Carels' Pain d'Amandes Amsterdamsche Beurs ersefl Cheque-ko Laatste Nieuws MARIA-STICHTING Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WIT'IRICH, HAAi.LCM Centrale Verwarming HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Het Kamerlid Westerdijk De Hooge Waterstand Naphtaline-vergiftiging Vliegenplaag Feelle brand te New-York Agenda STADSNIEUWS 31 Januari „Alberdingk Thijm" en de Zusters Carmelitessen Autobusdienst Egmond aan Zee IJmuiden VAN ONZE RECHTBANK De Propagandaclub in de St. Bavo- parochie 6de Gem. Orgelconcert Paedagogisch concert H. O. V. een licht en fijn boterkoekje, 20 ets. per ons Het Johann Strauss-orkest Schoolcompagnie Motordienst W. Sluiter f Gewetensgeld Personalia „Het Vaderland Getrouw" Gevonden voorwerpen en dieren BUROERLIJJKE STAND blofmendaal SCHERMEN Het schermtournooi van den K. O. O. S. ELCK WAT WILS Meisjes met een inkomen van millioenen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK INGEZONDEN UIT DE PERS „De Tribune" in de Openbare Lees zaal van Haarlem Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.- MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANf Haarlem - Amsterdam* ic%a 8> MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANf Haarlem - Amsterdam** Rome 25.- GRONINGEN, 30 Jan. Het Eerste Ka merlid de heer J. Bs. Westerdijk is opgeno men in het R. K. Ziekenhuis te Groningen voor het ondergaan van een operatie. Eijn toestand was hedenmorgen redelijk. MAASTRICHT. 30 Jan. De Maas is in den afgeloopen nacht 54 c.M. gewassen. De peilschaal aan de Maasbrug wees aan 3.57 M., hetgeen 45.58 boven N.A.P. is. Het dorp Heugem is ondergeloopen, terwijl het water het dorp Limmel reeds binnenkomt. De Maas is nog steeds wassende Uit België wordt geseind, dat de Sambre langzaam valt. Het is dezen winter reeds de vijfde maal, dat de Maas buiten haar oevers treedt. Gisterenavond is in de Govert Flinikstraat te Amsterdam een echtpaar bewusteloos ge vonden, tengevolge van het inademen van naphtaline-dampen. Man en vrouw zijn naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Hun toestand is nog tamelijk ernstig. De toestand van de vrouw is beter dan die van den man. Zij konden hedenmorgen nog niet door de politie gehoord worden. Gisteren is tusschen Blongkeng en Pabe- lan begonnen met het treffen van maatre gelen ter bestrijding van de vliegenplaag. De graven van menschen en dieren worden met ongebluschte kalk overdekt. De vliegenplaag is vooral in de dessa's Gemer-Sabrang en Gemer-Lor onhoudbaar. Voorloopig 6 slachtoffers. In een atelier op Broadway brak een brand uit, die oversloeg op een leegstaand theater. Ondanks de krachtige pogingen tot blus- sching nam de brand een geweldigen om vang aan en weldra vormden de aangren zende gebouwen een vuurzee. Minstens zes personen moeten in de vlam men omgekomen zijn. Ook werden bij het blusschingswerk verscheidene brandweerlie den gewond. Men vreest dat zich onder de puinhoopen nog verschillende slachtoffers bevinden. Sociëteit „St. Bavo" Algemeene Verga dering Provinciale Kieskring Velsen, 3 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur „Geel Wit", 6 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel „Op Hoop van Zegen", uur. Als de teekenen niet bedriegen staat het nu reeds vast, dat de Maastrichtsche vrienden op 8 Februari niet voor een leegen schouw burg zullen spelen. Dit moet ons voor de beminde zusters van den Zijlsingel, die hier zulk een zegenrijken arbeid verrichten, wel in de eerste plaats verheugen; maar ook voor de kranige tooneel- spelers uit het Zuiden, die werk en gezin in den steek laten om .Alberdingk Thym" een succesvollen liefdadigheidsavond te bezor gen. Er wordt in Maastricht „geweldig" gere peteerd, om „De bibliothecaris" zoo gaaf mogelijk voor het voetlicht te brengen, ter wijl op hun beurt de Haarlemsche rede rijkers al het mogelijke doen om het tegen bezoek der Maastrichtenaren even onvergete lijk te maken als voorheen dat van .Alber dingk Thijm" aan Limburgs hoofdstad. Behalve aan de reeds gepubliceerde adres sen zijn nog kaarten verkrijgbaar gesteld bij de heeren J. Marchand, A. L. Dyserinckstraat 20 en P. Reiber, Tetterodestraat 12; voorts nog bij alle leden van .Alberdingk Thijm". Het centraal kaarten-bureau, gevestigd bij den heer F. Duyn, Jansstraat 16, verzoekt dringend op de hoogte te worden gehouden van het verloop van den verkoop, met dien verstande, dat geen der verkoopsters of ver- koopers zoo nalatig zal zijn, om tot de laat ste dagen kaarten onder zich te houden, waarmee toch niets gedaan wordt. Bij de uitvoering voor de JuLaantjes bleek namelijk, dat enkelen, die door onvoorziene omstandigheden geen gelegenheid hadden gehad met de aan hen toevertrouwde plaatsbewijzen te werken, deze nog in huis hadden toen de zaal zoo goed als uit verkocht was en er van alle zijden nog om kaarten gevraagd werd. Hetzelfde verzoek wordt gedaan aan de dames, die door mevrouw Steger te Heem stede van kaarten werden voorzien. Om elke misvatting te voorkomen kan nog worden medegedeeld, dat reis en verblijf der Maastrichtsche vrienden geheel voor rekening is van „Alberdingk Thijm", zoodat de opbrenst cbehoudens de directe opvoeringskosten, zoo als bij elke plaatselijke uitvoering) geheel ten goede komt aan de Zusters Carmelitessen. wordt hetzelfde traject gevolgd, met dien vedstande, dat in IJmuiden in plaats van langs de Prins Hendrikstraat, de Emma- straat, de Kanaalstraat, de Julianakade, den IJmuiderstraatweg, de Frans Naerebout- straat, de Trompstraat en de Willebrord- straat wordt gereden langs de Dirkstraat, de Neptunusstraat, de Wilhelminakade, de Ju lianakade, den Wijk aan Zeeërweg en de Trompstraat. Rijdende in de richting naar IJmuiden worden op het traject Spoorwegovergang bij de Mient In Castricum—Willemsplein IJmui den geen passagiers ingelaten en rijdende in de richting naar Egmond aan Zee op dat traject geen passagiers uitgelaten. De Haarlemsche Rechtbank heeft Don derdag de volgende uitspraken gedaan; H. G. v. d. D., vertegenwoordiger, wo nende te Rijpwetering, gem. Alkemade, vrijgesproken. K. L. D., varensgezel, gedomicilieerd te Groningen, diefstal door middel van braak, drie maanden gevangenisstraf met aftrek van pref. hechtenis o. v. Verschenen is het Provinciaal Blad van Noord-Holland, bevattende het besluit be treffende het verleenen van een vergunning aan C. Bellekom, te Bergen, tot het in wer king brengen van een autobusdienst van Egmond aan Zee naar IJmuiden en terug. Het volgende traject zal worden gevolgd: Van Egmond aan Zee (Trompenberg- straat) langs de Voorstraat, den Straatweg naar Egmond aan Zee, den Heerenweg, den Bakkummerweg, de Mient en den Rijks straatweg tot over de Velserpont en vervol gens langs den Stationsweg, de Willebrord straat, de Trompstraat, de Frans Naere- boutstraat, den IJmuiderstraatweg, de Ju lianakade, de Kanaalstraat, de Emmastraat en de Prins Hendrikstraat naar het Wil- lemsplein te IJmuiden. in do richting naar Egmond aan Zee Rede van Prof. Steger Gisteravond heeft prof. dr. A. Steger een rede gehouden voor de propagandisten en andere parochianen der St. Bavo-parochie. De bijeenkomst vond plaats in de Leonar- duszaal aan de Westergracht (Leidsche zij straat). Na een korte inleiding nam prof. Steger het woord. Cultuur, aldus spr., beteekent beschaving, hetgeen beteekenen kan het stoffelijk geluk van den mensch. Beschaving kan ook ont wikkeling van den geest en van het zede lijke in den mensch beteekenen. De mensch kan geplaatst worden in de maatschappij, in het gezin en als enkeling. De beschaving moet voor ons, katholieken, christelijk zijn. De mensch is onderworpen aan de na tuurwetten, die echter door dezen dikwijls niet nageleefd worden. Spr. trekt dan een scheidingslijn tusschen het natuurlijk werk der propagandisten en het bovennatuurlijk werk van het leeken- apostolaat. Christelijke beschaving beteekent, den mensch te vervolmaken op stoffelijk gebied, op geestelijk gebied, doch boven alles op zedelijk gebied. De mensch kan niet gelukkig zijn, als hij op zichzelf blijft staan, daar hij een sociaal wezen is. De maatschappij heeft een lichaam noo- dig, dat deze leidt. Hier wijst spr. op het politiek terrein van de propagandaclub. De maatschappij bestaat niet uit perso nen, doch uit gezinnen. Als deze onderdee- len zich christelijk moeten ontwikkelen en beschaven, moet het bestuur dit ook doen. Vervolgens bespreekt spr. het verschil en de overeenkomst tusschen katholiek en christelijk. Spr. legt uit, dat de zedelijkheid de grondslag is van het leven. Als alle menschen nu die natuurwet on derhouden, dan moet er een christelijke sa menleving ontstaan. De mensch is echter zoo zwak, hoofdzakelijk van wil, dat hij de natuurwet dikwijls vergeet. Spr. wijst er op, dat de niet-katholieken missen de Genademiddelen der H; Kerk, vooral het H. Sacrament der Biecht, waar door de ziel weer geheeld wordt, als zij eens mocht „uitgegleden" zijn. Spr. wijst vervolgens vooral op den wil, die bij de meesten ontbreekt. De natuur moet gestaald worden door de christelijke beginselen, welke de katholieken speciaal bezitten. Hoe het met die katholieke beschaving staat, gaat spr. vervolgens uitvoerig na, om dart de afschuwelijke toestanden in Rusland te bespreken. Met een propagandistisch woordje eindig de spreker zijn schitterende rede. De heer E. Walop, voorzitter van het Lee- kenapostolaat „St. Bavo" dankte den spre ker voor zijn rede en hoopte, dat de aan sporing navolging zou vinden. De geestelijke adviseur, de W.E. Heer Th. Sprenger, sloot zich bij den heer Walop aan. De HoogEerw. Heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt, dankte eveneens den spreker Na een aansporing van den HoogEerw. spreker, om toch zooveel mogelijk leeken- apostel of propagandist te worden en zoo doende te werken aan een goed doel, werd deze schitterend geslaagde bijeenkomst ge sloten. J. S. Bach Het programma van het 6e Gem. Orgel concert op Dinsdag 3 Febr. a.s., uit te voe ren door Frans Vonk, le concertmeester der H.O.V. en George Robert, is als volgt: I. Sonata I, Es gr. t. J. s. Bach Allegro moderato Adagio Allegro (orgel) 2. Sonata g t. Adagio Fuga (Allegro) Siciliano Presto (vioolsolo) 3. Prélude, Fugue et Variation César Franck (orgel) 4. a. 2de ged. uit het Concert b kl. t. C. Saint-Saëns b. Nostalgique A. Caplet (viool) Variations sur un Noël Marcel Dupré (orgel) 5. Wij herinneren er aan dat hedenavond in de Gemeentelijke Concertzaal door de H.O. V. een Paedagogisch Concert gegeven wordt, waaraan Henriëtte Bosmans en Hendrik Andriessen als voornaamste solisten hun medewerking verleenen. Uitgevoerd zullen worden de Symphonie G. gr. terts van Haydn en Le Carnaval des animaux van Saint Saëns. Het Johann Strauss-Orkest, dat onder auspiciën der N.V. Internationale Concert directie Ernst Krauss Zondag 1 Februari in de Gem. Concertzaal concerteert, zal o.a. de volgende werken ten gehoore brengen: Ouverture van de operette „Das Spitzen- tuch der Koningin" van Joh. Strauss; Di vertissement uit het ballet „Die Puppen- fee" van Bayer; „Dorfschwalben aus Oes- terreich", wals van Josef Strauss; „Kaiser- walzer" van Joh. Strauss; Fragmenten uit de operette „Die Czardasfürstin" van E. Kal man; „An der schonen blauen Donau" en „Annen-Polka" van Joh. Strauss; voorts composities van Schubert, Ziehrer, e.a. Kapitein H. Polis, van het 8ste, eerste- luitenants C. F. A. Milders, van het 21ste, L. W. Haberkom, van het 1ste, A. L. W. Seyffardt, van het 15de, en W. van Hulst, van het 13e regiment infanterie, die werk zaam zijn bij de schoolcompagnie van den motordienst te dezer stede, zijn bij die com pagnie overgeplaatst en behooren daardoor niet meer tot het korps, waarvan zij af komstig zijn. In den ouderdom van 59 jaar is alhier overleden de heer W. Sluiter, gepension- neerd adj .-directeur van het Huis van Be waring te Amsterdam. De thans ontslapene is in vroeger jaren adjunct-directeur van de strafgevangenis te Haarlem en later directeur van het Huis van Bewaring te Haarlem geweest. Vervol gens is hij werkzaam geweest als directeur van de strafgevangenis te Zutphen, als di recteur van de Rijkswerkinrichting te Hoorn en ten slotte als adjunct-directeur van het Huis van Bewaring te Amsterdam. Daarna is hem, om gezondheidsredenen pensioen verleend. Na zijn pensionneering vestigde hij zich te dezer stede. Bij den inspecteur der directe belastingen alhier, is f 525.50 ingekomen, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin gen. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor diplo ma B van het machinisten-examen, de heer K. Felder, alhier, B. en W. van Haarlem hebben aan de Ned. Ver. van Oud-strijders voor Zee- en Landmacht uit Ned. Indië „Het Vader land Getrouw" vergunning verleend een collecte te houden voor hun weduwen en weezen, en wel op Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4, Donderdag 5 en Vrijdag 6 Februari a.s. De jaarlijksche uitkeering door deze vereeniging wordt verkregen door de col lecte, die in Haarlem tweemaal per jaar gehouden wordt. Ook met Koninginnedag wordt een feest gave geschonken, opdat ook de weduwen en weezen dezen dag als feestdag mogen beschouwen. Terug te bekomen bij; Nelis, Amsterdam- schevaart 106, actentasch met inhoud; v. d. Walle, Geweerstraat 36, idem; Hartog, Potgieterstraat 29, leesboekje; Jutten, So- phiastraat 65, beurs met inhoud; Dusseldqff, Bartel iorisstraat 5, bril; Geldorp, Soenda- plein 28rood, étui met inhoud; Hovenier, Fabriciusstraat 37. mestvork; Radsma, Brouwerskade 53, portemonnaie met inh., Langeveld, Dijkstraat 14boven, portemon naie met inhoud; v. Kampen, Reitzstraat 26, portemonnaie met inhoud; Hovenier. Fabri ciusstraat 37, pet; v d. Berg, Eikenlaan 44, Heemstede, rij wielbelastinpplaat JeTiii, Kastanjestraat 45, idem; Tanis, Busken Huetstraat 3, kinderschoentje; Meijer, Golt- ziusstraat 4, sleutel. Geboren: 27 Jan., z. van C. J. W. Baars— Kolderman 28 Jan., z. van S. C. v. Ever- dingenSteenkist z. van M. A. Braak huisNïeuwendijk z. van H. C. v. Aken de Kort 29 Jan., d. van C. Sandersv. d. Klugt d. van K .Koning—Makel d. van P. C. J. Lelive'dKerkhof. Ondertrouwd: 29 Jan., P. J. Wagemans en J. P. Boeree J. M. v. Honschoten en H. A Zwanenburg. Getrouwd: 29 Jan., M. A. v. Idsinga en T. C. W. M. v. Bemmelen. Overleden: 27 Jan., B. Heimensenv. d. Bijl, 79 j., Jansstraat T. UbbelsStolp, 75 j., Jansstraat W. BakkerStvkel, 66 J., Nieuwe Kruisstraat 28 Jan., M. Dijkstra Libosan. 65 j., Eindenhoutstraat 29 Jan A. A. de Vries—v. d. Riet, 43 j., Borskistraat. „BOSCH EN DUIN" IN DONKER Gistermiddag kwam bij het boomrooien op de Donkere laan de bovengrondsche chtleiding in het ongereede, waardoor ..Bosch en Duin" tot ongeveer 6 uur des avonds van stroom verstoken bleef. Bij 't vallen var> den avond werden ouderwetsche verlichtingsmiddelen dus nog weer eens in Yere hersteld. Volkszang De heer B. Elskamp heeft bedankt als voorzitter van de Bloemendaal- sche Volkszang. De ledenvergadering heeft het bestuur gemachtigd, naar een anderen voorzitter uit te zien. In de plaats van den heer Joh. Mey, die even.eens als bestuurslid bedankte, werd gekozen* mevr. Berghout. Met 't oog op de lezing, welke Dr. De Vletter einde Februari zal houden over Valerius, is de afdeeling begonnen met 't instudeeren van verschillende Valerius-lie- deren. Gevonden voorwerpen. Gevonden en te rug te bekomen bij: J. v. d. Klinkenberg, Postkantoor te O verveen, een roode das met witte strepen; L. v. d. Niet, Ter Hoffsteede- weg 4a, Overveen, een grijs wollen kinder handschoen; firma Hillen, Bloemendaalsche- weg 97-99, Bloemendaal, een roodbont meis- jesschort; N. van Keulen, Zandvoorterweg 115, Aerdenhout, een huissleutel; J. Heijblom, Hoogewoerdstraat 8. Haarlem, een dames halsketting; P. H. Martin, Delftstraat 26 zw. Haarlem, een grijze slobkous: Egelie, Juliana- laan 35, Overveen, een portemonnaie met in houd; Klevier, Middentuindorplaan 14, Haar lem, een schop; J. v. d. Klinkenberg, Wes terduinweg 7, Aerdenhout, een horlogelint met zilver, waarop XXV.; J. van Leer, Wes terlaan 31, Aerdenhout, een nappa hand schoen; Korstjes, Prins Hendriklaan 120, Overveen, een bruinlederen portefeuille; aan den politiepost te Aerdenhout, een pakje formulieren, int. arbeidsovereenkomst; aan 't bureau van politie te Overveen, een belasting- merk, een dameshandschoen; twee sleutels; een zeemlederen damestasch; een dop van een auto. Donderdag was het de voorlaatste dag van het vijfdaagsch tournooi van den Konink lijken Onderofficieren Schermbond. Om half 9 stonden de schermers op den looper voor den korpswedstrijd op sabel. Onafgebroken werd tot 12 uur aan de voor ronden gewerkt en op dat uur is men tot de samenstelling van de equipes voor de finale kunnen komen. Na loting werden de overeenkomstige nummers van elk equipe in een poule on dergebracht, zoodat drie poules van negen werden gevormd. De strijd was spannend. De Rijschool en het derde halfregiment Huzaren traden zeer op den voorgrond, zij waren favoriet, terwijl ook het vijfde en het 21e regiment infante rie en de Politietroepen zich uitstekend weerden. Na drie ronden had de Rijschool de leiding met twaalf gewonnen partijen en het derde halfregiment huzaren volgde met elf gewonnen partijen. Op het laatst kwam het vijfde regiment infanterie geweldig opzetten en eindigde ten slotte met een gelijk aantal winstpartijen alfi de Rijschool en het derde halfregiment huzaren. De drie ploegen boekten elk vijftien winstpartijen, zoodat het aantal ontvangen en gegeven treffers den doorslag moest geven. De uitslag luidt: 1. 5e Reg. Infanterie te Amersfoort met de schermers, Sergeant A. L. Veldkamp, sergeant M. F. A. Kolen, sergeant W. D. Beutket met 15 gewonnen partijen en 22 ontvangen treffers. 2. Rijschool Amers foort met den adjunct-onderofficier S. van Dijk, opperwachtmeester J. J. Peeters en D. Peters met 15 gewonnen partijen, 43 ontvan gen en 59 gegeven treffers. 3. 3e Halfregi ment Huzaren te Den Haag met opperwacht meester W. F. Besling. wachtmeester J. A. Rijken en A. Boef met 15 gewonnen partijen, 43 ontvangen en 58 gegeven trefers. 4. Poli tietroepen Breda met 12 gewonnen partijen. 5. School voor Verlofsofficieren der Infante rie te Kampen met 12 gewonnen partijen. 6. 6e Reg. Infanterie Breda met 12 gewon nen partijen. 7. 21e Reg. Inf. Harderwijk met elf gewonnen partijen. 8. le Reg. Inf. Assen met 9 gewonnen partijen. 9. 2e Reg. Onbe reden Artillerie te Naarden met 7 gewonnen partijen. De hr. G. van Rossem, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Amateur Schermbond volgde de wedstrijden in den voormiddag. HET WAPENFEEST DER K. O. O. S. B. Na den korpswedstrijd op sabel, welke Donderdagmiddag te ongeveer half twee werd beslist, werd doorgegaan met perso- neel-degen. De uitslagen hiervan luiden als volgt: 1. J. Schriever, wachtmeester le Reg. Veld-Art. te Utrecht, met 5 gewonnen par tijen. 2. Wabeke, adj. onderoff. 5e R. VA. te Har derwijk, met 4 gew. par. 3. De Vos, sergenat-vlieger, Soesterberg, met 2 gew. part. 4. Sweyers, sergeant 7e Reg. Infanterie te Harderwijk, met 2 gew. part. 5. Mol, sergeant-majoor Landstorm te Den Haag, met 2 gew. part. Korpswedstrijd geweer. 1. 20e Reg. Infanterie te Harderwijk. (Scholten, Moraal, Nevelink) 16 gew. par tijen. 2. Tweede Reg. Onb. Artillerie te Naar den met 12 gew. partijen. 3. 7e Reg. Infanterie te Harderwijk met 11 gew. partijen. Pers. Degen. (Internationaal). 1. Van Dijk (Holland) 10 gew. part.; 6 ontvangen en 21 geg. treffers. 2. Faber (Holland) 8 gew. part.; 7 ontv. en 18 geg. treffers. 3. Glud (Denemarken) 8 gew. part.; 10 ontv. en 17 geg. treffers. 4. v. d. Horst (Holland) 7 gew. part.; 11 ontv. en 16 geg. treffers. 5. Desta (Holland) 7 gew. part.; 13 ontv. en 16 geg. treffers. Pers. Sabel (Internationaal). 1. Peawell (Engeland) 4 gew. part.; 11 ontv. en 19 gegeven treffers. 2. Faber (Holland) 3 gew. part.; 10 ontv. en 15 geg. treffers. 3. Desta (Holland) 3 gew. part.; 13 ontv. en 18 geg. treffers 4. Kerckhoven (Holland) 3 gew. part.; 14 ontv. en 15 geg. treffers. 5. Burgel (Holland) 2 gew. part.; 17 ontv. en 11 geg. treffers. Meisjes met een inkomen van millioenen Onder de huwelijksadvertenties, die ge regeld in de bladen circuleeren en altijd op nieuw interessant genoeg zijn om gelezen te worden, treft men ook voortdurend aan kondigingen aan van meisjes, die millioenen te erven hebben en toch geen man kunnen vinden. Zoo iets wordt altijd met eenigen twijfel opgenomen. In een tijd, die zoo sterk beïnvloed wordt door het geld als de onze, schijnt het toch haast een onmogelijkheid dat er nog erfgenamen van millioenen zonder man zouden zijn Men is toch algemeen van opinie, dat zoo'n rijk meisje toch maar een vinger den gouden vinger behoeft uit te steken, om zooveel trouwlustige mannen te krijgen als zij maar wil. Blijkbaar is het ech ter voor „zulke „gouden" meisjes toch niet altijd zoo gemakkelijk om aan een man te komen. De directie der belastingen in Ame rika kent zelfs 29 meisjes, die niet alleen een millioen vermogen bezitten, maar bovendien nog. een jaarlijksch inkomen van ruim 2 millioen gulden genieten. En dat in Amerika, waar toch geen overschot van vrouwen is. In advertenties wordt misschien wel wat te veel van het goede opgesomd. Een millioen blijft voor vele pretendenten nog wel de moeite van meenemen waard, al ging er ook een nul af. Wanneer echter de directie der belastingen beweert, dat deze 29 meisjes met het millioenen-inkomen uit reusachtige mil- lioenenvermogens bestaan dan bestaat er geen twijfel meer, dan ontstaat veeleer de hoop, dat de geldkist nog veel grooter is. Want ook in Amerika beschouwen vele menschen het als een recht, ja zelfs als plicht om de belastingen zooveel mogelijk te ontduiken, om hun financieelen toestand minder gun stig te doen voorkomen dan deze in werkelijk heid is. Het is niet onmogelijk, dat een gedeelte van deze millionnairsdochters nog in de wieg ligt en zich van haar jaarlijksch inkomen nog onbewust is. Doch de meesten hebben reeds den huwbaren leeftijd bereikt, maar verzwij gen de redenen, waarom zij geen huwelijk aangaan. In ieder geval kan men ze van de belastinginspecteurs niet te weten ko men, al weet deze nog zoo veel over deze meisjes en al is het ook iedereen toegestaan, de namen in het belastingkohier na te slaan. Zulks geschiedt oolï niet om op deze manier Eros het werk lichter te maken, maar het is alleen te wijten aan de schraapzucht van de belastingambtenaren, die aldus de hoop koesteren, dat er nog iemand iets over die erfgenamen van financiën weet of aan brengt. Dit onderzoek kan men echter nog tot 45 andere vrouwen uitstrekken, die even eens financieel buitengewoon gesitueerd zijn en waartoe verschillende jeugdige weduwen behooren, die natuurlijk na het stipt na komen van een jaar rouw wellicht weer voor een vroolijk leven zouden te vinden zijn. Deze vier en zeventig vrouwen met een in komen van meer dan 2'A millioen gulcfen per jaar behooren tot de 511 Amerikanen, die tenminste vóór de Beurskrach bh het de partement van financiën toegaven, dat zij meer dan 4 millioen dollar per jaar inkomen hadden. Maar zelfs in deze klasse van mil- lionnairs-inkomsten zijn er nog armen en rij ken. Van de bedoelde 29 meisjes met een in komen van meer dan 2'A millioen gulden hadden er twee een inkomen (geen ver mogen!) tusschen 12 en 15 millioen gulden en twee kwamen zelfs tot een bedrag van meer dan 15 millioen. Tot deze hoogste klasse behooren 26 per sonen, waarvan er alleen in New-York reeds 11 wonen. In Europa zal men zooiets tevergeefs zoe ken. Daar bevat de hoogste inkomstenklasse ongeveer 4000 menschen, die meer dan f 60 000 verdienen. Amerika heeft er echter 80.000 met deze inkomsten en zelfs ons klei ne Nederland heeft er nog meer dan het groote Duitschland. Een dergelijke dalende beweging voltrekt zich thans ook in Engeland. Wel zijn er daar nog altijd 'n 25000 met een inkomen boven de f 60.000, maar het moet toch met leed wezen worden geconstateerd, dat het tegen over de 511 Amerikanen met hun reuzen- inkomsten van meer dan 2 A millioen gulden per jaar niet meer dan 161 Engelschen kan stellen, die „slechts" meer dan 1V, millioen inkomen per jaar hadden. Maar in Amerika telt deze groep meer dan 1500 personen! Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, Januari 1931. Weled. Heer Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende een be scheiden plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Misschien geeft het aanleiding een paar werklooze arbeiders voor eenige dagen aan werk te helpen in onze gemeente. Ik ver moed, dat de betreffende gemeente-ambte naar met dezen toestand onbekend is, an ders was het natuurlijk allang in orde ge weest. In het vorige voorjaar werd de graskant langs de sloot tusschen Prinsen- bolwerk en spoordijk netjes in orde ge maakt en gedeeltelijk met nieuwe gras zoden belegd, doch een paar dagen later was er door de lieve jeugd, die ter plaatse een mooi speelterrein tot haar beschikking heeft, een mooi overpad met de nieuwe zoden gemaakt door de bijna droge sloot naar de overzijde van den spoordijk. Voor ongeveer vier weken werd aan beide zijden van de brug, einde Prinsenbolwerk, een nieuwe beschoeiing gemaakt en daar de sloot een weinig uitgediept en de specie voor aanvulling gebruikt. Ik verwachtte toen, dat de gehéele sloot en de walkant zouden worden in orde gemaakt, doch tot heden is die verwachting niet vervuld en als over eenige weken de nieuwe zoden worden gelegd, kan de jeugd opnieuw aan het werk. De gelegenheid om dit te voor komen is nu gunstig. De bewuste sloot ligt nu weer bijna zonder water en ik vermoed, dat er geen vakkundige voor noodig is, om deze door uitspitten op een behoorlijke diepte te brengen en met de uitkomende specie den meer dan ergerlijk gehavenden walkant en grasberm bij te werken. Als de sloot op behoorlijke diepte is uitgebaggerd en hierdoor voldoende van water wordt voorzien, ontbreekt de aanleiding om van de zoden een overweg te maken, daar de diepte zulks dan belet. A. MORGEN ALS DE BEL GAAT, weet ge dat daar isde collecte ten bate van het Brokkenhuis. Bedenkt, dat in dezen tijd van werkloosheid veel, heel veel noodig is! Wat anderen zeggen „De Avondpost" (liberaal) schrijft over de beslissing van den Haarlemschen Raad in zake het ter lezing leggen van „De Tri bune in de Openbare Leeszaal van Haarlem, het volgende: „Met leedwezen vernemen wij, dat de Raad van Haarlem gisteren de motie, waarin B. en W. werden ultgenoodigd geen maatregelen te nemen tegen De Tribune (betreffende het ter le zing leggen in de openbare leeszaal) met 20 tegen 17 stemmen heeft aangeno men. De meerderheid van den Raad is dus van oordeel, dat men dit blad, met z'n felle en lasterlijke anti-godsdienst-cam pagne, gerust in de instellingen der ge meente aan het publiek mag voorleggen. Keurig standpunt." Na het adres aan den Raad van ds. Ba- kels te hebben geciteerd, vervolgt het blad als volgt: „Aldus ds. Bakels die als dienaar van den godsdienst dezen toch in be scherming zou moeten nemen tegen het felle gelaster van het communistische blad. Het gaat hier niet over een bepaalde anti-godsdienstige overtuiging. Het moet in Nederland vrij zijn deze te uiten op behoorlijke manier. Het gaat tegen hei ligschennis in de felsten vorm. Onder- tusschen zet men in Rusland de cam pagne tegen den godsdienst onverdro ten voort. Naar de Times-correspon dent te Riga bericht, hebben thans „hel Volkscommissariaat voor Post- en Te legrafie en de Staatsdraadlooze van dc Sovjetrepubliek een contract aangegaan met het Anti-God Genootschap ter £e~ regelde voorziening in uitgebreide anti godsdienstige draadlooze programma s- Er zal voor afzonderlijke programma's worden gezorgd voor de an tl-God-cam pagne onder vrouwen, „gecollectiveer- de" boeren, fabrieksarbeiders en kinde- ren." Met fanatieke consequentie wordt ae godsdienstbestrijding in Rusland voort gezet en men kan er van op aan, dat dit in andere landen door de commu nisten evenzoo zal geschieden. Ook ten onzent. De heeren kunnen hun gang gaan. Strafbaar is hun optreden niet- En volgt men elders het Haarlemsche voorbeeld dan zal de Overheid doof middel van de openbare leeszalen die campagne helpen verbreiden. In de Tweede Kamer stemt de liberale fractie voor preventieve radio-censuur 111 Haarlem houden de vrijzinnigen de handen beschermend boven het ge-eerde hoofd van De Tribune: ter wil*e van de geestelijke vrijheid mag tegen de felste heiligschennis niet worden op" getreden. Over on-zedelijke grappen en platen haalt men (terecht) ook in Haarlem den liberalen neus op en P a n en D Zwar te Kat worden niet toegelaten in de leeszaal. Maar tegen den gods* dienst mag alles. Zelfs, de grofs schennis. Wie daartegen iets wü doen is on-liberaal." VRIJDAG 30 JANUARI Vorige Koersen Staatsleemngen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4Vi, Nederl 1916 Ui Nederl 1917 i'A N.Ind. i926 B Banken Koloniale Bank .ndlsche Bank Cert. Handel-Mi). Industrieën Marg Unie Caivé Delft Alg Kunstzijde Van Berkels Pat Nieuwe Philips industr. Bultenlam Anaconda Oert Ftsk Rubber "narator Zweedsche Lucifers viijnborw Boeton Mllnbouv 4lg Exploratie Petroleum Dortsche Petr. 'Ja boe? Kon Olie nerlak Peudawa Continental Oil Rubber a dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott Tapanoeli -prbadjadi Sllau v l C O Allied intercontin Rubbei Scheepvaart Holl Amerika Hlr ilto Gem Eigene Kon Neo Stoomt Scheepvaart-Ome Marine comm Marine pref Suiker tl V A .-•oerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak >eli Batavia Oude Deil ostkust lenembab Maxwell --"——"•en Onion Pacific -Wabash ;ruc Miiw st Pau r' -*sas City Souti Erie Raili 'rolonaratfe lUl'/s 101 1027/,g 102% 97 136% 126 144% 188 9 4% 50%. 5C% 207% 68»/, is ie 99 202% 65 96 277% 22% 294 133 83/j8 103% 86% 53 37*/, 62 30 56% 40 3% 16% 14% 49% 134 17% 17% 350% 28 98 78.50 252% 248% 50 283% 4 <-% 195 2 %s 44 32% 1 Koer* 1.45 101% 101 102%« 102% 97 144% 195 95 51% 50 220% 69%...* 65 97 23 299 10% 104% 84 54 56 40 37/i« 15% 134% 17 354% 257 253 50 286% 196 2,% 8% 32% VRIJDAG 30 JANUARI Parijs Brussel Londen New-York cable i Berltln '.tirich Madrid ~>slo Stockholm Konenriagen °raag Veenen Warschau 9.70 34.60 12.07% 2.48 59.05 48.05 12.95 25.40 66.40 66.50 66.40 7.30 34.90 9.80 34.70 12.08% 2.49 59.15 48.05 13.05 25.60 66.6 0 66.70 66.60 7.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2