IETS FUHS Franken's f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Broodfabrieken J; dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 9 FEBRUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17687 AANGIFTE MOET GP STRAFFE VAN VERLIES VAN VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL frissche boel hela hewi Mr. dr. K. J. Frederiks De nieuwe secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken De ex-keizer en zijn vlucht naar Nederland Verkiezingen te Moskou De Retraitehuizen te Bergen en Noordwijkerhout De ongelukken op den Amsterdamschen Straatweg De hulpverleening in den Raad van Halfweg besproken Na de aardbeving op Nieuw Zeeland Ijs in de Zuiderzee Geheimzinnige ontploffing te IJmuiden De Kennemerlaan in rep en roer Elfde verjaardag van 's Pausen kroning Actie viscblossers en vischknechts te IJmuiden Brand te Venlo zoo 'n lekkere boterham van Franken! De beleediging van Mussolini Drie slachtoffers van een vliegongeval Garnizoen te Amersfoort Het spoorwegongeluk bij Krakau Reeds tien dooden geborgen VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De opstand op Madeira Goedkoope sovjet-producten BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b() vooruitbetaling. ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1l regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bi) vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regeL 'e abonné's no dit bisd rijn ingevolge de versekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeiijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van eer duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. fceze week zal de Kamer een aanvang lllaken met de behandeling van de Suri- ftaamsche begrooting voor 1931. Dit deel het Rijk bezorgt Nederland heel wat *toa,ncieele zorgen, want de onderhavige eSrooting eischt een rijksbijdrage van 0llgevear 40 procent van het totaal der feer laag gehouden uitgaven. Het is ech- onze plicht om voor de daar wonende ederlanders te zorgen en ons de offers getroosten. Bedroevend is het, dat, 'Waar jaarlijks eenige millioenen in dien Put verdwijnen, de ekonomische ontwik- 1eUng van dit gewest ook in de toe- °mst nog weinig hoopvol is. Verschil- ('nde pogingen zijn in die richting reeds aangewend en het Suriname Studie- i yndicaat en de Ondernemersraad heb- eh tevergeefs getracht het Neder- aQdsch kapitaal voor dit gewest te in- i lessee ren. Ket ligt voor de hand, dat de bespre ngen in de Kamer over deze begrooting eeds in mineurtoon gevoerd worden, I °hder scherpte evenwel, want er is nie- npd, die het toovermiddel weet om ®h toestand in korten tijd te wijzigen. 1 71 den Kolonialen Raad te Paramaribo enkt men daar blijkbaar anders over j lijdt men aan overgevoeligheid. Als np de debatten leest, die aldaar over e2e begrooting gevoerd zijn, dan kan toen niet anders zeggen, dan dat het een frissche boel is. Tevreden over hetgeen Nederland doet I id de leden niet, want volgens hen °rden de gelden gegeven onder morren verwijt. De heer May zeide, dat het •deer en meer op het Surinaamsche volk ed indruk maakt, dat een geuite ^edsch juist niet vervuld wordt, en dat j^d daarbij afgaat op rapporten van ed, die het Surinaamsche volk als ge- eel geen goed hart toedragen. >»Hoe men in Regeeringskring denkt °ver Suriname en zijn bevolking, daar- ^d geeft de rede van den Minister van j^oloniën in de Kamer bij de behande- 'dg van de begrooting voor 1930 blijk, j-diiners, volgens die Excellentie draagt et Surinaamsche volk van alles en nog ^at de schuld. Er is zelfs niet tegenop |>e2ien, ons te hoonen. Maar gelukkig ehoeven wij ons van al het gezegde ^ets aan te trekken, gezien de wijze, ddrop leden van de Kamer zich uitlie- ed over de mentaliteit van deze Excel- dtle." voorzitter van den raad vond het iet eens noodig, den spreker tot de orde r°epen. Over de uit Nederland gezon- ed ambtenaren was deze spreker ook eelemaal niet tevreden, en dat er per- a°hen van vreemde nationaliteit be- l0edid werden, noemde hij Neerland's ^toacht te kijk zetten. Het zou hem iet verwonderen, als men te avond of e hiorgen nog eens een of andere groot- r^itf uit China of Japan Gouverneur au maken, om te trachten dit land tot elzijn te brengen. ^eze kritiek en deze taal waren echter maar kinderspel bij wat de heer lftions liet hooren. Deze had het over gehalte der elementen, die in deze olonie een onderdak zoeken en naar ler worden uitgezonden met hooge Garissen om de inheemsche krachten Wichtsbesef voor te gaan en hun lel- lrig te geven. Als hij daarna zegt, dat aar Suriname voor het meerendeel -Minderwaardige krachten overkomen, le het Nederlandsche gezag meermalen tot oneer strekken, verzoekt de voorzit- r hen spreker toch, zich wat te mati- Zonder protest mag hij echter zeggen, r9,toen in Suriname leeft in een sterk edorven atmosfeer. „Die sterk bedorven toosfeer is naar zijn innige overtui- aan te merken als nawee van een ^ewind in dit land, dat men met alle edensn mag aanduiden als een bewind booze hartstochten, een bewind dat heeten mag een drankbewind van- eSe de ruime mate waarin toentertijd °°r den Landvoogd zelf en door allen, e hem lief waren, hunne kelen moch- borden bevochtigd." Als hij het later heeft over de be- phursperiode, waarin machtsmisbruik, MMpepering, spionnage en achterklap ^°°gtij vierden, en dat hij een ambte- aar, die een verkeerde handeling pleeg- e> zulks niet kwalijk nam, omdat deze e üupe was geworden van de vroegere echte omgeving, wordt hij gedreigd et ontneming van het woord. Als hij daarna spreekt over den oud- ouverneur en het leed, dat aan Staten- iedi eh is overkomen, zegt hij: „In waar- was hij nochtans niet slechts de erker, maar ook de beul", dan schorst de voorzitter de vergade rs. maar na de hervatting gaat da Ser Simons rustig door met te zeggen, at hij er zijn leedwezen over wenscht te drukken, dat hij door den voor af zoo verschillende malen tot de to'de is geroepen) maar het zal hem wel eer gebeuren. Hij zal verkeerde toe- ahden met naam en toenaam aandui den niet nalaten, de waarheid „door erS en been" te verkondigen. We gelooven niet, dat er hier te lande °S gemeenteraden zijn, waar het zoo Paansch toegaat als blijkens de versla- Stoi in cjen Kolonialen Raad van Suri- atoe. We zyn zeer benieuwd of de Ka- Eerstdaags zal in de „St.-Ct." de benoe ming verschijnen van mr dr. K. J. Frede- riks tot secretaris-generaal bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. De heer Frederiks is in 1881 te Middelburg geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversi - MR. DR. K. J. FREDERIKS teit te Leiden, waar hf) in 1906 op stellingen promoveerde. In 1909 voltooide mr. Frede riks zijn studie in staatswetenschap door ie promoveeren met een studie over de Jacht wet. Intusschen was mr. Frederiks in 1902 ver bonden aan .iet toenmalige departement van L., N. en H. In 1908 werd hij benoemd tot secretaris van de Staatscommissie voor de jacht. Naai' aanleiding van de werkzaam heden aan dit ambt verbonden werd hij in 1912 gedecoreerd met de ridderorde van Oranje-Nassau. Mr. Frederiks is tot 1928 verbonden ge bleven aan de afd. Landbouw van het depar tement van Binnenlandsche Zaken en .and bouw, terwijl hij reeds in 1922 tevens werk zaam werd gesteld aan de afd. binn bestuur, van welke afd. hij in 1925 chef werd. Mr. Frederiks was en is lid of secretaris van tal van commissies en op het oogenblik o.a. voorzitter van de centrale commissie voor de ruilverkaveling ais opvolger van minister dr Deckers. Van de nand van mr. Frederiks zijn tal van tijdsehrift-artikelen verschenen, terwijl hij zich ook speciaal heeft toegelegd op historische studiën. Zoo verscheen 'n 1922 van zijn hand een historisch werk over oüd- Nederlandsch strafrecht. Ook over Napoleon schreef hi) eenige werken. Op 31 Aug 1930 werd mr dr. Frederiks benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Een weloverwogen besluit. De Kreuzzeitung bevat een verklaring van Rijkspresident Hindenburg, waarin deze met kracht opkomt tegen de bewering van Ma joor b. D. Anker, dat de Keizer naar Neder land zou zijn vertrokken zonder zijn voor kennis, maar dat hij later voor een deel de verantwoordelijkheid zou op zich genomen hebben. Hindenburg erkent, indertijd met Anker te hebben gesproken over de gebeur tenissen in het Hoofdkwartier op 9 Novem ber, maar volkomen waar blijft wat Hinden burg schreef in de Kreuzzeitung van 10 No vember 1928, dat namelijk het besluit des Keizers niet alleen met zijn voorkennis, maar zelfs op zijn aanraden en dat der overige hoeren werd genomen en dat iedere andere voorstelling van zaken valsch is. Ook de be wering, dat de Keizer zou zijn gevlucht, al leen denkende aan eigen veiligheid, is on waar. Juist is de toedracht zooals deze is vermeld in de Kreuzzeitung van 27 Juli 1919, onderteelrend door Genera al-overste Flessen, Staatssecretaris Hinter, Generaal Freiherr von Marschall, Graaf von Schulenburg en hem, Hinderburg, waaruit blijkt, dat het be sluit weloverwogen was en door ons werd ge nomen om de voortzetting van den oorlog te verhinderen, den burgeroorlog te voorkomen en zoo het vaderland ellende en jammer te besparen. Van de 95 pet. stemde 66 pet. op do communisten Gisteren hadden de Moskouer Sovjet-vei kie zingen plaats. Ongeveer 95 procent der kie zers kwamen op, tegen 70 procent in 1929. Fr werden 2542 leden en plaatsvervangende leden gekozen, waarvan 66 procent commu nisten en de overige partijloozen. De meeste nieuwgekozenen zijn arbeiders. Ook zijn vele ingenieurs, artsen, schrijvers, kunstenaars en wetenschappelijke personen gekozen. Een vierde deel der nieuwgekozenen zijn vrouwen. Als verkiezingsleus gold, de verwezenlijking van het vijfjarenplan in vier jaren. Tijdens de verkiezingen zijn 34000 arbeiders tot de communistische partij toegetreder Van bevoegde zijde verneemt de „Msb.", dat de Retraitehuizen te Bergen en te Noord- wiikerl.out aan de Paters Redemptoristen zullen overgaan. mer in parlementaire taal bij de behan deling van de begrooting over deze de batten niet iets zal zeggen, want op deze wijze gevoerd, kunnen ze er nooit toe bijdragen om de verhouding tusschen I Suriname en Nederland gezond te maken, Aan het verslag van de Zaterdagmorgen gehouden raadszitting te Halfweg ontleenen wij het volgende: De heer Stokman brengt in de rondvraag ter sprake, de in de laatste dagen in de Haarlemsche pers druk besproken kwestie over het laatste ongeluk op den Rijksweg en de houding van het gemeentebestuur ten opzichte van den Haarlemschen Onge- vallendienst. Hij bepleit een betere samen werking, omdat die ongevallertdienst in dezen nuttig werk kan verrichten. De voorzitter is gaarne bereid verband- kosten en dergelijke kosten van den on- gevallendienst te vergoeden, doch is van meening, dat het niet aangaat, dat ieder lid van den ongevallendienst maar een atax kan nemen, om daarmede, op het eerste gerucht, naar deze gemeente te rijden om te zien of daar een ongeval is gebeurd, terwijl dan op deze gemeente de kosten zouden worden verhaald. Door haar ligging aan een drukken ver keersweg, heeft de gemeente reeds ontzet tend veel kosten voor ziekenhuisverple- ging. Het is onbillijk, dat deze gemeente de kosten betaalt, en pogingen, aangewend bij den minister van Binnenlandsche Zaken, om door wetswijziging hierin verandering te brengen, hebben tot nog toe geen suc ces. De heer Stokman vraagt, of den Haarlem schen ongevallendienst niet een subsidie kan worden verleend als vergoeding van kosten. De voorzitter antwoordt, dat die zaak thans niet aan de orde is. Wanneer deze subsidie vraagt, zal die zaak in den Raad worden behandeld. Opnieuw gevaar Ten gevolge van de groote aardbeving op Nieuw Zeeland dreigen in de buurt van hev aardbevingsgebied verscheidene gedeelten van bergpartijen en stukken land af te gle den of neer te storten. Men vreest, dat vooral aan de Kaap, waaraan Napier ligt, groote stukken land in zee zullen glijden, terwijl ook de plaats waar een voorlooplg kamp voor vluchtelingen Is gemaakt, ge vaar loopt. Twee schepen in het ijs bekneld Ongeveer ter hoogte van het eiland Mar ken ligt een sleepkraan door het ijs .ingeslo ten op de Zuiderzee. Dwars door Uitdam moest een motortjalk den strijd tegen het ijs opgeven en ligt nu eveneens in het ijs inge sloten. Voor de kust ter hoogte van Muiden en Huizen is de zee weer open. De Kennemerlaan te IJmuiden is Zater dagmiddag in rep en roer gebracht door een raadselachtige gebeurtenis, die men tot nu toe slechts beleefde In buitenlandsche steden, waar politieke woelingen aan de orde van den dag zijn. Omstreeks 4 uur werden de bewoners van deze rustige buurt opgeschrikt door twee hevige explosies, die tot ver in den omtrek gehoord konden worden. Hevig ontsteld snel den de menschen naar bulten. Men dacht aan een gasontploffing. Al spoedig zou blijken, wat de oorzaak van de ontploffing was. De bewoners van het perceel Kennemerlaan no. 40, de familie K. waren in doodsangst het huis uit gevlucht. Eenige buren hadden in den tuin achter de woning van de familie K. twee vlammen zien opstijgen, zoodat men althans wist, waar de ontploffing had plaats gevonden. De politie trok op onderzoek uit. Zij deed spoedig een eigenaardige ontdekking. In den tuin vond men n.l. een stuk lont, waaraan een koperen buis was bevestigd. Verder vond men in den tuin nog een gelei-achtige massa benevens stukken metaal. Klaarblijkelijk was er derhalve het een of ander projectiel ontploft. Een groot gat was in den grond ge slagen, terwijl voorts de schutting was be schadigd en een 9-tal ruiten In den achter gevel van de woning van den heer K. was gesprongen. Men heeft in de verste verte geen ver moeden, hoe en door wien het gevaarlijke voorwerp in den tuin is gebracht. Het oet, te oordeelen naar dc hevigheid der ontplof fing, in elk geval een zwaar met springstof geladen proiectiel zijn geweest, van volien- de capaciteit om een huis in de lucht to doen springen. Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde in IJmuiden groot opzien heeft gebaard, oe- wel het niet onmogelijk is, dat men hier te doen heeft met een misplaatste grap, is het ook niet onmogelijk dat kwaadwilligheid in het spel is, ofschoon degenen, die er bijna het slachtoffer van waren geworden, zich niet kunen indenken, wie daarvan verdacht zou kunnen worden. K~t i T P-'l "*fWrL-\v Vtop^- •••V" werd gewond. De politie stelt een ernstig onderzoek in. In verband met het gebeurde in de Ken nemerlaan vernemen wij nog, dat de Offi cier van Justitie gisteren een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld. De politie is er tot nu toe niet in geslaagd, den dader op te sporen. Men vermoedt thans, dat er niet zoozeer sprake is geweest van een vooraf beraamden aanslag, eerder denkt men nan een wraakneming of Iets dergelijks. Het voorwerp, dat tot ontploffing werd ge bracht, is vermoedelijk een „socket-distress- signal", een projectiel, dat door schepen wordt gebruikt als noodsignaal. De gevonden ijzerscherven enz. zullen na der door «ksKuMta worden onderzocht. Viering te Berlijn. Ter gelegenheid van den elfden jaardag der kroning van Pius XI tot Paus hield de Berlijnsche katholieke actie gistermiddag in de Philharmonie een feestvergadering, waar bij ook aanwezig waren de rijksminister voor verkeerswezen, Guerard, die voor posterijen Schaefzel, en verschillende andere vooraan staande katholieke persoonlijkheden. Het woord werd gevoerd door den pauselijken nuntius Mgr. Orsenigo, met als onderwerp: „Liefde jegens allen en van allen". Gelijk Plus XI uit innige liefde bij iedere ramp welke een volk trof, ter hulpe kwam, zoo moet de christelijke charitas steeds de deugd zijn van lederen christen. Maar als el ke individueele liefdesacties is verwild, dan blijft nog voor allen over de plicht van va derlandsliefde. Maar dit doet ieder naar zijn aard en op de wijze welke hij de beste acht. In de charitas vindt het vaderland een on derpand voor nieuwe verheffing en in de wereld zal de zin voor gerechtigheid en lief de de tegenstellingen verzoenen, welke den vrede bedreigen. Daarna werd het woord gevoerd door den voorzitter dr. Klausener, die ertoe aan spoorde, de politieke meeningsverschillen in den geest van liefde en gerechtigheid te be handelen. Tegen het mammonisme en het ongebreidelde kapitalisme dat wanorde sticht in de sociale verhouding bestaat slechts een geneesmiddel: liefde en gerechtigheid. Het lossen, geen taak voor de zeelieden Zaterdagmorgen vergaderde de IJmuider federatie, aangesloten bij den Centralen Bond en den Nsderlandsehen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, gecombineerd met hun leden havenarbeiders inzake de kwestie van de loggeriossing. Deze schepen worden met uitzondering van één pakker per logger gelost door de beman ningen. De vergadering stelde zich op het stand punt, dat het lossen en verwerken van alle visch van alle schepen het werk is van ha venarbeiders en vischknechts en dat de zee lieden daarbij geen taak hebben. Maandag 9 Februari zal geëlscht worden, dat ten minste vier man in lederen lagger zullen worden geplaatst. De vischknechts, eveneens georganiseerd in bovengenoemde vereenigingen, zullen wor den opgeroepen deze actie te ondersteunen door te weigeren vlsch van loggers te ver werken, die eventueel op andere wijze gelost is en op de markt ter verkoop zou worden geplaatst. Van deze besluiten is kennis gegeven aan de IJmuider Vischhandelvereeniging. Naar wij vernemen, zullen ook de vakgroe pen vischknechts van genoemde organisaties binnenkort vergaderen als gevolg van de weigering der IJmuider Vischhandelsveree- niging om tot bespreking te komen over ae opstelling van een collectieve arbeidsover eenkomst. Komt het in deze tot daadwerkelijk optre den, dan zullen op hun beurt de visch knechts een beroep doen op de vakgroep vischlossers. Hedenmorgen waren eenige loggers aan den afslag. Een drietal Scheveningsche log gers is om moeilijkheden te voorkomen, naar Scheveningen gedirigeerd om aldaar hun vangst te verkoopen. Zes Katwijksche loggers, die in IJmuiden bleven, werden door de bemanning zelf ge lost. De visch werd door de koopers gekocht zonder dat er zich moeilijkheden voordeden. Bij het weghalen van de visch hebben eenige knechts geweigerd. Overigens ging alles zijn gewonen gang. Bakkerij-inventaris en bestelauto verbrand In den afgeloopen nacht ontstond door onbekende oorzaak brand in het magazijn en de opslagplaats van de bakkerij van de firma Van Gasselt aan het Maasschrikkel te Venlo. Het vuur greep snel om zich heen en vernielde het geheeie gebouw met den aan wezigen voorraad meel, bakkerij gereedschap, benevens een bestelauto. Het magazijn van de firma Van Gasselt brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering ge dekt. Haarlem - Heemstede - Bloemeridaal Adv. Generaal-majoor Butler niet vervolgd Uit Washington wordt medegedeeld, dat tot groote verrassing van velen het departe ment van Marine de vervolging door den krijgsraad tegen generaal-majoor Butler, die ervan werd beschuldigd, Mussolini te heb ben beleedigd, uit niet nader medegedeelde overwegingen heeft stopgezet. Het departe ment van Marine zal zich ermee tevreden stellen, den generaal-majoor een berisping toe te dienen. Algemeen neemt men aan, dat de vervol ging is stopgezet, om te vermijden, dat ge neraal-majoor Butler in de openbare behan deling voor den krijgsraad zijn beweringen omtrent Mussolini herhaalt en met bewijzen zal trachten te staven. LONDEN, 9 Februari. Te Weiroa op Nieuw Zeeland stortte gisteren een vliegtuig naar beneden, tengevolge waarvan drie in zittenden werden gedood. De griep sterk afgenomen. Dienstplichtigen gaan uit Ede terug. De dienstplichtigen, welke bestemd waren voor het garnizoen Amersfoort, doch ln ver band met de aldaar heerschende griep naar Ede zi]n gedirigeerd, zullen zich weder zoo spoedig mogelijk naar het garnizoen Amers foort hebben te begeven, aangezien de griep sterk is afgenomen. De herhalingslichtingen, welke op 12 Febt onder de wapenen moeten komen, behoeven zich evenmin naar Ede te begeven. Omtrent het spoorwegongeluk, dat te Kra kau heeft plaats gehad, tengevolge van een verkeerden wisselstand, kan nader gemeld worden, dat dit ernstiger is dan men aan vankelijk gedacht had. Beide sneltreinen zijn met groote kracht tegen elkaar opgebotst; de locomotieven vlo gen vit de rails en sloegen om. De twee sto kers '.ren op slag dood. Van een der treinen werd de postwagen ineengedru' waardoor twee postbeambten om het leven zijn gekomen. Van de passa giers der treinen werden tot dusverre de lijken van een ingenieur uit Krakau en 5 andere personen geborgen. Een groot deel der e won den heeft ernstig letsel bekomen. Het ruimingswerk is in vollen gang. De ma- terieele schade is aanzienlijk. Het reddingswerk, op de plaats, waar de treinramp heeft plaats gehad, was gisteren avond ncj niet geëindigd. De berging van de lijken der slachtoffers en van de gewonden is buitengewoon moeilijk daar verscheidene wagens door het geweld van de botsing in elkaar geschoven zijn. Talrijke gewonden moesten uitgezaagd worden. Het aantal der slachtoffers is nog niet met zekerheid bekc..^ Er zijn ongeveer 46,ge wonden. Zaterdagmorgen werd de eerste steen gelegd voor de Prot. Chr. Nijverheidsschool aan de Tetterodestraat te Haarlem: Mej. J, f. JHinsbeeck legde den eersten steen Mr. dr. K. J. Frederiks, zal benoemd wor den tot secretaris-generaal van Binnenland sche Zaken. (biz. 1, 1ste blad) Bij het spoorwegongeluk te Krakau zijn reeds 10 dooden gebrogen. (biz. 1, 1ste blad) Griep in het garnizoen te Amersfoort af genomen. Dienstplichtigen, naar Ede gedi rigeerd, keeren naar Amersfoort terug. (blz. 1, lste blad) De retraitehuizen te Berden en Noordwij kerhout. (blz. 1, lste blad) Generaal Butled, die Mussolini beleedigde, zal niet vervolgd worden. (blz. 2, 1ste blad) De gladheid in Haarlem en Omstreken. (blz. 2, lste blad) Thans is ingediend een wetsontwerp tot heffing van 30 opcenten op den tabaks accijns op cigaretten. De opbrengst geraamd op vijf millioen gulden. (blz. 2, 2de blad) Visschers op de Zuiderzee in het >js vast geraakt. (blz. 2, 2de blad) Plannen voor een Noordpoolvlucht van de „Graf Zeppelin." (blz. 4, 2de blad) De profetie van Ludendorff en de „Osser- vatore". (blz. 1, 3de blad) Successen voor de Duitsche regeering in den Rijksdag. (blz. 1, 3de blad) Oud-minister van buitenlandsche zaken in Italië, Tittoni overleden. (blz. 1, 3de blad) De rietbranden op Cuba duren voort. Bom men ontdekt. (blz. 1, 3de blad) Mussolini over de vredelievendheid van Italië. (blz. I, 3de blad) Afwijzend antwoord van Severing op het verzoek van de Stahlhelm over een VoJks- begehren. (blz. 1, Sde blad) In den expresse-trein KeulenBrussel is een Nederlander beroofd. (blz. 2, 3de blad) Ernstige relletjes in den Jordaan te Am sterdam. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 767, stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.30 uur. Hoogste barometerstand 775.8 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 715.1 m.M. te Reykjavik. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zui delijke tot Zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, af en toe regen of natte sneeuw, lichte tot matigen dooi in het Wes ten, in het Oosten om het vriespunt tot lichten dooi. Troepen uit Lissabon. Uit Lissabon heeft men een torpedo-jager en een regiment soldaten met een aantal mi- trailleur-afdeelingen naar Funchal op Ma deira gezonden, om aldaar de orde te her stellen. De opstandige beweging, die daar is uitgebroken, naar aanleiding van de invoe ring van het graan- en meelmonopolie, heeft een grooten omvang aangenomen. De Por- tugeesche regeering verklaart, niet voorne mens te zijn, een wijziging in haar besluit te brengen. Men is er in Argentinië niet van gediend Argentijnsche fabrikanten hebben zich met een petitie tot de regeering gewend, opdat deze den invoer van sovjet-producten moge verbieden. Zü verklaren dat Rusland dumping uitoefent in ruwe materialen zoo wel als in gefabriceerde goederen in een zoodanigen omvang, dat deze noodlottig is voor de Argentijnsche industrie. Groote ladingen sovjet-artikelen zijn onlangs in de Argentijnsche havens aangekomen en wor den tot eiken prijs te koop aangeboden, zon der er acht op. te slaan, hoe laag deze prij zen ook zijn, mits zij maar lager zijn dan die van anderen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1