buiten landsch c^Cieuws DE zitting van den duitschen Feuilleton ANDREA RIJKSDAG FOTO-ALBUMS DE VIERDE SEPTEMBER ÖERDE BLAD VRIJDAG 6 FEBRUARI 1931 BLADZIJDE 1 Een groote rede van Dr. Brüninè over het financieel beleid Het vraagstuk der werkloosheid De Duitsche Commissie geïnstalleerd Ontbinding van den Pruisischen Landdag Nadere toelichting Samenzwering tegen Mussolini Arrestant wondt drie inspecteurs van politie Het nieuwe Rusland Rede van Stalin De aardbevingsramp op Nieuw-Zeeland De staat van beleg afgekondigd RADIO-OMROEP Britsch Indië en Rusland In de gisteren gehouden zitting van den 'Viksdag heeft de Rijkskanselier Dr. Brii- j-'hg een groote rede gehouden, waaraan wij Qet volgende ontleenen. Brüning, die al direct door de uiterste keerzijde op interrupties werd onthaald. T^on met te verklaren, dat met het oog de huidige crisis in het economische en Politieke leven afdoening der begrooting ai>gs parlementairen weg van het aller zotste belang is. De crisis draagt weliswaar internationaal karakter, doch zij is ook met vreemd aan een vertrouwenscrisis ten ~*hzien van de stabiliteit van de Duitsche Politiek en het Duitsche economisch leven. sPr. doet een beroep op de partijen, op- Z de begrooting voor 31 Maart a.s. wets- soldigheid zal krijgen. Het buitenland heeft veel belangstelling voor de wijze, waar- P de Rijksdag deze begrooting zal afhan gen. De Rijksregeering stelt zich op het Dr. BRUNING. aj*ndpunt, dat dictatuurplannen, wanneer yj! al bestonden, absoluut uit den booze rlh. Afdoening langs parlementairen weg tets, waarop de Rijksregeering grooten vjte stelt. Al heeft zij meermalen van 48 van de Rijksconstitutie gebruik «stnaakt, zij wenscht dit in de toekomst 'üet te blijven doen. Be mogelijkeden en de draagkracht van Z>kel 48 worden in het buitenland meer eien op zonderlinge wijze geïnterpre- Zrd. De onderhavige begrooting staat in teeken van de allergrootste spaarzaam- e<l. Mochten de ontvangsten op deze be- «°oting niet meevallen, dan is de regee- .iPg vastbesloten deze alleen en uitsluitend dekken door inkrimping der uitgaven en Z>otere zuinigheid, doch in geen geval door £el&stingverhooging. Ook de meerderheid ar> het Parlement stelt zich op dit stand- pint. Spr. vraagt den Rijksdag machtiging den loop van het begrootingsjaar verdere ^«"•Uinigingsmaatregelen in te voeren. Een dergelijke politiek zal vooral te- jtenover het buitenland een goede waar- /°rg zijn voor oplossing van het herstel- Taagstuk. Dit vraagstuk mag niet gedeel- p.'ijk opgelost worden. De Rijksregeering is niet voornemens voor de geschiedenis de ver antwoordelijkheid te dragen voor het ont man van een toestand, die voor Duitsch- ahd noodlottig zal zijn. sPr. kondigde voorts nog wetsontwerpen ?an nopens steun aan den Duitschen land ouw. Wat de werkloosheid betreft heeft de ®geering een commissie ingesteld, die ho- Pphlük gen oplossing voor dit netelige vraag- l'k zal kunnen vinden. ^resident Löbe deed daarop mededeeling an een communistische motie van afkeu ring. t, Be Nationaal-socialistische afgevaardigde 5?hr stelde voor den Rijksdag te verdagen. Voorstel werd verworpen. De Nazi's worden overmoedig. l Br. Göbbels (Nationaal-socialist) zeide, dat ^•lien de wereld meer en meer de noodzake- Dr. GOBBELS lijkheid van verdragsrevisie erkent, dit e danken is aan de omstandigheid, dat op 14 September verscneidene millioenen menschen zich tegen het thans vigeerende stelsel heb ben verklaard. Hos het Kabinet over het Young-plan denkt, heeft men reeds uit de verklaring van den Rijksminister van Arbeid kunnen vernemen. Spr. wijst op den nood toestand van boeren en middenstanders. Het rijk heeft geen geld en knevelt de landen, de steden staan voor een bankroet. Het is niet waar aldus roept spr. den Rijkskanselier toe -v dat wij een catastrophe wenschen. Die catastrophe hebt gij reeds ontketend. (In stemming van rechts). De aanstichters had den reeds lang moeten aftreden. Rust en orde worden in Duitschland slechts in gevaar gebracht door het voortbestaan dezer regee ring. De vaderen van de Grondwet van Wei- mar hebben zelf deze Constitutie verloochend. Het hoogverraad, dat men de oppositie toe dicht, wordt door de regeering bedreven. De nationaal-socialistische eischen zijn eischen, die men ook niet door toepassing van het reglement in den weg kan treden. Als thans nog eeriS verkiezingen moesten worden ge houden, dan zouden wij met 180 man in den Rijksdag terugkeeren. (Levendige bijval van rechts). „Deutschland erwachc." Het Duitsche volk behoeft niet tot vertwij feling te geraken, want wij zijn hier! (Gelach links en stormachtige bijval rechts). Wij hebben, aldus spr. meermalen in de woestijn den roep laten hooren. die thans de verlossingsroep voor een geheel volk is ge worden. „Deutschland erwache", roept spr. uit onder daverend applaus zijner partijge- nooten. De sociaal-democratische afgevaardigde Sollmann voert dan het woord om te ver klaren, dat politieke onlusten in Duitschland het verlies van nieuwe milliarden en 't in voeren van nieuwe belastingen tengevolge zullen hebben. Aan een mengsel van passiviteit en oneer lijkheid, dat de Nazi's voorstaan, willen wij ons volk niet overleveren, aldus spr. De Duit sche jeugd is economisch vertwijfeld en in haar nationaal en sociaal idealisme ge krenkt. De meer bedaard aangelegde lagen der bevolking worden door de Nazi's veelal ..üntermenschen" genoemd. Dit volk heeft het recht slechts een regeering te eischen, die het waardig is. Er wordt gevraagd om leiders. Doch dezen mogen slechts één doel hebben. Duitsche natie, Duitsche vrijheid, Duitsche toekomst! (Applaus). De Rijkskanselier „schippert" maar. De afgevaardigde Döhring verklaart na mens de D. Nationalen, dat deze Rijkskanse lier een exponent is van de Centrumpartij, die wegens schipperen bekend staat. Het is niet gemakkelijk voor een Centrumman Mi nister te zijn als er geen bepaalde gedragslijn is getrokken en geen vast doel voor oogen staat. Het werelduurwerk heeft thans gesla gen en voor de Centrumpartij is er geen plaats meer. De sterkste politieke krachten liggen thans bij de uiterste partijen. Bij het midden valt niets meer te redden. Wij ver wijten den Rijkskanselier, dat hij het vraag stuk van de oorlogsschulden niet openlijk voor het forum der wereld werpt. Op het stuk der reparatiekwesties moet eindelijk eens iets gebeuren. Spr. adviseert tenslotte tot Rijksdagontbinding. Dr. Kleiner (D. Nationaal) betreurde, dat de Rijkspresident zich onder den noodlptti- gen invloed zijner omgeving ertoe heeft laten verleiden het nieuwe plan en het Duitsch- Pocflsch liquidatieaccoord goed te keuren, hetwelk Polen milliarden in den schoot werpt om zich tegen Duitschland te wapenen. Spr. critiseert vervolgens het plan tot hulpver leening aan de Oostelijke gebieden en dringt in dit verband aan om vervulling van de boodschap van den Rijkspresident van Maart 1930. De Rijkskanselier repliceerde daarna in het kort om, naar hij zeide, misverstanden uit den weg te ruimen. Inzonderheid antwoordde hij den afgevaardigde Kleiner, dat de de monstraties, welke tijdens zijn reis in het Oosten des lands plaatshadden, niet de goed keuring van de meerderheid der bevolking konden wegdragen. Tevens wraakte hij de vooral in het Oosten verbreide opvatting, als zou het hem om Pransch kapitaal te doen zijn en als wilde hij het grootgrondbezit aan Frankrijk in handen spelen. De Rijksdag ging vervolgens uiteen tot vanmiddag drie uur. Geruchten over een staats greep? In parlementaire kringen wordt in verband met de uiteenzettingen van den Rijkskanse lier en de communistische interpellatie be treffende de geruchten over plannen tot bij eenroeping van een nieuwe Nationale Ver gadering, de verklaring van den leider der Duitsche Volkspartij Dingeldey, gepubliceerd in een van de late avondedities, druk be sproken. Dingeldey verklaarde, gelijk gemeld werd, wat volgens hem een doelbewuste regeering moet doen als het parlement in gebreke blijft. Van welken aard een beroep van den Rijks- president op het Duitsche volk moet zijn volgens den leider der Duitsche Volkspartij, blijft voorloopig nog een open vraag. De stemmen, die spreken van een eventueele nieuwe nationale vergadering, nemen intus- schen gestadig in aantal toe. „Der Tag." zinspeelt op plannen, volgens welke het Rijkskabinet, na aanneming van de Staatsbegrooting en verdaging van den Rijksdag, tezamen met het Pruisische Ka binet wetsontwerpen zou uitwerken, die den Rijksdag niet meer zouden bereiken. De „Vorwarts" had mededeelingen gedaan over staatsgreepgeruchten en in verband hiermede de Duitsche Volkspartij genoemd. De leider van de Duitsche Volkspartij, Dr. Dingeldey, heeft thans in het „Acht Uhr Abendblatt" een verklaring afgelegd, waaraan het navolgende ontleend is: „Wij hebben aldus Dr. Dingeldey de taak niet alleen saheering te eischen van de financiën, doch ook de redding van vele groote steden van den ondergang tengevolge" van de crisislasten en de noodzakelijkheid een deel van het millioenenleger der werk- loozen aan arbeid te helpen. Met het oog op deze maatregelen eischen wij vermindering van de tribuutbetalingen. Op welke wijze kan dat mogelijk zijn, wanneer het Parlement versaagt? Tijd mag niet verloren worden. Dat het vraagstuk van de Rijkshervorming bovendien op den weerstand van Beieren in den Rijksraad is gestrand en dat de verlaging van den leeftijd van kiesgerechtigdheid en andere steunpilaren van een democratisch, parlementair stelsel radicale stroomingen hebben verwekt, ligt voor de hand. Aan al deze verschijnselen mag een verantwoordelijk politicus niet stilzwijgend voorbijgaan. Indien de Rijksdag en de belangrijke par tijen versagen, blijft een doelbewuste regee- rings niets anders over dan in overeenstem ming met de beslissing des volks en aan de hand van de middelen, die de Constitutie den Rijkspresident verstrekt, de bron van dit kwaad te verstoppen." De door de Rijksregeering ingestelde com missie voor het Werkloosheidsvraagstuk is in een constitueerende zitting bijeengeko men. Dr. Stegerwald sprak in deze bijeenkomst namens de Rijksregeering woorden van dank en wees er op, dat het steeds toenemend aantal werkloozen een ernstig onderzoek eischt naar de mogelijkheid van tegenmaat regelen. De Rijksregeering heeft hiertoe een kleinen, onpartijdigen kring uitverkoren, welks leden niet aan bepaalde belangen gebonden zijn. Deze commissie zal, volkomen onafhankelijk van de regeering, haar taak vervullen. Haar werkplan en werkmethoden zullen door de commissie zelve worden vast gesteld. Namens de Rijksregeering wenschte spr. de commissie veel succes, waarna spr. den voorzittershamer aanbood aan den vroe- geren Rijksminister van Arbeid, Dr. Brauns, die namens de commissie dank bracht voor het gestelde vertrouwen. Hij verklaarde, dat de commissie concrete voorstellen wenscht te doen ter bestrijding van de werkloosheid en haar gevolgen. Spr. deed aan de commissie een reeks voorstellen welke in deze richting wijzen en verzocht deze nader onder de oogen te zien. De commissie besloot daarop haar werk program naar de volgende richtlijnen in te deelen: le. Productieve inrichting van de werk- loozenhulp. 2e. Verdeeling van arbeid in overeenstem ming met de mogelijkheden van de arbeids markt (arbeidsbemiddeling, werktijdverkor ting, verlenging van den leerplicht, e.d- 3e. Prijsvorming en loonpolitiek in zoo verre zij de arbeidsmarkt beïnvloeden. 4e. Arbeidsmarkt en landbouw, werkloos heid en binnenlandsche kolonisatie. 5e. Verplichte arbeid, arbeidsdienstplicht, vrijwillige arbeid, arbeidsvoorzorg. 6e. Ondersteunende werkloozenhulp, ver zekering, crisissteun, openbare voorzorg, haar voorwaarden en grenzen. De commissie slaagde er in voor al deze punten in haar midden deskundige personen te vinden, die deze vraagstukken nader on der de oogen zullen zien. De commissie zal op 23 Februari een tweede zitting houden en dan met de zake lijke beraadslagingen een aanvang maken. De D. Nationale Persdienst deelt mede, dat het verzoek van Stahlhelm inzake een Volksbegehren betreffende ontbinding van den Pruisischen Landdag in overeenstem ming is met de verlangens van het over- groote deel des volks. Dit Volksbegehren kan een beslissende stap zijn in den strijd om de macht in Pruisen. De Duitsche Volkspartij deelt mede, dat zjj niet officieel zich met 't door Stahlhelm geëischte Volksbegehren zal bezig houden. Er is trouwens geen enkel verzoek in dien zin tot haar gedaan. Zij zal zich er echter ook niet tegen verzetten, alleen reeds om het feit, dat de Volkspartij principieel als oppo sitie tegenover de regeering geen aanleiding ziet om het af te wijzen De Duitsche Christelijk-Nationale Boeren- en Landvolkpartij heeft verklaard het Volks begehren tot ontbinding van den Pruisischen Landdag met alle kracht te zullen ondersteu nen, aangezien de huidige samenstelling er van in geen enkel opzicht meer overeen komt met den wil van het Pruisische volk en omdat het in het belang van den Pruisi schen landbouw is, de macht der sociaal democratie te breken. De geruchten, welke Woensdagavond te Rome de ronde deden en volgens welke een samenzwering zou zijn ontdekt tegen het leven van Mussolini, vonden gisteren hun bevestiging in een officieel communiqué, waarin werd medegedeeld, dat een zekere Michele Schirru was gearresteerd, die in het bezit was gevonden van twee zeer scherp ontplofbare bommen, waarmede hij klaar blijkelijk voornemens was daden van poli tieke terreur te plegen. Bij zijn overbrenging naar het hoofdbu reau van politie, haalde Schirru plotseling een revolver te voorschijn, waaruit hij vijf schoten loste op de inspecteurs van politie, die hem bewaakten, en waarvan hij er drie verwondde, waarna hij een poging deed zich zelf neer te schieten. Deze poging tot zelf moord mislukte evenwel, daar de kogel door zijn mond ging, beide wangen doorboorde, doch hem niet gevaarlijk wondde. Van de drie gewonde inspecteurs bleken twee slechts gering letsel te hebben beko men; de derde echter, wiens longen door boord waren door een kogel, overleed giste renavond in het ziekenhuis. Schirru schijnt Italië te zijn binnengeko men met behulp van een Amerikaanschen pas, waarvan echter niet bekend is, of hij werd afgegeven door de Vereenigde Staten of door een der Zuid-Amerikaansche repu blieken. Bij de ambassade der Vereenigde Staten is in ieder geval nog geen bericht ontvangen over arrestatie van een onder daan. Op het hoofdbureau van politie weigerde Schirru eenige verklaring af te geven. Op alle hem gestelde vragen bewaarde hij een streng stilzwijgen. Het is dan ook nog niet bekend, wat zijn voornemens waren met de beide bommen, die in zijn bezit zijn gevon den. Het verdient in dit verband echter op gemerkt te worden, dat het hotel, waar de gearresteerde verblijf hield, gelegen is aan de Via Venti Settembre, waar Mussolini dagelijks per auto langs komt op weg van zijn bureau naar zijn woning en vice versa. Het is dus geenszins onwaarschijnlijk, dat Schirru een geschikte gelegenheid afwachtte om de bommen uit zijn venster naar Musso lini te werpen. Uit de door de politie ingestelde onderzoe kingen is gebleken, dat Schirru van geboorte Slciliaan is en in Maart van het vorig jaar uit Amerika naar Europa is vertrokken. Aangezien hij bij de politie bekend stond als gevaarlijk anarchist, werden zjjn bewegingen scherp nagegaan, doch hij reisde door ver schillende Europeesche landen, alvorens hij poogde in Italië binnen te komen. Den vijf tienden Januari is hij te Rome gearriveerd, waar hij intrek nam in een der beste hotels aan de Via Venti Settembre. Hoewel het de politie wel bekend was, dat hij te Rome was, heeft zij Schirru niet ge arresteerd, ten einde in de gelegenheid te komen uit te vinden of hij met iemand te Rome in relatie stond. Schirru is een knap uitziend, athletisch persoon, nog jong. Hij scheen goed van geld voorzien en leidde een vroolijk leven. Hij was een geregeld bezoeker van de nachtelijke dansgelegenheden van Rome. In een conferentie van leiders der indu strie heeft Stalin een rede gehouden, welke was gewijd aan de uiteenzetting van de voorwaarden tot verwezenlijking van de in het plan voor 1931 opgenomen toeneming der productie, d.w.z. de uitvoering van net vijf jaarplan in de voornaamste takken van industrie niet in vier, maar in drie jaren. blijvers worden verslagen. Wij willen echter niet verslagen worden. De geschiedenis van het oude Rusland bestond daarin, dat Rus land tengevolge van zijn achterlijkheid on ophoudelijk werd verslagen. Eens, zoo vervolgde Stalin, hadden wij geen vaderland en konden wij er geen heb ben. Thans echter, nu wij de arbeiders macht bezitten, hebben wij een vaderland en zullen wij de onafhankelijkheid er van ver dedigen. Wij zijn bij de zich verder ontwik kelende landen vijftig tot honderd jaar ten achter gebleven. Wij moeten dezen afstand in tien jaar doorsnellen. Wij zullen öf ons doel bereiken, öf men zal ons neerslaan. Wij hebben de productie der industrie, ver geleken met die van vóór den oorlog, verdub beld. Wat de landbouwproductie betreft, zullen wij spoedig ons doel hebben bereikt. Wij zou den echter nog meer hebben kunnen berei ken. als wij er in dezen tijd naar hadden gestreefd de productie, haar techniek, haar financieele en economische zijde, te ver beteren. Men zegt, dat het moeilijk is, de techniek meester te worden, doch er zijn geen vestin gen. die door het bolsjewisme niet kunnen worden bestormd. STALIN Er wordt, zoo zeide Stalin o.a., gevraagd j of men het tempo niet iets kan vertragen Neen. Men mag het tempo niet verminderen, j men dient het nog te versnellen. Zijn tempo inhouden, beteekent achterblijven, en achter- j Het gouvernement van NieuwZeeland heeft voor het geheele gebied, dat door de aardbeving getroffen werd, den staat van beleg afgekondigd. Marine- en politietroe- pen patrouilleeren door de straten om plun deringen te verhinderen, aangezien reeds hier en daar excessen zijn voorgekomen. Te Napier heerscht gebrek aan brood. Opna men, welke van vliegtuigen uit gemaakt zijn. toonen aan, dat de geografische gesteldheid op tal van plaatsen tengevolge van de aard beving ingrijpende wijzigingen heeft onder gaan. In de mondingen der rivieren zijn al lerlei hindernissen opgedoken, waardoor de rivierbedding zich langs natuurlijken weg verplaatst heeft. Tengevolge van al deze verschuivingen in de haven van Napier is de kanonneerboot „Veronica", ondanks haar geringen diepgang, niet in staat zee te kiezen. Onder de puinhoopen van Napier zijn tot dusverre ongeveer 200 lijken te voorschijn gebracht. Bij den uittocht der bevolking uit de stad hebben onbeschrijflijke tooneelen plaats. Het juiste aantal slachtoffers hoopt men over eenige dagen te kunnen vaststel len. Officleele mededeeling De Gouverneur-Generaal van Nieuw- Zeeland, Lord Bledisloe, meldt in een verder telegram aan den minister voor de Domi nions, Thomas, betreffende de aardbevings ramp het volgende: De vroegere berichten van ernstige ver liezen aan menschenlevens en eigendom in de zakenwijken van Napier en Hastings, worden thans bevestigd, doch in de woon wijken was de schade niet buitengewoon. Tot op het oogenblik zijn ongeveer 140 personen als dood opgegeven, doch de vol ledige lijst zal eerst over een paar dagen be schikbaar zijn, aangezien de bewoners van eenige groote gebouwen, welke zijn ingestort, nog steeds onder het puin bedolven liggen. Het reddingswerk wordt met kracht voort gezet en de branden, welke op de aardschok ken zijn gevolgd, zijn spoedig gebluscht. De officieren en manschappen der oorlogs schepen verrichten een belangrijk deel van de opruimingswerkzaamheden. De gewonden en andere slachtoffers ont vangen allen mogelijken steun. Men is thans volkomen op de hoogte van den toestand. Hoewel vele vrouwen en kinderen Napier verlaten, wordt overwogen thans maatregelen te nemen om te trachten het gevaar voor de gezondheid door de schade aan de sanitaire diensten tegen te gaan door een gedwongen ontruiming der stad. De inwoners hebben een opmerkelijke kalmte en veerkracht betoond bü de vreese- lijke beoroeving. Vele heidendaden zijn verricht. De bevolking van het geheele land heeft gehoor geeeven aan den oproep om hulp met een edelmoedigheid, welke zeer groote bewondering afdwingt. Zaterdag zullen de gouverneur-generaal en Ladv Riedisloe naar de geteisterde gebieden vertrekken. 13 millioen menschen bij alle be kende aardbevingen gedood. De aardbevingen, waardoor Nieuw-Zeeland in de laatste jaren geteisterd werd, hebben een reusachtige schade aangericht, hoewel het aantal slachtoffers naar verhouding zeer gering was. De vorige aardbeving begon in Juni 1929 en duurde zonder onderbreking ruim drie weken. Taryso (North Island) was het centrum van een aardbeving in September 1922, toen ongeveer honderd aardschokken werden waargenomen in den tijd van drie uur. De aardbevingen hebben in den loop der wereldgeschiedenis een onnoemlijk aantal slachtoffers geëischt. Men heeft berekend, dat in ongeveer 4000 jaar 13.000.000 men schenlevens ten offer zijn gevallen aan aard bevingen. urmew,half perkamemt leder ZATERDAG 7 FEBRUARI 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. K.R.O.-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonplaten, 11.30—12.00 Godsd. Causerie door Pastoor Perquin, 12.00 1 30 Concert KRO-Sextet onder leiding van P. Lustenhouwer, 1.302.30 Gramofoonpla ten, 2.303.00 Vragenhalfuur voor de jeugd, No. 17 Machine VIH 3 Febr. 3.004.30 Kinderuurtje. 4.304.45 Technisch Kwartiertje. 5.006.00 Gramofoonplaten. 6.016.15 S. P. J. Borsten: „Sportoverzicht." 6.156.35 Joum. Weekoverzicht door Paul de Waart. 6.356.45 Gramofoonplaten. 6,45 7.15 Esperanto-cursus door P. Heilker. 7.15 7.45 F. M. Gescher: ..Sociale Problemen op Java" (III). 7.45—10.45 Concert door het KRO Salon Orkest onder leiding van Mari- nus van 't Woud en met medewerking van Guus Markman (zang), ca. 9.00 Persberich- tpr\ IIq™ TJiag HILVERSUM. 1875 M. Uitsl. VARA- uitzending. 8.00 Gramofoonplaten, 10.15 Uitzend, voor arbeiders in de continu-bedrij- ven. met medewerking van Joh. Jong (orgel), Groot Volkstooneel Herman Bouber, Willem van Cappellen en Ben Groeneveld. Toespraak door A. de Vries, 12.00 Politieberichten, 12.15 Concert VARA-septet onder leiding van Is. Eyi en Gramofoonplaten, 2.15 Gramofoon platen, 2.30 S. de la Bella Jr.: „Bevrijdt Uw geest", 2.45 Paedagogisch concert onder lei ding van Piet Tiggers. met medewerking van het VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot, 4.15 Cursus Didtsch P. J. Bol, 4.45 Concert Ferdinand Pels (hobo) en Joh. Jong (piano). 5.00 Populaire Kunstbeschou wingen door Otto Tussenbroek, 5.30 vervolg Concert hobo en piano. 5.45 Gramo foonplaten, 5.50 T. Landré: „Ons huis een tehuis.", 6.15 S.D.A.P.-kwartiertje, 6.30 Lit terair Halfuurtje A. M. de Jong, 7.15 Gra mofoonplaten, 7.30 Politieberichten. 7.45 Po pulair Avondprogramma, met medewerking van VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot, Duo de Ponty, Teun de Klepperman, A. de Vries (toespraak), 10.45 VARA-Varia, 10.55 Persberichten Vaz Dias, 11.0512.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.0511.20 Lezing. 1.202.20 Or kestconcert. 3.104.50 Verslag van de Rugby- match Wales—Schotland. 4.50 Concert. Octet. W. Watcyns (bariton). 5.05 Orgelspel door R. Foort. 5.55 Kinderuurtje. 6.35 Berichten. 7.00 Sportberichten. 7.05 Concert. T. Reiss Smith (cello), J. Black (piano). 7,20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Concert. O. Olgina (so praan), I. Engel, (piano), Orkest. 9.20 Be richten. 9.35 Berichten. 9.40 Toespraak door Sir Arthur Quiller-Couch. Litt. D„ L. L. D. 10.00 Vaudeville. 11.05—12.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Concert. 9.05 „Rival pour rire" van Grenet Dancour. 9.50 Gramofoonplaten. LANGENBERG, 473 M. 6.30—7.35 Or kestconcert. 9.3510.05 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Orkest- concert. 4.205.20 Concert. Kwartet en cello. 8.05 Vroolijke avond. Daarna: Berichten en tot 11.20: Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmu ziek (Gramofoonplaten). KALUNDBORG, 1153 M. 12.05—12.35 Gramofoonplaten. 2.20 Kinderuurtje. 2.50 4.50 Orkestconcert en zang. 7.208.20 So listen-concert. Voordracht. 8.209.20 Or kestconcert. 9.3510.30 Orkestconcert en liedjes bü de luit. 10.3011.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Uitzending georganiseerd door de Resef. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Harp-soli. 9.30 Zang, strijkkwartet en fluit, 9.40 „Gringoire." Een-acter van Th. de Ban- ville. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Uit zending georganiseerd door de Sarov. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest, cello en hoorn. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Voor drachten. 11.20—12.10 Muzikale Schooluit- zending. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.30 3.50 Voordrachten en lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.15 Lezingen en berichten. 7.20 Concert door koor, orkest en solisten. 8.35 Kabaret „Stachelschwein." 9.35 Be richten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. De grootste aardbevings-catastrofen, die men zich herinnert, zijn de volgende: In 1556: China 800.000 dooden In 1703: Japan 2W).000 dooden In 1737: Indië 300.000 dooden In 1755: Lissabon 50.000 dooden In 1908: Messina 84.000 dooden In 1920: China 180.000 dooden In 1923: Japan 140.000 dooden Er is slechts één geval bekend van een aardbeving, die sledhts één menschenleven eischte, n.l. de aardbeving, waardoor Londen in 1580 geteisterd werd. r 1fl X GR.H0UT5TR.1Ö3 TEL.12393 25 c M I 23931 Geen officieel vertoog In het Hoogerhuis ontwikkelde zich he den een debat over de arbeidsvoorwaarden in Rusland. Verscheidene Peers oefenden levendige critiek uit op de regeering en drongen op een krachtiger politiek ten opzichte van Sovjet-Rusland aan, hetzij door de betrek kingen te verbreken, hetzij door dumping te verbieden. Ponsonby (parlementair secretaris van het ministerie van transport) zeide in zijn antwoord, dat de regeering niet voornemens is wetgevende maatregelen voor te stellen, om het hoofd te bieden aan een staat van zaken, waaromtrent zij geen zekere en authentieke gegevens bezit. Hij voegde er met betrekking tot de kwestie van den gedwongen-arbeid-voor-gevangenen aan toe: Ofschoon het streven der Sovjets antipa thiek is aan den Britschen geest, moeten wij er rekening mee houden, en ofschoon het vreemd is aan onzen aard, maakt het geen enkele officieel protest noodzakelijk. 29. "Ik heb je toch gezegd, dat ie verbrand Maar dat verandert niets aan het feit, jk 'm had," voegde hij z'n gezel boos toe. j "Toen ik nog jong was," antwoordde de iPecteur spottend, „zeiden we altijd: eerst di«n en. dan gelooven. Ik geloof je, als ik n brief zie, niet eerder." l" 1 Is een truc," viel Wally in, terwijl 1 schuins naar Medway keek. „Daar zit schurk, uit .•-Een schurk," verbeterde Bryce, „maar i de schurk „Doodbedaard werd aan het tafeltje van 2. graaf de lunch gebruikt. jv»~,e man, dien Bryce tiu kende als graaf edway, lachte bemoedigend naar Myra. ••Eommige menschen zijn geboren pairs," liik 6 luchti8 °P* "Er zi)n cr die adel- lee tlte's hebben, en anderen och die ze- Zie je onze speelmakkertjes aan jdsche tafel, m'n beste?" Von -ra knikte instemmend. „Wees toch ^orzichtig, beste jongen," fluisterde zij ie ?5?c'luwend, „gisterenavond hadden ze °»Jna te pakken." •►Bedoel je Wally V' Hij begon te lachen. „Die aardkluit in de ruimte? Geen sprake van. Dien had ik al in de gaten van het oogenblik af, dat hij het restaurant binnen kwam." Zenuwachtig keek Myra nu door de zaal. „Maar, jongenlief," pleitte zij, „ze koesteren nog achterdocht, anders zouden ze je niet overal naloopen. Wil je dan niet gewaar schuwd zijn Je hebt nu Hubert's bekentenis. Hij zal tot levenslang veroordeeld worden, als hij die geweldige boete niet betaalt. Is dat niet voldoende Kun je hem nu niet overslaan De lippen van den graaf trokken zich sa men. „Ik ga liever mijn eigen weg," antwoordde hij koel. „Een vonnis voor levenslang Hij is nu bijna zeventig Neen, de wet is al te wispelturig. Met zijn geld en met iemand als Hall als verdediger zou zijn hooge ouder dom hem redden. De politie zou die be kentenis niet eens aanvaarden, als hij kon bewijzen, dat hij ze gedwongen had neer geschreven. Er zijn honderden achterdeur tjes. En 't is al zoo lang geleden. Neen Waarom zou ik mijn geheel voorbereid plan niet doorzetten Bah, voor ik 't opgeef wil ik dien aartsschurk in de hel zien Myra stond op het punt in tranen los te barsten. „Vroeg of laat, beste jongen, loop je er toch in," zuchtte zij. „Om mijnentwille, doe het niet 1" Maar op zijn gelaat stond vastberadenheid te lezen. „Je behoeft je over niets ongerust te maken, beste," fluisterde hij, terwijl hij haar op haar arm tikte. „Ik heb Bryce op een valsch spoor gebracht. Medway rust nog op zijn plekje in Sussex en nog steeds be graven, zooals hij beloofd heeft. Hij heeft er in toegestemd begraven te blijven, tot dat och, daar hoeven we niet op in te gaan. Ik moet nog een klein poosje dien titel benutten. Zoo lang ik er geen al te veel vuldig gebruik van maak, bestaat er geen gevaar. Ik ken al zijn vrienden en tot nog toe heb ik ze om den tuin geleid." „Tot nog toe," mompelde zij treurig. „Op 'n goeien dag loop je in de val. Een van die lammelingen zal je snappen en dan Maar hij lachte luid, een dolle aansteke lijke lach. „Den „Moordenaar" snappen Zijn lip pen krulden zich spottend om. „Maar toch niet aan deze zijde van den Styx 1" Myra stak snel haar hand vooruit. „Gerald, wees toch in godsnaam voor zichtig," smeekte zij met aandrang. „Gebruik toch hier dien naam niet 1" Wally en Inspecteur Bryce verlieten Venezia in een verbitterde stemming, 't Gezicht van dien graaf, die op z'n dooie gemak z'n tijd doorbracht, terwijl hij af en toe eens van den wijn proefde, was hun 'n doorn in 't oog. De gedachte aan die klei neering door Medway maakte Bryce woe dend, en het ergerde Wally, omdat hij z'n overtuiging dat Medway Gerald Wace de moordenaar was, niet van zich af kon zchud- den. Opnieuw besloot inspecteur Bryce zijn bevindingen van de laatste dagen maar niet aan zijn collega mede te deelen. Want deed hij dat, dan zou hij dien ake- ligen lach van Guest weer ontmoeten. Hij stond te zwak en Guest zou om hem lachen. Een grap was een grap, slechts zoolang het ten koste van een ander ging, redeneerde Bryce. Maar toen inspecteur Bryce den volgenden morgen bij de Yard binnentrad, scheen Guest noch belangstelling voor hem, noch voor z'n werk aan den dag te leggen, wat Bryce haast evenzeer, zoo niet meer ver toornde dan zijn openlijke, zij het dan ook spottende belangstelling gedaan zou hebben. „Maar vanwaar wist je van de gewoonte van den „Moordenaar", om zijn nagels af te bijten?" vroeg hij tenslotte met kwalijk bedwongen weerzin, nu hij zelf moest be ginnen. De ander keek met scherpen blik op van de kaart, die hij aan 't bestudeeren was. Hoe was Bryce daar achter gekomen Voor zoover Guest kon nagaan, had hij toch geen namen genoemd? „Hoe kwam je er toe die bemerking aan den „Moordenaar" vast te knoopen vroeg Guest schertsend. ,,'t Zelfde heb je tegen Wally Chatterton gezegd," antwoordde Bryce bits, „en ik heb twee en twee samengevoegd en „Er gehakt van gemaakt," voltooide Guest. „Ik hoorde het van Hubert Chatterton. 't Was een van Gerald's kindergewoonten en het is zeer onwaarschijnlijk, dat hij er nu nog aan toegeeft. Ik vermoed,- dat je den een of anderen armen duivel krachtens dit feit gearresteerd hebt, en dat je hem vrij ge laten hebt, zoodra hij z'n alibi bewees 1" Wijl deze toevallige woorden gevaarlijk dicht de waarheid benaderden, stapte Bryce haastig van dit onderwerp af en trok hij zich stilzwijgend terug. Geheimzinnig toch die manier, waarop Guest de zaken behandelde en maakte, dat een ieder zich zelf als 'n dwaas beschouwde. Op dat oogenblik trad sir Arthur Sayle binnen en alvorens plaats te nemen, wendde hij zich tot Guest. „En? Wat is er met die morphine-kwes tie vroeg hij, terwijl hij scherp z'n blikken op hem gevestigd hield. Dat was een onheil spellend teeken. Guest haalde zijn schouders op en ver telde, wat er den vorigen avond bij Naisuki had plaats gegrepen. Een relaas, dat Bryce kostelijk scheen te vermaken, wat hij dan ook duidelijk liet blijken. „Ja," mompelde Sir Arthur met een vastberaden gezicht. „Naisuki is een vos. Ik verwachtte wel zoo iets." Guest knikte treurig. „Vanavond wilde ik dat pakhuis wel eens gaan zien, mijnheer," vertelde hij. „Als ik een partijtje van die sigaretten kan bemach tigen of mij ervan kan vergewissen, dat hij een bezending smokkelwaar voorradig heeft. dan zetten wij een stap in de goede richting.' Sir Arthur, die voelde of z'n das nog goed zat, negeerde den openlijken spotlacn van Bryce. Guest eveneens. ,,'t Zou goed zijn een bevel tot huiszoeking mee te nemen," veronderstelde de chef. „We moeten geen slapende honden wakker maken den Naisuki niet storen, alvorens wij gereed zijn een rechtsgeding tegen hem te beginnen. Mijn voorganger, die arme oude Mac Arthur stiet z'n neus ook in die San Loo-affaire. San Loo beriep zich op het consulaat en zij legden den betrokken personen het vuur zóó na aan de schenen, dat de commissaris Mac Arthur moest ont slaan om z'n figuur te redden. Wat was me dat een herrie en ik verlang er niet hard naar zoo iets weer mee te mken. Guest glimlachte en maakte een bevel schrift gereed, waarin hij machtiging gaf verdachte perceelen te doorzoeken slechts de handteekening van den chef ontbrak er dus aan. „Gebruik het niet, dan in geval van nood," beval deze hem, terwijl hij tee kende. „Zoo lang mogelijk moeten we achterbaks blij ven, want anders krijgt hij er den reuk van te pakken en knijpt hij er tusschen uit I" Nu hij het bevelschrift bij zich had, ge voelde Guest zich dien avond, toen hij bij df dokken kwam, veel meer op zijn gemak. i Wordt vervolgd i.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9