Uit den Haarlemschen Gemeenteraad 1 h MARIA-STICHTING r PLJROL er op! PIJLTJES TWEEDE BLAD DONDERDAG 29 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 Altijd half ziek BORSTPttSTlLLtS ""30den5Qit ptrdoei alken bif Apothekers en Drogistea Het collectief contract In het hoveniersbedrijf Mia Peltenburg te Bern R. K. Kiesvereen. in den Prov. Kieskring Velsen Zwaar lichamelijk letsel door schuld Stadsschouwburg MUZIEK R. K. Muziekvereeniging „Utile Du'ci" V GEMENGD NIEUWS Beulen, die hun slachtoffers bedwelmden Het verzacht en geneest Eert onhoudbare toestand De roman van Cipriano, den brievenbesteller IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK 11 Slechts twee raadsleden ontbraken op het appèl. Van de rechtsche fracties mevr. HoekstraZethof, die nog steeds ziek is, en van de linksche de heer Kop pen- Het lot van de motie-Joosten, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd geen maatregelen tegen het dagblad „De Tri bune" te nemen, stond daarmede vast. Want het bleek, dat het beroep van ,,.Oe Avondpost" op de leden van den Vrij heidsbond zonder resultaat was geble ven. Met 2017 stemmen werd de m.j- tie-Joosten aangenomen, een stemming van Links tegen Rechts. Bij Rechts had zich ook de partijlooze heer v. d. Kamp gevoegd, een gebaar, dat wij in den nestor van den Raad zeer waardeeren. De rechtsche fracties mogen zich troosten. De gisteren geleden, overigens verwachte, nederlaag is een overwin ning, want zelden is scherper de aan dacht van heel Nederland gevestigd op het misdadige feit, dat er in ons land menschen zijn, die God opzettelijk, let wel opzettelijk, durven lasteren, iets, waarvan de wetgever de mogelijkheid niet heeft durven veronderstellen en dat hij dus niet strafbaar heeft gesteld. Thor- becke zou daar zeker voor te vinden zijn geweest. In, heel Nederland is met span ning naar den uitslag van deze stemming in den Haarlemschen Raad uitgezien en reeds heeft het voorbeeld der Haar- lemsche rechtsche raadsleden navolging gewekt. Een golf van verontwaardiging en opgekropte woede vindt in openbare discussies over „De Tribune" een uitweg. Er is een vechtlust ontbrand om te strij den tegen de bezoedeling van den naam van God. Het gevolg zal, hopen wij, een bepaling in de landswetten zijn, waarbij de opzettelijke godslasteringen strafbaar worden gesteld. Wij hebben wel zooveel vertrouwen in de mentaliteit van 't meerendeel der linksche partijen, dat zij zich tegen een dergelijke wets bepaling, na alles wat er gebeurd is, niet zullen verzetten. Maar afgezien van dit te verwachten resultaat, heeft de stemming in den Haarlemschen Raad weer eens te meer antwoord gegeven op de bij verkiezingen telkens gestelde vraag: wat heeft politiek met gods dienstige opvattingen te maken? Uit de gisteren gehouden stemming blijkt, dat de eerbied voor anderer heiligste gevoe lens niet veilig is bij de Haarlemsche linksche raadsleden. En het zal geen demagogie mogen genoemd worden als er bij de verkiezingen op dit feit bij herhaling de aandacht zal worden ge vestigd. Wij zwijgen nu nog maar van dén plicht, dien de Staat heeft om niet alleen het bloot-maatschappelijke wel zijn, maar ook het geestelijk welzijn der burgers te bevorderen. Washington ver klaarde in een inaugurale rede op het congres van het jaar 1789: „De godsdienst en de moraal zijn de onontbeerlijke steunpilaren voor de welvaart van den Staat, tevergeefs zou ik mij op vaderlandslief de beroepen, als ik deze twee grondzui len aan het gebouw der gemeenschap zou willen ontrukken." Deze staats man wist het wel. Heilig moet den overheden zijn de naam van God; tot hun eerste plichten behoort, dat zij zich beijveren den godsdienst, wiens voor schriften den mensch aan God verbin den, heilig en ongeschonden te bewaren. Wij weten wel en het is'gisteren Weer eens gebleken dat dit niet de opvatting van de linksche raadsleden in den Haarlemschen Raad is, maar het kan toch geen kwaad, op deze tegen stelling bij deze gelegenheid nog eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen. De discussie over „De Tribune" heeft gewin gegeven. Een prettige en pittige discussie is gevoerd over den bouw van een brug over het Donkere Spaarne. Of het re sultaat iedereen bevredigen zal, is niet zoo zeker. Het thans genomen besluit om plan 3, het dure, uit te voeren, werd met 20 tegen 17- stemmen aangenomen, een kleine meerderheid dus. De tegen standers hebben met overtuiging hun ideeën verdedigd. B. en W. waren voor het goedkoopere plan 2. Ook de heer Van Liemt hield er een sympathiek plei dooi voor. De uiterste zuinigheid is ge boden, zei hij, want het is te betwijfe len of het verkeer over die nieuw te bou wen brug wel groote beteekenis zal krij gen. Interlocaal verkeer zal er zeker niet veel overheen gaan, als de brug over het Zuider Buiten Spaarne klaar is. Met de ton gouds, die de uitvoering van plan 2 zal sparen, wilde de heer Van Liemt twee bruggen, de Schoterbrug en de brug bij de Maerten van Heemskerk straat, verbeteren. Maar niet minder gloedvol pleitte de heer Klein Schiphorst voor de uitvoe ring van plan 3. De Raad heeft reeds besloten dit plan uit te voeren en bo vendien komt de hoogere bouwsom terug in arbeidsloonen, een niet te versmaden productieve werkverschaf fing, betoogde hij. Plan 3 is voor het Veilig door Weer en Wind! stedeschoon van Haarlem ook verre weg boven plan 2 te verkiezen. De bur gemeester had een nota bij den Raad ingediend, waarin hij bezwaar maakte tegen de te geringe doorvaarthoogte van de ontworpen brug. Dit zal veel stagnatie in het straatverkeer tot gevolg hebben. De burgemeester berekende dat de brug wel drie uur per dag open zal moeten zijn, maar de heer Gerritsz betwijfelde zulks op o.i. niet zeer steek houdende gronden, want de door den burgemeester genoemde tijden zullen toch wel deugdelijk gecontroleerd zijn. Immers, de geheele nota droeg den stempel van serieus werk te zijn. Met enthousiasme wierp de burgervader zich in den strijd om uitstel te pleiten en dus voorloopig geen brug over het Donkere Spaarne te bouwen, doch liever direct te beginnen met den bouw van de brug over het Zuider Buiten Spaarne. Wie belang stelt in de discussies, ver wijzen wij naar het verslag. Memoree- ren wij alleen, dat de heer Mr. Slingen- berg een zijner bekende speeches hield om tot zuinigheid aan te sporen. Hij las een respectabel lijstje voor van wer ken, die nog uitgevoerd moeten worden. Een voorstel van den heer Loosj es om eerst aan de brug over het Zuider Spaarne te beginnen, het denkbeeld van den burgemeester dus, werd verworpen met slechts zeven stemmen voor. t Is voor een buitenstaander moeilijk om uit te maken of de Raad het beste ge kozen heeft. Maar opvallend was wel het gemis aan eenstemmigheid bij het nemen van een besluit waarmede, vol gens den burgemeester, een bedrag van vijf a zes ton gemoeid is. En wie de nota van den burgemeester goed leest, komt tot de conclusie dat de argumenten hoofdzakelijk aan de belangen van het verkeer zijn ontleend. Dit doet weer eens voor dé zooveelste maal de vraag rijzen of er bij het ontwerpen van der gelijke belangrijke plannen wel vol doende voeling wordt gehouden tus- schen de verschillende takken van dienst. Nog niet lang geleden heeft de heer Van Liemt daarop aangedrongen. Heeft „bruggenbouw" bij het ontwerpen van deze brug ook de politie gehoord? Uit de nota van den burgemeester zou men moeten concludeeren, dat dit niet het geval is geweest. Waarom toch niet? Bij de rondvraag vroeg de heer Scholl naar den stand van zaken bij de uitvoe ring van de wet op de winkelsluiting. Indertijd is door den Raad een motie- Bijvoet aangenomen. Daarin werd aan gedrongen op hernieuwd overleg tus- schen de werkgevers en werknemers in het winkelbedrijf. Er werd zelfs een weg aangewezen om tot een oplossing te komen. Daartoe zou b.v. een collectief contract kunnen worden afgesloten tusschen partijen. De heer Roodenburg antwoordde op de vragen van den heer Scholl, dat de rechtskundige commissie de mogelijkheid van een dergelijke re geling heeft onderzocht en tot de con clusie is gekomen, dat zij in een verordening is te'regelen. Door B. en W. is nu de heer Roodenburg aangewezen om de te voeren onderhandelingen te leiden en de samenkomst met de ver tegenwoordigers van werknemers en werkgevers zal plaats hebben op 9 Fe bruari. Dit waren belangrijke mededee- lingen. Enkele leden vroegen of het niet beter is als voorzitter dezer com missie iemand anders aan te wijzen dan den wethouder, omdat deze zich bij vroegere conferenties al in een bepaalde richting heeft uitgesproken. De heer Loerakker liet nog eens vrij kras hooren, dat er door den Raad vast gerekend wordt op overeenstemming tusschen partijen. De heer Castricum boekte een succes inzake de loonen, die bij de werkver schaffing te Castricum worden betaald. Hij vroeg naar het aantal werkloozen, dat zich voor het werk op het Provin ciaal landgoed heeft opgegeven en ver zocht B. en W. als de meening van den Raad ter kennis van de regeering te brengen, dat de loonen van 22.50, welke te Castricum worden betaald, te laag zijn. B. en W. zullen aan dien wjensch voldoen. Ten slotte drongen eenige leden aan op een nauwkeuriger onderzoek naar het aantal gegadigden voor centrale radio-distributie, dan thans plaats heeft. De nu gevolgde methode is, naar hun meening, zeer onvoldoende. Nie mand, die de door B. en W. gestelde voorwaarden bestudeert, zal dit tegen spreken. Mia Peltenburg heeft een weldadigheids concert gegeven, waarbij weder bleek hoe be mind deze kunstenares ook in de Zwitsersche hoofdstad is. De grootste concertzaal van Bern was ge heel gevuld met een geestdriftig publiek, dat niet naliet voortdurend hartelijken bijval aan Mia Peltenburg te doen toekomen. Zij zong liederen van Purcell, Schubert, Hugo Wolf, Pfitzner en Bizet. Zij werd aan den vleugel begeleid door haar zwager Fritz Brun, den leider der Berner Muziekvereeniging. Ofschoon Mia Peltenburg na haar huwelijk met den Berner violist Alfons Brun niet meer de Nederlandsche nationaliteit bezit, hadden toch verschillende leden der Nederlandsche kolonie te Bem, onder wie ook de Nederland sche gezant en mevrouw Doude van Troost wijk zich d" gelegenhr.'d niet laten ontnemen om deze zoo begaafde kunstenares van Ne- derlandschen huize te bewonderen en toe te juichen. Schrijven der samenwerkende Bonden Aan de hoveniers te Haarlem en omgeving is door de samenwerkende bonden het vol gende schrijven gezonden: Aangezien wij verleden jaar van vele werkgevers moesten hooren, dat wij te laat en te onverwacht kwamen met onze actie voor een collectief contract, meenen wij goed te doen door u tijdig kennis te geven van onze plannen. Onze bonden hebben n.I. besloten om dit voorjaar een krachtige actie te voeren voor een uniform collectief contract, omvattende alle ondernemingen in ons bedrijf. Maar gezien er uwerzijds geen vereeniging bestaai en wij toch gaarne langs den weg van over leg ons doel zouden bereiken, verzoeken wij u beleefd ons bmnen 2 3 weken te willen berichten, wat wij volgens uwe meening moeten doen om met de patroons in contact te komen. Wij zijn gaarne bereid om alle patroons nog weer eens op te roepen, maar wij moe ten dan toch eenige zekerheid hebben, dat aan onze uitnoodiging gevolg wordt gegeven Nogmaals, wij willen alles beproeven om op vredelievende wijze ons doel te bereiken, maar wij hopen dan ook op uw aller mede werking te mogen rekenen; vooral omdat een uniforme regeling zoowel patroons als arbeiders ten goede zal komen. De R.K. Kiesvereenigingen in den Provin cialen Kieskring Velsen houden haar Alge- meene Vergadering Zaterdag '31 Januari, des namiddags 3 uur in het gebouw St. Bavo te Haarlem. De agenda is als volgt: 1. Opening. Mededeelingen. 2. Notulen en jaarverslag. 3. Jaarverslag van den penning meester. 4. Verslag van de commissie (Boven kerk) volgens art. 7. Statuten. 5. Benoeming nieuwe commissie art. 7. 6. Vaststelling con tributie. 7. Verkiezing bestuurslid voor deel III. 8. Vaststelling advies verkiezing Prov. Staten. 9. Rondvraag. Sluiting. Bevestiging van het vonnis gevraagd G. M. W., chauffeur van een autobuson derneming van Leiden op Haarlem, heeft op 12 April 1930 te Ooegstgeest, nabij de Koepelsbrug aangereden den l9-1arigen wielrijder J. Buchner uit Aalsmeer, waar door deze onder een juist passeerende stoomtram is terecht gekomen en over de beenen is gereden. Tengevolge van deze aan rijding kan B. zijn beroep van schippers knecht niet meer uitoefenen. De Haagsche rechtbank heeft W. veroor deeld tot één maand gevangenisstraf we gens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Van dit vonnis was ver dachte in hooger beroep gegaan en giste ren werd deze behandeld. Na verhoor van den deskundige en drie getuigen vroeg de procureur-generaal be vestiging van het gewezen vonnis. Mr. van Zutphen uit Amsterdam pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling. Arrest 11 Februari. Gastvoorstelling door het Anna Pawtowa-ballct Impressario: Ernst Krauss Het was niet alleen de wetenschap, dat de prima ballerina Anna Pawlowa ontbrak, die een vreemd gevoel in menig interieur zal hebben doen verrijzen, toen het scherm opging, want nergens sterker dan juist hier, zal het: Sic transit.... bij de menschen zijn gevoeld, nu men weer eens duidelijk zag, hoe het leven immer voortrolt over de graven van grooten en kiemen. Na de „Cho- piniana", een ballet op muziek van Chopin, welker zuivere uitvoering en volmaakte tech niek een lust voor de oogen was, speelde het orkest als een hulde aan de verscheiden kunstenaresse Saint-Saëns, „Le Cygne" Zacht dwaalde het licht van den reiiector over het leege tooneel, gelijk het weleer bij den Stervenden zwaan, Anna Pawlowa's „meesterstuk", deed. Het was een ontroerende, doch grootsche hulde aan haar, die een kunstwerk maakte en het meenam in den dood, alvorens zij het nog éénmaal kon too- nen. Wat zij echter achter liet, is niet enkel een herinnering maar ook een ensemble van hoog artistieke waarde, welks voortbe staan in zijn huidigen vcrm ongetwijfeld 'n absoluut vereischte is. Het zal dan ook menig oprecht kunstlief hebber genoegen gedaan hebben, te consta- teeren, dat de voor Haarlem overgroote be langstelling waarschijnlijk een, zij het ge ring, punt van overweging zal uitmaken om het to be van dit ensemble te waarborgen. Weliswaar is niets volmaakt op deze wereld, doch dit gezelschap is ongetwijfeld een van de weinige die op dit gebied deze abso lute voortreffelijkheid benaderen. Behoudens het reeds genoemde Chopinia- na-ballet dat sprankelde en tintelde en een rijkdom van figuren, standen en vormen inhield, werd een Divertissement bestaande uit veertien nummers ten tooneel gevoerd. Het eerste nummer hiervan was een blije, royale mazurka op muziek van Glinka, die, wijl zij direct volgde op de Pawlowa-herden- king, even vreemd aanbotste tegen de haast voelbare stilte. Een krijgsdans (Berlioz) door Paul Haa kon, kon ons, ondanks de soms sterke plas tiek minder bekoren, door het min of meer opzettelijk bombarische element, dat aan dezen dans ten grjndslag lag. Meer dan voortreffelijk werd echter de Egyptische dans (Arensk'-/ uitgevoerd door Kirsanova en Borowanski. De zuivere, klassieke stijl werd geen oogenblik onderbroken. Strak, beheerscht en gaaf was de uitvoering, zoo dat dit lijnenspel ongetwijfeld tot de beste nummers van het eerste gedeelte van dit Divertissiment gerekend kan worden. „Frühlingsstimme" (Strauss) door Tres- rahi en Froman parelde van levenslust, ter wijl in den Hollandschen (boeren.dans (Grieg) door Cecil Mather en Paul Haaken een zeer grappige interpretatie van pumme- ligheid werd gegeven. De „Pastorale" (Strauss) dcor Cleo Norill en Hans Heiken was vol zon en blijheid en aldus een juiste verheerlijking van het her dersleven. Eij den Spaanschen dans (Saint- Saëns) door Nina Kirsanova, Leon Woizi- kowsky en Alperova, ontbraken bij het ra zende vurige tempo slechts de castagnettes, om het Spaansche karakter te vervolmaken. In „Prima Vera" (Helmundt) straalde wederom die zonnige levensblijheid uit iede re beweging, uit ieder gebaar, uit iederen stand den toeschouwer tegen en werd de harmonie van het geheel door geen enkelen wanklank verstoord. De Scène Dansante (Bocherini-Gosseh), Pizzicato (Drigo) vielen evenals de Oostersche dans (Bakaleinikoff) te loven wat de uitvoering betreft. De gees tige wendingen, welke in eerstgenoemden dans voorkwamen, gaven hem bovendien nog een bijzonderen tint. Anitra's dans (Grieg) werd door Cleo Nordi met een vol ledige overgave uitgevoerd en dwong be wondering af. Gopak (Seroff) een echt Russische volksdans, is een en al onstuimigheid, waar de Rus je onher roepelijk met meesleept. Voor een correcte uitvoering is het noodzakelijk, dat men goed geschoold en uitermate lenig is. Dit zelfde geldt voor de Russische Mazurka (Delibes) die door Paul Haakon gedanst werd. Het publiek was dan ook opgetogen en het is te hopen, dat dit ensemble nóg menigmaal in Haarlem mag komen, waar zijn komst, we zijn er van overtuigd, op hoogen prijs zal worden gesteld. L. V. Met medewerking van het Dubbelmannen- kwartet „Inter Nos", onder leiding van zijn dirigent, den heer Nico Hocgerwerf, gaf de R. K. Muziekvereeniging „Utile Dulci", onderafdeeling van de St. Joseph-Gezeilen- vereeniging Haarlem I, gisterenavond in haar zaal aan de Jansstraat, een welga- slaagde uitvoering. De directeur van dit kleine harmoniekorps, de heer A. C. Jutjens. heeft met zijn ferme en pittige leidirg reeds heel wat weten te bereiken, en de uitvoering van gisterenavond getuigde van ernstigen toeleg en streven naar hocger plan. De bezetting is in den loop van het jaar uitgebreid met 'n tweetal saxophoons, sinds kort eerst met een tenor-saxophoon, en het evenwicht tusschen hout en koper is daarmee weer 'n stapje gevorderd. De marschen werden over het algenmeen pit tig en zuiver geblazen: uitgevoerd werden „Paris-Bruxelles" van Purnotte en als slot de Marsch: „Bruxelles-Lille" van Belle- flamme. Van de beide pieces de résistance „Dans la bruyère", Ouverture van A. Go- vaert, en „Une soireée d'Automne aux Ardennes" van denzelfde. In het eerste toch liet bij de introductie de stemming in het hout nogal te wenschen over, maar men herstelde zich toch gaandeweg, toen men eenmaal over het langzame deel heen was. Er werd goed gereageerd op de aanwijzingen van den dirigent, die hier ongetwijfeld geen gemakkelijke, maar een dankbare taak te vervullen heeft. De bas-instrumenten wa ren niet altijd even zuiver in het maken der figuraties en der overgangen, en ook trompetten, klarinetten en saxophones ble ven nogal eens onder den toon, maar over het geheel genomen, was het resultaat der studie zeer bevredigend en kan de dirigent met vertrouwen opgaan naar de Zomer- concoursen te Bilthoven en te Spaarn^am. Wanneer de jongelui nog eens hun beste beentje voor zetten, vooral de afwerking der tonen nog wat gaver en fijner wordt, en de onderlinge stemming individueel goed wordt betracht en beluisterd, kunnen ze van die uitstapjes nog succes beleven. We wenschen het hun van harte. Voor de pauze kregen we nog een piston solo „Der Liebestraum" door den heer Th. v. Hoeven, met piano-begeleiding door den jongeheer Cor Scheffer. 'n Kleine oneenig- heid van stemming tusschen piano en trompet was door 'n als bij toovsrslag te- voorschijngehaalde a-stift vrij spoedig ver holpen en de solo verliep verder, aan 't applaus te hooren, naar aller genoegen. In 'n Kwartet voor vier kopsrinstrumenten, t. w. 2 trompetten, 'n b-bas en althoorn, viel veel goeds te waardeeren. 'n Enkele maal bleef de tweede trompet 'n fractie Ui* Taxi-chauffeur: „Vooruit schiet op, Mevrouw Noë." (Passing Show) „Zoo, mijnheer Dallum, bent u ook eens uitgegaan?" „Ja mijn vrouw had een kwade bui." „Hè en waarom had ze een kwade bui?" „Omdat ik alleen uitging." (l'Humour) onder den toon, maar het geheel was toch zeer bevredigend. De leden van het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos" en hun directeur, Nico Horger- werf, zijn in Haarlem en daarbuiten geen onbekenden. En zij verdienen hun reputatie ten volle: op 'n enkel uitzonderingsmoment na toch, waarin dan vooral het wat te sterk naar voren treden van de tweede tenoren in niet altijd even fraaie klank- geving hindert, is dit ensemble van groote homogeniteit. Naar onzen smaak zouden enkele contrasten wat minder scherp kun nen zijn, en aan het tusschenstation tus schen p. en f. het mezzo-forto wat meer aandacht kunnen worden geschonken; doch dit is een persoonlijke opvatting, welke wij gaarne voor 'n betere geven. „Zum Sanctus" van Schubert, „O Heil'gen" van den diri gent zelf, en „Soir d'été" van Octave Isoré vormden de eerste trits. Qua compositie mocht ons het nogal langadem'ge Fransche werk minder bekoren. De uitvoering was echter evenals van de beide andere koor werken uitstekend van klankgehalte, en met de reeds genoemde uitzonderingen, evenwichtig en fraai beheerscht. Na de pauze hoorden we nog „Du Destin" van Rameau, „Le Mènestrel" uit „La Dame Blanche" van Boiëldieu, en „Le Chant des Matelots'.' van Radoux een zwaar mannen- koor-nummer, dat nochtans in deze afwis selende vertolking zeer goed voldeed. Er werd met entrain gezongen, en zoo er ge sproken mag worden van „lest-best", dan zeker hier. De zangers hadden veel succes en een toegift, 'n aardig liedje van drie kroegjes, drie liefjes en nóg wat, geestig gezongen en voergedragen, bleef niet uit na het hartelijk applaus. De Weleerwaarde heer kapelaan Mathot sprak als echte Gezellenvader nog eenige woorden van dank aan het adres der mede werkenden met sterk propagandist'sohen inslag voor de mooie vereeniging. We kun nen niet anders dan wenschen, dat ze in de toekomst ook mogen worden verwezen lijkt. J. S. Reeds in het jaar 1360 bracht de Fran sche geneesheer Guy de Chauliac zijn pa tiënten, die een of ander lichaamsdeel moesten laten afzetten, onder narcose met een bedwelmende stof, die hij uit bilzekruid bereid had. Toen in de volgende eeuw het beroep van beul in eere kwam, vond men onder de beoefenaars van dit gruwzame be drijf echte specialiteiten, die allerlei ver- dcovende middelen kenden, omdat zij in nauwe relatie stonden met het gcmeene volk langs den weg; zij hadden zich zelfs een brevet weten te verwerven voor het uit oefenen van de zoogenaamde witte kunst. Het was het werk van den beul, om de gebroken armen of beenen van de gefolter- den weer te zetten. Wanneer de slachtoffers met bijtend vocht bijna blind gemaakt waren of wanneer hun oogen waren uitge stoken, dan bleven ze nog een tijdlang in het huis van den beul tot hun oogen of oog kassen zoover genezen waren, dat men ze weer op straat kon zetten. Met groote ken nis. van zaken wist hij de wonden en pijnen, die hij veroorzaakt had weer te genezen: wanneer hij omgekocht was, dan wist hij het zoo aan te leggen, dat de folteringen geen pijn veroorzaakten, doordat hij zijn patiënten onder narcose orac'nt. De beul gaf ook een drankje in, om zijn slachtoffers allerlei bekentenissen te ontlokken. Er zijn tal van gevallen bekend, dat hij de misda digers door het toedienen van een kleine dosis van een bedwelmend drankje in een slaapdronken, benevelden toestand bracht, waarin het bewustzijn werd verzwakt, ter wijl de patiënt veel begon te praten. Wan neer de misdadigers zoo half bedwelmd waren, gaven zij op suggestieve vragen het gewenschte antwoord. Maar het gebeurde soms, dat de misdad'gers zelf wisten, welke geheime middelties de beulen toepasten, en dan folterde de beul zijn slachtoffers tever geefs, omdat de pat'ënt zelf een sterke dos's van zoo'n geheim middel genomen had en zoodoende reageerde hij nergens meer op. Toen in 1588 bij den moordenaar Grand te Beaujolais de duimen werden uitgerukt, liet hij absoluut niet blijken, dat hij pijn had, omdat hij tevoren een geheim drankje had ingenomen. In 1899 werd een der leden van de bandietenbende van Niekel gefol terd, maar terwijl hij op de pijnbank lag, kauwde hij op een opiumpil. Ook bij de terechtstelling zelve werd deze narcose toegepast. In de middeleeuwen had men het zoogenaamde „Retentum", dat aan de veroordeelden werd gegeven: de straf werd uitgevoerd om het volk af te schrik ken, maar de misdadiger was bedwelmd. Onder de rekeningen van de stad Luzern heeft men een kwitantie aangetroffen voor de leverantie van Bllzenkruid-zaad; daarui* werd dan het bedwelmende drankje bereid, dat aan de heksen werd ingegeven, voor zij naar den brandstapel gingen, opdat zij de pijnen niet zouden voelen. Deze instelling noemde men den beker der bedwelming. Ook de Romeinen gaven aan de terdood- veroordeelden een bitteren drank van gal Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand-, en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen Zoo noemt een inzender het lange talmen om een goede tramverbinding tusschen het centrum der stad en het Noorden der gemeente tot stand te brengen. Elk jaar groeit de bevolking van voor malig oud-Schoten met ongeveer vijf tienhonderd menschen aan en nu al jaren duurt dat traineeren met de oplossing van het verkeersvraagstuk in dat druk bevolkte kwartier. Het gemeentebestuur blijft doof, klaagt hij, voor alle vertoogen en het is wel jammer, dat niet de meerderheid der raadsleden voorbij de Jan Gijzen- vaart woont. Dan toch zou de onhoud bare toestand spoedig opgeheven zijn. Wij kunnen het idee van den inzen der om het verkeersvraagstuk tot een inzet der aanstaande raadsverkiezingen te maken niet onderschrijven, maar wij kunnen de ontevredenheid van de noor derlingen onzer gemeente toch wel best begrijpen. Het verkeersvraagstuk in oud-Schoten is zeker even belangrijk als het bouwen van bruggen over Donkere en Zuider Buiten Spaarne. En met wat inschikkelijkheid bij het te plegen over leg moet het mogelijk zijn aan de bil lijke wenschen der Schotensche bevol king te voldoen. en azijn, uit maanzaad en Mandragora be reid, waardoor de dood van het slachtoffer verhaast werd, want het vonnis moest voor zonsondergang voltrokken zijn. De koninklijke Spaansche brievenbesteller Diego Cipriano bracht de postverzendingen van de stad Morillejo (prov. Guadalajon) naar het dorp ie Azanon. De lengte van den weg bedraagt 36 K.M. heen en weer. In zijn 50-jarigen diensttijd heeft de wakkere post- j beambte dus ongeveer 700 duizend K.M. af- gelegd; ongeveer zeven maal zooveel als I wanneer hij een reis rond de aarde gemaakt I had. Deze dageljjksche voetreis van 6 tot 3 uur gebruikte de man niet cm brieven en kranten te sortesren, dat werd op het post kantoor te Morillejo gedaan. Hy maakte i omans, echte boeiende romans voor groot en klein. In het begin enkel voor huiselijk gebruik, later voor een kring van lezers, samengesteld uit d-= gewone „klanten" van den brievenbesteller Op een kleine hand pers verveelvoudigde Cipriano, de wande lende romancier, zijn geestesnroducteen avonturen-roman in niet minder dan 120 vervolgen. En hij wist de heele bevolking van Aza non vier volle maanden achtereen zóó on derhoudend en gezellig bezig te houden, dat, men hem op de knieën smeekte het werk toch na de 120e voortzetting nog niet te eindigen. Hij ging op den eenetemmigen wensch van zijn lezers in en hield rekening met alle raadgevingen, die men hem verschafte. De eene boer wenschte b.v. wat meer humor voor de 132e voortzetting; de andere een spookscène voor de volgende aflevering. De derde wilde persoonlijk ingrijpen in de handeling. Langzamerhand ontstond op deze wijze een plaatselijke .oman van Azanon, waarin alle lezers „voorkwamen". Na acht maanden echter was meester Cipriano uit geput en hij verklaarde, dat hij er nu een eind aan ging maken. Alle personen van den reusachtigen roman zouden in hoogen ouder dom het tijdelijke met het eeuwige verwis selen. Maar toen kwamen twee timmerlie den uit de plaats met de vraag, wie dan eigenlijk de doodkisten (in den roman n.I leveren zou De schrijver stelde toen voor, dat de eene helft der bevolking in de kisten van Senor Lupupa, de andere in de doodkisten van Senor Cayos begraven zou worden. De betrokken personen waren echter met deze oplossing niet tevreden en bestreden dat zij gelijkwaardige meesters waren. Toen redde Cipriano de situatie door te verklaren, dat alle romantische helden in leven bleven! In het belang van den vrede bezorgde de slimme schrijver zelfs de.... verrijzenis aan de personen, die reeds ge storven waren en wel op zeer geniale ma nier De personen, die in het duel gedood of doodelijk waren verwond, werden door een beroemd professor weer gezond gemaakt, de schipbreukelingen op het laatste nipper tje gered, en zelfs de slachtoffers, die door een woesten roofridder vermoord waren, kwamen in het laatste hoofdstuk met een blauw oog uit den strijd, het bleek, dat de gewelddadige mijnheer al de gruwelijke da den slechts in koortsige droomen gepleegd had. Zoo was na 8 maanden alles naar wensch verloopen. Meester Cipriano, ae eenige schrijver dezer wereld, die voor zijn „levenswerk" geen honorarium aannam, zal thans door bemiddeling '-an zijn dankbare lezers tenminste eenridderorde krijgen, voor de trouwe bezorging der post en voor de onovertroffen bevordering der volks litteratuur. Bloedarmoede de oorzaak Velen lijden aan bloedarmoede zonder het zelf te weten. Zij voelen zich altijd lusteloos, werken moeilijk, genieten niet meer van ge zonde ontspanning en zien er steeds moe en afgemat uit. Terecht benijden zij degenen, voor wie het leven een lust is en die overal aan mee kunnen doen. Indien U ook het leven als een last gaat voelen wordt het hoog tijd, dat U deze bloed armoede afdoende bestrijdt. Wincarnis, het heilzame medische praepa- raat, bevat alle waardevolle bouwstoffen, die Uw organisme noodig heeft. Na een enkei glas zult U de uitwerking reeds merken er» bij langer gebruik voelt U zich een ander mensch. Leest U eens dezen brief van een Wincar- nis-gebruikster: „Ik voel me verplicht U te schrijven over het resultaat, dat ik met Wincarnis kreeg. Voordat ik er mee begon leed ik maanden aan bloedarmoede. Ik kan gerust zeggen, dat ik door het gebruik van twee flesschen Win carnis geheel hersteTd ben." Mevr. J G. te K. Wincarnis is uitsluitend verkrijgbaar bit alle apothekers en drogisten. Prijzen vann! 2.45. Importeurs; N. V. Rowntree Handels Mij., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. Adv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5