Binnenlandsch Nieuws s Abdijsiroop rt ■Jijl&mSïïtsï; 1 Stop vlug Voor de Huishamer Het gestolen Luchtballonnetje 1 dien GRIEP-aanval RADIO - MOORS Kalender Waad] e OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN I Het tarwe-wetsontwerp Inventarisatie van de aanwezige tarw voorraden Eenzijdige ontwapening Het bioscoop-conflict te Groningen ONZE OOST Indische Dienst GEMENGD NIEUWS Opfokken van kuikens Een auto op gladde wegen De veranderde tellingskaarten voor zachte mooie huid ■HP""»" AKKER's de Borst" KUNST EN KENNIS H. W. Mesdag Buma contra „Kras" RADIO-NIEUWS Een zakenman Een sprekende film -f. cjl i S -SS Een tarweaanvoer-con. missie Contact met de meelfabrikanten Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Versiag van de Eerste Ka mer over het wetsontwerp, houdende bepa lingen in het belang van de inheemsche tarweteelt. De bezwaren, aangevoerd tegen het stelsel van productiepremies, deelt de Minister ge heel. De toepassing van de wet Terwijl de commissie van advies zich bezig houdt met het bestudeeren en uitwerken in onderlinge vergelijking van de twee stelsels volgens de in de Tweede Kamer gedane toe zegging, wordt over het geheele land een in ventarisatie van de aanwezige voorraden tarwe uitgevoerd. Hierbij zal er tegen worden gewaakt, dat vreemde tarwe als inlandsche zou worden aangegeven. Voorts zullen uit gebreide proefnemingen worden opgezet, ten einde te komen tot een selectie van de vooi verwerking in brood meest geschikte tarwe. Tegelijkertijd wordt een tarweaanvoercom- missie in het leven geroepen, die zooveel mo gelijk met gebruikmaking van den bestaan- den graanhandel, voor een voldoenden en regelmatigen aanvoer van tarwe zorgdraagt, onder algemeene leiding van een centraal lichaam, dat contact heeft met de groepen van afnemers, de meelfabrikanten. Bij aflevering wordt de tarwe op kwaliteit gekeurd en naar deze verrekend. Is de af levering eenmaal geschied, dan is het ove rige werk het controleeren van de aflevering van meel en b'oem volgens de voorschriften. Een en ander geschiedt zooveel mogelijk met gebruikmaking van bestaande organisaties in voortdurend onderling overleg. Voor de centrale uitvoering zal noodig zijn een klein bureau. Dit heeft de algemeene leiding, onder 's ministers verantwoordelijkheid. Aan het hoofd daarvan staat een deskundige, die tevens zitting heeft in en voorzitter is van de commissie van advies. Al overweegt de Minister ernstig om, wordt het ontwerp aangenomen, met betrek king tot den oogst 1930 de toepassing niet te doen geschieden, zulks neemt niet weg, dat in verband met deze wetsvoordracht maatregelen kunnen worden genomen, welke ook den tarweverbouwers van 1930 ten goede kunnen komen. Bereiding en prijs van het brood. Dat het brood waarschijnlijk slecht zal worden, kan niet worden toegegeven, waarbij de minister zich beroept op de door deskun digen genomen proeven. De beoordeeling van de kwaliteit der tar we zal worden opgedragen aan te vormen organisaties voor aanvoer van tarwe, in ge meenschappelijk overleg met de organisaties van tarweafnemers en tarweproducenten. De bezwaren 'tegen het menggebod. Ook de Minister is van meening, dat voor de bepaling van den broodprijs andere pro ductiekosten dan de tarweprijs een beslissen de rol spelen. Geenszins wordt ontkend dat er aan een maal- en menggebod moeilijkheden zouden zijn verbonden; dat deze echter zoo ernstig zouden zijn en zoo eenzijdig, dat zij voor ve le meelimporteurs den ondergang van het bedrijf tot gevolg zouden hebben, kan niet worden toegegeven. Geen vrees voor fraude. Het ligt in de bedoeling, den invoer, ',.'o- mede het vervoer van en den handel in tar we geheel vrij te laten. Daarbij wordt opge merkt, dat zij, die door middel van de tarwe- organisatie hun tarwe voor broodbereiding wenschen te leveren en wier tarwe daarvoor in aanmerking komt, zich uiteraard zooda nige beperkingen moet opleggen in het vrij? beschikken daarover, als noodig is om de vereischte waarborgen, b.v. ten aanzien van de herkomst, te kunnen blijven geven. De minister betoogt, dat er van bescher ming of bevoorrechting van de inheemsche maalindustrie geen sprake kan zijn, of het moest zijn in dien zin, dat de meelfabrikan ten meer vrijheid genieten in de samenstel ling hunner mélanges. De gedachte, dat met dit wetsontwerp de Nederlandsche handelspolitiek een andere richting zou inslaan, acht de minister niet juist. Daar de invoerrechten niet verhoogd worden en zoowel de invoer van tarwe als die van meel niet verboden of belast, kan toch bezwaarlijk worden betoogd, dat met dezen maatregel eene principieele wijziging in onze handelspolitiek zou intreden. Het in Zwitserland toegepaste stelsel, waarvan de heer Colijn in de Tweede Kamer mondeling en in het tijdschrift Anti-revo- lutionnaire Staatkunde schriftelijk eene uit eenzetting heeft gegeven, heeft ook de bij zondere aandacht van de Regeering. Echter is er aanvankelijk geen bepaalde reden om thans te denken aan vervanging van het voorgestelde systeem van hulpverleening door een ander, ook al mochten daarmede in het algemeen in een ander land gunstiger resul taten zijn bereikt. Het behoeft volgens den minister geen betoog, dat hij niet dan tot zijn leedwezen zich genoodzaakt zag, bij de behandeling van het onderhavige wetsontwerp in de Tweede Kamer tegenover de amendementen Boon-Oud, de houding aan te nemen, waar van blijkens het Voorl Verslag vele leden met leedwezen hadden kennis genomen. Het valt te betreuren, dat de minister hier een instelling moest scheppen m eene periode, waarin twee zijner ambtgenooten de porte feuille-kwestie hebben gesteld. Nochtans mag hieraan niet een symptomatische be- teekenis worden gehecht. De Regeeering houdt haar aandacht op den toestand der landarbeiders gevestigd. Is redeloos, maakt reddeloos. Deze spreuk is gesteld op een sprekende plaat, door mej. D. Rudeman geteekenü voor het Centraal Comité tot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwapening. In deze plaat is de volgende gedachte verwerkt. Toegevende aan de propaganda voor een zijdige ontwapening, heeft Nederland zich weerloos gemaakt. In West-Europa breekt 'n oorlog uit. De strijdende partijen haasten zich ons land te bezetten om gebruik te ma ken van onze havens, onze industrieën en onze voorraden en langs den weg van den minsten weerstand in de richting van hun doel op te rukken. De hoofdfiguur symboliseert de wanhoop, den angst en het zelfverwijt van Óen van have en goed beroofden ingezetene. Slechts de nationale vlag bedekt nog gedeeltelijk zijn naakte lichaam, maar ook deze glijdt hem van de schouders. (Welken steun kan Nederland onder zoodanige omstandigheden aan de ing ^ngn verleenen?) Deze wanhoopsfiguur op den voorgrond, daarachter de laaiende oorlogsfakkel en de vernielde huizen en kerken er naast vormen een geheel, waarvoor mejufrouw Rudeman alle eer toekomt. Het Comité verspreidt de plaat: 1. als groot bijiet (85 x 124 c.M.); 2. als klem biljet (40 x 60 c.M.)3. als prentbriefkaart alle in kleurendruk. De biljetten en platen zijn op schrifte lijke aanvrage gratis verkrijgbaar bij het secretariaat: Obrechtstraat 363, te 's-Gra- venhage. De bioscopen gesloten Het personeel der bioscopen heeft, daarbij gesteund door de directies, een verzoek ge richt tot het hoofdbestuur van den Bios coopbond om uitbetaling tenminste van een deel van het salaris gedurende den tijd dat het conflict zal duren. Dit verzoek zal de volgende week worden behandeld. Met groote plakkaten maakten de biosco pen gisteren de sluiting bekend. Met uitzondering van de kermis in Mei a.s. zal het variétégezelschap van den heer Faveur te Rotterdam, niet te Groningen optreden. De tooneelgezelschappen zullen wel voorstellingen geven. Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: mr. J. H. Hooft, rechterl. ambt., Rotterdam; ir. J. H. A. Ferguson, houtv. b. d. Dienst van het Boschw., Wageningen. Bestemd voor den dienst in Suriname en Curacao: N. Einhaus, agent van pol. 1ste kl. in Curacao, 's-Gravenhage. Verlofgangers (O.-Indië)F. J. M. van den Hout, onderw. b. d. Eur. Ambachtssch. te Batavia, 's-Gravenhage; H. E. van den Horn, onderw. 1ste kl. b. h. Openb. Wes- tersch lager onderw., Amsterdam; A. Tuy- ter, Gouvern.-arts b. d. Dienst der Volksge- zondh., de Bildt; G. F. E. W. Lowensteijn, ambt. 2de kl. b. d. Dienst der In- en Uït- voerr. en Acc., Haarlem; J. Ramaer, Gou- vem.-secr., Pontresina; mevr. F. Brouwer, hoofdtelef. b. d. P.T.T., Rotterdam. Van de Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken N.V. P. Sluis te Weesperkarspe! ontvingen wij de nieuwe handleiding voor het opfokken van kuikens. Hieruit blijkt allereerst de be langrijke prijsverlaging van het Opfokvoer, welke prijsverlaging den kuikenfokkers onge twijfeld welkom zal zijn. Verder bevat deze handleiding vele nut tige wenken. Veel daarvan is een herhaling van hetgeen reeds in vorige uitgaven werd vermeld, doch wij zijn overtuigd dat deze herhaling zeer nuttig is. De Pluimveetechnische Voorlichtingsdienst van de N. V. constateert nog dagelijks dat, vooral bij het opfokken van kuikens, ern stige fouten worden gemaakt, waardoor voor lichting door woord en schrift noodzakelijk blijft. De handleiding wordt op aanvraag gratis en franco toegezonden. Aanvragen zijn te richten aan den Sluis' Pluimveetechnischen Voorlichtingsdienst, Weesperkarspel. Voor het overige verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Dat gaf geen geluk Tusschen 10 en 12 uur Donderdagavond hebben te Eindhoven twee onbekenden zich meester gemaakt van een auto, waarin kof fers met heerenmodeartikelen geborgen wa ren. Een reiziger had den wagen laten staan voor een winkel op den Fellenoord. Onmid dellijk stelde de politie een onderzoek in en de sneeuwval kwam haar te hulp. Ten ge volge van de gladheid zijn n.l. in den afgeloopen nacht de beide dieven tegen een lantaarnpaal in de Van Kinsbergenstraat gereden. De motor geraakte defect en een der dieven ontvluchtte. Hü werd in zijn woning gearresteerd, ook de andere is in zijn woning aangehouden. De beschadigde auto is in beslag genomen. Acht kaarten veranderd zonder toestemming Het onderzoek naar veranderde volks- tellingskaarten te 's Gravenhage heeft ge- loopen over 103 gezinnen of alleenwonende personen in drie tellerswtjken en over zes op zichzelf staande gevallen. In acht gevallen v/as een verandering door den teller aange bracht na bespreking met een der huisge- nooten, doch zonder hun goedkeuring. In de overige gevallen bleken geen veranderingen aangebracht of waren de veranderingen aangebracht na bespreking en met toestem ming van de belanghebbenden. De veranderingen door de tellers aange bracht hadden betrekking op niet één, doch op verschillende godsdiensten. Gebleken is, dat geen der veranderingen opzettelijk ten gunste van een of ander kerkgenootschap is geschied, maar dat enkele tellers hun in structies in sommige gevallen minder Juist hebben toegepast. De onverschilligheid en de oppervlakkig heid, welke door een deel van de bevolking ten aanzien van de godsdienctvraag zijn ge toond, hebben eenige tellers genoodzaakt door vragen tot het juiste antwoord te komen; dit schijnt mee de oorzaak te zijn geweest van de ondervonden moeilijkheden. Bij het controleeren van de overige telkaarten zullen voortdurend steekproeven worden genomen bij die, waarop bij de antwoorden betref fende het kerkgenootschap door de tellers een verandering is aangebracht of waarop de antwoorden door de tellers zijn ingevuld. Bij ontdekking van eenige onregelmatig heid zal de geheele wijk aan een soortgelijk onderzoek als thans is geschied, worden onderworpen. la Doozcii en Tuben 30-15 eo 75 ct Potten l gld- Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt oestreden. Abdijsiroop houdt de ontwifcke- ling en het verder razen van een griep-aanva» tegen aoor de taaie sl»;m bezwangerd met ziektekiemen uit te drijven Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn i» Uw keel en Uw gestel ondervindt der gunstigen invloed Onovertroffen bij Hoest - Griep BroncL tii Asthma. 'g Alom verkrijgbaar Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, FI.4.50 J Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons ff (60 ct.). Dar, bespoedigt Ge Uw genezing. f A3DIJS1P.OCP-EONBONS (Gestolde Abdijsiroop) De stad Groningen gaat hem eeren. Deze maand is het honderd jaar geleden, dat Hendrik Willem Mesdag te Groningen werd geboren 23 Februari 1831). Het Genootschap „P.ctura" zal nu een Mesdag-tentoonstelling houden van 15 tot 28 Februari. Men is er in geslaagd een groote verzameling (ongeveer 45 werken) van hem bijeen te brengen, welwillend in bruikleen afgestaan door particulieren, bijna allen uit Groningen zelf, maar ook door een ver zamelaar uit Wassenaar en door het Mu seum Mesdag te 's-Gravenhage. het repertoire van „Buma", doch dat ge- 2.05—2.45 Concert. Sopraan, bas en Het Bureau voor muziek-auteursrechten (Buma) had een 16-tal contractanten bij den Nedarlandschen Bond van Auteursrecht- betalenden gedagvaard tot betaling van hst geheele tanef) verminderd met een zssde. Van de zijde dsr gedagvaarden was betaling aangeboden van de helft van het tarief, doch de „Buma" ging hiermede niet accoord. Met den Bond van Autsursrecht-betalenden was overeengekomen dat een proces, n.l. tegen ,,Krasnapolsky" als „testcase" zou dienen. In deze procedure heeft de Eerste Kamer der Rechtbank op 23 Juni beslist, dat gedaagde „Kras" terecht aanspraak maakte op vermindering met een percentage in ver houding tot het verlies van een gedeelte van daagde door getuigen moest bewijzen, hoe groot het percentage zou moeten zijn. De „Buma" ging in hooger beroep bij het Hof. Het Amsterdamsche Hof uitspraak doende, vernietigde het vonnis. Het accepteerde de grief van „Buma", dat het hier een wisse lend repertoire betrof, zoodat vermeerdering of vermindering daarvan geen recht geeft op wijziging van het overeengekomen auteursrecht. Op dien grond werd het von nis vernietigd en „Kras" werd veroordeeld om de door „Buma" gevraagde 5/6 van het verschuldigde recht te betalen terwijl „Kras" tevens werd veroordeeld om 7/8 van do kosten te betalen. Voor „Buma" was in appèl als advocaat opgetreden mr. dr. J. de Vrieze te Amster dam, voor „Kras" mr. J. Fruin te Rotter dam. ZONDAG 8 FEBRUARI 1931 HUIZEN, 298 M. 8.30—9.30 K.R.O.; 9.50 N.C.R.V.; 12.00—5.00 K.R.O.; 5.50 N.C.R.V. Na 7.45 K.R.O. 8.309.30 Morgenwijding door Pastoor Perquin 9 50 Kerkdienst vanuit de Groote Kerk te Apeldoorn 12.00 1.30 Concert K.R.O.-sextet o. 1. v. P. Lus- tenhouwer 1.302.00 Godsd. Onderricht voor ouderen 2.002.30 Literair Halfuur tje 2.304.15 Concert. Zang-Ensemble o. I. v. Therese de Waal 4.155.00 Zieken- lof 5.CO Kerkdienst vanuit de Oude Kerk te Amsterdam 7.458.10 Prof. P. J. M. Heskes: „Christus voorspeld" 8.108.15 Voetbaluitslagen 8.15—10.40 Concert. K.R.O. Salon-orkest o. 1. v. M. van 't Woud. Ca. 9 00 Vaz Dias 10.40—11.09 Epiloog door het K. .dn Koor o. 1. v. Jos. H. Picokers. HILVERSUM, 1375 M. 8.50—10.00 V.A.R.A. 12.09—5.00 A.V.R.O. 5.09—8.00 V.A.R.A, Daarna A.V.R.O. 8.50 Voetbalnieuws -- 8.55 S. S. Lantinga: „De teelt van groenten" 9.25 V.A.R.A.-Varia 9.30 Orgelspel Joh. Jong 12.0012.30 L. J. Jordaan: „De Klankfilm" 12.30—2.00 Concert A.V.R.O.- oefcet o. 1. v. Louis Schmidt 2.002.30 A.V.R.O. Boekenhalfuur 2.30—4.00 Aan sluiting Concertgebouw Amsterdam 4.00-- 4.30 dr. C. H. Sluiter: „De Sterrenhemel in Februari" 4.305.00 Gramofoonpl. en Vaz Dias 5.00 Kinderuurtje. Fam. Mulder 6.00 Concert V.A.R.A.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot en Gramofoonpl. 7.00 Zang demonstratie door 100 A. J. C.'ers en leden van „De Stem des Volks" o. 1. v. Piet Tiggers 8.00 Vaz Dias 8.15—10.45 „De Groot- Hertogin van G'rolstein", komisch zangspel in 3 bedrijven, J. Offenbach. Versterkt Om roeporkest en koor van de Ned. Opera. Mu zikale leiding J. J. van„Amerom. In c.e pauze cellovoordracht door Piet Lentz. Vleugelbegeleiding Felix de Nobel 10.45— 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, T54.4 M. 8.20 Kerk-can- tate No. 126 van Bach 4.15 Kinderuurtje 4.35 Concert. Militair Orkest, C. Serena (alt) 5.50 Plano-spel door M. Cole 6.20—6.35 Lezing 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsoproep 9.10 Berichten 9.25 Concert. Octet, N. Williams (bariton), M. Bennett (sopraan) 10.50 Epiloog -- II.00—11.20 The Silent Fellowship. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 11.50 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. - 450 Gramofoonpl. 5.50 Concert. Orkest en solisten 7.50 Circus Radio-Paris 3.20 Concert 9.05 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Con cert 7.20—7.50 Gramofoonpl. 8.259.20 j Morgenwijding 12.20—1.50 Orkestconcert „Nu dag pa!" „Dag lieveling!!" Het magere, witte nekje rekte zich uit en twee dofblauwe oogen keken den ouden heer na, tot hij de deur der ziekenkamer achter zich sloot. Mijnheer Van Driel was een man van za ken. Z'n jonge, zwakke vrouw was wegge kwijnd in die saaie omgeving van kantoor- beslommeringen, naast dien man, die geheel opging in z'n werk en geen tijd vond om haar koesterende liefde te beantwoorden. Een jaar na d'r huwelijk was ze overleden, een dochtertje, een teer schepseltje achter latend. Dat kleine kindje was opgegroeid tot een lief bleek meisje, dat nergens tegen kon en haast den heelen winter ziek was. Zoo ook nu. Een beetje druk gespeeld, met een bezweet gelaat op den tocht gestaan en daar lag ze weer. 't Was een echt stak kerdje, dat moederlooze meisje. Haar vader hield wel veel van haar, maar door z'n overdrukke bezigheden, kon hij zich weinig met haar bemoeien. Zaken, altijd zaken! Z'n ongehuwde zuster, rfe hij na den dood van z'n \rouw in huis ge nomen had, was een goed mensch, maar kon geen moeder vervangen en haar soms ruwe genegenheid was niet dat, wat een kind noodig heeft, wat een kind gelukkig kan maken. De ziekte van mijnheer Van Driel's dochtertje was plotseling ernstig geworden. En z'n zuster had o zoo graag gezien, dat haar broer vandaag thuis gebleven was, want Marietje zag er zoo slecht uit en had zoo'n onrustigen nacht gehad. Maar het kon niet, had hij gezegd; 't was juist zoo'n belangrijke dag vandaag. Dat zei hij altijd. En hij was weggereden in z'n auto in volle vaart, terwijl hij, in de zachte kus sens weggedoken, de effectenkrant las en met genoegen constateerde, dat de Steels nog steeds stijgende waren. Op zijn groot kantoor, voor zijn met correspondentie overdekte schrijfbureau, dacht hij niet meer aan dat bleeke, blonde meisje, dat daar lag en steeds maar erger werd en aan tante gevraagd had of moeder óók in den hemel was Een bediende bracht een telegram. Mijn heer Van Driel opende het haastig. Vree e- lijk, wat een tijding! Het huis Smith Co. staakt zijn betalingen. Dat beteekent voor hem een ontzettend financieel verlies! Het zweet parelde op zijn voorhoofd en ontdaan liet hij zich in z'n leunstoel vallen, starend op het noodlottige bericht. Ja, hij was wel gewaarschuwd door zijn correspondent in Londen, herhaalde malen, maar hij had diens goeden raad in den wind geslagen, vertrouwend op zijn goed gesternte. Aan zijn ontzaglijke werkkracht, gepaard met blind geluk, was het te danken, dat hij zijn zaak, klein begonnen, zoo'n reusacht'ge uit breiding had kunnen geven. Maar nu scheen hem dat geluk opeens te verlaten. Zoo iets had hij nog nooit ondervonden. Een hevig gerinkel aan de telefoon schrikte hem op. „Hallo!" „Spreek ik met mijnheer Van Driel?" „Ja." „U spreekt met dokter Van Hoven. Tot mijn groote spijt moet ik u meedeelen, dat uw dochtertje veel erger geworden is dezen ochtend. We verwachten het ergste. Uw spoedige k rnst is zeer gewensc'nt!" „Ja, ja, ik kem oogenb'ikkeüjk. Ik dank u voor uw 'reling." Maar hij kon toch zóó maar niet weg gaan. Eerst gauw z'n zaakgelastigde van de jobstijding in kennis stellen en redden wat er te redden valt, dan.... Hu zat al weer over z'n werk gebogen voor zijn bureau.... Rrirrrr.... weer de tele foon! „Ja." „Mijnheer van Driel, de toestand van uw dochtertje eischt, dat u direct, zonder een oógenblik te verliezen, komt. Ze is buiten kennis „Binnen enkele minuten ben ik bij haar; ik kom direct." Gauw dien brief afgemaakt en dan weg, met den auto, in razende vaart! Maar hij kwam te Iaat! Het reine zieltje was reeds opgegaan naar Boven, waar moeder ook was. Tante vertelde, dat hetkind drie, vier maal met hartverscheurende kreten om haar vader geroepen had en dat de arme kleine wanhopig was geweest, omdat ze haar vader niet meer zien zou. Een week later kreeg mijnheer Van Driel op zijn kantoor bezoek van een oud vriend. „Wel man, hoe gaat het? Maar wat zie je er bedrukt uit! Scheelt er wat aan?" „Ja, slechte tijding, het huis Smith Co. is failliet en.... m'n dochtertje is over leden." piano 3.505.20 Concert 7.109.20 Or kestconcert 7.50 Intermezzo: „Amors Guckkasten". Operette van C. G. Neei'e. Daarna: Berichten en tot 11.20 Dansmu ziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.20 Orkestconcert 1.201.50 Gramofoonpl. I.503.50 Orkestconcert en voordracht - 3.504.20 Kinderuurtje 7.208.35 Orkest concert, vocaal kwartet 8.359.05 „Dan sen gaar", hoorspel van I. Lange 9.05— 10.05 Orkestconcert en zang 10.0511.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. en LEUVEN, 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Dansmuziek 6.20 Gra mofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Or kestconcert 9.20 Vervolg Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. 6.20 Concert 7.20 Lezing 8.10 Morgenwijding 10.20 Gra mofoonpl. 10.35 Vocaal concert, daarna Populair Orkestconcert 1.50 Mandoline concert 2.50 Concert, orgel en bas 3.35 Spel „Liliom", Fr. Molnar 5.207.20 Voor drachten 7.20 Einodshofer-concert. Daar na operette „Die Frau ohne Mann", Er. Kaiser. Muziek Einodshofer 9.20 Berich ten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. SPECIALISTEN TEL. 14609 KON1NGSTR 27 PHILIPS- en „ERREM 3 TOESTELLEN MAANDAG 9 FEBRUARI HUIZEN, 298 M. Uitsl. N.C.R.V.-U:t- zending 8.00—8.15 Schriftlezing 8 15— 9.30 Gramofoonpl. 10.3011.00 Zieken- dienst 11.3012.30 Gramofoonpl. 12 30 1.45 Orgelconcert Jan Zwart 1.352.00 Gramofoonpl. 2 00—2 35 Uitzending voor scholen 2.35—3.15 A. J. Herwig: „Het be spuiten van vruchtboomen tegen ziekte" 3.15—3.45 Knipeuruss 3.45—4 00 Zender verzorging 4 005.00 Ziekenuurtje 5.00 5.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.45—7.00 Concert. Mevr. C. v. Raven- swaayMollenkamp (zang), G. den Broeder (piano en harmonium), Hermann Stegger- da (letterkundige) 7.007.10 Gramofoonpl. 7.10—8.C0 Zangcursus Jac. Caro. G. v. d. Burg (piano) 8.00—10 20 Concert door de Staf van het Zesde Reg. Inf. te Breda, o.l.v Louis de Morée. In één der pauzes H. M Bandel: „Enkele psychologische trekken van het 911 jarige kind in verband mri de godsdiens ige opvoeding" 10 2010.30 Vaz Dias 10 3011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Algemeen Pro gramma 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Voor dracht Jo Sternheim 10.20 Ziekenuurtje 11.30 Gramofoonpl. J2.00 Politieber 12.15 Conceit. V.A.R.A.-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Elis. Zernike leest uit eigen werk 2.55 Piano-recital Maarten Dijk 3.10 Ver volg Elis. Zernike 3.30 Vervolg Piano-re cital 3.45 Gramofoonpl. 4.05 Mevr. Jeanne Oskamvan Rangelrooy (zang) en Joh. Jong (piano) 4.15 Gramofoonpl. 4.35 ang en Piano (vervolg) 4.45 Na Schooltijd. Mevr, Truus VerdonerSalo mons 5.30 Gramofoonpl. 6.30 Concert Utr. Sted. Orkest o.l.v. A. Kienzl Inleiding door Piet Tiggers. Mm.v. Mevr. Cora de LangeVan Rijn (zang) 730 Politiebe richten 7.45 Doe het veilig, door Ir. R. A. Gorter 8.10 Vervolg Conceit 9.10 Voordracht Jac. van Elsacker 9 40 Con cert V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot en Joh. Jong (orgel) 11.00 Vaz Dias 1110 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05—11.20 Lezing 12.20 Or gelspel door E. T. Cook, B. Davis (tenor) 1.35 Orkestconcert 2.25 Schooluitz. 3.40 Dansmuziek 4.35 Concert E. Eliseher (mezzo-sopraan), Dameskwartet 5.35 Kinderuurtje 6.20 Leztng 6.35 Be richten 7.00 Piano-recital door S. Mun 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Vaude ville —9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 10.00 Kamermuziek, M. Ba- silides (alt), Hongaarsch Strijkkwartet II.2012.20 Dansmuziek. PARIJS („Radio Paris"), 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Tooneeluitz. 9.20 Concert. Zangeres, Calvet-kwartet. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12 251.50 Concert. Orkest en vlooi 4.20 5.20 Concert. Mezzo-sopraan en tenor 7.20 Orkestconcert. Daarna: Lezing, berich ten en tot 11.20: Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.504 50 Orkestconcert en voordracht 7.358.35 Orke: 6 oncert en zang 9.009.20 Piano-recital 9.35— 10.25 Orkestconcert 10.2511.50 Dans muziek. BRUSSEL 508 5 en LEUVEN 338.2 M. - 508,5 M. 5.20 Concert 6.20 Orkest 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8 20 Orkestconcert 9.50 Dansmuziek 338,2 M. 5.20 Dansmuziek 6.20 Cello concert 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. 5.40—1120 Voor dracht 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15 —1.20 Berichten 1.202.20 Gramofoon platen 2.303.50 Lezingen 3.504.50 Orkestconcert 4.507.50 Voordracht en lessen 7.50 Orkestconcert. Arthur Rubin stein (piano) 9.50 Berichten en daar na tot 11.50 Dansmuziek. Mr. Smithfield te Birmingham is op de origineele gedachte gekomen, een spie kende film te laten maken met de be paling, dat deze na zijn dood in tegen woordigheid van zijn erfgenamen vei toond moet worden. In deze filni zal mr. Smithfield zelf de eenige rol sPs~ len en posthuum aan alle leden van zijn familie klaar en duidelijk vertel len, hoe hjj tijdens zijn leven ovef hen heeft gedacht. Ook zal hij som migen hunner daarin uiteenzetten, óa en waarom hij hen heeft onterfd. (Dagbiadbericht) 7 Februari. Mr. Smithfield heeft nhJ den tekst van zijn toéspraan toevertiouW omdat er toen geen enkele Engeisehmau die Hollanüsch verstaat. H,j luidt als volg „Vv aarde feestgenooten. „Ik begrijp met goed, waarom jullie alle maal zoo'n bedrukt gezicht zet. Het is zeker niet, omdat jullie mij voortaan zui moeten m.ssen, want veel aanhankelijkhei nebben jullie mij bij mijn leven niet 6' toond! MaJar misschien is het, omdat jul' voelt, dat ik een.ge harde waarheden 8 zeggen, terwijl jullie mij nu eens niet in rede kunt vallen. Dit is inderdaad eerste maal, dat ik eens ongestoord aan he woord kan blijven. „Neef Kees, het moet mij van 't hart, da de talrijke aanslagen, die je hebt gepieeg^ op mijn gastvrijheid, even zooveel kwella gen voor mij zijn geweest. Ik heb het nie^ over de 30 gulden, die je van mij hebt gfc" leend en nooit terugbetaald; je mag z® houden, evenals de boeken die je stelselma tig bij me wegsleepte en vergat terug 1 brengen. Maar ik heb me altijd geërger over je slechte tafelmanieren. Ik ben, 0 liever ik was nu eenmaal zoo. Ik kan m® hebben, dat men zijn servet om z'n ba1 knoopt, zijn soep naar binnen slobbert, zo'" vleesch snijdt tusschen de tanden van zb" vork door, de pitten van zijn vruchten m een wijnglas doet en het geven van een fooi aan het dienstmeisje overlaat aan zijn gast heer. Ik vermaak je daarom een bedrag van f 1.75, op voorwaarde, dat je je daarvoor het handboek van Madame Etiquette aan schaft. En neem nu nog een zalmbroodj"* zonder uit te zoeken, waar de meeste zalm op zit. „Tante Maud, ik heb u nooit willen zeg' gen, dat u unfair kaart speelde, maar m geloof toch, dat ik er u een dienst mee be wijs. Een eerlijk speler geeft geen aanwij zingen aan zijn partner, ook niet met be dekte termen als: „Nou, ik ben benieuwd wat jij doet" of „Ik kan vanavond wel tb- pakken", maar vooral verdient het aanbe veling, bij het afrekenen eerlijk op te telle"' Het is echter mogelijk ik wil niet bet slechtste van u denken dat u de rege1® niet goed kent. Daarom laat ik u zestig cent na, om een handleiding voor Contract- bridge te koopen. En schenk nog eens ®13 van ouds een glas meuthe in. „Tante Coba, u heb ik een raad te geve" die wat paradoxaal klinkt: geef niet te vee* raad. Een verstandig mensch kan zijn om geving onschatbare diensten bewijzen, mam uw adviezen sproten uitsluitend voort bemoeizucht. En daar uw menschenkenh1® is gelijk nul, en uw levenservaring hoofd zakelijk gebaseerd is op wat u waarnam uw spionnetje, hebt u met uw raadgeving6" aan Jan-en-alleman niets dan onheil 8C' sticht. Bemoei u voortaan alleen met uze" en tracht uw leven wat meer inhoud t® geven, opdat het tenminste de moeite waar" zal zijn, u met uzelf te bemoeien. Ik la® u 20.000 gulden na, op voorwaarde, dat U b;® geheel besteedt aan een ethisch of social doel. Denkt u er nu maar eens goed ove* na. wat u ermee doen zult. „Waarde neef Jan, zoolang ik je ken, be" je een vertegenwoordiger geweest van bet type: trap naar onder, lik naar bove"- Geen loopjongentje was veilig voor je slech te humeur, geen meerdere voor je gebi"' chelde vleierij. Ik heb het je nooit gezegd' omdat ik niet van ruzie hield. Maar waar om het je nu te verzwijgen? Doe er 1 voordeel mee. Tracht minder onhebbelijk te worden tegen je omgeving en als het je 1 moeilijk valt, schaf je dan een muilkorf aam Ik vermaak je bij deze voor dit doel he bedrag van 1 gld. 75; daar kun je al heel goede voor krijgen. „Jou, zwager Felix, heb ik in twee j"ar niet gesproken. Ik vermeed je gezelschap» omdat je de onaangename en belachelijk® gewoonte had, slechts onderwerpen op bet tapijt te brengen, waarvan Je bijzonder g°eCl op de hoogte was, de anderen dan te ver blinden met ie kennis en alle anderen al® domooren voor te stellen. Felix, je bent een ijdele kwast. Je hoofd is goed, maar je hart deugt niet. Ik vermaak je een dubbeltje e"1 met de tram te vertrekken en nooit in mU" huis terug te keeren. „Ik dank Jullie voor je belangstelling. 173. De worstelaar greep d'armen koopman, Pakte beide armen vast. Liet hem boven zijn hoofd zweven, A's was het slechts een lichte last. Wat begint hij nou, dacht de koopman. Wat er nu gebeuren zal? Dat overkomt mij, armen kerel, Omdat een jongen mij bestal. 174 De arme Pim, nog steeds de speelbal, Van de luimen van den wind. Kwam aan 'n stad, waardoor de Donau liep Als een mooi blauwachtig lint. Een stad vol torens, oude paleizen, Aan de boorden van de rivier. Dat moet wel, dacht Pim, Weenen wezen, De stad van het lied en van pleizier. ntt»0«vi|i*MinTirip«Ruip 0 fi 0 0 0 ff 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10