^Buiten landsch cJ^ieuws RING FEUILLETON 't pepermunt DE VIERDE SEPTEMBER DERDE BLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1931 BLADZIJDE 1 De arbeidersregeering in Engeland MacDonald is stoelvast Engelsche Lagerhuis De Duitsche Rijksdag weer bijeen Pruisische Landdag Van den Volkenbond De ontwapeningsconferentie Heimwehren De Dusseldorfsche massamoordenaar De aanklacht ingediend De verkiezingen in Spanje Regeeringscrisis in Estland Vooruitstrevend Rusland Gaat men Zeppelins bouwen? Het Vaticaansche Radio-Station Proefzendingen Gemengde (Buitenlandsche Berichten Granaat ontploft 3 dooden; 30 gewonden Medische dwaling? De juristen, de hagedis en een slang Ontploffing in een Engelsche duikboot !'t RADIO-OMROEP Vrouwen geeft acht Modern Turkije KUNST EN KENNIS De tooneelcrisis te Amsterdam DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE STOOMVAARTLIJNEN MacDonald heeft gisteren in een zitting van de Lagerhuisfractie der Arbeiderspartij een rede gehouden, waaruit blijkt dat de regeemg zelfs dan zou weigeren af te treden indien de belangrijke amendementen de libe ralen op de vakvereenigingswet zouden wor den aangenomen. De regeering zou zelfs be reid zijn geheel van het wetsontwerp af te zien; zij zal slechts aftreden wanneer een ondubbïlzinnige motie van wantrouwen tegen haar zou worden aangenomen. Men neemt aan dat MacDonald een derge lijke houding aanneemt omdat de Arbeiders partij en de liberalen gelooven dat de con servatieven zouden zegevieren indien er thans nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden. De afgevaardigde Maxton diende een mo tie in, waarbij de regeering wordt uitgenoo- digd een wetgevend program te formuleeren, gebaseerd op de publicatie „Labour and Na tion." Indien zij de nederlaag lijdt, zou zij den verkiezingsstrijd op deze politiek moeten voeren. Het nieuwe ontwerp kieswet in tweede lezing aangenomen In het Lagerhuis is het nieuwe ontwerp kieswet aangenomen in tweede lezing met 295 tegen 230 stemmen, waarna het naar de commissie verwezen werd. Deze uitslag werd door de leden van La bour enthousiast begroet. De Rijksdag is na gedurende zeven weken op reces te zijn geweest weer bijeengekomen. Van oploopjes of samenscholingen voor het Rijksdaggebouw was dit keer in het geheel geen sprake. Toen de Voorzitter Loebe te drie uur de zitting opende, was de publieke tribune dicht bezet, terwijl die der afgevaar digden overal nog leemten vertoonde. Loebe herdacht, terwijl alle afgevaardigden zich van hunne zetels verhieven, de beide over leden sociaaldemocratische afgevaardigden Hoffmann, Dr. David en Dr. Herold. De agenda werd in een tamelijk snel tempo afgewerkt. Bij de debatten over de arbeids bemiddeling verkreeg de communistische af gevaardigde Schröter het woord. De Natio- naal-socialistische fractie, die gelijk bekend, in December besloten heeft geen marxisti- schen spreker in den Rijksdag meer aan te hooren, verliet oogenblikkelijk de zaal. Het protest van Dr. Göbbels, tegen het feit, dat hij tijdens de voorlaatste zitting werd buitengesloten, werd verworpen met 268 te gen 202 stemmen. Na afdoening van enkele voorstellen wer den de discussies gesloten en ging de Rijks dag tot hedenmiddag 15 uur uiteen. Dr. Schreiber over de economische crisis In den Pruisischen Landdag heeft de Mi nister van Handel, Dr. Schreiber, een rede jehouden over de oorzaken van de economi- iche wereldcrisis, welke haar schaduw werpt ip de handelsbegrooting. De moeilijkheden van deze crisis zijn niet alleen van zuiver economischen. doch ook van politieken aard. Tot de oorzaken van de economische wereld crisis behoort voor alles de ontwikkeling van de volken tijdens en na den wereldoorlog. Vele volken hebben tijdens den oorlog in dustrieën ingesteld voor de fabricage van artikelen, welke zij tevoren uit het buiten land betrokken. Ook zijn alle landen, die eerst na den oorlog op de kaart verschenen geneigd de door hen benoodigde producten zooveel mogelijk binnenslands te vervaardi gen. Het is dus duidelijk, dat Duitschland, dat zooveel belang heeft bij den internatio nalen goederenhandel, hierdoor ernstig ge troffen wordt. Partijmiddelen deugen dan ook niet om deze geweldige crisis te bestry- den. Een der grootste oorzaken van de crisis is de ontwikkeling der techniek, die de pro ductie heelt opgevoerd in een mate, zoo groot, dat het verbruik er geen gelijken tred mee kan houden. Het plan van werkverschaf fing op groote schaal is ook niet zoo probaat als het wel lijkt. Het eenige, wat voorloopig gedaan dient te worden is: bevordering van het vertrouwen in en de consolidatie van Duitschland. Omwentelingsidealen zijn onder het Duitsche volk dan ook niet op him plaats. Zij, die verantwoording dragen zonder politiek onderscheid dienen de ONDER MEDISCHE CONTROLE handen ineen te slaan tegen de pessimisten en avonturiers, die de ziel van het volk be derven. Heden wordt de vergadering voortgezet. Naar in politieke kringen verluidt, is van Neöerlandsche zijde te kennen gegeven, dat Jhr. van Karnebeek het voorzitterschap van de ontwapeningsconferentie slechts dan wil aanvaarden, als er uitzicht op het welslagen van de conferentie bestaat. De volkenbondscommissie, die over de re organisatie van het secretariaat beraad slaagde, heeft geen resultaat gehad. Het se cretariaat blijft zooals het is. De positie van Starheml erg In buitenlandsche bladen hebben berich ten gemeld, dat Bondsleider Starhemberg, die door dr. Steidle is afgezet als landsleider van Tirol bevel heeft gegeven aan de Heimath- wehr zich onder de bevelen te stellen van de bondsleiding. De Neüese Zeitung" uit Innsbrück meldt in dit verband, dat de ware toedracht als volgt is. Bondsleider Starhemberg heeft aan de Oostenrijksche Heimathwehren 'n or der gezonden, welke als volgt begint: „Ik er ken majoor Frey als landsleider van Wee- nen, bondsraad dr. Steidle als landsleider van Tirol, landdagafgevaardigde Vas als landsleider van den Heimathschutz Burgen- land niet." De meerderheid van de Tiroolsche Hei- mathleiders staat echter afwijzend tegenover de order van Starhemberg, daar men van meening is, dat het oorspronkelijk karakter van de Tirolsche Heimathwehr door de po litiek van Starhemberg geschaad werd. De Officier van Justitie heeft officieel de aanklacht tegen den Düsseldorfer massa moordenaar Peter Kürten ingediend. De dag vaarding heeft betrekking op negen ge pleegde moorden en een reeks aanrandingen. In alle overige gevallen is op grond van Paragraaf 514 W. B. v. Str. van vervolging af gezien. Plaats en datum van het proces zijn nog niet bekend. De nationale raden van het Algemeen Vakverbond en van de Socialistische Partij hebben heden opnieuw vergaderd om hun standpunt tegenover de verkiezingen voor de Cortes te bepalen. Met 50 tegen 4 stemmen werd besloten niet aan de verkiezingen deel te nemen. Uit Reval wordt gemeld, dat het Estland- sche kabinet-Strandman is afgetreden we gens de moeilijkheden, die zich bij de be zetting der vacature van den minister van landbouw hebben voorgedaan. Twee coalitiepartijen, die der landbouwers en die der nieuwe kolonisten, maken n.l. elk aanspraak op dezen zetel. Naar de „Osservatore" uit Riga verneemt, is de technische directeur van de „Zeppelin"- fabrieken dezer dagen te Moskou aangeko men. Zijn komst staat in verband met het be kende plan der sovjet-regeering, om een groote luchtschepenfabriek te bouwen, die zou verrijzen op Russisch grondgebied. In deze fabriek zouden alle technische functies, van de hoogsten tot de laagsten, aan Duitsche specialisten op dit gebied war den toevertrouwd. De Russische vereeniging voor luchtvaart, Osoawiochim, is een nog intensievere propa ganda begonnen in geheel de sovjet-unie, om het noodige kapitaal bijeen te brengen, teneinde deze luchtschepen te bouwen. Daarbij wordt gewezen op het ontzaglijk belang van deze luchtschepen in tijd van oorlog. Zooals uit de sovjet-bladen blijkt, heeft de propaganda echter weinig succes. Vooral de bevolking van Wit-Rusland, de Oekraine en het gebied van den Kaukasus neemt een uiterst koele houding aan tegenover deze pro paganda, die gevoerd wordt door middel van luchtdemonstraties en op openbare vergade ringen. Het Vaticaansche zendstation is Vrijdag nacht en Zaterdagochtend vroeg in verbin ding geweest met de Ver. Staten. De eerste proefzending is geslaagd Naar gemeld wordt verwacht men, dat het station vanaf 12 Februari as., den ver jaardag van 's Pausen kroning, geregeld zal functionneeren. Een handelaar in oud-roest te Boedapest had een shrapnell gevonden. Op de markt op het Telekiplein trachtte hij het projectiel te demonteeren door de koperen ringen met hamerslagen te bewerken. Hoewel de om standers hem op het riskante van dit expe riment opmerkzaam maakten, stoorde hij zich er niet aan, met het gevolg, dat op een ge geven oogenblik de shrapnell explodeerde, waardoor talrijke omstanders getroffen wer den en bloedend op den grond bleven liggen. De koopman en twee andere personen waren op slag dood, terwijl er in totaal van het publiek 30 personen gewond werden, waarvan 10 levensgevaarlijk. Te Kassei is een proces gevoerd, dat ook buiten de kringen der rechtstreeks er bij betrokken personen van belang is. Eenigen tijd geleden was in een zieken huis van het regeeringsdistrict Kassei de echtgenoote van een ambtenaar geopereerd wegens borstkanker. Het genezingsproces verliep na de zware operatie niet bevredigend, totdat de patiënte na enkele weken over pijnen klaagde, zoodat de wonde weer moest worden opengemaakt. Bij het onderzoek werd toen in de wonde een achtergebleven verbandstoftampon ge vonden. Een half jaar later stierf de vrouw en het Landgericht Hanau veroordeelde den chirurg die de operatie had gedaan, tot schadevergoeding aan den echtgenoot, die een proces had uitgelokt. Thans is dit vonnis echter in hooger be roep te niet gedaan. In de overweging van dit tweede vonnis wordt o.a. verklaard dat het den eischer niet gelukt was te bewij zen dat het achterblijven van den tampon geweten kan worden aan schuld van den chirurg. Volgens het deskundigenrapport had men hier niet te doen met een tech nische fout, een wetenschappelijke tekort koming. Daar het hier een groote, gecompli ceerde operatie gold, kon in het achterlaten van een tampon niet een tekort schieten in technische oplettendheid en nauwkeurig heid worden gezien. Niettegenstaande de voortdurende verbetering van de techniek overkomt zooiets ook uiterst zorgvuldig ope- reerenden chirurgen cn er bestaat, zooals ook het „Reichsgericht" beslist heeft, geen afdoend middel om zooiets in elk geval te voorkomen. Ook kan volgens den deskun dige in het feit, dat de medicus bij latere bezoeken van de patiënte de oorzaak van 't niet-genezen van de wonde niet ontdekte, geen schuld worden gezien. Gisteren heerschte te Weenen in het Uni versiteitsgebouw groote beroering. Een groote hagedis en een slang, die in het Zoölogisch instituut voor wetenschappelijke doeleinden worden gehouden, waren uit hun op de tweede verdieping gelegen kooien ontsnapt en kwamen door dc buizen van de centrale verwarming in de collegezalen der juridische faculteit terecht. De hagedis werd spoedig door het personeel gevonden en gevangen, doch tot dusver is het nog niet gelukt de slang te pakken te krijgen. Deze slang, overigens een pracht-exemplaar in zijn soort, is reeds eenige maanden geleden op dezelfde wijze uitgebroken en was ge- ruimen tijd in de buizen der verwarming verborgen gebleven. Ten slotte werd het dier door honger weer naar zijn kooi terug gedreven. Men vermoedt dat de slang zich thans bij de stookplaats verborgen heeft. Alle nasporingen waren evenwel nog vruch teloos en de waardige sfeer van het Univer siteitsgebouw is nog steeds niet geheel hersteld. Aan boord van de grootste onderzeeboot der Engelsche Marine, de .,X. I", heeft een hevige ontploffing plaats gehad. De b°°t was ongeveer 20 mijlen van de kust verwij derd, toen in de machinekamer een explo sie plaats had, welke gevolgd werd door ecu hoogoplaaiende vlam. Er werden zes perso nen zwaar gewond. De duikboot moest ihet behulp van Dieselmotoren naar de haven terugkeeren. itC i&o-r'fs Heer (in nachtgoed over straat wande'end tot agent)„Ik kan er heusch niets aan doen agent; ik ben een somnambuul." Agent: „O ja? Dan moeten jullie vreemdelingen maar gelijk eens onder vinden, dat het geen pas geeft, om in een ander land te doen wat je wilt." """aiety) De Turksche staatspresident heeft in een rede. welke hy in een school te Smyrna hield voor een vrouwenvereeniging, over den militairen dienstplicht voor vrouwen ge sproken. Hy zeide o.a,f dat niet lichamelijke onge schiktheid, doch ongegronde vooroordeelen de vrouwen verhinderen, militaire diensten te verrichten. De vrouwen verlangen wel het burgerrecht en geiykstelling met de mannen, doch ieder recht brengt ook zijn plichten mede en een der belangrijkste plichten tegenover den Staat is de dienstplicht. In de oude tijden hebben vrouwen schou der aan schouder met de mannen gestreden en daarom is niet in te zien, aldus deze Turk, waarom heden ten dage een vrouw geen soldaat zou kunnen worden. Faillissementsaanvrage Amsterdamscli Tooneel Door het Bureau voor Auteursrechten en door het Reclamebureau E. van Ravens- berg, beide te Amsterdam, is het faillisse ment van de N.V. Amsterdamsch Tooneel aangevraagd. Het Bureau voor Auteursrechten heeft het faillissement op korten termijn aange vraagd; de verwachting is echter, dat de behandeling door de Rechtbank op verzoek der partyen, acht dagen zal worden uit gesteld. Mogeiyk is het ook, dat in dit tijdsverloop nog een regeling wordt getroffen, waardoor een faillissement van het Amsterdamsch Tooneel zou kunnen worden voorkomen. De faillissementsaanvrage door de firma van Ravensberg, is niet op korten termijn ingediend. De belangen der artisten van het Amsterdamsch Tooneel De „Koninkiyke Vereeniging" deelt ons mede: „Daar de onderhandelingen, welke thans ter beëindiging van de tooneelcrisis worden gevoerd, door het verzet van den heer Ver kade gaandeweg moeilijker worden, van welke moeilijkheden in de eerste plaats de geëngageerden van het Amsterdamsch Tooneel het slachtoffer zyn, daar zü nu reeds langer dan een maand geen gage hebben genoten, heeft de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" gistermiddag, in afwachting van de definitieve regeling, aan de artisten van het Amsterdamsch Tooneel een halve maand gage berekend naar het bekende voorstel der Koninkiyke Vereeni ging uitgekeerd. Terzelfdertyd hebben de artisten de over eenkomsten geteekend, waardoor hun over gang naar de Koninkiyke Vereeniging contractueel is vastgelegd. Door deze maatregelen is thans de nor male gang van het bedrijf verzekerd, daar de Koninklijke Vereeniging bovendien over weegt om zelf over te gaan tot aanmaak van décors, voor zoover nooöig. Voor een belangrijk deel kan zij daarin trouwens uit haar eigen middelen voorzien." 65e Jaargang no. 19. Aan de gebeurtenissen in binnen- en bui tenland is in dit nummer een aardige serie foto's gewyd. Een oud-Russisch officier ver haalt op zeer onderhoudenden toon zijn herinneringen in een verhalend artikel: Op de vlucht voor de Bolsjewistische Terreur. Joseph Hocking weet in: „De roepstem van het voorgeslacht" reeds in den aanvang den lezer te boeien. J. Wahlen beschrijft den strijd van het Kruis tegen de halve maan, terwijl het andere artikel van C. Pr., de nagedachtenis aan Z. Em. Kard. Mercier verlevendigt. „Van den vroolijken kant", is, als bekend, keurig verzorgd. Voeg hierby de korte verhalen: „Het offer", van Greta Von del en „Jonge Lente" door Robert van Pas sen, die het hunne er toe bijdragen om het nummer aantrekkelijk te maken ep ten slotte: „Het ontevreden herdertje", door J. v. d. M„ een verhaal voor de Roomsche jeugd en het door H. M. met een artis tieke teekening verluchte vers van Carpo: „Waar bleven ze?" die dit weekblad, in zijn geheel, zyn „joyeuse entrée" in het kath. huisgezin vergemakkelijken. Dokter (tot loodgieter): ,,'t Spijt me wel vriend, maar ik moet even naar huis, ik heb myn gereedschap niet bij me." KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AURORA, 2 Febr. van Gibraltar te S. Carlo de apita. BERENICE, 2 Febr. van Malta n. Palermo. CALYPSO, 2 Febr. van West-Indië te New-York. DEUCALION, 2 Febr. van Samos naar Candia. EOS, 2 Febr. van Tanger naarOra n. FAUNA, 2 Febr. van P. ou Prince naar Cap Haïtiën. ILOS, Algiers-Amsterdam, pass. 3 Febr. Eastbourne. IRENE, 4 Febr. van Lissabon te Amster dam verwacht, pass. 2 Febr. Ouessant. JUNO (uitr.). pass. 2 Febr. Azoren. NERO, 2 Febr. van Rostock naar Am sterdam. ORANJE NASSAU, 3 Febr. van Amster dam te Rotterdam. PROTEUS, 1 Febr. van Amsterdam te Dantzig. STUYVESANT (thuisr.), 2 Febr. v. Harve naar Amsterdam. TELAMON, 2 Febr. van Almeria naar Alicante. TELLUS, 4 Febr. v. Monstaganem te Am sterdam verwacht, pass. 2 Febr. Ouessant. VENEZUELA (thuisr.), 2 Febr. nam. 6 u. van Plymouth naar Havre. ODYSSEUS, 3 Febr. van Stettin te Am sterdam. KON. HOLL. LLOYD. SALAND (uitr.), 2 Febr. te Montevideo. HOLLAND—AMERIKA-LIJN DAMSTERDIJK, 2 Febr. van Rotterdam te Los Angeles. DINTELDIJK, Pacific naar Rotterdam, 2 Febr. te San Francisco. KINDEDIJK, 31 Jan. van Los Angeles naar Rotterdam. MOERDIJK, 31 Jan. van Antwerpen naar Vancouver. NAGARA, Paeifick. n. Rotterdam, 2 Febr. te Londen. JAVA—NF.W-YORK-LIJN. BEEMSTEDIJK, Java naar New-York, 2 Febr. te Suez. ROTTEUDAMSCHE LLOYD INDRAPOERA (uitr.), 3 Febr. te Sabang. KOTA AGOENG (thuisr.), pass. 2 Febr. Ouessant. MENADO (uitr.), pass. 3 Febr. Portel- laria. DONDERDAG 5 FEBRUARL HUIZEN, Ï98 M, 8.00 KRO., 10.00 NCRV- 11.30—2.00 KRO. Daarna NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.00—10.30 Zang Dames NC RV-koor. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.30 12.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Per- quin. 12.001.30 Concert KRO-Trio. 1.30 2.00 Gramofoonpl.l. 2.002.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Cursus Fraaie Handwerken. 3.15 3.45 Vrouwen-Halfuurtje. 4.005.00 Zieken- uurtje. 5.005.30 Gramoioonpl. 5.306.30 Christ. Liederenuurtje met causerie door Joh. de Heer. 6.30—6.45 Gramofoonpl. 6.45 7.00 Knipcursus. 7.007.30 A. Bartels: „De Kanarieteelt" 7.308.00 Gramofoonpl. 8.00 10.30 Concert door Rotte's Chr. Gemengd Koor o. 1. v. H. W. de Wolff, m. m. v. So listen en het Rotterd. Philharm. Orkest. In de pauze A. N. Evers: „De electrificatie van het Huishouden". 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.30 Gramofoonpl. .HILVERSUM, 1875 M. 8.00—9.50 Gramo foonpl. 10.0010.15 Morgenwij ding. 10.30 12.00 Concert AVRO-kwintet o. 1. v. Fr. Lup- gens. 12.302.00 Concert Rembrandt-orkest, Amsterdam, o. 1. v. David Hartogs. 2.002.30 Viouwenhalfuurtje. 3.004.00 Naaicursus. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.00 Hongaar- sche muziek uit het Carlton Hotel. 6.006.30 Sportcauserie door H. Hollander. 6.307.00 Inleiding over Humor en Satire door Prof. D. H. van Moerkerken. 7.007.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry. 8.80— 8.15 Gramofoonpl. 8.159.15 AVRO Radio- tooneel. 9.15—9.30 Gramofoonpl. 9.3010.15 Aansl. Concertgebouw, Amsterdam. 10.15 Vaz Dias. 10.3011.15 Concert Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.1512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20—2.20 Concert door Septet. 2.25 Schooluitz. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.00 Con cert, Reis-Smith, cello: J. Black, piano. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.20 Concert, Orkest, Sir Harry Lauder. 9.20 Berichten. 9.35 Berish- ten. 9.40 Lezing. 9.55 „Dr. Abemethy- his book", Biyspel uit het jaar 1815 van A. Ramsey en R. de Cordova. 10.30 Zang door Elena Gerhardt. 11.0012.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie. PARJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „La Scin- tillante", J. Romains. 9.05 „Jean Silvere" van P. Destoc. 9.50 Concert. Strijkkwartet en solisten. I.ANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonpl. 9.3510.05 GramofoonpL 11.30 Gra mofoonpl. 1.251.50 Orkestconcert. 4.20520 Orkestconcert. 7.058.15 Concert. Orkest, sopraan en tenor. 8.20 Romancen en Bal laden te zingen door Rudolf Rieth, afgewis seld door muziek. Daarna: Berichten en tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or- kestconcert. 2.204.20 Orkestconcert en voordracht. 4.20—5.00 Kinderuurtje. 7.20— 9.20 Orkestconcert. 9.3511.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M. 558 Orkesteoncert. 650 Kinderuurtje. 750 Gra mofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert georganiseerd door de RESEF. Orgel, viool, cello en vocaal kwartet. 9.50 Dansmuziek. 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kinderuur tje. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 GramofoonpL 8.20 Orkestconcert en zang. Toespraak. ZEESEN, .1635 M. 5.4011.20 Lezingen. 11-2012.15 Gramofoonpl. 12.15150 Berich ten 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Voor drachten 3.50—4 50 Concert. 4.50—7.15 Voor drachten. 7.20 Puccini-concert. 8.20 Cause rieën en koorconcert. 9.20 Berichten endaar- na tot 11.50 Dansmuziek. m ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALEHIBA (thuisr.), 2 Febr. van Tene- riffe. STOOMVAART MIJ. OCEAAN PYRRHUS, Japan-Amsterdam, pass. 2 Febr. Perim. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND TANIMBAR, 3 Febr. van Batavia te Am sterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBLASSERDAM, 3 Febr. van Rotter dam te Riga. ALGERIB, 30 Jan. van B.-Ayres te Diamonte. ALKAID, 1 Febr. v. B.-Ayrs te Rosarlo. ANNIE ms„ 2 Febr. van Groningen te Hamburg. BATAVIER III, 3 Febr. v.m. 8 uur 5 van Rotterdam te Gravesend. COLYTTO, 31 Jan. Pernambuco gep., Rotterdam naar Rio de Janeiro. DELFSHAVEN, 2 Febr. van Boston naar Boca Grande. KERKPLEIN, 2 Febr. van Rotterdam te Narvik. KRALINGEN, 2 Febr. van Riga te Gent. LEKHAVEN, 2 Febr. Ouessant gepass., Antwerpen nar B.-Ayres. LEONORA, 2 Febr. van Poortershaven te Bordeaux. MAGDALENA, 30 Jan. San Miguel gep., van Baltimore naar Napels. NANNY ms., 1 Febr. van Aalborg naar Holtenau. STAD ZWOLLE, 2 Febr. van Bordeaux naar Povena. TERNEUZEN, 1 Febr. Finisterre gepass., van Cardiff naar Lissabon. THEANO, 2 Febr. Lizard gep., van Rot terdam naar Dublin. THEMISTO, 1 Febr. Las Ralmas gepass- van Rotterdam naar Rio de Janeiro. TOWA, 2 Febr. Fernando Noronha gep.. van Rosario naar Antwerpen. UTRECHT, sleepb., 3 Febr. van Ham burg naar Rotterdam met lichter Nmr- landia" HONTESTROOM, 1 Febr. van Amster dam te Londen. TARA 2 Febr. van B.-Ayres te Antwerpen. 27. De moordenaar, nu iets vlugger, haastte Zich de groote ijzeren poorten door er de helling op, terwijl hij den hoofdingang rechts jiet liggen, en wendde zich naar de met glas bedekte afsluiting boven op de helling, waar hij een korten draai naar rechts nam en ver dween. Wally, die een meter of veertig achter hem 'iep, zette het nu op een loopen en belandde m het station. Van den moordenaar was geen spoor meer te bekennen. Hij was verdwenen als had de aarde hem Verzwolgen. Van ergernis beet Wally op zijn lip. Dat was een onverwachte tegenvaller. Hier kon hij in drie richtingen gaan. De moordenaar was óf het station dwars overgestoken naar den ondergrondschen spoorweg, öf naar een van de perrons gegaan, öf wei door perron I naar het uiterste zuidelijke gedeelte van het station gewandeld en had dit verlaten door den Westminster uitgang. Wally kon kiezen uit drie. Hij koos geen enkele. VerduiveldWally fronste de wenkbrau wen. Hij wendde zich tot een onverschillig uitzienden kruier en wenkte hem kortaf. De man kwam op z'n dooie gemak naar hem toe. 't Was een gedrongen figuurtje, maar hij had zoo'n vervaarlijken knevel, dat z'n heele gelaat er bijkans achter schuil ging. Z'n neus was bolvormig en deszelfs tint liep naar donkerrood z'n oogen hadden hun vroegeren glans verloren en keken ver lept. „Heb je hier zoo even een flinken, knappen heer in avondcostuum voorbij zien gaan vroeg Wally ongeduldig. De kruier keek hem eens wantrouwig aan, draaide vervolgens z'n snor op, bromde iets in z'n eigen, wat weinig vriendelijks beteeken- de en wendde zich om zonder 'n antwoord te geven. Hier zat geen fooi aan vast. Die vent was niet recht „snik". Of hij een flinken, knappen heer had gezien Potdorie Wally greep hem bij zijn arm en hield hem tegen. „Hoorde je, wat ik zei snauwde hij. De kruier snoof strijdlustig, overwoog de mogelijkheid van een succesvol offensief, liet na rijp beraad zijn plan varen en begon te spreken. „Of ik 'n grooten heer in avondcostuum gezien heb vroeg hij op kalmen toon. „Nee, dat heb 'k niet. Denk je soms, dat ik van de Daily Mail ben Ik heb geen grooten heer in avondcostuum gezien ik heb er honderden gezien 't Is Zaterdagavond. Je ziet niets dan flinke, knappe heeren in avond costuum hollen, de uit die theaters en dans zalen komen. Daar gaan er weer drie Hij wees met zijn duim in de richting van drie zwierbollen, die allen aan Wally's vage beschrijving beantwoordden, en die, aardig boven hun theewater, een geanimeerd, zij het dan ook onsamenhangend, dispuut had den met een kaartjesknipper, die zijn b?st deed hun beneveld verstand de onmogelijk heid bij te brengen, om Aldershut met den trein voor Mortlake te bereiken. Uit z'n humeur geraakt, verliet Wally het station- Hij kwam thuis in een norsche bui. Je eigen een ongeluk loopen en nog niets. Nadat hij alles van den moordenaar tot zijn sleutel, die maar niet in het slot wilde, toe, naar den duivel gewenscht had, sloeg hij de voordeur als een bezetene dicht en struikel de dan over de mat. Met 'n hartelijke yer- wensching van alle deurmatten stond hij op en wilde juist het salon binnengaan, toen een vierkante, witte envelop, die op de mat lag, zijn aandacht trok. Hij raapte ze op en stak ze boos in z'n zak. Zeker de rekening van den kleermaker, dacht hij. Net of hij nog niet genoeg aan z'n hoofd had. Nu, die opdringerige vent kon nu eens op z'n centen wachten 1 Voorloopig had hij niets noodig. En bovendien de lapellen van zijn laatste pak waren leelijk omgekruld. Dat moest toch zeker eerst voor zien worden, alvorens Wally de financieele zijde van de zaak beschouwde. In den salon hij het vuur gezeten, schonk hij zich een sterk glaasje in en ledigde dit in één t<>ug. Dan keek hij op de klok. Tien over een Ba Den heelen avond door West End gesj'ouwd. Wally voelde naar zijn si garettenkoker en zoodoende vond hij de enveloppe, die hij van de mat had opgeraapt. Langzaam haalde hij ze uit zijn zak te voor schijn. Die lamme kleermaker toch Maar het vierkante velletje papier in de envelop was geen kleermakersrekening. Er stonden vier woorden op, benevens een vraag- teeken en dat alles gedrukt met een fraaie blokletter, met gewonen inkt op gewoon papier, zooals in den boekhandel per riem verkocht wordt. Absoluut onnaspeurbaar. Hij las NUTTIGE DINGEN, TELEFOON CELLEN Brommend kreukelde hij het papier ineen en wierp het in het vuur, waar hij het met wreed genoegen plots zag opvlammen. Zoo, was het dat Ging hij een telefooncel binnen, die duivelsche kerelToch is 't een knap staaltje om vóór Wally Kennington nog te bereiken, wat hij toch gedaan moest hebben om dien brief te kunnen bezorgen. Die kruier was in de boonen Waarom ge bruikte die vent z'n oogen niet Sommige menschen keken ook niet verder dan hun neus lang was. Lomperds waren het. Niets nutte domooren Dit voorval opende hem een nieuw gezichts punt, alhoewel van onaangenamen aard. Vooreerst, als de moordenaar hem gezien had, zou hij die plaats niet langer als een rendez vous gebruiken. Ten tweede werd zijn aan dacht, en niet tot zijn genoegen, op Wally gevestigd, die op z'n minst genomen toch, een lastige bekende was. 't Zou goed zijn er in den loop van den morgen Bryce mede in kennis te stellen, en met één sprong lag hij op z'n knieën en trachtte hij het stoffelijk overschot van het briefje uit den haard op te diepen. Dat was nutteloos. Terwijl hij daar op z'n knieën lag zocht hij een uitdrukking, waarin hij z'n gemoedsstemming kon luchten en toen hij die niet vond, siste hij „vervloekt." Hij had het eenig duidelijke stuk, dat hij bezat, om zijn geschiedenis te staven, ver brand. Van die heeleWally ging naar bed. Den volgenden morgen, toen Wally aan Bryce z'n mededeelingen deed, maakte he- ontbreken van het geschrift op den Inspect teur een twijfelachtigen indruk omtrent de waarheid van het verhaal. Al toonde Wally hem ook de blanco envelop, 't gaf niets. Wel iswaar vertelde Bryce hem niet in woorden, dat er tennaastebij zeven en een kwart millioen van diezelfde enveloppen in de verschillende wijken van Londen waren, maar zijn blik sprak boekdeelen. „Welnu, vanavond zal ik met u meegaan stemde de inspecteur, zij het dan onwillig, toe. „Waarschijnlijk zal de moordenaar, nu hij gezien is, de danszaal wel vermijden, maar, mits hij in dien tusschentijd Myra niet gezien heeft, zouden we haar kunnen volgen en zoodoende hun doen achterhalen. Zij en Leslie hebben zich de geheele week normaal gedragen en daarom heb ik mijn mannetjes teruggetrokken. Als ik hen hun gang had laten gaan, hadden ze mij nu mis schien iets van belang kunnen vertellen." Wally knikte meewarig. „In elk geval," verweerde hij zich, „hij bijt op z'n nagels I" Die bemerking deed hem deugd. Bryce verbaasde zich eenigermate bij die woorden. Guest had hem persoonlijk ook iets dergelijks toegevoegd, en 't was opvallend nu hem dit van geheel verschillende zijde werd medegedeeld. Dat was weer iets van Guest. Altijd had die beroerde vent iets achter de mouw. „Ik ga naar Dorian toe om hem het adres van Mr. Medway te vragen," zei hij ver volgens. „Dat kan ons van dienst zijn." Wally knikte en ging heen. Toch konden die laatste woerden die den openlijken wensch van Bryce, om Jacques eens uit te hooren over de identiteit van Mr. Medway, te kennen gaven, Wally's opinie omtrent hem niet verbeteren. Bryce voor zich had een hoogen dunk van zich zelf. Als gevolg van zijn gedachtengang had inspecteur Bryce een uurlang een tête-a-têtc met den eigenaar van „Dorian", en toen hij vertrok was hij in het bezit van het adres van den geheimzinnigen Mr. Medway en was z'n krop nóg meer gezwollen vanwege z'n groote verdiensten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9