f250.- N FEIT F r ankesi's 3009.- f 750.- f125.- f50.- f40. Het hollandsche arbeidersmeisje Nu, Dilemma Broodfabrieken hmm dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 29 JANUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17678 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL UIT DE FABRIEK, EN IN HET HUISGEZIN! e werkkrachten, enkel en alleen. GELUKKIGE MAATREGEL Volkomen juist De Postvluchten op Indie Passagiersverkeer ingevoerd De kleine oorlogsvloot in Mexico De Tribune in de Openbare Leeszaal Ligt nog niet ter lezing Debat over Belgie's verdediging Verklaringen van minister De Broqueville Voor f 120.000 narcotica geconfis- keerd Het storten van Haarlemsch vuil in het Braassemermeer Door Ged. Staten van Zuid- Holland afgewezen Italiaansche redders onder een lawine bedolven 21 dooden Hevige aardbeving in Albanië VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Stormwaarschuwingsdienst Aftreden der Spaansche regeering 8 Februari een belangrijke dag? Bedrijfsuitkomsten van Krupp BUREAUX NA8SAULAAN 49 To'efoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. He abonné's on dit bTad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Da „Volkskrant" is er niet over te i sPreken, dat wij den ministerieelen Maatregel geen werkloozensteun aan ^rouwen goedkeuren. Het blad noemt de veronderstelling, flat vrouwen niet werkloos behoeven te „lichtelijk naïef"; „als argument ^°or 'n politiek van loondruk met be- rekking tot huisarbeid kan zulks mis- ^hien opgeld doen," maar: „Wanneer de meisjes zich by honderden Zullen gaan aanbieden zal het met die behoorlijk betaalde" betrekkingen gauw gedaan zijn en ontneemt men vele arbei dersgezinnen opnieuw een steun, dien z'J bezitten, want 't is toch niet tegen te spreken, dat meisjes al heel gauw geneigd ZÜn „iets aan het huishouden te doen". Het blijft voor ernstige betwisting vat baar dat alle arbeiderseimsjes, die m. fabrieksarbeid verrichten aan huisarbeid kunnen geholpen worden." Het blad spot, dat wij meisjes met '«ze vorming promoveeren tot juffrou- ^eri van gezelschap, kindermeisjes, kin derjuffrouwen, gouvernantes, enz., en 'kt wij blijkbaar alléén maar kennen ■^nietjes hoe armoedig ook! op kantoren en in winkels." Wij moesten toch weten aldus de •Wolkskrant" „dat er streken zyn waar in dezelfde industrie door duizenden meisjes arbeid ^ordt verricht en het geheele gezin: vader, Zoons en dochters, in dezelfde Industrie Werkzaam zijn; de textielindustrie, de Tabaksindustrie, enz. Als die gezinnen van nijvere menschen door de crisis worden Sedupeerd, is 't dan verdedigbaar die eet- Srage magen te laten mee-teren op 'n sobere uitkeering die men aan het gezins hoofd verstrekt? Hoe zullen de werkgevers er over denken hit bedoelde centra, dat de minister de •heisjes nu prest door hen van allen steun uit te sluiten by honderden hun Industriegebied te verlaten. Zijn aan dien uittocht naar „de groote stad" voor zeer velen geen geweldige nioreele gevaren verbonden; lang niet elk meisje kan men in den vreemde sturen. En dan praten we nog niet eens van het volmaakt onbegrijpelijke, dat de mi nister niet eens onderscheid heeft gemaakt tusschen het meisje dat in een gezin waar behoorlijk verdiend wordt „voor zich zelf kan zorgen", zooals dat heet, en het Jnsisje mede-kostwinster en uitsluitend- kost winst sr. Het arbeidende meisje-kost- Winster wordt niet geholpen door den biinister, het wordt verwezen naar „armen zorg" ofwel het kan op den vreemde den °uden, zieken vader of moeder misschien hog met broertjes of zusjes voor wie men voor de crisis een boterham verdiend", e«n paar vetts guldens overmaken en hen verder verwyzen naar „armenzorg". meerdere redenen verbaast ons «Ze tegenspraak in de „Volkskrant": et blad toont, dat het ons artikel °°r zoover het dit zelf citeert niet °ed gelezen heeft en bovendien neemt slechts een gedéélte van ons artikel j aanmerking bij zijn beschouwing; hlst dat gedeelte, waarin wij het bewijs ^verden voor de juistheid van onze be dring dat vrouwen en meisjes niet erkloos behoeven te zijn wordt eHeel buiten beschouwing gelaten. Waar haalt de redactie de wetenschap ^hdaan, dat wij de „meisjes met deze v°rthing" (fabrieksarbeidsters) promo- efen tot juffrouwen van gezelschap, hdermeisjes, kinderjuffrouwen, gou- 6rhantes, enz. Wij schreven juist: '.Voor vrouwen en meisjes van vrywel «deren stand en leeftyd en ontwikkeling er behoorlijk betaalde huishoudelijke '«trekkingen te krijgen; we kennen nood- Ipen, werksters, meisjes voor heele en r*'ye dagen, dienstboden voor dag er. acht, hulpen In de huishouding, juffrou- *eh, van gezelschap, kindermeisjes en "Juffrouwen, gouvernantes, enz., enz." 5 Wij hebben dus wel degelijk ondet- heicj gemaakt, en er was dan ook aal geen aanleiding om het spottend Ij °r te stellen, alsof wij fabrieksmeisjes °ok gouvernantes wilden laten wor- ï>it grapje zij onzen collega echter gegund. rSer is het intusschen, dat hij niet k het minst rekening hield met onze 'ijsvoerlng: dat vrouwen en meisjes n 'ehoudens misschien een hoogst zeld - k We uitzondering niet werkloos be- ^Ven te z«n. q ah alles wat wy schreven over de (jj Wvezigheid in Holland van Duitsche t bstboden en de nog steeds vóórtdu- he invasie heeft hij niet de minste hie genomen, q ha<j hy onze argumenten laten gel- Vf han zou hij de veronderstelling, dat q uTven over 't algemeen niet werkloos ^Jk°eVen zhn' niet zoo maar „lichte- lijj haïef" genoemd hebben en dan had daarin minder fair! ook geen iq^brnent voor 'n politiek van loondruk qa betrekking tot huisarbeid" kunnen Ruiden. onze collega wel, hoeveel duizen- Maai *->uitsche meisjes in Holland de innemen van Hollandsche vrou- doordat de Hollandsche meisjes liever in fabrieken, winkels en kantoren gaan werken dan in de huishouding? Het secretariaat der Verein für Deutsch-sprechende Katholiken te Am sterdam deelde ons mede, dat er alleen in Amsterdam ongeveer10.000 Duitsche dienstboden in betrekking zyn! In Haarlem en omstreken taxeert men het aantal op ongeveer 4000. Ook in Den Haag loopt het aantal In de duizenden. En in andere streken des lands is her navenant, al zijn er dan bijzondere cen tra aan te wijzen. Zoolang er nu nog zooveel duizenden Duitsche vrouwelijke werkkrachten in ons land betrekkingen waarnemen, welke door Hollandsche vrouwen en meisjes vervuld (hadden) kunnen wor den, kan en mag men niet beweren, dat Hollandsche vrouwen en meisjes geen betrekking kunnen krijgen, en zóó lang kan men dengene, die bovenstaan de feiten als juist aanvaardt, ook niet verdenken van de booze bedoeling, loon druk te willen beproeven. De Hollandsche huismoeders nemen niet bij voorkeur Duitsch personeel neen, zij nemen daarmede genoegen, omdat de Hollandsche meisjes voor huishoudelyk werk bedanken. En nu zegge men niet, dat de markt overvoerd is: ook thans komen voortdurend nog Duitsche meisjes over de grens ook thans nog zyn er geen of bijna geen Hollandsche dienstboden te krijgen. Nu wyst de „Volkskrant" in het bij- zonder op zekere industriegebieden, „waar in dezelfde industrie door dui zenden meisjes arbeid wordt verricht en het heele gezin: vader, zoons en doch ters, in dezelfde industrie werkzaam zyn" maar zie, dat zyn nu juist de wantoestanden: zulke dochters, die vader en broers hebben om den gezins- kost te verdienen, hooren in de fabriek niet thuis, en het verwondert ons lich- teiyk, dat de „Volkskrant" dergelijke wantoestanden nog min of meer éért door te spreken van „gezinnen van ny - vere menschen". O. i. zyn dit gezinnen, welke alles op alles zetten en héél hun toekomst wagen aan één onderneming, althans aan één industrie, omzooveel moge lijk geld te verdienen, waarvan de doch ters dan ook zooveel mogelijk voor zichzelf besteden aan luxe en vermaak: deze dochters hadden, voorzoover rij thuis niet noodig waren, tydig in een huishoudelyke betrekking moeten gaan; voor haar opvoeding ware dit veel betor geweest, en in krisistijden ware het ge zin niet opeens zoo diep in den put ge raakt. Wy hadden verwacht, dat ook de „Volkskrant" deze meening toegedaan zou zyn, vooral ook met het oog op den wantoestand: de vrouw in de fabriek. Het medelyden met de werkgevers, die de meisjes nu naar andere gebieden zouden moeten zien vertrekken, doet 'n beetje vreemd aan: moeten omwille van de werkgevers de meisjes en de vrouwen fabrieksarbeid blijven verrichten on danks de verderfelijkheid daarvan en wat nog zotter is moeten die meis jes en vrouwen, ook als er geen werk voor haar is, zich beschikbaar houden en in de buurt biyven omwille van het lieve fabriekswerk!? Ontegenzeglijk zyn er voor vele meisjes groote moreele gevaren verbon den aan het verbiyf in „de groote stad", maar ten eerste zyn er ook in kleinere plaatsen Hollandsche dienstboden noo dig, en ten tweede zal o.i. een meisje in de fabriek eerder zedelijk verloren gaan dan in een nette huishouding in de stad. „Lang niet elk meisje kan men in den vreemde sturen," zegt de „Volkskrant", maar zoo zouden wy willen vragen wél naar de fabriek? Dat er zich gevallen kunnen voordoen, waarin krisissteun aan werklooze meis jes of vrouwen gewettigd zou zyn, ont kennen wy niet, en daarom gewaagden wy in ons artikel dan ook van „behou dens misschien een hoogstzeldzame uit zondering." Natuuriyk, wanneer een meisje wer kelijk alleen-kostwinnend zou zyn en zij zou een huishoudelyke betrekking bui tenshuis niet kunnen aanvaarden, dan zou krisissteun gegeven behooren ie worden; maar men zou zoo zeggen: als een meisje geen acht uur van huis kan om elders huishoudelyk werk te verrich ten, dan kan zij ook geen acht uur naar de fabriek. In het algemeen is dit zeker waar. Zou het niet goed zijn, als de „Volks krant" haar onjuist verzet tegen den o.i. zeer juisten maatregel van den minis ter liet varen (voor een enkel steun- geval zou de minister misschien nog wel een uitzondering willen maken) en mót ons krachtig ging yveren voor: het Hoi - landsche arbeidersmeisje in het gezin!? Men heeft kunnen lezen, dat de Radio-Omroep-Cötrole-Commissie natuuriyk met instemming, zoo niet op instigatie van den minister een nieu wen maatregel heeft getroffen ten aan zien van uit te zenden redevoeringen. In het vervolg zullen niet meer wor den toegelaten: 1. Uitzendingen, die een bespreking inhouden van het beleid der Regeering en van Regeeringscolleges inzake den radio-omroep; 2. uitzendingen, waarbij critiek wordt uitgeoefend op andere omroepvereeni- gingen. By niet-inzending van den tekst of indien op dezen tekst niet de goedkeu ring van de commissie is verkregen, zul len de artikelen 8 en 11 van het radio- controle-reglement worden toegepast zal n.l. afsluiting plaats hebben. Wy aarzelen niet dit een gelukkigen maatregel te noemen: er is nu werkeiyk genoeg getwist en gescholden in den aether, zoowel ten koste van de regeering als ten koste van radio-omroepen onderling. Het algemeen belang kan er slecht; mee gediend zijn en de onderlinge ver standhouding, zoowel onder de omroe pen als onder de bevolkingsgroepen, kan er slechts wèl by varen, als de aether niet langer misbruikt wordt tot het de- biteeren van tot niets dienende hatelyk- heden. Dankbaar moet echter erkend worden, dat onze K. R. O. zich nooit aan politiek of aan hatelijkheden te buiten gegaan is en in deze steeds het goede voorbeeld heeft gegeven, evenals trouwens de N. C. R. V. Slechts wanneer een onrechtvaardige aanval moest worden afgeweerd, moes ten sprekers voor beide genoemde om roepen een soms minder aangename taak op zich nem en:tot zelfverdediging, tot weerlegging van onwaarheden. Nu zal er aan al dat gekrakeel in den aether een einde zyn. Gelukkig! „De Maasbode" schreef dezer dagen: .,In De Tribune van Maandag 26 Ja nuari vonden wij een advertentie van de gemeente Amsterdam. Wij begrijpen en voelen volkomen, dat er zeer gewichtige redenen aanwezig moeten zijn voor een openbaar lichaam om een bepaald orgaan met opzet voorbij te gaan. Toch gelooven wy, dat deze in dit geval aanwezig zyn. Een openbaar lichaam geve geen steun, In welken vorm ook, aan een blad, dat na genoeg de geheele bevolking met opzet in haar heiligste gevoelens kwetst. De Tri bune introduceert nieuwe praktijken van de allerbedenkelijkste soort. Zij kan er dan ook geen bezwaar tegen hebben, dat daartegenover maatregelen ge nomen worden, die in normale omstandig heden niet onbedenkelijk zouden zyn." Ook wij zyn van oordeel, zoo schrijft nu de liberale „Avondpost", dat officieele, van de Overheid uitgaande advertenties in een blad als De Tribune niet thuis hooren. Uit het toezenden van die advertenties spreekt een zekere moreele erkenning; bij ons rijst de vraag of de Overheid een der gelijke handeling mag verrichten ten aan zien van een communistisch orgaan. Het communisme is een felle bedreiging voor orde, samenleving en staat. Tegenover lets van zoodanigen aard behoeft de over heid niet neutraal te zijn. Wat De Maas bode opmerkt^ is dan bovendien nog een extra-verzwarende omstandigheid. De K. L M. heeft besloten om geleidelijk tot vervoer van reizigers op de lyn Amster dam—Batavia over te gaan. De tot nu toe opgedane ervaringen heb ben bewezen, dat deze lyn, dank zij den ver beteringen, welke In de organisatie op den grond zijn aangebracht, voldoende gerief biedt aan den reiziger. In de meeste plaat sen is behoorlijk onderdak en goed voedsel te verkrijgen en het vliegen zelf, zelfs over deze uitgestrekte trajecten, veroorzaakt geen bijzondere vermoeidheid. Bovendien biedt de reis per vliegtuig zoo buitengewoon veel belangwekkends, dat zij gerekend moet worden als een ervaring voor het geheele leven. De aankomst op de eindpunten van elk dagtrajeet is zoo gesteld, dat men nog vol doende tijd heeft om veel bezienswaardig heden te bezoeken. Voorloopig zal het aantal reizigers, dat meegenomen kan worden, slechts beperkt zijn. Wanneer echter dit najaar de groote vliegtuigen In geregeld verkeer worden ge bracht, zal het aantal reizigers per vliegtuig ook grooter kunnen worden. Afschaffing er van? De Mexicaansche regeering Is, mede uit bezuinigingsoverwegingen. voornemens, haar kleine oorlogsvloot af te schaffen, die be staat uit eenlge kruisers, een paar kanon- neerbooten, eenige transportschepen en een aantal kustvaartuigen. Het wetsontwerp, dat is er dóór: Verhooging van accyns. Toen ik dit las geraakte ik Toch even in gepeins. Want, weet u, wat den smaak betreft, Daór wringt me niet de schoen, Het is alleen de kwestie maar Wét of ik nu moet doen. De Staat wil geld, precies als ik, Maar waar de Staat het haalt, Daar komt het niet, of wel het moet Dan eerst door my betaald! Als ik nu vele borrels drink Daar vaart de Staat bij wel, Dus doe ik dan een nuttig iets Maar kom zelf in de knel. Doch laat ik nu accijns accyns En ook den borrel staan, Dan komt de Staat er by te kort, Maar ikverdien er aan! Dusneem ik thans een kloek besluit En drink mijn laatsten groc, Want het blijft altijd waar: het hemd Is nader dan de rok! MARTIN BERDEN. Zooals bekend, hadden B. en W. van Haar lem, naar aanleiding van de vragen van den heer Visser, besloten het dagblad „De Tribune" uit de Openbare Leeszaal te ver wijderen. De Haarlemsche Raad nam giste ren echter een motie aan van den heer Joos- ten, waarbij B. en V/. werden uitgenoodigd geen maatregelen tegen „De Tribune" te nemen. Wy hebben geïnformeerd of het communis tisch dagblad nu weer ter lezing op tafel ligt, doch vernamen, dat B. en W. daarvoor nog gesn opdracht hebben gegeven. Pas In de eerstvolgende vergadering van B. en W„ welke Maandag a.s. zal worden gehouden, komt deze kwestie aan de orde. Of B. en W. hun eerst genomen besluit zullen handhaven (waartoe zy, naar veler meening, gerechtigd zouden zijn, omdat zy het beheer over de leeszaal uitoefenen en niet de Raad) valt uit den aard der zaak nog niet te zeggen. Mochten zy beslissen, dat „De Tribune" niet terugkomt in de openbare Leeszaal, dan zou door een der raadsleden expresselyk een voor stel kunnen worden ingediend om de ver ordening zóó te wijzigen, dat daarin uitdruk kelijk wordt aangegeven, dat „De Tribune" in de Leeszaal moet liggen. In dat geval zouden B. en W. verplicht zyn de opdracht van den Raad uit te voeren. De heer Mr. Dr. Bijvoet heeft in ons blad op de mogelykheid van dezen gang van zaken gewezen. De commissie voor de verdediging en de financiën uit de Kamer zetten heden het debat voort over de suppletoire credieten voor de fortificaties. Minister de Broqueville verklaarde, dat de luchtverdediging 700 millioen zou kosten. De uitgaven, voorzien voor de vestingwerken, waren 500 millioen; de werken zouden by goedkeuring van de credieten thans in 1935 voltooid kunnen zyn. De Minister legde den nadruk op de nood zaak Luxemburg te verdedigen. De ontwer pen waren door den generalen staf bewerkt. De forten van Luik zouden aan den an deren kant België en Frankrijk in de ge legenheid stellen het offensief naar den Ryn te brengen. Voor het gebied van Luik zyn acht forten voorzien, voor Namen zeven en zestien voor de lijn van Antwerpen naar zee. Het totaal der uitgaven thans voor de fortificaties is 57 millioen. De kosten der be wapening der forten zijn vervat in de ge vraagde 600 millioen. Op een vraag antwoordde de Broquevillde, dat er geen enkele militaire spooriyn was aangelegd om Frankrijk in staat te stellen zyn troepen naar de Belgische grens te brengen. Namens de socialisten verklaarde het Ka merlid Bologne tegen elke uitgave voor ver sterkingen gekant te zyn, nu overal luide stemmen opgaan om zich tot voorstander van den vrede te verklaren. Op een vraag van den Antwerpschen ka tholiek Marck, die wensehte te vernemen of, indien België tot geen interventie besluit, Frankrijk het recht zou hebben gebruik te maken van de Belgische strategische linie, antwoordde De Broqueville, dat een derge lijke linie niet bestaat. zyn instemming betuigend met de regee- ringsplannen, zeide de katholiek Foullet wel vertrouwen in den Volkenbond te hebben, doch dit vertrouwen was toch maar relatief. Elk land heeft immers het recht zich uit den Volkenbond terug te trekken. De door den Volkenbond verleende waarborg Is dus on zeker en dus moet tegen verrassingen ge waakt worden. Aan boord van de „Raby Castle" By verdere nasporingen aan boord van 't Britsche motorschip „Raby Castle" werden opnieuw 1400 doozen verdoovende middelen gevonden, zoodat in totaal 2000 doozen met een waarde van f 120.000 zijn geeonfiskeerd. Het brood van Franken is beter Haarlem - Heemstede - Bloert endaal Adv. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bij hun besluit van 20 Januari 1931 het verzoek der gemeente Haarlem tot het oprichten van bewaarplaatsen voor vuilnis en bagger in de gemeente Rijnzatsrswoude afgewezen op gronden dat de vele bezwaren die zijn inge bracht, welke voor zooveel deze geacht moe ten worden onder de Hinderwet te vallen, ontleend zijn aan vrees voor schade aan be- dryven en aan de gezondheid en voor hinder door stankverspreiding. Een en ander is komen vast te staan door een onderzoek vanwege het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. In moeilijkheden komt de gemeente Haar lem door deze beslissing wel niet, want de terreinen onder Rynsatersr/oude zyn gekocht onder conditie, dat de betrokken autoriteiten vergunning zouden geven voor het storten van vuil. Nu dit niet het geval is, vervalt de koop natuurlijk. En onmiddellyk behoefte aan terrein voor het storten van vuil heeft Haarlem ook niet meer, nu het eenigen tyd geleden in de na- byheid van Aalsmeer van de Mijvo voor dit doel een stuk water en land- gekocht heeft, waardoor de gemeente voor eenige jaren ge holpen is. Een afdeellng Italiaansche soldaten is nabij de Fransche grens op Italiaansch ge bied door een lawine bedolven. Er moeten talrijke slachtoffers zyn. Dertien vermisten Omtrent het ongeluk der afdeellng Ita liaansche soldaten, die naby de Fransche grens door een lawine werden bedolven, kan nog gemeld worden, dat de soldaten bezig waren met het zoeken naar een compagnie Alpenjagers, die sedert eenige dagen ver mist werden. Zy werden bij het afdalen van een berg door de lawine bedolven. Daar men tot dusver de slachtoffers nog niet heeft kunnen bevrijden, vreest men, dat zy alle dertien zyn omgekomen. Drie dooden Volgens berichten uit Rome zijn de ver miste Alpini, naar wie de zoo ongelukkig om het leven gekomen hulpcolonne aan het zoeken was, intusschen weer naar hun standplaats Bardonnechia teruggekeerd. Van de verongelukten moeten thans drie lyken geborgen zyn. 21 militairen omgekomen By het ongeluk in het dal van de Dora Reparia by de Fransche grens zijn, naar later gemeld wordt, in het geheel 3 officie ren, 2 onderofficieren en 16 soldaten door twee lawines bedolven. Groote verwoestingen aangericht Volgens te Londen ingekomen berichten heeft in Albanië opnieuw een hevige aard beving plaats gehad. Te Koriza is de orthodoxe kerk inge stort, terwyl vele huizen verwoest werden. Twee vliegtuigen zyn uit Tirana vertrok ken, om den omvang van de aardbeving te verkennen. Alle telegrafische en telefonische verbin dingen zijn verbroken. Tot dusverre zyn er vier dooden. Nader wordt gemeld, dat te Koritza 600 hulzen onbewoonbaar zyn geworden, byna alle andere huizij zyn beschadigd, eenige scholen zelfs aanzienlijk. 's Middags hebben de schokken zich her haald. Onder de bevolking heerscht paniek. De regeering neemt maatregelen tot het verleenen van hulp en tot herstel der ver bindingen. Verkenning verwoesting Twee vliegtuigen zijn opgestegen en naar Korlntza gevlogen om de verwoesting te verkennen. Over hun bevindingen is nog niets be kend. De K. L. M. heeft besloten over tc gaan tot vervoer van reizigers op de lyn Amster damBatavia. (blz. 1, 1ste blad) Afschaffing d«r kleine oorlogsvloot in Mexico? (biz. 1, 1ste blad) Alle leden van het Amsterdamsch Too- neel gaan, onder protest, accoord met het voorstel van den wethouder. (blz. 3, 2de blad) Minister De Broqueville over België's landsverdediging. (blz. 1, 1ste blad) Hevige aardbeving in Albanië. (blz. 1, 1ste blad) Een Italiaansche redderscoloune onder 'n lawine bedolven. 21 dooden. (blz. 1, 1ste blad) Over 1930 hebben de Krupp-fabrieken i'A millioen mark verlies geleden. (blz. 1, 1ste blad) Aftreden der Spaansche regeering op 8 Februari? (blz. 1, 1ste blad) Bij een mijnontploffing in den Amerikaan- sehen staat Indiana zijn 20 personen ge dood. (blz. 2. 1ste blad) De Engelsche conservatieven hebben een motie van wantrouwen tegen de regeering ingediend. (blz. 2, 1ste blad) De Haarlemsche gemeenteraad heeft het dure plan aanvaard tot bouw eener brug over het Donkere Spaarne. (blz. 2, 2de blad) Het Engelsche Lagerhuis heeft het wets ontwerp vakvereenigingen in tweede lezing aangenomen. (blz. 1, 3de blad) In de zaak-Oustric is Tardieu gehoord. (blz. 1, 3de blad) De Fransche generaal Bertlielot overle den. (blz. 1, 3de blad) De heer C. W. Bodenhausen, lid van den Raad van Ned. Indië, benoemd tot vice-pre sident van den Raad. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 755, achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgéstoken om 5.10 uur. Hoogste Barometerstand 769.4 m.M. te Vardö. Laagste Barometerstand 746.5 m.M. te Malinhead. Verwachting: Aanvankelijk zwakke, ver- anderlyke wind, later utt Oostelijke rich tingen, nevelig tot betrokken of zwaar oe- wolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder, Geseind van de Bilt heden te 9.30 uur alle posten: „Attentiesein neer!" De regeering overweegt, om op 8 Februari a.s. den dag, waarop het verkiezingsdecreet zal worden uitgevaardigd, af te treden, daar de meeste partijen niet aan de verkiezingen willen deelnemen. De poging van Berenguer, om tot normale constitutioncele toestanden terug te keeren Is dus mislukt. Over 1930 groote verliezen Naar uit Essen gemeld wordt, zouden de bedrijfsuitkomsten van de groote Krupp- fabrieken over het jaar 1930 een verlies aan- toonen van 4.500.000 mark tegen een winst van 6.900.000 mark In het jaar daaraan voorafgaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1