^Buiten landsch C?Cieuws 0 nG n V WAARSCHUWING feuilleton ckS) deJ/ierde september REBUS /'V SPOOR'S MOSTERD ■S>-a:.X3yi; DERDE BLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1931 BLADZIJDE 1 Andorra, een Paradijs Geen enkele werklooze, geen belasting, geen leger en geen politie Gandhi wordt toegevend Brief aan den onderkoning Uit den Duitschen Rijksdag De saneering van cL Duitsche financiën Rijkskanselier en D. Volkspartij Ontbinding van den Pruisischen Landdag voorgesteld Russische Dienst De ramp in Nieuw-Zeeland Verhaal van een ooggetuige Katho'ieke en liberale vakvereenigingen Gemengde Buiten landsche Berichten De moordzaak-Ulbricb /N/ Denksport is alom gunstig ontvangen Spoorwegongeval te Heilbronn Het proces Tausend Bloedige botsingen te Dnx STOOMVAARTLIJNEN FA DIO- OMROEP De President geniet een salaris van 300 centen per maand Aan de Zuidzijde van de Oostelijke Pyre neeën, daar ligt verscholen in het dal van het stroomgebied van de rivier de Balira, de republiek Andorra. Re6ds ten tijde van Karei den Groote was dit land een repu bliek. Dit is dus een eigenaardig land, waar over heden zoowel als in oeroude tijden een sluier van vrede ligt uitgespreid. De republiek Andorra is bij de meeste menschen onbekend, omdat haar grondge bied zoo onbeduidend klein is. En dat is maar goed ook. Want de bevolking, die van Catalaansche afkomst is, zou er-heelemaal niet op gesteld zijn om bezoek te ontvangen en nog veel minder om door nieuwsgierige vreemdelingen uitgehoord te worden. Zij wil maar het liefst gespaard blijven voor de uitvin.Vngen der moderne techniek en be schaving. Slechts 6000 menschen hebben l.u Andorra hun vaderland: het is een zeer gemoedelijke en landelijke bevolking. De oppervlakte van de republiek is 60 vier kante mijlen. Andorra mag wel als het gelukkigste land der wereld beschouwd worden. Het telt slechts enkele gemeenten, die in volkomen vrede met elkaar leven. In dit paradijs be staat geen strijd. Tot nog toe heeft de republiek geen zorgen gekend. De menschen hebben geen belangstelling voor wat er verder rondom hen heen gebeurt. De men schen leven van landbouw en veeteelt en drijven een beperkten handel in hout, ijzer erts en schapenwol. Niet lang geleden werden er wetten vastgesteld. Maar deze worden zoo zelden toegepast, dat men in 't algemeen niet van wetgeving kan spreken. Orde, tucht en zedelijkheid, dat zijn de eigenlijke wetten van Andorra, waardoor iedere bewoner zich gebonden acht. De hoofdstad van Andorra is La Viella. Wanneer een vreemdeling deze plaats be treedt, dan zal hij verbaasd staan dat men hier van een hoofdstad durft spreken. Er staan daar slechts 150 huizen, die heel idyl lisch aan den voet van den 1050 M. hoogen Anclar-berg liggen: het lijkt wel eenigszins op een aardig en proper dorpje in de ber gen. Aan het hoofd van deze republiek staat een president, die bij zijn „werk" geholpen Wordt door 24 ministers. Om de vier jaar kiezen de gemeenten htm president, die iedere maand een salaris ontvangt van 3 gulden, terwijl de ministers tevreden moe ten zijn met een salaris van 75 centen. De eenige afwisseling in de altijd net een dere tred van het dagelijksche leven, die de bewoners van Andorra kennen is op jacht gaan en dansen. Er bestaat geen enkele krant, zelfs geen plaatselijk blaadje, dat de menschen op de hoogte houdt van Wat er buiten de grenzen gebeurt. Er is geen enkele schouwburg of bioscoop. De menschen staan op als de zon opgaat en wanneer de avond valt leggen zij zich ter ruste. Er bestaat in Andorra geen leger en geen politie. Iedere bewoner kan zijn eigen leven verdedigen en daarmee uit. In dit eenvoudige leven doen zich geen complicaties voor: het is haast nog nooit voorgekomen dat iemand naar de wapens greep. Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat, wanneer het er op aan zou komen, ledereen fanaf zijn 18e jaar verplicht is om zijn land te helpen verdedigen. De republiek Andorra onderscheidt zich hog verder hierdoor, dat er geen werkloozen zijn en dat men er geen belasting betaalt. Men heeft slechts één doel: in strenge afzondering te blijven wonen. Andorra heeft er geen belang bij om met de buitenwereld ih aanraking te komen. Men heeft slechts één doel: de rust en den vrede te bewaren. Zoo was het eeuwen geleden en zoo is het titans nog. Wij kunnen er ons haast geen voorstel- ling van maken wat het zeggen wil onder dergelijke omstandigheden te kunnen leven. Geen malaise, geen werkloozen, geen belas tingen en al dergelijke narigheden meer. Het moet een heerlijk iets zijn als men daarover hiet behoeft te prakkizeeren.... Gandhi heeft een brief aan den onder koning, Lord Irwin, gericht, waarin hij de- zen dringend verzoekt een officieel onder- z°ek te doen instellen naar ongeveer een kalf dozijn gevallen van excessen, door de Itolitie bedreven. Indien de onderkoning dit verzoekt inwil- hgt. zal Gandhi dit als een oprecht bewijs Va® zijn vredelievende gezindheid beschou wen en stappen doen om het Congres te bewegen op het aanbod van den eersten- "tinister in te gaan. Inval in dagbladbureau politie heeft een huiszoeking gedaan m de bureelen van het blad van Gandhi. nam eenige exemplaren van het blad in beslag en ging tot vijf arrestaties over. Arbeidskwesties De Rijksdag heeft in zijn zitting van gis teren o.m. het communistische voorstel tot opheffing van de arbitrage vei ordening van den Rijkspresident naar de commissie door gezonden. In den loop der debatten over de interpellaties inzake loonsverlaging heeft de Rijksminister van Arbeid o.m. verklaart, dat de staatsmacht hierbij slechts matigend en bemiddelend kan werken. Handhaving van de tegenwoordige loonen zou in vele gevallen tot stillegging kunnen leiden en de positie der arbeiders nog slechter maken. De regeering zal er naar streven het stelsel der arbeidsovereenkomsten grootere soepel heid te geven. Stegerwald werd tijdens zijn rede her haaldelijk door de Nationaal-Socialisten geïnterrumpeerd. Het kwam herhaaldelijk tot levendig tumult, vooral tijdens een uit eenzetting van den Nationaal-Socialisti- schen afgevaardigde Sturtz, die tegen de Marxisten te keer ging en verklaarde, dat hij, hoewel uit hun gelederen voortgekomen. Nationaal-Socialist is geworden op grond van het aanschouwelijk onderwijs, dat de opmarsch der Franschen in het Ruhrge- bied voor hem beteekend heeft. Deze woor den werden door zijn partijgenooten met daverend applaus onderstreept. Verschillende voorstellen werden naar de commissies verwezen. Hedenmiddag te 3 uur komt de Rijksdag weder bijeen, ter beraadslaging m tweede lezing van de begrooting van den Rijkskan selier en de Rijkskanselarij, alsmede het Nationaalsocialistisch voorstel tot Rijksdag ontbinding. Met betrekking tot de resultaten van de onderhandelingen, welke de laatste dagen hebben plaats gehad tusschen den Rijkskan selier en den Rijksminister van Financiën eenerzijds en de Rijksdagfractie van de D. Volkspartij anderzijds, vertegenwoordigd dcor de heeren Dingeldey en dr. Cremer, wordt vanwege den Rijkskanselier het navol gende medegedeeld: le. Welke vermindering van inkomsten er ten gevolge van de algemeene economi sche omstandigheden bij de vaststelling der begrooting zullen optreden, kan thans nog niet met zekerheid gezegd worden. 2e. De Rijkskanselier en de Rijksminister van Financiën zijn het er, geheel in overeen stemming met de vroegere verklaringen, mét de Rijksdagfractie van de D. Volkspartij over eens, dat dergelijke verminderingen slechts door verdere besnoeiing der uitgaven en niet door verhooging van de financieele lasten of vermeerdering der schulden gedekt moeten worden. 3e. Om de Rijksregeering in de gelegen heid te stellen dergelijke bezuinigingen in te voeren, zal de Regeering den Rijksdag een daartoe strekkende machtiging vragen. De „Stahlhelm", bond van frontsoldaten, heeft in een schrijven d.d. 1 Februari den Pruisischen Minister van Binnenlandsche Zaken Severing verzocht, overeenkomstig artikel 6, I, 3 van de constitutie van den vrij staat Pruisen en paragraaf 2 van de wet nopens volksstemmingen en referendums, het volgende „Volksbegehren" toe te laten: „De op 20 Mei 1928 gekozen landdag dient te worden opgelost." In het schrijven van Stahlhelm aan den Pruisischen Minister van Binnenlandsche Zaken wordt o.a. het volgende gezegd: Het bestuur van Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten, heeft op 4 October 1930, een „Volksbegehren" inzake ontbinding van den Landdag van Pruisen voor te stellen teneinde het op deze wijze mogelijk te maken, dat in Pruisen een regeering aan het bewind komt, die den bij de verkiezingen van 14 Septem- ver 1930 tot uiting gekomen volkswil ver tegenwoordigt. Op 5 October 1930 zijn meer dan 140.000 leden vrijwillig naar Coblenz getrokken om op eigen kosten deel te ne men aan den Rijksfrontsoldatendag. De le den van Stahlhelm hebben toen eenstem mig dit besluit genomen. Het groot congres der Sovjets De voorzitter van het Centraal uitvoerend Comité der Pan-Russische Sovjet Regeering (Groot Rusland en Siberië) heeft bevel ge geven om tegen 25 Februari a.s. het 15de Pan Russische Sovjet Congres bijeen te roepen. Het voornaamste punt op de agenda is een voordracht over den tegenwoordigen stand van zaken en de vooruitzichten van de collectivistische beweging in het Land bouwbedrijf. Dit congres opent een rij van vergaderingen der afzonderlijke Staten van Sovjet Rusland. Wanneer deze besprekin gen geëindigd zijn, wordt in Maart 1931 het groot congres der Vereenigde Sovjet Re publieken gehouden. Een ooggetuige van de aardbeving te Napier vertelde, dat huizen van twee ver diepingen als kaartenhuizen in elkaar vie len. In één straat kwamen de twee huizen rijen naar elkaar toe en bedolven een heele rij auto's en taxi's met hun bestuurders. Deze ooggetuige zat in zijn auto voor het postkantoor, toen de eerste schok werd ge voeld. Zijn auto begon hevig heen weer te schudden en verbaasd sprong hij er uit. Door de hevigheid der trillingen raakte hij van de been. Opkijkend zag hij alle gebou wen tegenover zich instorten. Menschen renden hun huizen uit de straat op, gillend van angst en haast niet wetend waarheen zij moesten vluchten. Duizenden snelden naar het strand, dat zij de veiligste plaats achtten. Toen stegen plotseling overal stofwolken op, zoodat het heel moeilijk werd den weg te vinden. Van het strand af zagen de menschen hoe de schepen in de haven als speelgoed bootjes door elkaar wei den geworpen. Ook zagen zij Bluff Hill, den heuvel boven de stad. inzakken en in zee glijden. Menschen, die terug waren gegaan om te redden wat er te redden viel. werden door den brand, die in de stad was uitgebroken, teruggedreven. Nadere bijzonderheden. De complete desorganisatie van het ver keer tusschen het gebied van de aardbeving en het Noordelijk deel van het eiland Nieuw- Zeeland, maakt het onmogelijk het verlies aan menschenlevens eenigszins te benade ren. Het zal nog wel vele dagen duren voor het onderzoek naar de vermisten onder de puinhoopen der ingestorte gebouwen geëin digd zal zijn. De wellicht overdreven getal len, die geregeld gepubliceerd worden, die nen derhalve voorloopig met de noodige re serve te worden opgevat. Een telegram, dat gisterenmorgen door den Minister voor de Dominions ontvangen werd van den Gouverneur-Generaal van Nieuw-Zeeland bevat woorden van erkente- liiklieid namens regeering en bevolking van Nieuw-Zeeland voor de betuiging van deelne ming der Britsche regeering. Voor het oogenblik zijn nog geen volledige inlichtin gen mogelijk, aldus het telegram, doch het staat reeds vast, dat de schokken het he vigst zijn geweest te Napier en Hastings, waar vele gebouwen instortten. Te Napier is voornamelijk het zakenkwartier door bran den geteisterd. De lijst van vermisten kon nog niet worden samengesteld, daar het nog niet mogelijk was de telegrafische commu nicatie te herstellen. Voor het oogenblik is men aangewezen op de draadlooze commu nicatie met de vaartuigen in de haven van Napier waaronder Zr. Ms. „Veronica", „Du- nedin" en „Diomedo", die uit Auckland zijn aangekomen met medische hulpmiddelen en voedselvoorraden. Gevreesd wordt, dat het verlies aan men schenlevens zeer groot is. Vast staat reeds, dat er 90 personen om het leven zijn geko men. Medici en verpleegsters zijn naar hes geteisterde gebied gedirigeerd en een groot aantal, thans daklooze, gewonden, is reeds onder geneeskundige behandeling. Ook de levensmiddelenvoorziening, die gecontroleerd wordt door de regeeringsautoriteiten, die reeds het terrein van de ramp hebben be reikt, functionneert. De bedding van de haven van Napier is op sommige plaatsen wel 18 voet gestegen. Groote verwoestingen. Het aantal menschen, dat bij de aardbe ving op Nieuw-Zeeland om het leven is ge komen, blijkt veel grooter te zijn dan men aanvankelijk dacht. Telegrammen uit Wel lington spreken zelfs van 1000 dooden, waar van alleen reeds 400 in de stad Napier, en 2000 gewonden. De regeering van Nieuw- Zeeland deelt mede, dat Napier binnen 43 uur ontruimd dient te zijn, aangezien de kanalisatie voorloopig niet kan worden her steld en men als gevolg hiervan het uitbre ken van epidemieën verwacht. Op vele plaat sen duurt de brand nog voort. Het oorlogsschip „Veronica" heeft dyna miet aangevraagd om, met het oog op het gebrek aan bluschwater, de brandende ge bouwen op te blazen. Twee kruisers zijn ter assistentie te Napier aangekomen. De tri bunes van de renbaan zijn in hulplazaret ten veranderd. Verpleegsters en geneeshee- ren moeten bij nacht met behulp van kunst licht en fakkels werken. De stedelijke schouwburg is eveneens een prooi der vlam men geworden, evenals de kerk. Nog steeds worden er aardschokken waargenomen, wel ke telkenmale een paniek onder de bevol king veroorzaken. De kardinaal-aartsbisschop van Toledo moet den katholieken vakvereehigingen verlof hebben gegeven om zich met de liberale vakvereenigingen te verbinden ten einde de revolutie, die de heilige belangen van godsdienst en vaderland dreigt te ver nietigen, te voorkomen. De motiveering van het vonnis De motiveering van het vonnis, dat gisteren gewezen werd in de moordzaak-Ulbrich, vangt aan met de reconstructie van het misdrijf. Het ligt voor de hand, dat, indien de moord op Ulbrich afgesproken werk is .0' Oplossing vorige rebus („DENKSPORT") Oplossing volgende week. geweest, de drie beklaagden overeengekomen moeten hebben, de grootste schuld op be klaagde Neumann af te wentelen, daar deze als „jeugdig persoon" hoogstens 10 jaar ge vangenisstraf kon krijgen. Neumann en Stol- pe moeten toen een afspraak gemaakt heb ben en het doet wonderlijk aan, hoe snel men zich later vertrouwd heeft gemaakt met de gedachte van worging van Ulbrich. Daar hiertoe hulp noodig was, heeft beklaagde Neumann zich tot Benziger gewend, die zich eerst met alle macht verzette, daar hij nog nooit met de politie in aanraking was ge weest. De voorzitter wees er vervolgens op, dat blijkens de conclusie der medici moet wor den aangenomen, dat Benziger zelfstandig nooit het besluit heeft genomen een mensch om het leven te brengen. Daarom heeft de Rechtbank bij hem ook geen moord aange nomen. Wat Neumann betreft, meent de Rechtbank niet paragraaf 3 van het Jeugd strafrecht te mogen toepassen, terwijl Stolpe niet anders dan ter dood kon worden ver oordeeld. Benziger had wellicht een hoogere straf verdiend, doch beklaagde Neumann heeft kort na de daad tot haar moeder ge zegd: „Stolpe heeft den horlogemaker Ul brich gedood en Benziger is erbij geweest". Dit is volgens de rechtbank een karakterisee- rende opmerking geweest. 24 lichtgewonden Op het Centraal-Station van Heilbronn is een locomotief achter tegen een voor ver trek gereed staanden personentrein gebotst. Hierbij werden 24 reizigers licht gewond. Twee doktoren en een sanitaire colonne wa ren onmiddellijk ter plaatse. Alle gewonden konden, nadat de eerste hulp verleend was en noodverbanden gelegd waren de reis voortzetten. Twee personen- wagons werden licht beschadigd. men uit het feit, dat deskundigen hem een bedrieger noemen, concludeert, dat Tausend veroordeeld moet worden, ook Therese Neumann gevonnist zou moeten worden. Pleiter vroeg vrijspraak. Uitspraak Donder dagmiddag. De verdediging aan het woord Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen den goudmaker Tausend heeft de Officier van Justitie nog opgemerkt, dat Tausend sedert 1924 slechts van bedrog heeft geleefd. Hij is meermalen huis- en kasteel eigenaar geweest. De benadeelingen, waar aan hij zich schuldig heeft gemaakt, bedroe gen in totaal 1.370.000 R.M. Tausend is een internationaal zwendelaar van groot formaat. In de middagzitting verklaarde de verde diger, dat de officier van Justitie zich wel ervoor gewacht heeft in het eigenlijke ge heim door te dringen. Tausend heeft zich tegen dat geheim niet zoozeer verzet als de lieden, die benadeeld zouden zijn. Tausend heeft gemeend op den goeden weg te zijn. Men stelle zich voor, wat het beteekent, in dien een persoonlijkheid als Ludendorf zich met Tausend vereenigde, om de uitvinding in het belang des vaderlands ten nutte te maken. De verdediger wees er in zijn pleidooi op, dat Tausend niet verantwoordelijk was voor de geldzaken van 164 en zelf ervan overtuigd was goud te kunnen maken. Aan het slot van zijn rede trok de verdediger een parallel met Therese Neumann van Konnersreuth. Ook hier heeft de wetenschap gemeend onmoge lijkheden te constateeren, zoodat wanneer Daar de communistische partij op eer. plein te Dux (Bohemen) een groote protest- betooging tegen de werkloosheid op touw had gezet, had de gendarmerie alle toe gangswegen naar Dux afgezet. Een troep van 150 betoogers onder leiding van senator Stransky (comm.) wilde den toegang forceeren. Toen Stransky poogde den commandant der gendarmerieafdeeling zijn karabijn te ontrukken, ontstond een botsing. De gendar men losten vier schoten, waardoor een be- tooger gedood en zeven gekwetst werden. Zij arresteerden Stransky. De menigte ging daarop uiteen Des avonds is nog een der gewonden aan zijn kwetsuren overleden Gistel-middag poogden duizenden commu nisten uit dit district naar Eger op te ruk ken. Ofschoon de gendarmerie alle toegangs wegen naar de stad had afgezet, wisten 209 a 300 betoogers binnen te komen, waar zij met hui} partijgenooten uit Eger een de monstratie op de markt hielden. Uit vrees voor relletjes sloten alle winke liers hun zaken. De politie arresteerde 15 personen wegens weerspannigheid en opruiing. De rust is her steld. KON. NED. STOOMB. MAATSCH. ALMELO (thuisr.), 3 Febr. op 400 mijl Noord van Terseira. AMAZONE, 4 Febr. van Hamburg te Amsterdam. ARES (uitr.), 3 Febr. te Curasao. BOSKOOP (uitr.) 2 Febr. van Valpa raiso naar San Antonio. EOS, 3 Febr. van Oran naar Palermo. HERCULES, 3 Febr. van Bourgas naar Varna ILOS, 4 Febr. van Algiers te Amsterdam. IRENE, Lissabon naar Amsterdam, 3 Febr. op 70 mijl van Dungeness. JASON, 3 Febr. van Constanza naar Stam boel. MEROPE, 2 Febr. van San Domingo naar Haïti. NICKERIE (uitr.) 3 Febr. van Madeira naar Paramaribo. PROTEUS, 2 Febr. \>an Danzig naar Stet tin. 'TELAMON, 3 Febr. van Aiicante naar Barcelona. TRITON (thuisr.). 2 Febr. van P. Barrios. ULYSSES (thuisr.) 3 Febr. op 235 mijl Noord van de Azoren. VULCANUS, 3 Febr. van Genua naar Li- vorno. HOLLAND—AMERIKA-LIJN BILDERDIJK, Baltimore naar Rotterdam. 4 Febr Lizard gepasseerd. MOERDIJK, 3 Febr. van Vancouver te Seattle. NAVASOTA, 3 Febr. van Portland (O.) naar Rotterdam. VRIJDAG 6 FEBRUARI 1831 HUIZEN, 293 M. Algemeen programma. 8.003.15 Schriftlezing 8.159.30 Morgen concert 10.3011.00 Ziekendienst 11.00 12.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. Mevr. C. v. Ravenswaay-Möllenkamp (zang), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano), 2.003.15 Gramofoonpl. 3.154.45 Concert. Mej. Jo Inmink (alt), Siegfr. Bahler (viool). Joh. O. Kramer (piano) 5.005.30 Cursus Handenarbeid voor de ouderen 5.30—6.30 Orgelconcert Anth. W. Rijp 6.30—7.00 Ra dio-dokter 7.007.30 Cursus Engelsch voor beginners 7.30—3.00 A. J. Herwig: „Het snoeien van vruchtboomen" 8.009.00 Con cert. Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. Mar tin Spanjaard. Soliste Marie de Wendt (zang) 9.009.30 Spreker 9.3010.20 Vervolg con cert 10.20—10.30 Vaz Dias 10.30—11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 8.00—12.00 VARA, 12.00—4.00 AVRO, 4.00—8.00 VARA, 11.00— 12.00 VARA 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Voordracht W. van Cappellen 10.30 Zie- kenuurtje 11.30 Concert VARA-septet o.l.v. Is Eyl. 12.00 AVRO-Boekenhalfuurtje 12.302.30 Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 2.30—3.00 Schooluitzending 3.00 4.00 Concert AVRO-kwintet o. 1. v. Fr. Lupgens 4.00 Orgelspel door Joh. Jong 4.30 Knutselwerkjes voor kinderen 5.15 Concert VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot en Gramofoonpl. 6.50 Actueel Allerlei door het N. V. V. 7.05 Gramofoon 7.10 Cau serie door W. H. Vliegen 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramo foonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Concert A. Lucchesi (viool), M. Cunningham (piano) 12.50 Orgelspel door L. H. Warner, B. Harper bariton) 1.50 Gramofoonpl. 2.45 School- uitz. 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinder uurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.00 Concert. T. Reiss-Smith (cello), J. Black (piano) 7.45 Lezing 8.05 Pianospel door B. Mason 8.20 „Bumpkin Pie" Hoorspel van E. Longstaffe 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 Concert. T. Tuson (sopraan), J. Thorne (bariton), Orkest 11.20-12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 Mi 8.05 Gramofoonpl. IJ.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 4.50 Muzikale causerie gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Con cert. Orkest en cello 9.50 Concert. Orkest en piano. LANGENBERG. 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Concert. Orkest en bariton 4.20—5.20 Orkestconcert 7.058.15 Orkestconcert 8.20 „Messe in E-dur", van Hubert Pfeiffer. Koor, orkest, orgel en solisten. Daarna: Berichten en tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.204.20 Orkestconcert en voordracht 4.204.50 Kinderuurtje 7.307.55 Viool-recital door Chr. Esbensen 7.55-9.25 „En Skandale", blijspel in 4 bedrij ven van O. Benzon 8.40-10.25 Orkestcon cert en zang. BRUSSEL 508.5 en 338.2 M. 580.2 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Concert 7.20 Gramofoonplaten 7.50 Gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert, zang en toespraak 338.2 M.: 5.20 Kamermuziek 6.20 Concert 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Operette-uizending. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Voordrach ten 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15— I.20 Berichten 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Voordrachten 3.504.50 Concert 4.507.15 Berichten en voordrachten 7.20 Voordracht met muzikale illustratie 7.50 Orkestconcert 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. Daar enkele concurreerende fabrikanten onze stopflesschen, met Mosterd gevuld in den handel brengen, geeft onze naam in den bodem der flesch GEEN voldoende GARANTIE voor kwaliteit. ALLEEN nevenstaand Handelsmerk, op het etiket, waarborgt den bekenden HOLLAND—OOST-AZIÊ-LIJN OOSTKERK, Antwerpeen naar Rotter dam, passeerde 3 Febr. Vlissingen. JAVA—NEW-YORK-LIJN SALEIER, Java naar New-York, 3 Febr. te Boston. ROTTERDAMSCHE LLOYD INDRAPOERA (uitr.), 4 Febr. te Bela- wan. INSULINDE (uitr), 4 Febr. van Port Said. KOTA AGOENG (thuisr.), 4 Febr. te Lon den. SLAMAT (thuisr.) passeerde 3 Febr. Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID - AMERIKA-LIJN ALCYONE (thuisr.), 3 Febr. van Vic toria. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCOR, 3 Febr. van Rotterdam te Barry Dock. ARY SCHEFFER, 2 Febr. van Rotterdam te Havre. BATAVIER V, 4 Febr. v.m. 8 uur van Rotterdam te Gravesand. BATAVIER VII, 4 Febr. van Kingslynn naar Rotterdam. BATAVIER VIII, 3 Febr. van Rotterdam te Bordeaux. CALANDPLEIN, 3 Febr. van Rotterdam te B.-Ayres. CHRISTINE, 29 Jan. van Braila naar Brindisi. ROZENBURG, 3 Febr. van Jan Juan naar Rotterdam. THESUS, 3 Febr. te Waterford, van Rotterdam naar Dublin. TWEED, 4 Febr. van Rotterdam te Cette. WINSUM, 2 Febr. van Liverpool naar Rotterdam. ZWALUW m.s., 2 Febr. van Aalborg te Holtenau. 28. Gewapend met het adres en een eindeloos -^trouwen in eigen schranderheid begaf ■jspecteur Bryce zich op weg naar Lancaster Gate West. lh Lancaster Gate op nummer 8a aange- 0rnen, vroeg hij den livreiknecht, die de eur opende, Mr. Medway te verzoeken em eenige oogenblikken te woord te willen »taan. livreiknecht keek hem verwaand aan hi ^c'lt.hem in een spreekkamertje, waarna 1 heenging, om even later met de boodschap uë te komen, dat Bryce niet lang zou hoe- Mte wachten- bla 1 eei)'ge oogenblikken verscheen een e' f'inke jongeman, die gehuld was in j losse kamerjapon, up a!!z opzichten beantwoordde hij aan de ha)C g' ^'e Wally den Inspecteur 2r>7 medegedeeld en inderdaad geleek hij, als Wally gezegd had, op Leslie Wace en 4J) gevolg was het dus Gerald, c *'p°eden morgen Neemt u mij niet Ve4t maar ik heb den naam niet heel goed "taan, zei op temerigen toon de heer des huizes, wiens eene wenkbrauw met moeite omhoog bleef. Zijn gastheer knikte. „Bryce," antwoordde de bezoeker. „Dank u, wat verschaft mij de eer van uw bezoek Die aarzeling was ietwat te opvallend, dan dat Bryce deze niet had opgemerkt en hij snoof even. Hoe zou hij het inkleeden Hij zou hem wel eens gauw vangen, dien onbeschaamden opsnijder „Ik zou u gaarne enkele vragen stellen, mr. Medway," ving Bryce aan op bruusken toon. Had Bryce naar z'n gastheer gekeken, dan zou hij een „lang gezicht" gezien hebben, dat zijn woorden verwekt hadden. Maar gelukkig voor z'n gemoedsrust, was dat niet het geval. „Ik wilde wel eens graag weten," zei hij, „of u...." Doch de slanke, opgeheven hand van Mr. Medway deed hem zwijgen. „Ik vrees," teemde Medway op ijskouden toon, „dat ik er niet aan zal beginnen vragen te beantwoorden, die mij gesteld worden door iemand, dien ik tot op dit oogenblik niet kende." Mr. Medway bleef den indruk wekken, dat hij de kennismaking zelfs niet zocht „totdat ik zeker ben van zijn recht om mij te ondervragen." „Ik ben inspecteur Bryce van Scotland Yard," zei Bryce op ontzagwekkenden toon, terwijl hij bedachtzaam op z'n snor beet en scherp tuurde naar de uitbarsting van berouw en eerbied, die hij op het gelaat van den ander meende te bespeuren. Doch berouw en eerbied bleven uit. Bryce ging voort „Naar ik meen, is u lid van 'de Dorian Club vroeg hij. „Dat is zoo," bekende Mr. Medway koelweg. „Was u daar gisterenavond Mr. Medway „meende" van wel. „Verder meen ik dat u kennis heeft aan een zekere miss Wace, die u daar ontmoette?" Mr. Medway bekende, bij deze teere be schuldiging. „U sloot zich voor kort bij de Club aan Dat meende ik tenminste. Mag ik ook vragen, wat u doet „Wel ja," antwoordde Mr. Medway min zaam. Bryce wachtte op antwoord. Mr. Medway wachtte eveneens maar op een vraag, terwijl een verstolen glimlachje op zijn gelaat lag. Bryce begreep, dat z'n gastheer niet veel zin had, om zijn nieuwsgierigheid te bevre digen en vermoedde, dat de ander een loopje met hem nam. „Welnu vroeg Bryce kortaf. „Financieel onafhankelijk," snauwde Med way nog bruusker. „Is het u bekend, Mr. Medway," vervolgde Bryce langzaam en nadrukkelijk, „dat u sprekend gelijkt op iemand, die bekend staat als de „moordenaar?" Mr. Medway's koele blik bleef onver stoord bij die Schokkende vraag. „De moordenaar vroeg hij. „U ziet mij aan als ik mij niet vergis voor den oudsten zoon van wijlen George Wace Bryce knikte met een zelfvoldaan lachje. Hij was op het goede pad. Medway kende den naam van den „moordenaar". Prachtig Inspecteur Bryce zag het feit over het hoofd, dat half Engeland wist, dat met den naam „moordenaar" Gerald Wace bedoeld werd. „Juist," antwoordde hij, terwijl hij naar het koele gelaat van den ander keek. Mr. Medway antwoordde niets, maar hij stak z'n hand uit naar een klein knopje, dat dicht bij hem in den muur zat, hij drukte er tweemaal op en leunde weer achterover. Een huisknecht in livrei verscheen in de deuropening. „U belde, mylord?" Mr. Medway knikte bevestigend. „Geef mij de „Whitaker" van dit jaar," beval hij langzaam. Een flauw lachje speelde om zijn fijne lip pen. Hij had de verbazing opgemerkt, die Bryce liet merken, bij 't hooren van het eer biedige „mylord" van den bediende. Deze liep op de boekenkast toe, die vlak bij z'n heer stond, en nadat hi) er het ge vraagde boek uit vandaan gehaald had, gaf hij het aan Medway. Mr. Medway wees het terug. „Sla het open op mijn naam," sprak hij moeizaam, „en geef het dan door aan dien e heer." De bediende deed zooals het gezegd was, en Bryce, die kookte van kwalijk bedwongen woede, scheurde hem haast het boek uit zijn handen. De bediende wees met zijn vinger een naam aan en Bryce ias Medway, Graaf Hugo Francis Wace geb. 1895 Opl. Eton en Balliol kapit. van de Cavall. Grootzoon en erfgenaam van den Markies van Castleborough. Residenties „Langley", Cobham, Surrey „Med way", Crawley, Sussex Town Red, 8a, Lancaster Gate. W Inspecteur Bryce gaf het boek weet terug aan den livreiknecht en wild beet hij op z'n taan kleurige snor. „Hugo Francis Wace vroeg hij met nadruk. „Als ik u vragen mag, bestaat er ook eenige connectie „Gerald en ik zijn neven, maar in een verren graad," antwoordde de graaf op onver schilligen toon. Bryce dacht' hier over na. Dat nam niet weg, dat de graaf zich had ingeschreven als „Mr. Medway". Smalend plooiden zich de lippen van den graaf toen hi) zich den gedachtengang van den inspecteur voorstelde. ,,'t Verveelt iemand op den duur, als ze je ieder oogenblik van den dag „graaf voor" en „graaf na" naar het hoofd slingeren," geeuwde hij. „Tot mijn spijt voer ik een titel. Maar ik maak er liever geen gebruik van." Hij stond op en Bryce kon fatsoenshalve niets anders doen, dan zijn voorbeeld volgen. In niet al te rooskleurige stemming verliet hij het huis en ging de straat op. Van een der erkers uit overzag de graaf den weg en het park, en hij keek met een vermakelijk glimlachje naar dien noodge dwongen aftocht. Hij haalde z'n zakdoek voor den dag, wischte zich het voorhoofd af en nam de telefoon van den haak. „Oef," deed hij. „Ik ben er nieuwsgierig naar, wie me die grap geleverd heeft." HOOFDSTUK X. Aan een der tafeltjes voor de ramen va*, het Venezia-Restaurant in de Oxford-street gezeten, zagen Wally Chatterton en Inspec teur Bryce, hoe graaf Medway Myra Wace naar een der tafeltjes langs den wand ge leidde en dat hij een lunch bestelde. Bryce zette het wijnglas aan zijn lippen en keek met een koel lachje naar Wally. „Daar heb je je moordenaar," gekscheerde hij, „graaf Medway. Als je nog eens zoo iets weet, zeg 't dan aan Guest, hè Ik zie er tegen op om een pak rammel op te loopen van den een of anderen Hoogedelen Heer 1" „En die brief?" vroeg Wally in spanning. „Welnu, waar is die vroeg de ander bedaard. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9