fBinnen landsch Nieuws i Voor de Huiskamer j Het gestolen Luchtballonnetje k OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN 1111 Steun Aardappelmeel- industrie Memorie van antwoord Burgemeester Drijber Scheepsrampen op de binnenwateren HANDEL EN NIJVERHEID Burgers E. N. R.-rijwielen KUNST EN KENNIS De tooneelcrisis te Amsterdam Het Vondel-Museum Begrafenis L. B. J. Moor De heer W. Korlaar Jr. legde namens de GEMENGD NIEUWS Hoog wafer in Brabant Een onvoorzichtig wielrijder De „Piano" van de Voetbalclub J De nachtvlinders „Daar is de rotsl" sprak hij; „wil je niet Vrachtauto door tram gegrepen FAILLISSEMENTEN Bru°5' post' Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer aver het wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van het Vde Hoofdstuk der Rijksbe- grooting voor 1930 (crediet ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de Veenkolo niën). Daarin betoogt de minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, dat het kern punt van de crisis in de Veenkoloniën is ge legen in de moeilijkheden van het aardappei- meelbedrijf en dat langs dien weg in de eer ste plaats verbetering van den toestand moet worden gezocht. Hier kon en moest de hulp der Overheid zich beperken tot een vergemakkelijking van de financiering van den onverkochten voor raad aardappelmeel. In dezen gedachtengang moet het Rijkscre- diet rentedragend zijn. Wel is waar kan de rente in verband met het goedkoope geld laag worden gesteld, maar een renteloos voor schot zou een subsidie inhouden en dus tegen de hoofdbeginselen ingaan. Eene uitkeering in het algemeen van f 0.50 per HJj. gelijk door de fabrieksbesturen noo- dig werd geacht voor 1930 (de berekening van het benoodigde bedrag, volgens welke op practische gronden met 6 millioen zou kunnen worden volstaan bij een op 7.3 mil lioen berekende behoefte, is wel eenigszins ruw opgezet), zou niet kunnen worden gege ven, zonder dat groote ongelijkheid werd ge schapen. Over 1930 toch zijn in het alge meen reeds uitkeeringen gedaan, wisselend tuschen f 0.50 en f 0.80 per 100 K.G., het geen per H.L. uitmaakt pl.m. 3/5 van dat be drag. Slechts door een tweetal fabrieken is over 1930 in het geheel niets uitgekeerd. Zuiverder past daarom het stelsel van het onderhavige ontwerp zich by den toestand aan, volgens hetwelk aanvulling van het reeds over 1930 uitgekeerde kan geschiden in de gevallen, waar zulks, individueel beoor deeld, dringend noodig is, een en ander in overleg met de credietgevers. Een vraag is, of de aflossing (waarvan de begintermijn afhankelijk is van de snelheid, waarmede de eerste 400.000 balen kunnen worden afgezet) niet zou kunnen worden gesteld op een voor belanghebbenden gunstiger oogenblik. Deze tijdwinst kan ech ter worden verkregen door wijziging van de afbetalingsregeling in dien zin, dat na ver koop van de eerste 880.000 balen de aflos sing begint, m.a.w. bij een voorraad van 1.000.000 balen. De minister is bereid deze verruiming toe te passen. In de ontwerp-regeling moet mits dien in punt 3 in de plaats van 1.400.000 ba len worden gelezen: 1.000.000 balen. Op deze wijze wordt aan de geheele oogst van het jaar 1930 vrije afzet gelaten. Het is te verwachten dat daardoor, tenzij op den voorraad reeds dit jaar wordt ingeloopen, de terugbetaling zal beginnen in een volgend jaar. Sommige leden brengen in het Voorl. Ver slag een stelsel van volledige overneming van het risico door het Rijk naar voren, volgens hetwelk de regeering den geheelen aanwezi gen voorraad aardappelmeel, behoudens het geen de campagne 1930 heeft opgeleverd te gen behoorlijken prijs uit de markt zou ne men en met den verkoop daarvan betere tij den afwachten. De minister deelt het gevoe len van de leden, die als bezwaar tegen dit stelsel aanvoerden, dat de aldus aangekochte voorraad slechts in naam, geenszins in wer kelijkheid uit de markt zou zijn genomen en zoolang deze nog niet volledig is verkocht, den verkoop van de voorraden uit de loopen- de campagne zeer ongunstig zou beïnvloeden. Het feit, dat aardappelmeel zich uitstekend voor bewaring gedurende langeren tijd leent op zichzelf een economisch voordeel zou in dit verband een schadelijke factor worden. De minister heeft het vertrouwen dat na overleg met de betreffende bank geen maat regelen te verwachten zijn, die eene juiste uitvoering van het Regeeringscrediet in den weg zouden staan. Het crediet van f 800.000, verleend door de 'Amsterdamsche Bank aan het A.V.B. (de andere credieten zijn aan de aangesloten fa brieken afzonderlijk verleend) had zoozeer een bijzonder karakter in verband met de be staande moeilijkheden, dat het gewenscht voorkwam, in de eerste plaats te denken aan het wegruimen van deze belemmering om de credietverhoudingen op zuiverder grond slag te brengen. Er is hier dus geen sprake van een min of meer bevoorrechte positie van de betrokken bankinstelling. Eene regeling, waarbij de banken geheel zouden zijn uitgeschakeld, was niet te treffen wilde het crediet niet veranderen tot een subsidieregeling, waarbij terugbetaling óf in het geheel niet óf eerst na gerulmen tijd plaats kan vinden. Wat betreft het beleid van het A.V.B. en de aanmerkingen, welke daarop zouden zijn gemaakt, verwijst de minister naar het standpunt, ingenomen door de commissie- Bruins, welk standpunt ook het zijne is. Het saneeringsplan voor den Veenko- lonialen landbouw en de aardappelmeelindus trie, ontworpen door den heer B. G. Kern kamp, is door de Regeering in dier voege beoordeeld, dat op het eerste gezicht het denkbeeld, om het overschot aan aardappel meel door een consortium te doen overnemen iets aantrekkelijks heeft. Bij nadere bestu deering echter blijken groote gebreken dit voorstel aan te kleven. Afgezien van de min der juiste structuur, volgens welke de Re- geering voor de helft in kapitaal zou deel nemen en het verder benoodigde geld tegen lage rente zoude moeten verstrekken, doch slechts 1/6 van de bestuursplaatsen zou bezet ten, zou de Regeering bij de leiding van de zaken in dit consortium een niet te dragen verantwoordelijkheid op zich laden. Zal dit jaar bedanken als burgemeester van Sliedrecht. De heer J. A. Drijber, sedert 1917 burge meester van Sliedrecht, heeft tegen 1 Mei aA. ontslag gevraagd. In 1898 werd hij be noemd tot burgemeester van Ameland en daarna van Stavoren en Aengwirden. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp houdende bepalingen omtrent onderzoek naar scheeps rampen op de binnenwateren, wordt ontleend, dat aanneming van het ontwerp op zichzelf niet de beteekenis zal hebben van een eer sten stap op den weg der Staatsbemoeiing, welke lasten op het bedrijf zou leggen. Het ontwerp vergt geen financieele offers van het bedrijf en dient alleen om een beter in zicht te krijgen in de mate van veiligheid in de binnenvaart. De mogelijkheid is in- tusschen niet uitgesloten, dat de uitkomsten van de te houden enquêtes feiten aan het licht zullen brengen, weike in de toekomst tot ingrijpen zou kunnen nopen. Het ligt niet in de bedoeling onder de werking van deze wet te doen vallen zee schepen, waarop de Schepenwet van toepas sing is en welke, terwijl zij de binnenwate ren bevaren, te zamen met binnenschepen bij een ramp worden betrokken. Bij nota van wijziging is alsnog in het ontwerp opgenomen hoewel zulks den minister niet noodzakelijk voorkomt een bepaling in den geest van art. 6 van de Marinescheeps-ongevallenwet. Nieuwe prijscouranten In afwijking met de gewoonte van vorige jaren, geeft de Rijwiel- en Machinefabrie v.h. H. Burgers te Deventer thans twee prijscou ranten uit, en wel een voor de meest gang bare modellen en een voor de duurdere soor ten. Mocht men dus in de „blauwe" prijs courant niet vinden wat men zoekt, dan vrage men even de „oranje" prijscourant aan, en omgekeerd. Beide prijscouranten worden met veel genoegen gratis toegezonden. Verleden jaar is reeds vermeld, dat de fir ma verchroomde rijwielen levert. Langzamer hand komt er meer vraag naar deze uitvoe ring. Blijkbaar echter bestaat bij zeer velen nog een onjuiste opvatting omtrent ver- chroomen. Daarom acht de firma het van groot belang, erop te wijzen, dat verchroomde deelen minder aan roesten onderhevig zijn dan vernikkelde deelen, doch even goed als deze laatste eischen zij onderhoud. Worden verchroomde deelen niet schoongemaakt en drooggehouden, dan is roesten volstrekt niet uitgesloten en in die gevallen is er van ga rantie geen sprake. Ook thans herhaalt de firma haar uitnoo- diging tot een bezoek aan de fabrieken, en ook thans kan men weer iets nieuws en iets interessants zien. Een tweede kracht-instal latie is aangeschaft in den vorm van een Diesel-motor van 240 P.K. Hiedoor is de in stallatie de grootste in ons land op rijwiel gebied, en alleen al een bezoek waard. Bovenstaande bijzonderheden ontleenen wij aan de „blauwe" prijscourant, welke nog tal van andere wetenswaardigheden bevat, als de opsomming van verschillende modellen, de prijzen, garantie, de regeling van betaling, enz. Vermelden wij tenslotte nog, dat het boekske zeer keurig is uitgevoerd en een artistieken indruk maakt. De commissarissen der K. V. gaan accoord In de Zaterdagmorgen genouden commis sarisvergadering van de K. V. Het Neder- landsch Tconeel zijn de Vrijdag bij wethou der Polak ter sprake gebrachte punten aan genomen. Veertiende verslag Verschenen is het veertiende verslag van de „Vereeniging Het Vondelmuseum". Mel ding wordt daarin gemaakt van een verbe terde bewaring van de documenten in het museum. Het aantal bezoekers bedroeg 508 in 1928 en 742 in 1929. Mej. Wilhelmina C. Nieuwenhous in New- York is bezig aan een Engelsche vertaling van Vondels Altaergeheimenissen. Prof. C. G. N. de Vooys gaat in tal van woorden en uitdrukkingen den invloed na van Vondels Antwerpsche moedertaal in zijn werken. Als conclusie wijst de schrijver er op, dat men bij de interpretatie van Vondel's taal goed doet de Zuid-Nederlandsche idiotica te raadplegen. Dr. J. Aleida Nijland stond den tekst af van de voordracht over Vondels „Godefroy of Hierusalem Verlost" door haar gehouden voor de maatschappij van Nederlandsche Letterkunde. Dr. J. P. M. Sterck houdt zich bezig met de dateering van Vondels „Staetwecker" en met een ietwat geheimzinnige Duitsche ver taling van dit gedicht uit 1665, welke in facsimilé wordt weergegeven. T. de Boone beschouwt Vondels bekende rijmpje op de Denen. Vertrek uit Amsterdam. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den oud-acteur L. B. J. Moor naar zijn rust plaats op Crooswijk te Rotterdam gebracht In het woonhuis van den overledene aan de Tweede Helmersstraat te Amsterdam verzamelden zich Zaterdagochtend bloedver wanten en vrienden van den heer Moor. Onder hen waren de tooneelisten mevrouw Sophie de Vries, mevrouw Rika Hopper en de heeren Alex Frank, Jacques van Hoven. Sam de Vries, Aug. van den Hoek en Chris de Vos, de schilderes mej. M. van Roon. Te half tien werd de kist uitgedragen, die in den voorsten auto geplaatst werd en waarop kransen en bloemen werden gelegd. Te ongeveer kwart voor tien zette de stoet zich in beweging en verliet de hoofd stad. Aan de Delftsche Poort te Rotterdam voegden zich bij den rouwstoet de heer Van Eijsden en mevrouw Marie van Eijsden Vink. Op Crooswijk Zaterdagmiddag is op de algemeene be graafplaats Crooswijk het stoffelijk over schot ter aarde besteld. In de kapel hadden zich verscheidene belangstellenden verza meld, o.w. mevrouw Sophie de Vries, de heer C. van Hees, directeur van den Haar- lemschen Schouwburg, Louis de Vries, mej. A. Follenaer, Alex Frank. De heer en mevrouw Tartaud Klein, de heer en me vrouw Van Eijsden—Vink en secretaris en penningmeester van de Haarlemsche decla matie en tooneelclub Jacob van Lennep van welke vereeniging de overledene eerelid is geweest, mevrouw de weduwe Victor Faas- sen. Nadat de kist was binnengebracht, trad de heer Van Eijsden naar voren voor een laatste afscheid. De heer Claassen sprak daarna als huis vriend. heer Van der Lugt Melsert een krans op de kist van den nestor van de Nederlandsche tooneelspelers. Vervolgens hechtte de heer C. van Dommelshuizen, namens het Hofstad tooneel een krans aan de baar en als laat ste trad mevrouw Marie van Eijsden naai voren die met de woorden „Rust zacht, je hebt je rust ten volle verdiend", diep onder den indruk een krans bij de vele bloemen voegde. Onder het spelen van Schubert's „Lita- nei" werd de kist grafwaarts gedragen. Aan de groeve dankte de heer Claassen namens de familie. Van Vlissingen Co.'s katoenfabrieken heden weer in bedrijf Het spuien van het Aa-water op de Zuid- Willemsvaart is thans weer beëindigd; de scheepvaart in het kanaal werd Zondag nacht stopgezet, waardoor een spoedige af voer van het verontreinigd kanaalwater werd bevorderd. Hierdoor is bereikt, dat het kanaalwater hedenmorgen weer helder was en Van Vlis- singen en Co.'s katoenfabrieken hun bedrijf weer aan den gang kunnen brengen. Verder zal deze week in ieder geval tot Vrijdag niet meer worden gespuid. Naar een definitieve regeling om herhaling van de verontreiniging voor de toekomst te voorkomen wordt nog gezocht. De dijk bü Raamsdonk loopt weer gevaar De watertoestand in de omgeving van Raamsdonk was de laatste dagen gunstiger geworden en de geïmproviseerde dijk van zakken heeft zich goed gehouden. Ook de Zuidwesterstorm van Vrijdagavond en -nacht heeft geen nieuw gevaar van beteekenis op geleverd. De dam wordt voortdurend bewaakt en met zand bijgevuld. Intusschen, wanneer de wind oploopt naar het noordwesten, waarvoor hier ernstig gevreesd wordt, zal de dijk vermoedelijk opnieuw bezwijken en loopt Raamsdonk wellicht weer onder. De Dongc-Dyk bü Raamsdonks- veer opnieuw doorgebroken Uit Raamsdonksveer wordt gemeld, d.d. 25 Januari: De dijk, die vorige week gedicht is, is met hoog tü gisterenavond te omstreeks half twaalf opnieuw doorgebroken. Het water stroomt met groote snelheid in. de richting van Raamsdonk (dorp). De autoriteiten zijn reeds ter plaatse geweest. De benoodigde schuiten met zand zijn aanwezig. Een 60-tal werkloozen uit Raamsdonk is bezig het gat te dichten. Men hoopt voor het hoogwater van heddavond den dijk te hebben hersteld. Indien men hierin niet slaagt, dan verwacht men, dat de overstrooming zich uitbreidt. De omvang van de overstrooming is thans niet zoo groot als een week geleden. De kerkdienst van hedenmorgen kon gewoon doorgang vinden. Enkele straten zijn onder- geloopen. Een gehuwde 60-jarige koopman te Schild- wolde is, toen hij zonder richting aan te geven, per rijwiel den weg wilde oversteken, aangereden door een auto. Hij is bewusteloos een woning binnengedragerf en spoedig over leden. De huid verdeeld Maar de beer nog niet geschoten Een mensch weet nooit, waar z'n geluk kan liggen. Dit spreekwoord indachtig, had Jan op den feestavond van de voetbalvereeniging „Wit-Zwart" te Rotterdam een lot genomen in de tot stüving der kas georganiseerde loterij, met als hoofdprijseen piano. Stel Vóór den oorlog was Frits Winter trein machinist. Meestal reed hij op het traject Berlijn—Keulen. Toen kwam de oorlog en met dien oorlog de economische crisis. Frits kon nergens werk krijgen. Daar schoot hem eensklaps te binnen, dat h(j nog een oom in Amerika had. Hij schreef hem direct een brief. Weken duurde het, eer hy antwoord kreeg, maar hU kreeg het. Het was kort maar bevredigend. Dit laatste in zoover, dat het schrijven vergezeld ging van een flink getal bankbiljetten. Nu regelde Frits met bekwa men spoed z'n zaken en voer over den At- lantischen Oceaan naar de Vereenigde Sta ten, naar Kentucky. Hij zag echter al heel gauw in, dat ook in het land van den dollar iemand de ge braden duiven maar niet zoo in den mond vliegen. Na eenigen tijd gelukte het hem toch, ofschoon niet zonder veel moeite, een vaste betrekking als treinmachinist te krij gen en ofschoon een Duitscher, was hij na een half jaar, zoowel bij z'n collega's als bij z'n superieuren, goed gezien. Zeer bevriend was hij met z'n stoker. Beiden waren man nen, die stipt hun plicht vervulden. Daarom verzette de chef zich niet tegen hun vriend schap en gebeurde het maar zelden, dat Frits met een anderen stoker dan z'n vriend Bob reed. Bob was het type van een Noord-Ame rikaan: lang en mager, maar gespierd. Als hij geen flinke pruim tabak achter de kiezen bad, gevoelde hü zich niet op zijn gemak. Die Bob was 'emand met veel verstand. Wanneer Frits op de locomotief kwam, dan zat Bob reeds op z'n gemak op de machine en zag van tijd tot tijd op den manometer, om te zien hoeveel druk de „oude rammel kast" al had. Op zekeren avond keek Frits dan ook ver wonderd op, toen hjj bij het binnentreden van de locomotierfloods Bob dicht bij den in gang op een bank zag zitten. „Wat scheelt er aan, Bob?" vroeg hij, „is het je daarboven te heet?" „Neen, maar we hebben nog meer dan twee uren tijd; waarom zou ik me dan nu al druk maken met stoken?" „Maar man, hoe kom je er aan? Het is nu tien minuten over zeven en om acht uur drie rijden we uit de loods." „Een oogenblikje," antwoordde Bob, „het zal anders uitkomen dan je denkt. De dikke Jim heeft zich ziek gemeld en daarom krij gen wij z'n trein; negen uur vier en veertig uit de loods." „Naar Kit-Karsen?" „Ja, en terug." Men kon het Frits aanzien, dat hem dit niet beviel. „Bobby, Bobby," sprak hij, „met dit ellendige regen- en stormweer moeten we nu door die verwenschte bergen stoomen; en dat nog wel in 't donker." „We rijden over San Francisco," zoo liet Bob zich hooren; als we op de plaats onzer bestemming komen, is het inmiddels dag ge worden en stormt het niet meer." Nadat hij dit bij wijze van troost gezegd had, klom hij op den tender en begon kolen te scheppen. Frits zag op z'n horloge; negen uur acht en dertig. Nog zes minuten. De stationschef liep langzaam op het per ron heen en weer. „Wel allemachtig!" riep Bob met een die pen zucht. Hij zat op z'n bankje en schoof een geweldig stuk pruimtabak achter zijn sterke kiezen. „Wat scheelt er aan. Bobby? Is er niet genoeg? vroeg Frits. Deze vragen sloegen op Bob's tabaksvoorraad. „Ben je mal?" luidde de wedervraag; „een millioen vierhonderd duizend dollars zou niet genoeg zijn?" „Wat vertel je me daar? Ik bedoelde je pruimtabak." „En ik bedoel het geld dat hier achter ons ligt en dat we moeten vervoeren; die mooie, ronde dollars. Ze zijn voor Kit-Karsen bestemd; arbeidsloon voor den bouw van den nieuwen spoorweg. Morgen is 't Zaterdag." Frits lachte, zonder goed te begrijpen. Bobby wilde nog wat zeggen, maar het signaal van vertrek ging raar de-hoogte; machinist en stoker moesten op hun post zijn. Frits had nu tijd gehad om na te denken; ook hü dacht nu aan 't geld dat achter in den postwagen lag. Al rijdend door den donkeren nacht, gin gen vier uren voorbij. Onophoudelijk klet terde de regen tegen de kleine, ovale ruiten, waardoor Frits met gespannen aandacht byna onafgebroken keek. „Wat drommel, Bob," riep Frits, „we moe ten nu toch gauw over de groote hangbrug komen. We ziin Sheridan al voorbij. We zijn nu dicht bü den tunnel, met aan weerszü'den de rotsen." Bob stond op en ging achter Frits staan. even remmen? In dien tunnel spelen zich soms rare dingen af, en vlak achter den tun nel ligt de brug. Daar is het dikwüls ook niet pluis." „Dwaasheid, Bobby. Na de brug gaan we de hoogte in, dan rüden we van zelf lang zamer en zoo..." De verdere woorden bleven hem in de keel steken. Reeds meerdere seconden stoomde de trein door den donkeren tunnel en daar doemde eensklaps by 't licht der schijnwer pers een monsterachtig groote, zwarte ge stalte voor de blikken der ontstelde mannen op. Die gestalte gleed langs de wanden van den tunnel met dezelfde snelheid als de trein zy kreeg plotseling armen, waarmee ze werkte en dreigende gebaren maakte, alsof ze den trein tot stilstand wilde dwingen. Voor een paar seconden verdween ze nu en dan om weer in 't schelle licht der schijnwerpers haar dreigende gebaren te hervatten. „Lieve hemel!" riep Bobby. Frits' gespierde hand trok den hefboom van de rem over; de luchtkleppen vlogen open, er werd tegen- stoom gegeven. De rem knarste, een schok, en de trein stond stil. Bob sprong van de machine en Frits hem na. Hy viel over iets. stond weer op en liep verder. De regen striemde hem in 't gezicht. Nu was hy aan 't einde van den tunnel gekomen; eenige passen verder lag de brug en onder de brug gaapte de bodemlooze afgrond. Weer struikelde hij; hy hoorde het schuiven van een stuk yzer op de steenen. Hij bukte en nam een voorwerp van den grond op: een schroevendraaier. Hij keek scherp uit naar de rails en een huivering voer hem door de leden. Op de plek waar de spoorbaan de brug bereikte, waren de dwars balken en de verbindingsstukken tusschen de spoorrails met geweld verwijderd. Frits keek op en zag Bob naast zich staan. Ook op diens gelaatstrekken stond duidelyk de schrik te lezen, die zich van hem meester had gemaakt. Op dit oogenblik kwam een aantal passa giers aanloopen. Er klonken uitroepen van verbazing en ontsteltenis; hier en daar ver- wenschingen. Sommigen vroegen angstig wat er gaande was. Frits wilde een verklaring van het ge beurde geven en begon: „ja, heeren, dat is.." „Zwiig, kerel," fluisterde Bob hem in 't oor; ,.kük liever eens naar den linker schijnwer per." Frits keek op en keek in het schelle licht. Daar vloog achter het dikke glas een nachtvlinder heen en weer. Telkens als het onrustige dier krampachtig z'n vleugels heen en weer bewoog, gleed langs den wand van den tunnel een reusachtige zwarte schaduw, die dreigend en onheilspellend allerlei arm bewegingen maakte „Goddank!" sprak Bobby met een zucht: „dat stomme dier heeft ons allen gered." je voor, dat je de piano won? Z'n collega's, onder wie er ook waren, die een lot hadden spraken hem trouwens telkens moed in. Je kon nooit weten. Hij kon er niet over zwügen. In het café waar-ie dagelyks voor z'n werk moet komen was zelfs een complot ontstaan, om hem „eenige uren van aange name verpoozing" te bezorgen. Zoo geschiedde het, dat-ie door het bestuur der voetbalvereeniging werd opgebeld, dat bij hem informeerde, welk nummer hy precies in de verloting had. Mijnheer, ik heb 145, had Jan gezegd en z'n hart was merkbaar gaan kloppen. Nu, mijnheer, sprak de stem door de telefoon, mag ik u dan voorloopig feliciteeren met het geluk, dat u ten deel is gevallen. Want u bent winner van de piano. Het is nog wel niet officieel, maar u weet het ten min ste vast. Het spreekt vanzelf, dat Jan zijn geluk niet onder stoelen en banken stak; als joviaal mensch tracteerde hij op menig rondje. Den volgenden morgen werd hem weer telefonisch echter medegedeeld, dat de piano, die nu zijn eigendom was, van den dag der trekking af, op zijn rekening zou opgeborgen biyven. Ook werd hem gezegd, dat de piano handelaar, die het instrument geleverd had, dit voor f 400 van hem wilde koopen. Wat de vrienden hem allemaal afrieden, daar het een eerste klas instrument was van minstens de dubbele waarde. Neen, mynheer, ik dank u, sprak Jan door de telefoon. Ik houd de piano zelf. Als-ie u 400 waard is, dan is-ie het mij ook waard. De geheele gemeentelijke afdeeling, aldus het „Rotterdamsche Nieuwsblad" was vol van Jan's geluk. En de vreugde steeg ten top, toen een 5-tons-auto van „De Blauwe Ster" het gemeentelyk terrein opreed. Op den wagen stond een gewe'.dig gevaarte, keurig met zeil doek afgezet. De chauffeur sprong er at. vroeg den portier waar meneer De Kater zijn afdeeling had en meldde zich even later zelf op deze afdeeling. Meneer, ik breng u de piano, die u ge wonnen hebt. Ben je gek? vroeg Jan. Wat moet ik hier met die piano doen? Dat ding moet bij me thuis gebracht worden. Hoe komen ze er by het ding hier te brengenop m'n werk. Laten we allemaal gaan kijken, riepen de collega'^ en even later toog Jan, omringd van een vijftigtal vrienden, naar het terrein. De chauffeur opende de achterklep van den zwaren auto. klom op de kar, bukte zich on der 't zeil en tot groote hilariteit van de vrienden reikte hy den verbluften Jan een kinderpianotje met vijf tonen over, onder de woorden: „Assieblief, de piano. Eerste prys." Onder donderende hoera's is Jan toen weer naar zyn werk teruggeloopen, doch even later werd hij opgebeld door verschillende muziek handelaars, die hem pianomuziek offreerden. Wie hem het güntje heeft geleverd, be grijpt Jan wel eenigszins, doch veel zekerheid heeft hij er nog niet van. Later bood hem een deputatie van vrienden onder veel gespeech een stel glazen voetstuk ken voor het door hem gewonnen instrument aan, ten einde den klank meer tot zijn recht te laten komen. Op elk uur van den dag wordt Jan aan de telefoon geroepen en wordt hij met zijn bui tengewoon geluk gecomplimenteerd. Vermoe delijk staan hem nog meer verasSingen te wachten. Intusschen is de piano van „Wit-Zwart" door een ander gewonnen. Bestuurder zwaar gewond By het paseeren van de spoorlijn op een 25-tal meters van het station gelegen, is te Apeldroón de vrachtauto van den heer Dui velshof door een vrachtstoomtram, welke juist van het station was vertrokken, gegrepen en een tiental meters meegesleurd. Van onder den totaal vernielden auto werd de eigenaar, de 40-jarige Duivelshof, zwaar gewond, te voorschyn gehaald. De ongeluk kige is met zware inwendige kneuzingen en een groote hoofdwonde door het treinperso neel vervoerd naar zyn woning, die in de onmiddellyke nabyheid is gelegen. 33 Januari opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 2i Jan. F. B. Kramer, aan boord van het schip Dankbaarheid, Coolhoven, Rotterdam R. c. Mr. D. M. Paré. Cur. Mr. L. K. E. van Eijck, Rotterdam. 2i Jan. B. Kranenburg, aannemer, Rotter dam, Kaapstraat iöb. R.c. Mr. D. M. Pare, Cur. G. L. Willinge Gratama, Rotterdam. 2i Jan. Cl. C. Verhage, bouwvakarbeider. Rotterdam, Eben Haëzerstraat 43b. R.c. Mr. D. M. Paré. Cur. Mr. H. E. Boeles, Rotterdam. 21 Jan. M. M. J. van der Heijden, winke lier in dameshoeden en modeartikelen, Schiedam, Hoogstraat 56. R.c. Mr. D. M. Paré. Cur. Mr. F. Bordewijk, Schiedam. 21 Jan. G. Bijvank, vroeger handelend, onder den naam of firma ,,'t Zunneke" thans onder den naam of firma „de B° spuit", Lonneker, Rondweg 2 C- R.c. Mr. E. van Schaek Mathon. Cur. L. L. J. Dons, Enschedé. u 22 Jan. J. A. H. Aerts, winkelier, Blen R.c. Mr. van der Grinten. Cur. Mr- Muller, Venlo. a, 22 Jan. F. Lagendijk, koopman in modeartikelen, Bolsward. R.c. Mr. J- huizen. Cur. Deurwaarder G. Keikes, R. Bossinade, administra' iteuh Mr- ward. 22 Jan Drachten. R.c. Mr. U. Meihuizen. Cur. J. P. Hoogland, Leeuwarden. fl 22 Jan. K. v. d. Muur, bakker, Heerenveeu- R.c. Mr. J. Meihuizen. Cur. Mr. w» v. d. Leij, Heerenveen. .-ef 22 Jan. M. de Haan, koopman en w'n ^f. in bakkersgereedschappen, Leeuwarden, Kerkstraat 61. R.c. Mr. J. MeihuiZeD* Cur. Mr. B. Dorhout, Leeuwarden* 22 Jan. W. Kuipers, koopman en winke 1 Woudsend. R.c. Mr. J. Meihuizen. Deurwaarder D. Schroor, Sneek. Jos. Ubachs, aannemer, LemiersVaa R.c. Mr. Testa. Cur. Mr. Godfried, Maastn^ H. Linssen-Even, timmerman, Brunss R.c. Mr. Gadiot. Cur. Mr. Postma, Heer»,® 22 Tan. H. J. Brekhof, sigarenwinkj11^' Amsterdam, Middenweg 61. R.c. Mr. L- Tköne. Cur. Mr. C. J. de Bruijn K-OP" Amsterdam, Heerengracht 495. e0 22 Jan. J. F. A. Sweebroek, koopmau winkelier in manufacturen, Hilversum- Hilvertsweg 132. R.c. Mr. H. D. Feell|, Cur. Mr. H. J. Hellema, Amsterdam- zersgracht 536. f,c. 22 Jan. P. Steins, koopman in manu? turen, Industriestraat 38, Spekholzerr-®1 Kerkrade. R.c. Mr. Dr. F. de Neree Babberich. Cur. Mr. J. Stroom, Alexab Battalaan 67, Maastricht. en 22 Jan. J. H. Hoeberigs, bouwkundig® aannemer, Stein. R. c. Mr. Dr. Hustm* Cur. Mr. Ch. Evers, Wilhelminasingel Maastricht. Opgeheven wegens gebrek aan actief 21 Jan. F. B. Kramer, aan boord van schip „Dankbaarheid", Coolhaven, Eot dam, Rechtere, mr. D. M. Paré, Cur. mf- K. E. van Eijck, Rotterdam. t„ 21 Jan. B. Kranenburg, aannemer- terdam, Kaapstraat 16b. Rechtere, mf- M. Paré. Cur. mr. G. L. Willinge Grata Rotterdam. f 21 Jan. C. C. Verhage, bouwvakarbe'd Rotterdam, Heben Haëzerstraat 43b, tere. mr. D. M. Paré. Cur. mr. H. E. B°e Rotterdam. 21 Jan. M. M. J. van der Heijden, w«»K lier in dameshoeden en modeartike Schiedam, Hoogstraat 56. Rechtere, mr- M. Paré. Cur. mr. F. Bordewijk, Schied 21 Jan. G. Bijvank, vroeger handel®",^ onder den naam of firma ,,'t. Zunnek^ thans onder den naam of firma „de spuit", Lonneker, Rondweg 2 C. Rechtere, mr. E. van Schaeck Mathcn- L mr. L. L. J. Dons, Enschede. 22 Jan. J. A. H. Aerts, winkelier, Bl®r' p_ Rechtere, mr. van der Grinten. Cur. mf* Muller, Venlo. 22 Jan. F. Langedijk, koopman in heer®, modeartikelen, Bolsward. Rechtere. M*' Meihuizen. Cur. Deurwaarder G. Kel Bolsward. (e 22 Jan. R. Bossinade, administrateur- Drachten. Rechtere, mr. J. Meihuizen* mr. J. P. Hoogland, Leeuwarden. 22 Jan. K. veen. Rechtere, mr. J. Meihuizen. Cur- W, T. v. d. Leij, Heerenveen. 22 Jan. M. de Haan, koopman en V111 lier in bakkersgereedschappen, Leed'1' den, Gr. Kerkstraat 61. Rechtere. mf- Meihuizen. Cur. mr. B. Dorhout, LeeUiV den. 22 Jan. W. Kuipers, koopman en w1? - lier, Woudsend. Rechtere, mr. J. Meihui2 Cur. Deurwaarder D. Schroor, Sneek- Lemiers-Va Godfr^' v. d. Muur, bakker, H®eI^., Jos. Ubachs, aannemer, Rechtere, mr. Testa. Cur. mr. Maastricht. H. LinssenEven, timmerman, sum. Rechtere, mr. Gadiot. Cur. mr. ma, Heerlen. Opgeheven wegens gebrek aan actief 21 Jan. P. G. Kuijpers, Schiedam- 21 Jan. E. M. Steens, Schiedam- 2i Jan. C. G. H. A. Zielhorst, R°" dam. 21 Jan. J. C. Heimig, Almelo. 22 Jan. S. H. Schiffeleers, Eijgelsh°v 22 Jan. J. B. v. Galen, Venray. 22 Jan. K. Peltzer, Kerkrade. 21 Jan. P. G. Kuijpers, Schiedam» 21 Jan. E. M. Steens, Schiedam. 21 Jan. C. G. H. A. Zielhorst, Rottere 21 Jan. J. C. Heimig, Almelo. 22 Jan. S. H. Schiffeleers, Eijgelshove®* 22 Jan. J. B. v. Galen, Venray. K. Peltzer, Kerkrade. 21 Jan. C. J. Klijn, Utrecht. 21 Jan. J. de Balbiaan, Amsterdam» 21 Jan. G. van Oort, Utrecht. m Vernietigd door Gerechtshof Amsterda 14 Tan. T. Liefting, Eemond-Bmnen. rdafö' 151. Wim, angstig, zette het op een loopen En de man hem achterna, Zag eerst niet de spelende jongens, Doch hy merkte het weldra. Hy struikelde over de knapen, Ernstig verdiept in hun spel. De jongens zetten verschrikt een keel op, Hun geschreeuw klonk hard en schel. 152. Pim's moeder was er goed afgekomen Al was ze niet op haar gemak. Ze was voor op de machine geslingerd Met een stevigen, fermen smak Zij schreeuwde, kermde wanhopig, Al was er thans geen gevaar. De machinist hoorde haar gillen, Dacht, wat doet die stoomfluit raar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8