KLOKZEEP DE KLOK s Stadsnieuws m S TWEEDE BLAD VRIJDAG 6 FEBRUARI 1931 BLADZIJDE 1 De electrificatie der Spoorwegen Een oud station voor een modern verkeersmiddel Kuikendiefstal te Noordwijkerhout Fraude door een postambtenaar Faillissementen Elke doos die in Uw huis komt, geeft een moment van prettige spanning welke leuke waardevolle ver rassing er nu weer uit de doos zal kömen Kent men ook bij U dit genot volle oogenblik N- V. ZEEPFABRIEK HEERDE Docdelijke aanrijding nabij Halfweg Twee incidenten in de rechtszaal De electrificatie der spoorwegen VAN ONZE RECHTBANK Haarlemsche brievenbesteller voor de Rechtbank Uit een postzak f 16.000 weggenomen Van een motorrijtuig gesprongen R. K. Vereeniging voor Groot© Gezinnen Vereeniginp; wan Oud-Leidsche Studenten Personalia KERKNIEUWS Pierre Soubirous f Brand te Etten-Leur GEMENGD NIEUWS Behoefte aan rustgoederen De overval met roof te Nieuwe Niedorp ONZE OOST Employé aangevallen BINNENLANDSCH NIEUWS De Van Speyk-herdenking De griep Rood-Wit-BIau w of: Oranje-Blanje-Bleu? Vanwaar die stijfheid Waarom werken de gewrichten niet meer? Tegen Hoest en Keelpijn B0R5TPA5TIU.ES 130ct en SDct ptrdooj aJleen bij"' Apothekers en Drogisten. Men schriift ons uit Beverwijk: Zooals wij in ons blad van gisteren reeds konden melden, hebben gistermorgen de eerste proefritten op het nieuw-gcëlec'ri- flceerde baanvak VelsenUitgeest plaats ge had. Deze proefritten, die zich ditmaal nog hiet verder uitstrekten dan Beverwijk, zijn goed geslaagd. De afstand tusschen beide stations werd in precies twee minuten en 48 seconden afgelegd, hetgeen ongeveer de helft van den tijd is, welken de stoomtrein hoodig heeft. Natuurlijk heeft men ook in Kennemsr- land de komst van den electrischen trein toet belangstelling tegemoet gezien, zoo goed als men dat ook in de Zaanstreek doet. Er wordt met bekwamen spoed aan de verdere voltooiing gewerkt, opdat met 15 Mei a.s. tusschen Velsen en Alkmaar en tusschen Uitgeest en Amsterdam electrisch kan worden „gespoord". Wanneer dan tegen dien tijd alle reizi gers dankbaar zijn voor dit snelle en mo derne verkeersmidel, zijn de Beverwijkers dat ook.... maar ze zullen niet voldaan «jn! Met afgunstige blikken zien ze naar de Zaanstreek. waar tal van mooie n'euwe stationnetjes verrijzen, terwijl Beverwijk nog steeds genoegen moet nemen met een hou ten loods, die overal op lijkt, behalve op sen stationsgebouw Het is een merkwaar dig bouwproduct uit de vorige eeuw, dat Welhaast 75 jaar zal hebben bestaan. Voor het optrekken van het gebouw uit hout schijnen destijds gegronde redenen te zijn geweest, maar we kunnen ons toch niet Voorstellen, dat er in 1931 doorslaande mo tieven gevonden kunnen worden voor het laten voortbestaan van deze desolate houtconstructie. De spoorwegen behooren toch ook wat voor hun uiterlijk over te hebben. In Beverwijk (overigens geen on belangrijke plaats), is dit slecht verzorgd! De electrificatie deed de hoop op een hieuw gebouw weer opleven, maar het feit, dat het bestaande gebouw eenigen tijd ge leden met een afschuwelijk uitwas eveneens van hout natuurlijk is voor sten, heeft deze verwachtingen den bodem «geslagen. De Zaanlanders verkeerden in de voor den gelukkige omstandigheid, dat de sta tions daar alle in den weg stonden. De bestaande gebouwen moesten met het oog ep de omlegging van de lijn, verdwijnen, •hi dit opzicht heeft Beverwijk het dus niet getroffen. Maar laten we hopen, dat we het 75-jarig bestaansfeert van het houten loodsje niet behoeven te herdenken. Wellicht vinden de spoorwegen aanleiding ®to Beverwijk eens een nieuw gebouw ca deau te doen. Al was het alleen maar om de Beverwijkers met nog meer genoegen Van de electrische tractie gebruik te doen diaken. Gevangenisstraf geëischt In den nacht van 18 op 19 Juni j.l. werden to Noordwijkerhout ten nadeele van een land bouwer 93 kuikens en 3 kloeken ontvreemd. Verdacht van dezen diefstal stond gisteren Voor de Haagsche Rechtbank de 39-jarige hoopman J. B. uit Haarlem terecht. Verd. tolde de kuikens te hebben gekocht. Na getuigenverhoor eischte het O. M. we- gens diefstal subs, heling een gevangenisstraf v°or de tijd van vier maanden. Vonnis 19 Februari as. Een Jaar gevangenisstraf geëischt De gewezen ambtenaar der P. T. T., H. A. Sch. te Noordwijk, heeft zich gisteren voor e Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden tohad, ter zake dat hij als ambtenaar in dienstbetrekking te Noordwijk, gedurende 1930, een bedrag van pl.m. 400, dat hij bhder zich had, ten eigen bate heeft aange kend. De verdachte legde een bekentenis af. Tte officier van justitie noemde het feit "tor ernstig en requireerde tegen verd. één lutr gevangenisstraf met bevel tot onmiddel- ijke gevangenneming, hetgeen de rechtbank, ha Raadkamer, niet noodig achtte. Uitspraak 19 Februari. Op 5 Februari 1931 werd door de Arron- «ssements-Rechtbank te Haarlem in staat 21 *alNtesement verklaard: H. de Mon, voorheen winkelier, wonende to Haarlem, Hoogewoerdstraat 29. Rechter commissaris, Mr. Th. F. Raedt. Curator: r"- C. Blankevoort, advocaat en procureur to Haarlem. (Adv.) In den vroegen morgen van den 20sten October 1930 gebeurde op den Rijksstraat weg tusschen Haarlem en Halfweg een on geluk, dat aan den 23-jarigen scharenslijper M. B. het leven kostte. Hij werd namelijk aangereden door een achter hem rijdenden vrachtauto en werd zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop aan de gevolgen is overleden. De bestuurder van den vrachtauto, de 46- jarige chauffeur P. O. de K„ had zich gis termiddag voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij roekeloos en onvoorzichtig had gere den en op een oogenblik, dat hij den weg voor zich niet had kunnen overzien, niet had gestopt, waardoor hij de kar van den scharenslüper B. had aangereden. Nadat dr. J. P. L. Hulst uit Leiden als ge tuige-deskundige had verklaard, dat B. ten gevolge van de door de aanrijding ontstane wonden was overleden, werd gehoord mej. J. W. P., die B. dien morgen had vergezeld. Zij liep naast de kar, welke geheel rechts van der. weg reed, en had een brandende kaars in de hand, aangezien het nog donker was en de kar geen verlichting had. Wel was aan de zijde van de kruk een roode reflector be vestigd. Het was windstil zcodat de kaars niet was uitgewaaid. Plotseling had ze een schok gevoeld en was bewusteloos geworden. Toen ze weer bij kennis kwam, lag ze op den grasberm naast B., die reeds stervende was. De president maakt haar opmerkzaam op het feit, dat bij het onmiddellijk na het on geluk ingesteld onderzoek geen sporen van een afgebrande kaars of van den reflector waren gevonden. Getuige hield echter haar verklaring vol. De volgende getuige, de 23-jarige chauf feur H. H., had op denzelfden morgen met zijn auto op den Amsterdamschen vaartweg gereden. De scharenslijperskar had hij niet gezien; wel waren hem eenige vrachtauto's uit IJmuiden tegengekomen, die verblindend licht hadden. Daarna is gehoord de 43-jarige uitvoerder W. A. B., die gedurende drie maanden iede- ren morgen met verdachte had gereden. Deze reed altijd voorzichtig en had nooit een ongeluk gehad. Toevallig zat deze getuige den bewusten morgen in den auto van den vorigen getuige H. Hij had den slijperswagen op den weg gezien in het licht van tegen komende auto's. Een brandende kaars of een roode reflector aan of bij den wagen had hi* riet bemerkt. Verdachte verklaarde in de tien jaar, dat hij auto's bestuurde, nooit een ongeluk ge had te hebben. Hij was dien morgen uit gereden met de groote lichten aan. Toen van den tegenovergestelden kant twee auto's met verblindend licht naderden, 'schakelde hij zijn gedempte lichten in, verwachtende dat de tegemoetkomenden dit ook zouden doen. Dit geschiedde echter niet. Verdachte werd een oogenblik verblind en juist op het oogenblik gebeurde het ongeluk. Hij reed ongeveer 30 K.M. per uur en had, ir.dien hij de kar gezien zou hebben, den auto tijdig tot stilstand kunnen brengen. De officier van Justitie, mr. A. R. An- aringa, wilde gaarne aannemen, dat ver dachte een voorzichtig rijder Is, doch hij heeft een fout gemaakt, n.l. om door te rij den, toen hij een oogenblik totaal verb ind was en niets kon zien. Voorzichtiger ware geweest om te stoppen. De officier eischte f 75 subs. 25 dagen hechtenis. Evpn nadat de verdediger, mr. F. van der Goot met zijn pleidooi was begonnen, ont stond een incident op de publieke tribune. Een man, vermoedelijk de vader van het slachtoffer, riep luidkeels: „Moordenaar! Is dat een straf voor een moordenaar! Je krijg je loon nog wel." Hij werd door een rijksveldwachter de zaal uitgezet, waarna de verdediger zijn pleidooi voortzette en verwees naar de juris prudentie in dezen. De Hooge Raad heeft reeds eenige malen uitgemaakt, dat indien geen causaal verband bestaat tusschen het ongeluk en de handelingen van den ver dachte, deze moet worden vrijgesproken Verdachte heeft de noodige voorzichtigheid in acht genomen, die in de onderhavige om standigheden van hem kon worden ge vorderd. Hij heeft, toen hij verblind werd, gas afgezet en dus vaart geminderd en op hetzelfde oogenblik, dat hij wilde remmen, gebeurde het ongeluk. Hij heeft gedaan, wat anderen onder dezelfde omstandigheden ook gedaan zouden hebben. Volgens den officier had hij moeten stoppen, omdat hij den weg niet kon overzien, doch dit gaat volgens pleiter te ver. Dan zou men bij elke bocht eerst moeten stoppen. Volgens de formuleering van de dagvaarding zou verdachte, indien hij had gestopt, de kar wel hebben gezien, hetgeen pleiter ontkende. Hij wilde op grond hiervan echter geen ontslag van rechtsvervolging vragen, doch wel vrijspraak, aangezien het causaal ver band tusschen het ongeluk en de daden van verdachte niet aanwezig is. In ziir» repliek zeiHe de „i „rde> Ver- dacnte slechts enkele oogenblikken had be hoeven te stoppen, tot dat de tegemoet komende auto's met de verblindende ver lichting gepasseerd waren. Nadat de president had medegedeeld, dat Donderdag 5 Februari 1931 heeft de Haar lemsche Rechtbank de volgende uitspraken gedaan: W. de J., koopman, wonende te Haarlem, „Verduistering", twee maanden gev.straf o.v. 1. F. W., zincograaf, wonende te Haarlem- merliede; 2. J. H. P., kellner, wonende te Haarlemmerliede, „Diefstal door twee ver- eenigde personen", sub 1: f 50 boete subs. 20 dagen hecht, o.v.; sub 2; f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis o.v. H. H. M., bakker, wonende te Velsen. Vrij gesproken. H. K., filiaalhouder, wonende te Amstel veen, „Art. 247 W. v. Str.", zes maanden gev.straf voorw. met een proeftUd van drie jaren en bijz. voorwaarde. C. P., uitvoerder, wonende te Koog aan de Zaan, „Appèl overtr. Motor- en RUwiel- wet", zeven dagen hecht, en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van zes maanden o.v. W. K., chauffeur, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, „Verduistering", zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. I. J. M., varensgezel, wonende te Leiden, thans gedetineerd; 2. A. v. d. H., zeeman, gedomicilieerd te Leiden, thans gedetineerd, „Diefstal door middel van inkF.mming", sub 1zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht, o.v.; sub 2: negen maanden gev.straf m. aftrek prev. hecht. o.v. E. Z„ kok, wonende te IJmuiden, thans gedetineerd, „Brandstichting", twee maanden en vijf dagen gev.straf m. aftr. prev. hecht, o.v. UhniKi fionr riti Ij»! UW Gistermorgen heeft de eerste proefrit plaats gehad op het geëlectrificeerde baanvak VelsenUitgeest. De foto geeft het oogenblik weer, waarop de eerste electrische trein op het Beverwijksche stationsemplace ment verschijnt Links ziet men nog een gedeelte van het voorhistorische stations- gebouw, dat wel een heel scherp contrast vormt met het moderne verkeersmiddel! de rechtbank over 14 dagen uitspraak zal doen, ontstond ten tweede male een in cident. Een vrouw, vermoedelijk de echt- genoote van den bu het ongeluk om het leven gekomen scharenslijper, riep: „Ik wil f 100 geven, als ik hem (verdachte) dood mag steken!" Daarna verwüderde zij zich. Twee jaar gevangenisstraf geëischt In den nacht van 10 op 11 September werd een postzak met aangeteekende stukken ver zouden van Amsterdam via Haarlem naar Hoofddorp. In Haarlem bleef de zak twee urn en werd daar onder toezicht van den brieven besteller J. D., geheel verzegeld bewaard. Toen de zak met aangeteekende stukken te Hoofd dorp aankwam, bleek, dat een enveloppe, in houdende 16.000, verdwenen was. Een onderzoek werd ingesteld en aldra bleek, dat de stukken door J. D. gestolen waren. Laatstgenoemde bekende dan ook de aangeteekende zending te hebben ontvreemd. Nadat de zaak eerst voor de Haarlemsche Rechtbank op 30 October behandeld was, werd ze terug verwezen naar den Rechter commissaris, ter nader onderzoek, waarna de zaak met enkele andeie getuigen gisteren voor de Haarlemsche Rechtbank vo_r de tweede maal cehandrid werd. Den verdachte werd ten laste gelegd dat hij te Haarlem in of omstreeks den nacht van 10 of 11 September 1930 in zijn hoedanigheid van besteller bij den Post- en Telegraafdienst, een viertal, althans eenige brieven, althans stukken, welke aan genoemde instelling van vervoer waren toevertrouwd, opzettelijk zich heeft toegeëigend, zulks terwijl drie van ge noemde geldswaarde hadden, daar één stuk 15 althans 14 bankbiljetten van 1000 be vatte, één stuk drie bankbiljetten van 300, althans een bedrag aan geld groot 900, be vatte en één stuk een aantal geldswaardige effecten en coupons bevatte. Getuige L. S. uit Waddinxveen had op dracht gekregen van den burgemeester om een aangeteekenden blief te verzenden. Ook verscheidene andere getuigen legden een dergelijke verklaring af, terwijl zelfs één getuige precies de nummers der gestolen bankbiljetten kon opgeven, welke nauwkeurig klopten met de teruggevonden bankbiljetten. Getuige F. A. van W. kantoorbediende bi) de Twentsche Bank te Amsterdam had vijf coupons ter waarde van ieder 40 in een enveloppe gedaan en verzonden. De Officier van Justitie wilde niet afwijken van zijn reeds de vorige maal gedanen eisch, n.l. 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger L. G. van Dam pleitte vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. Gistermiddag reeds de 39-jarige L., wo nende te Amsterdam, op een motorrijwiel met zijspan, Waarop twee andere personen gezeten waren, eveneens uit Amsterdam. Hij wilde van den Rijksstraatweg de Waal straat inrijden, doch kon d« bocht niet goed nemen, niettegenstaande hij kalm reed. Dien tengevolge botste hij tegen het trottoir op. Op de duo-zitting zat de 33-.jarige G., die zenuwachtig werd en van de duo afsprong, waarbij zijn rechterbeen in aanraking kwam met den motor en een diepe vleeschwonde ontstond. Ter plaatse werd hij door een lid van den D. D. behandeld en per particuliere auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. De jaarvergadering Gisterenavond hield de afd. Haarlem van de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen de algemeene jaarvergadering in gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. De voorzitter, de heer W. J. B. van Liemt, opende de vergadering met den christelijken groet en heette allen hartelijk welkom. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, gecombineerd met dat van den penningmeester. In dit verslag werd het 10-jarig bestaan van de afdeeling gememoreerd, alsmede het bezoek van Z. D. H. den Bisschop bij dit 10-jarig bestaan. Ook bleek uit het verslag, dat het leden tal 900 bedroeg. Duidelijk werd in het ver slag op den voorgrond geplaatst het groote werk van het bestuur voor den woningbouw voor de groote gezinnen. Ook werd aangehaald het streven der ver eeniging om zooveel mogelijk speeltuinen buiten de stad te krijgen, daar in de stad, althans in het centrum, een speeltuin een onmogeliikheid is. Uit het jaarverslag van den penning meester bieou-, r»at de ontvangsten 3638.38 en het batig saldo 1270.99 bedroegen. De voorzitter bracht hierna dank aan den secretaris voor ziin harde werken voor de vereeniging, vooral wat de vacantie-campag- nes betrof en deelde mede, dat men er in geslaagd is, twee avonden in de week de be schikking over de speelterreinen aan de Zo- mervaart te krijgen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Van Liemt, O. Smit en Leeuwenberg, werden met algemeene stemmen herkozen. In plaats van den heer Jos. de Lobel, die wegens ziekte bedankt had, werd in de commissie van bijstand de heer Rosier ge kozen. Mr. Heerkens Thijssen nam hierop het woord, waarbij hij het harde werk van het geheele bestuur ten zeerste roemde. De voorzitter dankte mr. Heerkens Thijs sen voor zijn waardeerende woorden en sloot vervolgens de vergadering met den christelijken groet. Door de Vereeniging van Oud-Leidsche Studenten voor Haarlem en Omstreken zal op Maandag 9 Februari, de jaarl. dies viering plaats hebben. In de pauze wordt 'n korte vergadering gehouden, terwijl het ge heel met 'n gemeenschappslijken maaltijd besloten wordt. De viering heeft plaats in het café „Lion d'Or", aan de Kruisstraat. Geslaagd voor het examen kraamverpleeg ster mej. A. Emmerik alhier, opgeleid in de vrouwenkliniek van de R. K. Vereeniging „Moederschapszorg," opleidingsgesticht voor vroedvrouwen te Heerlen. Door onbekende oorzaak is Woensdag nacht het café met woning van J. v. Merode te Etten en Leur tot den grond toe afge brand. De geheele inboedel is in de vlam men opgegaan. Verzekering dekt de schade. Bernard-Pierre Soubirous, de laatste broer van de zalige Bemadetta, is Dinsdagnacht te Lourdes overleden. Hij werd den lOen December 1859 geboren, dus nadat de H. Maagd aan Bemadetta was verschenen. Bemadetta was toen zijn meter, toen hij gedoopt werd. Hij was zeven jaar oud, toen zijn zuster haar intrede deed in het klooster van Saint Gildard te Nevers, In 1878 correspondeerde hij met Berna- dette. Hij was toen in dienst van den bis schop van Tarbes. Den 14en Juni 1925 was hij in de basiliek van Sint Pieter te Rome tegenwoordig bij de zaligverklaring van zijn zuster en van de tribune, waar de familieleden van de Zalige hadden plaats genomen, volgde hij met een zichtbare ontroering de plechtigheden. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot een perceel aan de Prinsengracht te Amsterdam, waarin gevestigd de werk plaats van een beddenmaker. Gestolen zijn 14 wollen en 2 molton dekens, 1 alpengras- matras en ongeveer f 20 aan 'klein goed. Men meldt aan de N. Rott. Crt., dat eer gisteren to Amsterdam iemand is gear resteerd in verband met den roof te Nieuwe Niedorp, maar dat hij. na met de familie van den heer Schoorl, den beroofden kassier, te zijn geconfronteerd> weer in vrijheid is gesteld. Door een Javaan in den buik gestoken Een Javaan, werkzaam op de boerderij „Develstein" in het Siantarsche bij Medan, viel den Europeeschen employé Oldeman aan en bracht hem een steek in den buik toe. In emstigen toestand moest de heer Ol deman naar het hospitaal worden vervoerd. Aanleiding tot den aanslag was een vrouwen kwestie. Tengevolge van de heerschende griep is de openbare lagere school te Leur (N.-Br.) ge sloten. De ziekte heeft geen kwaadaardig karakter. Een tentoonstelling te Amsterdam. Het feit, dat in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, de heldendood van Van Speyk, op 5 Februari 1831, door de Nederlandsche Ma rine werd herdacht is voor den directeur van het Scheepvaartmuseum aldaar, den heer W. Voorbsytel Cannenburg, mede aan leiding geweest, in een gedeelte van dit mu seum een tentoonstelling in te richten van curiosa en andere zaken, betrekking heb bend op dezen grooten Nederlander. De tentoonstelling is gisterenmiddag of ficieel geopend door vice-admiraal Quant en blijft voor het publiek tot half Maart toe gankelijk. „Ik ben in mijn auto van Barcelona afge komen met een vaartje van 150 kilometer per uur." „Dat is een groote leugen." „Dat is 't, maar dat neemt toch niet weg, dat het toch een aardig vaartje is." (Gutierrez) Na in een vorig artikel de geschiedenis onzer vlag te hebben nagegaan, stelt dr. G. Gorris S.J., in de „Studiën" de vraag aan de orde: „Zijn er doorslaande redenen aan te halen om het historische en tradi- tioneele rood-wit-blauw van onze drie kleur te veranderen in oranje-blanje- bleu." Daarbij komt hij tot de volgende con clusie: Zou dus in elk geval de verandering on- gewenscht en onaanvaardbaar zijn? Wij dienen meegaand en vreedzaam te zijn, allereerst tegenover lanc'gsnooten. Ik weet niet, wie in deze materie bevoegd zou zijn voorschriften te geven, de Kroon of de Wetgeving; maar mccht de bevoegde over heid het gebruik van oranje-blanje-bleu als nationale vlag gewenscht achten, en mocht zij die voorschrijven, onder een motiveering, waarvan alle partijschap uit gesloten is, ja, dan zouden ongetwijfeld ook de Katholieken als oprechte vaderlanders het oranje-blanje-bleu zwaaien, zonder ander bezwaar dan dat velen persoonlijk wellicht de nieuwe vlag niet zoo praktisch en mooi zouden vinden als de oude. Doch zou die motiveering wel inhouden een beroep op „het protestantsch karakter onzer na tie", of onbeperkte Geuzenverheerlijking e.d., dan is het te vreezen, dat dit voor vele oprechte Katholieken een reden zou zijn, cm zich liever van alle vlaggebruik te onthouden. Is het waarschijnlijk, dat er zulk een bepaling ooit komt? Het is nauwelijks te gelooven. Vergeten wij niet, dat onze groot ste moderne historicus Fruin, oprecht libe raal, vurig Oranjegezind en trouw vader lander, dat hij, zeg ik, die zich in zijn koele beheersching zelden of nooit aan dikke woorden te buiten gaat, deze geheele be weging ten gunste van het oranje-blanje- bleu heeft gekenmerkt als een „belache lijke donquichoterie". Don Quichotte was een edele figuur, maar zijn verstand was getroubleerd; wij zullen goed doen zijn hooge gevoelens na te volgen, maar niet zijn malle daden. Neen, het is te hopen, dat alle Neder landers eenstemmig geschaard blijven om hun rood-wit-blauw als hun nationale vaan. Willen wij daarbij ons geliefd vorsten huis afzonderlijk eeren, tooien wij ons dan rr>°t, de o^enlek-nkarde op de borst, desnoods met de oranjesjerp om "het middel, en laten wij boven de driekleur den triomfantelHken oranjewlnpel uitwaaien. Maar die drie kleur zelf zij; rood-wit-blauw! Zij toone de tinten die wij van jongraf hebben lee- ren begroeten en bezingen als „De schitterende kleuren van Nederlands Vlag!" Een ongewenschte toestand De straatweg HaarlemAmsterdam stond eenige jaren gelsden te boek als de „via dolorosa", de weg van smarten, om de vele ongelukken, dis er gebeur den. Door de aangebrachte verbeterin gen raakt die titel in onbruik, maar als wij niet oppassen, zal de Amsterdamsche straatweg binnenkort vergeleken kun nen worden met den weg naar Jericho, waarvan in de parabel wordt verteld, dat er zwaar gewonden konden liggen, die pas door den derden voorbijganger geholpen werden. De twee eersten trok ken er zich niets van aan. Want dat is wel de beteekenis van het conflict, dat ontstaan is tusschen „Eer ste H».lp bij Ongelukken" in Haarlem en het gemeentebestuur van Haarlem merliede. Tot nu toe was het een prijzenswaar dige gewoonte van de Haarlemsche poli tie om, als zij kennis kreeg van een ongeluk, dat gebeurd zou zijn tusschen Haarlem en Halfweg, „Eerste Hulp" to waarschuwen, waarvan de leden dan met grooten spoed naar de plek van de ramp gingen en bijstand verleenden. Zeer dikwijls is door „O. D." prachtige hulp geboden en wij zouden het betreu ren als dat anders werd. Maar nu heeft Haarlemmerliede medegedeeld, dat het niet meer van plan is eventueel gemaakte onkosten te vergoeden. Die onkosten betreffen alleen het betalen van een taxi, die de leden van „O. D." soms nemen om vlugger de dikwijls groote afstanden te kunnen af leggen. Dus niet de onkosten van het 1 gebruikte verband. Het Is ook geen be looning voor verleende diensten. Offi cieel het feit, dat Haarlemmerliede geen kosten wenscht te dragen voor hulpver leening, waartoe het zelf geen opdracht heeft gegevzen, maar het is ons bekend, dat de oorzaak dieper zit. Het budget van het Burgerlijk Armbestuur van Haarlemmerliede (een gemeente van slechts drieduizend zielen) wordt zeer bezwaard door de vele ongelukken, die op den Amsterdamschen straatweg plaats hebben. Op een totaal-uitgaven van 12.000 ongeveer per jaar, bedraagt dat soms ruim 3000, want ook de zie- kenhuisverpleging van onvermogende gewonden komt voor rekening der ge meente. Reeds tweemaal heeft het ge meentebestuur aan den Minister ge vraagd om daar verandering in te bren gen .Op een verzoek om de Armenwet te wijzigen heeft het een afwijzend ant woord gekregen en daarna is verzocht, dat het Rijk dan de kosten van de onge vallen op den Amsterdamschen straat weg voor zijn rekening zou nemen. Hoe de moeilijkheden moeten worden opgelost laat ons koud, maar het zou een schande zijn als bij een ernstig ongeluk zwaar gewonden langen tijd zonder hulp zouden blijven. Dat daar voor groote kans bestaat, is een dezer dagen gebleken. Er is hier werk voor den A. N. W. B., voor de K. N. A. C„ voor alle bonden, die zich bezig houden met de behartiging van de belangen van autobestuurders, van wielrijders en van handelaars, want ook deze laatsten kunnen het slacht offer worden van een ongeluk. Er moet spoedig verandering komen en misschien is het gewenscht, dat de genoemde bonden zich bereid verklaren om, zoolang het conflict niet is opgelost, de kleine onkosten, die aan de eerste hulpverleening op dien drukken ver keersweg verbonden zijn, te vergoeden. Oorzaak en genezing Deze vrouw verbaasde zich over een plotse linge vreemde stijfheid in haar heupen en gewrichten. Ze kon maar niet begrijpen, waarom de tweede voet den eersten niet kon volgen als ze op een stoel wi'de stappen. zy dacht niet aan rheumatiek, maar ge lukkig nam zy toch het juiste middel. Hier volgt het verhaal van haar eigen onder vinding: „Ik begreep maar niet waarom ik zoo'n stijf gevoel kreeg in mijn heupen en ge- wrichten. Als ik op een stoel wilde s;appen, kostte 't mü groote moeite om myn tweeden voet op te lichten. Maar nadat ik een f esch Kruschen gebruikt had werd het veel beter. Trappen loopen was eerst heel moei1 ijk, maar gaat nu weer normaal en ik merk, dat ik in elk opzicht het „Kruschen-gevoel" gekregen heb. Eenige jaren terug leed ik aan geelzucht en zag gewooniyk erg bleek, maar sedert ik Kruschen gebruik ziet mijn huid er ook weer frisch uit. Hoewel ik 62 jaar ben werk ik beter dan menigeen van 20. Ik heb onlangs mijn man verloren, maar ik voorzie nu in myn eigen onderhoud, dank zy Kruschen Salts." Mevr.' M. C. Weet U wat de oorzaak is van rheuma- tische pijnen en styfheid, zoowel bij deze weduwe als by ieder ander? Niets anders dan de scherpkantige urinezuur-kristal'en, die zich tusschen de gewrichten gaan nestelen. Kruschen Salts zal deze naaldscherpe kristallen snel oplossen. En omdat Kruschen een combinatie is van zes verschillende zou ten, blijft het daar niet by. Kruschen zal ook elk spoor van 'deze opgeloste kristal'en uit het lichaam verwyderen. Bovendien zal Kruschen Salts een opnieuw vormen van urinezuur voorkomen, omdat het de inwen dige organen regelmatig doet functionneeren en het lichaam vry houdt van giftige afval stoffen. Kruschen Salts is verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5