BESLIST Franken'a 1 3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Broodfabrieken DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17682 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL STEEDS GEKKER Moord op Warenhuis- Directeur te Antwerpen Door den secretaris der directie Vermoedelijk heeft men hier te doen met 6611 persoonüke wraakneming. De Pausen en de Ontwapening Belangrijk artikel in de „Osservatore" De Belgische defensie plannen Een gevaar voor ons land? Uitsluiting in de werk verschaffing te Drachten Communistisch gewroet Paniek in de kathedraal te Guadalajara De Tribune nog niet in de Openbare Leeszaal te Haarlem Hevige storm aan de Spaansche Zuidkust Inval in opiumkitten in New-Jersey Ex-penningmeester beschuldigd Verduistering van f 11.500 Hevige aardbeving op Nieuw-Zeeland De stad Napier geheel verwoest Het kan niet heter; neem brood van Fran Ken De roofoverval te Nieuwe- Niedorp De belooning verhoogd Tegen Sovjet Rusland Weer een samenzwering ontdekt Vliegmachine in een stadstuin neergestort Onze bollen-export naar de Ver. Staten De conferentie te Washington VOORNAAMSTE cACIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 -- Haarlem Telegrafisch Weerbericht Botsing van dekschuiten te Amsterdam Man overboord geslagen en verdronken Orde in den Duitschen Rijksdag BUREAUX NASSAULAAIM 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal *.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; eike regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Het Belgische militairisme, waaraan de sociaiistiscne leiders daarginds voor evenveel debet zijn als zekere liberale 6n katholieke staatslieden, bezorgt den eenzijdigen rooden ontwapenaars hier te lande heel wat moeilijkheid. De socialistische pers kan het tegen over haar lezers niet langer verbloemen, dat de verantwóordelijke socialistische leiders in België precies het te genovergestelde in PRAKTIJK brengen van wat de partijleiding hier te lande THEORETISCH zoo verwoed pro pageert. 't Is niet langer te verbloemen en daarom moet als uiterste redmiddel uit de verlegenheid een wanhoops poging aangewend worden omde aandacht van het fatale feit af te lei den. Hoe „Het Volk" dit beproeft? Het publiceert volgend bericht uit Brussel: „Vandervelde toont in zijn wekelijkscn artikel In .Je Peuple" aan, dat België in West-Europa het land is, dat zijn be wapening sedert 1913 het meest heeft opgevoerd. Zelfs in Frankrijk valt sedert 1914 een merkbare vermindering vast te stellen: de vredessterkte werd er ver minderd met 50 procent. België, echter, had in 1914 een leger op oorlogsvoet van 120.000 man en thans zou het leger in oorlogstijd 350.000 man sterk zijn. Voor den oorlog bedroeg ce begrooting van oorlog jaarlijks gemiddeld 100 mil- lioen franc; de begrooting van oorlog, buitengewone uitgaven hierbij inbegre pen, bedraagt voor 1930 1 milliard 189 millioen franc. De militaire uitgaven in 1930 zijn dus twaalf maal hooger dan In 1914, terwijl de goudfranc slechts 8 papieren franc waard is. Vandervelde constateert, dat de Belgische regeering in 1931, in plaats van een begin te ma ken met de verwezenlijking van de belofte om te ontwapenen, naast de, gewone militaire uitgaven 1 milliard 300 millioen buitengewone credieten vraagt. De geheele militaire politiek van België, besluit Vandervelde, wordt ingegeven door de volgende uitlating van generaal Maglinse, chef van den generalen staf aan den vooravond van het sluiten van het Fransch-Belgisch verdrag in 1920: „Ik meen, dat het vooruitzicht van het bondgenootschap met Frankrijk ons cr toe moet brengen dezelfde krachtsin spanning te doen als Frankrijk". Beteekent dit, dat Vandervelde deze militairistische taktiek afkeurt? Geenszins (dat staat er trouwens niet bij). De heer Vandervelde toch is een van degenen, die zelf verantwoordelijk zijn voor den vroegeren en huidigen gang van zaken in België, en 't is bekend, dat hij zich ondanks het verzet tegen het militairisme in lagere socialistische en.... katholieke regionen alleen maar vereenigen kan met gelijktijdige en internationale ontwapening, van het gedrijf naar eenzijdige ontwapening dus niet weten wil. Het stukje, waarin Vandervelde dood- huchter de militairistische feiten con stateert, is voor de Nederlandsche roode ontwapenaars dan ook een tamelijk precair gevalletje. Maar wat nood De redactie van „Het Volk" zet boven het bericht doodleuk de suggestieve vraag: „WAAR BLIJFT HET KATHOLIEK PROTEST?" Zoodat ieder goedmoedig lezer de nei ging in zich moet voelen opkomen, te verzuchten: „Wat heeft die Vandervelde daar rake dingen over het Belgische militairisme gezegd! En wat is het beroerd, dat die lamme katholieken dat militairisme nu niet willen tegenwerken!" De opzet lijkt ons geraffineerd. Maar aJs we een en ander aandachtiger en niet meer kennis van zaken gelezen hebben, als we een en ander eens even in ernst nemen, dan wordt de situatie °ns toch steeds gekker. Zullen de katholieken het land nu op socialistisch commando in bescherming moeten nemen tegen het militairisme Van mede de roode partijleiders? De katholieken zullen op hunne wijze den vrede dienen, doch laten de Neder landsche socialisten nu eerst maar eens Probeeren met hun eigen Belgische par tij genooten in het reine te komen, laten zij, de gepatenteerde ontwapenaars, nu eerst maar eens pogen, hun militairis tische grootmogols aan gene zijde van de grens tot andere gedachten en tot andere daden te brengen. Zoolang zij hierin niet slagen, gelie ven zij een toontje lager te zingen Gisterenmiddag ls de directeur van het Sroote warenhuis „Innovation" op de Meu te Antwerpen, de heer Felicien Delhaye, op 2Un kantoor aldaar door den secretaris van de Directie, den 30-jarigen Van Dijck, ver moord. De dader is aangehouden. De „Osservatore" van 31 Januari j.l. publi ceert zcoals wij gisteren reeds in een artikel meldden een belangrijk artikel onder den kop: „De Pausen en de ontwa pening." Bet ontwapeningsvraagstuk, zooals het zich thans laat aanzien, zoo zegt de schrij ver, is een typisch probleem van de moderne beschaving, dat het geweld plaatst boven het recht. De Napoleontische oorlogen, die den mili tairen dienst uitbreidden en verplichtend maakten en bijna alle volken van Europa on der wapendwang brachten, en meer nog de oorlogen van 1866 en 1870, waarin men de strijdkrachten van geheele volken onder de wapenen begon te brengen, waren oorzaak, dat de legers langzamerhand zoo'n reusachtlgen omvang aannamen, dat hierdoor de z.g. „ge wapende vrede" geschapen werd, die ten slotte leidde tot het wereldconflict van 1914— 1918. Dit conflict zou, naar het scheen, noodza kelijk een algemeene ontwapening ten ge volge moeten hebben, doch nu, twaalf jaren na den oorlog, is men er nog nauwelijks in geslaagd, tegen 2 Februari 1932 de eerste ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Om gevaarlijke ontgoochelingen te vermij den, dienen wij eerst nader te preciseeren, dat „ontwapeningsconferentie" niet de eigen lijke naam is van de conferentie. Juister zou zij moeten heeten conferentie voor de ver mindering en beperking van de bewapening. Het Volkenbondspact (art. 8) spreekt dan ook niet van ontwapening, maar wel van „vermindering der nationale bewapening, die met de veiligheid vaa het land en met het afdwingen van het nakomen van internatio nale verplichtingen door gemeenschappelijk optreden te vereenigen is." De vrede van den naoorlogstijd is on danks het schitterend schijnbeeld, dat men den strijders op zoo verlokkende wijze heeft voorgehouden, niets anders dan de „gewa pende vrede", die tot den oorlog leidde. Daarom is het niet zonder nut, te herin neren aan de waarschuwde stem, die de Pausen tegen de gevaren van dezen „gewa- penden vrede" hebben doen hooren, opdat zulks vooral voor de Katholieken een aanlei ding moge zijn, om hun ijver voor het vre- desapostolaat, waartoe Z.H. Pius XI hen on langs heeft aangespoord, te verlevendigen. De eerste duidelijke waarsriiuwing ging indertijd uit van Z. H. Paus Leo XIII in zijn pauselijk schrijven van 20 Juni 1894, dat hij uitvaardigde bij gelegenheid van zijn bis- schopsjubilé en dat o.a. zegt: „Als bezeten door wederkeerigen argwaan, spitsen bijna alle volken hun bewapening tot het uiterste toe. De jonge mannen, nog jeugdig en oner- vaien, worden blootgesteld aan de gevaren van het militaire leven verre van de raad gevingen en wijze vermaningen van hun ouders. De jeugd wordt in de kracht van haar leven weggerukt uit haar bezigheden op het veld, uit haar schoone studies, uit, den handel en uit haar kunstlievend en arbeid en tal van jaren dienstbaar gemaakt aan het beroep der wapenen. Zou dit de natuurlijke toestand van de maatschappij zijn? Welnu, het is onmogelijk, uit deze crisis te geraken en een tijdperk van vrede in te gaan, zonder de weldadige tusschenkomst van Christus." Naar aanleiding van het initiatief tot ont wapening van den Russischen tsaar, zeide de Paus, nadat hij een beroep had gedaan op de eenheid der Kerk, als waren en hoogsten waarborg voor den vrede onder de volken, in zijn allocutie van 11 Februari 1889 nog het volgende: „Soevereinen en volken verlangen naar den vrede en geven steeds duidelijker blijk van hun afkeer voor den oorlog. En ongetwijfeld is deze afkeer ten hoogste ge rechtvaardigd, want al kan de strijd met wapenen soms geoorloofd zijn, toch heeft de ze nooit plaats zonder 'n geweldige opeensta peling van rampen. En hoeveel grooter zullen deze rampen zijn, nu de tegenwoordige legers zoo onmetelijk groot zijn, de krijgswetenschap zoo reusachtige vorderingen maakt en het aantal moordwerktuigen zoozeer toeneemt! Daarom is er niets van meer belang dan voor Europa het oorlogsgevaar te bezweren en daarom ook moet alles, wat te dien einde gedaan wordt, beschouwd worden als een werk ten bate van het algeme enwelzijn." Zijne Heiligheid besloot zijn allocutie met te zeggen, dat de vrede gezocht moet worden in de rechtvaardigheid en naastenliefde! Ongeveer dezelfde denkbeelden en verma ningen vinden wii uitgesproken in de allo cutie, die Z. H. Leo XIII den llen April daaropvolgend hield, toen hij het initiatief tot een ontwapening begroette als een licht straal van de ten einde spoedende eeuw. En toen hü den 29sten Maart van het zelfde jaar een schrijven beantwoordde van H. M. Koningin Wilhelmina, die hem de Haagsche vredesconferentie aankondigde, bood hij den algeheelen steun en medewer king van het Romeinsche pontificaat aan, dat uiteraard een vredes-ambt uitoefent. Over de liefde voor den vrede van Z. H. Pius X behoeven wij hier niet eens te spre ken, hij is er bijna het slachtoffer van ge worden; ook behoeven wij niet te herinneren aan de vredesmissie, die werd uitgeoefend door Z. H. Benedictus XV tijdens en na den oorlog. Genoeg zij het, er aan te herinneren, dat hij als richtsnoer van den „rechtvaardi gen en duurzamen vrede", die door hem in zijn nota van i Augustus 1917 werd afge smeekt, aangaf, dat „het eerste en funda- menteele punt zijn moet, dat in plaats van de materieele kracht der wapenen de mo- reele kracht van het recht trede." Vandaar: „een rechtmatige overeenkomst van allen, betreffende een gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van de bewape ning volgens nader vast te stellen normen en waarborgen, noodzakelijk en voldoende om de openbare orde in de afzonderlijke sta ten te verzekeren." Wat den roemrijk regeerenden Paus Pius XI betreft, van zijn eerste Encycliek van 23 December 1922 af, gaf hij aan de wereld de verzekering; „aan het werk voor het herstel der christelijke maatschappij en van chris telijke pacificatie zullen wij al de levens krachten wijden, die het den Heer zal be hagen ons te schenken," terwijl hy „dien wa ren volkenbond, die het christendom is" ten voorbeeld stelde. De behoefte aan vrede, die nog is toege- oornen door de benauwende economische omstandigheden, de belangstelling, die ge wekt is door de te Genève genomen beslis- 1 singen, de voorbereiding van de ontwape- In „De Maasbode" wordt de vraag opge worpen, of de Belgische verdedigingsplannen langs de Nederlandsche grens voor ons land, en in 't bijzonder voor onze Zuidelijke pro vinciën, nu eigenlijk wel een gevaar betee- kenen. De blijkbaar deskundige schrijver stelt na tuurlek voorop, dat hij een bewapening, als in de Belgische voorstellen vervat, noodlot tig acht voor de internationale bewape ningsbeperking en ook, dat de maatregelen, die België langs onze grenzen wenscht te treffen, niet uitdrukkelijk tegen ons, maar tegen een eventueel aanvallend DuitschlanU gericht zijn. Maar beteekenen die maatregelen een ge vaar voor ons land? Het antwoord van den „Maasbode"-schrij- ver luidt: „Naar onze meening is dat niet het geval, eer het tegendeel. Indien volstaan werd met versterking der Oostgrenzen, dan lag België open voor een uit het Noorden komenden vijand, die op deze wijze het versterkte Oostfront zou kun nen omtrekken en oprollen, door bedrei ging in den rug. Ons land zou dan de eenige weg zijn naar de open deur. Loopt de versterking van de grens door tot de zee, dan is er van een om trekken geen sprake. Een aanval op de versterkingen over Nederlandsch gebied zou dan beteekenen een verlenging van het toch reeds 300 K.M. lange front met meer dan 100 K.M., waardoor het uitgestrekter zou worden dan het West front uit den oorlog, wat reeds milii- oeniegers eischte. Bovendien zou het be teekenen een tegenstander meer, en de noodzakelijkheid van bezetting van heel ons land, omdat anders alle verbindin gen steeds bedreigd worden. Wel blijft de vraag of de versterkin gen langs onze Zuidelijke grenzen voor ons niet gevaarlijk zijn als uitvalsstel- ling ter omtrekking van den Noorde lijken vleugel van een uit het Oosten komenden aanvaller. Naar onze meening zijn daarvoor die versterkingen niet bij zonder geschikt, omdat ze veel te veel naar achteren liggen, dus nooit als ba sis kunnen dienen, terwül bovendien neutraliteitschennis moet plaats heb ben met al de gevolgen daarvan. Wanneer we dan ook de Belgische de- fensievoorstellen op deze wijze bezien, los van het streven naar algemeene in ternationale beperking van bewapening, dan zouden we moeten zeggen, dat hier door de positie van ons land eerder be veiligd wordt dan bedreigd." Interessant is in dit verband ook het el ders in dit blad voorkomend bericht uit „Het Handelsblad van Antwerpen" als zo i men zich vergissen, indien men zou denken, dat de nieuwe militaire ontwerpen worden afgekeurd door den Nederlandschen genera len staf. Er kan natuurlijk geen sprake van zijn. dat onze Nederlandsche generale staf de Belgische plannen officieel Zou hebben goedgekeurd; België zal een dergelijke goedkeuring trouwens ni£t vragen. Bedoeld kan alleen zijn dat zekere Ne derlandsche militaire autoriteiten een mee ning zijn toegedaan, als in het „Maasbode"- artikel tot uiting kwam. Intusschen lijkt een en ander ons van genoegzaam belang om er binnenkort eens nader op terug te komen. Gistermorgen hebben de werklooze arbei ders uit Opsterland en Smallingerland, te werk gesteld in de Boornbergummer Petten het werk neergelegd. Men was in het algemeen ontevreden over de loonregeling, die dezen winter wordt toe gepast, welke ontevredenheid toenam, door dat in de afgeioopen week, wegens regenver let f 1 was uitgekeerd, welk bedrag zij te gering achtten. Onder aanvoering van het communistisch lid van den Raad Rinsema trok men naar het gemeentehuis te Drachten, alwaar de waarnemende burgemeester E. J. Bot hen te woord stond en in overweging gaf. terstond weer aan het werk te gaan, wasrby hij de toezegging deed, de bezwaren van de arbei ders ter kennis van de autoriteiten te bren gen. Men heeft hieraan geen gevolg gegeven. De heer Rinsema adviseerde, dien dag niet meer te gaan werken, doch te blijven demon- streeren. In een gesloten colonne trokken 3 a 400 arbeiders door de plaats, waarna een aan tal in de bioscoopzaal onder leiding van het communistisch raadslid Roorda een ver gadering hield. Naar wij vernemen, zijn de demonstranten van arbeid in de Rijkswerk verschaffing tijde lijk uitgesloten en de ontginningen van de Boornbergummer Petten tijdelijk stopgezet. Hedenmorgen is den arbeiders de toegang tot het werk geweigerd, waarna zij wederom een betooging hielden en opnieuw een on derhoud hadden op het Raadhuis te Drach ten. Naar de „Assoc. Press" uit Mexico meldt, is in de overvolle kathedraal te Guadala jara Zondag gedurende de middagmis een paniek ontstaan tengevolge van het instor ten van een gebouw naast de kerk. Zestig personen werden gekwetst, van wie twaalf zwaar. ningsconferentie scheppen een ideale at mosfeer voor een vredesapostolaat, dat uit geoefend in naam en met het gezag van de woorden van den roemrijk regeerenden Paus en van zijn voorgangers, een grootere uit werking zal verkrijgen en rijke vruchten voor de toekomst belooft. O Naar aanleiding van de door den ge meenteraad van Haarlem aangenomen mo- tie-Joosten, waarbij B. en W. werden uitge- noodigd hun besluit om het dagblad „De Tribune" uit de openbare leeszaal te ver wijderen, te herzien, zou het college in zijn vergadering van gisteren een beslissing ne men. De kwestie is echter wel bespioken, maar wegens onvoltalligheid van het col lege werd geen besluit genomen. Intus-chen zal ..De Tribune" natuuriijK niet ter lezing in de leeszaal gelegd worden, doch het blad is op aanvrage verkrijgbaar. Het wordt dan in een enveloppe overhan digd. Eenige zeelieden over boord geslagen. Sedert 24 uur heerscht aan de Spaansche Zuidkust een hevige storm. Een groot aantal schepen moest zich in de haven van Almeria in veiligheid bren gen. Van een Fransch schip brak de an kerketting en werden de kapitein en 4 matrozen, die zich op dat oogenblik op het voorschip aan dek bevonden, in zee geslin gerd. Een Duitsch schip, dat zich in de na bijheid bevond, verleende hulp en slaagde er in, 2 matrozen te redden. De kapitein en de beide andere matrozen verdronken. 163 Chineezen gearresteerd Vijftig agenten van den dienst ter bestrij ding van het gebruik van verdoovende mid delen hebben gisteren een huiszoeking ge daan in zestien opiumkitten in de Chinee- sche wijk. Zij arresteerden 163 Chineezen, namen voor een waarde van 5000 dollars aan verdoovende middelen in beslag, doch ont dekten den leider van den handel, op wien zy de hand hoopten te leggen, niet. Naar wij vernemen is door een 40-tal leden van de afdeeling Amsterdam van den Neder landschen Kappersbond bij den Officier van Justitie aldaar, een klacht ingediend tegen den vroegeren penningmeester van deze af deeling. De betrokkene wordt er in deze klacht van beschuldigd een bedrag van totaal f 11.500.deel uitmakend van de financiën der afdeeling, welk bedrag hy uit hoofde van zijn functie onder zich heeft gehad, te heb ben verduisterd. Nader vernemen wü, dat het gepleegde feit reeds zeer geruimen tijd geleden is ko men vast te staan en dat deswege de ontrou we penningmeester in December 1929 zyn ontslag heeft gekregen. Er heeft toen een vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Kappersbond plaats ge had; in overleg met het bestuur is toen door de vergadering besloten, het gebeurde niet ter kennis van de justitie te brengen. In de afgeioopen week zijn echter 40 leden van de afdeeling, in weerwil van dit be sluit, er alsnog toe overgegaan deze zaak bij de justitie aanhangig te maken, o.m. op grond van het feit, dat zy den gewezen Penningmeester de gepleegde verduistering temeer aanrekenden, omdat hij een behoor lijk salaris genoot. Voordien is ook reeds een anonieme klacht bij de justitie ingediend. Men vreest voor honderden dooden Een hevige aardbeving heeft de stad Napier op het North-Island van Nieuw- Zeeland geteisterd. De aardschokken wer den op vele plaatsen gevolgd door aardstortingen van grooten omvang. Eer. groot deel van de stad is geheel verwoest. Op vele plaatsen is brand uitgebroken en alle verbindingen, zoowel de verkeersverbin dingen als de telegraaf en telefoon, zyn verbroken. De stad Napier telt een bevolking van 19.200 zielen. Gepaard met een vloedgolf Nader wordt geseind, dat de aardbeving gepaard ging met een vloedgolf. De Ooste- ïyke districten van het eiland zyn verwoest. Gevreesd wordt, dat er verscheidene hon derden dooden zijn. De stad Napier is het centrum van de verwoestingen. Zooals gemeld, is ten gevolge van tl;: aardbeving op verschillende plaatsen brand uitgebroken. Oorlogsschepen zyn met spoed naar Napier gezonden om assistentie te veriee- nen. Nader wordt gemeld, dat de aangerichte schade enorm is. Men vreest, dat talrijke personen om het leven zijn gekomen. De stad Napier, die het zwaarst getroffen werd, ziet er uit als een stad na een hevig bombardement en biedt een treurig schouw spel. Het verlies aan menschenlevens moet er zeer groot zijn. Volgens het verhaal van een ooggetuige, werden alle voornaamste gebouwen in net centrum der stad geheel vernield. Het post kantoor stortte in, tot op de benedenver dieping. Een groot aantal personen werd hierbij gedood. De matrozen van den oorlogsbodem „Ve ronica" verleenen hulp bij het reddings werk. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Adv. •De burgemeester der gemeente Nieuwe- Niedorp deelt bij deze mede, dat het bedrag van één duizend gulden verhoogd wordt tot vijftienhonderd gulden, uit te keeren aan hem of haar, die aanwijzing geeft aangaan de de daders van den overval op den neer H. Schoorl, kassier der Boerenleenbank te Nieuwe-Niedorp in den nacht van 23 op 24 Januari, welke tot gevolg zal hebben 't geheel of gedeeltelijk tot klaarheid bren gen van het gepleegde feit. By gedeelte!' ke klaarheid stelt de burgemeester net dan uit re keeren bedrag vast. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Academie der Wetenschappen den bekenden historicus Platonow en de Professoren Tarle. Lubanski en Lichatschew van hunne func ties aan de Academie ontheven, aangezien zy zich aan een samenzwering, welke het omverwerpen van het Sovietbewi o ter doel had, schuldig hebben gemaakt. Platonow wordt ervan beschuldigd in oriefwisseling te hebben gestaan met een lid van het uis tio- manow en van iet doen van oogir.gen jin een samenz-ve. 'ng tc Mossei te organise;- ren. Platonow bevindt zich reeds eenige maanden in voorarrest. Ra ouoeizoeK. van de G.P.O.E. is nog niet geéiiiaigd. Twee zwaargewonden In het Londensche stadsdeel Brixton is een vlieg-ongeluk gebeurd. Een vliegmachi ne, die met twee andere toestellen aan de filmopname deelnam, stortte in een tuin, die vlak achter een woonhuis gelegen is. Toer. di machine zich boven een drukke hoofd straat bevond, weigerde op een gegeven oogenblik de motor, zoodat de piloot moest uitzien naar een geschikte plaats om een noodlanding te maken. Met veel moeite wist hij het toestel over de daken heen te sturen en in den tuin te dalen De machine wierp twee muren omver en boorde zich met den neus diep in den grond. De piloot en zijn metgezel, een filmoperateur, werden zwaar gewond. Eerstgenoemde verkeert in levens gevaar. Blijkens telegrafisch bericht van den Rykslandbouwconsulent te Washington heeft de tegen 29 Januari j.l. aangekondigde con ferentie inzake den invoer van narcissen twee dagen geduurd. De voorzitter legde er in zijn openings rede den nadruk op, dat de Amerikaansche producenten geen recht hebben op verdere handhaving der sanitaire invoerbeperkingen, indien de ziekte-omstandigheden het em bargo niet meer noodig maken. Ambtenaren van den quarantainedienst voor planten toonden aan, in welke mate ziekten in bloembollen in het algemeen in de Ameri kaansche centra van bloembollencultuur verspreid zijn. Senatoren, leden van het con gres, Amerikaansche kweekers en zelfs bloe misten drongen op handhaving van het em bargo aan, daarbü gesteund door eenige Nederlandsche kweekers, die zich in Amerika gevestigd hebben. De beslissing zal later worden medegedeeld. Tulpen van 75 c.M. hoog, maar géénbloemen De Nederlandsche gezant te Caracas, hoofdstad van Venezuela, heeft voor eigen rekening een proef genomen, om na te gaan, of Nederlandsche bloembollen daar kunnen gedijen en wel met crocussen, gladiolen, tulpen en hyacinten. De bollen kwamen spoedig uit en schoten hoog op, tulpen 75 c.M., crocussen 'n halven meter, terwyi hyacinten en glaö'.olen bladen en planten gaven van ruim 2 3 maal zoo groot als in Nederland! Bloemen gaven ze echter niet, alleen enkele hyacinten, een allerkleinst verschrompeld bloemlrosje. Zeven andere personen, die bollen van den gezant ontvingen, deden dezelfde ervaringen op, ook in bergklimaat. Ook planting in grond, vermengd met zand, gaf niets. Ernstige aanvaring tusschen dekschuiten te Amsterdam. (biz. 1, 1ste oiad) Ontzettende aardbeving op Nieuw-Zee land. Een stad verwoest. Honderden dooden. (biz. 1, 1ste blad) Bloembollenexport naar Amerika. (biz. 1, 1ste blad) Directeur van de „Innovation" te Antu er- pen door zijn secretaris vermoord. (blz. 1, lste blad) Inval in opiumkitten te New-Yersey. (blz. 1, lste blad) De sluiting der Groningsche bioscopen. (blz. 2, 2de blad) Uitsluiting in de werkverschaffing te Drachten. (blz. 1, lste blad) Vergadering van polishouders van De Nieuwe Boerhaave. (blz. 3, 2de blad) Prof. Berg over art. 177 der Indische Staats regeling. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.19 uur. Hoogste barometerstand 776.5 m. M. te Stenseie. Laagste barometerstand 741.6 m. M. te Isafjord. Verwachting: Matige, Noordoostelijke wind, gedeeltelik bewolkt, wellicht eenige sneeuw, tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. O Hedenmorgen vroeg is te Amsterdam by de brug over het Oosterdok een motordekschuit welke een vrï snelle vaart had, in botsing gekomen met een dekschuit van Publieke Werken, die tegen de brug lag gemeerd. Op deze schuit bevonden zich vier personen, die bezig waren met onder de brug, waar mee electrisch gemanoevreerd kan worden, een motor te plaatsen. Een der mannen geraakte door den schok van de botsing te waten en verdween onmid- deliyk in de diepte. De havenpolitie van het Oosterdok, die zeer spoedig ter plaatse was, slaagde er in, na twee maal te hebben gedregd, den dren keling naar boven te brengen. De levensgees ten waren toen echter reeds geweken. Het Hjk is naar net Binnen-Gasthuis vervoerd. Beide schuiten werden beschadigd. Vier scherpe punten De rijkskanselier, het rijksdagpresidium en de leiders der achter »ds regeerirg staande partijen hebben gisteren beraadslaagd over wyziging van het reglement van orde van den rijksdag. Men is reeds op vier punten tot overeen stemming gekomen. De behandeling van moties van ver- on wantrouwen wordt in beginsel gewijzigd door aan te nemen, dat een aan het bewind zijnde regeering het vertrouwen van het parlement bezit, zoolang het haar niet wordt ontnomen. De ontzegging van dit vertrouwen moet dus t uiting worden gebracht. Een spreker, wien het woord is ontnomen, kan in dezelfde zitting niet nogmaals een rede houden. Voorstellen van financieelen aard, regse- ringsvoorstellen en initiatiefvoorstellen der partyen gaan in de toekomst rechtstreeks naar de commissies. Voorstellen nopens nieuwe uitgaven kunnen alleen met goed keuring der regeering worden aangenomen en moeten tevens een dekkingsvoorstel be helzen. Interpellaties mogen slechts feiten betref fen, die opheldering behoeven, geen critiek of aanvallen op de regeering. Deze vier punten zullen aan de fracties worden voorgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1