m RECLAME F ranken's 13000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Broodfabrieken MAANDAG 2 FEBRUARI 1931 Dr. Colijn Gouverneur- Generaal Treurig sprookje 1931 Oceaanvlucht van de Do X Het gezinsloon Het drama te Bilthoven De verkiezing in Spanje DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17681 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL AL TE GOED Autobus van den dijk gevallen MISVERSTAND? Kind aan een woonwagenbewoner „cadeau" gegeven De eerste etappe afgelegd Het oordeel van Z. H. den Paus Locomotief doorgegleden Van koude en uitputting bezweken Haarlemsche Prosynode 1931 De Balkanraad maakt ieder voor Franken die zijn brood ee£ Het Moederhuis der St. Juiianacongregatie De inlandsche bediende bekent de moorden te hebben bedreven Botsing tusschen Mohammedanen en Hindoes VOORNAAMSTE cdCIEUWS Weinig verandering? J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Sneeuwstormen boven Schotland De moeilijkheden in Engelsch—Indië Oneerlijke kassier ffelllilil I BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Tbstrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle cbonné's oo dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Meermalen hebben wij den laatsten tijd een goed woordje gedaan voor Nederlandsch fabrikaat. Nu wij door tariefmuren en andere uitvoerbelemmeringen in den ekonomi- schen wereldstrijd tot onze groote schaae steeds enger ingemetseld worden, is er waarlijk iederen dag ook wel aanleiding te over om ons uit noodzakelijke zelf verdediging te bezinnen op steun aan eigen nijverheid, aan eigen fabrikaat, aan eigen handel. Met angstig verrassende cijfers hebben wij onlangs aangetoond, dat de Neder- landsche kooper o.a. de vaderlandsche schoenindustrie zonder eenig pardon in den steek laat, zoodoende massa's geld onthoudend aan de tigen Industrie en de werkloosheid sterk bevorderen. 't Is echter niet alleen op dit gebied, dat de Nederlanders door hun laksheid tegenover de eigen industrie zichzelf sn heel de natie ernstig onrecht aandoen. Wij, Nederlanders, zijn in dit opzicht p zonderling volk: - 1 klagen steen en been over krisls, r....iaise en werkloosheid, we zien met leede oogen, welke enorme kapitalen er bijna steeds improductief aan werkloozen-ondersteuning moeten woe den besteed, maar wij denken er niet aan, de meest voor de hand liggende, eerlijke en gevaarlooze middelen toe te passen, welke daarin verbetering kun nen brengen. In onnadenkendheid gunnen wij onze klandisie ruimschoots in het buitenland, wij verschaffen buitenlandsche indus trieën en arbeiders volop werk, ja, we halen zelfs buitenlandsche werkkrach ten bij duizenden ons land binnen, ondanks alle werkloosheid. Zonderling volk! Van onze goed-sulligheid In dit op zicht geeft de „R. K. Boerenstand", officieel orgaan van den R. K. Neder- landschen Boeren- en Tulndersbond, In zijn laatste nummer weer zoo een frappant staaltje: In het jaar 1929 werden In Nederland niet onbelangrijke hoeveelheden overzee- sche appels Ingevoerd; vanuit de V. S. o.v. 9145 ton, uit Canada 130 ton, Australië 170 ton, Nieuw Zeeland 175 ton. Dit is samen 9520 ton, ter waarde van ongeveer 2.323.000 gulden. */oor 1930 zullen deze hoeveelheden al weinig minder zyn, want tot November 1930 zijn blijkens de maandstatistiek van de in-, uit- en doorvoer reeds ingevoerd uit de Vereenigde Staten 5869 ton, uit Australië 1520 ton en uit Nieuw Zeeland 204 ton. De gezamenlijke waarde dezer appels was 1.887.000 gulden. Nederland geeft dus per jaar rond 2 millioen gulden uit voor overzeesche appels. Nu kunnen wij er vrede mee hebben dat allerlei luxe-producten ingevoerd worden, als wy ze zelf niet hebben. Maar in dit geval, omdat we weten, dat onze eigen heerlijke goudreinetten elk oogenblik van het jaar veel beter zijn dan het geïmpor teerde fruit, „dat in smaak en geur min cf meer aan een kapperswinkel doet denken", zooals laatst iemand het uitdrukte, vinden we dezen toestand van zaken bedroevend. En waar ligt de verklaring? Bij ons zelfLaatst vroegen wy in een flinken fruitwinkel appels: direct een kist op tafel, keurig verpakte, glimmende, smet- telooze waar. „Maar hebt u geen Neder- landsche appels?" Na eenig zoeken werd een kersenmandje te voorschijn gehaald, waarin er een stuk of tien lagen, klein, gekneusd, onsmakelijk er uitziend. Prijs, als van hét Amerikaansche product: 50 cent per kilo. We hebben ze gekocht, de smaak was slecht, de geur slecht, het was een appel, waarvan waarschijnlijk nooit iemand den naam heeft geweten.... Feitelijk is het eenige afdoende middel dat de verkoop van dergelijken rommel verboden wordt, want die bederft grondig den naam van ons heele product. Maar ook de teler en de hande kunnen veel doen: door met volle kracht aan ver pakking en sorteering de uiterste zorg te besteden. Eerst als er in Nederland Dij wijze van spreken geen kilo minderwaardig fruit meer In den eonsumptiehandel komt, kan de kweeker met een gerust hart ook in het binnenland de fiere en inslaande reclamespreuk voeren, als: „Het Nederlandsche fruit is beter dan elk ander". Tot zijn eigen voordeel!" Zoo gaat het met het artikeltje, dat appel heet. We betrekken voor goed geld (en wat loopt dat nog op!) massa's appels uit het buitenland, zelfs telers en hande laars waardeeren hun eigen product niet, vinden het niet noodig daarvoor reclame te maken door het product althans smakelijk voor te zetten, en de kooper nou ja, die grijpt en koopt dan natuurlijk automatisch het bui tenlandsche goed. Zoo gaat het met den appel. Zoo gaat het met nog duizend-en-een artikelen. Zullen we nooit wijzer worden en oit beseffen, dat „al te goed" nog steeds „buurmans gek" is? ,Het Volk" deelt zijn lezers mede, dat het officieuze orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" van Vrijdag avond een hoofdartikel over de Ontwa peningsconferentie bevat, waarin de katholieken worden opgeroepen de pio niers voor de ontwapening te zijn. „De millioenen katholieken, heet het, hebben den plicht hun pausen te volgen, die steeds weer de ontwapening der vol ken hebben verlangd. Het mag niet lan ger zoo zijn, dat macht voor recht gaat. Juist de zoogenaamde gewapende vrede heeft ons naar den wereldoorlog gevoerd. In den eindelijk" vastgestelden datum voor de eerste Ontwapeningsconferentie moet men een daad van goeden wil zien, die de grootst mogelijke ondersteuning verdient en niet met scepticisme mag worden opge nomen. In het artikel wordt ten slotte gezegd, dat de wereld niet tot den zoo noodza kelijken vrede kan komen als de bewape ningen niet tot het uiterste worden be perkt." Dat is op zichzelf een heel braaf be richt, maar het venijn schuilt ditmaal niet in den staart, dochin den kop! De redactie toch heeft er in groote letter boven gezet: DE PAUS VOOR ONTWAPENING Negen gewonden. Hedenmorgen te 7 uur ls een autobus van den dienst OvezandeGoes nabij Hoede- kenskerke van den weg gereden en langs den dijk naar beneden gevaUen. Het voertuig werd grootendeels vernield. De acht passagiers liepen lichte verwondin gen op. De chauffeur kreeg een ernstige hoofd wonde. Oproep aan de katholieken om er de pioniers van te zijn Compliment aan Deckers en De Broqueville Ziet u, dat is minder braaf. „Compliment aan Deckers"! Hierdoor wordt te kennen gegeven, dat de handelwijze van onzen minister niet te rijmen zou zijn met den vredes- eisch des Pausen. Ofschoo" het blad zeer goed weet, dat minister Deckers niet anders wil dan een (jammer genoeg nog onmisbare) bewapening, die echter naar zijn eerlijke en wel gefundeerde overtuiging „tot het uiterste beperkt" geacht moet worden. Tot het uiterste beperkt gezien n.i. het feit, dat wij rekening te houden hebben met eventueel noodzakelijke verdediging. Het doet intusschen wel prettig aan, dat „Het Volk" den Paus als vredes- en ontwapeningsautoriteit uitspeelt. Het blad moge echter bedenken, dat Z. H. de Paus ijven voor ontwapening, gelijktijdig en internationaal, niet voor eenzijdige ontwapening, zooals de S. D. A. P. het in haar roekeloosheid aan durft. In de Indische pers kwam onlangs het bericht voor, dat Dr. H. Colijn zich bereid verklaard zou hebben, gouverneur-generaal te worden. Een zoon van den heer Colijn, die in In- dië vertoeft, heeft aan de „Deli-Courant" in verband met dat gerucht enkele mededee- lingen gedaan. Het blad schrijft: „Het is mijn meening", aldus de heer Colijn, „dat bij de bedoelde berichten in de pers de wensch den vader van de ge dachte heeft gevormd. Ik spreek volkomen naar waarheid, wanneer ik zeg, dat Ik niets van een dergelijke beslissing afweet. Ik betwijfel dan ook de juistheid, hoewel ik niet kan zeggen, dat zij voor honderd pro cent is uitgesloten. Want mijn vader was in deze aangelegenheden steeds zeer geslo ten. zelfs tegen zijn naaste familieleden; ik kan u daar voorbeelden van noemen. In 1910 werd hij benoemd tot Minister van Oorlog, en ik vernam het toen eerst toen anderen mij met het feit gelukwenschten. Het is eehter juist, en dat is ook al betrek kelijk bekend, dat mijn vader eenige ma len het Gouverneur-Generaalschap ls aan geboden, maar hij heeft steeds geweigerd in de overtuiging, dat hij in Holland het land betere diensten kan bewijzen dan als Gouverneur-Generaal. Ook thans wordt er weer aandrang uit geoefend, en het is zonder twijfel Minister De Graaff, die hiertoe ook pogingen heeft ondernomen. Wel kan ik zeggen, dat, mocht die aandrang ook worden uitge oefend door de hoogste in den lande, H.M. de Koningin, dan wordt de zaak een con sciëntiekwestie, zoo goed als dat ook het geval was, toen in 1922 mijn vader buiten de politiek wenschte te blijven, maar hij zich desniettemin genoopt zag de porte feuille van Financiën te aanvaarden." De zaak is, dat ook in Gouvernements kringen over de mogelijkheid van de be noeming van Dr. Colijn druk wordt ge sproken. Het gerucht is zelfs al gegaan, dat hij zich bereid zou hebben verklaard, de functie voor slechts drie jaar te aan vaarden, maar bij nader onderzoek bleek het ongegrond. Onze zegsman verzekerde ons op zijn woord, dat Dr. Colijn de kwes tie In de laatste brieven niet had aange roerd (dat in antwoord op een zeer In discrete vraag onzerzijds, waarvoor wij echter vooraf zonder eenige reserve verlof hadden ontvangen). Ook mevrouw Colijn, (die in Indië vertoeft), heeft, nu zij kennis kreeg van de berichten in de Indische bla den, deze zonder meer canards genoemd. Tenslotte legde onze zegsman nog de vol gende verklaring af: „Mocht het zoo zijn, dat mijn vader voor den aandrang is gezwicht, oordeelende, dat anders het welzijn van het land gevaar loopt, dan acht ik hem daarvoor nog vol doende krachtig, al zou het ook moeten zijn, dat hij niet in Buitenzorg, doch in Tjipanas ging wonen, werkende van den vroegen morgen tot den laten avond, zon der recepties en uiterlijk vertoon. Maar zoolang ik geen brief of telegram van mijn vader zelf heb gezien, kan ik niet geloo- ven, dat hij een dergelijk besluit genomen zou hebben" „De Avondpost" teekent hierbij aan: „Wij hebben gemeend, van een en ander melding te moeten maken, al lijkt het ons ook twijfelachtig, of Dr. Colijn thans een be noeming die hij in vroegere gevallen af wees zal aanvaarden. Mocht hij het doen, dan - daarvan zyn wy zeker zullen ook zet, vele, zoo niet alle vrüzinnigen zich daarover van ganscher harte verheugen. Colun is geen party-man, hü is een nationale figuur. De eenige schaduwzyde van zyn benoeming zou zijn, dat hij voorloopig voor het internationale werk verloren was. Men weet, dat de heer Colün er zeer spe ciale denkbeelden op na houdt met betrek king tot de bestuurs-organlsatie van Indië. Die denkbeelden, door hem in een geschrift nedergelegd, zijn echter niet aanvaard. De vraag is, of daardoor het accepteeren van een benoeming niet zal worden bemoeilijkt. Nog eens, wy gelooven niet, dat Dr. Coiyn ditmaal wèl een benoeming zal aanvaarden. Maar mógeiyk blijft het natuurlijk. Als hij wil dit staat vast dan wordt hij gou verneur-generaal." Een arbeider te Geleen was door zijn vrouw verlaten. Deze had hem hun eenigst kind achter gelaten. De man beschouwde het kind eveneens als een last en gaf het cadeau aan een woonwagenbewoner, die reeds 4 kinderen had. De politie kreeg er na eenige weken de lucht van, omdat de nieuwe ouders met het gekregen kind het medeiyden van de menschen trachtten op te wekken. Het kind is opgespoord en in een gesticht geplaatst. Tegen den vader en den woonwagenbe woner is proces-verbaal opgemaakt. Vlotte daling in las Palmas De DO X is Zaterdagmorgen om ruim 8 uur in Lissabon opgestegen voor de eerste etappe van de Oceaanvlucht, waarbij Funchal doel was. Aan boord bevonden zich drie pas sagiers n.l. de Portugeesche admiraal Gago Coutinho en twee Duitsche journalisten. Het ongunstige weer was aanleiding een wijziging in den koers te brengen, waarvan de vliegboot in radiogram kennis gaf: „Te acht uur gestart van Lissabon; te 9.10 uur San Vincenti gepasseerd. De tocht over Madeira opgegeven wegens zeewaarts vlie gende mistbanken en fehe, buiige winden. Besloten direct naar Canarische eilanden te vliegen." Omstreeks vier uur is de boot na een paar maal boven de stad te hebben gekruist, vlot gedaald in de haven van Las Palmas. Het traject van 1500 K.M. was binnen de acht uren afgelegd. De bevolking heeft de bemanning met veel geestdrift begroet. Van hier zal de tocht gaan naar de Kaap Verdische eilanden, een afstand van ongeveer 1600 K.M. Aan een interview over de jongste en cycliek van Z. H. den Paus, welke Mgr. Puccl had met George Goyan, lid van de „Académie Francaise", en dat voorkomt ïn de „Osservatore Romano" ontleenen wy het volgende met betrekking tot de kwestie over het „gezinsloon". Sprekende over het loon, had Z. H. Leo XIII duidelijk gezegd, dat de arbeider moet verdienen, wat noodzakelijk is voor zijn le vensonderhoud en op een andere plaats noemde hij onder de vruchten van den ar beid ook datgene, wat noodig is voor het onderhoud van zijn gezin. Sinds het verschijnen van de Encycliek ontstonden er echter tusschen de verschil lende personen, die op den tekst commen taren leverden en de Encycliek interpreteer den, heftige disputen over de portée van 's Pausen leer omtrent dit punt. Een niet gering aantal moralisten wei gerde te erkennen dat het „gezinsloon" be hoorde tot de plichten der christeiyke recht vaardigheid. zy waren van meening, dat het hier slechts een raadgeving betrof, om den ar- arbeider een hoogeren graad van welstand te verschaffen, maar zy ontkenden, dat hier sprake was van een plicht in den eigenlijken zin van het woord. Welnu ih zijn laatste Encycliek heeft de H. Vader uitdrukkelijk gezegd: „En vóór alles moet er, met inspanning van alle krachten, naar gestreefd worden, geiyk reeds onze voorganger, Leo XIII met zooveel wijsheid heeft voorgeschreven dat in de burgerlijke maatschappij dus danige economische en sociale toestanden geschapen worden, dat alle gezinshoofden zoowel voor zichzelf als voor hun vrouw en kinderen, overeenkomstig hun rang en stand, de noodzakeiyke levensbehoeften kunnen verdienen en verkrijgen: „want de arbeider heeft recht op zyn loon." Door de buffers van doodloopend spoor het stationsemplacement opgereden Geen persoonlijke ongevallen Zaterdagavond is te Aalsmeer de goede rentrein, die uit de richting Uithoorn om 5.05 te Aalsmeer moet aankomen, door de buffers het stationsemplacement, waar het spoor eindigt, opgereden. De trein, be staande uit een locomotief met verscheidene goederenwagens, kwam met normale snel heid het station binnen, doch by het rem men gleed de locomtief door. Op ander- halven meter afstand van het statiotisge- fceuw kwam de machine tot stilstand. De goederenwagens waren op de rails biyven staan. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade ls vry groot. Er ontstond geen stagnatie in het verkeer. Vrouwenlgk gevonden Gistermiddag is op de heide by Wyster (Drenthe) het lijk gevonden van een vrouw, die sinds 21 Januari werd vermist. De vrouw was afkomstig uit Pesse bij Hoogeveen en was niet geheel normaal, zy heeft op de heide rondgezworven, totdat zy van koude en uitputting is bezweken. De eerstvolgende Conventus Prosynadalis zal gehouden worden op Maandag den 9en Februari a. s. Voor deze Prosynode zyn uitgenoodigd, behalve den Hoogeerw. Vicaris-Generaal en de Hoogwaardige Ka nunniken, de Zeereerwaarde Dekens van Purmerend en Schagen; de volgende E. E. Heeren Pastoors van de Dekenaten Bever- wyk en Delft J. C. v. d. Loos, J. F. v. d. Meer, J. J. Bruning en C. P. v. d. Salm; de Weleerw. fr. Richardus, O. Cap. van IJmuiden-Oost en A. Abels O.E.S.A. van Amsterdam, H. Rita; de Zeereerw. Hooggel. heer J. H. Niekel, ais voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad, de Weleerw. heer J. Nolet als hoofdinspecteur van het R. K. Byz. Onderwijs en de Weleerw. heer J. F. A. Bots als algem. adviseur te Amsterdam. De byeenkomst van den Balkanraad heeft besloten, den Nobelprys 1931 te be nutten voor de Balkanconferentie en een byeenaomst te organiseeren van de minister van buitenlandsche zaken der Baikanstaten te Stamboel in October. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Adv. Haarlem bracht een teleurstelling. Aus Haarlem nichs Neues! Gelukkig dat Den Haag een by zonder blij de tijding bracht. Een gift van 2025! Schit terend! Naam mag ik niet noemen, maar op het voorbeeld wijzen, zal mij wel niet ver boden zijn. De persoon in kwestie zag na tuurlijk nooit een Juliaantje over zyn drem pel komen, toch weet hij het mooie werk der Zusters blijkbaar te waardeeren. Een ander verblijdde mij met een gift van 250. Ook al uit zuivere waardeering van het werk. Mogen deze milde, zeer milde gevers vele even milde navolgers vinden. Wij zouden zoo gaarne spoedig aan den bouw beginnen en wy weten, dat dit ook een der vurigste wenschen is van Mgr. Aengenent. Het klooster der Zusters zal ook het heilig dom te Heiloo zeker ten goede komen op verschillende wijzen. Moge de volgende week ook eens uit Haarlem een bijzondere verrassing komen. Deze week ontving ik, alles te zamen ge nomen 2316.86. Noodig is nog 36140.14. Den Haag, 31 Jan. 1930. Da Costastr. 44, Giro 88072. J. JORNA, past. Bisschoppeiyk Bestuurder der St. Juiianacongregatie. Bij het verhoor van den inlandschen be diende der familie Soeparwi door de justitie, heeft deze aanstonds toegegeven mevrouw Soeparwi en haar beide kinderen te hebben vermoord. Een eigenlijk motief kon hy niet opgeven, althans niet naar westersche be grippen. Het eenige wat hy meedeelde, was, dat hij den indruk had, dat de heer en mevrouw Soeparwi boos op hem waren, om dat zü den laatsten tyd weinig tegen hem spraken. Dit bleek voldoende om hem tot zyn verschrikkeiyke daad te brengen. Weer een tooneelcrisis: Door het inbeslag nemen van de decors van het Amsterdamsen Tooneel In den Hollandschen Schouwburg kon do aangekondigde Zaterdagmiddagvoorstel ling niet doorgaan. Ten einde hiervan het publiek op de hoogte te brengen werden de Mnkondigingsbiljetten met wit «verplakt, Ooit dat Bogl In een klein dorp in de nabyheid van Ra walpindi heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen Mohammedanen en Hindoes. De Hindoes maakten het een Mohamme- daanschen leeraar lastig, die rundvleesch had gebruikt, wat in de oogen der Hindoes heiligschennis is. De leeraar riep de hulp van anaere ivionammeaanen m, cue mei eenige honderden in het dorp verschenen, winkels plunderden, 15 schuren in brand staken en het vee in den Hindoetempel dre ven. By het gevecht werden verscheidene personen gewond, tewyi een Indisch officier levend verbrandde. Eerst nadat de politie belangryke verster kingen had gekregen, kon de rust worden hersteld. Schipbrug bü Arnhem hersteld. (blz. 4, 2de blad) De Do X vloog Zaterdag van Lissabon naar Las Palmas. (blz. 1, 1ste blad) Bij een botsing van een vrachtauto met een motortrein bij Zenderen werden de beide inzittenden van den auto gedood. (blz. 3, 1ste blad) Blijvende moeilijkheden in Engelsch-Indië. (blz. 1, 1ste blad) Onrust in Brazilië. (blz. 2, 1ste blad) Nieuwe tooneelkrisis te Amsterdam, Af" scheid van Eduard Verkade. (blz. 4, 2de blad) De moord te Bilthoven. De dader bekent. (blz. 1, 1ste blad) De internationale werkloosheid. Bespre kingen in den beheersraad van het Interna" tionaal arbeidsbureau. Het rapport verwezen naar de Europeesche studie-commissie. (blz. 2, 2de blad) De vredesvoorstellen van Gandhi. (blz. 2, 2de blad) Zal Pilsoedski een bezoek brengen aan Z. H. den Paus? (blz. 2. 2de blad) Over 6 weken zal Spanje een parlement hebben. (blz. 2, 2de blad) Gisteren heeft het Spaansche kabinet 1 Maart als datum voor de komende verkie zingen vastgesteld. De desbetreffende ver ordening van de regeeering is reeds onder- teekend. zy zal echter pas later worden ge publiceerd. De opheffing van de censuur zal pas plaats hebben na de publicatie van de verorde ning. In regeeringskringen is men van oordeel, dat het komende parlement niet veel ver anderingen zal aanbrengen. Met het oog op de büzondere omstandig heden, waaronder het parlement byeen- komt, zal men van het Cortez misschien verwachten, dat het eenige artikelen van de Grondwet zal wijzigen. In het decreet wordt deze bevoegdheid niet uitdrukkeiyk genoemd, maar de Staatscourant zal er mel ding van maken. De Spaansche regeering maakt bekend, dat alle bij dezen algemeenen maatregel van bestuur benoemde burgemeesters zullen moeten aftreden. In hun plaats zullen gekozen burgemees ters treden. Deze maatregel was door de oppositie geëischt, om de vryheid der ver kiezingen te waarborgen. Barometerstand 9 uur v.m.: 764 stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.17 uur. Hoogste barometerstand 774.5 te Stensele, Laagste barometerstand 753.8 te Larvick. Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind, later uit Oosteiyke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt. Gedurende het afgeloopen week-end heb ben Schotland en het Noorden van Engeland te ïyden gehad van hevige sneuewstormen. waardoor het verkeer belangryke vertragin gen heeft ondervonden en op sommige plaat sen zelfs geheel werd ontwricht. Uit bijna alle districten van het Schotsche Hoogland worden ernstige verkeersstoringen gemeld. Het eiland Man is, ten gevolge van den storm, overstroomd, terwijl uit verschil lende andere deelen van het land aardver schuivingen en aardstortingen worden ge meld, die eveneens door den storm zyn ver oorzaakt. Blijvende ongeregeldheden Alvorens Allahabad te verlaten verklaarden verscheidene Congresleiders, nadat zy met Gandhi hadden gesproken, dat zy van oor- j deel waren, dat de kans om tot een regeling te komen niet hopeloos was. Bij de verkiezingen voor het Congres heb ben ongeregeldheden plaats gehad, waardoor tenminste acht personen werden gedood en veertien gewond. Er met f 10.000 vandoor. De hulpkassier van een bank te Soerabaja kreeg van een hoofdkassier opdracht, f 10.000 te storten bij de Javasche Bank. De man verzocht omwisseling in 10 biljetten van f 1000, waarna hy spoorloos is verdwe nen. De hoofdkassier vergoedde het bedrag. S{ Zaterdagmiddag ls de tweede binnenhaven te Scheveningen in gebruik genomen. Deze tweede haven staat door middel van een kanaal in verbinding met het achterland, zoodat ook vrachtschepen de haven kunnen bereiken. Het kanaal dat de verbinding vormt met de oude haven» Pp den voorgrond eenige Scheveniugsche Logger»,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1