LOTTGERING m Stadsnieuws UW MOEDER De brug over het Donkere Spaarne Huiduitslag. PIJLTJES TWEEDE BLAD MAANDAG 26 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 lfP§ Het Reichsverband en de handel in bloembollen Vondel's „Kruisbergh*' Gemeentezaken liet reeds stoomen en verven bij de fa. GR. HOUTSTR. 5a Telefoon 10771 De nieuwe Openbare Begraafplaats WfflSl De nieuwe weg in de Amsterdamsche Buurt CAankoop perceelen Nota van den Burgemeester, pleitend voor uitstel - Plan 2 of plan 3? Een afzonderlijke nota van den Burgemeester De brug over het Donkere Spaarne Wij lezen in het „Weekbl. van BI. C.": Om toon en, richting van de onge vraagde adviezen, welke de leiding van het Reichsverband d. D. Gartenbaues in rijn off. orgaan aan haar leden geeft, ver talen wij het hoofdartikel in „Die Garten- bauwirtschaft" van 15 Januari j.l. letterlijk. Voorzichtig met het koopen van Holland sche bloembollen. Nadat in 1929 het aantal klachten over slechte ervaringen opgedaan bij het koopen van Hollandsche bloembollen iets minder werd, werd in 1930 een vermeerdering dezer klachten vastgesteld. Om deze reden en om dat men reeds in het begin van het nieuwe iaar de bekwame reizigers der Hollandsche bloembollenfirma's bij zich kan verwachten, Worden wij ertoe gedwongen om opnieuw op groote voorzichtigheid bij het koopen van Hollandsche bloembollen aan te drin gen. Doordat de koopkracht van het Duitsche volk is verminderd, is voor de groote massa bloeiende tulpen, narcissen en hyacinthen, die in de laatste jaren op de markt wordt ge bracht, geen afzet, tenminste niet tegen de prijzen, die door den inkoopsprijs der bloem bollen en het percentagegewijs zeer aan zienlijk uitschot, door ziekte of slechte bol len, wordt bereikt. Wij moeten dus ernstig tegen het koopen van te groote hoeveelheden bloembollen waar schuwen. De ervaring, de laatste jaren opgedaan, heeft geleerd dat zij, die te vroeg inkochten, erin waren geloopen, daar later de prijzen der bloembollen veel terugliepen. Indien alle Duitsche kweekers bij het koopen van bloem bollen zich niet erg kooplustig toonen heeft dit zeker tot gevolg, dat de prijzen terug- loopen. De treurige economische toestand van den Duitschen tuinbouw wordt mede veroorzaakt door de Hollandsche concurren tie, waartegen wij tot nu toe zonder gevolg de bescherming der regeering hebben ge vraagd. Het is dus niet meer dan billijk dat een deel der Hollandsche exporteurs door de gevolgen van de slechte economische toestand in den Duitschen tuinbouw wordt getroffen. Wat geeft het of men al roept om bescher ming door invoerrechten, indien de Duitsche tuinbouwer niet leert afstand te doen van de builenlandsche artikelen Wij hebben de Hollandsche bloembollen niet meer in die mate noodig, waarin wij Ze tot nu toe hebben betrokken. Door het overdreven inkoopen van bloembollen druk ken wij zelf den verkoopsprijs van de bloeien de bollen beneden de kostprijs. Ook van het feit, dat veelvuldig zieke bloembollen uit Holland worden geleverd Wordt lang niet voldoende nota genomen. De Hollandsche leveranciers zijn door hun leveringsvoorwaarden beschermd. Dit toont opnieuw het verloop van een proces, waarbij de Duitsche tuinier tot betaling werd ver oordeeld, hoewel alles erop wees, dat de bloembollen ziek waren geleverd. Daarom raden wij weer eens aan: Wijst nadrukkelijk de leveringscondities van de Hollandsche bloembollenhandelaars van de hand en schrijft uw eigen inkoopsvoorwaarden voor. Er zijn altijd leveranciers, die tegen de door de af- afnemers voorgeschreven voorwaarden wil len leveren, en zoo niet, koop dan liever geen Hollandsche bloembollen. In de leverings condities der Hollanders wordt reclame binnen acht dagen na ontvangst der goederen bedongen. Deze voorwaarde moet men in ieder geval niet aannemen. Niemand ver- Zuime uitdrukkelijk bij zijn bestelling te schrijven, dat hij met deze voorwaarde geen genoegen neemt. Inplaats hiervan moet men het volgende bedingen a) De verkooper garandeert levering zonder I afwijking, in het bijzonder soortechtheid en gezondheid der waren. b) Reclames voor zoover zij de grootte en andere van buiten te herkennen gebreken betreft, binnen acht dagen na ontvangst der goederen. e) Klachten betreffende soortechtheid en gezondheid moeten ingediend worden bin- nen acht dagen nadat de gebreken kenbaar j zijn geworden. Vondel's „Kruisbergh", een zijner schoon ste gedichten, is op muziek gezet door Cor nells Padbrué, een Haarlemsch componist, en ln 1610 uitgegeven bij Broer Jansz. te Amsterdam. Deze compositie is voor hedendaagsch practisch gebruik in partituur gebracht door prof. dr. A. Smijers, naar het waarschijn lijk eenige exemplaar, dat er nog van bestaat en in bedt is van dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam, en opnieuw uitgegeven door en pas verschenen bij de Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lectuur te Amsterdam Het Amsterdamsch A Capeila Koor „Bel Canto", directeur Alphons Vranken, heeft dit werk in studie genomen en na circa 300 jaar zal het voor het eerst in Nederland Worden uitgevoerd op het eerstvolgend con cert van „Bel Canto", binnenkort in de Ronde Luthersche Kerk te Amsterdam, bij gelegenheid van „Bel Canto's" 75ste uitvoe ring. De 4e Afdeeling (belastingen) der gemeen te-secretarie behoeft steeds meer een ver betering in haar huisvesting de beschikbare kantoorruimte is thans zeer onvoldoende geworden. Op grond daarvan achten B. en W. het wenschelijk, dat in afwachting van een definitieve oplossing, reeds thans een tijde lijke voorziening wordt getroffen. De mogelijkheid, om zulk een voorziening Zonder veel kosten tot stand te brengen, is cp:ngesteld, doordat in het voormalige Gouvernementsgebouw aan de Jansstraat ruimten beschikbaar zijn gekomen, welke het Rijk blijkens me de deeling van den te trokken rijksdienst, bereid is aan de gemeente in huur af te staan. De verbouwing van deze ruimten, die cp de eerste verdieping zijn gelegen, zal een uitgaaf van 4.900,vorderen. De huur, inclusief de aansluiting cp de centrale ver warmingsinstallatie, zal ƒ1.500,per jaar bedragen. Bij de beëindiging van de huur zal het gebouw, na de gemelde verbouwing niet in zijn oorxp .onkelijken staat behoeven te worden teruggebracht. Het komt B. en W. wenschelijk voor, dat de vorenomschreven regeling wordt getroffen. Ten behoeve van het Gemeente-Electri- citeitsbedrijf blijkt de bouw van een klein transformatorstation in den naasten omtrek van of aan den Schotersingel noodig. Het gedachte stelsel der aansluitingen is aange geven cp een door de leden ter inzage gelegde teekening. Aangezien het tevens wenschelijk blijkt, dat in deze omgeving een schaft lokaal met bergruimte ten behoeve van den Dienst van den Hout en de Plantsoenen zou worden ingericht, is een combinatie over wogen, waardoor in beide behoeften op eco nomische wijze zou worden voorzien. In dat gebouwtje is bovendien een urinoir opgenomen, waardoor het thans in de on middellijke nabijheid staande urinoir, dat oorzaak van klachten was, kan worden opge ruimd. De totale kosten zullen 13.400,be dragen, waarvan voor de drie getfbemde doeleinden, in de vorengegeven volgorde, onderscheidenlijk 7.800,5.200,en 400,—. Aanleg van een weg Nu de gemeente grootendeels de beschik king heeft over de gronden noodig voor den aanleg van de nieuwe Begraafplaats aan den Vergierdeweg achten B. en W. het gewenscht dat, vooral met het oog op de werkloosheid- bzstrijding, thans wordt overgegaan tot ver betering van den Vergierdeweg. De aan te brengen verbetering zal kunnen geschieden van de Nachtegaalstraat af tot de nieuw ont worpen Begraafplaats, aldus over eene lengte van pl.m. 1025 M. Over een gedeelte van de St. Bavostraat af tot en met de aldaar ge bouwde vier woningen zal de weg niet over de geheele breedte kunnen worden ver beterd, omdat het aldaar aan de noord-west- zijde gelegen gedeelte van den Vergierdeweg niet in eigendom aan deze gemeente behoort. De aan te brengen wegbreedte is gedacht op 13 M., onderverdeeld in een rijweg van 7 M. breedte en twee trottoirs van elk 3 M. breedte. Teneinde ten behoee van de werkver ruiming zoo veel mogelijk arbeiders aan he werk te kunnen stellen, is aangenomen, dat de rijweg van een Termac-bedekking op puinfundeering zal worden voorzien. De trottoirs zullen worden afgezet met betonnen trottoirbanden en later met tegels worden belegd. De totale kosten met uitzondering van de later te leggen tegels op de trottoirs ramen B. en W. op 106.500,Aangezien bereids bij uwe besluiten van 17 Juli 1929 No. 30 en 9 Juli 1930 No. 31, resp, 2.000, en 1.800,voor den aanleg van den Ver gierdeweg te onzer beschikking is gesteld, behoeven wij voor de uitvoering van de voren- omschreven verbetering alsnog een crediet van 102.700, I De dader van den moordaanslag in de Wou- wermanstraat, de 24-jarige schoenmakers knecht A. v. d. S., is Zaterdagmorgen van Woudrichem naar Haarlem overgebracht en door een tweetal rechercheurs naar het politiebureau geleid B. en W. schrijven den Raad in verband o.a. met het plan tot aanleg van een weg van de Amsterdamsche vaart naar het Zuider- Buiten-Spxarne is het gewenscht, dat de gemeente, ten einde een goede oplossing van de wegkruisingen in deze omgeving te kun nen bevorderen, geleidelijk de beschikking verkrijgt over de gronden, die daarvoor noodig zullen zijn. Tot die gronden behooren ook de prceelen, welke op de hierbij voor uwe leden ter inzage gelegde teekening met groene kleur zijn aangegeven. De eigenaar is bereid deze perceelen, welke thans kadastraal bekend zijn gemeente Haarlem II Sectie P Nos. 194 en 195, met inbegrip van de daarep staande gebouwen, aan de gemeente voor een bedrag van 57.000, in koop af te staan, zulks onder de in het bijgevoegd ontwerp-besluit omschreven voor waarden. Aangezien het ons wenschelijk voorkomt, dat de gemeente op deze voorwaarden den koop aangaat, stellen wij u voor het bijgevoegd ontwerp-besluit bekrachtigen. B. en W. stellen voor te besluiten hen te machtigen aan G. Kamminga, alhier, of zijne nader te noemen meesters of lastgevers, tegen den prijs van ƒ14,p/r M.2 in kocp af te staan grond. B. en W. stellen voor te besluiten, behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, B. en W. te machtigen aan L. J. Winnubst, alhier, of zijne nader te noemen meesters of lastgevers, tegen den prijs van 24,per M.2 in koop af te staan. v.-.v; De St. Etisabetiisveieeniging te Zandvoort ueett een bazar georgv.ihsecid in het Patro- naatsgebouw ten bate van de arme zieken van Zandvoort. Een kijkje bij de opening. B. en W. schrijven aan den Raad In de Raadsvergadering van 25 Juni 1930 werd besloten, dat de over het Spaarne bij het Donkere Spaarne te bouwen brug zal ko men ter plaatse als op de bij dat besluit be- hoorende situatie-teekening onder plan 3 is aangegeven, met dien verstande, dat het voorplein op den zuidelijken oever zal wor den versmald. Ter uitvoering van dit besluit is de Direc teur van Openbare Werken door ons uitge- noodigd een plan voor den bouw der brug te ontwerpen en aan ons in te zenden. Bij zijn, mede voor Uwe leden ter inzage gelegd, rapport van 23 December j.l., werd door ge noemden Directeur aan onze opdracht vol daan. Uit het rapport blijkt, dat voor de uit voering van het plan een bedrag beschikbaar moet worden gesteld van f 403.200.—. Een ontwerp-besluit tot beschikbaarstelling van dat bedrag voegen wij hierbij. Wij moeten hier echter onmiddellijk aan toevoegen, dat de kosten aan de uitvoering van plan 3 verbonden, bij ons de vraag hebben doen rijzen of uitvoering van het destijds door ons voorgestelde plan 2, alsnog geen aanbeveling zou verdienen. Toen wij U ons voorstel dd. 18 Juni 1930, deden, stond ons slechts ter beschikking een globale raming van kosten. En ook Uw Raad beschikte over geen andere dan de ons be kende cijfers, neergelegd in het rapport van den Directeur van Openbare Werken van 2 Mei j.l. Volgens dat rapport zouden de kos ten, verbonden aan de uitvoering van plan 2 bedragen voor de brug met bijkomende wer ken f 225.000.en voor aan te koopen of te onteigenen perceelen rond f 17.000.alzoo in totaal f 242.000. De kosten verbonden aan de uitvoering van plan 3 werden geraamd die voor de brug met bijkomende werken f 285.000. en voor aan te koopen of te onteigenen per ceelen f 85.000.alzoo te zamen f 370.000.- Van dit bedrag dient f 21.000.te worden afgetrokken in verband met Uw besluit om het voorplein op den zuidelijken oever te ver smallen, zoodat de kosten van plan 3 in een uitvoering, zooals door Uw Raad was bedoeld, gesteld worden op f 349.000. De berekening der juiste kosten wijkt aan zienlijk af van de destijds ingediende raming, zooals blijkt uit het feit, dat voor de brug met bijkomende werken, doch zonder de kosten verbonden aan aankoop of onteigening van de benoodigde perceelen, thans een crediet wordt gevraagd van f 403.200.Dit is voor ons aanleiding geweest, om den Directeur van Openbare Werken uit te noodigen, aan de hand van de thans bekende gegevens, te uerekenen wat de kosten, alles inbegrepen, zouden zijn bij uitvoering van plan 3, alsme de bij eventueele uitvoering van plan 2. Bij zijn, mede Uwe leden ter inzage gelegd, rap port van 9 Januari j.l. deelt genoemde Direc teur ons mede, dat de uitvoering van plan 3, inbegrepen de kosten van aankoop of onteige ning van bedoelde perceelen, zijn te stellen op f490.500,terwijl bij eventueele uit voeringvan plan 2 de kosten zouden moeten worden berekend op eene totale uitgave van f 383.900,—. Het verschil in raming der kosten van uit voering der brug overeenkomstig plan 3 en dat van de nadere becijfering van de kosten aan de uitvoering van dat plan verbonden bedraagt derhalve 490.500,min 349.000. is 141.500, Het verschil in de kosten naar de thans geraamde cijfers tusschen plan 2 en plan 3 bedraagt ƒ490.500,min ƒ383.900,is 106.600. Wij- hebben ons afgevraagd of het, gelet op de enorme eiszhen welke tegenwoordig en zeker in niet mindere mate in de naaste toe komst aan de gemeente financiën worden gesteld en mede gelet op de mogelijkheid, dat in de naaste toekomst de inkomsten der gemeente eerder dalende dan stijgende zullen zijn, wel verantwoord is zonder dat daartoe dringende noodzakelijkheid aanwezig is, een bedrag van ruim 106.000,meer uit te geven. Eene dergelijke dringende noodzakelijkheid vermogen wij niet te zien. Wij kunnen ons indenken, dat uw raad op grond van het bo venstaande op hef door hem destijds genomen besluit zou willen terugkomen. In dit geval zou het bedrag van het in bijgevoegd ont werp-besluit genoemde crediet van 403.000.- kunnen worden vervangen door een van 335.600,—. Onze Voorzitter is voornemens, na even tueele verwerping van onderstaand ontwerp besluit, dit ontwerp opnieuw in stemming te brengen, maar dan met het verlaagd bedrag. De Burgemeester wil uezen bouw uitstellen de Gravesteenenbrug ver sterken en eerst de brug over het Zuider Spaarne bouwen. In een afzonderlijke nota wendt de Burge meester zich tot den Raad. Hij zegt o.m. Ter uitvoering van Uw besluit van 2n Juni 1930, No. 38, wordt thans door B. e5 W. aan Uwen Raad een crediet gevraagd voor den bouw van de brug over het Donkere Spiarne, tegenover de perceelen Donkere Spaarne, plaatselijk genummerd 3440. Hoewel ik alle waardeering heb voor de zorg, welke de dienst van cp:nbare werken in het algemeen aan de voorbereiding van zijne plannen besteedt, vermag ik niet mij met dit ontwerp te vereenigen, daar de aan gegeven doorvaarthoogten van dien aard zijn, dat zij zoowel voor de scheep/aart als in direct yoor het rij- en voetgangersverkeer een groote belemmering zullen blijken te worden. Ik voel mij derhalve verplicht mij in een afzonderlijke nota tot Uwen Raad te wenden, teneinde de gronden, waarep mijn bezwaren steunen, tijdig ter kennis van Uw College te brengen. In het ontwerp zijn 2 doorvaarthoogten cp jenomen, n.l. onder het te openen brug- ^edeelte van ï.95 M. en onder de vaste over- spinning van 2.20 M. Deze laatste doorvaart- hoogte kan als uitgangspunt worden geno men, daar de brug toch alleen geopend zal worden voor het doorlaten van schepen met een grootere doorvaarthoogte dan 2.20 M. Vergelijken wij deze doorvaarthoogte van 2.20 M. met de andere bruggen over het Spaarne, dan zien wij, dat deze 'n doorvaart hoogte hebben van de Lange Brug plm. 2.30 M.de Melk- brug plm. 2.20 M. de Gravesteenenbrug (grootste doorvaarthoogte) plm. 3.25 M. de Catharijnebrug plm. 2.35 M., zoodat de ontworpen brug, wat de doorvaarthoogte be treft, ongeveer gelijk is aan de Melkbrug. Om dus eenigszins te kunnen nagaan wat de gevolgen der nieuwe brug voor het vaar- en rijverkeer zullen zijn, is het noodzakelijk na te gaan wat omtrent de Melkbrug be kend is. De Melkbrug werd geopend in 1929, 9976 maal. In het tijdvak van 1 Jan. 1929 1 October 1929, 7206 maal. In hetzelfde tijd vak in 1930 (1 Jan.1 Oct.) 8636 maal. Het aantal malen, dat de Melkbrug in de eerste 9 maanden van 1930 werd geopend tot maatstaf nemend, zal de brug in 1930 ver moedelijk 11884 maal geopend worden. Uit deze cijfers blijkt, dat de nieuwe brug gemiddeld 33 X per dag zal moeten worden geopend, ongeacht een eventueele toeneming van het verkeer te water en zonder er reke ning mede te houden, dat des Zondags de brug niet of nagenoeg niet geopend wordt. Houdt men hiermede wel rekening, dan kan men voor de werkdagen aannemen, dat de brug 36 tot 38 maal per dag zal moeten wor den geopend. Ook al houdt men er rekening mede, dat de nieuwe brug zeer snel zal kun nen worden geopend en gesloten, dan nog zal het rijverkeer bij het geopend zijn der brug telkens plm. 5 minuten worden op gehouden. Ook dit steunt op een controle op den tijdsduur, dat de Melkbrug voor de scheepvaart is geopend geweest, waarbij tevens kan worden opgemerkt, dat de Melk brug meermalen 10 tot 18 minuten achter een geopend was. Neemt men nu als gemiddelden tijd van open zijn der brug 5 minuten aan, dan be- teekent dit een stremming van het verkeer van 36 X 5 minuten of 3 uur per dag. De brug is, gelet op de aangenomen breedte pl.m. 20 M. vastgedeelte en 16.70 M. be weegbaar gedeelte, ontworpen op een druk verkeer. Komt er inderdaad het drukke verkeer, waarop wordt gerekend, dan krijgt men aan de zijde van het Donkere Spaarne, ten gevolge van de vrij geringe breedte van dien weg, telkens wanneer de brug eenige minuten geopend is, een opeenhooping van rij- en voertuigen. Het verkeer daat ter plaatse zal dan ook groote moeilijkheden ondervinden, want op het smalle gedeelte weg moet niet alleen ruimte worden ge vonden voor de wachtende rij- en voertuigen, maar ook moet er plaats blijven voor het op en neergaand verkeer over het Donkere Spaarne. Dat het ontstaan van verkeersmoeilijk heden niet denkbeeldig zal blijken te zijn, kan worden nagegaan uit den toestand, zooals die bij de Melkbrug thans is, wanneer op eenigszins drukke tijden die brug voor het rijverkeer is gesloten. De voertuigen staan dan aan de eene zijde van de brug in de Korte- en Lange Veerstraat en Anegang en aan de andere zijde in de Hoogstraat, Spaarnwouder- straat en Hagestraat. Het laat zich dan ook aanzien, dat vooral des zomers als het verkeer op zijn drukst is en indien de brug inderdaad zal beant woorden aan de gestelde verkeersverwach- tingen, de wachtende voertuigen zullen staan in een rij van de nieuv/e brug af tot nabij of wel voorbij Teijler's Museum en aan den anderen kant tot in de Spaarnwouderstraat. Let men dan op den in het plan ontworpen rijweg voor het Donkere Spaarne tusschen de nieuwe brug en de Wildemansbrug dan ziet men dat de breedte van dien weg tusschen de trottoirs bij de nieuwe brug 8 M., doch bij de Wildemansbrug slechts 6 M. bedraagt, eene breedte, ten eenenmale onvoldoende voor wachtende voertuigen voor de ter plaatse aanwezige pakhuizen, voor op en neer gaand verkeer en voor de rij van wach tende voertuigen voor de gesloten brug. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en bij jeukenden of vocht- afscheidenden uitslag en eczema boven dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Daarbij komt, dat bij een groote'rij wachtende voertuigen, de van de Bakenessergracht komende voertuigen, die over de nieuwe brug moeten worden gevoerd, niet zullen worden gereden in de richting van Teijler's Museum om achter de reeds wachtende voertuigen te worden aangesloten, maar een tweede rij wachtende voertuigen zullen gaan vormen, waardoor ter plaatse een geheel onmogelijke verkeersweg zal ontstaan. Ook al zou de rijweg, wat practisch misschien niet onmoge lijk zou zijn, met nog een paar meters worden verbreed. Zal dus het rij- en voetgangersverkeer van het dikwijls geopend zijn der nieuwe brug zeer veel hinder ondervinden, niet minder zal dit het geval zijn voor het verkeer te water. Het verkeer te water heeft al direct nadeel, dat telkens bruggeld moet worden betaald. De bassins in Haarlem zijn, ten gevolge van den korten onderlingen afstand tusschen de bruggen, zeer klein. Veelal worden zij gevuld door de vaste beurt diensten. Van bewegingsvrijheid is er derhalve geen sprake. Deze wordt door de vertraging in de vaart als gevolg van het geopend moeten worden dezer brug nog meer be lemmerd. In scheepvaartkringen wordt de doorvaart hoogte te gering geacht, zoowel „Schutte- vaer" als de Beurtvaartvereeniging „Haarlem" en de Bond van Nederlandsche Beurtvaart- vereenigingen zouden het dan ook zeer op prijs stellen, indien de doorvaarthoogte grooter werd. Zou aan deze wenschen geen gevolg wor den gegeven, dan wil het mij voorkomen, dat de groote financieele offers, welke de gemeente zich gaat getroosten, om de brug tot stand te brengen voor een groot deel nutteloos zullen zijn, en dat het gestelde doel niet zal worden bereikt. Immers, indien de brug veelal geopend zal zijn, zal dit voor het rijverkeer komende van de richting Amster dam een gereede aanleiding zijn om de route Papentorensvest-Catharij nebrug te blijven volgen, temeer, daar de ligging der nieuwe brug, welke aan de zijde van het Donkere Spaarne geen recht doorgaande verbinding heeft, maar als uitmonding alleen het vrij smalle Donkere Spaarne, voor het rijverkeer niets aanlokkelijks biedt. De brug zal op1 die wijze nimmer eene primaire beteekenis verkrijgen. Nog minder zal dit het geval zijn, wanneer de onvermijde lijk te maken brug over het Zuider Buiten Spaarne gereed zal zijn. Het verkeer van het Noorden zal dan voor een groot gedeelte de Catharijnebrug volgen, dat voor hef Zui den en Westen (Haarlem ten Zuiden van de Groote Houtbrug, Heemstede, Aerdenhout en Zandvoort) de brug over het Zuider Buiten Spaarne. De nieuwe brug zal op die wijze nagenoeg uitsluitend van belang zijn voor het plaatselijk verkeer en dan nog alleen ovor de verbinding van het Centrum met het Amsterdamsche Kwartier. Het spreekt wel vanzelf, dat een brug ter plaatse als gedacht, niet op elke gewensch- te hoogte kan worden aangebracht. De plaats, waar de brug is ontworpen, eigent zich nu eenmaal niet voor het verkrijgen van een ideale oplossing. Dit wil echter nog niet zeggen, dat daarom zonder meer de bestaande doorvaarthoogten ongewijzigd zouden moeten blijven. Wanneer de doorvaarthoogte der vaste oversp tnning met 15 a 20 c.M. zou worden verhoogd, zou de brug om die reden ver moedelijk reeds 1300 a 1400 maal p :r jaar minder behoeven te worden geopend. Ook dit zou echter geen voldoende vermindering kunnen worden genoemd. Eene doorvaart hoogte liggende tusschen die van Grave- stëenenbrug en Catharijnebrug is nood zakelijk. Met keermuren waaromtrent ik het „onmogelijk" nog niet gaarne definitief zou zien uit§e:p:oken -zou eene dergelijke oplossing zijn te verkrijgen en zou het land en waterverkeer beter zijn verzorgd en zou bovendien meer zekerheid worden verkre gen, dat de brug zal gaan beantwoorden aan de eischen die haar dienen te worden gesteld. Volledigheidshalve behoort er cp gewezen, dat er bij het Provinciaal bestuur van Noord holland gedacht wordt aan het graven van een nieuw kanaal door den Waardei palder ter verbinding van Noordzeekanaal met het vaarwater in de richting Leiden, waardoor het scheep /aartverkeer door het Spaarne beteekenend zou kunnen verminderen. Daar tegenover moet er dan de aandacht op ge vestigd worden, dat tengevolge van de eco nomische omstandigheden, waaronder wij thans leven, meerdere cp zichzelf goede plannen allicht niet tot uitvoering zullen komen en de mogelijkheid zeker niet is uitgesloten, dat daaronder ook behoort bovenbedoeld kanaalplan. Maar de overweging van deze verschillende punten brengt mij dan ook tot de vraag of hef niet voorzichtiger ware, om, afgescheiden van de noodzakelijk hoogere doorvaart hoogte, met den bouw van deze brug te wachten totdat het ontlastingskanaal door den Waarde,pilder inderdaad zal zijn ge graven, voorloopig zich te bepalen tot eene versterking en verbetering der bestaande Gravesteenenbrug en inmiddels de brug over het Zuider Buiten Spaarne te bouwen. Dit te eerder, omdat ie. met de uitvoering van de nieuwe brug en bijkomende werken (volgens plan III), waaronder begrtp :n o.a. de vernieuwing der Wildemansbrug, een bedrag van 550.000,a 600,000,— zal zijn gemoeid ze. in de memorie van ant woord op het voorloopig verslag over de ontwerp-begrooting voor 1930 reeds werd gezegd „De voorbereidende maatregelen voor „den bouw van de bruggen over het Spaarne „bij de Rustenburgerlaan en bij het Donkere „Spaarne zijn ter hand genomen. Getracht De bouw van een nieuwe brug over het Donkere Spaarne, even voorbij de typische, maar onoogelijke Gravestee nenbrug, dreigt een lijdensgeschiedenis te worden, zooals de oplossing van het Amsterdamsche Poortvraagstuk er een is geweest en nóg is. Ook voor den Oostelijken toegang tot onzer stad, zijn tientallen rapporten ge schreven en zijn twintig plannen be sproken, en het verkeer om de Amster damsche Poort is nog altijd bedroevend. Nu is de Raad bezig aan de nieuwe brug over het Donkere Spaarne. Allereerst is het de vraag of de daar voor uitgekozen plek vlak tegenover de Burgwal wel de meest geschikte is. Dit is niet heel zeker, maar afgezien daarvan wekt het ook geen vertrouwen, dat er in de raadsvergadering van 15 Juni j.l. niet minder dan vier, vijf plan nen waren, en de gemeenteraad zich met slechts een kleine meerderheid voor plan 3 heeft uitgesproken, hoewel B. en W. plan 2 recommandeerden. Bij het voorstel op de agenda voor de vergadering van a.s. Woensdag, waarbij gelden worden aangevraagd voor de uit voering van dit plan, vragen B. en W. den Raad weer of het toch maar niet beter zou zijn plan 2 uit te voeren. Maar het allerergste is de afzonder lijke nota, die de burgemeester aan den Raad zendt om den bouw van de brug af te raden. Wat hij zegt over de lage doorvaarthoogte, die tot gevolg zal heb ben, dat de nieuwe brug even dikwijls zal moeten worden opengedraaid als de Melkbrug, is inderdaad een bezwaar dat mag gelden. Liever zou de burgemeester de brug over het Zuider Buiten Spaarne laten bouwen. Er blijkt uit alles, dat er nog lang geen eenstemmigheid is over het nut van de zes ton, die zullen besteed wor den en het maakt den indruk, dat de voorbereidende studie onvoltooid is. Wat de kans op een raadsbeslissing, die later blijken zat niet goed te zijn geweest, natuurlijk verhoogt. „zal worden beide bruggen zoo spoedig „mogelijk na elkaar te doen bouwen. Eene „bespoediging der uitvoering eischt een „laten voorgaan van den bouw der brug bij de Rustenburgerlaanzoodat met den meesten „spoed aan de uitwerking en tot stand „brenging van dat plan zal worden gewerkt" en 3e. het bouwen van de brug over het Spiarne bij de Rustenburgerlaan aan het verkeer in het algemeen meer ten goede Zal komen dan de brug bij het Donkere Spaarne, vooral wanneer tevens de verbindingsweg met de Amsterdamschevaart wordt aangelegd Het verkeer in de stad zal door de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne onge twijfeld belangrijk worden ontlast. Na de tot stand koming van die brug zou kunnen worden nagegaan of het verkeer van de Amsterdamsche Vaart af met de binnenstad en omgekeerd alsdan nog van voldoende beteekenis is te achten om den bouw van eene brug van eene dimensie als thans wordt voorgesteld, volkomen te rechtvaardigen. Aankoop van Perceelen. Ten behoeve van den bouw van de brug over het Spiarne, tegenover het Donkere Spiarne, is het van belang, dat de gemeer.tï zoo rpiedig mogelijk den eigendom verkrijgt van de kadastrale perceelen, sectie D Nos. 2X27, groot 67 c.A., en 2075, groot 59 c.A. Een winkelhuis cp den hoek van de Spiarn- wouderstraat en het Korte Spiarne en het Z.g. Visschershofje, nabij de Spaarnwouder straat. De betrokken eigenaren hebben zich be reid verklaard, gemelde p irceelen aan de ge meente in kocp af te staan, tegen onder scheidenlijk f 30.000 en f 4500. De eigenaar van het kadastrale perceel sectie D No. 2127, zal het winkelhuis binnen drie maanden na bevestiging van den voor loopig geboden prijs, geheel ontruimd op leveren. B. en W. stellen voor, tot aankoop van bovenbedoelde perceelen te besluiten. Personalia Petronella Cornelia Christina Nellissen, onderwijzeres aan de school voor openbaar lager onderwijs No. 25 alhier, verzoekt met ingang van x Maart a.s. eervol ontslag uit hare betrekking. tn den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd brutale roofoverval gepleegd. Een foto van wijl het parket uit Alkmaar vertrekt bij den heer Schoorl te Nieuwe Niedorp een het huis waar de overval plaats vond, ter-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5