Laatste Nieuws StofzuigerSiuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen - Ook reparaties Agenda STADSNIEUWS 8 Februari Agenda 9 Februari St. Vincentïus-Bibliotheek NIEUWE GROENMARKT 22 Het Comité van Katholieke Actie te Haarlem Dc noodlottige twist in de Bakkumstraat Een goede oplossing Het slachtoffer met een knipmes doodgestoken Johez-Harmonie Het Witte Kruis De „Winter-Bolbloemen- tentoonstelling 1931" Ned. R. K. Bond van Bouwvak patroons Valschheid In geschrifte Daniciub „Spaar neshtd' De Ijsbaan Feestavond Herwonnen Levenskracht De werkverschaffing te Castricum BURGERLIJKE STAND Een korte staking CONTANT OF TERMIJNBETALING MEUBELFABRIEK A. F. DE BOER Telegrafisch Weerbericht Intrekking rijbewijs Spoorwegongeluk te Krakau Na de aardbeving op Nieuw- Zeeland De staking in Lancashire SPORT EN SPEL K. N. V. B. Alle wedstrijden afgelast BILJARTEN Om h«t Europeesche Kampioen schap Barteliorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzulgersf175.- AUTOMOBILISME Record-verbetering van Captain Malcolm Campbell Sociëteit „Sint Bavo" Speeltuinvereni ging R.K. Vereeniging voor Groote Gezin nen, half 3 Feestavond R.K. Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders, 7 uur. St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59 Jaarfeest St. Jozefsgezellen vereeniging, 8 uur. Schouwburg Jansweg „De Bibliothecaris" door de Rederijkerskamer „Alberdlngk Thijm", 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel: „Elias weet het beter", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstel lingen en variété (alleen voor volwassenen! 2 uur, half 5, kwart voor 7 en kwart over 9 uur. „Palace" Bioscoopvoorstellingen en va riété (alleen voor volwassenen) 2 uur, kwart over 4, 7 en kwart over 9 uur. Sociëteit „Sint Bavo" Bestuur „Onder ling Belang" Jialf 4 Bestuur R.K. Poli tiepersoneel, half 10 Motorcursus, 8 uur Pers- en Propaganda-commissie .jMittovos", 8 uur Pauselijk Genootschap „Mittovos", 5 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Concert Liedertafel „Haarlem's Zanggenot", 8 uur. Rcmbrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété (alleen voor volwassenen) half 3, kwart voor 7 en kwart over 9 uur. „Palace" Bioscoopvoorstelling en variété (alleen voor volwasseen) kwart over 8 uur. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdienst der apothe ken wordt van heden tot en met Vrijdag waargenomen door P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, telefoon 10539, de firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, tel. 12495 en de Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 12711. Woensdagmiddag uitsluitend voor Jongens en meisjes van half 34 uur. Woensdagavond van half 89 uur en Vrij dagavond van half 8 tot nalf 9 uur. KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagavond van half 8—9 uur. HAGESTRAAT 49 Woensdagmiddag uitsluitend voor Jongens en meisjes van half 3 tot 4 uur. Woensdagavond van half 8 tot half 9 uur en Vrijdagavond van half 8 tot half 9 uur. GEN. DE LA RE1JSTRAAT 17 Dinsdag- en Vrijdagavond van haf 9 tot half 10 uur. Zondag 8 Februari 8 uur: Tooneelavond van de Rederijkerskamer ..Alberdingk Thijm" ten bate van de Zusters Carmelitessen aan den Zijlsingel voor rekening der voetbalver- leniging D.S.S. in den Schouwburg aan den Jansweg. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- Jphlgingen. Geen andere vergaderihgen uit schrijven. Dinsdag 10 Febr. 8 uur: Vergadering van den Bi)zonderen Raad der St. Vincentiusver- ■eniging in het St. Vincentiusgebouw, Groen- narkt 22. 8.5 uur: repetitie van de R. K. Zangver eniging „Cantemus" bij Gebr. Brinkmann, Groote Markt. 's Middags en 's avonds: vergadering van de Bouwvakpatroons by Brinkmann. Woensdag 11 Febr. 8.30 uur: Vastenavond viering van de Ned. Roomsche Reisvereeni- ging in het Gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Donderdag 12 Febrnari 8 uur: Repetitie van de R. K. Oratoriiunvereeniging in het 3em. Concertgebouw, van 89.30 uur voor de Alten, 9.3011 uur voor de Bassen. 8 uur: Bureau-vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereenigingen in het Vincen tiusgebouw Groenmarkt 22. 8 uur: Feestavond van den R. K. Vrou wenbond in Gebouw „St. Bavo." 8.15 uur: repetitie van Haarlem's R. K. Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. Vrijdag 13 Februari 8 uur repetitie van de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Cen tral", Groote Houtstraat 176. 8 uur: Toonseluitvoering van de Rederij kerskamer „Alb. Thijm" ten bate van de werkloozen, in „St, Bavo." 8.30 uur: Carnavalvering van den R. K. Kring bij Gebr. Brinkmann. Commissievergaderingen Mittovos. Maandag 9 Februari 8.30 uur: Commissie Tentoonstelling bij Brinkmann. 8.30 uur: Commissie Verloting, Bazar en Buffetten, bi) Brinkmann. 8.30 uur: Commissie Pers en Propaganda in St Bavo. 8.30 uur: Pauselijke Genootschappen in St. Bavo. Donderdag 12 Februari 8.30 uur: Commis sie Missie-Postkantoor. Vrijdag 13 Februari 4 uur: Commissie Naaikrans en Huisvlijt, in het St. Francisca Romana Huis, Koudenhom. 8.30 uur: Commissie Jeugd-Comité bij Brinkmann. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. ver- eenigingen verzocht bij het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering vooraf over leg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mje. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon no. 12791 en na vaststelling hier van onmiddellijk mededeeling te doen. Eenigen tijd geleden werd alhier een neu trale mannenzangvereeniging opgericht on der den naam „Heemsteedsch Mannenkoor". Hoewel een flink aantal leden ging het toch niet naar wensch, voornamelijk wat betreft een directeur, totdat besloten werd hun licht by den bekenden dirigent N. Hoogerwerf op te steken, met het eindresultaat, dat ge noemde heer de leiding van het koor op zich zal nemen en het koor zich zal associee- ren met de Haarlemsche Mannenzangver eeniging „CaecSlia", waarvan genoemde heer directeur is. Over deze twee vereenigingen komt één bestuur, waarin van beide ver eenigingen leden zitting hebben. De Heemsteedsche Zangvereeniging vaart niet slecht bij deze reorganisatie. Nadat de sectie op het. lijk van den over leden C. gisteren had aangetoond, dat de man door een steek boven het hart, waar door een hartslagader was afgesneden, den dood had gevonden, is alsnog aangehouden de 45-jarige de V., die aan den commissaris van politie bekend heeft, dat hij C. met een knipmes heeft gestoken.' De V. is degene, te wiens huize de twist voorviel. Nadat hij gehoord was, is hy aan vankelijk weer op vrye voeten gesteld, doch toen het sectie-onderzoek uitwees, dat er inderdaad manslag was geschied, is hy op nieuw gearresteerd en door den commissaris aan een nieuw verhoor onderworpen. Daarbij legde hy, zooals hiervoor vermeld, ten slotte een bekentenis af. Bij den twist met C. heeft hij dezen met een knipmes bo ven het hart gestoken, hetgeen den dood veroorzaakte. De dader zal ter beschikking van de Justi tie worden gesteld. In verband met deze zaak verzoekt de commissaris van politie aan dengene, die op de Raaks, naby den uitrit van het Postkan toor, een knipmes gevonden heeft tusschen 5 Februari 6 uur n.m. en 6 Februari 5 uur nm„ dit mes ten spoedigste te deponeeren aan zyn bureau, afdeeling Justitieele dienst, zoo mogelijk in'denzelfden toestand als het gevonden is. De JOHEZ-Harmonie, de voormalige Har monie „Laurens Coster", directeur de heer J. A. Meng, geeft Woensdag 11 Februari in de Gemeenteiyke Concertzaal een concert. Medewerking wordt verleend door het Ge mengd Koor „Sempre Crescendo." CONSULTATIEBUREAU VOOR KLEUTERS TE HAARLEM De heer A. ten Bruggencate, Provinciaal Kinderarts van de Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruiste Bergen (N.H.) verzoekt ons plaatsing van het volgende: Daar de aankondiging van de consultatie bureau* voor Kleuters te Velsen en Heem stede verleden week in de plaatselijke bla den te Haarlem heeft gestaan, en doel en werkwyze van deze bureaux bij die gelegen heid nader uiteengezet zyn, zal het niet noo- dig zyn hier nogmaals uitvoerig op terug te komen. De bureaux te Haarlem zullen wor den geleid door mej. Dr. A. Jonker, kinder arts te Haarlem. Moeders die met hun kin deren deze bureaux willen bezoeken, worden er nogmaals op attent gemaakt, dat behan deling van afwykingen aldaar niet plaats vindt; een kind dat behandeling noodig heeft hoort bij den huisdokter thuis; overigens is de gang van zaken gelijk aan die van het consultatiebureau voor zuigelingen. Omtrent de Winter-bolbloemententoonstel- ling, die van a.s. Woensdag 11 Februari tot en mét" Woensdag 18 Februari in het Krelage- hüls te Haarlem wordt gehouden, schryft het „Wkbld. voor Bi. C." het volgende: ,43e tentoonstelling is ontstaan uit de be hoefte in verschillende kringen geuit, naar een centrale gezameniyke demonstratie van vervroegde bolgewassen, waarop byeenge- bracht zou worden al hetgeen in deze jaren door de onvermoeide pogingen tot verbetering van sortiment, tot verlenging van de bloei periode en tot vergrooting van de bedrij fa- zekerheid der bollen is bereikt. Men wilde gaame eens naast de handelssoorten, de nieuwere soorten zien en ze aan hun hoe danigheden als broaiverscheidenheld toetsen. De toenemende liefhebberij om zelf fe broeien, zelf zijn conclusies te trekken uit de ervaring met het product van eigen tee*., hebben als het ware de grondstof voor hei, plan gevormd en net is een zeer ve waar- deeren feit, dat zeer velen bereid zyn ge vonden om collecties op te zetten om ze op deze Februari-tentconstelling te toonen. Dat zich onder de deelnemers ook een paar af- deelingen der Algemeene Vereeriging oavm- den, die collectief aan de tentoonstelling deel nemen, bewijst, dat de behoefte gevocid wordt, om het plaatseiyk met de teelt bereikte re sultaat, ook „den volke" te toonen. Zelfs de zeer groote beurszaai bleek niet voldoende plaatsruimte te bieden. Terwijl wij dit schrijven, worden de omvangrijke voorbe reidingen getroffen er. als a.s. Maandag tie laatste beursbezoekers dit gebouw verlaten, zal ook de zaal der keuringen de metamor phose ondergaan, die noo^'.g is om haar in een zeer belangrijke dependance van de gioote zaal om te tooveren." De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons houdt haar jaarvergadering Dinsdag 10 Fe bruari, des namiddags 2 uur in een der za len van Café-Restaurant Brinkmann. De agenda vermeldt o.a.: Rekening en verantwoording van den Penningmeester over het boekjaar 1930. Re kening en verantwoording van de Controle commissie over het boekjaar 1930. Verslag over het fonds op naam. Begrooting van den Penningmeester voor het jaar 1931. Benoe ming drie leden tot aanvulling van de Coii- trole-Kas-Commissie. Jaarverslag van den Secretaris. Ballotage over den heer C. Sie gers te Zandvoort, en Bestuursverkiezing. (Aan de beurt van aftreden is de voorzitter, de heer J. P. A. Nelissen, herkiesbaar). Des morgens zal in de Parochiekerk van O. L. Vr. Rozenkrans aan het Spaame een H. Mis worden opgedragen tot intentie van de vereeniging, waaronder de leden geza menlijk ter H. Tafel zullen naderen Aangehouden is de 41-jarige kantoorbe diende H„ die in boeken, welke hy byhield voor winkeliers, valschheid in geschrifte heeft gepleegd. H. is in bewaring gesteld. In de gehouden belangrijke ledenvergade ring van deze vereeniging, waarvan het al of niet bestaan zou afhangen, is een heel goede wending gekomen. Het oude bestuur, dat door diverse werk zaamheden verhinderd was haar taak naar behooren te vervullen, is in zijn geheel af getreden. Het nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld G. Zeeuwe, voorzitter; N. Somers, secreta ris en L. Opzeeland, penningmeester. Het 1ste tiental kan weer volledig In de lste klas uitkomen, hetgeen ons ten zeerste verheugt. Wij wenschen. dat deze vereeniging met haar nieuw bestuur weer spoedig haar ouden roem zal verkrygen. Zooals wellicht bekend zal zyn, wordt de oefenavond gehouden des Woensdags in het gebouw van de R. K. Ml- litairenvereeniging aan de Zoetestraat. Morgen opening? Bij voldoende vorst in den nacht van Zaterdag op Zondag zal de ijsbaan aan de Kleverlaan vermoedelijk morgen voor het publiek worden opengesteld. Beter laat dan nooit. Indien het weer nog wat meewerkt, komt Haarlem dus nog op ae schaats. Het bestuur van den R. K. Volksbond, af deeling Haarlem, bood gisteravond aan het comité, medewerkers (sters) en de besturen der vakorganisaties een feestavond aan als blijk van waardeering voor de vele werlc- zaamheden tydens de dagen van den bazar en bij den verkoop der loten verricht. De avond werd ingezet door de vroolijkc muziek van „The jolly Band" onder leiding van den heer F. W. de Paus. De waarnemende voorzitter, de heer II. Leeuw, opende de feestelijke bijeenkomst en zette in het kort uiteen, waarom een nieuw sanatorium gebouwd zal worden, en de mid delen, welke het Werkliedenverbond heeft aangegeven, om het djel te bereiken. Ook te Haarlem werd een comité opgericht, be staande uit de heeren P. de Rooij, J. Velt-; man, P. Dijt en J. Loman, die zouden trach ten gelden bijeen te zamelen. Zij zyn daarin ten volle geslaagd. Spr. bracht hun en hun medewerkers(sters) voor deze praestatie harteiyk dank. De voorzitter van het comité, de heer De Rooy, liet de vele werkzaamheden de revue passeeren en wekte allen op, mede te wer ken aan den bazar van de „Mittovos". Hierna bracht de heer J. Veitman, secre taris-penningmeester van het comité, zijn verslagen" uit, w.o. uit bleek, dat de bazar ongeveer 1600 had opgebracht, de verloting pl.m. 300 met nog verschillende kleinere en grootere bijdragen w.o. een van 28.50 van de opgeheven tooneelvereeniging „Kunst en Vriendschap", waardoor totaal kan afge dragen worden aan het Bouwfonds van „Herwonnen Levenskracht de mooie som van 2000. Het officieele gedeelte van den avond was hiermede geëindigd. Nu traden voor het voetlicht de humoris ten Helleman en Laman, met hun uitge breid repertoire, waarbij zy menigmaal; den lachlust wisten op te wekken en een dank baar applaus mochten oogsten. In de pauze werd esn collecte gehouden voor de ontspanning van de werkloozen, welke opbracht 24.90. Ten slotte sprak de heer Leeuw een kort woord, waarmede deze goed geslaagde avond ten einde was. Geboren: 5 Febr. dochter van G. E. Schen- ken-Verboom; zoon van C. M. Sieters-Dui- fels; zoon van M. Massaro-Tomé; 6 Febr. dochter van J. C. Eosman-v. Blerk; dochter van J. C. Bosman-v. Blerk; dochter var> H. W. M. PannekeetRoosen; zoon van M. C J. v. Wengen-Eosman. Overleden: 4 Febr. P. Oudyk, 69 jaar. Zomerkade; E. v. d. Laarschot-Dernison, 67 jaar, Oost Indiëstraat; 5 Febr. M. A. Jan- maat-Kltjn, 58 jaar, Pieter Kiesstraat; J. M. Springveld-v. Lieshout, 72 jaar, Gen. de Wet6traat; A. N. Clemens, 66 jaar, Bakkum straat; 6 Febr. J. Möhringer, 51 jaar. Burgwal. Een vyftigtal werkloozen uit Haarlem, die aan het werk waren gesteld op het Provin ciaal Landgoed onder Bakkum is gistermid dag na een bezoek van de beide communis ten Oversteegen en Peper in staking gegaan. Het geschil liep over het loon. Na een korte bespreking werden beide communisten, die tydens het rustuur in de loods gekomen wa ren, van het terrein verwyderd. Omtrent het gebeurde werd ons nog niet van de zijde van het gemeentebestuur het volgende medegedeeld: Het basisloon by de werkverschaffing is 22.50, maar dat is niet het loon dat door iedereen te Castricum wordt verdiend. Er wordt bij de werkverschaffing te Castricum gearbeid in „aangenomen werk". Het gevolg daarvan is, dat geschoolde krachten tot f 30 en f 31 verdiend hebben verleden week, maar de ongeschoolden, en dat zyin er zeer velen, komen niet tot aan het grondloon. Ons werd verteld, dat er soms maar f 16 tot f 17 verdiend wordt. En over eenige weken zal ook de toeslag vervallen en zullen ook de geschoolde krachten geen f 30 meer halen. Door een en ander is een ontevreden stem ming ontstaan en toen Oversteegen gisteren op het terrein verscheen, vond hy een ge willig oor. De heer Vader, directeur van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding te Haarlem, telefonisch op de hoogte gebracht van wat er voorviel, is naar Castricum en heeft daar geconfereerd met de arbeiders en met de Heide Maatschappy. Er is gisterenmiddag door de werkloozen te Castricum niet meer gewerkt en gisteren avond is besloten hedenmorgen wel naar Castricum te graan, doch een verzoek te rich ten aan de Helde Maatschappy, waarin ver betering werd verzocht en niet aan den ar- bied te gaan alvorens op dat verzoek een antwoord wa.s vsrkreeen. Uit Castricum vernamen wy, dat gister middag omstreeks half drie de communis tisch raadsleden Oversteegen en Peper de houten loods op het Provinciaal Landgoed binnen kwamen, ten einde de Haarlemsche werkloozen te bewegen het werk neer te leggen. Het schaftlokaal ligt vlak aan den openbaren weg, zoodat het voor de heeren gemakkelyk was binnen te komen. Over steegen heeft over het loon een rede gehou den. Intusschen waren de rentmeester van het Landgoed, de burgemeester van Castri cum en politie gewaarschuwd. Den indringers werd verzocht onmiddel lijk te vertrekken, waarop Oversteegen ant woordde, dat hy raadslid in Haarlem is en .dat hy van den burgmeester wel verlof zou krijgen, waarop hy terug zou komen. Onder geroep van „Rood front" verdwe nen dc oeide communistische leiders. De arbeiders weigerden echter voort te werken. Ze bleven in het schaftlokaal op de bus wachten en vertrokken daarmede op den gewonen tyd naar huis. Incidenten of iets van dien aard vielen niet voor. Vanmorgen stonden de bussen weer op tijd gereed. Alle arbeiders waren present. Bij j ■■oix-a JsH i 27 Februari 1931 7 l j Nu de stemming reeds eenige weken zoo vast blijft, verminderen de kansen op een verdere drastische daling en zelfs kan men zeggen, dat zy niet tot de waarschijniykhe- den behoort. Na bijna anderhalf jaar van vrijwel aanhoudende koersdalingen toonen de voornaamste beurzen plotseling een merk waardig weerstandsvermogen en aangezien er in de laatste weken in het geheel geen ver betering in de wereldhuishoudlng is ingetre den. moet de betere stemming worden toe geschreven aan een samenwerking van fceurstechnische en psychologische factoren. Eenerzijds schijnen baissiers het vertrouwen in het welslagen van hun operaties een beetje te verliezen en over te gaan tot dék king van hunne posities en anderzijds komen er langzaam maar zeker wat kocpers op dagen. die den tyd gekomen achten om met Inachtneming van de noodige voorzichtigheid hun voordeel met da lage noteeringen té doen. De berichten van alle voorname beurzen spreken van meer vertrouwen in d? toekomst dan wij den laatsten tijd gewend waren. Vertrouwen is een raar dmg om het zoo eens uit te drukken Het is een onmisbaar goed, zoowel in het particuliere ais in het zakelijke leven. In handel, industrie en bank wezen kan men het zonder vertrouwen niet stellen, want de meeste transacties zijn toch altijd min of meer hierop gebaseerd. Ook in het beursleven speelt het een zeer belangryke rol. Het bepalen van een koers komt ten slotte altijd neer op een taxatie, daar men zeker bij aandeelen de intrinsieke waarde meestal niet ken bepalen En het maakt een groot verschil of men een taxatie uitbrengt in een stemming van vertrouwen in den goeden gang van zaken of geleid door vrees en angst. Het is dikwyls uiterst moei lijk te bepalen, waardoor precies deze tegen overgestelde stemmingen in het leven worden geroepen. Zeker is het, dat zy aanstekeiyk ten gosde en besmettelyk ten kwade wer ken, dikwyls plotseling opkomen en weer verdwijnen. Semper varium et mutabile, steeds weer anders en veranderlijk, werd in de oude tUden van de viouw gezegd, maar past ook precies op de beurs met haar nuk ken en grillen. Dikke boeken zijn door wijze mannen ge schreven over beurzen, over haar invloed op het economisch leven, over haar triomfen en debacles, alle verschijnselen op beursgebied zijn reeds ontleed, gewikt en gewogen, eer biedwaardige statistieken en tabellen hebben de evenementen uit het beursgebeuren voor het nageslacht vastgelegd en nog steeds moet de man geboren worden, die met al deze kennis gewapend het koersverloop één en kelen dag van te voren kan voorspellen. En dat is maar goed ook, want vanaf het oogen- blik, dat ieder met zekerheid de komende noteeringen zou weten, zou niemand meer met kans op succes iets kunnen ondernemen. Intusschen kan men wel met zekerheid zeg gen, dat een daling, gelijk aan die welke achter den rug ligt, niet meer mogelyk is, want dan zouden de meeste koersen onder nul liggen, waardoor men bij verkoop geld toe zou moeten betalen en bij aankoop nog een saldo In contanten zou ontvangen. Een van de kenmerkende verschijnselen van dezen tijd is de goedkoopte van het geld. Reeds langen tyd is de geldmarkt ruim en zyn de noteeringen voor call- en pro- longatiegeld en in het algemeen voor geld op korten termyn zeer laag. In verband L.Sbt. daarmee is het verklaarbaar, dat een groote vraag naar sollede 4 en 4)4 pet. obligaties merkbaar is. 4 pet., obligaties noteeren nog slechts weinig onder pari (behalve 4 pet. Nederland 1816, die den parikoers reeds overschreden hebben) terwyl de 4 pet. fondsen reeds met meer dan 100 pet. be taald moeten worden. De normaalrente kan men dus op ca. 4% pet. stellen, terwyl het er naar uitziet, dat binnenkort een rente van niet meer dan 4 pet. normaal zal zyn. Het valt dan ook te verwachten, dat de nieuwe conversleleenlng van den Staat, die uitgegeven zal worden ter aflossing van de 5 pet. Leening 1918, van het 4 pet. rente type zal zyn en dat de emissiekoers slechts zeer weinig onder pari zal liggén. De gemiddelde prolongatierente van het afgeloopen jaar is de laagste sedert vele jaren: 1921: 3.5731 pet. 1922: 3.5120 1923: 3.4441 1924: 3.9181 1925: 2.8766 1926 2.9099 1927 3.8067 1928: 4.1595 1929: 4.9003 1930: 2.1794 Eenzelfde verschynsel kan men o.a. ook In Amerika waarnemen, waar de gemiddelde rentevoet voor daggeld in de afgeloopen maand 1.71 pet. bedroeg, wat het laagste Januari-gemiddelde is sedert 37 Jaar. Voor Januari 1930 en 1929 bedroegen deze ge middelden 4.74 en 9.52 pet. Volgens den heer Dctetding biyven de vooruitzichtsn op de petroleummarkt ongun stig, zoolang de heeren uit het land van Vadertje Tsaar blijven doorgaan methet vergrootén van hun productie en het uit voeren van enorme hoeveelheden petroleum tegen dumpingspryzen. Deze roofbouw zal zich op den duur echter vanzelf wreken, daar de Russische petroleumterreinen mins tens 10 maal sneller uitgeput zullen zyn, dan onder gewone omstandigheden het geval zou zijn geweest. Hoewel volgens Dr. Deterdine in de toekomst een belangryke stijging van het wereldverbruik mag worden verwacht, aangezien de techniek en de petroleumche- mie zich nog slechts in het beginstadium van ontwikkeling bevinden, zal de petro leum-Industrie hiervan niet kunnen profi- teeren, zoolang Rusland voortgaat met zyn op dwangarbeid gebaseerde productie de we reldmarkt te verontrusten. Het is üuideiyk dat de Russen niet uit vriendelykheid de wereld van goedkoope pe troleum en benzine voorzien en evenmin met het doel de lasten der autobezitters een beet je te verlichten. Het allesoverheerschende beginsel, waardoor zy worden geleid, is het ontwrichten van de wereldmarkt, de ineen storting van het kapitalistische stelsel en de uiteindelyke zegepraal van de bolchewistl- sche leer. En men moet zeggen, dat zy met groote consequentie op het bereiken van dit doel aansturen. Ma. Di. Wo. Do. Vr. Philips 228 211 223 216 223 Unilever 196 186% 200% 192 196 Kon. Olie 299 296% 302% 301 303% A'damRub. 104% 103% 106 105 104':, Oude Deli 258 250 260 257 257 Anaconda 68 68% 69% 69% 68% Beth. St. 53% 54% 55% 55% 54% Cities Serv. 18% 18% 18% 18% 18% ZONDER RENTE OF ANDERE KOSTEN KARPETTEN - GORDIJNEN - BEDSTELLEN - ENZ. - BALATUM 4 1.09 PER El KONINGINNEWEG 18 - HAARLEM - (FILIAAL) - GEEN WINKEL Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 741.9 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid oostelijke tot Zuidelijken wind, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige tot lichte vorst. aankomst in Castricum zochten de heeren de kachel op en weigerden opnieuw te wer ken. Een man of tien zou maar liever aan den arbeid gegaan zijn, doch zy durfden daar om allerlei redenen niet toe over te gaan. Eerst om tien uur werd het sein tot wer ken gegeven. Het gemeentebestuur van Haarlem bleef, ook na ons herhaald aandringen, zeer spaarzaam met het doen van mededeelingen omtrent het in Castricum gebeurde. wy achten dat zeer verkeerd en niet in het belang van de zaak. Xan J. S. B. van den Ban, wonende alhier, is de bevoegdheid om motorrijtuigen te De- sturen ontzegd voor een termijn van drie maanden. Deze termyn is ingegaan op 29 Januari 1931. Hedenmorgen reed op het station Krakau de naar Kattowitz vertrekkende D-trein, ten gevolge van een verkeerden wisselstana, op een uit tegenovergestelde richting ko menden sneltrein. De beide locomotieven en verscheidene wagons werden geheel versplinterd. Het aantal slachtoffers kon nog niet wor den vastgesteld, doch het zou reeds vast staan, dat verscheidene passagiers zyn ge dood. Het geheele verkeer op het traject Kra kauKattowitz is stopgezet. De schade 300 millioen gulden De door de aardbeving aangerichte schade wordt geschat op 25.000.000 Pond Sterling. Volgens deskundigen zou de opbouw van de stad Napier onmogelijk zijn. Volgens de „Times" zyn in totaal te Na pier ruim 60 lijken geborgen en men ver wacht, er nog een 40-tal te vinden. Uit andere bronnen worden de dooden- cyfers echter te Napier gesteld op 200 en by Hastings op 130. Het aantal uitgesloten wevers en spinners in Lancanshlre wordt op het oogenbllk ge schat op pl.m. 350.000. Aangezien tengevolge van het stilleggen der weveryen de spinneryen niet voldoende vraag hebben, zullen heden ook verschil lende spinnerijen worden gesloten. Vandaag vindt een vergadering plaats van den generalen raad van den textieiarbei- dersbond, waarin de toestand kan worden besproken. ALGEMEENE STAKING OP MADEIRA. Uit Funchan wordt gemeld- dat, als protest tegen de nieuwe meel- en tarwewetgeving van de Portugeesche regeering. op het eliand Madiera de algemeene staking is uitgebro ken. Alle zaken zijn gesloten en alle verkeer, zoowel te water als te land, is stopgezet Er vinden echter geen ordeverstoringen plaats. ERNSTIG ONGEVAL IN DE HAVEN VAN HAMBURG. In de hvaen van Hamburg heeft heden een ernstig ongeval plaats gehad. Een roeiboot, waarin 10 personen zaten, werd overvaren door een sleepboot, die een lichter op sleep touw had De roeiboot raakte tusschen sleep boot en lichter bekneld en werd zoo goed als gekraakt. Van de 10 Inzittenden van de roeiboot wer den 2 gedood en 2 zwaar gewond. De ove rigen konden worden gered. Naar wy vernemen, zyn in verband met de weersomstandigheden alle wedstryden van den K. N. V. B„ die voor morgen waren vastgesteld, afgelast. Vrijdagmiddag werden de biljartwedstrij den om het Europeesch kampioenschap voortgezet. Begonnen werd met de partij Dommeringdr. Meyer. Het was een rus tige party met aanvankelijk kleine series Met een fraai gespeelde 131 zette Domme ring een kleinen achterstand om in een belangrijken voorsprong. Hoewel de Duic- scher ietwat nerveus speelde, haalde hy later toch weer op, ging beter spelen, en verkleinde zyn achterstand met een keurige 92. Dommering wist de party ten slotte te winnen. De partij tusschen Ferras en Van Vliet was veel levendiger, dus werd er meer ge mist. Het tempo was vlotter, maar de af werking was veelal slordig. Niettemin liet Van Vliet eenige goede bravourstooten zien en een prachtige serie van 103. Op het einde der partij werd er heel wat gemist, doch Van Vliet kon met flinken voorsprong de party winnen. In de party Gabriels—De Gasparin kon den geen van beide spelers ln den beginne op dreef komen, totdat de Belg in zijn beurt een serie van 112 maakte. IO de party Van Belledr. Jenny, toonde Van Belle zich in alle opzichten een beter speler dan de Zwitser. In de avonduren werden de volgende partyen gespeeld: Gabriels tegen dr. Meyer en De Gasparin versus Van Belle. p. aantal b. h.s moyenne Meyer 325 19 76 17,10 Gabriels 400 19 151 21,08 Gabriels toonde wat hij waard was. Reeds ln zyn tweede beurt maakte hy een serie van 133. Na de vierde beurt stond hij op 'n totaal van 286 tegen Meyer 28. Door een fout geraakte Gabriels er even uit, waar van de Duitscher profiteerde en zijn ach terstand Inliep tot 325. Met een serie van 31 kon Gabriels zijn partij uitmaken. p. aantal b. h.s moyenne Van Belle 400 13 107 30,76 De Gasparin 167 13 57 12,84 Beide spelers waren slecht op dreef. In de achtste beurt maakte Van Belle een serie van 107 en daarna een van 106, om vervolgens zyn 400 punten vol te maken. De beide laatste partijen Dommering— Ferras en Van Vlietdr Jenny gaven niet veel bijzonders te zien. In de partij Dommering—Ferras gaf de Portugees goed party, doch door het weife lende en langdradige van zyn spel werd de kwaliteit ten zeerste geschaad p. aantal b. h.s moyenne Dommering Ferras 400 23 97 17,39 323 22 66 14,68 De party Van Vlietdr. Jenny was eerst te kwart voor twee geëindigd. Dergelijke nachteiyke vertooningen hebben tot ge volg, dat de kwaliteit der prestaties van geen beteekenis is. p. aantal b. h.s moyenne Van Vliet 400 54 55 7.40 Dr. Jenny 367 57 53 7,30 Behaalden beide Hollanders een overwin ning, de Belgen Gabriels en Van Belle wa ren er ook goed ln. Gabriels was tegen De Gasparin goed op dreef, zyn serie van 112 mocht er zyn en in 25 beurten maakte hy de party uit. De Franschman, als plaatsvervanger van Corty, valt in zyn spel niet tegen, in deze partij maakte hij een goede 71. Dr. Jenny, de Zwitsersche deelnemer van het touraooi, is wel uitermate zwak in zyn spel. Tegen Van Belle kreeg hy gisteravond geen voet aan den grond. In 17 punten had hy met als hoogste serie 21, in totaal 83 bij elkaar, terwyl Van Belle de 400 vol had in een beurt meer met een fraaie serie van 147, de hoogste tot nu toe van dit tournooi. De uitslagen van de wedstryden van gisterenmiddag lulden: Van Vliet 400 punten in 27 beurten, ftA. 103, gem. 15.55. Ferras 260 punten in 27 beurten, bA. 73, gem. 9.67. Dommering 400 punten in 24 beurten, h.s. 131, gem. 17.50. Dr. Meijer 352 punten in 24 beurten, hA. 92, gem. 14.55. Gabriels 400 punten in 25 beurten, h.s. 112, gem. 16. De Gasparin 287 punten ln 28 beurten, h.s. 71, gem. 11.48. Van Belle 400 punten in 18 beurten, h.s. 147, gem. 22.22. Dr. Jenny 83 punten in 17 beurten, h.s. 21, gem. 4.88. Hedenavond acht uur worden de partyen voortgezet. Omtrent de geslaagde poging van Captain Malcolm Campbell, om het wereld-snelheids record voor race-automomelen op zijn naam te brengen, wordt nader gemeld uit Daytona Beach, dat Malcolm Campbell verklaarde, ciat het zijn liefste wensch was, om meer dan vier mijl per minuut af te leggen en daardoor het nog steeds op naam van wyien majoor Segrave staande wereldrecord te ver beteren. Zijn race-auto, de .Bluebird", die een gemiddelde snelheid bereikte van 245.736 mijl of 395 K.M. 389 M. per uur, is geheel Britsch fabricaat en uitgerust met een 1400 P.K. Napier-motor. Deze gemiddelde snel heid bereikte Malcolm in twee ritten over den geijkten afstand van een mijl. Hy reed tweemaal het strand langs, dezelfde baan die majoor Segrave twee jaar geleden heeft bereden. Bij zyn eersten rit naar het Zuiden bereikte hy een gemiddelde snelheid van 246 V, mijl en hoewel hy toen een half uur den tyd had om volgens het reglement van banden te wisselen, draaide hy dadelijk om en zonder den motor na te kijken, omdat hy naar hy zeide een onbeperkt vertrouwen had ln het materiaal waarmee hy reed, stoof hy de baan terug in Noordeiyke rich ting, waarbij hy een snelheid bereikte van 244.9 myi per uur, Vóór de mijl, die voor da officieele tijdopnemlng geykt was, maakt* hy een flying-start over een afstand van 5% mijl. Na afloop van de race verklaarde Camp bell, dat het uitzicht slecht was, speciaal bU den tweeden rit, zoodat hij vaak moeite had om te zien waar hy wa6. De sensatie, die hy tydens de razende race had, beschreef hij zelf als een gevoel „alsof hy naar boven viel." Hy was enthousiast over de prestatie van den race-wagen en den motor, die vol gens hem bewees hoe superieur het werk der Brltsche technici was. De wagen gedroeg zich magnifiek en Campbell was er van overtuigd, dat men er nog grootere snelheid uit zou kunnen halen maar onder de be staande omstandigheden zou dit geiyk staan met zelfmoord. Bij de race in Noordelyk* richting bedroeg het zicht volgens Malcolm slechts 300 yards, waardoor hij aan snelheid verloor. Wanneer het zicht beter ls en de conditie van het strand eveneens gunstig is, hoopt hy zyn thans gevestigd record te kun nen verbeteren, Campbell heeft een avontuurlyk leven, waarin de knalpot altijd een groote rol heeft gespeeld. In 1905 begon hy zyn carrière als motorrenner, terwyl hy in dien tyd even eens met succes vliegtuigen bouwde. Hy be steedde een fortuin aan het verbeteren van motoren en race-wa.gens en vestigde in 1828 het wereld-kampioenschap voor race-auto mobielen op zyn naam dat echter spoedig door majoor Segrave roet zyn .Golden Er- row" gebroken werd. De door Campbell ge bruikte Supercharged Napier Aëro-Motor is van hetzelfde type als de motoren, die by de laatste wedstryden om de Sclineider-Oup de Engelsche vliegtuigen hadden en waar mee zij de Cup wonnen. Engeland houdt op het oogenblik alle snelheidsrecord te land, te water en ln de lucht. Het wereld-snel heidsrecord in de lucht bedraagt 357 mijl en staat op naam van den vlieger-comman dant Orlebar. Het snelheids-record te water bedraagt 98 mijl per uur en werd gevestigd door majoor Segrave met zyn race-boot „Miss Engeland."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2