„lm Westen nichts Neues" Tweede blad Het vraagstuk der Oeververbinding te IJmuiden 99Im Westen nichts Nenes" Het standpunt der belanghebbenden De brandstichting te Wormerveer Scherp requisitoir Een jaar gevangenisstraf geëischt VRIJDAG 30 JANUARI 1931 BLADZIJDE 1 De Schneider-Cup-wedstrijden De bloembollendiefstal te Roelofarendsveen Bevestiging van het vonnis gevraagd Britsche waardeering voor Nederlandsche zeelieden LANDBOUW EN VEETEELT Bestrijding van mond- en klauwzeer De electrificatie ONDERWIJS Diploma voor de Middelbare Technici Haar kleeren waren zelfs tot last M In verband met het advies der Raads- totnmissie inzake de oeververbinding, is het {eigende adres namens den Alg. Ned. Me- JfiMbewerkersbond, den Ned. R. K. Metaal- towerkersbond, den Chr. Metaalbewerkers- tond, de Vereeniging „De Gieteling" en de ®Uurtver. „Zeeweg" aan den Raad verzon den: .►Nu de door uwen Raad ingestelde Com missie van Onderzoek in.ake het vraagstuk "er oeververbinding te IJmuiden haar rep ort heeft uitgebracht, nemen ondergetes- ^ende organisaties, waarin een belangrijk Sedeelte van het personeel der Kon. Ned. Hoogovens Staalfabrieken en der Maat- tohappij tot Exploitatie van Kooksoven- êassen, vereenigd is, de vrijheid zich tot dw College te wenden met het verzoek, de d°or genoemde commissie voorgestelde op- 'ossing van het vraagstuk niet te aanvaar den. Zooals de situatie ten Noorden en ten duiden van het Noordzeekanaal in onze ^mzsnte zich heeft ontwikkeld, zal het Vtaagstuk der oeververbinding slechts dan logische oplossing vinden, indien naar dastel wordt gestreefd van de nu ruim 50 Wen geleden verbroken verbinding tus- ^hen de beide gedeelten van den Zeeweg •filmers by beschouwing van de hieraan ^gevoegde situatie-teekening valt het on middellijk op, dat wat den Noordelijken pfinaaloever betreft de Zeeweg het cen- ®ale orgaan is, waar het naar het Zuidelijke ^deelte der gemeente gerichte verkeer kan {{orden vereenigd. Hier, aan den oever van ?e nieuwe Rtjksbinnenhaven, ontstaat als •tot ware een knooppunt, waar het verkeer {ton de Hoogovens en de Mekog, van den Zeeweg zelf, van de P. E. N.-Centrale en afi de woonwijken aan den Koningsweg te ^fiien komt. Wat den Zuidelijken oever ingaat, hier vormt de Zeeweg den hart ader van zich nog steeds uitbreidende •oonwijken en tegelijkertijd is hij de hoofd- jtorblnding met de villawijk aan de spoor- fifilte Zeeweg en met Driehuis, dat zich fifie langer hoe meer als vestigingsplaats toat gelden. Het door de Commissie van Onderzoek Jtoorgestelde project dwingt het verkeer vjtot den Noordelijken oever betreft van natuurlijke knooppunt weg, noodzaakt {ton voetganger en den wielrijder zich eerst Meter naar het Westen en vervolgens *eer 400 Meter naar het Oosten te begeven, 0|n hem vervolgens op den Zuidelijken {tover af te zetten op een punt, dat geheel tot-middelpuntig is gelegen ten opzichte {ton de belangrijke woonwijken van IJmui- "ton-oost. Ondergeteekenden zien het als een ge meentebelang, dat het zeer groote aantal fiwoners onzer gemeente, dat in de belang- -ike ten Noorden van het Kanaal gelegen toJustrieele ondernemingen zijn dage ijk- {toien arbeid vindt, aan de gemeente gebon- Jtoh blijft en dat bereikt worde, dat hoe tofiger hoe meer leden van het per:or,eel 'toer ondernemingen zich in de gemeente Vestigen. Een en ander zal in sterke mate {{orden bevorderd door een verbinding van tolde door het Noordzeekanaal van elkaar {^scheiden gedeelten der gemeente, welke {tot personeel dezer ondernemingen langs {tofi kortst mcgelüken weg van zijn werk tofiar zijn woning kan brengen. Op bijgaande situatie-teekening hebben {toflergeteekenden een tweetal oeververbin- tofigen doen aangeven, welke huns inziens {{fifi de te stellen elementaire elschen vol- ?oen. Beide vinden aan den Zuidelijken {tofiaaloever hun aanknoopingspunt, onge- „®er tegenover den Zeeweg, waar thans {tocis gelegenheid bestaat den spoorweg te tos-eeren. Voor het eerste project (aa-ge- qtod met de letters A—B) is de aanleg- steiger aan de overzijde van het kanaal ge- dacht in de nieuwe Rijksbinnenhaven, en wel aan den Noordelijken oever daarvan, zooveel mogelijk naar het Oosten. Het tweede project ACD vormt een driehoeksverbinding. Aan den noordelijken kanaaloever bevindt zich een aanlegsteiger, zoowel op het Schiereiland, gelegen tusschen oude en nieuwe binnenhaven, als op de meest zuidelijke punt van den oostelijken oever van de oude binnenhaven. Belangrijke voordeelen van dit project zijn, dat het tevens voorziet in een communicatie met den zuidelijken kanaaloever ten behoeve van het personeel der Papierfabriek, dat het verbindingsvaartuig slechts betrekkelijk korte afstanden heeft af te leggen en dat dit vaartuig steeds kan rondvaren. Ondergeteekenden ontveinzen zich niet dat de door hen voorgestelde verbinding eerst volkomen tot haar recht zal komen, als de thans nog primitieve overgang van den spoorweg VelsenIJmuiden bij den Zee weg,. door een tunnel zal zijn vervangen. Doch ook wanneer men het voorloopig nog zonder tunnel zou moeten doen, zou door ondergeteekenden verre de voorkeur worden gegeven aan een oeververbinding, zooals die hierboven is toegelicht. Er is nog één punt dat ondergeteekenden onder de aandacht van uw raad zouden willen brengen, n.l. dat naar hunne mee ning in elk geval een gratis veerdienst be hoort te worden ingesteld. Het ligt op den weg der gemeente om de communicatie tusschen de verschillende deelen der ge meente voor rekening der gemeenschap te onderhouden en het gaat niet aan om op een deel der inwoners, die zich binnen de grenzen der gemeente van hun woning naar hun werk en omgekeerd begeven, bij zondere lasten te leggen. Met den meesten aandrang verzoeken on dergeteekenden. als vertegenwoordigende de meest direct belanghebbenden bij de tot standkoming van een doelmatige oeverver binding, uwen raad tot instelling van een gratis veerdienst volgens een der beide door hen ontwikkelde projecten te willen beslui ten." Het Gerechtshof te Amsterdam zette gis teren de behandeling voort van de bekende brandstichtingszaak te Wormerveer. De smid A. de B. zou op 11 December 1929 brand hebben gesticht op den zolder van een perceel aan den Zadnweg te Wormerveer, waar verd.'s smederij was gevestigd. De Haarlemsche Rechtbank sprak verd. vrij. De Officier ging van dit vrijsprekend vonis in hooger beroep en 4 November diende de zaak voor het Hof, werd 23 d.a.v. voort gezet, doch moest worden geschorst, daar de inspecteur van politie De Groot wegens ziek te de zitting niet verder kon bijwonen. Gisteren werd eerst gehoord get. De Groot, inspecteur van politie. Desk. Van Ledden Hulsebosch betoogde, dat de ook ter zitting aanwezige benzinebus niet in den brand heeft kunnen staan; de verbrande planken wijzen er op, dat de brand vrij hevig moet hebben gewoed, ter wijl op de benzinebus nog stukjes papier, on- verbrand, aanwezig zijn. De bus kan volgens Als er een film is, die in den laatsten rijd 'toonder van zich heeft doen spreken, dan to het wel dit filmwerk door de Amerikaan- .°he Universal vervaara'.gd naar het beken- jto boek van Erich Remarque. En men vraagt toh bij het aanschouwen van deze film on- "tolekeurig af, wat toch wel de doorslaande jfiotieven geweest kunnen zijn, die Duitsch- .tofid en Oostenrijk noopten, deze film uit LUrihe landen te bannen. Het is waar, er tofit ggjj minder sympathieke figuur ais togeant Himmelstoss in voor, doch de fi- Ijtofir van dezen heldhaftige is niet zoo gc- ►.tohig op den voorgrond tredend, dat hij 'toen de aanleidende oorzaak van een der- jto'ijk verbod kan zijn. Integendeel! Zij, die boek zelf onverhoopt niet gelezen moch- h hebben, zullen aan dezen mensch slechts Jh voorbijgaande aandacht besteden en ato beschouwen als een creatuur, waarvan to iedere organisatie, in iedere vereeni- ^hg en vooral in ieder leger voorkomen de rest is iedere soldaat, voor zoover Jj althans in de uitoefening van zijn lugu- beroep mogeuijk is, niet in het minst on- tofrathiek, en zeker niet minder dan de sol- fjton der tegenpartij, voor zoover men ten tote met hen kennis maakt. vJyU voor ons meenen dan ook, dat het v tood hoofdzakelijk wel zijn oorzaak zal ,Jtoen in het feit, dat het Duitsche Rijk ®ende, dat de algemeene deplorabele toe- lle(' n'et wenschelijk maakte, om aan C,a*ere categorie menschen de gelegen- du te geven „deining" te maken. Mocht <3a echter de juiste overweging zijn geweest, fiW begrijpen we de houding van Oostenrijk va t, die -tjn verbod uitvaardigde „terwille i^h een bevriende natie," een argumentee- die dan ons inziens niet klopt, ieder rechtgeaard mensch, die deze film heeft gezien, zal het echter betreuren, dat zoovele millioenen gespeend zijn gebleven van een filmwerk, dat ongetwijfeld goede gevolgen kan hebben, daar in deze film een sterk pacifistische tendenz zit. Bij het zien van deze film hoorden wij de opmerking lanceeren, dat het jammer is, dat de leeftijdsgrens op 18 jaar is gesteld. Men vond het beter, dat vooral de jeugd boven de 14 jaar kennis nam van de wreedheid van een oorlog om hun de gruwelijkheid er van thans reeds te toonen. Afgezien nog van een minder fraai detail, dat ook in het boek voorkomt, en, het moet gezegd, uiterst voorzichtig wordt behandeld, getuigt een dergelijke overweging toch alles behalve van een paedagogisch inzicht. Ten eerste lijkt het ons niet gewenscht het even wicht van kinderen op een dergelijke ruwe manier te verstoren en ten tweede kan men van een (voor een groot gedeelte althans) averechtsche uitwerking overtuigd zijn. Wanneer men kinderen een zelfde gedachte- en analyseerwaarde zou kunnen toekennen als volwassenen, dan zou er over te spreken zijn, doen wijl dit zeer zeker niet het geval is, is het op zijn zachtst gezegd, hoogst on- paedagogisch hun een dergelijk werk voor te zetten. Men laat het kind evenmin kennis nemen van een reeks ziekten, die het gevolg zijn van een zedeloos leven, wanneer „het moment" nog zijn grootste probleem is. Bo vendien zal hij ongetwijfeld een zeker ver langen in zich voelen opkomen om mee te doen. Hij ziet noch voelt de portee van den drenkeling, die door waanzin wordt bevan gen en wanneer hij het al constateert, zal hij dien enkeling eerder voor een sufferd en lafaard uitmaken en met voldoening sta ren naar die twintig, dertig, veertig anderen, die zoo moedig zijn. Trouwens, wij voor ons desk. niet midden in den vuurhaard hebben gestaan. President mr. Joles (tot desk. v. Ledden Hulsebocch)Vindt u het niet vreemd, dat op de plaats waar brand uitbrak, zóóveel benzine, consistentvet e.a. brandbare stoffen aanwezig waren? Desk.: Dat is wel vreemd. Pres.: Acht u 't mogelijk, dat de brand ge sticht is door een kaarsje, omringd met brandende stoffen? Desk.: Zooiets is altijd mogelijk. Deskundige Rillal, scheikundige bij de brandweer, had op 19 November een brief aan het Gerechtshof geschreven, waarin hij zijn conclusie van zijn aanvankelijk uitge bracht rapport eenigszins wijzigde. Hij kwam nu tot de conclusie, dat, aannemende dat de in de processen-verbaal van de politie te Wormerveer vermelde feiten en verklaringen, voor zoover niet in het rapport van den scheikundige weerlegd, niet in strijd zijn met de waarheid, naar zijn meening in den namiddag van den llen December 1929 op de eerste verdieping van de werkplaats aan den Zaanweg, opzettelijk brand gesticht, door houtwerk en andere spoedig brandbare stoffen met petroleum of een andere licht brandbare vloeistof te overgieten nadat in de nabijheid bussen met petroleum, benzine en consistentvet waren geplaatst en vervolgens een brandend stuk kaars in de onmiddellijke nabijheid achter te laten. Door deze voorbe- Gisterenochtend heeft in het K.S.A.-gebcuw het officieele afscheid plaats gehad van h et oud-hoofd der R. K. Jongensschool te reidmgen kon verwacht worden, dat een Beverwijk, den heer M. H. Beekelaar, een zeer bekende figuur op het gebied van onderwijs en jeugd-organisatie. Hierboven: Het brand van aanzienlijken omvang zou uitbre- scheldende schoolhoofd temidden van famil ie en genoodigden. Rechts van den heer B eekelaar de inspecteur van het Lager On- ken. derwijs en de Hoogeerw. heer Deken J. M. Lucassen Behalve Mr. B. Stokvis trak ook als ver- ded'ger op Mr. van Eek uit Haarlem. Mr. van Eek vroeg aan desk. van Ledden Hulsebosch of de bussen vet e. d. beter be neden in de smederij hadden kunnen staan. De pre~ident mr. Jolles stelde de vraag op een eenigszins andere wijze, naar aanleiding waarvan een felle discussie ont-tond tus schen den president en Mr. van Eek. Mr. van Eek dreigde de verdediging te zullen neer leggen. Vervo'gens werd gehoord de agent van po litie S. Zandstra. Get. had. naar hij zeide, als wachtcommandant, het eerste verhoor bij gewoond, dat inspecteur de Groot verd. had afgenomen. Volgens een maanden later op gemaakt rapport door get. zou verd. toen te genover inspecteur De Groot den indruk hebben gewekt brand te hebben gesticht. Verd. „Getuige was bij dat verhoor niet aanwezig!" Verd. bleef er bij, dat hij onschuldig was en de kaars uit was toen hij de smederij verliet. Mr. Jolles: „Dus u hebt get. niet bij dat verhoor gezien? Hi1 is anders geen per soon om over 't hoofd te zien. Mr. Stokvis (tot get.): „Hebt u niet ge vraagd, waarom dat proces-verbaal nog zoo laat moest worden opgemaakt? Getuige: „Dat past mij niet"! Als getuige a décharce was opgeroepen de kaashandelaar De Vries. Inspecteur De Groot had met hem over het geval gespro ken en De Groot had toen gezegd: „hij kon moe'liik anders dan bekennen!" Hierop werd verd. aan een nader verhoor onderworpen. Verd. hield zijn onschuld vol, hij had tegen Rebel gezegd, dat hij 't niet gedaan had en dat bovend'en door den wind geen gevaar bestond voor de belendende perceelen. Met een kaarsje had verd. ongeveer een haU uur gewerkt. Op zolder lag altijd veel rommel, daar stond ook de motorfiets, omdat er geen andere plaats voor was. Verd. had geen voordeel, doch nadeel van het gebeurde gehad, hij kon niet zeggen hoe het vuur was ontstaan. Requisitoir. Op een zeer leelijke manier is geïnsinueerd tegen de Wormerveersche politie, aldus de advocaat-generaal Mr. Harinxma thoc Sloo- ten in zijn requisitoir. Er is niets ten nadee- le van de politie of van inspecteur De Groot gebleken. Naar het oordeel van spr. is dit politieonderzoek zeer goed geweest. Spreker meent dat hier wel degeliik sprake is van een opzettelijke brandstichting. De brand haard was goed in elkaar gezet, er werd daar gevonden vet, petroleum, benzine en een ju tezak, waarop petroleum was gegoten. De plaats voor brandstichting was zeer listig ge kozen, n.l. bij den westelijken muur, die ge- Het leed van den oorlog, De pijn van den strijd, Leeft voort in de harten der menschen. Een ieder die wel denkt, Hij denkt er niet aan, Om ooit nog een oorlog te wenschen. „Im Westen nichts Neues" Dat is het verhaal, Van een man met een eerlijk geweten, Die ons zegt hoe het was, Die niet konkelt en vleemt, Die niet kon en niet wilde vergeten. Thans is er de film, Vrij, ongeeoupeerd, En ons volk dat zal er van spreken. Wij bleven neutraal Met ons helder verstand Zijn v/ij het verstandigst gebleken. „Im Westen nichts Neues" Luguber, maar wéér, Dwingt ons tot de vurige bede: Te sparen ons volk Voor oorlogsgevaar! Te geven een wereldvrede! ACHILLES. heel van hout is, op dezen muur zijn óók petroleumplekken gevonden, terwijl er een felle wind op stond. Rond de bus hebben voorwerpen gelegen, vandaar, dat de plek midden in den' vuur haard een anderen vormt vertoont. De benzi- neblikken waren zonder .'top gevonden. Spr. is van meening dat verd. opzettelijk brand heeft gesticht. Verd. heeft het kaarsje opzet telijk laten branden, hij was alleen het laatst boven geweest om, zooals hij zeide het licht uit te doen. Verd. had een zeer groote hoe veelheid brandbare stoffen in huis, hij had meermalen gewenscht, dat er brand zou ko men. De fabriek ging niet bijzonder gord- zij was oud en verd. had het grootste ge deelte van zijn personeel moeten ontslaan. Inspecteur De Groot heeft verd. gevraagd: „Heb je dan niet aan de buren gedacht" Verd. heeft toen geantwoord: ,Ja, maar de wind was af!"" Dit sluit een bekentenis in. Spr. achtte de brandstichting met gemeen gevaar voor goederen bewezen en hij eischte een gevangenisstraf van één jaar, en verd.'s gevangenneming bij het uitspreken van het arrest. Daarna hield Mr. Dr. Benno J. Stokvis zijn pleidooi. Maandag 2 Februari wordt de zaak voortgezet. Engeland neemt officieel deel In het Lagerhuis maakte de Engelsche regeering bekend, dat zij tenslotte besloten had naar de Schneider-cup mede te dingen. MacDona'.d zeide, dat de regeering, hoewel beslist gekeerd tegen een bestendiging van deze krachtproeven tusschen regeerings- teams, toch zo— cel belang stelt in den wed strijd, dat zij bereid is de verdediging van de Schneider-cup door de Koninklijke Lucht macht toe te staan, mits de noodige fond sen disponibel gesteld worden uit particu liere bronnen. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof hebben gisteren in hooger beroep twee tuin- arbeiders uit Alkemade terechtgestaan ter rake van diefstal in vereeniging van een partij riarcisbollen, merk King Alfred, ten nadeele van een tuinder te Roelofarends veen. De Haarlemsche Rechtbank had hen op 30 October 1.1. veroordeeld, den een, oud 31 jaar, tot één jaar en den ander, oud 22 j. tot acht maanden gevangenisstraf, doch had voor beiden een deel der preventieve hechtenis in mindering gebracht (de 31- jarige verdachte had vier veroordeelingen wegens vermogensmisdrijven op zijn straf register staan). Het Hof bracht wijziging in de overwe gingen en de qualificatie, maar bevestigde 't vonnis voor al het overige. Aan twee andere personen werd resp. we gens diefstal en heling van bloembollen ves weken gevangenisstraf opgelegd. Een ande re verdachte werd ter zake van heling ver oordeeld tot vijf maanden en tot zes maan den gevangenisstraf. Van de laatste straf werden twee maan den voorarrest afgetrokken. kundige, waterbouwkundige, mijnbouwkun- dige, electrotechnicus (radiotecnnicus), sui kertechnicus. Dan worden in de volgende conclusies enkele formeele zaken betreffende het af nemen van de examens besproken. Zoo staat er o.m.: De examens ter verkrijging van deze acten toch kunnen geschieden aan de onderscheiden Middelbare Technische On- derwijs-inrichtingen. Het schriftelijk voor alle candidaten gelijkluidend gedeelte van het examen kan evenals aan de H. B. S. gehouden worden onder toezicht van direc teur en leeraren der Middelbare Technische Scholen. Het mondeling gedeelte geschiedt onder toezicht van de gecommitteerden, zoo als die nu reeds door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wor den aangewezen. De laatste conclusie laten wij hier woor delijk volgen: De Middelbare Technische Scholen zullen vooral meer hun aandacht mosten wijden aan de practische, alsmede de sociaal-eco nomische vorming van de middelbare tech nici. Waar noodig worden in verband hier mede de onderwijsprogramma's aangevuld of gewijzigd. In de examens worde ook de noodige plaats ingeruimd aan het toetsen van de practische bekwaamheden der can didaten. De gelegenheid om een middelbare techni sche opleiding te kunnen volgen dient rui mer te worden gemaakt, o.m. door aan en kele bestaande middelbare technische scho len 't aantal middelb. technische vakken uit te breiden en verder door de totstandkoming van meer middelbare technische onderwijs inrichtingen te bevorderen, in het bijzonder in die gedeelten van ons land, waar de De- hoefte het sterkst is gebleken. In de examencommissies worden naast de hooger wetenschappelijk gevormde tech nici uit onderwijs- of industrieele kringen ook gecommitteerden aangewezen uit de in de practijk werkzaam zijnde middelbare technici. Zooveel mogelijk ondT gelijke omstandigheden deze'fde voorzorgs maatregelen Zilveren medailles voor opvarenden van de „Hofplein" De koning van Engeland heeft de zilveren medaille voor dapperheid verleend aan Jo hannes Tak, Geradus Bartels, Johannes Bruurmijn, Jan Oosterveld en Willem Ple- ters, behoorende tot de bemanning van het Nederlandsche stoomschip „Hofplein", voor het redden der bemanning van den New- foundlandschen schoener „Catherine" op 1 December 1929. Daar Barteis en Bruurmijn verdronken zijn bij de schipbreuk van de „Hofplein" een maand daarna, zullen de medailles aan hun familie worden gegeven. Het reddingswerk geschiedde tijdens een urkaan. In weerwil van het ongunstigs weder slaagde een boot, door genoemde zee lieden bemand, er in, den schoener te berei ken en acht leden der bemanning te redden. De regeering van Newfoundland heeft een brief van dankbetuiging gezonden aan kapi tein Schaap van de „Hofplein" en een kijker aan Johannes Talc. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Weitkamp, betreffende de onge lijke toepassing van de verordening op het vervoer der melk van aan mond- en klauw zeer lijdende, koeien, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geant woord. De Minister verklaart dat het hem bekend is, dat niet alleen in de verschillende ambts gebieden van de inspecteurs, maar ook zelfs binnen eenzelfde ambtsgebied de ver gunning van het vervoer van melk in geval len van mond- en klauwzeer niet uniform wordt toegepast. Dit is toe te schrijven aan het feit dat, alhoewel in de bestrijding der ziekte een vaste lijn gevolgd wordt, noch tans bij de toepassing van afzonderlijke bestrijdingsmaatregelen rekening dient te worden gehouden met plaatselijke omstan digheden en het verschil in geaardheid V3n de smetstof. Bovendien kunnen de voor schriften in de reglementen van de zuivel fabrieken hun invloed doen gelden. De Minister is bereid te blijven bevorderen, dat onder gelijke om-tandigheden overal de zelfde voorzoigsmaatregelen worden geno men. zelf zullen al eerlijk moeten bekennen, dat het gezicht van Himmelstoss in de loopgra ven een allesbehalve vriendelijke gedachte bij ons opwekte, terwijl we daarentegen met een zeker genoegen van den moed der an deren, die recht op het vuur ingingen, ken nis namen. Doch bij dit alles werd bij ons volwassenen het verschrikkelijke van het geheel nog geen moment uit het oog verlo ren, iets, wat men bij kinderen toch zeker niet zal veronderstellen. Nee, d) 18-jarige leeftijdsgrens is in alle opzichten juist. Om nu op de film zelf terug te komen, deze heeft, hoewel zij van Amerilcaansche makelij is, zeer vele voortreffelijke eigen schappen, die bijzonder opvielen, wijl men ze geenszins verwacht had. We zouden haast zeggen, de eenvoud van taal, welke het boek kenmerkt en het daarom zoo aantrekkelijk maakt, vindt men in de film in beeldeneen- voud terug. En juist die eenvoud maakt, dat men de realiteit zoo angstwekkend dicht na dert, dat b.v. de terugkeer van den jongen thuis en de ontmoeting met zijn moeder, een moment, bij uitstek geschikt om met veel theatraal misbaar verprutst te worden, niet alleen aannemelijk, maar ook aangrij pend wordt. Men ziet het niet alleen, doch men voelt het ook, dat de jongen de rus tige, klein-burgerlijke huiselijke sfeer voor bij-geoorloogd is en vreemd staat te midden der zijnen. De gevechten en de loopgraven hebben aan zijn gevoel en zijn natuurlijke hartelijkheid geknaagd en hij twijfelt er aan of de rustige, gemoedelijke woorden, die h\j spreekt, wel van hem zelf zijn. Terug aan het front voelt hij zich weer meer op zijn gemak; hij is vertrouwd geraakt met het vreeselijke ervan; de onmeedoogende gevech ten, de noodzakelijkheid voor eigen lijfsbe houd te zor-en ten koste van het leven van zijn medemenschen en vijanden, waren hem een harde leerschool en als man van erva ring vraagt hij, wie er van zijn kameraden nog in leven is. Allen zijn gesneuveld of ver minkt, doch de eene die nog in leven is, doet hem over dat verlies heenstappen; ten minste nog één. Als deze dan ook gesneu veld is, blijft hij, Paul Baümer, nog alleen over, om ten slotte ook zijn leven te laten op het slagveld. Een vlindereen hand... een vijandelijk schoten het einde is er. Werkelijk de regisseur heeft zijn taak goed begrepen en nergens op verkeerde wijze misbruik gemaakt van zijn macht, om te trachten door het inlasschen van goedkoope, banale sentimentaliteiten grooter effect te bereiken. De film moge soms al eventjes ontroeren, eventjes doen huiveren, doch opzettelijk is het doel van die momenten niet geweest en daarom kan de waardeering zoo volkomen zijn. Opmerkenswaardig is verder, dat het grootste gedeelte van de film in het Duitscn gesproken wordt en enkele kleine gedeelten in de Engelsche taal worden gespeeld. Waarschijnlijk vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat men deze Amerikaansche film, voor Duitschland en Oostenrijk in de Duit sche taal heeft over-gesynchroniseerd, behou dens enkele kleine gedeelten welke men aan vankelijk voor die landen wilde laten ver vallen. Nu de film daar echter verboden was. heeft men die passages er weer ingelascht. Erg storend is dit echter niet, al blijft het ook eigenaardig. Laten zij, die zoo langzamerhand beu zijn geworden van al de reeds verschenen oor logsfilms, niet verzuimen ook van „lm Wes ten nichts Neues" nota nemen. Het geef! hun de gelegenheid al het knaleffectachtige en schablonische van de vorige oorlogsfilms op de juiste waarde te schatten en tevens kennis te nemen van een werk. dat door zijn onopgesmuktheid, eerlijkheid en zuiverheid, en afkeer voor, en het verschrikkelijke van een oorlog versterkt en aantoont. A.s. Maandag zal naar wij vernemen, het electrisch net tusschen Velsen en Uitgeest onder stroom gebracht worden met het doel, na te gaan of een en ander goed function- neert. Een rapport, dat een diploma mogelijk en gewenscht acht De Bond van Technische Ambtenaren in Overheids- en Semi-Overheidsdienst, de Ned. Ver van Chr. Technici, het R.K. Verbond van Technici in Nederland en de Vakgroep Technici van den Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen, hebben gezamenlijk een rapport uitgebracht met betrekking tot invoering van een algemeen diploma voor de Middelbare Technici, waar voor de eischen door den Staat worden ge steld. De eerste conclusie van dit rapport, dat ter kennis is gebracht van den minister van Onderwijs, is, dat invoering van een algemeen middelbaar-technisch diploma in de onderscheiden technische vakken, waar voor de eischen door den Staat worden vastgesteld, gelet op de verkregen uniformi teit in de tegenwoordige Middelbare Tech nische opleiding aan de verschillende door de regeering erkende Middelbare Technische Scholen, mogelijk en gewenscht is. Het reeds bestaande toezicht van Staatswege op de eindexamens, de goedkeuring der onderwas programma's, de gelijksoortige opleiding aan de onderscheiden Middelbare Techn>ehe Scholen, wettigen deze mogelijkheid en wenschelijkheid. De volgende conclusie zegt dat er acten van bekwaamheid verkrijgbaar gesteld wor den, o.a. van werktuigbouwkundige, scheeps bouwkundige, scheikundige, burgerbouw- Was levensmoede. Nu weer gezond en opgewekt. Wat een verandering heeft er in het leven van deze Leidsche vrouw plaats gevonden! Van de diepste moedeloosheid was zfj weer tot de waardeering van de levensvreugde gekomen. Vroeger had zij na de maaltijden een gevoel van wanhoop, nu kan zij alles eten zonder eenig bezwaar. En dit alles is 't resultaat van „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts! Leest u eens haar brief: „Ik voel me verplicht U de heilzame uitwer king van Kruschen Salts mede te deelen. De pijn in mijn lichaam, een pijnlijke maag en stijfheid in mijn ledematen, was zoodanig, dat ik geen kleeren aan mijn lichaam ver dragen kon! Na de maaltijden voelde ik mij ellendig, als of ik te veel gegeten had, hoewel ik geen eetlust had gehad. Nu gevoel ik mij gezond en frisch. Geen indigestie, geen zwaarmoe digheid en ik eet alles zonder eenig bezwaar. In een woord ik voel mij 10 jaar jonger en glhiet van het leven." Mej. v. E. te Leiden. Kwelt U toch niet langer met hoofdpijn en die naargeestige toestanden; al deze kleine hinderlijke kwalen vergallen Uw leven! De meeste van die kwalen ontstaan, doordat Uw lever en nieren niet behoorlijk werken en vergiftige stoffen in Uw bloedsomloop laten doordringen. Onder den geneeskrach- tigen invloed van de zes levenskrachtige zouten in Kruschen gaan Uw lever en nieren weer normaal en regelmat'g werken, zoodat zij ieder spoor van giftige stoffen doen ver dwijnen. Uw bloedsomloop wordt frisch en zuiver. Uw geheele lichaam wordt versterkt en herleeft. Kruschen Salts is ver'-r"gb"ar bfj alle apothe kers en drogisten a 0.90 en 1.60 p flacon. (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5