f250.- KUKUIT! Franken's m f 750.- f125.- f50.- f40.- ACCIJNSVERHOGING Fa. Th. G. C. H00IJ I GEZAG GEVRAAGD! Broodfabrieken BUREAUX N ASS AULA AM 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN i 1 WOENSDAG 28 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17677 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL G.-G. allereerst te moeten eischen, dat De overval te Nieuwe Niedorp Een belooning uitgeloofd Uitvaart Anna Pawlowa Strafbaarstelling van Godslastering Minister Deckers in Tunis De tooneel-crisis te Amsterdam Frederik van Éeden De dijkdoorbraak te Meijel Inbraak op klaarlichten dag Een jongen aangereden Offerblok gelicht T reinontspof ing bij Angouleme Vermoedelijk boos opzet Aanslag te Zurich Op den Italiaanschen consul- generaal Gandhi, de machtige Auditorium van 200.000 menschen VOORNAAMSTE cTflEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LOOPT U MOEILIJK? Telegrafisch Weerbericht Poincaré weer ernstiger ziek Wederom ernstige onlusten te Madrid HooSstwaarsch ijn lijk OP t FEBR. a.s. Koopt Uw dranken daarom nog deze week bij Tel. 13676-12U33 - Winkels: KI. Houtstr. 57 h. G. 0. Gr: Atjehstraat 24 (Kaarlem-N.) Esschilderstraat 10 II I V Telefoon No. 13866 (drle Ujncu) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Q Dffl0 *e«ea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUila"" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *11 anderen vinger. Onze regeering staat in deze dager Voor een hoogst belangrijke en hoogst Verantwoordelijke benoeming: In October van dit jaar toch zal Jhr. £>e Graeff gedurende den gebruikelijker termijn van vijf jaren Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië ge weest zijn en zal een nieuwe „Onder koning" den Oost-Indischen troon be stijgen. Op wien zal de regeering hare keuze bepalen, of liever: welke eigenschappen Zal de hoogwaardigheidsbekleeder be zitten, die door de regeering op een zoo allarvoornaamsten post geplaatst wordt? Wij stellen de vraag en wij duize len bij de gedachte aan de millioenen en millioenen menschen, wier levensbe langen, geestelijk, cultureel en mate rieel, verband houden met het antwoord, dat op die vraag volgen zal. Vooral in deze jaren, nu door onver antwoordelijk gedrijf van min of meer fevolutionnaire zijde ontevredenheid en onrust gewekt worden in de harten van Vele onevenwichtige inlanders en nu hier en daar inlandsche leiders, terecht of ten onrechte, meenen, dat zij lang zamerhand wel in staat geraken om de Uitoefening van het Nederlandsch gezag ih Indië geheel of gedeeltelijk (in ieder geval: méér dan voorheen) over te nemen. Worden in den Gouverneur-Generaal kwaliteiten gevorderd, welke heel bijzon dere moeilijkheden moeten kunnen overwinnen. Van liberale zijde is men er al heel gauw ontij dig-gauw! bij geweest om ten aanzien van den te benoemen G.-g. in een bepaalde richting, zelfs m de richting van een bepaalden persoon te wijzen: in de eerste plaats (zoo schreef het ..Handelsblad" b.v. reeds op 21 October van het vorig jaar) mogen wij verlan gen, dat de nieuwe figuur uitsluitend toet het oog op Indië's belang wordt be noemd, zonder dat er wordt gelet op Bioederlandsch-politieke partijbegeerten en eveneens zonder ook maar in 't minst rekening te houden met familie- of Vriendenrelaties van invloedrijke perso nen allemaal verlangens, waarmede wjj heel wél kunnen instemmen. Maar dan liet het „Handelsblad" erop volgen: „Ten tweede moge er een rustige, vaste en waardige, niet roerige figuur worden benoemd. En geen man van uitersten. Geen ethische Prinzipienreitei maar ook geen conservatieve die-hard. Iemand die, zonder te veel bagage van vooropgezette denkbeelden, goed weet te onderscheiden wat er, in de ontwikkelings- verschhnselen van Indië, echt is, van bin- nen-uit komt, en wat er kunstmatig in is, van buiten-af (vooral van het Westen uit) geïmporteerd. Het laatste were hi) on verbiddelijk. desnoods met ijzeren hand, maar het eerste lelde hij met welwillend heid en hij moge daarbij niet opzien tegen het veranderen, desnoods, van bestaande formules ook al zouden ze een nóg zoo eerbiedwaardig verleden hebben. Maar dit geschiede rustig en geleidelijk." Voorts eischté het blad Iemand, die Indië kent iemand, die niet te zeer ervan vervreemd is door te lange afwezig heid en die het niet uitsluitend of hoofd zakelijk door het leven op de Gouver- hements-kantoren of -instellingen te Weltevreden, Buitenzorg of Bandoeng heeft leeren kennen. Verder: „Geen diplomaten meer en geen oud-Indisch gasten", en ten slotte óók nog het verlangen, „dat de nieuwe G.-G. een nationaal voelend man zal zijn." Het blad beweerde, geen namen te billen noemen, maar blijkbaar bevreesd, dat al zijn aanduidingen nog niet dui delijk genoeg zouden zijn, schreef de re dactie 't volgend slot aan haar artikel: „Zou het zoo heel moeilijk zijn om zulk een man te vinden? Jaals men begint met zich te laten kluisteren door conside raties van vriendendiensten of van partij politiek. Maar als men zich daarvan los maakt, dan is de rechte man toch zeker wel te vinden. Men moge er daarbij aan denken, dat zulk een man ook wel eens in Indië kan aanwezig zijn. Wij meenen zelfs wel iemand te weten (om de in den aanvang genoemde reden noemen wij geen namen) die aan al onze desiderata zou voldoep." Men behoeft niet helderziend te zijn om op te merken, hoezeer het liberale orgaan juist het tegenovergestelde be proefde van wat het zeide te beproeven: het wilde ijveren voor een benoeming uitsluitend met het oog op Indië's be lang, maar het schakelde achtereenvol gens zooveel personen en richtingen uit. dat de keuze steeds beperkter werd, om ten slotte heel duidelijk te wijzen in de richting vaneen eigen favoriet! Neen, op zulk een eng enpartijdig standpunt mag men zich niet stellen, Wanneer men in Indië den in alle op zichten besten G.-G. benoemd wenscht te zien. In dit geval moet men zich afvragen, Wie als G.-G. alle belangen, zoowel van Indië als van het moederland, naar Dienschelijke berekening het best zal kunnen behartigen. En dan meenen wij van den nieuwen hij een man zal zijn, die zonder ook maar in 't minst onrechtvaardig te worden het gezag in Nederlandsch- Indië zal hoog houden, zóó als het in deze troebele tijden vereischt wordt. Natuurlijk eischen ook wij, dat de nieuwe G.-G. in alle opzichten voor zijn taak berekend zal zijn: dat hij Indië kent f1 aanvoelt, dat hij weet, wat Indië in ekonomisch en ander opzicht behoeft, dat hij met takt weet te regeeren, enz enz. Maar zijn allereerste en allervoor naamste taak zal zijn: de handhaving en de bevestiging van het gezag in Indië- zonder dat gezag toch kan hij met ove rigens de beste kwaliteiten in Indië niets bereiken. Dat vergt de bijzondere zorg van een bijzonder man. De nieuwe G.-G. toch zal, méér dan één van zijn voorgangers, komen te staan voor de zware taak, de inlanders die voor 'n deel door allerlei duistere elementen tot ontevredenheid en verzet worden geprikkeld, zóó te regeeren, dat niet alleen het wettig gezag gehand haafd blijft, doch dat bovendien ook eer. steeds betere verstandhouding tusschen overzee en moederland geschapen wordt. En die taak is des te zwaarder, nu hij zich voortdurend in den rug bedreigd weet door zekere partijen in het moe derland, die met Indische ontevredenen en opstandigen gemeene zaak maken en tot hun en aller ellende in de ure des gevaars niet de geesten zullen kunnen bedwingen, welke zij door hun onverant woordelijke agitatie zelf hebben opge roepen. Hoe weinig beseft men in die kringen, welke innige staatsbanden Indië en Ne derland rechtens nog steeds verbinden. En hoevele goedmoedigen onder ons, die heusch niet revolutionnair willen zijn, denken zich het verband tusschen Indië en Nederland in hun onnaden kendheid al te losjes. Wij moeten ons den staatkundigen toestand scherp realiseeren: Indië en Nederland, Nederland en Indië zijn één; het Nederlandsch gezag is in Indië even wettig als op het Plein in Den Haag; het Nederlandsch bestuur heeft zoowel hier als in Indië hetzelfde doel: de geestelijke, de cultureele en de materieele welvaart van het volk. Van het volk in zijn geheel: zoowél overzee als in het moederland. Zoo nauw en zoo wettig als beide territoria met elkander verbonden zijn, kunnen en mogen zij zich niet ten doel stellen, van elkander los te komen; wél mag en moet het moederland ernaar streven, de Indische volken op te stuwen tot hoogere ontwikkeling en deze rijp te maken tot een zelfbestuur in den besten zin van het woord. Maar zoo eischt het ook ons Staats- program „onder handhaving der Nederlandsche leiding." Het ideaal ware, dat eenmaal iedere Indiër voor iederen Nederlander eenzelfde sympathie zou gevoelen als iedere Nederlander voor iederen Indiër, en dat beiden daarvan blijk zouden geven door innige geeste lijke, cultureele en ekonomische samen werking. Dat ideaal zal nooit bereikt worden: daartoe zijn de Indiërs te oostersch, en wij te westersch; daartoe zijn zij te bruin, en wij te blank. Maar juist daarom zij en blijve ons streven gericht op een zoo sterk moge lijk zelfbestuur in Indië, of (om met ons Staatsprogram te spreken) op „Voortge zette voorbereiding van staatkundige zelfstandigheid binnen het Rijksver band van de deelen des Rijks buiten Europa, onder handhaving der Neder landsche leiding." Idealen worden nu eenmaal nooit be reikt, maar tot aller welzijn kan en moet toch steeds in de richting van het ideaal gestuurd worden. Zoo is het ook met het Nederlandsch- Indisch ideaal. Er kan en moet een schoone geeste lijke, cultureele en materieele harmonie ontstaan tusschen overzee en moeder land, maar daartoe is een sterk, centraal gezag onontbeerlijk. En het is dit gezag, dat de nieuwe G.-G. in sterkere mate, dan in den laat- sten tijd geschiedde, in Indië zal moeten doen gelden. Natuurlijk met inachtne ming van alle humaniteit tegenover ieder mensch. Er wordt gezag gevraagd. En dat niet alleen in het belang van de Nederlanders, hier en in Indië, die belang hebben bij een sterk Neder landsch bewind in den Archipel (hun aantal is legio!), maar ook in het belang van den inlander zelf, die vooralsnog sterk behoefte heeft aan gezag, waar hij tegenaan leunen kan en zonder 't weik hij in een „socialen" chaos verloren zal gaan. Indien ten minste niet na veel pijnlijke en doodende schokken een vreemd bewind van de verwarring ge bruik zal maken om het Nederlandsch gezag te vervangen en den inlander met één slag oneindig vér van het door Nederland beoogde doel te verwijderen Een sterk gezag in Indië is in aller belang. I De „ethische" praktisch de zwakke richting i§ mislukt, Er wordt gezag gevraagd! En bij het stellen van dezen eisch denken wij niet aan partij-politieke ver langens en nog minder aan onder-onsjes van regentenfamilies. Wij stellen geen richtingen en geen personen op den voorgrond in tegen stelling met wat het liberale „Handels blad" zich veroorloofde. Net eenigste, dat wij, als Katholieken, eischen, is, dat de nieuwe G.-G. het Indisch Regeeringsreglement inzake de Katholieke missie even soepel (of liever: nog soepeler) zal toepassen, als (dan) tot op heden geschiedde. De burgemeester van de gemeente Nicuwe- Niedorp looft een bedrag van f 1000 uit aan hem of haar, die aanwijzingen geeft aan gaande de daders van den overval op den kassier der Boerenleenbank te Nieuwe- Niedorp in den nacht van 23 op 24 Januari, welke tot gevolg zullen hebben, het geheel of gedeeltelijk tot klaarheid brengen van het gepleegde feit. Bij gedeeltelijke klaarheid stelt de burgemeester het dan uit te keeren bedrag vast. Op treffende en plechtige wijze heeft gis termiddag, zooals reeds in het kort gemeld, de uitvaart plaats gehad van Anna Pawlowa, de beroemde danseres, die te 's-Gravenhage is overleden. Om 3 uur hadden zich vele vrienden, le den van het ballet en anderen, in de rouw kamer in het Roomsch-Katholieke Zieken huis verzameld. Onder hen waren de impressario's Ernst Kraus en Van Riemsdijk en de oud-consul- generaal van Rusland, Peterson. Een schat van bloemen en kransen lag tegen de katafalk aan, waarop de metalen kist met het stoffelijk hulsel geplaatst was. De aanwezigen waren allen zeer onder den indruk; een der leden van het ballet was door aandoening zóó overstelpt, dat zij op den grond viel en eenige oogenblikken bui ten bewustzijn was. De dienst werd geleid door den Russischen aartspriester Rosanoff en duurde ongeveer een kwartier. Door de impressario's van de danseres, Le- witoff, Krauss, Van Riemsdijk en enkele leden van het gezelschap," werd de kist vervolgens uit de rouwkamer gedragen. Nadat de kist in een foudraal geplaatst was en in den lijkauto gezet, werden de bloe men in een afzonderlijken auto geladen. De leden van het ballet volgden den lijk auto. In de omgeving van het ziekenhuis was zeer veel publiek op de been; de politie zorgde voor een strenge afzetting, waardoor alles een geregeld verloop had. Langzaam begaf zich de droeve stoet naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Ook daar was zeer veel publiek. De stoet hield een oogenblik halt en Jo- han Strauss trad naar voren om een grooten krans op de' kist te leggen. Dr Meihuizen legr'e eveneens bloemen neer en ten slotte nog een dame. Daarop zette de stoet zich weer in bewe ging. De heer Lewitoff en enkele anderen, die de reis naar Londen zouden meemaken, gin gen per auto; de overigen keerden terug. De tocht naar Rotterdam werd vervolgens aanvaard. Aan boord van de Batavier II Gisterenavond is het stoffelijk overschot van Anna Pawlowa te Rotterdam aan boord gebracht van het s.s. „Batavier II" Te half 6 uur arriveerden van uit Den Haag twee auto's aan de Boompjes, de lijk auto met het stoffelijk overschot en een an deren auto, waarin diverse kransen lagen. De kist werd geplaatst in het achterschip. Er was geen gevolg bij de overbrenging. Op weg haar de boot werd gereden langs het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan den Schiedamschesingel, waar een oogenblik stil werd gehouden om een krans op de kist te leggen. Een motie van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden De Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland heeft de volgende motie ter ken nis gebracht van den minister van Justitie en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal „Het bestuur van de Federatie R.K. Vrou wenbonden in Nederland (met de aangeslo ten Vereenigingen ruim 50.000 leden tellend), vergaderd te Utrecht, den 13en Januari 1931: gezien: het satanische artikel van De Tri bune, getiteld Weg met het Kerstfeest; overwegende: het grof beleedigende en diepgrievende hiervan voor de verhevens1:? gevoelens eener Christelijke natie; spreekt als zijn meening uit: dat onze wetgeving dringend aanvulling behoeft door het strafbaar stellen van Godslastering en van een, door haar kwetsenden vorm, on duldbare wijze van meeningsuiting; besluit: deze motie ter kennis te brengen van Zijne Excellentie den Minister van Justitie, van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Pers". Een Havas-telegram meldt, dat de resi dent van Tunis, generaal Manceron, een diner heeft gegeven ter eere van minister Deckers, voordat deze naar het zuiden van Tunis vertrok. De Nederlandsche minister bood aan boord van den torpedobootjager „Witte de With" een lunch aan ter eere van generaal Manceron, waarbij ook ver schillende vooraanstaande personen uit de Fransche kolonie aanzaten. Een voorstel van den wethouder De Amsterdamsche wethouder voor de Kunstzaken, de heer Ed. Polak, heeft thans een voorstel betreffende de samenwerking van Amst. Tooneel en Kon. Ver. ontworpen. Dit voorstel houdt in, dat de contracten van het Amsterdamsch Tooneel tot Augus tus aanstaande zullen overgaan aan de Koninklijke Vereeniging. Hierbij zullen gel den de door de Kon. Ver. gestelde voor waarden, gepubliceerd in ons blad van gis teren. Mochten zich daarbij moeilijkheden be treffende de samenwerking voordoen, dan zullen deze geschillen onderworpen worden aan de arbitrage van den wethouder. In den tusschentijd zal een commissie worden gevormd uit drie leden van elk dei- beide gezelschappen met den wethouder als voorzitter, welke commissie zal trachten een grondslag te vinden voor een gezelschap, dat commercieel behoorlijk kan bestaan en waarvan artistiek bevredigende resultaten kunnen worden verwacht. In een nieuw stadium gekomen. Naar wij vernemen heeft in de vergade ring van de leden van het Amsterdamsch Tooneèl, in welke vergadering het voorstel van den Wethouder voor de Kunstzaken betreffende de samenwerking van Amster damsch Tooneel en Koninklijke Vereeniging besproken is, Mr. J. de Vrieze als particulier adviseur van den heer Verkade pogingen aangewend, de leden van het gezelschap er toe te bewegen alsnog achter den heer Ver kade te blijven staan en zoo het Amster damsch Tooneel in stand te houden. De heer De Vrieze wees in zijn betoog op den persoon van den heer Verkade en op de positie, welke hij als tooneelleider in neemt. Deze pogingen van den heer De Vrieze hebben, naar wij verder vernemen, aanleiding gegeven tot verwarrende discus sies, zoodat talrijke leden, die waarschijn lijk voor het voorstel van den Wethouder zouden hebben gestemd, hun definitief be sluit opschortten. De vergadering zal heden worden voort gezet. Frederlk van Eeden, wiens toestand nog voortdurende verpleging eischt, ontvangt zeer veel blijken van belangstelling; vooral van jonge meisjes, die in hartelijke brieven aan haar waardeering voor zijn werk en aan haar hoop op zijn spoedig herstel uiting geven. Ook uit het buitenland, zelfs uit Amerika, ontvangt hij brieven. Het is den patiënt niet mogelijk, ze te beantwoorden. Voor zoover zijn toestand het toelaat, leest men hem nu en dan de brieven voor. Nog drie huizen ontruimd Dinsdagavond was men bezig met het leg gen van een dam in de Noordervaart op 100 Meter van de plaats, waar de dijk is bezwe ken. Aanvankelijk was men van plan dezen dam te leggen in het Deurnesche Kanaal, doch hiervan heeft men afgezien. Om tien uur gisteravond dacht men de werkzaam heden te hebben beëindigd. In den loop van gisteren moest nog een drietal huizen, die 1 meter onder water stonden, door de bewoners worden ontruimd, de snelheid van de stroo ming van het water is inmiddels sterk ver minderd. Bij de griffie van een Kantongerecht Eergisteren is op klaarlichten dag een brutale inbraak gepleegd bij de Griffie van het Kantongerecht, aan de Weteringschans te Amsterdam. Men zou geneigd zijn te veronderstellen, dat elementen, die een kraak op het gewe ten of op het oog hebben, de omgeving van het Huis van Bewaring schuwen. In de prac- tijk blijkt dit echter niet altijd het geval te zijn en er zijn zelfs inbrekers, die uit bra- vourzucht bij voorkeur hun slag slaan op de plekken, waar het voor hen het gevaar lijkst is. Een feit is overigens, dat op de plaatsen, waar vrouwe Justitia zetelt, de waakzaam heid onzer ordebewaarders minder scherp is. Een inbraak als deze zou anders zeker on mogelijk zijn geweest. De Inbreker heeft zich langs het gebouw van de Griffie begeven naar de fietsenbergplaats, aan de achter zijde van het huis. De deur ervan is met verschillende sloten, benevens een klink aan de binnenzijde gegrendeld. De inbreker heeft echter op zijn dooie gp- mak al deze sloten geforceerd. Daarop heeft hij met dezelfde koelbloedigheid de mooiste en best-onderhouden fiets uitgezocht. Ook hier zat een slot op, doch dat heeft hij et allerwaarschijnlijkst op de een of andere wijze af weten te halen. Ten slotte is hij rustig peddelend de straat opgereden. Niemand is het opgevallen. De diefstal is het eerst ontdekt, toen het personeel 's middags het hok opengebroken vond. En gedood Gisterenmorgen is bij het station te Nieu- werkerk aan den IJssel de 15-jarige Kool mees, die zich daar met een handwagen met sinaasaappelen bevond, door een vrachtauto aangereden. De jongen kreeg zoo zware kwetsuren, dat hij kort na de aanrijding aan de bekomen verwondingen is overleden. In de St. Jozefkerk te Maastricht hebben Maandagmorgen onbekenden een offerblok gelicht en den inhoud gestolen. Neem melkbrood van Franken Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Adv. De sneltrein Bordeaux—Parijs is gister morgen om kwart voor vieren bij Angou- lème ontspoord. De locomotief, de tender en twee bagagewagens derailleerden niet, maar het eerste personenrijtuig ontspoorde. Slechts een reiziger kreeg kneuzingen. Blijkens de eerste resultaten van het on derzoek waren de buitenste rails losge schroefd. Toen de trein er over heen reed, werden de rails verbogen. Onder dezelfde omstandigheden had twee jaar geleden, niet ver van daar, een derge lijke aanslag plaats. Een N.T.A.-bericht meldt, dat vier reizi gers en drie postbeambten licht gewond werden. Inderdaad een aanslag Bij 't onderzoek inzake het spoorwegonge luk bij Angouleme, in de nabijheid van Mouthiers, zou zijn gebleken, dat de ontspo ring inderdaad aan een aanslag moet wor den toegeschreven. De daders hebben de schroeven en verbindingsstukken op tien plaatsen volkomen verwijderd of losge maakt. De daarbij gebruikte werktuigen zouden op het station van Mouthiers zijn gestolen. Het treinverkeer is op de plaats van het ongeluk stopgezet met het oog op herstel werkzaamheden. Gisteren werd in het gebouw van het Italiaansche consulaat-generaal te Zürich een aanslag op den consul-generaal Bianchi gedaan. Een onbekende schoot den consul- generaal in de borst. In ernstigen toestand moest hij naar het ziekenhuis worden over gebracht. Vermoedelijk heeft men te doen met een wraakneming van een anti-fascist, wien vernieuwing van zijn paspoort geweigerd was. Bij geruchte wordt vernomen, dat na den aanslag op den consul-generaal zich op het Italiaansche consulaat een hevige scene af speelde, waarbij de dader zich heftig ver weerde en ook de Italiaansche vice-consul verwondingen heeft opgeloopen. Tenslotte kon de dader overweldigd wor den en ter beschikking van de politie wor den gesteld. Omtrent den aanslag op den Italiaan schen consul-generaal te Zürich, wordt nog vernomen, dat de dader de in 1898 nabij Triënt geboren metselaar Rino Bassi is. Hij had den wereldoorlog aan de zijde van Oostenrijk medegemaakt, een onge neeslijke ziekte opgeloopen en zich her haaldelijk bij het consulaat vervoegd om een schadeloosstelling. Toen hem werd medegedeeld, dat hem die niet kon worden verleend, aangezien zijn ziekte niets met den oorlog te maken had, verlangde hij een ondersteuning van 100 francs. Toen de con sul-generaal hem het afwijzend antwoord van zijn regeering voorlas, ontstak Bassi in woede, trok een revolver en vuurde die af. Het eerste schot drong den consul-generaal in den buik en het tweede ging hem door een der handen en vervolgens in de longen. Bassi trachtte te vluchten, doch kon op straat met behulp van voorbijgangers wor den vastgehouden, nadat hij eerst nog twee consulaire ambtenaren had neergeslagen. De consul-generaal werd in het zieken huis geopereerd. Zijn toestand is zorgwek kend. Gisteravond zou Gandhi voor het eerst na zijn in vrijheid stelling te Bombay een groote openbare redevoering houden. De belangstelling hiervoor was zoo groot, dat reeds een uur voor Gandhi's verschijning op de Maidan-esplanade ruim 200.000 men schen waren samengestroomd. Het duurde meer dan een uur, alvorens Gandhi het spreekgestoelte kon bereiken. Het gedrang was zoo hevig, dat 31 perso nen werden gewond, waarvan een vrouw zoo ernstig, dat zij, na opneming in een ziekenhuis, aan de gevolgen overleed. In een interview heeft Gandhi verklaard, dat pas te Allahabad zal worden beslist, welke houding het congres ten opzichte van de ontwerp-constitutie zal aannemen. Gandhi zag echter geen enkele reden, waar om het onwettig maken van zout zou moe ten worden gestaakt, zoolang de onrecht vaardige zoutbelasting zou blijven bestaan. Hij geloofde ook, dat het mogelijk was, dat het posten zou moeten worden voortgezet. Een voorstel van wethouder Polak tot op lossing van de tooneelcrisis te Amsterdam. (blz. 1, 1ste blad) De daders van den roofoverval te Echt niet gearresteerd? (blz. 3, 1ste blad) De overbrenging van het stoffelijk over schot van Anna Pawlowa. (blz. 1, 1ste blad) Le neer Clausing contra den Typografen bond; pleidooien voor de Amsterdamsche rechtbank. (blz. 2, 3de blad) Het Ministerie en de stennverleening voor de verplaatsing van arbeiders. (blz. 2, 3de blad) Huldiging nagedachtenis baron van Voorst tot Voorst door Regeering en Eerste Kamer. (blz. 2, 3de blad) De sneltrein BordeauxParijs bij Angou- lème, vermoedelijk door boos opzet, ont spoord. (blz. 1, 1ste blad) Gandhi wil het zoutwinnen niet staken. (blz. 1, 3de blad) Aanslag op Italiaansch consul-generaal te Zürich (blz. 1, 1ste blad) Hongarije wil uit de ontwapenings-confe- rentie treden. (blz. 1, 3de blad) Geen leening ter leniging van de werk loosheid in Engeland. (blz. 1, 3de blad) De Zweedsche vlieger Lundborg, die inder tijd Nobile redde, is met zijn toestel geval len en gedood. (blz. 2. 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit. Licht op De lantaarn-s moeten morgen worden opgestoken om 5.08 uur. koop dan een paar steunscb oenen bij PRESBURG. Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! Hoogste barometerstand 771.9 te La Co- runa. Laagste barometerstand: 748.7 te Shields. Verwachting: Matige tot krachtigen Zuid westelijke tot Westelijken wind, betrokken of zwaarbewolkt, tijdelijk opklarend, later opnieuw regen, aanvankelijk zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt heden te 9 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! In den afgeloopen nacht verspreidde zich het gerucht, dat de gezondheidstoestand van oud-president en minister-president Poinca ré wederom was verergerd. Te Madrid is het wederom tot ernstige studenten-onlusten gekomen. Ook te Sevilla kwam het tot ernstige incidenten tusschen katholieke studenten en leden van de stu- dentenvereeniging. Te Granada was ook een protestbeweging onder de studenten ontstaan, doch de rector van de universiteit wist de studenten tevre den te stellen. Sedert gisteren heeft de politie te Madrid bijzondere maatregelen getroffen. Vanaf 7 uur surveilleerden politie-patrouilles te voet en te paard door de straten, terwijl reserve» gereed werden gehouden. Naar verluidt, vreest men uitbarsting van de studentenon lusten. I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1