(Buiten landsch o\°"vs n H SPOOR's MOSTER Spoor's gestampte Muisjes FEUILLETON OP DE ROL VAN MOABIT DE VIERDE SEPTEMBER XE*. DE BLAD DONDERDAG 29 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT DUITSCHLAND REBUS Opzienbarende rechtszaken De teruskeerende onrust in Spanje Voortgezette actie der studenten RADIO-OMROEP Oplossing vorige rebus; Baa n wach terswon i n& („Denksport") Inval in een Duitsch communistisch jeugdhuis Generaal Berthelot overleden Uit het Engelsche Lagerhuis De Oustric-zaak Verklaringen van Tardieu De Oostenrijksche Heimwehr Curtius' houding te Genève KORT NIEUWS poors z w 11 sVr s c h eK a a s «Maak wje voort 1" riep Wally de -ver een auto gesleurd, waar men hem van rijn Politieke moorden uit kwajongens-balda digheid. Roofmoorden uit ellendige armoede en uit genotzucht. Moorden, uit erger dan Verdierlijkten: uit duivelschen ontucht. Dat zijn dagelijksche zaken op de rol van Moa- bit, het Berlijnsche Hof van Justitie. Een jongen met de sovjetster op zijn storm- pet, ziet een anderen jongen, met het haken kruis op zijn stormbuis, een sigarenwinkel ingaan. Door een kier van een openstaande deur schiet hij zijn „aartsvijand" een kogel in den rug en doodt hem. Vlucht de sluip moordenaar naar het buitenland, dan is zijn uitlevering onzeker, omdat hier immers sprake kan zijn van „politleken moord". Dat de aldus geteekende stormtroepen der com munisten en nationaal-socialisten elkaar dagelijks in groote vergaderlokalen bont en kreupel slaan, vindt zijn grond in dezelfde lusten en onlusten, die elders een zooge naamd sportieve jeugd in baldadigheden doet uitbarsten, als de uitslag van een voet balwedstrijd haar misviel. De Heeren van „den snellen Gerechte" het nieuwe instituut straffen de op hee- terdaad bestrafte belhamels wel tamelijk ge voelig, maar afschrikwekkend heeft dit blijk baar nog niet gewerkt. Met ijzeren vuist moeten de mannetjes bjj den kraag gevat worden, die de baldadigheid van kleinen en grooten in dienst stellen van hun verderfe lijke politiek. Hoe ernstig deze zaakjes ook dienen ge nomen te worden, van ernstiger aard is de moordzaak, die deze week in Moabit zal be handeld worden. Een 16-jarig meisje knoop te verbindingen aan met een zestigjarigen man, met het doel, hem te berooven. Twee „Jugendfreunde", die volkomen onder haar macht stonden, liet zij 's nachts binnen komen, terwijl de man sliep. Ze beval hun, den man te vermoorden. „Als ze er te laf voor waren, zou ze zelf wel een bijl halen". Ze hebben den man vermoord en stalen een bedrag van ongeveer 30 Mark, waarmee ze samen een avondje konden genieten van kino en dans: het eenige doel van deze ont zettende misdaad. De behandeling dezer zaak in Koabit is bespoedigd, omdat het kleine monster in een verwachting verkeert, die we kwalijk „blijde" kunnen noemen. Talloos zijn de gevallen van bedrog, ver duistering, diefstal en roofmeerd, die hier werden berecht, als rampzalige gevolgen van genot- en pronkzucht. Vele hebben opzien gebaard en ontzetting. Dit geval is gruwe lijker door het cynisme van een wufte zes tienjarige deerne, die haar vroolijke avondje wil hebben. Een stoere knaap van den lande kon in zijn dorp geen werk meer vinden. Als een vroolijke „Wanderbursche von Anno dazu- mal" trok hij de wijde wereld in. Een barre wintermaand lang trok hij door de lieve Heimat. Een bedelaar om werk. Een halve dag arbeid tegen acht dagen marcheeren, zoo was de verhouding. Eten? Zijn slapen en droomen in de lange nachten? We kun nen 't ons vorstellen. Uitgeput bereikte h1J de groote stad, de magneet, die ook hem aantrok als zoovele lotgenooten zelden tot hun voordeel. Hij bedelde hier vergeefs om werk en om brood. Honger en de beko ring van een cervelaatworst brachten hem tot vertwijfeling. Van een uitstalling op straat nam hij de worst en hapte er in. Hij was een dief. Verleden week compareerde hij voor den rechter. Il-y-a encore des juges a Berlin! Hij mocht 't ondervinden tot zijn vreugde en zijn waarachtig belang. De arme roover was een sympathieke onbedorven boeren jongen. De rechter sprak hem vaderlijk toe. Hü zou niet worden gestraft, maar moest zich onder de hoede stellen van een der heeren, die van gemeentewege in zulke ge vallen zorgen voor behoorlijk onderdak en goede voeding. Men zou trachten hier werk voor hem te vinden in de omgeving van zijn dorp, waar de autoriteiten zouden ver zocht worden ook iets voor hem te doen. Hij moest echter beloven, niet op eigen ge legenheid te gaan zoeken en ronddolen. Zou de goede jongen zijn toevlucht gezocht hebben in een der stedelijke asyls, hij zou in aanraking zijn gekomen met sluwe mis dadigers van allerlei slag, die reeds zooveel dergelijke knapen in nood wisten te verlei den tot een klein, maar voordeelig ln- braakje. En dan!hoe licht kan zelfs een goedmoedig inbrekertje een roofmoor denaar worden, als hij betrapt en overval len wordt. Een interessant werk is een dezer dagen gereed gekomen. Een werk in 4 banden, 4 groote blauw ingebonden boeken, samen 1802 pagina's dik, bevattend het getrouwe verhaal van al de looze streken, die de ge broeders Sklarek hebben uitgehaald tot. eigen kortstondige pret ende weelderig ver maak, tot eeuwige schade en schande van Berlijn's Gemeenebest. Een exploot! „An- klage gegen Sklarek und Genossen". De ge broeders Sklarek hebben deze zwaarlijvige acte van beschuldiging uit de handen van een Dizonderen gerechtsdienaar Justiz- wachtmeister reeds in ontvangst mogen nemen Met hun advocaten zullen ze wel eenigen tijd noodig hebben om het verhaalde te bestudeeren en te commentarieeren. Het zal dus wel reeds zomer zijn, als Moabit weer eens het tooneel zal zijn van een monster-proces, dat niet vrij zal blijken van tragi-komische momenten. 23 deskundigen zullen worden gehoord. 11 Rapporteurs sullen 67 afzonderlijke rapporten uitbrengen; het aantal getuigen is legio! Newgate en Old Bailey in Londen waren al voor meer dan 100 jaren wereldbefaamd door processen, die de menschen alle sen saties deden doorloopen, van de gruwelijkste tot de hartroerendste en meest tragi komische. Moabit heeft zich in het laatste tiental jaren eenzelfde treurige faam ver worven. Ik heb 't enkele malen bezocht. Er werden kleinere zaakjes behandeld, on- frissche familie-aangelegenheidjes, diefstal, mishandeling, e. d. Alleen het geval van den boerenjongen heb ik willen opteekenen. Van de belangrijke zaken, die op het pro gram staan, gaf ik u een kleine schets. Het Tausend-proces in München staat thans in het middelpunt der belangstelling De loodgieter Tausend uit Schwaben „ver edelde" al vóór jaren gewone violen tot meesterviolen. Hij maakte morphine uit kookzout, aluminium uit potaarde, kunst mest e'A kunstdiamant uit Joost weet wat. Hij prepareerde middelen tegen bladluis en mond- en klauwzeer en zijn bloedstelpend „Millelectrol". In 1923 begon hij goud te maken uit geprepareerd lood. Prinsen, gene raals, groot-industrieelen en kooplieden, die geen penning voor een eerlijk, gezond, klein zaakje zouden over hebben, stelden hem honderdduizenden ter beschikking. Luden- dorff richtte een vennootschap op, aan welke Tausend al zijn uitvindingen moest afstaan 75 procent der winst was voor Ludendorff bestemd, die daarover beschikken zou ten voordeele van het vaderland. Met het goud van Tausend zouden de oorlogsschu'.den worden gedelgd. Er was voorloopig een ka pitaal van 780.000 Mark, waarvan direct 350.000 Mark beschikbaar werd gesteld voor het „Deutsch-Völkische" strijdblad van Lu dendorff. En Tausend kocht een slot in Tirol voor 60.000 Mark, een slot bij Dresden voor 60.000 Mark, een landgoed in Partenkirchen voor 40.000 M„ een landgoed in het Isardal voor 30.000 Mark. Alles, om rustig te kunnen arbeiden. Toen de eerste vennootschap u't- geput was, werd een tweede opgericht met een kapitaal van 800.000 Mark. De weduwe, die hem haar „laatste" 400.000 Mark had ter beschikking gesteld, is in armoede gestorven. Haar zoop deed aangifte bij de politie, die Tausend in zijn slot in Zuid-Tirol liet arresteeren. Italië leverde hem uit. Nu staat de man voor het gerecht en zegt, dat hij een eerlijke vent is. Een korreltje goud heeft hij onder control geproduceerd, later een klomp van wel 800 gram. Getuigen bevestigen dit. Deskundige getuigen bestrijden het. De president der Duitsche Rentenbank, Excellentie Lentze, als getuige gehoord, zegt, dat hij na Röntgen-stralen en radio zich over weinig meer verwonderen kan en de uitvinding van Tausend niet voor onmogelijk hield. En dan. de mogelijkheid, door een goedkoope fabri catie van onbeperkte hoeveelheden goud. das Vaterland van de herstelbetalingen te be vrijden, had diepen indruk op hem gemaakt. De rechter hield Tausend voor, dat hij zijn partners financieel toch zeer benadeeld had, waarop hij antwoordde, dat ze bij de finan- cieele manipulaties elkaar onderling bij af wisseling bezwendelden. Is deze „goudmaker" bewust een bedrie ger? En zwendelde hij bewust, toen hij op een betreffende vraag van den rechter ant woordde, dat hij ook de quadratuur van den cirkel had gevonden, wat een kleinigheid voor hem is geweest? De berekeningen wa ren, jammer genoeg, weggeraakt, boweerde hij. Het is een interessant zaakje, ook en vooral door de naïveteit van- zooveel pro minente Duitsche mannen. H. L. De in Madrid heerschende studentensta king schijnt aanstekelijk te werken; in tal rijke provincieplaatsen zijn onlusten uitge broken. In Valladolid moest de universiteit geslo ten worden. Te Se villa kwam het tusschen studenten van verschillende politieke richting tot ern stige vechtpartijen, waar flesschen als pro jectielen werden gebruikt, en ook gebruik werd gemaakt van traangasbommen. In Granada hebben de studenten een aanval gedaan op het gebouw, waarin de zetel van de vereeniging van Spaansche le gioensoldaten gevestigd is. Zij wierpen alle ruiten in. De politie heeft eenige belhamels gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. oer Oplossing volgende week Onlusten te Madrid De Spaansche minister van onderwijs heeft medegedeeld, dat de studentenstaking daar onveranderd voortduurt, en dat ook in bijna alle andere universiteitssteden wordt gestaakt. Constituantie geëeiseht Naar gemeld wordt heeft een aantal poli tieke leiders, o.w. Sanchez Guerra, Bergamin en Villanueva, zich in een bespreking bezig gehouden met de vraag, of van de regeering de bijeenroeping van een constitueerende nationale vergadering moet worden geëischt. noodzakelijk of verstandig is, beperkingen oplegt aan de werkzaamheid der Vakveree- nigingen. Het onderhavige wetsontwerp zal ruime waarborgen verschaffen tegen machtsusur patie der vakvereenigingen. Het ontwerp zal het onrechtvaardigheidsgevoel bij de vak- vereenigingsleden wegnemen en geschikte en toepasselijke waarborgen handhaven tegen usurpatie van iedere klasse der bevolking. De incidenten aan boord van Zr. Ms. „Lucia". De Eerste Lord van de Admiraliteit Alexander heeft in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over de jongste incidenten op het duikbootenmoederschip „Lucia". De Admiraliteit, zoo zeide hij, is na bestudee ring van de processen-verbaal van het Hor van Onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de tevredenheid en de sympathie tus schen officieren en manschappen, die door gaans op Zr. Ms. bodems plegen te bestaan, aan boord van de „Lucia" nimmer werkelijk heid zijn geweest. Dit moest ten deele woi- den toegeschreven aan een zeker gebrek aan tact van de zijde van den commandant en de officieren en de ongeschiktheid van den betrokken divisie-commandant. Provocatie en dienstweigering moeten echter in den mili tairen dienst, di egebaseerd is op gehoor zaamheid aan gegeven orders, serieus be handeld worden. In alle vier gevallen zijn de opgelegde straffen met een derde ver minderd. De betrokken officieren zullen on verwijld op non-activiteit met half salaris worden gesteld. De „Lucia" zal tenslotte een nieuwe etat-major en bemanning krijgen. dank voor de behartiging van Duitsch- land's belangen te Genève. Begin van hoogverraad ontdekt In het communistische kindertehuis ,Mopr", te Elgërsburg, waarin op het oogenblik een cursus voor communistische partijfunctionarissen gegeven wordt onder leiding van het Pruisische Landdag-lid Duddin, heeft de landspolitie een huiszoe king yerricht. Hierbij is gebleken, dat een 40-tal cursus deelnemers zich aan begin van hoogverraad had schuldig gemaakt. Er is een groote hoeveelheid onderwijsmateriaal in beslag genomen. Een werkman, tegen wien een bevel tot in hechtenis neming wegens land- vredebreuk was uitgevaardigd, werd ge arresteerd. De Fransche generaal Berthelot is, na een langdurig lijden, overleden. Hij was tijdens den wereldoorlog chef van den staf van Joffre en werd later chef van de Fransche missie bij het Roemeensche leger. In Roemenië werd Berthelot destijds als een „redder des vaderlands" gevierd. SANCHEZ GUERRA, Spanje Na afloop is aan de pers een communiqué verstrekt, waarin o.m. wordt gezegd; De duidelijke verergering van den politieken toestand heeft ons aanleiding gegeven op nieuw een bespreking te houden. Wij zijn van oordeel, dat wij slechts iets op ons kunnen nemen, als een constitueerende vergadering wordt bijeengeroepen. Slechts daardoor kun nen de vrede in het openbare leven, vrijheid en gerechtigheid gehandhaafd blijven. Onder de huidige omstandigheden echter zijn wij van meening, dat het ons niet mogelijk is aan de verkiezingen deel te nemen, daar wij niet, zonder ons te verlagen, de rol van poli tieke oppositie op ons kunnen nemen. Volgens een verder bericht uit Madrid ver wacht men, dat in weerwil van dezen stap de politieke toestand eerst na den terugkeer der koning naar Madrid 31 Januari zal kunnen worden opgehelderd. Volgens een andere mededeeling, zal er on der voorzitterschap van den koning op 7 Fe bruari aA. een ministerraad worden gehou den, die van bijzonder belang zal zijn. Franco c.s. naar Madrid ontboden. De rogatoire-commissie heeft vijftien officieren, die verdacht worden van deelna ming aan den opstand van Cuatro Vientos, o.a. generaal Queipo del Llano en majoor Franco, uitgenoodigd binnen acht dagen voor de militaire rechtbank te verschijnen. Indien zij zich niet binnen den gestelden termijn aanmelden, zullen zij bij verstek worden veroordeeld. Wetsontwerp-vakvereenigingen. Gisterenavond werd het Lagerhuisdebat over de tweede lezing van het ontwerp wij ziging vakvereenigingswet voortgezet. Winston Churchill bestreed den maatre gel krachtig. Hij verdedigde de wet van 1927, welke naar spreker betoogde, nog steeds de goedkeuring wegdraagt van het grootste deel der natie. Den voorgestelden maatregel noemde spr. even slecht voor het land als voor de in dustrie en niet in het belang der vakver eenigingen. Sir Stafford Cripps, solicitor- general, zeide, dat de wet van 1927 meer dan De parlementaire commissie van onder zoek heeft gehoor gegeven aan den aandrang van het socialistische lid Renaudel en Tar dieu een verhoor afgenomen. Onderwerp van het verhoor waren de verklaringen van de voormalige ministers Peret, Falcoz en Lautier en den vroegeren Ambassadeur te Rome Besnard, afgelegd inzake hun verhouding tot de Banque Oustric. Renaudel trachtte het bewijs te leveren, dat Tardieu door zijn medewerkers om den tuin is geleid. Tardieu verklaarde, dat hij indertijd slechts de directiebescheiden van de Snia Viscosa in handen heeft gehad, die bovendien reeds vier jaar oud waren. Per soonlijk heeft hij zich nimmer met deze aan gelegenheid beziggehouden. Uiteraard heeft hij de verklaringen van zijn medewerkers als juist beschouwd, aangezien hij geen reden had hen te wantrouwen. Renaudel trachtte daarna Tardieu te com- promitteeren door zijn Kabinetschef bij deze kwestie te betrekken. Tardieu betoogde, dat hij genoemden Millot eerst in zijn Kabinet heeft opgenomen, toen hij een wannen aan bevelingsbrief van den leider der socialisti sche Kamergroep Leon Blum had ontvangen. Renaudel ging toen niet verder pp deze kwestie in. Door het Duitsche kabinet goedgekeurd In de heden onder voorzitterschap van den Rijkskanselier gehouden Kabinets zitting, heeft de Rijksminister van Buiten- landsche Zaken, dr. Curtius, verslag uitge bracht over het verloop van de te Genève plaats gehad hebbende bijeenkomsten van de Europeesche Studiecommisie en den Volkenbondsraad. De Rijkskanselier constateerde, dat de door de Duitsche delegatie aangenomen houding en de te Genève bereikte resulta ten, de goedkeuring van het Rijkskabinet kunnen wegdragen. Brtining bracht den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Beweging tegen Starhemberg De bondsleider der Oostenrijksche Heim- wehren, prins Starhemberg, heeft gisteren, nadat een zeer opgewonden vergadering geen resultaten had opgeleverd, den Heim- wehr-leiders der landen een concept-regle ment voorgelegd, inhoudende, dat de bonds- leiding dictatoriale macht krijgt en het recht, de leiders in de landen van hun functie te ontheffen. STARHEMBERG Tevens wordt daarin bepaald, dat majoor Fey (Weenen) zijn functie als leider moet neerleggen en dat het rijkscommando der „Eisenbahnerwehr" moet worden ontbon den'. De vertegenwoordigers der Heimwehren van Weenen, Tirol, Vorarlberg, het Burgen- land en der Eisenbahnerwehr, die gisteren de vergadering hadden verlaten, omdat Starhemberg een door hen ingediend voor stel nopens het reglement niet in stemming had gebracht, kwamen daarop afzonderlijk bijeen. VRIJDAG 30 JANUARI HUIZEN, 208 M. Algemeen program ma. 8.009.15 Gramofoonplaten 11.30 —12.00 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen 12.00—1.30 Concert K.R.O.- kwintet o. L v. P. Lustenhouwqr 1.30— 2.00 Gramofoonplaten 2.002.45 Kook- praatje Mej. Lauwers 2.454.15 Orgel concert Fvert Haak. Soliste Betty Dijkstra 4.154.30 Zenderverzorging 4.305.15 Concert Vrijw. Muziekcorps le Reg. Huzaren, Amersfoort, o.l.v. Kapelmeester Math. Klij- nen 5.15—5.30 Max K. Gerisch over Toe risme in Duitschland 5.3<46.00 Vervolg concert Stafmuziek 6.00—6.25 Tuinbouw- halfuurtje 6.25—6.45 Vervolg Concert 6.457.15 Cursus Engelsch 7.157.45 Dr. W. G. N. v. d. Sleen„Indië als Toeristen- land" 7.45—9.00 Concert K.R.O.-orkest o.l.v. J. Gerritsen, G. Hengeveld (piano) 9.00 Vaz Dias 9.15—9.30 Concert 9.30— 10.00 Causerie door den heer Wies Moens 10.00—10.45 Concert 10.35—12.00 Gramo foonplaten. HILVERSUM 1875 M. 8.00—12.00 VARA 12.00—4.00 AVRO Daarna VARA 8.00 Gramofoonplaten 10.00 Morgenwijding (VPRO) 10.15 Voordracht Louis van Gas teren 10.30 Ziekenuurtje 11.30 Gramo foonplaten 12.30—2.30 Concert Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep 2.303.00 Schooluitzcnding 3.00 1.00 Concert AVRO-kwintet o. 1. v. Fr. Lupgens 4.00 Orgelspel Joh. Jong 4.30 Knutselwerkjes voor kinderen 5.15 Gramofoonplaten 5.30 Concert O. Couperus (zang), W. Kley- weg (cello), G. Hengeveld (piano) en Gra- mophoonplaten 6.55 Actueele Berichten v. h. N.V.V. 7.10 Cursus door W. H. Vliegen 7.30 Politieber. 7.45 Gramo foonplaten. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Concert M. Dare (cello), D. Fraser (piano) 12.50 Or gelspel door H. A. Bennett. Jan van der Gucht (tenor) 1.50 Gramofoonplaten 2.45 Uitzending voor scholen 4.50 Orkest concert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsberichten 7.00 Recital door R. Murchie 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Vaudeville 9.05 Berichten 9.20 Lezing 9.35 Berichten 9.40 „Edward the Second", Tooneelspel van C. Marlowe 11.2512.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonplaten 9.35—10.35 Gramofoonpla ten. 11.30 Gramofoonplaten 12.25—1.50 Orkestconcert 4.20—5.20 Concert Viool en piano 7.20 „Die goldene Meisterin", Ope rette van Edmund Eysler. .Daarna: Berich ten en tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.20 Orkestconcert 12.501.20 Orkestconcert (vervolg) 2.20—4.20 Concert, orkest en zang 7.308.15 Orkestconcert 8.15 9.15 Tooneeluitz. 9.30—9.45 Zang 9.45 10.20 Orkestconcert 10.2011.50 Dans muziek. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Voor drachten, lessen 11.20—12.15 Gramofoon platen 12.15—1.20 Berichten 1.20—2.20 Gramofoonplaten 2.20—3.50 Lezingen en iessen 3.50—4.50 Concert 4.507.20 Voordrachten enz. 7.20 Operette „Die gol dene Meisterin", Edm. Eysler. Regie Ull- mann 9.50 Berichten en daarna Avond concert. In deze zitting bleek men het er alge meen over eens te zijn, dat het voorstel van Starhemberg zelfs niet in overweging kon worden genomen, weshalve de aanwezigen besloten niet meer aan de onderhandelingen deel te nemen. Voorts besloten zij zich tot het aftreden van dfe tegenwoordige bondsleiding aaneen te sluiten tot een werkgemeenschap en aan de nog door Starhemberg te nemen beschik kingen geen gevolg te geven. De Heimwehrleiders van Neder-Oosten- rijk, Stiermarken en Salzburg verklaarden zich daarentegen voor Starhemberg, voor het door hem verdedigde doel van het Heimatblock, voor een strenge scheiding tusschen Heimwehren als „boven de partijen staande militaire formatie" en het Heimat block als politieke groep. Aan den leider der Heimwehren staat het nu te beslissen, of hij de bondsleiding wil behouden dan wel zijn lidmaatschap van den nationalen raad neerleggen. Uit Namen en Luik wordt was van Maas en zijrivieren gemeld De Sambre en de Ourthe zijn buiten hun oevers getreden. Bij Luik staan eenige landerijen blank. Uit het geheele land wordt regen en sneeuw ge meld. Er wordt voortzetting van de was verwacht. De Koningin van Spanje wordt heden te Londen verwacht om een bezoek te brengen aan haar moeder, prinses Bea trice, die nadat zij haar arm had gebroken, bovendien is aangetast door een acuten aanval van bronchitis. In de eerste zitting van den Raad van Beheer der Duitsche Rijks-Spoorwegen, in het jaar 1931 gehouden, werd de voorgeno men verlaging der tarieven en vrachtprij zen, aansluitende bij de algemeene actie voor prijsdaling en tevens bedoeld als steun aan handel en industrie, goedgekeurd. In de slagerij der fa. Gustav Hoff mann te Cleve ontplofte een worstketel van 750 liter inhoud. Twee arbeiders werden zwaar en één licht gewond. De griepepidemie te Madrid neemt thans snel af. 22. „Is het mogelijk, dat Wally zich de vrijheid veroorlooft, het woord van den onwaardigen Naisuki in twijfel te trekken Ja De oogen van den Japannees flikkerden onheilspellend. „Naisuki is er de man met naar om zijn tijdverdrijf te zoeken in laffe uitvluchten 1" Wally haalde zijn schouders op. „Wat weerlicht 1 Wie sprak er dan door de telefoon met jouw tongval 1" vroeg Wally boos. Aangezien ik niet op de hoogte ben met de identiteit van een of andere geheimzinnige of humoristisch aangelegde persoonlijkheid spijt het mij, dat ik het betreffende slachtoffer niet kan inlichten," antwoordde Naisuki. „De kennis van buitengewco t belachelijken en moeilijken tongval berust niet enkel bij uw onwaardigen Naisuki." „Neen," viel Wally hem snel in de rede, „maar je wist toch van de afspraak om ge maakt en als in wartaal te spreken „Wally's oogenblikkelijke toestand be wijst klaarblijkelijk het tegendeel," zei Naisuki schouderophalend. „De muren heb ben oorea. Die Engelsche taal daa toch." „Wat duivel, wie komt hier dan buiten je weten binnen vroeg Wally op beleedigen- den toon. „Ik moet een laakbaren Amerikaanschen truc constateeren," was het doodbedaarde antwoord, „maar sta toch op." „Au 1" Wally rekte zijn verstijfde leden uit. „Waartoe dient die duivelsche truc „Het zal zijn, opdat uw geëerde papa het genot van zijn eigen gezelschap rustig zou genieten," was het kalme antwoord. „Drommels, dat is mogelijk, Naisuki.. ik verwonder me „Juist," zei de kalme Oosterling. „De man, die moordt 1" „Ja, de „moordenaar", dit is weer een van zijn sluwe streken. Heb je wat plunje, dat je me kunt leenen, Naisuki „Waarom noemde je, verduiveld, onzen vriend Gerald niet eerder op „Ik vreesde het groote verstand van Wally te beleedigen door een onwaardig verwijt van kort overleg," was het koele antwoord van den gastheer. „H'm, schiet wat op met die kleeren, ouwe grinnikende afgod 1" „Een minderwaardige plunje van zoo'n armen man als ik ben, passen den edelen Wally allerminst. Die kleeren zijn van min der forsche snit, dan de persoon van Wally Zou voegen. Niettemin, vragers kunnen geen kiezers zijn. O, dat Engelsche dialect Ik ga kleeren halen." Naisuki verliet de kamer. dwijnende gestalte achterna. „Loop naar den drommel, met je Engelsche dialecten 1" Na eenige oogenblikken keerde Naisuki weer terug en hielp Wally de kleeren aan trekken, die hem enkel daar pasten, waar ze hem raakten. „Staat de auto nog in de straat?" vroeg Wally terwijl hij een lange broek aantrok, die, toen ze eenmaal zat, ongeveer zes duim van zijn zijden sokken zichtbaar liet. Naisuki keek met een stalen gezicht naar zijn gast. Wally lijdt aan betreurenswaardige zins begoocheling," mummelde hij minzaam. „Er staat geen auto in de straat." Wally floot zachtjes voor zich uit. „Nam hij die ook al mee Een slimme zet. Mooi zoo, Naisuki. M'n dank voor de klee ren. Ik ga." Z'n gastheer deed hem uitgeleide naar beneden, en hield de deur voor hem open. Daarna ging Naisuki weer naar boven en zich neerzettende, verdiepte hij z'n werkzamen geest in het vraagstuk, hoe het mogelijk was, dat iemand voldoende op de hoogte kon zijn van zijn schikkingen, die de onderlinge communicatie betroffen tusschen hem en Chatterton, en vervolgens, hoe die persoon zoo maar zijn woning kon binnendringen, als hij daar lust toe had. De laatste oplossing kostte hem niet veel hoofdbrekens. Een paar avonden geleden had hij bij zijn thuiskomst een klomp witte was op ï'n deursloep gien liggen. Hij had het voor kaarsvet gehouden en er verder geen aan dacht meer aan geschonken. Maar nu in verband met deze gebeurtenissen werd het hem duidelijk, dat dat een overblijfsel was van het nemen van een wasafdruk van zijn sleutelgat. Het slot moest dadelijk veranderd worden. Niettemin het was een misdaadvraagstuk. Tezelfdertijd kwam Wally, die zich den hoek omhaastte in botsing met een robusten voetganger, die van den andéren kant kwam. Wally, die op het punt stond den ander even zijn opinie mede te deelen omtrent menschen, die niet uitkeken, waar zij liepen, weifelde. De man, tegen wien hij was aange botst, was inspecteur' Guest. Opeens flitste Wally de gedachte door het hoofd, dat Guest op weg was naar Naisuki. Hij had wel geen grond voor dit vermoeden, maar het liet hem niet los. Guest mocht daar in geen geval heen. „Zoo, Guest," deed hij vriendelijk. „Je komt als geroepen." Hij stak zijn arm door dien van den in specteur en vertelde hem het gebeurde van dien avond, doch zorgde ervoor Naisuki niet te noemen, want het was beter, dat Guest niets van hun relaties afwist. Met dit laatste steeds voor oogen, dischte hij een opgesmukt verhaal op van die vreemde ge beurtenis in de woning van zijn vriend. Toen hij aankwam, vertelde men hem, dat zijn vriend hem niet had opgebeld en bij zijn vertrek had men hem aangegrepen en in eigen kleeren ontdaan en hem deze plunje had aangetrokken. Zijn geld hadden zij ook afgenomen, en nu moest hij loopen, zoo legde hij uit, doch maakte geen melding van zijn vermisten auto. Guest luisterde bedaard naar het verband van al die schakeltjes. „Wie was die vriend vroeg hij. „O-e Billy.... Billy Hargreaves," ant woordde Wally, die den eersten den besten naam maar noemde, die hem te binnen schoot, en dien hij wel eens gehoord had. „Hij woont in Mayfair." Jammer genoeg kende Guest Billy Har greaves, en nog ongelukkiger wist hij dus, dat Billy in Zuid-Afrika zat, en dat hij nooit in Mayfair gewoond had, maar hij liet het doorgaan. „Ik ga mét je naar huis," zei hij en Wally herademde. Zij troffen Wally's vader, die eenige oogen blikken geleden weer tot bewustzijn ge komen was, en nu in het doovende haardvuur zat te staren. „Iets voorgevallen, Papa vroeg Wally, die z'n vader met een waarschuwenden blik op Guest's aanwezigheid attent maakte. Hubert Chatterton bazelde een scheef ver haaltje, terwijl hij zich niet uitliet over de bekentenis, en beiden kregen den indruk, als had de Moordenaar hem slechts willen sarren en kwellen, een denkbeeld, dat niet heel houdbaar leek, en allebei vermoedden zij, dat Chatterton iets voor hen verborgn hield. Guest fronste zijn voorhoofd. „Hij vertelt ons niets nieuws," mompelde hij in gedachten verzonken. Wally schudde treurig zijn hoofd, terwijl hij zijn hersens afmartelde. Hij wist zeker, dat zijn vader iets verzweeg. Wat, wist hij niet. In ieder geval stond het vast, dat zijn vader hun geen volledig verhaal over de gebeurtenissen van den avond verteld had. 't Was klare onzin, dat- de Moordenaar z'n leven in de waagschaal zou stellen, enkel om djen ouden man den schrik op het lijf te jagen en zich daarover te verkneukelen. Hij moest een andere beweegreden voor zijn bezoek gehad hebben. En dat was niet ver teld. Wally wist zeker, dat GueSt over hetzelfde nadacht en om te voorkomen, dat hij z'n vader in een moeilijk parket zou brengen, sloeg hij een zijweggetje in „We zullen niet veel kunnen uitrichten, veronderstel ik vroeg hij als bij toeval. Guest, z'n oogen nog steeds op Hubert Chatterton gericht, schudde bedachtzaam het hoofd. „Nu, ik voor mij ga naar Blanket Bay," zei Wally. „Ik heb van avond al genoeg grappen beleefd, merci." Zonder den inspecteur nog de hand te geven, iets te zeggen of te vragen, verdween Wally uit de kamer. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9