uit drie bladen l I MAANDAG 26 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17675 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 'N DE GOEDE RICHTING Over boord geslagen Sleepboot op den Rijn gezonken De vier Hollandsche opvarenden vermoedelijk verdronken De ontwapenings conferentie Jhr. van Karnebeek waarschijnlijk voorzitter Loterij R. K. Herstellingsoorden Het Moederhuis der St. Juliana- Congregatie R. K. Handelshoogeschool Brand te Heemskerk De DO X weer opgestegen Postviucht BataviaMelbourne v.v. Bloembollenschuren afgebrand Na de aardschokken op Java Het aantal slachtoffers grooter dan eerst gemeld Een geval van amok te Soerabaja Nieuwe kerk bij de Kaag Plechtige inzegening op 2 Februari Voor behoud van de Zuiderzee Aanvaring op de Noordzee Uitspraak door den Raad voor de Scheepvaart Ais gevolg van de Ronde Tafel Conferentie De „Witte de With" te Tunis Het beste cBrood De nachtelijke overval te Nieuwe Niedorp Nog geen spoor van de daders Café-Restaurant VOORNAAMSTE cWIEUWS J. J. WEBER St ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Ernstig tramongeluk Vliegongeluk in Engeland BUREAUXNASSAULAAN 48 Telefoon No. 13866 (drie Tenen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bi) vooruitbet. BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. £Ue abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uifkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ▼erlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Sinds jaar en dag hebben de sociaal- öernokraten geijverd voor vrouwenarbeid *- geenszins in het algemeen belang! Gelukkig dringt thans ook in die dingen een beter besef door en 't is alweer Henri Polak, die het beter besef royaal tot uitdrukking durft brengen en Surft propageeren. Hij vertelt nu in zijn „Volk"-kroniek, dat hij een brief kreeg van een jong Partijgenoot te Amsterdam, waarin ^ordt verzocht een paar vragen te be antwoorden, „waarmede tegenstanders °ns altijd bekampen" en met welke hij ..niet zoo precies raad weet". Zijn vragen luiden; 1. Waarom strijdt de S. D. A. P. niet Voor de idee, dat de gehuwde vrouw, wier Rian een inkomen heeft, geweerd moet worden uit kantoor, - fabriek en werk plaats? 2. Ligt het niet op den weg der S. D. A. P., om in gemeenteraden waar zi) voldoen den invloed heeft, althans te beginnen met ambtenaressen te ontslaan, die huwen, geen schoonmaaksters en dergelijke aan nemen, wier man in gemeentedienst is? Hij geeft bü deze vragen de volgende toelichting; Zooals de toestand nu is, deugt hi) toch allerminst. Ik ben zelf in gemeentedienst en zie verscheidene paartjes huwen en samen een salaris wegsleepen, waar in de ruimte twee a drie gezinnen in denzelfden stand behoorlijk van kunnen leven, na tuurlijk zonder reisjes naar Zuid-Afrika, Amerika en Zwitserland voor den derden keer (Ned. Reisvereenlglng)maar dat is toch van minder belang in dezen ma- laisetijd, met zijn steeds toenemende werk loosheid van volwaardige arbeidskrachten. Ik zou zoo zeggen: het algemeen belang gaat voor. Henri Polak weet met deze moeilijkheid ook geen raad. Hij schrijft: Wellicht heeft de vrager wel eens het Verhaal gehoord van den joodschen mili cien, wlen de luitenant bij „de theorie" vroeg: Waarom mag een soldaat, die op Wacht staat, niet rooken? en die ant woordde: Inderdaad, luitenant, dat heb ik me zoo dikwijls gevraagd: wèArom mag ie op wacht niet rooken? De briefschrijver heeft mij in een gelijk soortige positie gebracht. Op zijn vragen zou ik willen antwoorden: Inderdaad, waarom doet de S. D. A. P. dit niet? Hij wist natuurlijk niet, dat hij, door zijn brief aan mij te richten, een zeer teer punt aanroerde. Want ongeveer twee jaren geleden heb ik deze aangelegenheid in het Weekblad van den Diamantbewerkersbond uitvoerig behandeld en dat heeft toen aan leiding gegeven tot veel en vinnig twist geschrijf. De kwestie van den arbeid der gehuwde vrouw is namelijk een zeer heilig huisje; wie er aan tomt, komt onherroe pelijk in het verdomboekje; want het aan moedigen en beschermen van zulken ar beid wordt beschouwd als 'n bij uitstek Socialistische taak: en ik had mij vermeten* te betoogen, dat er niets socialistisch in gelegen is en dat het in onze Partij dien aangaande ingenomen standpunt in wer kelijkheid weinig anders is dan een brok burgerlijk feminisme. Nu weet onze jonge partijgenoot hoe ik er over denk. Maar hij wete ook, dat mijne opvatting niet die is van de orthodoxie en dat vermoedelijk zeer weinigen in de Partij mijne opvatting deelen al heb ik ook eenig vermoeden, dat er meer zijn dan men denkt, doch dat de meesten er niet voor durven uit te komen. In den Amsterdamschen Raad zullen de sociaal-demokraten thans spoedig gelegenheid krijgen al dan niet van een beter besef in deze aangelegenheid te getuigen. Het raadslid Jac. Rustige heeft n.l. de Volgende vragen tot B. en W. gericht: L Hoeveel gehuwde vrouwen zijn in dienst der gemeente, wier echtgenoot ook ln gemeentedienst is? 2. En hoe groot is het bedrag aan loon of salaris dat daaraan wordt uitbetaald? 3. Zijn B. en W. niet van meening, dat ln deze tijden van groote werkloosheid, bij eventueele vacaturen geen gehuwde vrouwen, wier echtgenoot reeds in gemeen tedienst is, dienen te worden benoemcre 4. Zijn B. en W. niet van meening, dat. Waar volgens 't verslag van Arbeidszaken over 1929 239.108 voor overwerk aan amb tenaren Is uitbetaald, indien de bestaande formatie der ambtenaren niet bij machte Is om in de gewone dagtaak den voorhan den arbeid te verrichten, voor deze bui tengewone werkzaamheden (voor zoover mogelijk), beter werklooze kantoorbedien den ea. te werk kunnen worden gesteld? Deze vragen wijzen eveneens in da Goede richting. Is e$ een kentering op komst? Dringt meer en meer het besef door. 'lat dubbele kostwinningen in een gez'.ii als gevolg van arbeid der gehuwde Vrouw allerminst in het algemeen belang zijn? Om van andere nadeelen maar te hijgen. Wat zou de samenleving gebaat zijn biet toepassing van het ook door Polak Gehuldigde beginsel. Hoeveel gezinnen zouden er méér kunnen bestaan! t Is een verblijdend teeken, dat „la vérité est" en marche" dat de waar- beid althans op gang is gekomen. Zaterdagmorgen is de 33-jarige schipper £dam Haas, van het schip „Maine" uit Hassmansheim (Baden, Duitschland)door ben storm in de Wemeldingsche Vallei over "°ord geslagen en verdronken. Zaterdagnacht voeren op den Rijn te Xan- ten boven Hexl gelegen, twee Dordrechtsche sleepbooten, de „Constantina" van de firma Jegen en de „Frans" van de firma Otte naast elkaar. Daar ze door den storm tel kens tegen elkaar botsten, besloot men, om ongelukken te voorkomen de sleepboot „Frans" een eind op te trekken. Nadat zulks geschied was, hebben de op varenden van de „Constantina" des nachts niets meer van de sleepboot „Frans" ver nomen. Zaterdagmorgen zag men, dat een klein gedeelte van den schoorsteen boven het wa ter uitstak en moest men constateeren, dat de sleepboot „Frans" gezonken was. Er waren vier opvarenden aan boord, die vermoedelijk verdronken zijn. Hun namen zijn: B. Pors, kapitein, D. J. v d. Heuvel, stuurman, J. Arnoo, machinist en P. J. Schippers, stoker, allen wonende te Dor drecht. De eerste drie genoemden waren ge huwd. In Genève meent men, dat de kansen van een candidatuur van minister Van Karnebeek voor het presidium van de ont wapeningsconferentie aanmerkelijk stijgen, aangezien de Volkenbond bericht ontvangen schijnt te hebben van de Amerikaansche regeering, dat deze zich verzet tegen de be noeming van een Amerikaanschen president, en er tegen de andere personen, die voor het presidium in aanmerking zouden komen, verschillende bezwaren bestaan. Kostbaar cadeau van Z. H. den Paus Door de R. K. Herstellingsoorden voor Longlijders is een loterij georganiseerd met goedkeuring van het Episcopaat. Aan den H. Vader was verzocht een cadeau te willen geven voor de loterij. Z. H. heeft hierop gunstig beschikt en een prachtigen Rozen krans van jaspissteenen met gouden scha kels ter beschikking gesteld en Zijn specia- len zegen'voor het werk verleend. Weer een mooie sprong vooruit, waarbij Haarlem hielp met 36.50. Van onbekende weldoeners 8; v. d. Kr. 1; L. R. 2.50; C. W. 5; H. M. v. R. 2.50; J. W. 3; C. Wz. 2 en een gift van 12.50. Aan allen hartelijk dank. In 't geheel ontving ik deze week 332.30, zoodat nog 38453 noodig is. Mochten eenige kapitaalkrachtige menschen de han den in een slaan en zeggen wij zullen dat moeilijke probleem van het Moederhuls eens en voor goed oplossen; dat zou niet enkel de Juliaantjes uit een groote verlegenheid helpen, niet enkel het heiligdom van O. L. Vr. ter Nood ten goede komen, doch ook een prachtige werkverschaffing zijn, die in onzen tijd van groote werkeloosheid zeer te stade zou komen. J. JORNA S.J., Pastoor, Bisschoppelijk Bestuurder der St. Julianacongregatie. Den Haag, 24 Jan. 1031. Da Costastraat 44, Giro 88072. Lectoraat in het Belastingrecht. Hedenmiddag heeft de heer M. J. H. Smeets, Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te 's-Gravenhage, het lectoraat in het Belastingrecht aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg aan vaard met een openbare les over: Het juri disch Begrip „Belastingen". Spr. deed aan zijn eigenlijk onderwerp een beknopt overzicht over de opvattingen inzake het economisch belastingbegrip voorafgaan. Hij sloot zich aan bij Prof. Bordewijk e.a., die economisch de bestemmingsheffingen wel, de retributies niet onder de belastingen rang schikken. Spr. ging vervolgens de regelingen na. wel ke ten aanzien van de Rijks-, gemeentelijke, provinciale en waterschapsheffingen in ons positief recht zijn getroffen. Hij kwam tot de conclusie, dat, behoudens uitzonderingen, al le algemeene en bestemmingsheffingen, in economischen zin ook juridisch als „belastin gen" zijn geconstrueerd. Dit is mede het ge val met de gemeentelijke en provinciale re tributies, de prijzen van provinciale bedrij ven en met de schoolgelden voor bijzondere (derhalve niet alleen van de openbare) lage re scholen. Proefvlucht bi) Lissabon De Do X is Zaterdag om 1 uur te Lissa bon, onder leiding van kap. Christiansen voor een proefvlucht opgestegen. Na over de stad gevlogen te hebben, daalde het toestel v,t--.r te ongeveer ha"! vlei o? a- re.-de van Alfeite. De proefvlucht was in ieder opzicht bevredigend. De Do X zal in de komende week Lissabon verlaten. I Hedennacht omstreeks 12 uur werd brand ontdekt in de bollenschuren van de tuin der P. Tuyn in Noordorp,onder de gemeente Heemskerk. Het vuur greep zeer snel om zich heen, aangewakkerd door een zeer sterken wind. Aangezien de schuren van hout waren en zich daarin een groot aantal stellingen be vond, vond het vuurd gretig voedsel. Het duurde dan ook niet lang of beide schuren waren geheel in slammen gehuld. Er bestond groot gevaar voor het aange bouwde woonhuis, terwijl opk de omliggende perceelen gevaar liepen. Met een slang op de waterleiding werd het blussingswerk begonnen en men mocht er in slagen, verdere uitbreiding te voorkomen. Beide schuren brandde tot den grond toe af. Het verkeer langs den Rijksstraatweg moest met het oog op den vonkenregen eenigen tijd worden gestremd. De schuren waren verzekerd. Met ingang van Mei a.s. Begin Mei wordt een postviucht van Ba tavia naar Melbourne en terug met een Fokker ondernomen. Het doel van deze vlucht is o.m. het inluiden van een lucht postdienst tusschen Java en Australië en terug. De vliegtocht sluit aan op een uit Nederland komend K. L. M.-vliegtuig en de terugtocht sluit aan op het vertrek van een K. L. M.-vliegtuig naar Nederland. Officieel werd van den gouverneur van Midden-Java bericht ontvangen dat het aan tal dooden ais gevolg van de aardbeving is gestegen tot 22, terwijl het aantal gewonden 85 bedraagt. Te Pangebatan is een bivak in gericht waarin ruim 800 dakloozen zijn opge nomen, die vanwege het B. B. van vcedse! worden voorzien. Hiervoor werd 1000 be schikbaar gesteld. In den nacht van 20 op 21 Januari jj. wer den te Boemiajoe nog drie lichte nabevingen gevoeld, welke echter geen schade aanricht ten. Officieele mededeeling Blijkens een mededeeling van het ministe rie van Koloniën heeft de gouverneur-gene raal van den gouverneur van Midden-Java het volgende telegram Ontvangen, gedagtee- kend 22 Januari: gistermorgen ruim zeven uur zware aard beving afdeeling Tegal, meer speciaal berg land. Duur zwaarsten schok ongeveer 1 min., gevolgd door lichtere nabevingen. Admini strateur van een thee-onderneming Kaligoea, hoogte 1400 m., onmiddellijk na de beving sterke zwavellucht waargenomen. In districts hoofdplaatsen Boemiajoe en Bantar Kawoeng en onderdistrictshoofdplaats Pangabetan en enkele desa's daaromheen 80 woningen .nge- stort, min of meer beschadigd ongeveer 200 huizen. Ter districtshoofdplaats Boemiajoe kawedanan en moskee zwaar beschadigd, aan ass.-residentswoning en het pandhuis lichte beschadiging door scheuring. Materieeie schade >ader volgens schatting resident 100.000, aantal dooden zestien, gewonden veertig, waarvan elf ernstig. Voldoende ge neeskundige hulp aanwezig. Bevolking rustig. Uit het bovenstaand, doch later ontvangen telegram blijkt, dat volgens latere opgaven het aantal slachtoffers helaas grooter is. Twee dooden en twee zwaar gewonden Vrijdagavond viel te Soerabaja een amok- makende Arabier met een mes een groepje Madosreezen aan, die Je huizen binnen vluchtten. De amokmaker drong een huis binnen en doodde een Madoerees, terwijl een Madoereesche vrouw door hem zwaar gewond werd. Daarna stoof hij een ander huis binnen waar hij een Madoereesche vrouw doodde en een Madoerees èwaar ver wondde. Alle slachtoffers werden naar de Centraal-Burgerlijke Ziekeninrlchting ver voerd. De dader is spoorloos verdwenen. Op 2 Februari zal de bijkerk behoorend bij de parochie van de H.H. Engelbewaarders te Lisse en gelegen bij de Leeghwater in de Haarlemmermeer, door den Zeereerw. Heer J. H. W. Borsboom, deken van Noordwljk, plechtig worden ingezegend. Een landelijk Comité van Actie. Naar aanleiding van de onlangs te 's-Gra venhage gehouden openbare vergadering, heeft Zaterdagavond een bespreking plaats gehad tusschen belangstellenden en het be staande Harderwijksch Comité tot behoud van de Zuiderzeevisscherij. Als resultaat hiervan is opgericht een Lan- dleijk Comité, dat vanuit een centraal punt krachtige, doelbewuste actie zal voeren tot behoud van de Zuiderzee. De dagelijksche leiding van het Comité be rust bij de heeren F. W. Drijver, Bankdirec teur te Harderwijk, Voorzitter; Fred. Tho mas, Redacteur van „De Tijd", Amsterdam. Secretaris en A. J. C. Vitringa, ingenieur te Harderwijk, Penningmeester. Voorbereid wordt o.m. een reeks openba re vergaderingen ii de voornaamste steden, waarvan de eerste begin Februari te Amster dam wordt gehouden. De Raad voor de Scheepvaart deed Zater dag uitspraak ln zake de aanvaring van den Nederlandschen stoomtrawler „Friesland" IJM. 57 met het Duitsche stoomvisschers- vaartuig „Beuthen" HC. 114 op de Noordzee en in zake de klacht van den Hoofdinspec teur voor de Scheepvaart tegen den schip per van de „Friesland" IJM. 57 wegens het overlaten van den wachtdienst aan dek aan minder dan twee personen. De Raad spreekt als zijn oordeel uit, dat de aanvaring is te wijten aan het gebrek aan oplettendheid op de „Beuthen", welk vaar tuig had moeten uitwijken en op welk vaar tuig dus nauwkeurig had moeten zijn uit gekeken. Blijkbaar is door éénen man, door wien op de „Beuthen" de wacht werd waar genomen, niet met de vereischte oplettend heid uitgekeken naar de lichten van de „Friesland". Van de zijde van de „Beuthen", bij het elkaar praaien na de aanvaring, is niet geklaagd over slecht branden der lich ten op de „Friesland". Echter gaat de „Friesland" ook niet geheel vrij uit. De stuurman, die op het vaartuig in strijd met de desbetreffende wettelijke voorschriften, alleen op wacht stond, had moeten „stake- len" of vroeger een duidelijk attentiesein geven. Het viel wellicht dien stuurman moei lijk een of ander te doen, nu hij alléén op wacht stond, doch des te meer springt de ernst van de door aangeklaagde gepleegde overtreding in het oog. Immers vast is komen te staan, dat aangeklaagde ten tijde van het ongeval den dekdienst op het varen de visschersvaartuig heeft overgelaten aan minder dan twee personen en dus in strijd heeft gehandeld met de bepaling vervat in artikel 46 sub. 4 van den Algemeenen Maat regel van bestuur tot uitvoering van de art':.. 5, 9 en 17 der Schepenwet, welke overtreding geacht moet worden een misdraging op te leveren tegenover de reederij en de beman ning in den zin van artikel 48 lid 1 dier wet. Het verweer, dat aangeklaagde daartegen heeft gevoerd, zooals dit hierboven is weer gegeven, gaat niet op. Vooreerst gaat het niet aan, dat hij zelf niet geregeld de wacht medeliep; voorts was er genoeg personeel aan boord om den dienst der wacht zooda nig in te richten, dat ieder genoeg rust kreeg en tenslotte had aangeklaagde zooveel gezag als schipper moeten hebben, dat hij bedoelde regeling der wacht kon doorzetten. Alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, oordeelt de Raad aangeklaagde te moeten bestraffen en wel met de tenoemen straf. Mitsdien straft de Raad aangeklaagde, schipper van het stoomvisschersvaartuig „Friesland" IJM. 57, door hem de bevoegd heid te ontzeggen om als schipper te varen op een schip als bedoeld in art. 2 der Sche penwet voor den tijd van veertien dagen. In aansluiting op ons bericht onder „Bui tenland" publiceeren wij nog de volgende verklaring van den onderkoning van Indië: Ten einde gelegenheid te geven tot een volkomen vrije bespreking van de verkla ring van den premier, welke den 19den Ja nuari werd afgelegd, heeft mijn regeering na overleg met de provinciale regeeringen het wenschelijk geoordeeld, dat de leden van de werkcommissie van het Indische congres volledige vrijheid zullen genieten om deze kwestie met elkaar te bespreken. In over eenstemming met deze beslissing en om geen wettelijke belemmering aan een bijeenkomst der congresleden in den weg te leggen zul len de decreten, waarbij de congrescommis sies tot onwettige organisaties werden ver klaard. worden ingetrokken door alle pro vinciale regeeringen. Er zullen maatregelen worden genomen voor de onmiddellijke in vrijheidstelling van Gandhi en der andere sinds 1 Januari 1930 gearresteerde leden van de congrescommissies. Mijn regeering heeft geen voorwaarden voor deze invrijheid stelling bepaald, daar zij overtuigd is, dat het herstel van een toestand van vrede in Indië er het meest bij gebaat is. als de door de betrokkenen te voeren besprekingen in onvoorwaardelijke vrijheid kunnen worden gehouden. Deze beslissing is genomen in overeen stemming met het oprechte verlangen een toestand van vrede te scheppen, die de re geering in staat zal stellen, de door den pre mier gegeven belofte te vervullen, om zoo dra de binhenlandsche rust weer geheel en al hersteld is, niet achter te blijven om het hare te doen. Ik vertrouw, dat zij die bij deze beslissing zijn betrokken in denzelfden geest zullen handelen als wij en ik vertrouw, dat zij de beteekenis zullen erkennen van een kalme en onpartijdige bestudeering van deze ernstige kwestie." Het invrijheidstellen van Gandhi is een onmiddellijk gevolg van de resultaten der Ronde-Tafel-conferentie, welke de Engelsche regeering aanleiding heeft gegeven tot een koersverandering ten aanzien van Indië. Zooals bekend, werd Gandhi den 5den Mei 1930 gearresteerd als leider van de beweging tegen het zoutmonopolie, waarmee de alge meene nationalistische campagne werd be gonnen. Thans zal moeten worden afge wacht, of Gandhi zal vasthouden aan zijn politiek van lijdelijk verzet, dan wel zal deelnemen aan de komende onderhandelin gen over de nieuwe regeling van de plaats, die Indië in het Britsche Rijk zal innemen. De Nederlandsche torpedojager „Witte de With" met den Nederlandschen minister Deckers aan boord, is te Tunis aangekomen en zal daar vier dagen blijven. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Hoe de overval geschiedde. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de daders van den brutalen, nachtelijken roofoverval bij den kassier van de Boerenleenbank te Nieuwe Niedorp, bij wien f 10.000.uit de brandkast werd weg genomen. Zij heeft terstond de collega's te Alkmaar, Hoorn, Schagen, Amsterdam en Velsen gewaarschuwd, maar het is niet ge lukt de daders aan te houden. Deze zijn met een auto in de gemeente gekomen en een onderzoek heeft uitgewezen, dat zij dien auto op 500 meter afstand van da woning van den kassier op het terrein bij een afge broken molen hebben geparkeerd. Vandaar zijn zij door het land van de buren het huis van den heer Schoorl van achteren genaderd. Zij hebben daar een ruitje stukgeslagen en vervolgens de serredeur geopend. Op deze wijze zijn zij naar binnen gekomen. De man nen zijn waarschijnlijk in een greppel ge vallen, want hun handen zaten vol modder, maar zij hebben die aan een mantel van de dochter afgeveegd. Zaterdagmorgen was een rechercheur van Amsterdam met den brigade-commandant van de Rijksveldwacht te Schagen ter plaat se, die met de plaatselijke politie een on derzoek instelde en vingerafdrukken maakte. De Boerenleenbank is verzekerd tegen in braak bij de Centrale Bank te Utrecht. De woning van den kassier, een nieuw ge bouwd villatje vlak bij het gemeentehuis, is gelegen over een sloot en moet over een brug worden bereikt. De naast gelegen woningen staan op ongeveer tien a vijftien meter af stand. Verhaal van het slachtoffer. Zaterdagmorgen heeft de krasse heer Schoorl, die nog geenszins van de doorgesta ne emoties bekomen was, aan de „Tel." een uitvoerig relaas gegeven van den overval. Hij lag in zijn woonkamer te rusten en was ze nuwachtig. De man had zeer dikke lippen, omdat men hem een prop in den mond had geduwd op zeer ruwe wijze, waardoor zijn mond vol bloed was geloopen en hij bijna was gestikt. Hij deelde mede, dat hij om één uur 's nachts, terwijl hij juist was ingeslapen, in zijn borst gegrepen werd. In het eerste oogenblik was hij zich niet bewust, wat er gebeurde, maar de daarop volgende seconde zag hij twee menschen. „Duizenden dingen gingen door mijn hoofd", zoo zeide de heer Schoorl, „maar ik begreep dadelijk, wat er aan de hand was. Ik verzette mij nog zoo hevig, dat ik met een van de onverlaten van het ledikant op den grond viel. De andere inbreker greep mij toen vast en te zamen bonden zij mij met geïsoleerd telefoondraad. Terwijl zij mij dreigden met een revolver, eischten ze, dat ik de sleutels van de brand kast zou geven. Het slot is echter een letter slot, zoodat zij de brandkast niet konden open krijgen. Toen moest ik het doen. Toen het niet gauw genoeg ging omdat ik mijn bril niet kon vinden, dreigden zij mij steeds erger. De mannen waren zelf ook zeer ze nuwachtig. Bij de brandkast maakten zij mijn handen los, maar toen ik eerst ge bonden was geweest, hebben zij zich naar de slaapkamer van mijn vrouw en dochter begeven, die zij eveneens bonden. Mijn 76-ja- rige vrouw hebben zij geen prop in den mond geduwd. Ik dacht, dat ik met die prop in mijn mond zou stikken, omdat mijn gebit was meege gaan, waardoor mijn mond vol bloed ge raakte. Ve;l last had Ik van dien dikken doek, welken zij mij in den mond hadden geduwd. Terwijl op een andere kamer de bandieten bezig waren mijn vrouw en dochter te kne velen, gelukte het mij, mijn voeten vrij te krijgen. Ik begaf mij naar beneden, maar zij hoorden mij en toen heb ik mij van de trap laten vallen. Ik wist nog bij de deur te ko men, maar mijn handen waren gebonden en ik moest dus met den rug naar de deur staan om het slot open te maken. Ik wist de deur nog op een kier te krijgen, maar toen grepen de kerels mij en bonden mij op nieuw. Ik was weer een gevangen man. Na dat zij de kas hadden geledigd (er zat on geveer 10 12.000 gulden in, waarmede zij zeer tevreden waren, want het viel hun mee) gingen de inbrekers weg, nadat zij nog ge vraagd hadden of de bank verzekerd was. Zij hebben mij later op het bed gelegd, waar ik moest blijven met de prop in den mond. Verschrikkelijke oogenblikken heb ik door leefd. De mannen hadden revolvers bij zich en „Ik kon zooals ik wou", zeiden ze. Of ze geladen waren weet ik niet. Het waren twee jonge mannen, de een was lang, de ander iets kleiner; hun leeftijd zal ongeveer 25 en 28 jaar zijn. Maar zij droegen maskers, zoo dat ik hun gezichten niet heb gezien. De kleinste van de twee dreigde mij steeds met de revolver. Nadat ik voor de tweede maal was gebon- De dijk bij Raamsdonkveer is opnieuw doorgebroken. (blz. 4, 2de blad) Opgericht is een landelijk .comité van ac tie voor behoud van de Zuiderzee. (blz. 1, 1ste blad) Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot steunver- leening aan de aardappelmeelindustrie (blz. 4, 2de blad) De Do X heeft weer een proefvlucht ge" maakt. (blz. 1, 1ste blad) Officieel wordt gemeld dat het aantal slachtoffers der aardschokken in Midden- Java bedraagt 22 dooden en 85 gewonden. (blz. 1, 1ste blad) Een amokmaker te Soerabaja maakt vier slachtoffers. (blz. 1, 1ste blad) Postviucht Batavia-Melbourne en terug. (blz. 1, lste blad) Nederlandsch schip op den Rijn gezonken. De vier opvarenden om het leven gekomen. (blz. 1, 1ste blad) Geen onderhandelingen in de Britsche katoenindustrie. (blz. 2, 2de blad) Laval formateur van het nieuwe Fransche kabinet. (blz. 2, 2de blad) Zware griep in Japan. Tokio bijzonder ge troffen. (blz. 2, 2de blad) De Volkenbondsraad. Belangrijke slot zitting. (blz. 2, 2de blad) De Ontwapeningsconferentie. Zal Jhr. van Karnebeek voorzitter worden? (blz. 2, 2de blad) Barometerstand 9 uur vjn.: 760 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgeit worden opgestoken om: 5.04 uur. Hoogste barometerstand 774.9 te La Co- runa. Laagste barometerstand 741.3 te Röst. Verwachting: Matige, tijdelijk wel licht nog krachtige, Westelijke tot Noorde lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, enkele re gen- of hagelbuien, iets kouder. den, gelukte het mij ook weer mijn voeten vrij te krijgen. Toen zij weg waren, durfde ik mij echter niet dadelijk weer naar buiten te begeven, omdat zij mij den eersten keer zeer ruw hadden behandeld. Ik heb toen ongeveer drie kwartier gewacht. Toen ik zekerheid had, dat zij weg zouden zijn, ben ik naar be neden gegaan. Mijn handen waren nog ge bonden, want die kon ik niet los krijgen. Zoo ben ik naar de buren gegaan om alarm te maken. De gemeente-veldwachter Strijder was daarna spoedig ter plaatse en deze sneed den draad van mijn handen door. De buur man heeft mijn dochter en mijn vrouw be vrijd. Ik heb nog veel last van mijn mond, want mijn belagers hebben mij zeer geknoeid. „Je moet het wel afleggen tegen zoo'n paar ke rels", aldus besloot de krasse oude baas. „Voor overmacht moet je wijken." Beide beenen afgereden Toen gistermiddag de heer J. van Bavel, oud ongeveer 28 jaar, wonende Hoogen Hem te Dongen, van de tram wilde springen, die ongeveer half 6 in de richting Oosterhout vertrekt, kwam hij te vallen, waarbij zijn beide beenen onder de tram raakten. De zeer zwaar gewonde werd onmiddellijk in café „De Posthoorn" binnengebracht, waar dr. Reintjes de eerste geneeskundige hulp verleende. Per brancard werd hij daarna in zeer zorgwekkenden toestand naar het Gast huis overgebracht. Het ongeluk droeg een zeer ernstig karakter; de linkervoet van het slachtoffer werd juist boven den enkel ge heel afgeknepen, terwijl het rechterbeen boven de knie totaal werd verbrijzeld, zoo- öat wel amputatie zal moeten volgen. De toestand is, ofschoon niet geheel ho peloos, toch van bijzonder ernstigen aard. 3 dooden Gisteren zijn bi) een vliegongeluk In de nabijheid van Horley (Surrey) drie men schen gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1