Berichten uit onze vorige oplage Ver'iooglng van accijns Het spoorwegongeval bij Groningen STADSNIEUWS De gronden aan- den VergJerdeweg Smaadschrift De verdwenen 13.000 Een derde verdachte aangehouden Brand Da tooneelcrisis te Amsterdam Concentratie in het Provinciaal Bankiersbedrijf Bolwerk tegen de penetratie van het groot-bankbedrijf De tram langs de Leidschevaart Het ongeluk op den Heerenweg De „Tribune" in de Openbare Leeszaal De motie-Joosten aangenomen VERKEERSONGEVALLEN Doortrekking 1 Februari oMUZTEK UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER LISSE Een groote vijand steekt steeds driester LIMMEN NOORDW1JKERHOUT NQORDWUK VELSEN Nieuw raadslid De oeververbinding ZANDVOORT Door de E. K. aangenomen De E. K. heeft heden het wetsontwerp tot verhooging van den drankaccijns aangeno men mst 258 stemmen. Tegen stemden de vrijzinnig democraten en de sociaal-democraten. Dc toestand der gewonden De toestand der gevonden, van het spoor wegongeluk te Groningen, is bevredigend. Geen hunner kon worden ontslagen uit het Academisch Ziekenhuis. Telegram van de Koningin. De Koningin heeft telegrafisch den Com missaris der Koningin in de Provincie Gro ningen het groote leedwezen te kennen ge geven, waarmee Hare Majesteit het nood lottig spoorwegongeluk te Groningen ver nomen heeft en verzocht omtrent den toe stand der gewonden te worden ingelicht. heeft gevormd, waarin meerdere bestuur ders van oude vrije bedrijven, als vertegen woordigers van bepaalde gewesten, hebben zitting genomen, welk voorloopig bestuur zal worden uitgebreid met afgevaardigden van vrije bedrijven in diverse provincies, voorzoover die nog niet in het voorberei dend comté, dat de kern zal blijven uit maken van het voorloopig bestuur, ver tegenwoordigd waren. Verwacht wordt, dat de oprichtingsverga dering van de N. V. „Centrale Bank", welke instelling de bakermat zal worden van de beoogde „tegen-concentratie" der vrije bedrijven, uiterlijk in den loop van de maand Juni a. s. zal kunnen plaats heb ben. Koopman tot f 100.boete veroordeeld De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed heden uitspraak in de straf- 1 zaak tegen den 45-jarigen koopman A. P., die terecht had gestaan wegens smaadschrift. Verd. had ten gevolge van een geschil met den Amsterdaraschen Notaris mr. L. A. M. een artikel in de ..Tribune" van 22 Februari 1930 dosn opnemen, getiteld „Dief en Dief jesmaat." Eovendien had hij van dit artikel in Februari en Maart afdrukken in vele openbare plaatsen verspreid. Het O M., waargenomen door mr. Massink, eischte f 300.— boete subs. 50 dagen hech tenis. De rechtbank veroordeelde verd. heden tot een geldboete van f 100.subs. 10 dagen hechtenis. AMSTERDAM, 28 Januari Zooals men zich herinneren zal werd de vorige week ter beschikking van de Justitie gesteld een rijwielhandelaar uit de Hartenstraat, die ervan wordt verdacht 13000.te hebben weggenomen uit de tasch van een loopjon gen van een effectenkantoor op de Keizers gracht. Mede werd toen aangehouden een andere rijwielhandelaar in het Oosten der stad. Thans heeft de politie in verband met deze zaak den derden rijwielhandelaar ge arresteerd. die zijn zaak heeft in den om trek van de Nieuwmarkt. Deze laatste is de compagnon van den tweeden gearresteerde. Ofschoon de aangehoudenen hardnekkig blijven ontkennen, is de politie van mee ning dat het net hoe langer hoe dichter om deze verdachten wordt dichtgehaald. Dinsdagmiddag te ruim 5 uur brak nabij Schoonhoven, onder de gemeente Bergam bacht. brand uit in de hoeve „Huize Lena". De brand is op de bovenverdieping ont staan en greep snel om zich heen. In korten tijd stond het geheele huis in lichter laaie. Het brandde totaal uit. De hoeve werd be woond door het gezin Mulderij en het gezin Schep, die ter plaatse een pluimvee-bedrijf uitoefenden. De brandweren van Bergambacht en Lan- gerak konden slechts voorkomen, dat aan het bedrijf schade werd toegebracht. De oorzaak is nog onbekend. Mededeeling van den heer Verkade De heer Eduard Verkade verzoekt ons het volgende mede te deelen: De mededeeling, dat mr. J. de Vrieze persoonlijk of namens den heer Ver kade, den artisten verzocht heeft, alsnog In een zekeren vorm het „Amster- damsch Tooneel" voort te zetten, berust op j een misverstand. Het ligt niet in de be doeling. te trachten het „Amsterdamsch Tooneel" op dit oogenblik air zoodanig in stand te houden. De tijd, dat dit nog mogelijk was, is voorbij Op dit moment gaat het om een juiste oplossing, die de naaste toe komst van alle geë-'gageerden verzekert, met irachtnem'ng van de artistieke belan gen in de toekomst van de artisten, zoo als zij zich geheel en ieder afzonderlijk verhouden. Ten slotte gaat het tevens om e rechten van en de verplichting m t eg mover crediteuren, aandeelhouders en den direc teur der N. V., in verband met de aan wezige bezittingen. Sedert eenige maanden hebben bespre kingen plaats gehad tusschen leiders van diverse provinciale bankierskantoren en commissionnairs in effecten, ten doel heb bend te geraken tot de stichting van een „Bank-Centrale" te Amsterdam, als bol werk tegen de steeds verder voortschrij dende penetratie van het groot-bank bedrijf in de z.g. „Provincie", waardoor veie provinciale bankiers en commission nairs zioh ernstig bemoeilijkt gevoelen in een gezonde expansie van het van oudsher gevestigde bedrüf. Beoogd wordt een „tegen-cencentratie" van vrije bedrijven in den lande, welke, onder handhaving van ieders zelfstandig heid en onafhankelijkheid, o.m. door de stichting eener Centrale Bank in de hoofd stad, voor de aangesloten bankiers en com missionnairs den weg zal effenen tot het centrum van den geld- en effecten-handel. Door een „Voorloopig Comité" zijn de noodige voorbereidende maatregelen ge nomen voor de totstandbrenging van de te stichten organisatie. Dit Comité is thans zoover gevorderd met de voorbereidende werkzaamheden, dat het de verdere leiding heeft overgedragen aan een „Voorloopig Bestuur", dat zich De onteigeningskwestie Het Nederlandsch Israëlitisch Joles Zie kenhuis en J. N. van der Peet, landbouwer, wonende te Haarlem-Noord, de N.V. Haar- lemsche Grond- en Huizen-Exploitatie, ge vestigd te Haarlem, Interveniente procureur Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, hebben een nota gezonden aan den Rechter-Com- missaris en de deskundigen in de onteige ningskwestie aan den Vergierdeweg, ten be hoeve der gemeente. Hierin wordt o.m. be toogd: De waarde De deskundigen zullen in de eerste plaats hebben na te gaan, hoe een eigenaar nu of in de toekomst den grond het voordeeligst kan aanwenden. Men kan zich dus de mogelijkheid den ken, dat de eigenaar aldus redeneert: „Over 10 jaar is een zeker stuk grond 100.— waard. Ik verkoop hst dus niet nu, maar over 10 jaar, want dan krijg ik 100. Wilt gij het mij met alle geweld reeds nu afkoopen, dan ben ik daartoe wel bereid, maar dan zult ge me een zoodanig bedrag moeten geven, dat ik, rente op rente tegen 4 of 5% uitzettende, over 10 jaar 100. heb". Deskundigen zullen dus hebben na te gaan, welk tijdstip het voor gedaagden meest gunstige is. Uitbreidingsplan De te onteigenen gronden staan vermeld op 't uitbreidingsplan, dat geen andere wer king heeft dan dat het eenig terrein als bouwterrein aanduidt en wel zóódanig, dat er zorgvuldig voor gewaakt werd, dat alle gronden, die bij de vaststelling van dat uit breidingsplan gemeente-eigendom waren daaronder zooveel mogelijk vielen, terwijl de grond van particulieren tusschen den Vergierdeweg en den Rijksstraatweg tot grond voor landbouw werd bestempeld. Welk gevolg heeft deze vermeiding ten opzichte van de waarde van de betreffende gronden? Het antwoord kan onomstootelijk luiden: geen enkel gevolg. Hiervoor zijn verschil lende redenen. Naar gedaagden meenen, mist de vermel ding „landbouwgrond" echter ieder rechts gevolg. Het karakter van een uitbreidingsplan is geen andere, dan dat daarmee wordt aan gegeven, hoe de toekomstige stad, met zijn bebouwing, zijn straten, wegen, pleinen, plantsoenen en parken er op den betreffen- den grond zal uitzien. Elke vermelding, die met dit karakter in strijd is, mist bindende kracht. De juistheid van deze stelling blijkt uit art. 31 van de Woningwet en uit art. 11 van het Woningbesluit. Mag aan den Vergierdeweg worden gebouwd? Gedaagden kunnen niet inzien, wat hen zou beletten dit te doen. Men leze eens wat de Hoofd-Inspecteur van de Volksgezondheid hieromtrent zegt: „Immers is het billijk, dat gronden aan een weg gelegen .bebouwd mogen worden, wan neer de weg aan de bovenbedoelde eischen voldoet of daarmede in overeenstemming gebracht wordt". ■Waardestijging De gronden ten noorden van Haarlem zijn in een voortdurende prijsstijging begrepen. Dit komt het beste uit door een schattings rapport, dat het Gem. Grond en Woningbe drijf in 1930 heeft laten maken. Volgens dit rapport zijn van de aan de Gemeente Haar lem toebehoorende gronden de 12 H.A. grond ten N. van de Kleverlaan in waarde met ƒ120.000.— gestegen; de 67 bunder ten W. van den Rijksstraatweg en ten Z. van de Jan Gij zen vaart zijn in waarde gestegen met 782.960.de bijna 10 bunder ten O. v. d. Rijksstraatweg zijn met bijna 200.003 gulden in waarde gestegen; terwijl de bijna 15 bunder ten O. van den Rijksstraatwegen ten W. van den Vergierdeweg gestegen zijn van 308.647.— in 1929 tot 372.950.— in 1930, een waarde-stljging dus van 20 in één jaar tijds. Deze laatste gronden zijn gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het te onteigenen terrein. Deze prijsstijgingen komen des te meer uit, omdat overal elders om Haarlem de waarde achteruitgegaan is. Het is zeker niet onjuist gezien, wanneer deze gedaagden aannemen, dat hun gronden binnen 8 jaar aan snee komen te liggen en zeker binnen 10 jaar als ruw bouwterrein verkocht zullen kunnen worden. Wat is nu de waarde dezer terreinen, wanneer ze als maagdelijk bouwterrein ver kocht zullen worden? Gedaagden mogen aannemen, dat hunne niet aan openbare wegen gelegen gronden, in de onteigening begrepen, over hoogstens 10 Jaar hen dooreen genomen 5.70 per M2 zullen opbrengen. De contante waarde dezer gronden be draagt dan bij een rentevoet van 5 en een pachtwaarde van y, dus: 0.6386 X 5.70 3.64 per M2. Wat den langs den Vergierdeweg gelegen grond aangaat, deze kan tot een diepte van 30 M. op minstens 5.76 per M2 worden aangenomen, omdat de Gemeente Haarlem reeds op 17 Januari 1930 van gedaagde Janzen een gedeelte van perceel 246 aan den Vergierdeweg Oostzijde, ter grootte van 5875 c.A. kocht voor dezen zelfden netto- prijs. Naar wij vernemen is het slachtoffer van de Maandagmiddag op den Heerenweg plaats gehad hebbende botsing, de 23-jarige bakkersbediende J. Pottinga, die tengevol ge van dit ongeluk een zware hersen schudding kreeg, en in de Maria-Stichting verpleegd wordt, nog steeds niet tot bewust zijn gekomen. In de vorige raadsvergadering, 14 dagen geleden, werden, zooals bekend, vragen van het Chr.-hist. lid Visser behandeld over de ter lezing legging van „De Tribune" in de Openbare Leeszaal. Deze vragen waren ge steld naar aanleiding van het godslasterlijk artikel in voormeld blad, getiteld „Weg met het Kerstfeest". In antwoord op deze vragen werd toen door wethouder Roodenburg medegedeeld, dat de meerderheid van B. en W. besloten had, het blad niet meer in de leeszaal ter lezing te leggen. De heer Visser ontketende toch een debat, hetwelk er toe leidde, dat het soc.-dem. lid Joosten een motie indiende, waarin de raad B. en W. uitnoodigde, geen maatregelen te nemen tegen het ter lezing liggen van het blad „De Tribune" in de GemsentelijKe Leeszaal. Na een lang debat staakten over deze motie de stemmen met 1717. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering werd opnieuw gestemd over da motie, welke thans werd aangenomen met 2017 stemmen, (links tegen rechts plus de heer v- d. Kamp, wild). Wederom op den Heerenweg Luxe-auto en autobus in bot sing Op den hoek van de Van Merlelaan en den Heerenweg, heeft gistermorgen te ongeveer kwart voor 11 uur een hevige bot sing plaats gehad tusschen een luxe-auto en een autobus der Brockway. De autobus kwam van Hillegom en stopte op den hoek van de Van Merlenlaan om reizigers uit te laten. De luxe-auto, bestuurd door den heer L. S., uit Rotterdam en waarin nog een passagier zat, kwam eveneens uit de rich ting Hillegom en had, naar getuigen beves tigden, een vaart van ongeveer 80 K.M. Voordat de luxe-auto de autobus pas seerde, kwam uit de Brockway-garage een andere autobus, welke ook in de richting Haarlem reed. In plaats van de beide autobussen links te passeeren, ging de luxe-auto-bestuurder naar rechts. Hij slaagde er echter niet in, zonder aanrijding te passeeren en reed de rendende autobus aan de rechterijde aan. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto door het hek van de villa van de fa milie Van der Schoot vloog, dit geheel vernielde en daarna naar den overkant van den Hc-erenweg schoot en ongeveer 15 M. verder bleef staan. De auto werd zwaar beschadigd, doch de inzittenden kregen geen letsel. Ook de eene autobus is licht beschadigd. (Ongecorrigeerd) De doortrekking van de tramlijn langs de Leidschevaart naar de viaduct, zal met ingang van 1 Februari a.s. geschieden. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING Hel Residentie-Orkest Soliste: Alexandra Trianti Het programma bracht een vijftal liede ren met orkestbegeleiding van Wolf en Mahler, afgewisseld met twee kleine orkest werken en als groot instrumentaal werk de tweede Symphonie van Bruckner. Na de Mahler-perióde is men pas meer aandacht gaan schenken aan de sympho- nische werken van Bruckner, Mahler's leer meester en voorganger. Voor een volledig overzicht der litteratuur is het noodig deze symphonieën te leeren kennen. Bruckner's werken vormen een schakel tusschen Beet hoven, Schubert eener- en Mahler ander zijds. Of deze werken op den duur repertoire nummers zullen worden, betwijfelen we. Bruckner's symphonieën missen voldoende onderling karakterverschil. Ze bezitten te veel overeenkomst, te weinig contrast. Al leen in de vierde symphonie duiken roman tische neventlnten op en in de onvoltooide negende openbaart zich een ietwat smarte lijke ondertoon. Rust en gemoedelijkheid domineeren im mer In Bruckner's werken, Bruckner was een streng geloovig man, wiens gemoed slechts berusting kende. In nog sterkere mate spreekt dit uit zijn koorwerken: Mis sen en Te Deum. Mahler moge in zijn vierde „Das Himm- lische Leben" hebben bezongen, onmiddel lijk daarna beeldt hij weer op de meest tra gische wijze de wederwaardigheden van het aardsche leven zoo scherp mogelijk uit. Steeds verkrijgt Mahler schrille, fel ge kleurde contrasten. Dit trekt gewoonlijk de strijdende en zoe kende geesten sterk aan. Slechts zeer wei nigen kunnen zich verpoozen met de Bruck- ner-muziek, waaruit volle overgeving, be rusting, een sterk Godsvertrouwen spreekt. Al wordt de derde Symphonie als het eerste, geheel voldragen werk beschouwd, toch is de tweede een bestudeering waard. Vele onderdeelen wijzen op de genialiteit van den componist. De tweede Symphonie is over het alge meen gemoedelijk van toon. De opzet doet tegenover de later gecomponeerde werken tamelijk bescheiden, soms iets te berekend aan. Enkele onderdeelen zijn wat te breed- sprakerig behandeld. De eenigszins sombere inleiding, met de fraaie op den voorgrond tredende cello-partij, bringt direct een rus tige stemming aan. Ondanks enkele, meer bewogen onderdeelen, keert die stemming steeds terug. In het Andante: „In tiefen Herzen tönen von Trauer und Trost" beeldt Bruckner op aangrijpende wijze weemoed en opbeuring uit. Bijzonder mooi klinkt hier het spel der hoorns en het pizzicato-spel der snaar-in strumenten. Opgewekt klinkt het echt-Weensch Scherzo. Rhythme en melodie zijn hoogst karakteristiek en dragen Bruckner's stem pel. Behaaglijk doet tusschen die boertige muziek het lyrische trio aan. (Hoe dit Scherzo in het programma ruw-boersch ge noemd kan worden, is ons een raadsel). Levendig zet de weidsch-opgebouwde fi nale in. De koraalachtige satzen, ook iets specifieks van Bruckner, schenken telken male eenige verademing tusschen de vele, forsche klankcombinaties van dit deel. De uitvoering was beheerscht en klankrijk. Al leen vonden wii, dat de minder rustige sat zen menigmaal te geagiteerd werden ge speeld. Wij kun.ien ons Bruckner's muziek, zelfs de meest bewogen, gecompliceerde on derdeelen. nooit aldus voorstellen. Wolf's „Italienische Serenade" voor klein orkest en altviool-soio (charmante, niet- diepgaande muziek) werd uiterst verfijnd verklankt. Het herhaaldelijk solistisch op treden van verschillende instrumenten deed de aandacht vestigen op de superieure hoe danigheden der leden van het Residentie- Orkest. In de Freischütz-ouverture bewonderden wy meer het lyrische dan het markante spel. Het laatste klonk ons te hoekig toe. Wat de soliste betreft, haar optreden was in \ele opzichten een tegenvaller. Temeer, daar slechts één zangeres dit seizoen zou medewerken. Alleen in midden- en lage lig ging is de stem mooi donker getimbreerd. In hooge ligging klonk alles ijler. Van regel matige overgangen tusschen de stemregis ters was geen sprake. Bovendien klonk alles niet eens absoluu: zuiver en was het klank volume onvoldoende. Bij Mahler's „Wer hat dies Liedlein erdacht" kwam het geluid niet over het orkest heen. En van dezen zang wordt terecht geschreven: „Tanzt ganz Ubermiitig uber den Orchester hin!" „Ich bin der Welt abhanden gekommen" van Mahler maakte eenigen indruk, doordat dit lied het gunstigst voor deze zangeres lag en met goede voordracht werd vertolkt. Vooral de Serenade werd door de aan wezigen op hoogen prijs gesteld. O. K. Werkverschaffing Ten einde gelegen heid te scheppen voor de talrijke werklooze arbeiders om nog een behoorlijk weekloon te verdienen, heeft de raad bij de laatste vaststelling van de begrooting goedgevonden dat het terrein rondom het vijvertje bij het station Nieuw-Vennep hetwelk in de laatste jaren belangrijk is gezakt, weer te doen op- hoogen en tevens om de wegsloot, gelegen langs den Eugenie Previnaireweg te doen dempen. Voor dit ophoogen en dempen is een vrij groote hoeveelheid grondspecie noodig en het ligt in de bedoeling om deze te verkrijgen door in een perceel gemeentegrond gelegen tusschen den spoorweg en het toekomstig gemeentelijk sportterrein een flink gat te doen graven en de daaruit opgegraven grond te gebruiken. Later zal nog door den gemeenteraad mosten worden beslist of dit gegraven gat zal worden gebruikt voor zwembassin of voor vuilnisberging; natuurlijk zal het veel van de omstandigheden afhangen hoe deze be slissing zal uitvallen. In ieder geval komt er op deze wijze weer een aardige gelegenheid voor de werklooze arbeiders om wat te verdienen en zal het door hen te verrichten werk ook nog van eenig verder nut kunnen zijn; aan deze grondwerken, als werkverschaffing bedoeld, zit een productieve zijde. In de vorige week heeft de openbare aan besteding plaats gehad; voor het ophoogen van het plantsoen en het dempen van de wegsloot en het graven van den zwemvijver werd ingeschreven door H. van 't Hof te Nieuw-Vennep 4430; J. Trompert cs. te Lisserbioek 5862; Gebr. J. en A. Griekspoor te Nieuw-Vennep 6340; N. van der Pol c.s. te Rijk 8760; de besturen van 6 arbeiders organisaties n.l. R. K. Landarbeidersbond; R. K. Bouwvakarbeidersbond; Moderne LandarbeidersbondModerne Vakarbeiders- bond; CHh. Landarbeidersbond en Moderne Transportarbeidersbond 9366. Het treft ook wel mooi, dat de aankoop van eenige perceelen grond langs den Kruis weg te Hoofddorp van de heeren Biesheuvel en Van Dijk reeds nu haar beslag heeft ge kregen. Want nu Is het zoo goed als zeker dat reeds spoedig met den bouw van 10 land arbeidershuisjes zal worden begonnen. Deze bouwplannen kunnen evenwel niet worden uitgevoerd, wanneer niet eerst een weg voor klein rijverkeer wordt aangelegd, evenwijdig aan den Kruisweg; zulks in ver band met de nogal bezwarende bepalingen van de provinciale verordening betreffende het hebben van uitwegen op primaire, pro vinciale wegen. Ook dit werk Is weer een ongedachte ge legenheid tot werkverschaffing', welke eenige werkverruiming tengevolge heeft en het ge meentebestuur mag hiervoor worden gepre zen dat met bestek en teekening zooveel haast is gemaakt dat reeds in de vorige week gelegenheid kon worden gegeven voor openbare inschrijving, waarbij zich 9 perso nen hebben aangemeld nJ.: B. van Gronin gen te NieuwVennep 7334; P. H. van Essen te Halfweg 7979; G. W. Polderman te Spaamdam 8349; K. den Breejen te Hoofddorp 8648; W. Aafjes en A. Mosch te Assen-Delft 10198; N. V. Nederl-andsche Bouw- en Aannemingsmij. te Bussum 10500; N. V. De Geruischlooze weg te Heemstede 10900; J. H. Moleman c.s. te Rijk 14186; C. van de Panne te Hoofd dorp 14990. Dit werk zal vermoedelijk ann den laag- sten inschrijver worden gegund. R. K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders. Maandag- en Dinsdag avond hield de afdeeling van den R. K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders haar jaarlijkschen feestavond. De voorzitter van de afdeeling, de heer H. v. d. Vlugt, opende den feestavond met den Christelijken groet en heette allen, in het bijzonder de plaatselijke geestelijkheid, het Dag. Bestuur van de afd. Hillegom en den spreker, den heer B. N. Loerakker, uit Hillegom, van harte welkom. Spr. vroeg de medewerking van de vrou wen om de mannen steeds naar de verga dering te sturen. Nadat allen het strijdlied gezongen had den, verkreeg de heer Loerakker het woord, om de feestrede uit te spreken. Spreker deed het ongemotiveerde van de crltiek van de zwakkelingen uit komen en wees voorts op de ondank baarheid van velen voor datgene wat door onze vakbeweging is tot stand gebracht. Het is bijna 40 jaar geleden dat Leo XIII z.g. zijn zendbrief „Rerum Novarum" de wereld inzond en over eenige maanden gaat een aantal hoofdbestuurders naar Rome, naar Z. H. Paus Pius XI, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van Z, H. Leo XIII z.g. voor de uitvaardiging van de Encycliek. Deze werkelijk wereldschokkende zend brief heeft velen de oogen geopend en de handen doen ineen slaan, om langs organi- satorischen weg te trachten de slavenketenen waarin men leefde, af te schudden. In een mooie rede zette spreker uiteen, wat door de vakbeweging is bereikt, niet al leen finantleel, doch ook en vooral moreel! Hoe de toestanden zich kunnen wijzigen, bewijst de pensioenregeling. De arbeider van 65 jaar, die niet werkt, ontvangt f 5.80 per week meer dan een werkman 'n 40 jaar terug als hij wel werkte. Is de arbeider bui ten zijn schuld ziek, en niet in staat te wer ken, dan heeft hij recht op 80 pet. van zijn loon, in tegenstelling met vroegere toestan den toen hem bij ziekte wel eens eenige we ken zijn loon of een gedeelte daarvan werd gegeven, waarvoor hij zijn heele leven dank baarheid moest betoenen. Het welvaartspeil van de Nederlandsche arbeiders in het arme Nederland is veel hoo- ger dan in eiken anderen staat van Europa, dank zij de confessioneele vakbeweging. Spr. deed verder nog uitkomen, dat naar het woord van Leo XIII z.g. gehandeld wordt volgens christelijke beginselen. den kop op, n.l. het communistische stelsel en dat Russische volk trekt het geheele Eu- ïopeesche naar beneden, doch geen land in Europa waar dit Russische volk zoo'n weer stand zal vinden als in Nederland, omdat dit volk christelijk is georganiseerd. Een krachtig applaus brak na deze mooie rede los. Nadat de voorzitter den heer Loerakker dank had gebracht, trad de tooneelclub „Nut en Genoegen" voor het voetlicht, met het tooneelspel in drie bedrijven: „De Lijdens weg". Een stuk met een mooie leerzame strekking. Er is schitterend gespeeld en allen hebben hun beste beentje voorgezet. Décor en grime waren in de puntjes en het strijkje „Senenomine" zorgde voor mu zikale afwisseling. Een uitstekend geslaagde feestavond! „Ziekenzorg'' De R. K. vereeniging voor ziekenverpleging hield Dinsdagavond in het Patronaatsgebouw haar jaarvergadering, welke druk was bezocht. 73 leden waren aan wezig. De voorzitter de heer C. Pepping, opende met den Christelijken groet, heette de leden we'.kom en memo- eerde de resultaten van het afgeloopen jaar. Hierna werden de notulen conform vastgesteld. Het financieel verslag van den penning meester luidde als volgt: het saldo van vorige jaren bedroeg 2050 04, de ontvangsten in 1930 hadden be<Tagen 121015, terwijl de uitgaven waren geweest 1143.74, alzoo een saldo over 1930 ad 66.31. Het totaal batig saldo bedraagt a'.zoo 2116.35. De bescheiden werden nagezien door de heeren D. Schoenmaker en P. Commandeur en acoord bevonden, waarna de rekening we'd vastgesteld en de penningmeester onder dankzegging voor het nauwkeurig beheer werd gedechargeerd. Hierna werd door den secretaris het jaar verslag uitgebracht; hieruit zij vermeld dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een zeer ongunstig jaar is geweest, immers 22 leden zijn in ziekenhuizen opgenomen ge weest voor totaal 355 verpleegdagen. Nog nimmer is dit getal zoo hoog geweest. Wanneer echter in aanmerking wordt geno men, dat den leden bovenden nog twee maanden vrijste'ling van con^rbutie-betaling is ve"leend. dan b'ïikt daaruit dat „Zieken zorg" zich dank zij bet voorzichtig beheer <n een zeer gunstge posit'e bevindt. Het ledental was belangrijk vooruitgegaan, n.l. met 31 gezinnen, tehende 190 leden en het register telde thans 147 gezinnen met 811 zielen. De secretaris ontvangt een woord van dank voor zijn verslag. Herna werd voorlezing gedaan van een circulaire van het Dr. Schaepman-Comité in deze parochie, en na bespreking voorgesteld een bedrag van 10.beschikbaar te stellen voor dit fonds, hetwelk werd goedgevonden. Inmiddels kwam de Zeereerw. heer pas toor De Wolf ter vergadering en werd door den voorzitter beg-oet met een hartelijk wel kom. Voorztter ste'de het op hoogen prijs dat Z. Eerw. aanwezig is en deelde mede dat het bestuur besloten heeft aan den pastoor het eere-voorzitterschap aan te bieden, even als dit voorheen is geschied bij Z. Eerw. voor gangers. Pastoor De Wolf, het woord verkrijgend, zegt zeer gaarne aan den wensch van het bestuur te willen voldoen en bereid te zijn deze vereeniging zijn steun en medewerking te ve~leenen. Door mijn 12-jarige ondervin ding in een Ziekenhuis gevoel ik veel voor ie zieken en ook voor een vereeniging welke daarbij ten nauwste betrokken is, zoo zegt Z. Eerw. Spr. heeft met vreugde vernomen wat een prachtvereeniglng „Ziekenzorg" is en hoopt dat zij steeds moge groeien en bloeien tot heil der parochie. Deze sympathieke woorden werden met applaus begroet. Dan kwam aan de orde een voorstel tot aanvulling van art. 6. Zooals nu het regle ment luidt, houdt iemand die uit de paro chie vertrekt op lid te zijn; voorgesteld werd om ongehuwde kinderen die in dienstbetrek king zijn in andere plaatsen, zoo de ouders dit wenschen, als leden te handhaven. Na eenige bespreking werd dit voorstel aan genomen. Verder werd besloten, voorloopig geen vrij stelling van contributie te verleenen, doch het bestuur te machtigen dit naar bevind van zaken toe te passen in het najaar. Vervolgens werd bepaald, dat ouders bij geboorten hiervan kennisgeven aan den pen ningmeester. Wordt dit nagelaten dan is het kind niet verzekerd. Hierna werd door het bestuur een voorstel ingediend om het salaris van den bode te verhoogen van 10 tot 12%, zulks in verband met het toenemen van de per week betalende leden. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ten slotte verkiezing bestuursleden; aftre dend waren de heeren J. Nuyens en J. Kim man welke beiden met algemeene stemmen werden herkozen. Bij de rondvraag werden nog eenige huis houdelijke zaken besproken, waarbij o.a. nog de aandacht gevestigd werd op de tarieven voor verschillende ziekenhuizen. Hiema sloot de voorzitter onder dankzeg ging deze geanimeerde vergadering. Aanbesteding Door den architect, den heer J. v. Vliet uit Den Haag, werd Dinsdag alhier aanbesteed: Het verbouwen van een koestal tot een bloembollenschuur met 2 verdiepingen, voor rekening van den heer E. J. Hoogervorst aan den Buurweg, alhier. Er waren 10 biljetten ingekomen. Deze luidden als volgt: Firma v. d. Loo te Noordwijk, 12.000; firma Van Rijn te Voorburg, 11000.50, H. Bauwmeester, Noordwijkerhout, 11.200; firma Geers te Voorburg, 10.500; Gebr. v. d. Tocht, Noordwijkerhout, 9.941; firma Kuikens, Voorburg, 9.650; Jansen en Moens, Haarlem, 9.400; L. Meeuwissen, Noordwijkerhout, 8.937; Gebr. Geers, Den Haag, 8.778.62 en firma v. d. Ham, Voor burg, 8.327. De gunning is aangehouden. „St. Barbara" Dinsdagavond hield de R.K. Begrafenisvereeniging „St. Barbara", onderafdeeling van den R.K. Volksbond, haar jaarvergadering in café „Flora". De voorzitter, de heer Brama, opende met het gebruikelijke gebed en verwelkomde den geestelijken adviseur en de zeer talrijk op gekomen leden. Het deed spreker genoegen, dat zoo velen aanwezig waren. Na de beste wenschen uitgesproken te hebben voor de leden en hun gezinnen in het pas begonnen jaar 1931, volgde goedkeuring der notulen. Alsnu volgde financieel verslag van den penningmeester. Hieruit bleek, dat die in het afgeloopen jaar de inkomsten 733.45 hadden bedragen, de uitgaven 543.79, een batig saldo aldus van 159.66. Het totaal kassaldo bedroeg op 31 Dec. 1930 498.47. De controlecommissie verklaarde alles in de beste orde bevonden te hebben. Als nieuw lid in deze commissie werd be noemd de heer M. Zuiderduin. Den penning meester werd dank gebracht voor zijn ac curaat beheer en besloten werd hem te déchargeeien. Medegedeeld werd, dat de vereeniging thans 245 mannelijke leden telt. In 1930 werden door de vereeniging 23 personen begraven, waarvan zes leden der vereeniging en vier kinderen onder de 16 jaar. Er zal in verband met het invoeren van de klnder- klas een reglementswijziging plaats moeten hebben. Daar nog enkele wijzigingen nood-* zijn, zal het bestuur een concept-reglemei maken en het op een volgende vergadering ter behandeling voordragen. Bij de bestuursverkiezing, welke nu volg" werd naar voren gebracht om niet, zooa tot nog toe gebruikelijk was, den voorzitte- tevens als voorlooper bij begrafenissen doen fungeeren, maar een voorlooper te kie- zen naast het bestuur. Nadat dit punt van verschillende zijde i was besproken, werd met groote meerder heid besloten, dat een voorlooper zal ge kozen worden buiten het bestuur en dat e tevens een reserve-voorlooper zal benoem worden buiten het bestuur. Met bijna algemeene stemmen werden n® de heeren J. v. d. Werf en J. Zwaan he" noemd. De aftredende bestuursleden, de hee ren J. van Gijlswijk, H. v. d. Voert, E. Borst en H. Turenhout werden allen herko zen. In de plaats van den heer A. Bram®, voorzitter, die niet meer in aanmerking wenschte te komen en den heer J. Zwaan, die niet meer herkiesbaar was, werden ge kozen de heeren H. Zwaan en C. van Noor- Uit het nu weer voltallige bestuur 'f®1 met bijna algemeene stemmen als voorzitte gekozen de heer H. Zwaan. De benoemde ei herbenoemden brachten dank voor het hun gestelde vertrouwen en zegde toe, hun beste krachten te zullen geven voor vereeniging. Door den voorzitter van den R.K. Volr^ bond werd namens het bestuur dank be tuigd aan de beide aftredende heeren voo^ alles, wat door hen in het belang der ver eeniging was gedaan. Op voorstel van he werden beiden benoemd tot eere-leden o- vereeniging, wat onder daverend appl® werd goedgevonden. Na een zeer geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter met gebed en werd nog een verloting gehouden. Fanfarekorps „Excelsior" Maanda» avond gaf het fanfarekorps een uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden het Juvenaat. De zaal was geheel bezet er zullen nog drie avonden noodig zijn 0 allen kunstlievenden leden en donateurs ee plaatsje te geven. De avond werd geop®n. door kapelaan Heemskerk, die in het bu zonder een welkomstgroet sprak tot de Hoogeerw. Deken en rector Braakman de laatste als oprichter van het fanfarekoiP en hij wenschte allen een genoeglijke avond. Dan werd onder leiding van Djfe®* teur Corn, de Haan het programma U1^~ voerd. Het was een genot de nummers hooren spelen. De fanfare stijgt steeds de ladder der kunst en het spel is o.i. mi" stekend. In de pauze deelde kapel®® Heemskerk mede, dat dit jaar het 2e W®" trum zal worden gevierd met een concoin op het Sportpark, nJ. op Hemelvaartsdag en den Zondag d.a.v. Hierna werd een twe®' tal kluchtspelen gegeven, nl. „Het valsch etiket" en „De Keizer komt". Het eerst® was heel goed, maar de firma Samson ®D Moot moet met spreken niet overdrijven, al geven we toe, dat het zeer moeilijk l®* Het tweede stukje in twee bedrijven h®® een zeer vlot verloop en werd zeer g°" gespeeld en er werd vooral gelachen Hannes den knecht van baas Wolman, dl® er als keizer niet zoo kwaad uitzag. Er i® om beide stukjes smakelijk gelachen. was 'n heel goede avond waarmee de fanf®r succes heeft gehad. Nieuw raadslid In plaats van den hee' B. Waterlander, die wegens zijn vertrek n®a' Utrecht als lid van den Raad had bedankt" is door het Centraal Stembureau benoem de heer C. Diependaal, die de benoeming heeft aanvaard. Naar wij vernemen zijn de arbeiders, werk' zaam bij de Hoogovens en de Mekog, weim® ingenomen met de door de Raadscommissi^ inzake de oeververbinding voorgestelde °P" lossing van het vraagstuk der oeververbin ding. Zooals reeds werd gemeld, heeft 8e' noemde commissie geadviseerd, een veerver* binding tot stand te brengen tusschen Mahustraat en de Noordersluis. Door de ver' schillende organisaties van personeel van 8e" noemde fabrieken zijn reeds bespreeking3^ dienaangaande gehouden, die tot result®8, hadden dat besloten werd aan den R®9® kenbaar te maken, op welke wijze men dez® kwestie wenscht op te lossen. t X R. K. Volksbond. Vrijdag a.s. houdt boven genoemde vereeniging haar ledenvergadering om 8 uur in het Patronaatsgebouw. Het 18 een zeer belangrijke vergadering. De heer Angenent, secretaris van het C®D" trale Bestuur, zal spreken over Sociale wer* king van den Volksbond. Wij vernemen, dat de tooneelclub Vriendenkring", wier reputatie wel beken® mag genoemd worden, zich met hare aangesloten leden overgeheveld heeft na® den Volksbond, waardoor deze dus teven» een onderafdeeling is geworden. Men stelt zich voor om nog dezen wint®1 een uitvoering te geven. Stille Omgang" In de zaal van - Patronaatsgebouw vergaderde Dinsdagavo®, „Het Genootschap van den Stillen Omgang De voorzitter, de heer G. P. Wijdem® opende te ruim 8 uur de vergadering m den christelijken groet en verwelkom de leden, in het bijzonder den eerw. P®t? Spreker wenschte de leden een voorspoed Jaar en hoopte, dat het aantal deelnem® van dit jaar dat van hetvorige zal overtr® fen. De notulen der vorige vergadering we den onder dankzegging goedgekeurd. Ee ingekomen stuk van de directie der E s- werd besproken en besloten werd, even® verleden jaar, een extra tram aan te vr® gen- Uit het jaarverslag van den waamem®' den secretaris, den heer H. Th. v. d. Berf' bleek, dat het ledental tot 99 deelnemers gestegen, terwijl één lid uit Aerdenhout overleden. Na de goedgeslaagde bedevaar van dat jaar verder besproken te hebben- sloot de secretaris met de opwekking, t°c vooral trouwe leden van het Genootschap te blijven. f Vervolgens bracht de penningmeeste verslag uit. De ontvangsten bedroeg® f 54.11, terwijl werd uitgegeven f 40.88, vom" deelig saldo f 13.23. Dit bedrag, gevoegd het saldo van verleden jaar, maakt e® totaal van f 51.94. De kas-commissie bevond de boeken m uitstekende conditie, waarna de voorzitt® den penningmeester dank bracht voor goed beheer der gelden en het tijdelijk ver vullen der functie als secretaris. Tot secretaris werd na stemming eJ\ herstemming gekozen de heer Nordsieck. nj de rondvraag werd de ontbijtgelegenheid 1 Amsterdam na de bedevaart besproken besloten werd, dezelfde gelegenheid wede te vragen, mits de Bagijnhofkerk Zandvooi weder wordt toegewezen. Alvorens te sluit®, nam de eerw. Pater het woord, de ie®® aansporende propaganda te maken voor de^ mooien bedetocht, zoodat alle mannen v® de parochie dit jaar den Stillen omg®nb zullen medemaken. gr De voorzitter dankte den eerw. sp,!]H voor het gesprokene en de leden voor trouwe opkomst en sloot de vergadering ni den christelijken groet. het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6