Berichten uit onze vorige oplage Het water valt weer Een Poolsche dief De .CyrlHe Danneels" Eijgeland naar De tooneelcrisls te Amsterdam Overval op een juwelierswinkel De Chlneesche warwinkel Ook in Brazilië geen rust De Ford-rubber proefplantages r: Vliegtuig neergestort De moeilijkheden in EngelschIndië Oneerlijke kassier De Balkanraad Sneeuwstormen boven Schotland STADSNIEUWS Aanbesteding straatklinkers Aanrijding Invoer van narcissen in Amerika De sanitaire invoerbeperkingen VAN ONZE RECHTBANK „Jullie zijn schooiers en lokken relletjes uit" of: „jullie maken misbruik van je macht" Autobusdienst BeverwijkWijk aan Zee SPORT EN SPEL V, S. v.—E. D. O. 4—i UIT DEN OMTREK Koperen ambtsjubilé van Castrlcuras burgemeester HOOFDDORP VIJFHUIZEN 1JMUIDEN IJzerverscheping naar Kopenhagen Erstenaanvoer In Januari 1931 Poging tot inbraak IJmuiden-Zeehaven Een „Radio"-conflict VELSEN De steunregeling BEVERWIJK LIMMEN net -N MIJDRECHT neA GRAVE, 2 Febr. Maastricht meldde hedenmorgen 35 c.M. val; Venlo 8 c.M. val. De Beersche Overlaat werkt slechts over de halve lengte. De Elftweg zal heden over- stroomen, maar auto's en andere voertuigen zullen door het water kunnen blijven rijden. Verwacht wordt, dat het verkeer op de hoogste verbindingsweg, NijmegenGrave— Den Bosch, niet gestremd zal worden. ALMELO, 2 Febr. In den loop van Zondag kwam men bij de Gebr. Oostvogel, heeren modemagazijn, tot de ontdekking, dat er' eenige costuums ter waarde van ongeveer 400 ontvreemd waren. De politie heeft den dader reeds gearresteerd. Hef Is een zwer vende Pool, die zich Zaterdagavond heeft laten insluiten. De costumes waren nog in zijn bezit. De twee Engelsche sleepbooten „Scotsman" en „Nobelman" zijn heden te 9 uur met het beschadigde Engelsche stoomschip „Cyrille Danneels" dat voor eenigen tijd bjj Castri cum op een zandbank liep, naar Goole ver trekken, waar de reparatie van het schip zal plaats vinden. Het vertrek van het schip was door slecht weer twee dagen opgehou den. Verklaring van den heer Eduard Verkade. De heer Eduard Verkade verzoekt ons, te willen mededeelen, dat het onjuist is, dat de decors etc., gedurende de onderhandelin gen tusschen de „Koninklijke Vereeniging" en het „Amsterdamsche Tooneel" niet tij delijk ter beschikking zouden zijn gesteld. Dat de onderhandelingen met de K. V. door hem zijn afgebroken of belemmerd, is be sliste onwaarheid. ;St* Twee bandieten gedood Te Beacon bij New-York pleegden eenige bandieten een overval op een juwelierszaak, toen zij door de politie werden verrast. Er volgde een achtervolging per auto over de buitenwegen, die geruimen tijd duurde. Meer dan 50 mijlen reden de bandieten, tot zij bij Bronx door de politie onder vuur werden genomen, waarbij twee der roovers werden gedood. Uit Shanghai wordt gemeld, dat generaal Li Ming Hsu, die tot nog toe deel uitmaak te van het regeeringsleger, naar de commu- •nisten is overgeloopen. Zijn troepen hebben -3"r de stad Lintsjau overvallen en veel gebou wen vernield, terwijl ook verscheidene per sonen zijn gedood. Tot de vernielde gebouwen behoort ook het gebouw van de Kwo Mintang. De Chineesche regeering heeft troepen en een legervliegtuig naar Lintsjau gezonden, om de communisten te verdrijven. Ontstemming over de ambtenaren De correspondent van de „Times" te New- York meldt, dat de toestand in de noordelijke staten van Brazilië nog steeds niet rustig is. In de staat Piauhy is de gouverneur, een zeeofficier, die er bijna absolute macht be zat, afgezet door een staatsgreep. De bevolking in de noordelijke staten is ontstemd over de keus van de regeering in zake de hoogere ambtenaren. De regeering heeft generaal Juarez Tavera, die bij den opstand tegen het bewind van Washington Luiz een groote rol heeft ge speeld en in de Noordelijke staten veel in vloed heeft, verzocht deze gerust te stellen. Vermindering van employe's Uit Para wordt gemeld, dat er aanwijzin gen voor bestaan, dat Ford de rubber proet- plantages in de streek der Tapajes-rivler zal verlaten. Het aantal employé's dier plantages is van 3000 verminderd tot twee honderd. Menigte bevangen door schrik Een menigte die deelnam aan een basebal- wedstrijd te Lethbridge (Alberta) werd door schrik oevangen bij het zien van een vliegtuig-oongeluk. Een vliegtuig stortte namelijk neer op een aangrenzend terrein en twee personen, welke zich daar bevonden, werden gedood. De wedstrijd werd terstond afgebroken. ,1 nx. Blijvende ongeregeldheden Alvorens Allahabad te verlaten verklaarden verscheidene Congresleiders, nadat zij met Gandhi hadden gesproken, dat zij van oor deel waren, dat de kans om tot een regeling te komen niet hopeloos was. Bij de verkiezingen voor het Congres heb ben ongeregeldheden plaats gehad, waardoor - tenminste acht personen werden gedood en veertien gewond. Er met f 10.000 vandoor. De hulpkassier van een bank te Soerabaja kreeg van een hoofdkassier opdracht, f 10.000 te storten bij de Javasche Bank. De man verzocht omwisseling in 10 biljetten van f 1000, waarna hij spoorloos is verdwe nen. De hoofdkassier vergoedde het bedrag. De bijeenkomst van den Balkanraad heeft besloten, den Nobelprijs 1931 te be nutten voor de Balkanconferentie en een bljeenaomst te organiseeren van de minister van buitenlandsche zaken der Balkanstaten te Stamboel in October, Gedurende het afgéloopen week-end heb ben Schotland en het Noorden van Engeland te lijden gehad van hevige sneuewstormen. waardoor het verkeer belangrijke vertragin gen heeft ondervonden en op sommige plaat sen zelfs geheel werd ontwricht. Uit bijna alle districten van het Schotsche Hoogland worden ernstige verkeersstoringen gemeld. Het eiland Man is, ten gevolge van den storm, overstroomd, terwijl uit verschil lende andere deelen van het land aardver schuivingen en aardstortingen worden ge meld, die eveneens door den storm zijn ver oorzaakt. Gistermorgen werd door Openbare Wer ken alhier aanbesteed: het leveren van 600.000 stuks 1ste soort Waal-straatklinkers (overslaande vlamoven). Er waren 8 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: F. Philippo, Haarlem, 35.75; N.V. My. „Metselmaterialen" vil. Smits Reijnders, Haarlem, 35.75, 52.50; N.V. „De Steen- werf", Haarlem, 35.75; H. C. van Meeu wen, Haarlem, 34.60, 32.85, 32.90; fa. v. d. Leest, Haarlem, 30.90, 35.70; M. Luijten, Lekkerkerk, 35; 1ST. V. Mij. „Bel védère", Maastricht, 80; L. v. d. Mefl, Leeuwarden, 36, 35, 35. Zaterdagmiddag had op den Heerenweg een aanrijding plaats. S. en M. reden beiden per motorrijwiel op den Heerenweg in de rich ting Bennebroek. Nadat zij juist een paar motorrijtuigen waren gepasseerd verminder de M. vaart en draaide naar links met het gevolg, dat de achter hem rijdende S. hem in de flank aanreed. Beide motorrijwielen werden beschadigd, terwijl S. een sleutelbeenbreuk en verwon dingen aan her hoofd bekwam. Na ter plaatse te zijn verbonden is S. naar het Diaconessenhuis te Haarlem per zieken auto vervoerd. De politie onderzoekt deze zaak. Blijkens telegrafisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Washington heeft de tegen 29 Januari 1.1. aangekondigde con ferentie in zake den invoer van narcissen twee dagen geduurd. De voorzitter legde er in zijn openings woord den nadruk op, dat de Amerikaansche producenten geen recht hebben op hand having der sanitaire invoerbeperkingen, in dien de ziekte-omstandigheden het embargo niet meer noodig maken. Ambtenaren van den quarantaine-dienst toonden aan, in welke mate ziekte in bloem bollen in het algemeen in de Amerikaansche centra voor bloembollencultuur verspreid zijn. Senatoren, leden van het congres, Ameri kaansche kweekers en zelfs bloemisten dron gen op handhaving van het embargo aan, daarbij gesteund door eenige Nederlandsche kweekers, die zich in Amerika gevestigd heb ben. De beslissing zal later genomen worden. Wederom speelde zich voor den Politie rechter een naspel af van de jongste werk- loozenonlusten op de Groote Markt. De 22- jarige radio-monteur M. J. H. G. had zich daarbij als toeschouwer ter plaatse ge posteerd. leunende op zijn rijwiel. Een agent van politie had hem echter uit zijn behaag lijke positie opgeschrikt en hem gesommeerd zich in een bepaalde richting te verwijde ren. Verdachte had toen aan den agent de gewetensvraag gesteld: „En als ik dat nou niet doe?......" De politie was hierop het antwoord niet schuldig gebleven en had zonder veel woor den te verspillen den onwillige mee naar 't bureau genomen. Bij de overbrenging naar de Smedestraat had zich toen tusschen beide partijen een dialoog ontwikkeld, waarvan de tekst door den Politierechter nader beoor deeld werd. Volgens de verklaring van den agent en verdachte's oorspronkelijke verklaring voor de politie, had deze den agent toegevoegd: „Jullie zijn schooiers en lokken relletjes uit". Volgens verdachte's jongste verzekering zou hij slechts opgemerkt hebben: „Jullie maken misbruik van jullie macht." Deze verschillende weergave van de ge wisselde woorden deed denken aan het ver haal van de loodgieters, die, door hun pa troon ter verantwoording geroepen wegens de verregaand godslasterlijke taal, welke zij in het huis eener oude, eerbiedwaardige da me hadden uitgeslagen, verzekerden, dat één van hen, toen hij door den ander kokend lood in zijn nek gegoten kreeg- hierop slechts gereageerd had met de opmerking; „Nee, Dirk, nu moet je toch heusch wat voorzich tiger ziln Het ongelukkige voor verdachte was, d^t hij het proces-verbaal van de politie van zijn handteekening voorzien had en dus de ge wraakte woorden voor zijn rekening had ge nomen, zoodat zijn ontkenning thans in een zonderling daglicht kwam te staan. Wegens beleedlging van een ambtenaar in functie elschte het O. M. 8 dagen gevange nisstraf. In aanmerking nemende, dat ver dachte nog niet tevoren veroordeeld was, veroordeelde de Politierechter hem tot een geldboete van f 15 te vervangen door 8 da gen hechtenis. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van N.-Holland werden hedenmor gen behandeld.bezwaarschriften tegen de verzoeken van W. Huijer geb. Rol en van de N. V. Autobusonderneming v.h. Water drinker, beide te Beverwijk, om de aan eerstgenoemde ondemming verleende ver gunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Beverwijk naar Wijk aan Zee en terug (gedurende de maanden Mei tot en met September) over te dragen aan laatstgenoemde onderneming. Allereerst voerde het woord de garagehou der F. Franck te Wijk aan Zee, die pleitte voor zijn belang, omdat ook hij een aan vrage had ingediend. Volgens hem voldoet de huidige dienst niet. De burgemeester van Wijk aan Zee, de heer Rothe, hield een breedvoerig betoog ten gunste van een so- lieden autobusdienst. Er worden den laat- sten tijd voortdurend diensten overgedragen en dit maakt het gemeentebestuur onrus tig. Vandaag is een bakker exploitant, mor gen een groentehandelaar en het gemeente belang wordt daardoor zeker niet gediend. Spr. heeft zich er op drukke dagen meer malen van overtuigd, dat een exploitant geen goeden dienst kan onderhouden, er wordt dan met taxi's gereden met ongelimi teerd tarief. De beteekenis van Wijk aan Zee neemt steeds toe, het kinderhuis en de kinderkolonie brengen veel bezoek mede en als straks het zikenhuis gereed is, zal dit nog grooter worden. Het is daarom, dat spr. Ged. Staten inlichtingen vraagt over de mo gelijkheid, een vennootschap van gemeente wege op te richten. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer sloot zich daarbij aan. De heer N. Kraak Steeman, secretaris van den Bond van Auto-ondernemers, sprak namens aanvraagsters en Juichte de over dracht toe, omdat men beter een gereglde flinke onderneming kan hebben dan ge- concurreer met minderwaardig materiaal etc. Het betoog van den burgemeester heeft volgens spr. niets met deze zaak te maken. De heer Rothe vroeg, de beslissing aan te houden, ten einde de mogelijkheid tot het oprichten van een vennootschap te kunnen bestudeeren. Ged. Staten merkten op, dat ook buiten deze kwestie met de verlangens van den burgemeester en V.V.V. rekening zal worden gehouden. In deze kwestie zullen zij nader beslissen. De E.D.O.-voorhoede faalt. Evenals in Haarlem moest E.D.O. ook thans zijn meerdere in V. S. V. erkennen. Vooral voor de rust bleek de V. S. V.-vO0r- hoede schotvaardig te zijn in tegenstelling met den vorigen Zondag toen zij tegen Hil versum geen enkele maal het doel kon vin den. V. S. V. speelde nu een meer open spel en daar Neccle er dezen wedstrijd weer eens goed in was, moest dit ontegenzeglijk tot de overwinning leiden. De E.D.O.-voorhoede daarentegen hield het spel veel te kort, waaraan vooral het binnentrio zich be zondigde en de goed in vorm zijnde V. S. V.- verdediging werd hierdoor steeds de gele heid geboden om in, te grijpen, v. d. Wint heeft in het V. S. V.-doel dan ook heel wei nig goed werk verricht en het eenige moei lijke werk wat hij kreeg behoorlijk ver werkt. De Waard in het E. D. O.-doel heeft veel en dikwijls zeer veel lastige ballen te ver werken gekregen, hetgeen nogal eens tot hachelijke momenten voor het E. D. O.- doel leidde, daar deze keeper somtijds lang niet klemvast was, al dient gezegd dat hij aan geen der vier goals schuld had. Over het geheel vormde de thuisclub een béter geheel dan de bezoekers en was zij steeds een tempo vlugger. Neen, het is het oude E.D.O. niet meer van vroeger, het lijkt wel of de oude vechtlust, welke het elftal altijd kenmerkte, verdwenen is en als de E. D. O.- spelers er in de nog resteerende wedstrijden niet beter opzitten, dan gaan wij werkelijk voor de rood-zwarten vreezen. Als scheidsrechter Th. Bosch, welke naar aller genoegen leidde, beginnen blaast, zijn de elftallen als volgt: V. S. V. v. d. Wint, v. d. Pieterman, v. d. Griendt, Jac. Wetj, Alfrink, Heijerman, Koning, de Koning, P. Wei), Wolf, Hillekamp. J. W. Koene, Koppen, Steffens, J. L. Perukel, Oomen, J. Koene, Jansen, J. Perukel, Zoet, Zandstra, de Waard. E. D. O. trapt af en trekt direct ten aan val. Dan volgen eenige V. 8. V.-aanvallen, 1 een laag schot van De Koning stopt De Waard goed. Dan is de E. D. O.-voorhoede weer op v. d. Wint afgestormd, v. d. Griendt twijfelt even, Steffens ontfutselt hem den bal en lost een hard schot, dat net naast gaat. Eij een volgenden E. D. O.-aanval kopt Koene Jr. fraai in, v. d. Wint vangt den bal echter op en zendt het leder het veld in. Wanneer De Koning den bal aan Koning geeft, loopt deze naar binnen, doch schiet jammerlijk over. Goed samenspel van de rechtervleugel le vert een corner op het E. D. O.-doel op. Nico neemt deze. Weij houdt tactisch een E. D. O.-er af en De Koning kopt het leder in, 1—0. E. D. O. onderneemt dan eenige aanvallen, waarbij vooral Koene gevaarlijk blijkt te zijn. Jansen geeft Oomen dan een „dot" van een kans, vlak voor v. d. Wint staande schiet hij het leder in diens handen. Weer een corner op het E. D. O.-doel en Koning plaatst den bal goed voor. De Ko ning schiet in, echter niet tegen Weij aan, die den bal op onverwachte wijze in zijn be zit krijgt. Even weifelt hij, doch schiet dan keihard in, 20. De linkerwing van V. S. V. staat geruimen tijd werkeloos; als hierin verandering komt, zet Hillekamp goed voor, Wolf mist, de bal belandt bij De Koning en met een goed ge richt schot geeft hij De Waard wederom geen schifn, 30. V. S. V. blijft het beste van spel behouden en tot rust zit zü geregeld voor het E. D. O.- doel. Na de rust treedt het E. D. O.-elftal over donderend op, doch als men ziet, dat het niét lukt, zakt hun spel weer spoedig af. Toéh weten de gasten den achterstand te verklei nen, als Heijerman een strafschop veroor zaakt en Steffens deze benut 3I. Dit geeft een kleine opleving in het spel en aan beide kanten wordt er nu weer goed aangepakt. Zelfs neemt E. D. O. eenigen tijd het spel in handen; de beide V. S. V.-backs onderbreken echter eiken aanval en in laat ste instantie is v. d. Wint op zijn post. Oomen krijgt zelfs nog eens de kans van den dag, na goed spel van Steffens komt hij alleen voor v. d. Wint, doch schiet Juist in de han den van v. d. Wint. Dan is het Koning, die een verre pass van Weij benut en er 4—1 van maakt. Nog het de V. S. V.-voorhoede niet ge noeg en De Koning schiet nog eens keihard tegen de lat. Met V. S. V. in het offensief komt het einde. Een groote dag 1 Februari was het 12 A jaar geleden, dat als burgemeester van Castricum werd ge ïnstalleerd de Edelachtb. Heer Lommen. Deze dag is voor hem niet ongemerkt voorbij gegaan, al werd daaraan geen enkel officieel cachet gegeven. Een schat van bloe men werd ten woenhuize afgegeven, terwijl verschillende personen hun opwachting bij hem maakten. Maandagochtend zag men al vroeg, dat er wat bijzonders gaande was, want alge meen werd in het dorp de vaderlandsche driekleur uitgestoken. Tegen 10 uur verschenen de raadsleden, ambtenaren en enkele genoodigden ten raadhuize, waarna de secretaris ZijnEdel- achtb. en familie van zijn woonhuis af haalde en begeleidde naar het gemeente huis, waar aan den ingang een tweetal kinderen van den secretaris en van den di recteur der bedrijven aan de dames Lom men een tuil bloemen aanboden. Begeleid door secretaris en hoofdambte naren, werden jubilaris en familie ten raad- zale geleid, waar de wethouders aan den ingang den burgemeester hun opwachting maakten. Een schat van bloemen sierde de zaal zoo overweldigend, dat zelfs da inge wijden in dit feest er versteld van stonden. Nadat de burgemeester met zijn familie leden was gezeten, nam de heer Hemmer 't woord, die in een keurige en hartelijk ge meende toespraak den burgemeester huldigde in zijne hoedanigheid en hem dank bracht voor de vele bemoeiingen als burgemeester ter van deze gemeente, waar naast de ont wikkeling als badplaats, naast den vooruit gang op schier aller gebied zooveel te doen is en waar het voor hen als wethouders, als raadsleden zoo aangenaam is met den bur gemeester samen te werken, omdat hij met wilskracht en liefde de zaken behandelt en een bekwaam en boven de partijen staande voorzitter van den raad is. Namens de raadsleden bood hij den burgemeester niet allen zijn gelukwenschen aan, maar hoopte dat hij nog lang voor Castricum zou zijn de burgemeester. Bij deze woorden hebben de raadsleden het "niet willen laten en namens hen bood wethouder Hemmer dan ook een stoffelijk blijk van waardeering aan, bestaande uit een tafeltje op zijn studeer kamer. Hierna was het woord aan den gemeente secretaris, die het een voorrecht achtte niet alleen voor hem zelf, maar zonder uitzon dering voor allen die in gemeentedienst zijn het woord te mogen voeren en wel een woord van gelukwensch en van dankbaar heid. Van gelukwensch omdat bij het afslui ten van dit tijdperk dit zeer zeker voor hen op zijn plaats is, nu het hier betreft een burgemeester, die met het personeel op vriendelijke en gemoedelijke wijze omgaat, die daarnaast de ambtenaren de gelegenheid laat in hun werk een eigen gedachte te leggen, waardoor hun werk, tóch al dor, meer kleur en fleur heeft gekregen, wat anders vaak niet het geval is. Een woord van dankbaarheid, nu het hier betreft een burgemeester die zoo uitstekende, met inachtneming van de belangen der gemeente, arbeidsvoorwaarden heeft weten te scheppen voor de ambtenaren. Het personeel meende het hierbij, aldus spr., niet te mogen laten en heeft gezorgd voor een stoffelijk blijk van waardeering, waarbij, zooals hij mededeelde, zonder ge vraagd te zijn, alle vroegere ambtenaren hebben medegewerkt, wel een bewijs dat zij burgemeester Lommen nog niet zijn verge ten. Met een woord van dank aan mevr. Lom men voor de avonden die zij alleen heeft moeten doorbrengen als de burgemeester vergaderen moest om de ambtenaarsbelan- gen te bespreken en een woord van dank ook aan de moeder van den burgemeester voor de hulp die zij geweest is om een pas send geschenk te kunnen aanbieden, bood de secretaris een tweetal fauteuils aan me( den wensch, dat de burgemeester nog Jaren burgemeester van Castricum zal zijn. De burgemeester nam hierop het woord en bracht dank aan de sprekers, aan de wet houders en raadsleden en gemeentepersoncel en politie, voor de wijze waarop zij zijn taak hebben vergemakkelijkt en bracht in harte lijke woorden dank voor de prachtige ge schenken die waren aangeboden. Hierna werd de eerewijn aangeboden, waarop mevr. Aukes als Statenlid een har telijke gelukwensch uitbracht op den bur gemeester. Na dit meer intieme gedeelte was te 12 uur gelegenheid om den burgemeester geluk te wenschen, waarvan de verschillende cor poraties in de gemeente en daarbuiten in overweldigend aantal gebruik hebben ge maakt. Allereerst het bestuur van „Castricum Vooruit" dat bij monde van zijn voorzitter met eenige hartelijke woorden een pastel- teekening vah het raadhuis aanbood, dan de verschillende W. G. K. vereenigingen en bonden, van welker besturen burgemeester Lommen deel uitmaakt, de Kamer van Koop handel te Alkmaar, die onder aanbieding van een bloemenmand haar gelukwenschen kwam aanbieden, de burgemeester van Alk maar, terwijl de directeuren van de keu ringsdiensten voor waren, vee en vleesch een prachtige tinnen kan met bloemen of freerden, de gemeentesecretaris van Amster dam, de heer Roovers, die met een hartelij- ken gelukwensch de hoop uitsprak dat de groote gaven van geest en hart van den jubilaris ook buiten Castricum bekend mo gen worden. Zoo zouden wij nog door kunnen gaan. Niet minder was de belangstelling uit het dorp, naast de vooraanstaanden kwamen de eenvoudige menschen den burgemeester blijk geven van hunne warme belangstelling. Het was een komen en gaan zonder einde. Intusschen groeide de bloemenschat nog meer aan, zoodat aan het einde, tegen 1 uur, de raadzaal geheel gevuld was met bloemen. Aardig deed ook aan dat op een gegeven oogenblik een verpleegde uit Duin en Bosch, de kleine Gerbrand, zooals hij algemeen be kend is, onder aanbieding van een tuiltje tulpen zijn opwachting kwam maken. Dat een stroom van telegrammen binnen kwam behoeven we nauwelijks te zeggen om ten slotte te besluiten met den aardigen gelukwensch, die van den heer Raaijma- kers, oud-secretaris generaal van de R. V. B. binnenkwam in den vorm van een kaartje aan den gemeentesecretaris, die. de gemeente ge- lukwenschte met zijn flinken burgemeester. Des avonds brachten de beide fanfarecorp sen den burgemeester een serenade. Dezen dag is voor burgemeester Lommen een onvergetelijke dag geweest. NIEUWE NIJVERHEIDSSCHOOL TE HOOFDDORP Aan den Kruisweg te Hoofddorp zal een nieuwe nijverheidsschool voor meisjes met internaat worden gebouwd. Vanwege de middenstandsvereeniging, af- deellng nijverheidsschool voor meisjes „Haar lemmermeer", zal in hotel „De Beurs" al daar op Zaterdag 14 Februari de openbare aanbesteding voor den bouw van deze school worden gehouden. De brug over de ringvaart Bij enkele inschrijving zullen dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder op Don derdag 12 Februari in het Polderhuis te Hoofddorp aanbesteden het wijzigen van de bestaande brug over de ringvaart nabij Vijf huizen tot den onderbouw van een ophaal brug. Het Duitsche s.s. Forelie is met een in de zeehaven van het hoogovenbedrijf ingenomen lading piekijzer naar Kopenhagen vertrok ken. In de afgeloopen maand werd in de zee haven van de hoogovens een hoeveelheid van 47.596 tons ijzeretrs (v. j. 42.904) voor het bedrijf aldaar aangevoerd. Bij den heer Van B„ wonende Vleetstraat, is een poging tot inbraak gepleegd. De da ders hadden een ruit met zeep besmeerd, waarop zich krassen van een glassnijder ver toonden. Klaarblijkelijk werden ze op het meest kritieke oogenblik gestoord. De politie stelt een onderzoek in. Het Duitsche stoomschip Grunewald, ko mende van West-Indië, heeft aan den toe ristensteiger alhier 80 ton lading, bestemd voor Amsterdam, in lichters gelost. Naar wij vernamen, heeft de havenmees ter toestemming tot het lossen verleend, cmdat de rit te lossen hoeveelheid minder was dan 100 ton. De radio heeft al heel wat conflicten ver oorzaakt. ÏJmuiden heeft hans ook z'n radio conflict gehad. Maar dit conflict werd niet veroorzaakt door de radio, waarnaar we in onze huiskamer zitten luisteren, maar door de „radio", die in den Rijksvischafslag aan den man wordt gebracht Onder „radio" ver staat men n.l. kleine schelvischjcs, te groot voor puf en te klein voor braadsche'vi.sch. Deze radio wordt minder zorgvuldig be handeld dan de betere soorten visch. En omdat er bij het pakken nogal ijs in blijft, wordt deze vischsoort met een flink over wicht verkocht. Edoch weigerden de vischkoopers gisteren morgen een partijtje radio te koopen, omdat er naar hun meening te veel ijs in was. De afslagers schaarden zich aan den kant der vischkoopers, de pakkers wilden het ijs niet uit de visch zoeken en het zooveelste con flict was geboren. Er werd geconfereerd met reeders, met organisaties, met vischkoopers, maar men kwam niet tot een oplossing. Tenslotte werd de radio onderhands ver kocht. natuurlijk aan de viscbjiande'.aren die ze eerst niet wfden hebben. Een der reeders heeft z'n radio voor eigen rekening naar een binnenlandsche markt geconsigneerd. Adres aan den Raad Het volgende adres is aan den Raad dezer gemeente verzonden: „Geven met verschuldigden eerbied te kennen: de IJmuider Bestuurders Bond, de Christelijke IJmuider Besturen Bond en de Roomsch Katholieke Volksbond, dat zij Uwen Raad met het oog op de ook in onze gemeente tot uiting komende ern-: stige crisiswerkloosheid verzoeken, er: bjj de Besturen van de beide instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon op aan te drin gen, de onder volgende verbeteringen in de steunregeling van werklooze arbeiders aan te brengen: a. het algemeen maximum, waarboven niet mag worden uitgekeerd, te verhoogen van 18.— tot 21.—; b. een huurtoeslag in te voeren, los van het algemeen maximum, bedragende twee derde van het huurbedrag boven 3.50 per week; c. voor georganiseerden zonder werkloozen- kas het grondbedrag der uitkeering ten hoogste 2.50 lager te stellen dan voor ge- organiseerden met werkloozenlcas en den kin dertoeslag gelijk te doen zijn; en de wenschelijkheid uit te spreken, dat de Commissie van Advies uit de Vakcentralen, gelijk bedoeld is in art. 14 van de thans vl- geerende steunregeling, gehandhaafd blijft; voor welk verzoek zij Uwen Raad mogen verwijzen naar de bij dit adres gevoegde toe lichting." In de bjj het adres gevoegde toelichting wordt o.a. opgemerkt, dat toen in de eerste helft van het vorig jaa- bleek, dat de werk loosheid ook in onze gemeente ernstige af metingen begon aan te nemen, de besturen der verschillende plaatselijke vakcentrales gemeenschappelijk stappen hebben gedaan, om in de hier ter plaatse geldende steun regeling, welke in bijna alle opzichten on- Rui'stlg afstak bi, .,1e van andeie gemeenten der eerste klasse, eempe naar het oordeel van genoemde besturen direct en meest noo- dige verbeteringen aan te brengen. Na gedurende langen tijd daarop te heb ben aangedrongen, werd ten slotte door de Besturen van Maatschappelijk Hulpbetoon ge deeltelijk aan het verzoek der Vakcentra.es tegemoet gekomen, waarvoor wo c-nze er kentelijkheid willen betuigen. De norm der uitkeering aan georganiseer den met werkloozenkas werd met 2.50 ver hoogd en dus op 13.50 gesteld, terwijl de kindertoeslag met f 0.50 per kind werd ver hoogd en dus op 1.50 kwam. Door echter te bepalen dat nimmer meër dan 18.per week mocht worden uitge keerd, werd de beteekenis dezer verbeterin gen belangrijk beperkt. Vooral de grootere gezinnen worden door deze bepalingen ern stig gedupeerd. De gedachte dat een gezin in onze plaats in den tegenwoordigen tijd met 18.— kan rondkomen, zonder te verarmen moeten onze Besturen ten stelligste afwijzen. Het is daar om, dat wij opvoering van het maximaal uit te keeren bedrag tot 21.— per week noodza kelijk achten. Inzake de billijkheid van een huurtoeslag, gelijk in vele gemeenten wordt verstrekt, meenen wij weinig te behoeven zeggen. Als van een in het algemeen zeer beperkt steun bedrag allereerst het bedrag van de tegen woordige hooge huren af moet, blijft er veel te weinig over voor zelfs maar het meest noodzekeiyke levensonderhoud. Goedkooper woningen zijn eerstens in veel te geringe mate of geheel en al niet aan wezig en bovendien is de verhuizing naar een gosdlcoopere en dus slechtere woning, vooral voor grootere gezinnen, veelal de eerste stap op het hellend vlak der algemeene verarming. Een huurtoeslag, los van het algemeen maximum, gelijk aan twee derden van 't be drag dat de weekhuren meer dan 3.50 be dragen, achten wij dan ook een billijken en zeer wenschelijken maatregel. Verder mogen wij hier Uwe aandacht vestigen op de bedra gen toegekend aan de georganiseerden zon der werkloozenkas. Deze werden kort geleden bepaald op 10.— en 0.75 per kind. De uitkeering voor deze menschen (gesteld een gezin met drie kinderen) bedraagt dus 12.25 tegen 18.voor eenzelfde gezin waarvan de man georganiseerd is met werkloozenkas. i(S Een verschil dus van niet minder dan per week. Wij aarzelen niet dit verschil h® gelijk onbillijk te noemen. Het betreft b1 zoo goed als uitsluitend een groep zeev' schers, die wel georganiseerd zijn en wel zorgd hebben voor eigen ondersteuning werkloosheid, dit echter tot nu toe niet he ben gedaan door zich aan te sluiten bij Rijkswerkloosheidsverzekering maar door e speciaal Fonds. Kom lieve lente, kom. De eerste b!®® men van den vollen grond zijn weer geplwr. De sneeuwklokjes of eerste Lenteboden, r zijn er weer. Wij hebben ze Zaterdag zien bloeien. „Deusdedit" In de speelzaal van patronaatsgebouw werd Vrijdagavond propaganda-avond gehouden door bovC' genoemde vereeniging alhier. Deze vergadering was zeer goed bezocht- De voorzitter, de heer M. Dekker, open"^ met gebed en een woord van welkom, inz°"' derheid aan den geestelijken adviseur, c|c weleerw. heer kapelaan Verhoeck en "e_ spreker van den avond, den heer B. Loe1' akker van Hillegom. Na een zeer korte inleiding, verkreeg heer Loerakker het woord. Deze begint m te zeggen, dat onlangs uit deze gemeent® een mededeeling werd gedaan, dat bi) gemeentelijke werkverschaffing een regelb® was getroffen, waarbij de ongeorganiseef arbeiders beter af waren dan de géorg011 seerden. Deze aangelegenheid is nader onderzoo en gebleken, dat, hoewel het de bedoel111 niet was van het college van B. en W-> feiten bewezen dat het juist was. f. Bij de gehouden bespreking is thans da® in zoover een verbetering gekomen, dat April of Mei een proclamatie zal wof" uitgevaardigd, waarbij bekend wordt maakt, dat ongeorganiseerden voortaan zU len zijn uitgesloten. Misschien, zegt spreker, is dit een re ie voor die menschen om toe te treden tot organisatie. Wij hebben hier propaganda gema& voor kindertoeslag en ook voor het Pe ,e sioenfonds. En bij deze zaken komt ongeorganiseerde ook zwak te staan. Bij de laatst gehouden besprekingen r d" regeling van het pensioenfonds voor patroons nog aannemelijker gemaakt. Het aantal georganiseerde patroons met 12 toegenomen en dit is het gevolg vs'1 het feit, dat de georganiseerde arbeid®^ zijn gaan praten met hun patroons en kon de georganiseerde arbeider niet. d®11 Het is reeds tal van jaren voorgehoU' door Pausen en Bisschoppen: Vereenigt Spreker zegt: Als men eens nagaat, v;R verbeteringen voor den arbeider vroeger zijn tot stand gekomen, dan is alleen te danken aan de organisatie. Daar heeft de ongeorganiseerde niets v gedaan en toch plukt ook hij de vrucm daarvan. Z. H. Paus Leo XIII heeft den arbeid®1^ stand omhoog geheven en geleerd, dat Maatschappij moet gegrondvest zijn op d christelijken grondslag van rechtvaar"11' heid en naastenliefde. .i. Wij staan thans voor de groote were' crisis. j Voor Europa is de grootste oorzaak, spr.„ Rusland, met z'n stelsel van Gods-"11 kenning. Leerzaam is, dat wanneer het christen^ dit een afgrond van rampen en ellende in het openbaar leven niet wordt gehul' den arbeider brengt, De armoede en de ellende van het oTl%a lukkigè Rusland trekt ons naar beneden dat is het werk van het verderfelijke munisme. Dus: Niet uit wanhoop overloopen n&ar e, S. D. A. P., vanwaar geen redding Hik is. Het katholieke Nederland kan den bes eI) weerstand bieden aan het socialisme communisme, door gehoor te geven aan stem van Paus en Bisschoppen, op eerste plaats door de veelvuldige H. c° ,ji munie en beleving en van hetgeen Novarum voorhoudt. Dan zal dat RooniS® volk van Nederland weerstand bieden alles wat van over de grenzen komt. Een dankbaar applaus volgde op keurige rede. )cu Van de gelegenheid tot vragen stel werd door niemand gebruik gemaakt, „j De voorzitter sprak een welverd'eef woord van dank aan den heer Loera'' en hoopte, dat zfjn woord vruchten afwerpen. Vervolgens deed de voorzitter mededeel' dat was ingekomen een circulaire van Parochiaal Dr. Schaepman-Comité. Het stuur had met instemming kennis genob., van den inhoud en stelde voor 10." schikbaar te stellen. J. De vergadering keurde onder appl»uS voorstel goed. .e. Hierop werden eenige nieuwe leden shreven, waar: adviseur sprak. schreven, waarna ten slotte de gees' ;te#' Spr. vroeg den ongeorganiseerden, NeV bezwaren zjj hebben tegen hetgeen door spreker is gezegd. De beweging der v organisatie heeft toch reeds duidelijk zonneklaar bewezen, dat zij onmisbaar V- -jt Spr. hoopte, dat toch vooral de jon6e voor zichzelf zullen zorgen, opdat voor b in de toekomst betere voorwaarden verkregen. De voorzitter sprak een hartelijk van dank aan den geestelijken adviseur v-f zijn opwekkend woord en de leden v m hun opkomst en sloot deze welgesl®®^ vergadering op de gebruikelijke wijze. Afscheid. Zondag na de Hoogmis kW®"1^ de besturen van het Wit-Gele Kruis en j R. K. Kiesvereeniging bijeen om afs"" te nemen van hun voorzitter. Namens de besturen memoreerde de cretaris, wat de voorzitter gedurende twaalf jaar gedaan heeft voor de gen der beide vereenigingen, de Pre .<C samenwerking onderling en de groote ®tu kracht, die steeds van hem uitging. Wederkeerig dankte de voorzitter v°°rBi)f> hartelijke medewerking der besturen en ijver voor de vereenigingen die zij verteS woordigen. Spr. hoopte, dat in lengte jaren die goede harmonie mag blijven staan, dan zal onder Gods zegen het eenigingsleven blijven bloeien tot heil katholiek Mijdrecht en Wilnis. Bjj' Na het Lof was de MariavereeniginS een, nu om afscheid te nemen van f presidente. De secretaresse dankte voor het vele door haar gedaan voor Maria- en St. Anna vereeniging en jjfl echtgenoot voor zijn leiding, gegeven den dameszang, onderafdeelmg van de riavereeniging. tfp Ook de Weleerw. Heer A. E. ten N sprak zeer waardserende woorden en namens de vereeniging een fraai bloein aan. Toonceluitvoeringen. De R. K. T0° rfP vereeniging „W. I. K." is voornemens (0' tweetal uitvoeringen te geven in het chiehuis en wel op Zondag 8 en Zond®^js' Februari a.s. Opgevoerd zal worden pf' scherskinderen" een tooneelspel in 3 drijven gevolgd door „Minister Vage" klucht in een bedrijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6