Buitenlandsch C^Cieuws FEUILLETON VOLKENBONDSRAAD Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis Gandhi vrij Britsche katoenindustrie De griep in Japan /Veem V/ybe/-£/ DE VIERDE SEPTEMBER De slavernij in Liberia Ontwapening De Silezische kwestie opgelost De raad gesloten Het Nationaal-Socialistische gevaar Geen onderhandelingen Het Fransche Kabinet Laval formateur Het proces-Tausend Gemengde ddu iten landsche cBerichten Een eigenaardig raadsbesluit Brand in een bioscoop Autobus in rivier gestort Weer een chauffeur vermoord in de omgeving van Berlijn Tokio zwaar getroffen Nieuwe rietbranden te Havanna Exprestrein verongelukt KORT NIEUWS B O EK BESPREKING Technische Gids voor Katholieke instellingen RADIO-OMROEP ij» r In de openbare Raadszitting van den Volkenbond van Zaterdag, kwam eerst het definitief rapport inzake de slavernij in Liberia aan de orde. De Raad heeft op voorstel van den rap porteur Zaleski den wensch uitgesproken, dat Liberia onmiddellijk zal overgaan tot de uitvoering van het plan tot hervorming, zonder het resultaat af te wachten van de studie, die zal worden gemaakt op verzoek van Liberia om verbetering te brengen in den financieelen toestand van het land. De Raad heeft een Raadscommissie benoemd, die zal onderzoeken op welke wijze de Vol kenbond de regeering van Liberia zal kun nen helpen bij de uitvoering van de hervor mingsmaatregelen, en zich bezighouden met -de bestudeering van een plan voor finan cieelen bijstand aan Liberia. Deze com missie is geautoriseerd de regeering van de Ver. Staten uit te noodlgen aan haar werkzaamheden deel te nemen voor zoover zij dat wenscht. De ontwapcnings-conferentie. Het rapport inzake de bijeenroeping van de Ontwapeningsconferentie, gaf aanleiding tot een discussie tusschen Curtius en Briand over de waarde van het ontwerp- conventie. Henderson begon de discussie piet namens den Raad zijn dank en waar deering uit te spreken voor de wijze waarop jhr. Loudon, de leider van de voorberei dende commissie, zijn taak volbracht had. Henderson hoopt, dat het resultaat van de conferentie zal zijn een bewapenings-ver- mindering over alle eategorieën van wapens ver beneden het thans bestaande niveau. Wij hebben een jaar voor ons om ons voor te bereiden, zeide Henderson. Hij hoopt, dat de staten dat jaar ook zullen gebruiken. Hijzelf zal zoodra hij in Engeland terug gekeerd is, zich aan den arbeid zetten, want geen tijd mag verloren gaan voor de conferentie, aangezien deze zonder vol doende voorbereiding zeker zou mislukken. Curtius verklaarde hierop, dat hij het met Henderson niet eens was, dat jthans al les afhangt van de cijfers, die ingevuld zul len worden. De Duitsche regeering heeft het ontwerp-conventie niet aangenomen en be schouwt dit alleen als een aanbeveling, doch niet als een juridische basis van bespreking voor de conferentie. Bovendien blijft het geheele probleem van de methoden van be wapening naar de meening van de Duitsche regeering open. Briand verklaarde daarop dat hü accoord ging met de woorden v. Henderson. Wat be treft de reserves van Curtius meende Briand dat het natuurlijk was, dat een staat reser ves ten opzichte van het ontwerp-conventie zou maken, doch hij wilde er de aandacht op vestigen, dat het werk van de voorberei dende commissie ernstig en niet als waar deloos beschouwd mocht worden. De com missie heeft vijf jaar zekere principieele quaesties grondig bestudeerd en Is tot een meerderheids-accoord hierover gekomen. De staten hebben zeker het recht hun reserves voor de conferentie te brengen, doch hij doet een beroep op de staten om niet weer de geheele vijf jaar oude debatten te ope nen. Op die wijze zou de conferentie niet slagen, en de staten moeten alle hun uiter ste best doen om overeenstemming te bereiken en hiermede toonen, dat zij den emstigen wil hebben, hun verplichtingen van art. 8 van het Volkenbondsverdrag thans ook uit te voeren. Hij waarschuwde de regeeringen in het komende jaar niets te doen, dat onrust in de openbare meening zou kunnen wekken. De Poolsch-Opper-Silezische kwestie. Hierna kwam het rapport van den Japan- schen gedelegeerde Josjisjawa over de inci denten in Poolsch-Opper-Silezië aan de or de. Dit rapport werd zonder verdere ver klaringen aangenomen. Het bevat een abso lute veroordeeling van de toestanden In Op- per-Silezië zonder verder In te willen gaan op de motieven daarvoor en verklaard, dat de Incidenten als een schending van het minderhedenverdrag beschouwd moeten worden. Na een opsomming van de enquêtes, die de Poolsche regeering verklaard heeft ingesteld te hebben, wordt de Poolsche re geering verzocht, voor de a.s. Raadszitting 'een volledige uiteenzetting te geven van de resultaten dezer enquêtes, de sanctiemaat regelen die er op gevolgd zijn, en de schade loosstelling aan de personen der minderheid, die hiervoor in aanmerking komen en die de Poolsche regeering moet erkennen. Het grootste succes voor Curtius is echter het gedeelte van het rapport, dat over de in directe verantwoordelijkheid voor de inci denten handelt. Hierbij wordt de nadruk ge legd op de noodzakelijkheid, dat m een streek als Opper-Silezië alles vermeden worden, wat de gemoederen der bevolking zou kunnen prikkelen, en vervolgens wordt verklaard, dat het natuurlijk is, dat dit voor de autoriteiten een buitengewoon zware verantwoordelijkheid meberengt, die strikte eerbiediging van de minderhedenrechten van hen eischt. Verder zegt het rapport, wat betreft ds Unie van opstandelingen, dat deze veree- niging zeker niet door een geest bezield ls, die de toenadering tusschen beide groepen der bevolking kan vergemakkelijken en dat het duidelijk is, dat in een streek zooals Opper Silezië geen vereeniging met een uitgesproken nationaal karakter een be voorrechte positie mag innemen, die de be langen van de minderheid zou kunnen scha den. Het rapport meent daarom dat het van belang zou zijn, wanneer de Poolsche regeering de banden zou verbreken, die zouden kunnen bestaan tusschen de auto riteiten en dergelijke vereenigingen, die een politieke actie uitoefenen. De raad verzoekt de Poolsche regeering, rapport te willen uitbrengen over wat zij ir dit opzicht heeft gedaan, opdat het ge schokte vertrouwen der minderheid her wonnen zal worden. Henderson bedankte na aanneming van het rapport rapporteur Josjisjawa en spe ciaal de betrokken partijen voor den geest, waarin zij aan de bevredigende oplossing van dit moeilijke probleem hadden gewerkt. Henderson was overtuigd, dat de oplossing de geheele openbare meening voldoening zal schenken en het vertrouwen van de minderheden in den Volkenbond versterken. Met dit succes van den Raad werd de 62ste zitting gesloten. Rede van Loebe te Keulen Zondagmiddag werd in de Rijnlandhalle te Keulen een demonstratieve bijeenkomst gehouden tegen het fascisme. De vergade ring was georganiseerd door de Rijksba nier en eenige arbeiders- en employé-bon den. De belangrijkste rede werd gehouden door den president van den Rijksdag, Loebe, die allereerst wees op het Nationaal-Socialis tische gevaar. Het beroep geldt in het bizonder de op een dwaalspoor gebrachte arbeiders, die zich, in afwachting van een verbetering van hun economischen toestand, in de armen van het fasciSme hebben geworpen, en nu hulptroepen geworden zijn van het kapita lisme. Loebe schetste daarna in het kort den binnenlandschen politieken toestand, zoo als deze zich na de verkiezing van den 14en September heeft ontwikkeld. Vervolgens ging Loebe eenige program mapunten van de nationaal-socialisten na, waarbij hij hun leuzen misleidende manoeu vres noemde, waarvan ook de arbeidersklas se het slachtoffer is geworden. Een heer schappij van de Nationaal Socialisten brengt bij den algemeenen economischen nood, nog slechts een politieke hetze. Aan het slot van zijn rede, verklaarde Loebe, dat de Duitsche arbeiders de bedrei gingen niet vreezen, en dat zij hun man zou den staan, indien het zou aankomen op de verdediging van de Republiek. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Delhi heeft de vice-koning van Indië de onvoorwaardelijke invrijheidstelling GANDHI gelast van Gandhi en de andere zich in arrest bevindende leden van de congresbe weging. Gemeld wordt dat het referendum onder de katoenarbeiders van Lancashire 90.770 stemmen tegen het verleenen van volmacht aan het executief-bestuur tot het voeren van onderhandelingen met de werkgevers heeft opgeleverd, 44.900 er voor. Dit beduidt een impasse in de bestaande uitsluiting die 200.000 arbeiders omvat. Nadat Doumergue Briand verzocht had zich te belasten met het vormen van een kabinet en deze weigerde-, heeft de president der republiek senator Laval naar het Ely- sée ontboden en hem de opdracht van de vorming van een kabinet aangeboden. La- val heeft de opdracht aanvaard Pierre Laval, de voormalige minister van Arbeid, die thans belast is met de vorming van een nieuw kabinet, heeft gistermor gen verschillende besprekingen met diverse partijleiders gevoerd. Nog steeds wil hü trachten een concentratie-kabinet te vor men, maar of hij daarin zal slagen, zal voornamelük afhangen van de houding der radicaal-socialisten. Allereerst had Laval Zondagmorgen een onderhoud met den demissionnairen Minister-president Steeg en met Tardieu. Vervolgens ontving hü de voorzitters der grootste Kamer- en Senaat commissies en daarna Herriot, Maginot, Franklin Bouillon en anderen. Bovendien had Laval een telefoongesprek met Briand, die gisteravond uit Genève te Parijs zou terugkeeren. De verdere getuigenverklaringen in het proces-Tausend worden eenigszins verve lend, daar de eene geldschieter na den ander aan het woord komt en hun verklaringen veelal overeenkomen. Tausend, de Duitsche goudmaker Zoo vertelde een Keulsche fabrikant, dat hü slechts noode 80.000 M. aan Tausend had gegeven, en dan nog hoofdzakelük op aandrang van zün vrouw, die zeer vader landslievend was en hem verklaard had, dat als hü 't geld niet gaf, zü het uit haar eigen vermogen zou doen. Hü liet de rechtbank twee korreltjes goud zien, die hü van Tau send had gekregen en welke volgens een goudsmid van groote zuiverheid waren. Een andere koopman deelde mede, met zijn vader te zamen 40.000 M. te hebben verstrekt, waarvan hü 5 6 pet. had ge kregen, doch waarvan hü nooit afbetaling had gezien. Bij de gouden bruiloft van zün ouders had hü Tausend een klompje goud gevraagd om er een armband voor zün moe der van te laten maken. Hij had een stuk van 100 gr. ontvangen, waarvoor Tausend geen betaling had gevraagd. Een derde getuige, die 50.000 M. had gegeven, verze kerde, dat de laatste rest van zün wan trouwen was verdwenen, toen hü had ge hoord, dat Ludendorff bij de onderneming betrokken was. Uit een schriftelüke verklaring van Frei- herr v. Plettenberg, bestuurslid van de Nordd. Lloyd, bleek, dat hü ruggespraak met Ludendorff had gehouden, die hem verzekerd had, dat hü zün geld met een gerust geweten kon wagen. Nadat op deze wüze een reeks betrek- kelük gunstige getuigenissen waren afge legd, kwam dr. Hohage, deskundige van de Schöller-Werke, die Tausend's theorie fan tasie van een leek noemde. Hü- had een experiment van Tausend te Dresden büge- woond en scherp gecontroleerd; de proef neming was volkomen mislukt. Waarom Ludendorff niet? Tot de getuigen, die gedagvaard zün, be hoort genereaal Ludendorff niet, evenmin de „Justizrat" Schramm, die de eerste der beide vennootschappen van Tausend heeft opgericht. De „Frankf. Z." vraagt, waarom deze beide heeren, die over de groote bedragen beschikt hebben, niet gehoord waren, waar te meer reden voor schünt te zün, nu een getuige heeft verklaard, dat zü de geldmid delen „etwas grosziigig" hebben gebruikt. Hetgeen dan toch onderzocht behoort te worden. Bovendien heeft blükbaar Luden- dorff's naam aan het hoofd van de ven nootschap „164", heel wat lieden vertrou wen ingeboezemd. Ludendorff treft onge- twüfeld in groote mate moreele verantwoor- delükheid. De „Frankf. Z." meent, dat wel degelijk Ludendorff's aandeel In deze heele geschie denis moet worden nageplozen. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Zella-Mehlis dienden de nationaal- socialistische raadsleden een voorstel in, om drie werkloozen communisten reisgeld te ver schaffen naar de Russische grens, opdat zü zich zouden kunnen overtuigen of de toe standen in de Sovjet-Unie zoo ideaal waren als zü zich hadden voorgesteld. Aangezien ook de communistische raadsfractie voor het voorstel der nazi's stemden, kreeg dit voor stel een meerderheid, zoodat de drie werk loozen thans op kosten der gemeente een reis naar Rusland zullen ondernemen. Een milUoen rancs schade Aan het einde van de voorstelling brak gisteren brand uit in de cabine van een bioscoop-theater te Toulose. Gelukkig had den de bezoekers de zaal büna allen verlaten, zoodat geen persoonlüke ongevallen plaats hadden. De operateur kreeg lichte brandwon den. Er werd echter wel groote materieele schade aangericht. Drie nog nieuwe klank films werden een prooi der vlammen. De schade wordt geraamd op een millioen francs. Vyf dooden. Zondagmorgen is een met 16 pasagiers bezette autobus in de Brahe (een zürivier van de Weichsel) gestort. Vüf personen zün verdronken, terwül acht anderen konden worden gered. In de autobus zaten eenige deelnemers die van een zangconcours terugkeerden. Nog slechts korten tüd geleden vonden twe- roofovervallen plaats op Berlünsche taxi-chauffeurs, die door hun cliënten in de een of andere stille wük plotseling werden overvallen, vermoord en beroofd. Thans is Beriün wederom opgeschrikt door een derge- lüke misdaad, waarvan een taxi-chauffeur het slachtoffer is geworden. In de Amselstrasse te Berlün-Dahlem werd namelijk een onbeheerd staande auto ont dekt. Op de bank bü het stuur vond men een chauffeurspet en de ruit, die het bin nenste van den wagen van de chauffeurs plaats scheidt, was door eenige revolver kogels verbrijzeld, terwijl men bovendien in den wagen drie hulzen van revolverpatro nen vond. Het vermoeden van misdaad lag dus voor de hand, doch van den chauffeur vond men geen spoor, tot later het bericht kwam, dat tusschen Potsdam en Ferch, het hjk van een chauffeur was gevonden, dat herkend werd als het lijk van den 47-jarigen chauffeur Fritz Pöhnich, uitBeriün- Steglitz. Het parket heeft zich naar de plaats van de misdaad begeven. Nadere büzonder- heden ontbreken. Volgens een bericht uit Tokio, heerscht in Japan de griep in hevige mate. Volgens een verklaring van de geneesheeren moet de griep sedert 10 jaar niet zoo ernstig zün opgetreden. In Tokio zün den laatsten tüd 60 personen per dag aan de griep overleden. De branden op de suikerplantages nemen sterk toe. Het vuur vernielde opnieuw plan tages in de provincie Matanzaz en verwoestte meer dan 800.000 K.G. riet. Andere plantages staan nog in brand. Geheime politie, büge- staan door veldpolitie, steH een onderzoek in, doch de brandstichters zün tot nog toe niet ontdekt. Zes dooden Gisteren sprong bü Oakdale (Tennessee) een exprestrein van de rails, waarbü een stoker en een machinist en vier passagiers het leven verloren. De meesten der gedoode personen waren zoo zwaar verminkt, dat Identificatie niet mogelük was. Tientallen personen werden gewond. Het blükt, dat de locomotief en negen wagens in een bocht van de rails liepen en te pletter stootten tegen een rotsrand naast het spoor. Een hulptrein met dokters en verpleegsters ls naar het too- neel van de ramp gezonden. Bij Dr. Eckener, den commandant van de „Graf Zeppelin" ls ingebroken. Voor 1500 Mark werd gestolen. Verleden week is te Brussel de ver jaardag van het overlüden van Kardinaal Mercier plechtig herdacht. Het zetterspersoneel van de „Frankfurter Zeitung" is in staking gegaan, wegens aangekondigde loonsverlaging. Het ochtendblad verscheen gisteren niet. Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siroop. Flacons v. 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten Verschenen is het eerste nummer van een nieuw veertiendaagsch periodiek „Tech nische Gids" voor R.K. Kerk en Pastorie, Seminarie, School, Ziekenhuis en Gesticht ter voorlichting op Technisch en Econo misch gebied. Uit het inleidend artikel „Onze Taak" zij vermeld, dat volgens de stichters op het breede terrein van het daadwerkelijke ka tholieke leven van kerk-, gestichten-, scho lenbouw enz. te weinig centrale zoowel als onderlinge voorlichting, te weinig uitwis seling van ervaringen bestaat. Hierin wil het nieuwe orgaan verandering brengen. Het wil niet zijn een periodiek, dat terrei nen betreedt, welke reeds door andere uit gaven bestreken worden, het wil geen pole misch karakter dragen, het wil een geheel eigene plaats innemen door een onmisbare technische en economische gids te zijn in pastorie en bestuurszaal, in regentencollege en directiekamer, kortom in den breeden kring van allen, die verantwoording dragen voor onze kerken en pastories, voor onze seminaries, scholen en pensionaten, voor onze ziekenhuizen en weesinrichtingen, voor onze verzorging van misdeelden en ouden van dagen enz. enz. Aan deze aangelegenheid zit zoowel een geestelijke, een economische, een maat schappelijke als een sociale zijde. Niemand begreep dit onmiddellijker en beter dan de Bisschop van het Diocees, waarin het orgaan dat voor héél Nederland en overzeesche gewesten, voor het Nederlandscl e taalgebied is toevallig wordt uitgegeven. Toen de als sociale Bisschop gehuldigde moderne Bestuurder van Haarlem's Bis dom Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent de plannen met de grootste belangstelling zich liet ontvouwen, wees Monseigneur den hoofdredacteur hierop. „Een breed terrein ligt nog voor u braak.... gij zult zéér veel goeds kunnen stichten op een gebied waar juiste deskundige voorlichting van zoo groot nut kan zijn.... vele mogelijk heden openen zich." En van ganscher harte schonk Monseigneur spontaan Zijn Zegen op plan, arbeid en tijdschrift dat met Zijne algeheele instemming thans het licht gaat zien. Zóózeer was Z. D. H. met het plan inge nomen, dat Hij een eigenhandig geschreven bewijs van instemming en aanmoediging heeft willen geven voor het eerste nummer, gelijk ook onze Minister-President Z. Exc. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck deed. De uitgave der Uitgevers-Mij. „Dili- gentia" Heerengracht 32 te Amsterdam is rijk geïllustreerd en typografisch uiterst verzorgd. Als hoofd-redacteur treedt op de heer L. A. P. M. van den Broeke, als redactie secretaris de heer Hans Schnabel. Als mede werkers wier artikelen gereed liggen worden genoemd o.a. Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy; Prof. Dr. A. M. A. A. Steger; Prof. J. C. W. van de Wiel; Ir. L. J. Kramers; Ir. M. S. H* Trooster; Ir. K. W. G. J. Stoffels; Dir. Th. van Mierloo; Ir. W. Wouters; Ir. H. Car- preau; Ir. Jos. Cuypers Arch.; A J. J. Joling, Arch.; A. V. J. M. Meylink, Arch.; P. J. M. Zeegers, Arch.; Mr. A. J. M. Cor- nelissen; Mr. G. W. J. Jonker; A. F. M. Breedenbeek; D. G. G. van Ringelestein; Aug. Smets; P. Gremmé; Dir. Kueter; A. J. Dingemans; Pastoor H. J. W. Hoose- mans; Pastoor J. A. Annegarn; Th. J. van Beers; Pr.; Dr. C. Huygens O.F.M.; J. Dito P.; e.a. Het nummer opent met een artikel over orgelbouw van Prof. J. C. van de Wiel te Heemstede, over welke materie ook Dr. Caecilianus Huygens O.F.M., Directeur der Ned. R. K. Muziekschool te Utrecht zal schrijven. Dr. A. H. M. J. van Rooy, Hoog leeraar aan de Universiteit van Amsterdam, zal beschouwingen publiceeren over ons Ziekenhuiswezen. Van de hand van Pro fessor Dr. A. M. A. A. Steger, Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft en lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, zal als eerste artikel verschijnen een ver handeling over oliesoorten voor kerkelijk gebruik. Mr. A. J. M. Cornelissen, bibliothecaris der Katholieke Universiteit te Nijmegen, zal de techniek van ons bibliotheekwezen be handelen. In dit en de volgende nummers zullen de lezers voorts bijdragen vinden van Ir. Jos. Cuypers te Roermond, Ir. K. W. G. J. Stoffels hoofdingenieur der Gemeentetram en regent van St. Bernardus te Amsterdam, Wybert vervangt het gorgel drankje. Wybert beschermt U tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert! la ongia d>>ozeo A ?4. «5 -0 cth DINSDAG 27 JANUARI HUIZEN, 298 M. Uitsl. K.R.O.-Uit- zending 8.009.15 GramofoonpL 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin 12.001.30 Concert K.R.O.- trio o. L v. P. Lustenhouwer 1.302.0o Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuur tje 3.003.30 Knipcursus 5.006.30 Gramofoonpl. 6.306.45 Verbondskwar- tiertje 6.457.15 Schriftverbeterings cursus 7.157.45 G. Krekelberg „Gaat de dorpsedtuur te gronde?" 7.4510. 5 ICR.O.-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. So listen Mevr. H. Ludolph Geysen, sopraan, F. Waterman, viool, Fr. Boshart, piano. Mozart-programma 9.00 Vaz Dias 10.4512.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.- Uitzending 8.008.50 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.1512.00 Con cert A.V.R.O.-kwintet o. 1. v. Fr. Lupgens 12.302.00 Concert. Orkest Rembrandt- theater, Amsterdam o. 1. v. David Hartogs 2.002.30 Halfuur voor de Viuuw 3.00 4.ooKnipcursus 4.00-4.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Kinderuurtje 5.306.00 Con cert Tuschinsky-orkest o. I. v. Max Tak 6.006.30 J. M. van Bommel van Vloten „De crisis der suikerbietenteelt" 6.30 7.00 Vervolg Tuschinski-concert 7.00 7.30 Engelsche les Fred Fry 8.008.30 Muziekhalfuurtje 8.309.30 Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 9.30 10.00 Lezing 10.1511.00 Scala theater Den Haag. Deel-Uitzending der Revue „Goed Nieuws" 1 11.0012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 12.20 Orgel spel door E. O'Henry 1.20 Orkestconcert 2.20 Televisie 2.25 Uitz. voor scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Recital door R. Murchie 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Kwintet, A. Liddell, alt 8.20 Lezing 8.50 Piano recital door Ernst Wolff 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 10.00 Concert. O. Groves, sopraan, G. Baker, bariton, -Mannenkwartet, Orkest. 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Solisten-concert m. m. v. orkest. LANGENBERG, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 10.4011.20 Muziekuitz. voor scholen 11.30 GramofoonpL 12.25f-5° Orkestconcert 4.205.20 Gramofoonpl. 7.057.50 Gramofoonpl. 7.50 Mozart-concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.204.20 Concert. Orkest en zang 7.208.50 „En Sjael efter Dóden", Blijspel in 5 bedrijven van J. L. Heiberg 9.059.25 Piano-soli 9.2510.20 Orkestconcert 10.2011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Dans muziek 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Viool- soli 8.50 Zang 9.05 Concert georgani seerd door de RESEF. ZEESEN, 1635 M. 5.4011.50 Voor drachten en lessen 11.5012.15 Gramo foonpl. 12.151.20 Berichten 1.20 2.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lessen en Lezingen 3.504.50 Concert 4.50— 6.50 Voordrachten en lessen 6.50 Mozart- concert 8.05 Hoorspel „Dr. Mabuse", naar Norbert Jacques door Hans Bodenstedt 9.35 Berichten en lezing 10.05 Concert. Th. van Mierlo, Directeur der Gasfabriek te Tilburg, Ir. M. S. H. Trooster, adj. Directeur van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf te 's Gravenhage, Ir. L. J. Kra mers te 's Hertogenbosch, Ir. W. Wouters te 's Gravenhage, Ir. H. Capreau te Ijzen- dij ke, A. F. M. Breedenbeek, Brandassu- rantie-Technicus te Amsterdam, G. G. B« v. Ringelestein, Voorzitter der School-radio- commissie te Utrecht; Kueter, Directeur der R. K. Ambachtschool te 's Gravenhage, P* Gremmé, technisch ontwerper te 's Graven hage, A. Dingemans, Kunstsmid te Amster dam, Aug. Smets te 's Gravenhage (luid- klokken). Over technische toepassingen door H. H. Architecten aangewend, zullen schrij ven de architecten A. J. Joling te Amsterdam» A. V. J. M. Meijlink te 's Hertogenbosch» P. J. M. Zeegers te Amsterdam ea.; Mr- G. W. J. Jonker opent in een volgend num mer 'n rechtskundige rubriek. E.E. H»H« Geestelijken zullen hunne ervaringen be treffende nieuwe technische toepassingen mededeelen; pastoor H. J. Hoosemans te Amsterdam, pastoor J. A. Annegarn kapelaan Th. J. van Beers te 's Gravenhage» Rev. B. P. H. Saraber, pater-missionaris te Tilburg (radio en missie), pater lect. b Dito O.P. van den K.R.O. te Amsterdam (radio en Patronaat) e.a. „Ja, dat is een Amerikaansche vertaling vóór alle schiettuig," meesmuilde Guest. „De Moordenaar" schoot wel driemaal op sergeant Marne, alvorens die eerzame be ambte z'n revolver getrokken had, en beiden grepen ze er gelijktijdig naar, zooals Marne me zelf vertelde." Bryce bromde iets. Opeens wendde hij zich tot Guest. „Moet er nog iets gedaan worden in de morphine-affaire vroeg hij. „Ze hebben een ouden vent binnenge bracht, die zich in East End in een verdacht huis gewaagd had, maar die heeft z'n portie vergif binnen gekregen." „He- vroeg Guest lebben ze iets gevonden met vuur. Bryce keek den ander nieuwsgierig aan. „Hij stierf dien nacht I" „H'm," deed Guest, „ik denk, dat ik eens wat meer aandacht moet wijden aan die op slagplaatsen van Naisuki." „Waarom?" vroeg Bryce. „Zoo dwaas is hij niet, dat hij daar z'n smokkelwaar bewaart." „Daar zoek ik ook niet naar," antwoordde Guest vaag. Opeens veranderde Bryce van onderwerp. „Tusschen twee haakjes," zei hij, als schoot hem een nieuw idee te binnen, „ik veronder stel, dat het met Randall al weer in orde is, niet waar Guest staarde hem niet begrijpend aan. „Lieve hemel. Ja Wat dan „O niets. Ik verwonderde me juist mompelde Bryce. „Veranderde „Neen, verwonderde," zei Bryce vinnig. ,,'t Viel me op, dat hij dien nacht Leslie Wace al te gemakkelijk liet ontglippen." „Och, man." Guest leunde achterover tn lachte. ,,'t Is goed hoor. Verbeelding is toch een raar iets. Hou je daar maar niet mee bezig. En wat Mandeville betreft, die zal zoo iets niet doen. Hij is langer in dienst dan jij. En Weston Of zelfs uw onderdanige die naar. Nou Smakelijk lachend zat hij daar. Dan opeens op bezorgden toon „Zeg, ben je wel heel zeker van sir Arthur, of van Batterby? Strekt je ver beelding zich niet uit zelfs tot den com missaris 't Gelaat van Bryce betrok onheilspellend. ,,'t Kon wel eens niet allemaal verbeelding zijn 1" zei hij geheimzinnig. Guest bond in. Bryce was al te radicaal. Hij was te veel stuiversroman-detective. Lieten ke hem lang genoeg z'n gang gaan, dan zou hij op een goeien keer sir Arthur Sayle of zelfs den hoogen oom Batterby, commissaris van politie, nog naar de be klaagdenbank sleuren. Guest gnuifde tot ergernis van Bryce, die zonder veel moeite den gedachtengang van z'n collega gevolgd had. Bryce stond op en wild stapte hij door de kamer. Telkens de spottende oogen van Guest ontmoetend, gaf hij uiting aan al z'n innerlijke beroeringen door de oprecht gemeende ontboezeming „Loop naar den duivel 1" ,De deur sloeg met een geweldigen smak dicht achter Bryce en z'n ijle ideeën. HOOFDSTUK VII Een bekentenis ontlokt door geweld. In antwoord op het aanhoudend gerinkel van de telefoon nam Wally den hoorn op, terwijl hij knorrig gestemd schold op de nutteloosheid van telefoons in het algemeen en wrevelig hield hij den ontvanger aan z'n oor. Een stroom van absoluut onver staanbare woorden sprong hem tegen en met een haastig, „een oogenblikje asjeblief", legde hij den ontvanger neer. „Papa," riep hij. „Kom even en neem dien vent even onderhanden. Die brabbelt me daar zooiets als bargoensch, en dat met een snelheid van drieduizend woorden per minuut, 't Klinkt, of 't Chjneesch, sapperloot, 't is Naisuki 1"-, Als geëlectriseerd sprong Hubert Chatter- ton op z'n voeten en haastig kwam hij naar de telefoon. Het gesprek duurde een minuut of tien, en ieder oogenblik drukte het gelaat van den ouden Chatterton meer angst uit. Z'n vader sprak enkele woorden terug in een taal, die Wally niet verstond, doch waarvan hij meende, dat het Japaneesch was, en vervolgens wendde hij zich met een gelaat, bleek van schrik, tot z'n zoon. „Dat was Naisuki," sidderde de oude man. „Hij zegt, dat er iets is uitgelekt en je moet zoo spoedig mogelijk bij hem komen hij heeft je noodig. M'n hemel 1" Hij viel neer in een stoel en bedekte z'n gelaat met z'n bevende handen. „Wat voor den duivel kan er toch gebeurd zijn vroeg Wally ongerust, wijl hij z'n vader zoo ontsteld zag. Vader en zoon keken elkaar aan, zonder hun angst onder woorden te brengen. Wally drukte op de bel, die vlak bij hem was. Benton, correct en ernstig als immer, verscheen in de deuropening. „U heeft gebeld, mijnheer „Zeg aan Masters, dat de Bugatti in twee minuten gereed moet zijn. Zeg hem ook, dat ik zelf rijd," voegde Wally er ruw aan toe. En de goedige Benton verdween met z'n boodschap. Wally volgde hem naar de hall en vlug greep hij jas en hoed. Een kort knikje naar z'n vader en hij ontsloot de voordeur, en sprong naar beneden op het voetpad, terwijl hij onder het loopen z'n gummihandschoe nen aantrok. Voor de stoep stond een zwarte open wa gen, en een chauffeur in elegant livrei stond aan het portier. Wally sprong op de bestuurdersplaats en zette onmiddellijk de versnelling in. Binnen tien minuten hield de wagen stil voor de deur van Naisuki's woning en Wally stapte snel uit, snelde het trottoir over en bonsde drie maal luid tegen de deur. Deze werd geopend en haastig stapte Wally het donker portaal binnen. Binnen een half uur hield de wagen weer stil voor Chatterton's huis. Vlug sprong de bestuurder er uit en in allerijl schoot hij den verbijsterden Benton voorbij, zelfs zonder hem te groeten. Al verbaasde Benton zich eenigszins, dat hij zelfs geen antwoord ontving op z'n vraag of de Bugatti naar de garage moest, toch zocht Jiij naar geen verklaring. Een veertienjarige dienst bij de Chatterton's had den huisknecht al geleerd, dat hij van Hubert zelden en van Wally nooit een antwoord te verwachten had. Met een zucht ging hij naar den auto, ter wijl hij z'n hersens pijnigde met het probleem, hoe hij den wagen in de garage zou krijgen. Masters, de chauffeur, was tien minuten geleden uitgegaan en Benton, alhoewel be wonderenswaardig als huisknecht, gevoelde zich bij een motor even vreemd als iemand, over wien de adem van den dood strijkt. Er zat voor hem niets anders op dan de wacht te houden bij den wagen, totdat Wally terug kwam en z'n wenschen kenbaar maakte» Hubert Chatterton, die zich verbaasde over den spoedigen terugkeer van z'n zoon» keek scherp naar Wally, die met z'n rug naar hem toestond, terwijl hij z'n jas uittrok» „En jammerde de oude man. „Wat waS er gebeurd?" De ander wendde zich om, terwijl hij na81 een brandplek op de manchet van z'n jacket keek. Maar de stem die hem antwoord ga*' was niet de stem van z'n zoon. En evenmin was het gezicht, toen Chatter ton verbaasd omkeek bij het hooren van die onbekende stem, het gezicht van Wally. „Een volmaakt natuurlijke begoocheling' en een, die Benton evenzoo beetnam, maar Ze is gevaarlijk 1" stiet de bezoeker uit. „Zeer gevaarlijk, tuig 1" Hubert keek met steeds meer angst naar den vreemdeling. In z'n verrassing vergat Hubert hem ?e onbeschofte wijze van aanspreken kwallig te nemen. Z'n oogen tuurden naar het gelaa* van den man, die voor hem stond, 't Gezich* van den vreemdeling was rond, z'n haaf blond, en z'n gestalte iets grooter en breeder dan die van Wally. „Misschien ben je me al vergeten, schep" sell" vroeg de_vreemdeling even.plat als te vore" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6