Een 25-watt krachtversterker VIERDE BLAD VRIJDAG 30 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 RADIO-NIEUWS LANDBOUW EN VISSCHERIJ Kali proefvelden in de Zaanstreek en ten noorden daarvan KUNST EN KENNIS „Oud-Holland", Pieter Saenredam De „Meester van Alkmaar" ONZE OOST Bandjirs SPORTEN WEDSTRIJDEN VOETBAL Sport vereenlging „De Tram vogels" DAMMEN District H. en O. v. d. Nad. R. K. Dambond De Gezellen IAlliance I T. E. P 2— S. D. O. 1 PAARDENSPORT FAILLISSEMENI EN Castagnetten VRAGENBUS BOEKBESPREKING IsmsiMsiimiSjmJ fmrrri vrrnrtrj Tnrmwwreminno O® i W, «ttu, De radio in België -K°°r wuik Hetgeen gebeurde Wij kunnen zonder overdrijving zeggen, dat het momenteel niet bijzonder schitte rend gaat met den Nederlandschen Omroep. Wy doelen hiermede niet op de „Omroep - Oorlog", maar op de minder gelukkige lan- 8e- en korte-golf, die ons landje in Praag Werden toegewezen, nu alweer geruimen tijd Beleden. Het is mogelijk, dat hierin binnenkort ver betering komt, laat ons het beste er var. hopen. Of het komt door deze omroep-misère, of Wel door het feit, dat men bij versterkte kramofoon-weergave tevens de luchtstorln- 8en vermijdt, wij weten het niet, een feit is het nochtans, dat gramofoon-versterkers men regelen door een weerstand in de pri maire van den VP-transformator (bij a.), de anodespanning voor de eerste lamp gaat via den weerstand van 100.000 Ohm, die instel baar is. De negatieve roosterspanningen krijgt men via de weerstanden van 1500 en 200 Ohm, welke laatste regelbaar is, (de „Giress" 200 Ohm voor bodemmontage). De gloeispanning voor de esrete lamp wordt verkregen uit een 4-Volts transforma tor Ferrix EF 4, en voor de tweede lamp uit een 6-Volts transformator Ferrix EF 6, afregeling geschiedt door middel van een „Giress"-weerstand van 1 Ohm (bodem montage) de Fransche taal en de andere aan den heer Demuynck voor de Vlaamsche taal. Wat het technisch gedeelte betreft, Is de heer Braillard benoemd tot technisch advi seur en een ingenieur en verschillende tech nici zijn belast met de bediening van de stations onder zijn wetenschappelijke leiding. Ook dit jaar zijn er in de Zaanstreek, even als vorige jaren, een aantal kali-proefvelden aangelegd. Een viertal daarvan zijn voort zettingen van vorige jaren, n.l. die bij de heeren J. Koster te Oost-Knollendam, C. Ouweltjes eveneens te Oost-Knollendam, de heer S. Helder te De Woude en de heer C. Aafjes te De Stierop bij Marken-Binnen. Nieuwe proefvelden zijn aangelegd bij de heeren J. Zwart te Zaandam, M. Schoone te Assondelft en S. de Wit te Krommenie. Het proefveld bij den heer Koster is aange legd op goed-ontwaterden laagveengrond. Het is gelegen in de Schalsmeer. De grond verkeert in uitstekende bemestingsconditie en werd voorheen geregeld beweid en bemest. Het proefveld, dat thans zijn vierde jaar ingaat, is verdeeld in zes perceelen, ieder groot vijf Are. Vijf der veldjes ontvangen een algèmeene bemesting naar 800 K.G. slakken- meel en 400 K.G. kalksalpeter, alles per H.A. berekend. Er is dus wel 'n zeer ruime stikstof bemesting gegeven. Vorige jaren werd deze gegeven in den vorm van Chili-salpeter; dat thans kalksalpeter is genomen vindt zijn oor zaak in het feit, dat deze meststof in deze omgeving op het grasland meer en meer wordt aangewend. Het bevat, evenals de Chili 15 H stikstof, is heel goed uitstrooi- baar en absoluut vrij van schadelijke be- standdeelcn. Bovendien bevat het nog 18 zuivere Kalk, wat overeenkomt met ongeveer 50 koolzure kalk. Misschien verklaart dit de buitengewoon gunstige werking op onze graslanden. Misschien of vrij zeker dat ook de snelle oplosbaarheid, welke vooral op gras land van beteekenis is hier een rol speelt. De kali is gegeven in den vorm van het 70 kalizouten wel aldus: Perceel 1 naar 800 K.G. Perceel 2 naar 400 K.G. Perceel 3 naar 400 K.G. Perceel 4 naar 310 K.G. Perceel 5 zonder kali. Voorts is er nog een even groot veldje, dat alleen ier ontvangt. Dit perceel, dat het vorig jaar naar ver houding een groote hoeveelheid ier had ont vangen, bleef toen belangrijk achter bij de volledig bemeste perceelen. Bij den heer G. Ouweltjes is het proef- perceel een terrein, dat in slechte conditie verkeerde. De fosforzuur- en stikstofbemes ting zijn eveneens in den vorm van 800 K.G slakkenmeel en 400 K.G. kalksalpeter. Er zijn vijf veldjes, waarvan een zonder kali, twee naar 500 en twee naar 1000 K.G. kalizout 20 pCt. Dit proefveld heeft de drie voorafgaande jaren groote verschillen gegeven ten gunste van de kali. Het proefveld bij den heer S. Helder te De Woude is op dezelfde wijze aangelegd. Ook hier een arm stuk land, met groote ver schillen ten gunste van de kali. Eij den heer Aafjes te De Stierop verkeerde het land in uitstekende conditie; de proef is thans voor het tweede jaar; in '30 gaf de eerste snee geringe verschillen; met de tweede waren die belangrijk grooter. Vermoedelijk was de kali, tengevolge van de dichte zode nog niet voldoende tot den wortel doorgedrongen, te meer waar de kunstmeststoffen vrij laat waren uitgestrooid. Wat de nieuw aangelegde proefvelden be treft, deze zijn op vrijwel gelijke wijze ge dacht. Alle zijn of worden aangelegd op land, dat in goeden toestand verkeert. Ook hier wordt slakkenmeel genomen voor fos forzuur- en kalksalpeter voor stikstofbemes ting. Gezien de vrij zware stikstofgift mag men een vroegtijdige en overvloedige ont wikkeling van het gras verwachten. Zeer waarschijnlijk zal reeds in Mei moeten wor den gemaaid. We zouden de omwonende veehouders den raad willen geven, af en toe eens een kijkje te nemen; 't is leerzaam en interressant. Ook zijn in de omgeving van de Zaan streek een aantal stikstofproefvelden aange legd. Daarover een volgende maal. Zes jaar geleden ongeveer ontdekte de heer I. Q. van Regteren Altena dat een gezicht op Rome, door Saenredam. voorkomend in een veiling bij Frederik Muller Co., niet, zooals in den catalogus vermeld stond, dooi den kunstenaar ter rlaatse was geschilderd, maar door hem ontleend aan een teekening van Maerten van Heemskerck. Hiermee werd dus vastgesteld dat Saenredam niet te Rome was geweest, zooals tot dusver werd aange nomen. Een nog meer afdoend bewijs daar van vond bovengenoemde kunstgeleerde in een tweede, volkomen analoog geval: een gezicht uit Rome, geteekend en gedateerd, in het museum te Orleans, door Saenredam trouw gevolgd naar een ander blad van de zelfde herkomst. Deze ontdekking publiceert hij thans in de nieuwe aflevering van „Oud- Holland" en levert het bewijs er bij, dat Saenredam de schetsboeken van Maerten van Heemskerck in zijn bezit heeft gehad en voor zijn arbeid gebruikt Deze en andere tee- keningen van oude meesters, door Saenre dam verzameld, werden na zijn dooi gevei'd en kwamen later in de collectie Van der Wil ligen terecht. Aan de wijze waarop Saenredam zijn ver zameling benutte, ontleent de schrijver een karakteristiek van den schilder als archeo loog. De heer Van R. A. kiest, door de histo rische betrouwbaarheid van S.' architectuur afbeeldingen te verdedigen, partij in een oude controvers; men zal zich herinneren, dat prof. Six deze betrouwbaarheid in twij fel had getrokken. De heer V. R. A. hand haaft zijn overtuiging en voert ten bewijze een gezicht in de groote kerk te Alkmaar aan. een tot heden weinig opgemerkte schil derij in het Bisschoppelijk Museum te Haar lem. Hulzen weggeslagen De „Locomotief" meldt, dat een bandjir het Boemlajorsche teisterde. Eenige tien tallen huizen zijn weggeslagen. Er zijn echter geen dooden of gewonden. Het peil van het water van de bandjir- rende kali's Tjikera en Tjihera.ng steeg tot 1 M. boven het bruggendek, waardoor een groote landstreek onder water werd gezet. Zaterdagmiddag a.s. om 14.30 uur spelen „Tramvogels" op haar terrein aan de Lanck- horstlaan te Heemstede voor de Tram- en Spoorwegccmpetitie een ontmoeting tegen haar zustervereeniging uit leiden, n.l „N. Z. H." Bewuste ontmoeting zal behalve een compe titie-wedstrijd ook een lustrum-wedstrijd zijn ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der „Gelen", waarvoor door donateurs en begun stigers der „Tramvogels" een fraaie medaille is beschikbaar gesteld. De „Gelen" komen met het hieronder vol gende elftal uit: J. Pennarts, C. J. Bulters A. de Zwart, R. Steenken, J. de Maaker, W. de Zwart, K. W. Zomerdijk, J. de Zwart, A. Scheen, A. v. Wees, E. J. Borkem. Mocht door omstandigheden het terrein der Tramvogels aan de Lanckhorstlaan niet bespeelbaar zijn, dan zal de ontmoeting ge speeld worden op een der velden van het R.K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heem stede. De 2e klas clubcompetitie Hedenavond speelt S. D. O. I tegen St.. Bavo II in het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede. Deze ontmoeting zal ongetwij feld wel een van de belangrijkste zijn in deze klas. Zooals bekend, kreeg j.l. St. Bavo 2 strafpunten wegens niet opkomen tegen S.D.O. I. De wedstrijd zal in ieder geval nog moeten worden gespeeld, waardoor St. Bavo II in de gelegenheid is, het geleden verlies te vereffenen. Wij zullen intusschen maar met veel belangstelling afwachten hoe een en ander zal verloopen. Een vaststaand feit is, dat het d'tmaal voor den huldigen kam pioen S. D. O., aan concurrentie niet ont breekt Alliance I dat j.l. Maandag een fraaie overwinning op T. E. P. 2 behaalde, zal ver moedelijk deze ontmoeting welke Zaterdag a.s, plaats heeft, ook wel winnen. De T. E. P.'ers toonden over het algemeen nog niet voldoende wedstrijdroutine te be zitten, waardoor de T. E. P. reserves reeds 2 nederlagen te boeken kregen. Kalm spelen en volhouden is hier het eenige redmiddel. De S. D. O.'ers zullen het niet cadeau geven! Binnenkort hopen wij een stand van deze competitie te kunnen plaatsen. van die kennis en liefde alleen door de lan delijke rijvereenigingen mogelijk. Reden waarom deze organisaties ook van groot nationaal belang moeten worden ge acht en op een ieders steun moeten kunnen rekenen. Dat de belangstelling voor deze nog zoo jonge beweging nog steeds stijgende is en zelfs niet beperkt blijft tot de zuivere laedbouwerskringen, blijkt wel uit het iedere maand nog toenemende aantal rijclubs en de personen, die zich er voor interesseeren, waaronder b.v. vele burgemeesters, dieren artsen en doktoren. Zijn in het buitenland de hippische wed strijden reeds aangevangen en hebben b.v. de Italiaansche officieren bij het internatio naal concours-hippique te Stresa reeds weer bewezen de beste springruiters ter wereld te zijn, en heeft Hazleton de beroemde Ame- rikaansche draver uit Italië op de baan te Vincennes in den Prix d'Amérique alle Fran- schen achter zich gelaten, bij ons is nog weinig bekend van hetgeen het aanstaande wedstrijdsoizoen ons zal bieden. Wel weten we, dat in Den Haag wederom een meer- daavsch concours zal worden gehouden (30 en 31 Juli en 1 Augustus). Niets schijnt nog zeker te zijn van het Hoofddorpsche paar- densportfeest, dat vorig jaar door den regen zoo verschrikkelijk mislukt is en een llinken financieren strop gaf Het is te hopen, dat de organisatoren, die getoond hebben wel wat aan te durven, het ditmaal ook nog eens wagen en dat desgewenscht dan ook de gemeente Haarlemmermeer haar steun niet zal ontzeggen om dit traditioneel festijn, dat ernig in zijn soort is, in stand te houden. Het concours-hippique te Berlijn, dat deze week een aanvang neemt, heeft een record aan inschrijvingen gekregen, n.l. meer dan drieduizend. 120.000 Mark aan geldprijzen is uitgeloofd, terwijl eveneens een groot be drag aan kunstvoorwerpen ter beschikking is gesteld. Officieele ótficiers-équipes van Nederland. Zweden en Italië zullen zich met de beste Duitsche ruiters meten. Het heele tournooi is op waarlijk Amerikaansche wijze opgezet. Kolossale attractienummers waarin soms meer dan honderd paarden starten, zorgen ervoor, dat het groote leekenpubüek waar deering voor ruiters en paarden krijgt. Na tuurlijke heeft men bij dergelijke nummers de uiterste zorg besteed aan uniformen en dergelijke. Zoo zullen tusschen de talrijke wedstrijden worden uitgevoerd: Een qua drille met harddravers, die gereden worden door de beste Duit e pikeurs; een tandem- nuadrille, waarin zes langspannen Oost- Friesche paarden meewerken; een nummer van de bereden BerlijnSche politie en ten slotte het grootste sensatienummer „De cavalerie voorheen en thans", welk nummer gegeven wordt ter eere van den 210aen ge boortedag van den beroemden ruitergeneraal Seydlita. Van de in Maart te houden befaamde Grand National Steeple Chase te Liverpool worden langzamerhand verschil'ende gegevens be kend. We zullen er ons voorloopig bij be palen te vermelden, dat het aantal deel nemers veel minder groot is dan vorig jaar, omdat de bepalingen zijn verzwaard en dat van buitenlandsche zijde o.a. deelneemt de winnaar van de zwaarste steeple chase van het vaste'and (die te Pardubitz) „Gyi Lo- van" van capt. Popler (Tsjecho-Slowakije). De Grand National wordt 27 Maart a.s. geloopen. De Hollandsche componist Com. Dopper schreef eens een solo voor pauken met be geleiding van orkest. Dat solospei deed uit den aard der zaak meer interessant dan artistiek aan. Van een melodie was natuur lijk geen sprake, al kunnen de pauken meer dere tonen voortbrengen. Men hoorde in hoofd",aak verschillende rhythmische figuren op enkele tonen. In het brein van enkele componisten (vanzelfsprekend zijn dat Spanjaarden) is het opgekomen, soli voor castagnetten te schrijven. Hier gaat het geheel alleen om het rhythme en wel dat van een dans. In Spanje schijnt het dansrhythme nimmer te fel te kunnen worden gen.ccent."®evd. De laatste plaat met dergelijke soli is er een van Odeon met Co-doba" van Al- beniz en „Bolero Classique" van Iradier door Antonia Mercé, met begeleiding van groot orkest. Het is fraaie dansmuziek met aller aardigst geklepper van castagnetten in een ongekende rhythmische variatie. Onwille keurig stelt men zich echter er een dans bij voor oogen. Wie eens een solo wil hooren voor xvlo- phoon (dit instrument bestaat uit staafjes palissanderhout, die zuiver afgestemd zijn en met hamertjes worden besnoeid)vrage naar de platen der beroemde virtuoze op dit eigenaardig instrument: Lilian Heiten. Zij speelde o.a. „La Serenade", een Spaansehe wals van Olivier Metra en een Honzac^he Rhapscdie van Liszt, beide met orkestbege leiding. Liefhebbers van Hawaiian-guitaars met hun weemoedig getinte, -doordringende klanken, bevelen we de navolgende Supra- phoonplaten aan: „Hawaiian Sweetheart", keerzijde: .Old folks at home" en „Ha waiian Mother of mine", keerzijde: „Ha waiian blues." Al deze nummers zijn gespeeld door twee guitvert met orkestbe~e'°'d'ng. No. 1 en 3 bovendien met een Engelsch zangtrio. Het zijn buitengewoon goed ge slaagde opnamen. Johann SP-a-vs is weer in 't land. In ver band met zijn komst vestigen wij de aan dacht op de groote Johann Strauss-potpourri, een serie echt-Weenszb e walsen en on de Walzerpotpourri (beide Sup-aphoon-platen) gespee'd door Alfred Berens' Salonorkest. Deze laatste potpourri bestaat uit de schoon ste melodieën van Léhars „Graf von Lu xemburg" en „Lustige Witwe", Strauss' „Walzertraum", Czibulka's „Liebestraum", Suppé's Die schone Galathee" enz Ze zijn rijk geïnstrumenteerd en voortreffelijk ge speeld. Ter afwisseling van de tango's, fox-trots, slowfox e.d„ is de wals nog altijd de meest gewenschte dans. 26 Januari: Joh van der Lans, vroeger caféhouder, Rijkswijk, thans Den Haag, Noordpolderkade 13. R.c. Mr. A S. Rueb. Cur. Mr. S. L. F. de Hartogh, Den Haag, Molenstraat 20. 26 Januari: J. C. Gerth, grossier en koop man in rijwielen Den Haag, Barentszstraat 5, zaak doende aan de Trompstraat 72, Den Haag. R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. W. H. Krijgsman, Den Haag, Molenstraat 17. 26 Januari: G. Boers, C.Bzn's Graven- zande, Oudelandschevaari; 14. R.c. Mr. A. N. Kuhn. Cur. Mr. B. M. Telders, Den Haag, Parkstraat 109. 26 Januari: B. A. Devilé, sigarenwinkelier, Leiden, Nieuwe Rijn 26. R.c. Jhr Mr. H. O. Fe'th. Cur. Mr J. van Andel, L°iden. 26 Januari: J. Smit, koopman, Leiden, Bakkerkorfstraat 1. R.c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. Tj. Schaper, Leiden. 27 Jan.: Alb. v. d d. Hout. koopman, Til burg. R.c. Mr. A. Bisschop Boele. Cur. Mr. Jos. de Voort, Tilburg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 26 Januari: P. Th Staats Jr., Loosduinen. 26 Januari: G. Meester, Den Haag. Uitgesproken: 28 Jan. H. Blaauw, smid, Zwolle. Rhijnvis Feithlaan li. R.c. Mr. A. Mercier. Cur. Mr. D. Sanders, Zwolle. 28 Jan. C. van Oostrom, koopman, Utrecht Laan van Nieuw Guinea 60. R. c. Mr. D. Kaars, Sypesteyn. Cur. mr C. L. Eldering, Utrecht. 28 Jan. H. Schoo, veehouder, Vleuten, Sta tionsweg. R.c. Mr. D. Kaars Sypesteyn. Cur. Mr. H. W. Wierda, Utrecht. 28 Jan. G. Smits, Maarssen, Bolenstein- schestraat 24. R.c. Mr. D. Kaars Sypesteyn. Cur. Mr. II. Marsman, Utrecht. 28 Jan. KI. Smit. winkelier, Glanerbrug, Gem. Lonneker, Schoolstraat. R.c. Mr. E. van Schaeck Mathon. Cur. Mr. R.c. Sehlin- getrann, Enschede. 28 Jan. F. Wittpen, Lonneker. Minkmaat- weg 2B. 4-11 R.c. Mr. E. van Schaeck Ma thon. Cur. Mr. R.c. Schlingemann, Ensche de. 28 Jan. A. Tempelaar, tuinder, Zwijn- drecht. Onderdijksclie Rijweg. R.c. Mr. M. v. Aken. Cur. Mr. M. Th. Mijnlieff, Dor drecht. Opgeheven wegens gebrek aan actief: K. van Iwaarden, Stavenisse. 28 Jan. G. H. Bos, Utrecht. 28 Jan. C. F. G. Moquette, Driebergen. Vr.: Tot wren of welk Ziekenhuis moet men zich wenden om als 18-jarig meisje tot ver pleegster in een Ziekenhuis te worden opge leid? (Niet in een krankzinnigengesticht). Antw.: Wendt u eens tot de Mariastichting te Haarlem. Vr. I. Moet ik voor een Duitsch meisje van 17 jaar nog zegels plakken? Bedoeld meisje is in dienstbetrekking voor dag en nacht.. Zoo ja, welke zegels? II. Kunt u mij ook inlichten omtrent het al of niet uitbetalen door de Hanzebank? Antw. I. Ja, u moet zegels van 40 cent voor meisjes van 14 tot 21 jaar, van 50 cent voor meisjes boven de 21 jaar plakken. Antw. II. Wenndt u tot den heer J. F. Rekers, Oranjestraat 1721, Haarlem. -De Katholieke Kerk in Zweden De herziene uitgave is verschenen van 'n brochure, welke in 1928 onder bovenstaan- den titel bij Teulings te 's-Hertogenbosch is verschenen. Op kunstdrukpapier met fraaie letter ge drukt, is het boekje tot een keurige uit gave geworden, waarin op heldere, prettige wijze een overzicht gegeven wordt van den toestand en de inrichtingen der R. K. Kerk in Zweden Natuurlijk geschiedt dat in de ze brochure in beknopten vorm. maar dit neemt niet weg, dat men een uitstekenden kijk op Christus' Kerk in Zweden krijgt. Gaarne nemen wij den wensch over van Mgr. Miiller, in het voorwoord geuit, dat deze door Zweedsche geestelijken geschre ven brochure sympathieën en warme vrien den en weldoeners zal verwekken. •WWWWWWw— /oo.ooa n. J"0O 1/ SiXXixL) rtmiïjr •heer en meer aangetroffen worden ook in Particuliere huizen; voor café's, radio-cen- Jraies e. d. zijn ze reeds algemeen in ge- Pruik. Een krachtversterker zelf bouwen is even Eenvoudig als het bouwen van een Radio - Ontvangtoestel. Het bezwaar, dat de geluids sterkte te hoog zal zijn voor normaal kamer- ^ftuid, is gemakkelijk te weerleggen, daar r*en met behulp van een potentio-meter °°r sterkte-regeling zonder moeilijkheden qeze geluidssterkte kan temperen. Alvorens over te gaan tot eep korte be- 'Preking van het schema van een kracht- ersterker, moeten wij op de volgende pun- den nadruk leggen: men volgens een bepaald schema bou- *'en, dan heeft men zich te hóuden aan de Oorschriften van den uitgever van dit sche- "J13- De door hem aangegeven onderdeelen ah het bepaalde fabrikaat dienen ingemon- ®®rd te worden, evenals de lampen, welke J nog eens speciaal willen noemen. Eenige groepen van onderdeelen, als lamp- °®tjes, vaste weerstanden en blok-conden- atoren kunnen buiten dit voorschrift val- 'eq, j Het beschreven schema is van de „A. R. M."-25 Watt-versterker, hiervan is een o"edige beschrijving met werkteekening erkrjjgbaar. He „a. R. I. M." 25 Watt krachtversterker Wet alleen bestemd voor gramofoon-weer- j^e, dus met pick-up, maar kan eveneens "^gepast worden bij radio-ontvangst, dit om jroote eindgeluiden te produceeren. De ver etter wordt dan geschakeld achter het ^jvongtoestel. Hoor opname in het schema van een (n- Iphgstransformator (hier de Gecophone type C. 710) is deze versterker onmiddellijk j°or beide doeleinden geschikt; bij gramo- oon-weergave wordt de pick-up aangesloten P de primaire van dezen transformator, hij „^'O-ontvangst wordt deze wikkeling in den ^ode-kring van de detector-lamp opgeno- Deze methode brengt tevens mede, dat lui eerste l®mp op geheel normale wijze de Piste negatieve roosterspanning krijgt en aardoor onder de meest gunstige condities Iunctioneert. jHeluldssterkteregeling vindt plaats door r*udel van een hoog-ohmlgen weerstand JJptehtio-meter Royalty, type E), gescha ad over dg secundaire van de ingangs- rahsformator. °eze twee-lamps l.f. versterker heeft als «trSte lamP een Indirect verhitte wissel- ■"Oomiamp, de eindlamp daarentegen wordt indirect verhit. Als tusschentransfor- juator dient eveneens een „Gecophone"- ahsformator type B.C. 710, terwijl in den £n°dekring van de eindlamp een luidspreker- j, VelIlgings-schakeling is toegepast, een ^Hx-smoorspoel met een weerstand van j/L Ohm en een Hydra-condensator van 2 <1000 Volt doorslagspanning). 6j~re e.-d. luidspreker wordt hieraan aange- met tusschenschakeling van een bij- :nden transformator. Deze transforma- die dus zoodanig geconstrueerd moet <W ^a' deze zoowel aan de lamp als aan luidspreker aangepast is, wordt als regel S[/; voldoende beveiliging voor den luid- Vg ®ker geacht. Ter vermijding van mogelijke t^orming verdient het echter aanbeveling de bovenomschreven en de in het sche- aangegeven luidspreker-beveiliging in te "uuwen. Een belangrijk punt is, dat de midden aftakkingen van de transformatoren EF 4 en EF 6 aan „aarde" gelegd worden, zou ook de kathode van de eerste, indirect verhitte lamp. In het principe-schema is niet te zien, dat de hulzen der smoorspoelen E 2 en G 50 eveneens geaard worden (de kern is hier als zijnde geaard geteekend). De versterker wordt in zijn geheel geaard door verbinding met een aardkiem aan gas- of waterleiding (waterleiding te preferee- ren). Het kan voorkomen, dat een der lgiders een nulleider is, in dat geval is aarding door aansluiting aan dezen leider mogelijk, echter met tusschenschakeling van een condensa tor van 2 mf. (500 Volt gelijkstroom door slagspanning); de aardkiem verbinde men daartoe aan een klem van den condensator, de andere klem aan de lichtleiding (de nul) en dit bijvoorbeeld door gebruikmaking van den stekker, die tevens dient voor voeding van het toestel (aansluiting op het lichtnet). Men kan den stekker verkeerd in het stop contact steken, wat zich verraadt door een bromtoon. Desgewenscht kan men later dezen stekker merken. De lampen, die hier in dit schema „be doeld" zijn, zijn de volgende: Voor gramofoon-versterker de Geco MH4 als eerste lamp, voor versterker bil Radio ontvangst de Geco MHL 4 of de Philips E 415. Als eindlamp voor beide doeleinden de Geco LS6a. Daar deze lampen, en ook de weerstanden, enz. vrij warm worden, verdient het aan beveling te zorgen voor goede Iuchtventilatie in de kast. Tot slot nog een opmerking. De spannin gen, die in dezen versterker worden toege past, zijn vrij hoog, men betrachte bij oen bouw en bij de aansluiting alle voorzichtig heid. Een sper-inrichting is aan te bevelen en wel zoodanig, dat bij afname of openklap pen van het deksel automatisch de spanning wegvalt. de plaatvoeding der lampen wordt gemaakt van een 25-Watt plaat- StiY^r zo-wan, piaai,- 8|>|00In~aPParaat (400 volt). Twee anodc- g^htngen (400 en 150-200 V.) en twee ne- lev e roosterspanningen worden hier ge- ®rd. Ingebouwd zijn de Ferrix-transfor- 1000 Secundair 2 x 500 Volt) en gy Sloeistroom-transformator van het- Voh fabrikaat, (EF 8, gloeispanning 7,5 g6,bij 2,4 Amp.). Verder de dubbelplaat- ojJ^ohterlamp Geco U 8. Door een 1 sban "Giress" weerstand wordt de glosl- nning van deze lamp op de juiste waarde 'Sesteld (7,5 Volt). He twee condensatoren, parallel gescha- tor OVer de secundaire der VP-transforma- w.*Ün ieder 0.05 mf, en in serie hiervan Volt 60 beveiligingslampjes geschakeld (3.5 bit ^ktentaarolampjes). Het Filter bestaat Ferrix smoorspoel en twee conden- sp(Lrei1 van 6 mf. elk (1000 Volt doorslag- _?ln8, gelijkstroom). Reorganisatie van den Omroep Het Nationaal Belgischen Radio Instituut (Institut National Beige de radiodiffusion), dat pas is opgericht, wordt bestuurd door een Raad van Beheer onder voorziterschap van den heer Forthomme, minister van den Belgischen P. T. T. Drie der leden zijn benoemd door den Senaat n.l. de heeren: Baron Firmin van den Bosch, Kuypers en Maurice Philippson; drie leden door de Kamer n.l. Kanunnik Eoon en de heeren Buset en Sabbe en verder drie leden door den minister n.l. de heeren: An- delhof, Generaal Baron Buffin en Baron Albert de Dorledot. Uit dezen Raad van Beheer is een Per manent Comité gekozen, bestaande uit Ka nunnik Boon en de heeren Buset en Maurice Philippson. De algemeene leiding van het Instituut is toevertrouwd aan den heer Soust de Borken- feld, die een aantal medewerkers heeft, waar onder wij op de eerste plaats moeten noe men: den heer Désiri Defauw, leider van de concerten van het Conservatorium te Brussel, die belast is met de muzikale leiding van het I. N. R. Tot nu toe heeft hij als assistenten den heer Tellier, administra teur en den heer Quinet (oud-directeur van de muziekschool te Charleroi) als eerste leider van het orkest. Een tweede leider van het orkest zal waarschijnlijk nog genoemd wor den. Het orkest van het Instituut zal bestaan uit 56 musici en de programma's zullen op zulk een wijze worden samengesteld, dat de beide stations, welke te Velthem zullen wor den gebouwd (het eene voor de Fransche taal het andere voor de Vlaamsche taal) tege lijkertijd een programma kunnen uitvoeren. Wanneer het eene station een bepaald pro gramma geeft, zal het andere station een tegenovergesteld programma geven. Voor het gesproken woord zijn twee dien sten ingesteld, waarvan de eene is toever- He anode-spanning voor de eindlamp kantrouwd aan den heer Theo Fleischmann voor Hoewel we vorig jaar nogal enthousiast konden schrijven over de warmbloedpaarden fokkerij in deze provincie, omdat het aantal gedekte merriën was vooruitgegaan, ditmaal moeten we, nu we weer een nieuw kalender jaar zijn ingegaan tot-onze teleurstelling een minder geestdriftig geluid doen hooren. Het aantal gedekte merriën ging n.l. in 1930 weer sterk achteruit, al kunnen we gelukkig het materiaal nog zeer bevredigend noemen. De keuringen der warmbloedmerriën mogen gerust gezien worden, al behooren de beste paarden dan maar tot enkele van ouds be kende stallen en treft men die stallen alleen maar in het Zuidelijk gedeelte -der provincie aan. Fe warmbloedfokkerij ten Noorden van het Noordzeekanaal, die vroeger eveneens van zeer veel belang was, heeft op het oogenblik zoo goed als niets meer te betee- kenen. Eigenaardig is het echter dat vooral in de streken waar de fokkerij op laag peil staat in den laatsten t'jd door de Landelijke Rijvereenirincen de liefhebberij voor het paard geweldig is aangewakkerd en daar door de neiging ook is ontstaan om weer eens een goed veulen te fokken. Dit gaat natuurlijk maar niet een-twee-drie. Een fokkerij kan in zeer korten tijd worden af gebroken, maar aan haar opbouw moet men meestal tientallen jaren besteden en men moet dan nog onder gunstige voorwaarden wer ken. Een typisch voorbeeld van deze her nieuwde belangstelling in het paard is wel op het eiland Texel te vinden, waar de keuringscommissie geen merriën meer kon inschrijven en daarom dit gebied wilde laten schieten, teen plotseling ter plaatse een rijvereeniging werd opgericht met ruim twintig werkende leden. Deze rijvereeniging organiseerde vorigen herfst een uitnemend geslaagd paardensportfeest, waarvan het ge volg was, dat de liefhebberij nog meer aan wakkerde en men besloot op Texel weer een warmbloedhengst van prima kwaliteit te stationneeren. Men ziet hieruit het groote belang der landelijke ruitersport voor het platteland. De tijd is nog lang niet daar. dat de paarden in het bedrijf kunnen worden gemist en zoo lang dat het geval nog is, zal de eigenaar dan alleen economisch kunnen werken, wan neer hij en zijn personeel voldoende kennis van en liefde voor hun bedrijfspaard heb ben. In crisistijden, zooals wij op het oogen blik beleven, is het aankweeken en behouden j 29 Januari opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 28 Jan. J. H. Huikeshoven, koopman, Amsterdam, 2e Helmersstraat 22. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. mej. Mr. van Tijn, Amsterdam, Keizersgracht 382. De ontbonden Handelsvennootschap onder de firma Melcher Smeele, thans in liqui datie, Amsterdam, Hoofddorpplein 41. R.-c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. A. W. Kymmell, Amsterdam, Leidschestraat 106. J. H. Melcher, Tilmes, vroeger beheerend lid van de ontbonden Handelsvennootschap onder de firma Melcher Smeele, Amster dam, Hoofddorpplein 41. R.-c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. A. W. Kymmell, Am sterdam, Leidschestraat 106. N. V. Nederlandsche Cultuur- qn Handel maatschappij, Amsterdam, Amstel 288. R.-c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. J. Rut gers, Amsterdam, Keizersgracht 305. W. Staal, koopman in étalage-artikelen en diamantbewerker, Amsterdam, Pr. Hen drikkade 135huis. R.c. Mr. B. de Gaay Fort man. Cur. Mr. J. C. P. Vrij, Amsterdam, Heerengracht 352. D. Veen, koopman, Amsterdam, Sloter- kade 2hs„ zaak drijvende aldaar op no. 25. R.-c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. F. Braakman, Amsterdam, Keizersgracht 529. G. J. J. Vlasman, Diemen, J. Bertstraat 6. R.-c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. II. F. Meyer zu Schlochteren, Amsterdam, P. C. Hooftstraat 63. 29 Jan.: L. Roodveldt, diamantbewerker, Amsterdam, Insulindeweg 210II. R.-c. Mr. J J. ter Maten. Cur. Mr. B. van Gelderen, Am sterdam, Westeinde 22. A. J. Kabel, lederbewerker, Amsterdam, Saenredamstraat 19huis. R.-c. Mr. J. J. ter Maten. Cur. mr. B. van Gelderen, Amster dam, Westeinde 22. F. H. Petersen, los werkman, Amsterdam, Lumeystraat 24 I. R. c. mr. B. de Gaay Fortman. Cur. mr. W. F. Schokking, Am sterdam, Leidschestraat 86. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 28 Jan. G. A. Teekamp, Amsterdam; W. Schooleman, Amsterdam. 29 Jan. C. C. A. Winterink, Amsterdam; W. v. d. Lugt, Am sterdam; J. G. M. C. v. d. Lugt, Amsterdam; Uitgesproken: 26 Januari: R. D. van der Veldt, koopman. Den Haag, ten Hovestraat 52. R.c. Mr. G. Scholten. Cur. Mr. C. H. Bruyn, Den Haag, Willemstraat 93. „Vod-de-e-e-e- III 1"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13