(Buiten landsch Qj^Cieuws feuilleton THEESERVIES "ANDREA oevierdeseptember derde blad SKLAREKen SHAKESPEARE DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT FRANKRIJK LAWAAI-WETTEN IN PARIJS - DE KEERZIJDE Van DE MEDAILLE-ZWARTE VREEMDELINGEN Hongaarsch-Oostenrijksch. verbond De zaak Oustric Hebben de klassieken fèeen invloed meer Na de Ronde-Tafel-Conferentie De finantiën van Oostenrijk Anarchisten in Argentinië Butler voor den Krijgsraad Het huwelijk van Prins Lennart Gemengde dBuitenlandsche cBerichten De katholieke actie in Mexico Het proces tegen den „goudmaker" Tausend 1 ndustrieel-oplichter ,City Lights' Millioenenstad in New-Yersey RADIO-OMROEP KORT NIEUWS GR.HOUTSTR. 165 TELEF. 12393 HAARLEM 2e. Het schijnt dat de gramofoon- en radio- htanie, die sinds eenige maanden te Parijs heerscht en waarover ik in een mijner vorige brieven geschreven heb, de bekende drup- bel is geweest, die den Parijschen lawaai- beker heeft doen overloopen. De overheid beeft begrepen, dat het leven in de Fransche hoofdstad reeds sinds jaren zenuwsloo- pend en afmattend thans werkelijk on mogelijk begon te worden en ze heeft den s'rijd tegen alle overbodige geiuiden met bracht aangepakt. Gisteren zijn althans buitengewoon strenge bepalingen gemaakt en het laat zich aanzien, dat. irrdien aan beze bepalingen tenminste de hand gehou den wordt, de zenuwen der Parijzenaars, die door de eindelooze symphonie der wereld stad hopeloos van streek dreigden te raken, thans eindelijk wat tot rust zullen kunnen bomen. Zoo is het kloppen van kleeden en tapij- ten, na negen uur 's morgens, verboden; hebben de sirenes en bellen der fabrieken slechts vijftien seconden om den werklieden het begin en het einde van den arbeid aan kondigen. Verder zijn de meeste geluiden, die niet strikt noodig zijn, verboden, terwijl de marktkooplieden (in Parijs heeft iedere buurt haar markt), de radioliefhebbers, de autobusbestuurders, de bezitters van auto mobielen en motorrijwielen, kortom allen, die in het orkest van geraas en getier een histrument bespelen, zich vanaf heden aan zekere uren van geluidloosheid te houden hebben. Inderdaad een prachtige maatregel, hlaar toch ontbreekt ook hier de traditio- heele keerzijde der medaille niet. Na de meeste schilderachtige, oufie stadsbeelden, gaan nu ook de oude geluiden verdwijnen. He claxons moeten minder hard en minder lang schreeuwen, de sirenes minder gilleu, de autobussen minder daveren; prachtig hlaar den „raccommodeurs de porcelains" (kt), die de gebroken potten en pannen en de dito borden en kopjes weer heel maken) den stoelenmatters, den tweedehandskoop lieden, den straatmuzikanten en orgeldraai ers, allen, die de herinnering aan het Parijs der middeleeuwen levend' hielden, is een Jmikomen zwijgen opgelegd. En dat is eigen- 'Ük jammer, want hun lawaai was zoo heel erg nog niet en vormde stellig niet den on- aangenaamsten toon in de cacophonie der moderne stadsgeluiden. Maar tenslotte waren dergelijke drastische maatregelen inderdaad meer dan noodig, terwijl deze oude bedrij ven bovendien toch tot verdwijnen gedoemd V'aren: de moderne stad heeft "een plaats en geen tijd voor „porteurs d'eau" (water bezorgers dit is een beroep, dat slechts de °Udste Parijzenaars maar van overlevering bennen), voor geitenhoeders (tot voor eeni- 8e maanden kwam de „geitenmelkboer" met zijn geiten en zijn hond de melk m Harijs aan de liefhebbers van geitenmelk feveren)terwijl het roepen van den oublie- ehventer en van den „marchand de mou- v°n" (een soort vogelzaad) eveneens al tot het verleden behoort. Een mijner collega's heeft het verdwijnen hier oude beroepen belangrijk genoeg ge- a°bt, om er een onderhoud aan de prefec tuur van politie over aan te vragen. Men heeft hem daar medegedeeld, dat hij niet h® eenige was, wien het verdwijnend middel- eeuwsch Parijs ter harte ging en ook dat men tegenover deze verouderde beroepen met de grootste welwillendheid zou optreden, mrwyi de straatmuzikanten en orgeldraai ers voorloopig nog over dag zouden kunnen sPelen, natuurlijk, indien voorzien van een sPeciale vergunning. Zoodat de komende hagen zullen zijn die der laatste kreten van arantenverkoopers en porselein-menschen fh van den zwanenzang van straatmuzikan ten en orgeldraaiers. Zelfs de markt moet minder luidruchtig borden en de huisvrouwen zullen zich er ®nn moeten wennen him inkoopen zonder bepraat en gelach te verrichten. Ln indien nog een paar stappen verder gaan in "eze richting, dan zal spoedig slechts de brekende fi,m het recht hebben in Parijs een woordje in het midden te brengen blaar aangezien we hier al zooveel politie verordeningen gekend hebben, waarvan wc, de bekendmaking, nooit meer iets ge hoord hebben, denk ik dat het ook dezen keer wel niet zoo'n vaart zal nemen! In aansluiting op mijn vorigen brief hier- °bder eenige bijzonderheden over de zwarte Vreemdelingen te Parijs. Eigenlijk zijn ze meer zwart dan vreemdeling, want de meeste dezer negers hebben tijdens den °°rlog voor Frankrijk gevochten, maar de echte Franschman beschouwt een kleur- 'hg nu eenmaal niet gemakkelijk als zijn Seljjke. Er zijn hier kleine cafétjes en restaurants, ^ar alleen negers komen. In een dier ge meenheden hoopte ik stof voor dit artikel- Je op te doen en zoo stapte ik gisteravond, ?m een uur of tien, een der negercabarets buien. Het was een klein, laag zaaltje, overvol mannen, allen zwart en er was geen *hkele vrouw. Ik hoorde lachen en Fransch eh Engelsch spreken. Maar dat alles drong o®rst later tot me door, want ik had eenige minuten noodig om aan de geweldige warm- m en den bijna ondoerdringbaren rook te Wennen. Aan kleine tafeltjes, vlak tegen den muur, "erq een wonderlijk kaartspel gespeeld: de kaarten waren ongeveer tweemaal zpo groot als de kaarten die men gewoonlijk aantreft en de figuren hadden met het gewone aas, heer, boer en vrouw niets gemeen. Het scheen echter geducht te spannen, want af en toe klaterden woedende uitroepen en scheldwoorden fel op. Ik vond een plaats aan een der tafeltjes. „Eigenaardig spel", zei ik, bij wijze van inleiding, tot een mijner huurlieden. Is het moeilijk „Gaat nog al," antwoordde deze en zonder eenigen overgang „U bent jour nalist?" „Ja," antwoordde ik, „ik schrijf een artikel over de vreemdelingen te Parijs. Maar naar uw Fransch te oordeelen, bent U geen vreemdeling." „Het verwondert u, dat ik correct Fransch spreek," merkte hij lachend op. „Maar ik ben geboren op Guadeloupe en dat is sinds 1643 Fransch; mijn land is dus heel wat langer een deel van Frankrijk dan vele Fransche provincies „Waarom komen er zoo vele negers naar Parijs?" vroeg ik. Maar hij had geen gele genheid te antwoorden, want een jonge neger, achter in de zaal, begon plotseling te zingen. Het was monotoon en melancholiek. De stilte was volmaakt, nog lang nadat de laatste klanken vervlogen waren „Houden de zwarten van muziek?" „Ja, we spelen banjo, guitaar en vooral saxophone." „En dansen „Dat is voor 's-Zaterdags en 's-Zondags". „Welke beroepen oefent u hier uit „Velen onzer zijn chauffeur, kok, kellner, anderen zijn electricien, sommigen kantoor bedienden. Ook'zijn er die geen werk heb ben." „Dus de meesten uwer zijn echte Fran- schen „Ja, als er oorlog is. Onze vaders en ooms hebben voor Frankrijk gevochtenen hoeveel oorlogsverminkten zijn er niet in deze zaal.... Maar, als de oorlog voorbij is en wii werken willen, zooals iedereen, dan wil men ons niet, wegens de kleur van onze huid." „Het is als met de formulieren voor de pensioens," voegt een andere neger er aan toe. Wij zijn niet op de hoogte met al die formaliteiten en er is niemand, die ons wil inlichten „Spreek niet met dien blanke," schreeuwt plotseling een groote neger. „Waarom is hij hier Wij zijn geen wilde beesten, die men komt bezichtigenLaat hem weggaan De caféhouder, zelf een blanke, maar die de negers door en door kent, zegt, als ver ontschuldigend: „Ze zijn wat ongewonden, omdat men soms in de kranten over ze schrijft als over halve wilden." „Ja," vervolgt de driftige neger. „U gaat nu vermoedelijk schrijven dat we rauw vleesch eten en dat we er niet behoorlijk bij loopen. Dat is allemaal onzin.... Sinds we elkander kennen, dragen we kleeren en schoenen en we eten als alle andere menschen Werkelijk, het is bijna onhoudbaar warm in het kleine zaaltje en de sigarettenrook is bijna tastbaar...» Terwijl ik den patroon betaal, vraag ik hem nog „Zijn die negers niet getrouwd „Zeker, verschillende zijn getrouwd, maar ze nemen hun vrouw nooit mee uit; ze zijn te jaloersch." „Geven ze voorkeur aan zwarte of aan blanke vrouwen?" „O," antwoordt hij lachend, „de liefde heeft geen kleur en geen leeftijd H. d. J. Mislukt Naar aanleiding van het tusschen Schober en Bethlen afgesloten Oostenrijksch-Hon- gaarsche vriendschapsverdrag, komt de „Oesterr. Volkswirt" met de onthulling, dat „voor de wisseling op den Ballhausplatz Bethlen op goede gronden had kunnen reke- kenen op een anderen inhoud van het ver drag." Volgens het blad zou dr. Seipel als minister van bultenlandsche zaken bereid zijn geweest een defensief verdrag met Hon garije aan te gaan, waardoor Oostenrijk vas ter aan het half dictatoriaal geregeerde Hon garije zou zijn gekoppeld. De Fransche parlementaire commissie van onderzoek in zake de bankschandalen dringt aan op uitlevering van den Italiaanschen financier Gualino. Gualino werd onlangs wegens benadeeling van het Italiaansche economische leven tot vijf jaar verbanning op de Liparische eilan den veroordeeld. De commissi van onderzoek heeft zich reeds met het ministerie van bultenlandsche zaken in verbinding gesteld' om de uitleve ring aan de Italiaansche regeering te ver zoeken. Onze Duitsche briefschrijver maakte dezer dagen reeds melding van een werk in meer dere deelen, waarin de Duitsche justitie uiting geeft aan tallooze klachten over de slechtheid van het menschdom, en speciaal van de gebroeders Sk'arek, die binnenkort in de gelegenheid gesteld zullen worden het hunne bij te dragen aan de reeks finan- cieele en andere schandalen, die de rechters van Berlijn in de laatste paar jaar te be- oordeelen kregen. Naar aanleiding van deze formidabele aanklacht deelt Lehnau in de B. Z. am Mittag nog eenige bijzonderheden mee, die wel een heel eigenaardig licht werpen op de mentaliteit van deze drie gebroeders, die kans zagen de goegemeente voor een acht tien millioen Mark op te lichten. Ongeveer een heel deel van het dossier behandelt de zucht naar overvloed en wel lustig zwelgen, die den gebroeders tenslotte allen eerbied voor de wet ontnam. Genieten immers maakt gemeen, zeide Schiller reeds. Het is wel een duidelijke aanwijzing hoe sterk hun zucht naar buitensporigheid was, dat deze zelfs in hun bibliotheek tot uiting kwam. De catalogus van deze boekerijdien de justitie in haar aanklacht-dossier heeft op genomen. noemt slechts titels en prijzen, en daaruit blijkt, dat de Sklareks in zóóverre hun principe zijn nagekomen, dat ze zich geen boeken van minder dan vijftig Mark winkelprijs hebben aangeschaft! De catalogus noemt o.a. een exemplaar Byron van tachtig Mark, een Peter Schlemihl van 60 Mark en een exemplaar van Shakespeare's Hamlet a honderdvijftig Mark De edele textielmagnaten schijnen er een uitgesproken voorliefde op na gehouden te hebben: wat zij aan meesterwerken der woordkunst bezaten, was uitsluitend in luxe uitgaven, in prachtbanden; men vond echter een wetboek van strafrecht, dat niet eens was opengesneden, en slechts een armzalig reclame-exemplaar was Hieruit zou men toch hun toegankelijk heid voor ware kunst en schoonheid moeten afleiden. Nu doet zich echter het geval voor, dat de hei'zame invloed van groote geesten, als Shakespeare bijvoorbeeld, is afgeketst op hun verhard gemoed óf dat zij van hun heele bibliotheek weinig of niets gelezen hebben. Genoemde Berlijnsche schrijver is geneigd het laatste te veronderstellen, want een zoo groot zedekundig genie als Sha kespeare had hen toch geweldig moeten ont roeren, vooral in een luxe-uitgave! Als ze maar een tien minuten in Hamlet gelezen hadden, dan waren die honderd vijftig Mark tenminste niet voor niets weg gegooid. Wie weet, hoeveel dan van de acht tien millioen nooit verloren gegaan was! Want alles, wat bijvoorbeeld Polonius in de derde acte zegt bij *t afscheid van zijn ~oon Laertes, had den Sklareks toch als een gloeiend stempel in de ziel moeten branden! Zoo zegt de wijze Polonius tot zijn zoon: „Wees vroolijk wel, maar nooit gemeen. De Sklareks dachten en deden juist het tegen deel. Tegenover hun grenzenlooze luxe in kleeding stelt Polonius zijn: „Wanneer uw geld 't gedoogt, uw kleeding kostbaar zij, en niet 't opvarende, wel rijk, niet bont." En tot slot geeft hij zijn alles-omvattende ver maning: „Maar boven alles, wees uzelf steeds trouw, en daaruit volgt, gelijk op eiken dag de nacht: Gij zult niet valsch zijn jegens wien dan ook......" Lehnau wenscht, dat de Duitsche wetten nog wat strenger waren; want dan zouden de Sklareks, alleen al om Polonius' woorden in hun eigen boekerij, gevoelig gestraft kun nen worden, wegens verzuimde gelegenheid tot ontwikkeling, en minachting der klas sieken Om dan 'van hun andere „looze streken" nog maar te zwijgen. H. K. Wedgwood Benn beantwoordt eenige vragen In antwoord op desbetreffende vragen, deelde de minister voor Indië, Wedgwood Benn in het Lagerhuis mede, dat de tijd nog niet daar is om de resultaten der In dische Ronde Tafelconferentie en de onvoor waardelijke vrijlating der Congres-leiders te waardeeren. Met referte aan de. persberichten, volgens welke Gandhi den wensch heeft kenbaar ge- Aviateur: „Ik was bezig een wereld record te maken." Dorpsbewoner: „Nou dat is je gelukt. Jij bent de eerste in dit dorp, die uit een boom naar beneden klom, zonder dat je er eerst in geklommen bent." (Bulletin) maakt terug te keeren tot den intensieven boycot, voegde de minister hier aan toe, dat de regeering voortdurend de ontwikkeling der situatie gadeslaat. In antwoord op de vraag of reeds een Commissie van Deskundigen was samenge steld om de bizonderheden na te gaan van een in Indië te vestigen academie voor of ficieren van het Indische Leger, deelde Benn mede, „nog niet, maar ik pleeg in deze aan gelegenheid overleg met het gouvernement in Indië." Benn verklaarde voorts, dat teneinde het risico te vermijden van een mogelijk vooruit- loopen op den gunstigen afloop der huidige situatie, voorgesteld was het verstrekken der wekelijksche regeeringsmededeelingen be treffende Indië op te schorten. Bezuiniging van 50 millioen schilling De Oostenrijksche regeering wil de staats uitgaven voor 1932 verminderen. Naar een der bladen meldt, zullen alle departementen instructie ontvangen om de uitgaven voor 1932 met ten minste 2 procent te verlagen, waardoor men een besparing van ongeveer 50.000.000 schilling verwacht te verkrijgen. Verder zullen, volgens het blad, in de toe komst zoo weinig mogelijk nieuwe wetten worden ingediend, teneinde nieuwe uitgaven te Vermijden. Ook aan de bondslanden en de gemeenten zal het worden verboden, de uitgaven te ver- hoogen. Tenslotte heeft het departement van bin- nenlandsche zaken aangekondigd, dat het de salarissen der ambtenaren wil verminderen en ook maatregelen wil treffen om te verhin deren, dat dubbel salaris wordt genoten. Complot ontdekt De „Prensa" meldt, dat het de Argentijn- sche politie gelukt is, de groep anarchisten, die vroeger onder leiding stond van den reeds terechtgestelden Di Giovanni, onschadelijk te maken. Op den dag der terechtstelling van Di Giovanni drong de politie in de voor stad Burzaco van Buenos Aires een villa bin nen, waarin het hoofdkwartier der anarchis ten was gevestigd. Er ontstond een schiet partij, waarbij twee anarchisten werden ge dood en de eenig overlevende, Scarfo, werd gearresteerd. Ook een politieagent kwam om het leven. In de villa werd een geheel arse naal van machinegeweren, revolvers, karabij nen en ontplotbare stoffen gevonden als mede een valschemunterswerkplaats met ge heel voltooide nagemaakte bankbiljetten tot waarde van te zamen 200.000 peso's. Ook Scarfo is ter dood veroordeeld en reeds te rechtgesteld. Proces begint 16 Februari De krijgsraad, die generaal Butler zal be rechten wegens de beleedigende woorden door dezen ten opzichte van Mussolini gesproken, zal den 16en Februari bijeenkomen. Adams, de minister van Marine, heeft ver klaard, dat de zittingen openbaar zullen zijn, tenzij Butler bezwaren hiertegen oppert. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ko ning van Zweden geweigerd heeft zijn toe stemming te verleenen voor het huwelijk van zijn kleinzoon Prins Lennart met mej. Karin Niesvandt. Naar verluidt is de Prins echter bereid alle gevolgen, die een huwelijk met mej. Niesvandt met zich mede zou brengen, op zich te nemen. De datum van het huwelijk is echter voor onbepaalden tijd uitgesteld. De grondslagen voor den Wederopbouw Ofschoon de godsdienstige vrijheid der Mexicaansche Katholieken nog steeds be perkt is, hebben de katholieken toch reeds de handen ineengeslagen om met vereende krachten de katholieke actie tot bloei te brengen. Alle godsdienstige en sociale grond slagen moeten weer vernieuwd worden. Bij de organisatie der Katholieke Actie in Mexico houdt men zich stipt aan de wenken en ver ordeningen, zooals die door den H. Vader zijn gegeven. Mgr. Pascual Diaz, Aartsbis schop van de stad Mexico is de Hoofdpre sident, die te samen met de overige bisschop pen de statuten en werkwijze van de katho lieke actie heeft ontworpen. Heel de organi satie is ondergeschikt aan de kerkelijke autoriteiten, zooals door den H. Stoel is voorgeschreven. Pius XI heeft immers be paald dat het werk van de katholieke actie onder strenge tucht moet staan om goede vruchten voort te brengen. (Pauselijk schrij ven van Februari 1926). De nieuwe organisatie in Mexico heeft vooral ten doel om alle sociale standen on der de katholieken, oud en jong, mannen en vrouwen voor hare idealen te winnen. Mgr. Pascual Diaz heeft alle katholieken in vier groote groepen ingedeeld. De eerste groep omvat alle gehuwde en ongehuwde mannen tot 35 jaar, de tweede groep de organisaties der mannelijke jeugd van 1525 jaar, ver volgens de katholieke Vrouwenbonden, en ten slotte de vrouwelijke jeugdorganisaties waarin zijn ondergebracht alle jonge meisjes van 1525 jaar. Tegelijkertijd is iedere pa rochie in Mexico in vier groepen ingedeeld Al deze groepen te samen vormen de Dioce sane Bonden en deze vormen weer de grond slag van geheel de Katholieke Actie in Mexico. De chemische deskundige Prof. Hönig- schmidt, stelde zich in zijn fapport op een absoluut afwijzend standpunt betreffende de experimenten van Tausend. Tausend's „har monisch systeem" was niet veel anders dan kinderspel. „180 elementen" is volgens hem het werk van een genialen krankzinnige, die tegelij kertijd een niet-natuurwetenschappelijk ge vormd mensch is. In aansluiting op de verklaringen van de deskundigen, merkte Tausend op: „Iedere leek weet, dat elementsverandering bestaat. De wetenschap weet dit niet." De verdere bewijsvoering werd hierna ge ëindigd en de zitting werd geschorst tot Woensdag. Voor 15 millioen frs. De industrieel Philippe, oprichter van de Société de Landrecies pour l'exploitation de racine de manioc", die beschuldigd wordt van oplichting van een bank te Reims voor een bedrag van 15 millioen frs. is in de Santé opgesloten. Première van de nieuwste film van Charley Chaplin Wilde tooneelen moeten zich Zondag j.l. te Los Angeles hebben afgespeeld bij de pre mière van Charly Chaplins nieuwste film „City Lights." Berichten in de Engelsche bladen melden, dat alle koningen en koninginnen uit de filmwereld aanwezig waren, geëscorteerd door alle filmmagnaten van Hollywood! Een ontzaglijke menigte wachtte buiten den schouwburg op de komst der .sterren". Politiecordons werden verbroken, er ont stond een schrikkelijk gedrang, zoodat auto's van den geneeskundigen dienst de gewonden moesten weghalen Charley's limousine werd telkens door de menschenmassa tegen gehouden en kon bij enkele meters tegelijk voortkomen. Gloria Swanson, Mary Pickford en Dolores del Rio, die tot de genoodigden behoorden, konden slechts onder geleide van de motorpolitie het theater bereiken. Chaplins persoonlijke gasten waren nie mand minder danprof. Einstein en dr. Robert Millikan, een bekend Amerikaansch astronoom „City Lights" is een zwijgende film. Plaats voor 500.000 menschen Er is een nieuw plan ontworpen om in eens met den bouw te beginnen van een nieuwe stad voor 5 millioen menschen. De „Meadaw Reclamation Commission" in den staat New- Yersey -S een vurige voorstander van het sensationeele plan, waarvoor 200 millioen dollar gevraagd wordt om met de voorbe reidende werkzaamheden te kunnen begin nen. Meer dan drie maanden lang hebben de ingenieurs der commissie het terrein be studeerd waar de nieuwe stad gebouwd zal worden en men was eenparig van oordeel, dat er haast geen geschikter terrein te vin den was voor den bouw van een industrie centrum dan de Hackensack-vlakte, die nu een absoluut waardeloos terrein is. Het transportvraagstuk wordt op ideale wijze opgelost door de Hackensack-rivier, die in de Newarkbaai uitmondt. Senator Wolber, de voorzitter van genoemde commissie heeft dezer dagen een lezing over dit onderwerp gehouden voor een vergadering van industri- eelen, waarin hij duidelijk uiteenzette, dat de uitvoering van het plan een nieuwe periode van welvaart zou beteekenen. Ver schillende van de grootste industrieele onder nemingen hadden hem reeds toezegging ge daan, dat zij op de nieuwe terreinen hun onderneming zouden vestigen, waardoor de stad levensvatbaarheid zou krijgen. Senator Wolber deelde verder mede, dat men het plan berekend had voor een stad van vijf millioen inwoners. In ieder geval zouden er in deze nieuwe industriestad reeds binnen korten tijd 500.000 menschen wonen, en de uitbreiding zal in zoo'n snel tempo geschie den, dat het den groei van alle andere Ame- rikaansche steden in de schaduw zal stellen. De Amerikaansche bladen wijden lange arti kelen aan dit grootsche plan, en er is bijna geen enkele tegenstander, die de opwerping maakt, dat door den bouw van deze industrie stad de overproductie nog zal vermeerderen. Algemeen wordt de indruk er op gelegd, dat een gunstig gelegen industrie-centrum de koopkracht zal verhoogen. In Amerika heerscht, ondanks de malaise, toch nog eer economisch optimisme. Ook in dezen slechte tijd maakt men in Amerika plannen war. men in Europa den spot mee drijft. Het is zeer goed mogelijk, dat het gouvei nement van New-Yersey de benoodigde 200 millioen Dollar beschikbaar zal stellen. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1931 HILVERSUM. 1875 M. UitsL VARA- Uitzending 8.00 Gramofoonpl. 9.25 Orgelspel Joh. Jong 10.15 orgelspel Joh. Jong 10.30 P. J. Kers: „Onze Keuken" 11.00 Gramofoonpl. 11.05 Mevr. N. L. Heybroek-d'Ancona„De lichamelijke ver zorging van den kleuter" 11.35 Gramo foonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonpl. 2.15 Vrouwenuurtje 3.05 Gramofoon- platen 3.10 K. de Boer: „Eerlijke Han delsmethoden" 3.25 Gramofoonplaten 3.30 „Maak het zelf", Céline Schaake-Ver- kozen 4.20 Piano-recital, Joh. Jong 4.50 Kinderuurtje 6.15 Concert VARA Mandoline-Ensemble o.l.v. Joh. B. Kok 7.00 Prof. Dr. H. J. M. de Weve: „Zien de dieren de wereld in dezelfde kleuren als de mensch?" 7.30 Politiebei. 7.45 Vervolg Concert Mandoline-Ensemble 8.15 Uitz. vanuit Den Helder. M.m.v. het VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 8.35 Toespraak 9.00 Vervolg uitz. uit Den Helder 9.30 Hoorspel „S.O.S.—Rro Rao FoynDe Krassin redt de Italia, van Friedr. Wolff. Bewerk. M. Sluyser. Het Groot Volkstooneel o.l.v. Herman Bouber. Willem van Capellen, Ben Groeneveld 10.30 Slot-uitzending uit Den Helder 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonpl. HUIZEN, 298 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitzen- ding. 8.008.15 Schriftlezing 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30—11.00 Ziekendienst 11.0012.0o'Concert. M. F. Jurjaanz. harmo nium en mej. D. Mijnhóut, sopraan 12.00 —12.30 Gramofoonpl. 12.30—2.00 Concert ter geleg. van het 2-jarig bestaan v. h. NCRV-Dameskoor. M.m.v. het NCRV-Dames- koor en H. Hermann (viool). P. v. d. Hurk (fluit) Johan van Ginkel (klarinet). K. F. Bargero cello) mej. Luise Laurenroth(piano) en harmonium). 2.002.30 Gramofoonpl. 2.30—3.00 Lezing van Christ. Lec tuur 3.00—4.30 Concert. Mevr. J. Hek- ker-Van Eysden (sopraan). Piet Zwager (tenor), Eveline Lopes Salzedo (viool)) en Annie de Ridder (piano) 4.304.45 Gra mofoonplaten 6.60—6.00 Kinderuurtje 6.00—7.00 H. Pilon: „Het kalkvraagstuk" 7.007.30 Onderwijsfonds voor de binnen vaart 7.308.00 dr. G. Esselink: „Ons be staan een worsteling om het leven" 8.00 10.00 Uitzending eener Kweekschool- Demonstratie van het Leger des Heils, vanuit de N.Z. Kapel te Amsterdam. Leider: Komm. Bouwe Vlas 10.00 Vaz Dias 10.1011.30 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.10 Gramofoon platen 1.20 Orkestconcert 2.20 Con cert. A. Pendarvus (alt). M. Lang (tenor) 2.45 Schooluitz. 3.50 Concert Orkest. S. Russel (cello) 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.00 Concert. T. Reiss- Smith (cello). J. Black (piano) 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.20 Concert. Szigcti (viool), B. Maine (declamator), koor en orkest 9.20 Berichten 9.35 Vervolg concert 10.40 Lezing 10.55 Berichten 11.0012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 „La Damnation de Faust" van H. Ber lioz. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30Gramofoonpl. 12.251.50 Orkest concert 4.20—5.20 Orkestconcert 7.05— 8.10 Orkestconcert 8.35 Concert. Orkest M. v. Basilides (alt). Daarna berichten en tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert 2.504.50 Orkestconcert en voordracht 8.207.35 „Familien Hansen" van Jens Locher 7.357.55 Viool-recital door O. Fessel 7.558.30 „Finderup Lade". Hoorspel van H. Tandrup 8.30 9.30 Orkestconcert 9.4510.20 Kamermu ziek. Blazers-Ensemble 10.2011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 5.20 Gra mofoonpl. 6.05 Dansmuziek 7.20 Gra mofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Mili taire muziek 8.40 Liederen 8.50 Mili taire muziek 9.20 Vervolg Militaire muziek 9.50 Dansmuziek 338.2 M. 5.20 Orgelconcert 6.05 Concert georga niseerd door de SAROV 7.20 Gramofoon platen 7.35 Declamatie 7.50 Gramo foonplaten 8.20 Muzikaal Intermezzo 8.50 Concert. Orkest en viool. In het Lagerhuis werd medegedeeld, dat van Juni 1929 tot September 1930 mu nitie en wapens, benevens leger- en marine- uitrustingsbenoodigdheden tot een bedrag van 44000 pnd. sterl. van Engeland naar Rusland werd uitgevoerd. Uit Colombia wordt gemeld, dat daar Zondag bfj de verkiezingen bloedige botsin gen hebben plaats gehad: 10 personen wer den gedood en 15 gewond. Het Turksche kabinet heeft het von nis tegen 28 ter dood veroordeelde samen zweerders bevestigd, slechts in 4 gevallen 13 de doodstraf in gevangenisstraf veranderd. ONTWERP CR. ACYERBERG MET12 «OP 6f« SCHOTELS I Wa i Het orkest had reeds lang het vorige num- tler beëindigd en op dit oogenblik begeleidde een weeklagende saxophoon, die de tekoorlijkheid van een zekere Dinah ver- p'kte, die naars gelijke niet had in den Caro- na"Staat. In neerslachtige stemming zat Wally te L|°ken en hij luisterde intusschen met klaar- „("'kelijke verveling naar de heesche aankon- 'S'ng van den pianist, dat hij „wou hebben en Oceaan-schip om te ijlen naar z'n Dinah." a .Het leven is gebaseerd op alledaagschheden. rj!s de heer, die tegenover hem was gaan <u!en< hem niet had toegevoegd „dat meisje, daar juist binnenkomt is 'n perzik", dan ,an Wally hoogst waarschijnlijk het binnen ben van Myra Wace niet eens opgemerkt. Zo uerwi'1 zijn blikken langzaam de dame °chten, voor wie zijn bewondering gevraagd L®rd, zag en herkende hij haar. Hij stond op t Punt op te staan en haar toe te wenken. een onverklaarbare drang zijn hand eerhield. Deze terughoudendheid was, al- e°ewel er geen. reden voor bestond, van zeer tstandigen aard. Wally zag hoe zij de zaal Afging en hoe zij zich neerzette tegenover een heer, die aan een afzonderlijk tafeltje zat. Deze was gekleed in avondcostuum en zijn hart stokte toen zijn oog op dat onberispelijk en schijnbaar onverschillig heerschap viel. Hij was volgens Wally's oordeel middelmatig groot en knap, en hij had krullend haar maar t was vooral zijn gelaat, dat Wally's aandacht trok. Het geleek veel op dat van Leslie Wace en toch was Myra's gezel Leslie niet. Een paar rimpeltjes onder zijn oogen gaven hem een ouder aanzien, ook droeg hij zijn haar anders en waren zijn schouders breeder. Als een bliksemstraal schoot het door Wal ly's brein. Die man was Gerald Wace, Gerald Wace, de beruchte moordenaar. Na die ontdekking bleef Wally eenige oogenblikken roerloos, als in een droom zitten. Gerald 1 Wat een ijzeren ventGezocht- te worden vanwege vijf moorden, er nog een in petto hebbende, en zich dan nóg in 't publiek te durven vertoonen. Weliswaar was er niemand, die er positief zeker van was sinds de laatste tien jaren Gerald Wace ontmoet te hebben, zelfs Myra of Leslie niet, die hem toch zouden moeten terugkennen. Myra en Leslie. Hier zat de moordenaar aan dezelfde tafel als Myra. Zoo'n leugenachtige tang 1 Wally aarzelde. Hij behoefde niets anders te doen dan een politieagent te roepen, den moordenaar aan te wijzen en hem te laten arresteeren. Heel eenvoudig. Te eenvoudig. Juist die gemakkelijkheid deed hem aarzelen, t Was haast niet te gelooven, dat de moorde naar zich zoo maar aan herkenning zou bloot stellen en dat gevaar bestond toch ais hij in 't openbaar met Myra ging dineeren zonder eerst zijn veiligheid te hebben ver zekerd. En nu.... Wally werd heen en weer ge slingerd door tegenstrijdige gevoelens, 't Gedoe van den moordenaar was nagenoeg een geniale zet. Hier in de club was hij heel veilig. Geen enkele van de gewone bezoekers kende hem, noch sloeg iemand acht op hem. De leden bleven altijd in groepjes bijeen, zoodat de moordenaar de club zonder vrees voor ontdekking kon bezoeken. De politie kwam er zelden, behalve als de eigenaar van de club de grenzen der geoorloofdheid over schreed en die gelegenheden waren, sinds zijn veiligheid in gedrang kwam, zeer zeldzaam geworden. Neen, in 't algemeen, stond Gerald Wace tamelijk veilig dat wil zeggen en nu greinsde Wally boosaardig hij had veilig gestaan Van waar hij zat kon hij zien hoe Myra een pleidooi scheen te houden voor haren gezel. Een- of tweemaal liet de moordenaar z'n oogen doelloos in de richting van Wally gaan en dan sloeg Wally onmiddellijk z'n oogen neer en verborg zich achter een krant- Een herkenning door den moordenaar kon voor hem noodlottig zijn. Op de eerste plaats kon hij wel eens bang worden en ontsnappen ea op de tweede plaats, en wat waarschijn lijker was, kon hij Wally wel eens met zijn aandacht vereeren, maar dan met een minder goede bedoeling. Dat moest tot iederen prijs vermeden wor den. Wally huiverde bij de gedachte aan den plotselingen dood van Venning. Op dat oogenblik kreeg hij den dikken en vroolijken Jacques Dorian in 't oog. De eigenaar van de club drentelde zoo'n beetje rond in dé nabijheid van Wally. als wenschte hij te weten of hij hem met een praatje kon dienen. Dat was niets ongewoons, want behoorde Wally niet tot de trouwste clubleden en, wat meer beteekende, tot z'n beste klanten Vandaar die afwachtende houding. Wally maakte hieraan een einde door hem een stillen wenk te geven. De dikke Franschman, die juist deed alsof hij Wally nu eerst opmerkte, kwam met een stralend gezicht naar hem toe- Hij schudde hem hartelijk de hand. „Goeden avond, mijnheer Chatterton," zei Jacques met Fransch accent, „ik meen, dat men u zoekt." Dat was ook zoo, maar Wally had ernstiger zaken te bespreken. „Die vent daar aan dat tafeltje in den hoek kijk niet zoo plotseling om, dikkop langs den muur rechts, die met dat meisje met dat helgele japonnetje zit te spreken, gezten? Wie is dat?" Jacques keerde zich op z'n dooie gemak om en motiveerde die beweging met een wenk aan het orkest om de ooren van de gasten met meer muziek te streelen en keek onder wijl naar Myra's tafelgenoot. „Ha, ik weet 't al. Dat is," en zijn stem slonk tot een vertrouwelijk gefluister, „mijn heer Medway. Hij komt nog niet lang naar de club, is 't wel Ik heb waarachtig nog heelemaal vergeten'hem aan te bevelen maar hij heeft heel goede relaties, begrijpt u. Tot uw dienst. Ze zeggen, dat hij een lid is van 't Hoogerhuis. Maar ik weet niet of 't waar is „H'm," bromde Wally. „Schitterend. Wat is 't voor iemand „Hij is juist als zoovele anderen van die dolle ik wil zeggenvan die Engelschen. Altijd den grooten mijnheer uithangen met heel veel hoe boemt u dat allures, niet Wally knikte. „Dank je, Jacques," zei hij, „ken je die dame ook ,,'t Spijt me," zuchtte Jacques, „ik ken zijn vriendinnetje niet. Is mijnheer Medway misschien een vriend van u „Vriend? Ja eh we hebben samen nog met modderkluiten gespeeld." „Ha," knikte Jacques begrijpend, „die Engelschen hebben leuke spelletjes, niet Was zijn buurman beter in z'n humeur geweest, dan zou hij z'n praatje nog wat gerekt hebben. Maar Wally scheen hier weinig lust toe te gevoelen. „Allez 1" was alles wat hij zei. Met een uitdrukking van spijt op z'n ge laat boog hij hoffelijk en verwijderde zich. Terwijl hij broeder en zuster gadesloeg, viel het hem op, dat Gerald herhaa'delijk zijn vingers naar z'n lippen bracht, als beet hij op zijn nagels en onmiddellijk daarop herinnerde hij zie de toespeling van Guest, maar nu begreep hij ze. Dat klopte. Nu had hij zijn mannet;e. Hij glimlachte, met zich zelf ingenomen, en stond op. Van ter zijde had hij gezien, dat Gerald met den kellner afrekende. Broeder en zuster verlieten de club op een veiligen afstand gevolgd door Wally. Buiten namen zij afscheid rn Myra nam een taxy, en gaf het adres van naar huis op, hetgeen Wally kon opvangen. Gerald nam de richting van Leicester Square, en stapte stevig door en schijnbaar qnbewust van de schaduw, die hem volgde. De achtervolging duurde zoo lang, dat Wally's geduld danig op de proef werd ge steld. Daar hij nooit veel geloopen had, was hij niet weinig vermoeid toen hij den moor denaar langs Piccadilly, Waterloo Place, Trafalgar Square en Northumberland Avenue gevolgd was. Niettemin scheen zijn prooi z'n voorliefde voor een wandeling eens te willen involgen en steeds voorwaarts ging het door het Charing-Cross-Station van den ondergrondschen spoorweg. De trappen op naar de Hungerford Bridge aan den overkant, de brug over en in de richting van Water loo-station. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9