i 1wm'w* m* m m m' m\m 'm w. i 9 m* i iü Hf Wè Hl' ipipip S if STADSNIEUWS Vereeniging „Haerlem" Een foto-wedstriid Algemeen© vergadering van Gemeente Ambtenaren Verhooging van den gedistilleerd-accijns Jaarfeest St. Josephs Gezellen Ver. Haarlem I Liedertafel „Haarlem's Zanggenot" Waarschuwing Kalender corps van leerlingen der M. T. S. te Haarlem Sen fraai bezit! R. K. Ver. voor Groote Gezinnen VAN ONZE RECHTBANK Meineed Een aanrijding te Lisse VERKEERSONGEVALLEN Tegen K, werd proces-verbaal opgemaakt. Besmettelijke ziekten Verlof drankwet Gevonden voorwerpen en dieren DAMRUBRIEK üi 'in 'üb xIk Zük ÉH 'w m m i 'i m i ^1 ifi ÜP ül Si «S»S»B SCHAAKRUBRIEK m mm f» wm mÈ €m, De Vereeniging „Haerlem", welke zich ten doel stelt de bevordering der kennis van het heden en verleden van Haarlem en Om streken, schrijft een wedstrijd uit in het vervaardigen van fotografieën, voorstellende stadsgezichten en natuuropnamen, benevens hofjes en gebouwen, zoowel van buiten als van binnen opgenomen in Haarlem en de aangrenzende gemeenten. Het is de bedoeling van de vereeniging el- ken amateur-fotograaf op te wekken de schoonheid van Haarlem en omstreken op te zoeken en op de gevoelige plaat vast te leggen, opdat daardoor de fotografische leg ger van „Haerlem" belangrijk kan worden verrijkt. In verband met het doel van „Haerlem" zal in het bijzonder aandacht worden ge schonken aan die foto's, welke uit ge schiedkundig of bouwkunstig oogpunt van beteekenis zijn. Om het mogelijk te maken met en zonder blad aan de boomen opnamen te maken, wordt de wedstrijd gehouden van Januari tot 15 October 1931. Een groot gedeelte der inzendingen, waar onder natuurlijk alle bekroonde, zal gedu rende eenigen tijd in het Vereenigingsge- bouw de Hoofdwacht op de Groote Markt worden tentoongesteld. De wedstrijd wordt gehouden voor twee klassen van amateurs: A. Zij, die nog nimmer een onderscheiding in een openbaren wedstrijd behaalden; B. Zij, die er' vroeger reeds een behaalden. Bekroond zullen worden de mooiste en beste fotografische afbeeldingen van: I. Stadsgezichten, of gebouwen (exterieurs of interieurs) in het oude Haarlem, of om streken; n. Stadsgezichten of gebouwen (exte rieurs of interieus) in het nieuwe Haarlem of omstreken; UI. Natuuropnamen in Haarlem of om streken. De bekroonde foto's worden het eigendom van de Vereeniging .Haerlem", welke zich het recht voorbehoudt uit de overige inzen dingen tegen 2.50 per stuk een aantal voor hare verzameling aan te koopen. Inzenders, die hun foto's wenschen te verkoopen, kunnen op de achterzijde den door hen bepaalden prijs vermelden. Uitgeloofd worden twintig prijzen, welke door de jury worden toegekend: een door de Gemeente Haarlem beschikbaar gestelde verguld-zilveren medaille; afslagen in zilver en brons van den legpenning der Vereeni ging „Haerlem" en kunstwerken door haar uitgegeven; daaraan verbonden en afzon derlijk fotografie-artikelen. De Kennemer Fotohandel, die den stoot gaf tot het houden van dezen wedstrijd, stelde reeds ter beschikking een Camera 9/12 met Tessar 4,5 in Compurslulter ter waarde van 132.Rolfilm-camera's, waarvan één Ihagee; de Agfa-fabrieken loofden uit een Isolar Camer^ 9/12 met Compursluiter ter waarde van f 100 en er zullen nog meer fraaie prijzen worden aan geboden. Alle bekroningen gaan vergezeld van een diploma, terwijl bovendien nog eervolle ver meldingen zullen worden toegekend. De jury wordt gevormd door de heeren: F. F. P. Bins, bestuurslid van de Neder- landsche Amateur-fotografen-Vereeniging te Amsterdam; Adriaan Boer, redacteur van het foto-tijdschrift Hocus" te Bloemendaal; J. Panman, secretaris Kennemer Fotokring, te Haarlem; Weyert van Zanen, fotograaf, te Haarlem; L. C. Dumont. H. E. Knappert, archivaris van Haarlem, Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, J. L. Tadema, bestuurs leden der Vereeniging „Haerlem". Gift voor het Comité ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging van Gemeen te-ambtenaren in Hotel Lion d'Or haar jaar vergadering, welke door 61 leden werd be zocht. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer Goedhart, er op, dat de sterke toene ming van hjy; ledental tot groote voldoe ning stemt. Ito 15 leden op 1 Mei 1927 is de afdeeling thans uitgegroeid tot een orga nisatie van bijna 110 leden, zoodat bijna een vijfde der Haarlemsche ambtenaren in de Al gemeene Vereeniging van Gemeente-ambte naren is georganiseerd. Hij gaf vervolgens een overzicht van de po sitie van het overheidspersoneel in het alge meen en die van het Haarlemsche personeel in het bijzonder. De notulen der vorige ledenvergadering werden vastgesteld. Voorlezing werd gedaan van een aantal ingekomen en verzonden stukken. Het jaarverslag werd vervolgens voorgelezen en, onder dankzegging aan den secretaris, goedgekeurd. De rekening der afdeeling over 1930 werd vervolgens vastgesteld in ontvangst op 813.83 en in uitgaaf op 796.55, alzoo met een batig saldo van 44.28. De rekeningen der fondsen werden vastgesteld en wijzen een batig saldo aan van 197.39. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren Van Accooij en Bres. De begrooting voor 1931 werd aangeboden en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 1300; met een geraamd batig saldo van 235. Die der fondsen werden vastgesteld met een geraamd batig saldo van 435. De heeren Goedhart, voorzitter en Tijster man, die aan de beurt van aftreden waren, werden, op voorstel van den heer Glastra, bij acclamatie herkozen. Tot leden der commissie van overleg werden benoemd de heeren Goedhart en Tijsterman, tot hun plaatsvervangers de heeren Berke- meijer en de Jong. Ook de leden en plaats vervangende leden der dienstcommissies wer den gekozen. Op voorstel van het bestuur, geamendeerd door den heer Visser Sr. werd besloten £hn het Comité tot bestrijding der gevolgen van de werkloosheid, een bedrag van 50 uit het reservefonds te overhandigen. De agenda der vergadering der commissie van overleg werd vervolgens behandeld; ze gaf tot weinig discussies aanleiding. De voor- zitter werd verzocht in het bijzonder de po sitie van het tijdelijke en losse personeel ter sprake te brengen. Besloten werd ook voor het volgende win terseizoen de gelegenheid te openen door be middeling der afdeeling brandstoffen te be trekken. Tot leden der brandstoffencommis- sie werden benoemd de heeren Aukes, Cnos- sen en Grootss; tot gedelegeerde van het bestuur de heer M. de Jong. Onder dankzegging voor de groote opkomst slooft de voorzitter daarna de vergadering. „rïen half ons Veronal voor mijn schoon moeder, alsjeblieft." „Ik mag geen vergift verkoopen. Of heeft u misschien een recept?" „Nee maar ik heb wel het portret van mijn schoonmoeder meegebracht." (Lustige Kölner Zeitung) Het ontwerp van wet tot verhooging van den gedistilleerd-accijns is thans door de beide Kamers der Staten-Generaal aange nomen. Art. 10 der wet bepaalt, dat deze met in gang van 1 Februari 1931 in werking treedt. Ingevolge het bepaalde in art. 1 bedraagt de accijns op gedistilleerd dan 200.—, waarop 20 opcenten worden geheven, zoodat per H.L. van 50 pet. verschuldigd is een be drag van 220.Dit hoogere bedrag is verschuldigd voor alle gedistilleerd na het in werking treden der wet uitgeslagen uit een branderij, distilleerderij der eerste klasse, bergplaats onder doorloopend crediet of uit een entrepöt of wel na dat tijdstip ten in voer aangegeven of ingevoerd. Ook wordt de meerdere accijns nagevorderd voor 't overige gedistilleerd dat op het tijdstip van het in werking treden der wet aanwezig is in, of in vervoer is ndar eenige niet in den vorigen zin genoemde opslagplaats, zulks voor zoo ver dit gedistilleerd voor eenzelfde opslag plaats meer bedraagt dan 100 L., ongeacht de sterkte. Indien iemand meer dan één op slagplaats heeft in dezelfde gemeente, wor den deze voor de toepassing der wet als één opslagplaats beschouwd. De gebruiker van zulk een opslagplaats moet hiervan den eerstvolgenden werkdag na de in werking tre ding van de wet, en zoo de voor navordering vereischte voorraad van 100 L. door lateren inslag wordt bereikt of verhoogd, telkens den eerstvolgenden werkdag, na dien inslag, tegen gedagteekend ontvangbewijs, schrifte lijk aangifte doen ten kantore van dén Ont vanger der Accijnzen. Deze aangifte, waar voor geen model is voorgeschreven, moet onderteekend zijn en vermelden naam en woonplaats van den aangever, voorts de hoeveelheid, soort en sterkte van het ge distilleerd en een nauwkeurige aanwijzing inhouden van de plaats of de plaatsen waar het gedistilleerd in voorraad was of inge slagen is. Van dit gedistilleerd moet de ver hooging van den accijns binnen twee maan den na het in werking treden van de wet door den aangever worden voldaan. Op het niet doen van aangifte of het doen van een onjuiste aangifte is een boete gesteld van ten hoogste 1000—. De ambtenaren der accijnzen zijn be voegd gedurende de eerste helft van Fe bruari ook de overigens niet aan peiling onderworpen panden tegen den wil der be woners binnen te treden, teneinde een pei ling te verrichten. Van soorten gedistilleerd, waarvan de sterkte niet algemeen bekend is als: essences, tincturen, parfumerieën en pharmaceutische preparaten, kan de sterkte naar beste weten door den aangever worden opgegeven. Bovengenoemde Gezellenvereeniging zal I, 5, 8, 10, 12 en 15 Februari haar jaarfeesten houden voor leden en donateurs. Medewer king verleenen de Harmonie „Utile Dulci" en de Rederijkerskamer ,,St. Genesius." Gezien de successen van vorige jaren en de goede voorbereiding van dit Jaar, kunnen weer mooie avonden verwacht worden. Het concert, dat wegens ziekte van den directeur, den heer L. C. Keereweer, uitge steld moest worden, is nu bepaald op Maan dag 9 Februari. O.a. zullen hierbij medewerken het Am sterdam's Knapenkoor onder leiding van den heer L. C. Keereweer, en mevrouw M. Wijn schenkHogenbirk, sopraan, Hilversum. De Commissaris van Politie te Wagenin- gen geeft bezitters van vruchtboomen in overweging niet in te gaan op aanbiedingen van rondreizende personen om vruchtboo men te zuiveren met z.g. bespuitingen, alvo rens inlichtingen bij den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen te hebben in gewonnen. Zeer noodzakelijk is zulks ten opzichte van P. Knepper, boomkweeker, 34 jaar, wonende Slachthuisstraat lOOrd. te Haarlem voordien te Boskoop en 's-Gravenhage. Hij noemt zich ook P. Knepper en Co, tuin architect en boomkweeker, oudste rozen- kweeker uit Boskoop. Hij reist met een auto kenteeken H 61999, thans in de omgeving van Eindhoven. Knep per schermt met geleerde woorden. Hij biedt aan de vruchtboomen te behandelen tegen f 0.75 per boom en geeft 3 jaren ga rantie, hetgeen niet mogelijk is. Hij heeft het z.g. bestrijdingsmiddel in benzinebussen bij zich. Hij biedt aan, tegen veel geld, niet vruchtdragende boomen te behandelen (met z.g. aether-injecties). Hoewel wat laat, is thans de technisch- kunstzinnige kalender 1931 van het corps van leerlingen der M. T. S. te Haarlem ver schenen. Deze kalender is door genoemd corps aan zijn leden en donateurs ten geschenke ge geven en vertegenwoordigt het streven van dit Corps, zijn leden algemeene, dus ook kunstzinnige ontwikkeling +e geven naast de technische ontwikkeling der school. Daar op de M. T S. te Haarlem de volgen de 5 vakken worden onderwezen: Werktuig bouwkunde, Electrotechniek. Bouwkunde, Weg- en Waterbouwkunde en Scheepsbouw- kunde, bestaat deze kalender uit afbeeldin gen op elk dezer vakken betrekking heb bende. Het bestuur van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen acht het zich een taak Jaarlijks een feestavond aan de leden aan te bieden. Het kinderfeest, het grootste in de stad, heeft reeds een roemruchte reputatie en het bewijs is er, dat ook de ouders zeer dankbaar zijn voor een tooneelavond, waardoor ze eens echt „uit" zijn. De stadsschouwburg was gister avond tot in den nok gevuld en ais het straks half negen is, zullen weer 750 leden van „Groote Gezinnen" in de gezelligste stemming bijeen zijn om te genieten van het spel van de tooneelclub der K. J. M. V. „De Kring". Het aardige blijspel „Mr. Forster van Chicago", dat reeds eerder door de Kring spelers werd opgevoerd, ging er in als koek. Er is flink gelachen en op sommige «ogenblikken overstemde de vroolijkheid het gesprokene, waarop dan van alle kan ten het bekende „ssstt!" weerklonk. Geest driftig werd geapplaudisseerd, toen plech tig verkondigd werd, dat er naast den ge wonen adel, ook een „adel van den arbeid" bestpat, een lach-salvo brak los, toen de Amerikaansche worst-fabrikant ten too- neele verscheen in det deftig milieu van de voornamen baron Von Wettingen. De talrijke aardige momenten in dit gezellige niemandalletje werden begrepen en ge waardeerd. Wat zullen er veel menschen spijt hebben, dat ze niet eerder kaarten zijn gaan halen 1 Vanavond is het weer „uitverkocht". De voorzitter van de vereeniging, de heer W. van Liemt, heette voor het opgaan van het doek, de talrijke aanwezigen welkom. Binnenkort zal er een Jaarvergadering ge houden worden en dan zal men kunnen vernemen, wat de vereeniging gepresteerd heeft en hoe zij nog steeds aan de spits staat van de 110 afdeelingen van den bond. Nu wilde spreker dank brengen aan de tooneelclub van „De Kring", die zich weer onmiddellijk beschikbaar stelde. De club is zeker niet onbekend bij de leden! Ook het muziekgezelschap, dat de entré- actes vulde, betuigde de voorzitter zijn har- telijken dank. Zes maanden gevangenisstraf geëischt Eveneens stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht de groenteboer R. G., uit IJmuiden-Oost, wien ten laste gelegd werd, dat hij op 1 Mei 1930 te Amsterdam ter te rechtzitting van het gerechtshof aldaar, wet telijk als getuige opgeroepen zijnde in de strafzaak tegen L. H., opzettelijk een valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Voor hetzelfde feit stond zijn vrouw S. J. G.D. terecht. Het ging hier n.l. om de vervalsching van een kwitantie. Verdachte zou den datum 2 Mei veranderd hebben in 26 Juli. L. H. had van verdachte geld geleend, doch was zelf failliet gegaan. Waarschijn lijk speelden beiden onder één hoedje, waar door L. H. een bedrag van f 210.—, zijnde het geleend bedrag, uit den faillieten boedel heeft getrokken, ten einde dit aan verdachte terug te betalen. Verdachte zou dan den datum hebben ver anderd, om daarmede te bewijzen, dat het geld na de afhandeling van het faillissement zou zijn betaald. Verdachte ontkent dit echter ten stelligste. De lieer Ch. J. van Ledden Hulsebosch, als deskundige getuige opgeroepen, verklaar de, dat de verandering niet eenige oogen- blikken na het schrijven der kwitantie ge schied zou kunnen zijn. De Officier van Justitie vond bij de vrouw van verdachte geen schuld aanwezig en vroeg voor haar vrijspraak. Tegen verdachte eischte hij zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, mr. L. G. van Dam, kon zich geheel vereenigen met den officier, dat er bij de vrouw geen .schijn" van schuld was, doch was het niet eens met het requisi toir ten opzichte van den man. Ofschoon spr. eerbied had voor het deskundig onder zoek, vond hü de verklaringen erg vaag en hechtte daaraan weinig waarde. Hij pleitte daarom: primair vrijspraak, subsidiair terugverwijzing r.aar den rechter commissaris, om ook een anderen deskundi ge te hooren en nog meer subsidiair: de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Gisterenmiddag stond voor de Haarlem sche Rechtbank terecht M. S., wien ten laste gelegd werd, dat hij op 5 Juni 1930 te Lisse niet ter juister tijd een zijstraat was inge reden, met het gevolg, dat hy een motor rijder zou hebben aangereden, door welk roekeloos en onvoorzichtig ryden veroor zaakt werd, dat de motorrijder met zyn duo passagier een ernstige beenfractuur opliepen. Dr. de Graaf, als deskundige getuige op geroepen, was eenigen tijd na het ongeval aanwezig geweest en had geconstateerd, dat beiden him onderbeen hadden gebroken. Get. de L., de motorryder, verklaarde geen signalen gehoord te hebben en ook geen ge geven te hebben. Ofschoon hy zich van het geval niet veel meer kon herinneren, meende hij toch, dat hij door den auto was aange reden, terwyi verdachte, ofschoon hy het niet zeker kon zeggen, juist meende, dat de motor tegen den bumper was gereden. Verdachte reed volgens verscheidene ge tuigen zeer langzaam, de motorryder had een groote snelheid. De Officier van Justitie, mr. Paardekoo- per Overman achtte schuld bewezen, hoewel hy niet kon ontkennen, dat de aanryding ook grootendeels aan de schuld van den mo torryder te wyten was. Spr. eischte f 75.— boete. De verdediger,-mr. T. A. M. A. van Löben Seis ontkende pertinent, dat verdachte roe keloos zou hebben gereden, daar hiervan Juist niets was gebleken. Wat het onvoor zichtig rijden betreft vond spr., dat beiden elkaar hebben zien aankomen. Verdachte heeft getracht een aanryding te voorkomen, terwyi de motorryder dit niet heeft gedaah, aan wien dan ook het predicaat „roekeloos rijden" ten volle toekomt. Spr. vond dus geen schuld aanwezig en vroeg vryspraak. Uitspraak over 14 dagen. AANRIJDING TUSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S Gisteren had op den hoek Rolhuiaen Kenaupark een aanryding plaats tusschen twee vrachtauto's, de een gaande in de richting Kruisweg en de andere komende uit het Kenaupark en gaande in de richting Nassaubrug. Laatstgenoemde auto werd be stuurd door den chauffeur K., die den an deren auto voorrang had moeten verleenen, doch dit naliet. Eerstgenoemde auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, met het gevolg, dat hy weggesleept moest worden. In de afgeloopen week hebben zich alhier drie gevallen van roodvonk en twee ge vallen vair diphtherie voorgedaan. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van weduwe Chr. van Nassau-Schoon, om verlof, inge volge art. 34 dier wet tot het verkoopen van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel aan de Jan Steenstraat No. 1, alsmede een verzoekschrift van S. van Wienen, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Brouwersvaart No. 98. Terug te bekomen by: Chocoladehuis, Kruisstraat 14, bril; Siebeling, Oranjeboom straat 165, autoband; Bureau van Politie, Smedestraat, ceintuur; Kennel Fauna, zwart hondje, gebracht door: v. Delden, v. Bere- steynstraat 15; De Witte, Amsterdamsche- vaart 230, zwarte hond (Groenendaeler) Kennel Fauna, grijs-witte kat, gebracht door Walbrink, Baan 15; Kennel Fauna, grijs witte kat, gebracht door Bakker, Da Costa- straat 14; Drenth, Friesche Varkensmarkt 20 halssnoer; Maasdam, Nassaulaan 34, muts; Blesgraaf, Da Costastraat 110, portemonnaie met inhoud; Meijer, Frans Halsstraat 51rd., portemonnaie met inhoud; v. Tongeren, Wil genstraat 21, portemonnaie met inhoud; Hulsman, Leidschestraat 50, rozenkrans; Schuitemaker, Zijlweg 109, spaarbankboekje. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan den Damredacteur van de „Nieu we Haarlemsche Courant", Nassaulaan 49, Haarlem. Partij No. 121 Tweede party der tweede match Bizot De Jongh, November 1930. S. Bizot, Wit. Herin, de Jongh, Zwart. (Fransohe opening, var. Fabre). Wit Zwart 1. 34-30 20-25 2. 32-28 25:34 3. 39:30 16-21 4. 37-32 Indien 31-26, 21-27! (zie de party Van Wa geningen—De Haas, wereidk. 1912). 4. - 21-26 5. 31-27 Gewoonlyk wordt hier 32-27 (26:37) 41:32 gespeeld. 19-23! 14:23 11-16 ge- Op 5 . 6. 28:19 7. 27-21 8. 41-37 Indien 33-28, 16:27 28:19 (a) 13:24; volgd door 17-22 met schyfwinst (a). 32:21, z. 23:32; 38:27, 26-31; eveneens met schyfwinst. 8 .16:27 9. 32:21 6-11 10. 21-26 17-22 11. 44-39 Op 37-32 zou Zwart uitgeruild hebben door 22-27, gevolgd door 17-22; 11-17 enz. met uitmuntend spel. Wat den uitruil 37-31 en 42:31 betreft, deze ls stellig niet in het be lang van het witte speL 11. 10-14 12. 40-34 15-20 13. 30-25 14-19 14. 25:14 9:20 15. 50-44 5-10r 16. 34-30 20-25 17. 44-40 25:34 18. 39:30 10-14 19. 30-25 1-6 20. 49-44 11-17 21. 44-39 7-11 22. 16:7 2:11 Hier kwam achteruit slaan, om tempo's te winnen, in overweging. 23. 33-29 23:34 24. 39:30 Stand na 24. 39:30. WK 24 .19-23 Deze zet verzwakt den zwarten linker vleugel nog meer, maar Zwart kon niet 18-23 spelen, wegens 25-20 en 40:16, 25. 30-24 4-10 26. 40-34 14-19 27. 43-39 19:30 28. 35:24 10-14 29. 45-49 11-16 Indien 22-27? dam door 24-19, 37-31 en 42:3. 30. 40-35 16-21 31. 34-30 23-28 32. 47-41 6-11! 33. 24-20 13-19 Op lederen anderen zet zou wit een schijf gewonnen hebben door 37-31, 41:23, gevolgd door 39-33. 3:14 26:37 19:28 - 8-13 21-27 13:4 27-31 Zwart, die links verslagen is, tracht rechts door te breken. 22:31 31—36 17—21 17—21 34. 20:9 35. 37-31 36. 41:23 37. 30-24 38. 24-20 39. 20:9 40. 25-20 41. 36:27 42. 35—30 43. 30—24 Stand na 43. 44. 20—14 Indien 46—41, 38—33 en 24:13, 21—27; (en niet 12—18) 20—14, 27—31; 14—9 (het offer door 139 of 1410 voorkomt de remise niet); 12—18; 13:22, 4:13; 48—42, 11—16; 22—17, 13—18; 39—33, 18—22; remise. 44. 21—27 45. 24—20 27—31 46. 20—15 11—16 47. 14r—10 Sterker is 1510, gevolgd door 14—9 met winstkans en indien 1217; 3833 met winstkans. (Maar niet 9—3 wegens 2833.) 47. 12—17 48. 38—33 Indien 105, 3137; wint. 48. 28—32 49. 33—28 32:23 Stand na 49.32:23. 50. 42—37 Wit had hier vermoedehjk de winst door 10—5, 31—37 (a); 5:6, 36—41 (b); 42:31, 4147; Wit heeft twee schyven meer. (a) Indien 36—41; 5:12, 18:7; 46:37 wint. (b) Indien 18—22; 6:41, 36:38; 39—34, 16—21; 46—41, 21—27; 41—37, 38—42; 37— 31, 27:36; 48:37 wint. 50. 31:42 51. 48:37 23-28 52. 39—34 Indien 105, 1721; gevolgd door 21—27. 52. 18—22 53. 10—5 Hier genoot 3440 de voorkeur, want in dien 28—32; 37:28, 22:33; 10—5, 33— 38; 514, 3842; 34-30, met eenige remise kans. 53. 17—21 54. 5:32 21—27 55. 32:21 16:27 56. 3429, 22—28 57. 29—24 28—33 58. 24—19 33—39 59. 19—14 39—43 60. 14—9 4:13 61. 37—31 43—48 62. 31:22 13—18 63. 22:13 36—41 64. 46:37 48:4 gewonnen (Opmerkingen van S. Bizot in „Parties de Maitres".) Probleem No. 145 Auteur: J. Bergier SAf/ss. ssss, Stand in cijfers: Zwart: 4, 11/14, 16, 20, 33, 34, 38. Wit: 25, 26, 31, 35, 41, 42, 44, 49, 50. Wit speelt en wint. Alles betreffende deze rubriek te adressee- ren aan den schaakredacteur der „Nieuwe Haarlemsche Courant", Nassaulaan 49, Haar lem. Voor de liefhebbers van problemen, dezen keer eens een rubriek geheel gewyd aan de problematiek. Ten eerste een serie fraaie tweezetten van buitenlandsche meesters: TWEEZET No. 178 Auteur: W. Owtschinnikoff (Eerste prijs „Chakmate Chahki-64") Stand in cyfers: Wit: Kf8, Db6, Tc3, Tc5, Ph4, Pf6, La2, Lb8, pionnen d3, f4. Zwart: Kd4, Ta4, Pel, Pg4, Lb4, pionnen e2, a3, e3, d5, e6. Mat in twee zetten. TWEEZET No. 179 Auteur: W. Kalina Stand in cyfers: Wit: Kb8, Dd2, Tc5, Te7, Pe5, Pb7, Lh7, pionnen g2, c6. Zwart: Ke4, Dg3, Ta5, Pb2, Fe8, Lh3, pion nen f5, a7. Mat in twee zetten. TWEEZET No. 180 Auteur: C. Mansfield (Eerste prys „The sports referee") Stand in cyfers: Wit: Kc8, Df5, Tal, Td3, Pel, Ldê, Li pton a3. Zwart: Ka4, Pb5, Lel, Lg2, pionnen f3, c*' a6. Mat in twee zetten. Een serie driezetten van den bekende0 problemist, N. de Terèstchenko, welke Pr®" blemen wy danken, aan de bemiddeling den heer Henri Delaire, directeur van °e Fransche tijdschrift „La Stratégie." DRIEZET No. 181 Auteur: N. de Terestchenko Stand in cyfers: Wit: Kg6, Df3, Tc2. Zwart: Kd4, Tb5, La7, pionnen c5, c6. Mat in drie zetten. DRIEZET No. 182 Auteur: N. de Terestchenko „La Stratégie" Stand in cijfers: Wit: Kc6, Dg7, Tg2, pion f5. ZwartKd3, pionnen c4, d4, c5. X Mat in drie zetten. «b DRIEZET No. 183 Auteur: N. de Terestchenko. Stand in cyfers: Wit: Kei, Dh2, fb3, pion b4. Zwart: Kd4, pionnen e2, c5, d5, e5 R0, Mat in drie zetten. Tenslotte twee leerzame eindspelen: EINDSPEL No. 184 Auteur: J. Gazoni Stand in cyfers: Wit: Kg2, Tc7. Zwart: Kh5, Pb8. Wit speelt en wint. EINDSPEL No. 185 Auteur: A. O. Herbstmann „L'Echiquler" Stand in cyfers: Wit: Ka2, pion n4. Zwart. Kgl, pionnen f5, f6, f7. Wit spéélt en wint. De opiosslngen worden, mét' de oplo86"1"^ der problemen 175, 176 en 177, in de volü® rubrieken behandeld;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6