PRACHTIG Franken's f 750.- f250.- f125.- f50.- f40. Broodfabrieken bureauxnassaulaan49 Dn nummer bestaat uit bladen I I DINSDAG 10 FEBRUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17688 AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL een frissche boel Out Radiotoespraak van Z. H. den Paus Opening van het Vaticaansche Radiostation Hr. Ms. Heemskerck aan de Riviera 25 schepen in het iis in de Finsche Zee Jan C. de Vos overleden Verjaardag van 's Pausen kroning Japansche Veerpont gezonken Vijftig personen verdronken Het geparfumeerde bankbiljet Vechtpartij te Zwartemeer Een man gedood, een zwaar gewond De zgn. vorst van Geleen Iets nieuws Stille Omgang Jaarvergadering te Amsterdam Electriciteit in den tuinbouw Plantentrekken in den winter Broeimest vervangen door stroom dat brood van FRANKEN Ik eet het dadelijks De Kerkelijke Liturgie Een verklaring van het Doorluchtig Episcopaat Per auto naar Den Oever De pest De Itallaansche Oceaanvliegtuigen VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht „De Tribune" blijft uit de Openbare Leeszaal te Haarlem B. en W. handhaven hun besluit De Zondagswet in Engeland Wijziging aanstaande? Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per "Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 36 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN' TIES. 1—4 regels 60 ct..p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. ak°,nn®,8 op dit bind zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 4 Qfïflfl «en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringcn: I uUUUa"" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van eer duim ot wiisvinger bij een breuk van been öf arm bij verlies van *n anderen vinger. Deze week zal de Kamer een aanvang ■j^ken met de behandeling van de Suri- aamsche begrooting voor 1931. Dit deel ati het Rijk bezorgt Nederland heel wat 'hancieele zorgen, want de onderhavige e8rooting eischt een rijksbijdrage van °n8eveer 40 procent van het totaal der eer laag gehouden uitgaven. Het is ech- r onze plicht om voor de daar wonende ederlanders te zorgen en ons de offers getroosten. Bedroevend Is het, dat, aar jaarlijks eenige millioenen in dien verdwijnen, de ekonomische ontwik- eling van dit gewest ook in de toe tst nog weinig hoopvol is. Verschil de pogingen zijn in die richting reeds *ahgewend en het Suriname Studie- ^hdicaat en de Ondernemersraad heb- etl tevergeefs getracht het Neder- ahdsch kapitaal voor dit gewest te in- ^■esseeren. Het ligt voor de hand, dat de bespre ngen in de Kamer over deze begrooting eeds in mineurtoon gevoerd worden, Jder scherpte evenwel, want er is nie- n^d, die het toovermiddel weet om .eh toestand in korten tijd te wijzigen. 11 den Kolonialen Raad te Paramaribo ehkt men daar blijkbaar anders over lijdt men aan overgevoeligheid. Als nen de debatten leest, die aldaar over eZe begrooting gevoerd zijn, dan kan niet anders zeggen, dan dat het aar een frissche boel is. Tevreden over hetgeen Nederland doet de leden niet, want volgens hen °rden de gelden gegeven onder morren verwijt. De heer May zeide, dat het en meer op het Surinaamsche volk eh indruk maakt, dat een geuite ehsch juist niet vervuld wordt, en dat ?*eh daarbij afgaat op rapporten van rjeh, die het Surinaamsche volk als ge- eel geen goed hart toedragen. »Hoe men in Regeeringskring denkt °Ver Suriname en zijn bevolking, daar- y_ah geeft de rede van den Minister van H°loniën in de Kamer bij de behande- 'tig van de begrooting voor 1930 blijk, fablers, volgens die Excellentie draagt aet Surinaamsche volk van alles en nog ^at de schuld. Er is zelfs niet tegenop j^zien, ons te hoonen. Maar gelukkig Nloeven wij ons van al het gezegde Jets aan te trekken, gezien de wijze, /dop leden van de Kamer zich ultlie- b over de mentaliteit van deze Excel- Ntie." .De voorzitter van den raad vond het Jet eens noodig, den spreker tot de orde e roepen. Over de uit Nederland gezon- jjn ambtenaren was deze spreker ook eelemaal niet tevreden, en dat er per- s°ben van vreemde nationaliteit be- ^beind werden, noemde hij Neerland'? 0tlthacht te kijk zetten. Het zou hem Jet verwonderen, als men te avond of e Uorgen nog eens een of andere groot- elti uit China of Japan Gouverneur ?'°a maken, om te trachten dit land tct Welzijn te brengen. Deze kritiek en deze taal waren echter j}°8 maar kinderspel bij wat de heer Jdns het hooren. Deze had het over jjt gehalte der elementen, die in deze Nonie een onderdak zoeken en naar ^er worden uitgezonden met hooge garissen om de inheemsche krachten J Plichtsbesef voor te gaan en hun lel- ft8 te geven. Als hij daarna zegt, dat aar Suriname voor het meerendeel JJhderwaardige krachten overkomen, Je het Nederlandsche gezag meermalen N oneer strekken, verzoekt de voorzit- r den spreker toch, zich wat te mati- Zonder protest mag hij echter zeggen, jjt men in Suriname leeft in een sterk ^tiorven atmosfeer. „Die sterk bedorven ^biosfeer is naar zijn innige overtui- aan te merken als nawee van een eMnd in dit land, dat men met alle ^tienen mag aanduiden als een bewind Vab booze hartstochten, ees bewind dat heeten mag een drankbewind van wege de ruime mate waarin toentertijd ~°or den Landvoogd zelf en door allen, Je hem lief waren, hunne kelen moch- b worden bevochtigd." Als hij het later heeft over de be- ^bursperiode, waarin machtsmisbruik, jbpepering, spionnage en achterklap °°8tij vierden, en dat hij een ambte- "Jd, die een verkeerde handeling pleeg- zulks niet kwalijk nam, omdat deze e tiupe was geworden van de vroegere 6chte omgeving, wordt hij gedreigd ^et ontneming van het woord. Als hij daarna spreekt over den oud- j °Uverneur en het leed, dat aan Staten- j®ber. is overkomen, zegt hij: „In waar- ?eiti was hij nochtans niet slechts de eWerker, maar ook de beul". Dan schorst de voorzitter de vergade- Jn8, maar na de hervatting gaat de Simons rustig door met te zeggen. at hij er zijn leedwezen over wenscht ült te drukken, dat hij door den voor ster zoo verschillende malen tot de bttie is geroepen, maar het zal hem wel meer gebeuren. Hij zal verkeerde toe- banden met naam en toenaam aandui- en en niet nalaten, de waarheid „door Öaer8 en been" te verkondigen. TVe gelooven niet, dat er hier te lande gemeenteraden zijn, waar het zoo Paansch toegaat als blijkens de versla- BeP ln den Kolonialen Raad van Suri- De „Osservatore Romano" meldt, dat Z. H. de Paus Donderdagmiddag 12 dezer het Vaticaansch Radiostation zal openen door het lint door te knippen waarmee de motoren zijn verbonden. In een andere kamer zal Z. H., door op een knop te drukken, het station in werking stellen. Daarop begeeft de Paus zich naar de zaal, waar de microfoon is opgesteld. Daar zal Z. H. precies om 16.45 uur (midden-Euro- peesche tijd) in het Latijn de gansche wereld toespreken. De toespraak van Z. H. zal later in de voor naamste wereldtalen worden weergegeven. Hierop heeft de zitting plaats van de wetenschappelijke Academie waar Marconi tot lid zal worden benoemd. UITZENDING DOOR DEN K. R. O. Naar de directie van den K. R. O. mede- dee'de, zal de plechtigheid van de inwerking stelling van het Vaticaansche zendstation in ieder geval door den K. R. O. worden uitge zonden. De onderhandelingen zijn nog steeds gaande. De bedoeling was eerst om den zender van den K. R. O. direct per draad te verbinden met Rome. Dit plan heeft men echter mosten opgeven, daar de Telegraafdienst slechts over twee lijnen kan beschikken, die bovendien slechts tot Zürich loopen. Daar de plechtig heid juist valt op een tijd, waarin het tele foonverkeer zeer druk is, maakte de Tele graafdienst bezwaar tegen het afstaan van een lijn aan den K. R. O. Thans echter bestaat de mogelijkheid, dat de zender van den K. R. O. Donderdag middag via Langenberg per draad met Rome zal worden verbonden. Dit is echter nog niet geheel zeker. Er worden hieromtrent n.cg besprekingen gevoerd in Keulen. Mocht blij ken dat ook dit plan niet uitgevoerd kan worden dan zal de K. R. O. de uitzending uit den aether opvangen en opnieuw uit zenden. Een ontvangst te Nice Ter gelegenheid van het bezoek van Hr. Ms. Jacob van Heemskerk aan de Riviera, is te Nice onder voorzitterschap van den heer S. van den Bergh en met onze consuls te Nice en Monte Carlo tot eere-voorzitters, een comité gevormd, dat commandant en officieren op Woensdag 18 Februari te 16 30 uur een thee en op Zaterdag 21 Febr. te 21 uur een diner zal aanbieden, belde ln het Palais de la Méditerrannée. Kaarten zijn tot 15 Februari te verkrijgen aan het Ned. con sulaat en bij het bureau Insulinde, 15 Rue Grimaldi, Nice. Voor onderofficieren en manschappen zal het comité o.a. autotochten organiseeren. Nabij het eiland Hogland in de Finsche Zee liggen 25 schepen van verschillende na tionaliteit in het ijs vast. Alle pogingen ze te bevrijden zijn tot dusverre tevergeefsch geweest. Al deze schepen zijn op weg Man Leningrad naar het Westen blijven steken. Volgens draadlooze berichten van boord der schepen beginnen de voorraden kolen en levensmid delen uitgeput te raken, zoodat te Reval on gerustheid heerscht over het lot der schepe lingen. Gisternacht is te Den Haag op vijf en zeventig jarigen leeftijd overleden de oud-acteur Jan C. de Vos. Jan C. de Vos studeerde aanvankelijk voor architect, bezocht daarna eenigen tijd de Leidsche Universiteit en kreeg ten slotte een engagement bij „Het Nederlandsch Tooneel", waarbij hij in 1876 debuteerde. Na liquidatie van dit gezelschap, kwam hij bij „Le Gras en Haspels". Vervolgens stichtte hij te Rotterdam met Willem van Korlaar Sr. een eigen gezelschap, dat tot 1895 heeft bestaan. Na korten tijd bij Prot te Amsterdam te hebben gespeeld, kwam hij opnieuw bij het toen „Koninklijk" geworden Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. Ook Is de overledene geruimen tijd hoofd redacteur geweest van de „Haagsche Cou rant". In 1918 was Jan C. de Vos verbonden aan „Het Tooneel", directeur Willem Royaards en daarna aan het „Hofstad-tooneel", on der leiding van Cor van der Lugt Me'sert. Ook als tooneelschrijver was de over ledene bekend. Voorst was hij leeraar aan de Tooneelschool. In de nabijheid van de haven van Kobe kwam het Fransche passagiersschip „Por- thos" in botsing met een stampvolle veer pont, die op slag ronk. 25 personen werden reeds gered, doch men gelooft dat er 50 vermist worden, die naar men vreest zijn verdronken. name. We zijn zeer benieuwd of de Ka mer in parlementaire taal bij de behan deling van de begrooting over deze de batten niet iets zal zeggen, want op deze wijze gevoerd, kunnen ze er nooit toe bijdragen om de verhouding tusschen Suriname en Nederland gezond te maken. Pontificale Hoogmis te 's-Gravenhage Ter herdenking van den verjaardag van de kroning van Z. H. Paus Pius XI heeft Z.Exc. Mgr. L. Schioppa, internuntius bij het Nederlandsche Hof Zondagmorgen in de kerk van O L. Vrouw van Goeden Raad aan den Bezuidenhoutscheweg te Den Haag, een pon tificale Hoogmis opgedragen, waarna het Te Deum werd gezongen. Bij deze plechtigheid waren aanwezig Hunne Excellenties de Ministers van Arbeid en van Defensie, de gezanten van Oostenrijk, Cuba, Spanje, Polen, België, Denemarken, Portugal, Brazilië, Venezuela, Hongarije, Italië, Argentinië, Mexico en de zaakgelas tigde van Peru. De gezanten waren vergezeld van hun echtgenooten en het personeel der legaties. Eveneens waren tegenwoordig de afgevaardigden van de verschillende R. K. studenten-vereenigingen. De kerk was tot in alle hoeken gevuld. Een goed gekozen litur gische muziek luisterde de plechtigheid op. Een Parüsch agent met een goeden neus Een Parijsch agent heeft dezer dagen bewijs gegeven van een buitengewonen speur zin bij de ontmaskering van een dief. In een bekend café op Montpamasse zat een dame, die bij een van de vele gelegen heden, dat zij genoodzaakt meende te zijn haar neusje te poederen, een biljet van honderd francs uit haar taschje liet vallen. Een als heer gekleed persoon raapte het op en trachtte meteen het café te verlaten. Doch reeds hadden anderen den diefstal gezien en voordat hij uit het café was ge draaid, was de dief reeds gearresteerd, schrijft de „Tel.". Een agent werd ontboden, die den man ondervroeg, doch deze zeide, dat hij van niets wist, zijn consumptie had betaald en den tijd gekomen achtte hei- café te verlaten. De man werd gefouilleerd en er verschenen eenige biljetten van hon derd francs uit zijn zak. Nu kwam echter de speurneus van den agent te hulp. Hij berook de biljetten een voor een, vroeg de dame of hij ook even aan haar taschje mocht snuffelen en in een oogwenk had hij de honderd francs ontdekt, die even wel riekend waren als het taschje. Voor dit overtuigend bewijs is de man gezwicht en heeft den diefstal bekend. Drie arrestanten Zondagavond is te Zwartemeer onder de gemeente Emmen zwaar gevochten, waaroij een persoon werd gedood en een gewond. In een café zaten de jongelui R. Valke, Ch. Munnik en H. Walters, allen arbeiders uit Zwartemeer, die na een woordenwisseling met den 46-jarigen Lippold en diens 20-ja rigen zoon buiten den strijd voortzetten, waarbij van het mes gebruik gemaakt werd. De 46-jarige H. Lippold werd zeer zwaar gewond en per ziekenauto naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overgebracht, doch overleed onderweg. Zijn 20-jarige zoon werd zwaar gewond, doch kon, nadat dr. Haverkamp uit Klazinaveen de eerste hulp had verleend, naar huls worden vervoerd, ten einde daar verder verpleegd te worden. Gisteren was de toestand niet direct levens gevaarlijk. De twee andere jongelieden wer den eveneens gewond door messteken, doch zij konden, nadat ze door een geneesheer waren verbonden, naar huis terugkeeren. In den loop van den avond werd nog een onderzoek Ingesteld door de marechaussée van Klazinaveen, waarop Valke, Munnik en Walters gearresteerd werden en voorloopig in de marechausséekazeme opgesloten. De woordenwisseling liep over het feit, dat de jonge Lippold ontkende, betrokken te zijn geweest bij een diefstal, waarbij tie drie andere betrokken waren geweest. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van mr. F. J. L., wonende te Geleen, zich noemende vertegenwoordiger van de landsheerlijkheid van het graafschap Ge leen, als leenbezitter van Dammerscheid en Werenderhof, die cassatie had aangeteekend tegen een arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, waarbij hij met bevesti ging van een vonnis der rechtbank te Maas tricht wegens huisvredebreuk en vernieling is veroordeeld tot f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. De ideale spiegel-belichttng is die belich ting, waarbij alle slagschaduw vermeden wordt en een verblinding van dengene, die hem gebruikt, onmogelijk maakt. Men heeft dit probleem al op verschillende manieren tot oplossing trachten te brengen, maar al tijd zonder resultaat. Dezer dagen Is er ech ter een spiegelverlichting in den handel ge bracht, die aan alle eischen schijnt te vol doen. Deze lichtspiegel is door vier onzicht bare ingebouwde gloeilampen omgeven en de reflector straalt van boven, onder, links en rechts een zóó zacht licht op het ge laat, dat gevoelige personen er niet eens door verblind worden en van den anderen kant wat voor scheren, schminken en fri seeren van zoo'n groot belang is geen enkele schaduw op het gezicht geworpen wordt. De spiegel is handig genoeg om op reis meegenomen te kunnen worden en men kan hem op ieder stopcontact aansluiten. De voet bevat een laadje, waarin scheer- en toiletartikelen geborgen kunnen worden. Behalve als spiegel kan het licht echter ook als bureaulamp, die niet verblindt, gebruikt worden, want de achterzijde is daarvoor speciaal ingericht en wanneer men het ho rizontaal plaatst, zoodat het licht tegen net plafond valt, kan men het als nacht- of zie- kenlamp gebruiken. Zondagnamiddag om één uur hield het gezelschap van den „Stillen Omgang" (e Amsterdam in het Roothaanhuis aan de Torengracht zijn jaarvergadering. Vertegen woordigd waren de over het geheele land verspreide zusterafdeelingen. Vanuit de uiterste hoeken van ons vaderland waren de bestuursleden opgekomen. Om ongeveer l'A uur opende de vice- voorzitter van Amsterdam, de heer v. d. Broeke, de vergadering en maakte allereerst excuus, dat het wat laat was geworden. Spr. verzocht daarna den secretaris over te gaan tot voorlezing van het jaarverslag. Hierna volgde de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, welke met een klein batig saldo werd afgesloten. Daarop volgde mededeeling over het gou den feest van het gezelschap in Amsterdam. De vice-voorzitter deelde mede, dat nog slechts één der oprichters in leven is en wel de heer Elzenburg, thans nog voorzitter van het gezelschap. Inmiddels kwam de Hoogeerw. Heer Dr. v. Noord, Deken van Amsterdam, ter ver gadering, die met daverend applaus werd begroet. De vice-voorzitter deed mededeeling, dat op 15 Maart a.s. het gouden feest zou wor den herdacht door een pontificale H. Mis, op te dragen door Z. D. H. Mgr. Aengenent. Des namiddags om twee uur een grootsche feestvergadering in het concertgebouw. Het bestuur hoopt hier alle zusterafdeelingen aanwezig te zien. Voor de deelnemers zijn toegangsbewijzen verkrijgbaar bij aanvrage aan den heer Elzenburg, N.Z. Voorburgwal, Amsterdam. Aan de besturen der zuster afdeelingen zijn reclamebiljetten gezonden, om in de verschillende kerkportalen op te hangen. Hierna volgde de toewijzing der verschil lende kerken voor de aangesloten genoot schappen, zoowel voor de bedevaarten van 14 op 15 Maart als voor die van 21 op 22 Maart. Na beëindiging van dit moeitevolle punt, werd de vergadering te ongeveer kwart voor 4 uur gesloten. In de redoutezaal te Maastricht hield op uitnoodiging van de directie der stroom- verkoopmaatschappij, ir. J. H. Riemens, rijkstuinbouwconsulent te Naaldwijk, een le zing over de toepassing der electriciteit in den tuinbouw. De proeven werden te Naaldwijk in twee erlei richting genomen. Ten eerste als verwarmingsproeven, spe ciaal tot het vervangen van broeimest door electrische energie, en tot het vorstvrij hou den van kassen in het vroege voorjaar: en ten tweede als belichtingsproeven bij het kweeken van planten in den winter. De eerste reeks proeven is genomen met de komkommer- en met de tomatenteelt. Op vier verschillende wijzen werd te werk gegaan. In het eerste proefveld werd alleen de bodem verwarmd, in het tweede naast den bodem tevens de lucht der broeikas, in het derde werd naast broeimest, electrische ver warming toegepast en in het vierde werd ter contröle de gewone verwarmingsmethode gevolgd. De uitkomsten spraken sterk ten gunste der electriciteit; deze gaf niet alleen over vloediger, maar vooral vroegtijdiger uitkom sten. De vruchten waren eerder rijp en be ter van kwaliteit. Nadeelige gevolgen werden niet waargenomen: van uitdrogen van den grond was geen sprake. De mogelijkheid is volgens spreker abso luut aangetoond: in het a.s. seizoen zal wor den nagegaan, of deze kunstmatige teelt ook rendabel is in economischen zin Ook het vorstvrij houden van overigens onverwarmde kassen is door spreker met goed gevolg beproefd in een zoogenaamd „warenhuis" van 33 op 37 meter. Begin April, als met de tomatenteelt wordt aangevangen, is de temperatuur over dag hoog genoeg in zulk een warenhuis, maar zoodra nachtvorsten optreden, worden de planten gedood, of althans sterk terug gezet in hun groei. Door de electrische verwarming is de oogst het vorig jaar 14 dagen vervroegd: hij be gon reeds op 13 Juni, waardoor de finantl- eele inkomsten zeer gunstig werden. De op brengst was in totaal 9453 kilogram tomaten of 3.per z.g. éénruiter. Aan stroom werd verbruikt 2400 K.W.U. a 2 cent, hetgeen neerkomt op nog geen vijl cent per éénruiter. Hier ziet spr. beslist ook een economische mogelijkheidde proef heeft reeds toepas sing in het bedrijf gevonden. Ten slotte kwam spr. tot de electrische verlichting. In den winter kan de kweeker alle uitwendige omstandigheden beheerschen maar het zonlicht ontbreekt. Ook bij de beste zorgen krijgt hij lange geëholeerde planten. Na langdurige en veelvuldige proefnemin gen is het spr. ten slotte gelukt midden in den winter komkommerplanten te kweeken, die hij den aanwezigen liet zien, en die in derdaad alle kenmerken van welgeslaagde zomerplanten vertoonden. Dit hoopvol resultaat werd behaald door een langdurige bestraling met rood neon licht, terwijl alle andere, ook de duurste be lichtingsmethoden faalden. De kas, waarin de proef volkomen slaag de, bevatte één neon-buis van 1.75 c.M. leng te met een capaciteit van 850 Watt en slechts 110 volt spanning. Per plant heeft de proef aan stroom (dus afgezien van de installatie) circa zes cents gekost. De practijk zal verder wel de econo mische zijde onder de loupe nemen. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Adv. Op verzoek van het Doorluchtig Episco paat van Nederland is in „Ons Liturgisch Tijdschrift", orgaan der vijf officieele Dio cesane Liturgische Vereenigingen in Neder land, onderstaande verklaring opgenomen. Naar aanleiding van een streven, dat in den laatsten tijd wordt waargenomen, meent het Doorluchtig Episcopaat goed te doen met te verklaren: I. dat het verschillende meeningen en nieuwe praktijken, die in den laatsten tijd, niet zonder miskenning der waarde van de tot nu toe bestaande, als „ideaal-liturgisch" of als „liturgisch" worden gepropageerd, niet kan aanvaarden: 2 dat het wel ten sterkste aanbeveelt het bevorderen der liturgische plechtigheden en haar luister, door er voor te zorgen, dat deze zoo waardig, eerbiedig en liturgisch mo gelijk geschieden, om zoo de geloovigen te brengen tot beter begrip en waardeering daarvan en tot actieve deelneming daaraan, vooral door het meezingen der liturgische gezangen 3. dat het tevens met nadruk wenscht voor te houden, dat daarbij geen veranderingen mogen worden ingevoerd tegen de voorschrif ten en verlangens der Kerkelijke Overheid, die in dezen alleen bevoegd is: 4. dat het ten volle erkent de waarde van de Liturgie der Oudheid èn als middel tot beter begrip onzer tegenwoordige Liturgie èn als model van den waren geest der Liturgi sche plechtigheden, maar dat het daarmede die oude Liturgie geenszins wil beschouwd zien als het eenlg ware en eenig-goed-litur- gische 5. dat het geenszins toelaatbaar acht van de thans geldende Kerkelijke voorschriften en van de thans bestaande wettige gewoon ten af te wijken en eigenmachtig tot de oude Liturgie terug te keeren; 6. dat uit eerbied voor de zaak, waar het om gaat, een al te lichtvaardig gebruik van het woord „Liturgisch" dient te worden ver meden. Er ligt in de termen „Liturgie" en .Litur gisch" iets gewijds, iets heiligs. Daarom ligt er ook iets stuitends in het bezigen van deze woorden als reclame voor kunst- of kunst- nijverheidsproducten. Daarenboven wekken die woorden noodza kelijk de gedachte aan een bijzondere sanc tie der H. Kerk, wat moet worden voorko men, waar die volstrekt niet bestaat. 7. dat, waar de Liturgie feitelijk is de door het Kerkelijk Gezag geregelde openbare eere- dienst, het vanzelfsprekend ls, dat bij de li turgische beweging en vooral bij liturgische praktijken op de allereerste plaats moet worden gevraagd naar de voorschriften van de bevoegde Overheid. w. g. J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. R. HOPMANS, Bisschop van Breda. A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. En de gevolgen Een bekend Amsterdamsch medicus heeft Zondag met zijn zoon per auto, vanuit Medemblik langs den nieuwen WieringerdijK, het dorp Den Oever op Wieringen trachten te bereiken. Niet lettende op de borden, welke door de directie der Zuiderzeewerken waren geplaatst, is men doorgereden en in een ge deelte opgespoten klei terecht gekomen met het gevolg, dat de wagen tot aan de beide assen in de slappe specie wegzakte. Met behulp van toegesnelde Zuiderzee- arbeiders werd getracht den wagen op vaste- ren bodem te krijgen, hetgeen echter niet gelukte. Eerst na enkele uren na aankomst van een auto met technisch personeel uit Medemblik, slaagde men er ln den wagen uit zijn netelige positie te bevrijden. Stijgend aantal slachtoffers Blijkens ontvangen mededeelingen zijn in het tijdvak van 30 November tot 27 December 1930 in Ned.-Indië 595 personen aan pest overleden tegen in de vorige periode 50L 870.000 lires per stek De Italiaansche oceaanvllegtuigen zijn door de Braziliaansche regeering gekocht voor 870.000 lires per stuk, betaalbaar in vier termijnen, hetzij in geld, hetzij in koffie. Verklaring van het Doorluchtig Episcopaat met betrekking tot de Kerkelijke Liturgie. (blz. 1, 1ste blad) Overleden is de oud-tooneelspeler Jan C. de Vos. (blz. 1, lste blad) België en zijn fortenbouw. (blz. 1, lste blad) Radio-toespraak van Zijn Heiligheid den Paus bij de opening van het Vaticaansche Radiostation. (blz. 1, lste blad) Ernstige vechtpartij te Zwartemeer. (blz. 1, lste blad) Japansche veerpont gezonken. Vermoe delijk 50 personen verdronken. (blz. 1, lste blad) Duitsche Rijksdag. Wijziging van het Reglement van Orde. (blz. 2, 2de blad) De Sovjet-Unie en Turkije nemen deel aan de Europeesche Conferentie. (blz. 2, 2de blad) Brand in een renstal te Oakland. 3 personen en 80 paarden omgekomen. (blz. 2, 2de blad) Marine-begrooting der Ver. Staten ten be drage van 344 millioen dollar aangenomen. (blz. 2, 2de blad) Rede van Henderson over de ontwapening. (blz. 2, 2de blad) De orde op Madeira hersteld. (blz. 2, 2de blad) Jhr. mr. Rh. Feith benoemd tot vice-pre sident van den Hoogen Raad en mr. dr. K. J. Frederiks tot secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. (blz. 3, 2de blad» Rapport van bewindvoerders en accoun tants over de Handels- en Landbouwbank. (blz. 3, 2de blad) Vragen van mr. Boon aan den minister van financiën betreffende extra-steun aan de ge meenten voor uitkeering aan werkloozen in bepaalde bedrijven. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Stilstand LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.32 uur. Hoogste barometerstand 774 mM. te Weenen. Laagste barometerstand 723.5 ttM. te Seydisfjord. Verwachting: Matige tot krachtigen, later afnemende, Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regenbuien en zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt heden te 7.40 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuidwes ten! B. en W. van Haarlem hebben hun besluit, waarbij het dagblad „De Tribune" uit de openbare leeszaal van Haarlem werd ge weerd, gehandhaafd. Zooals reeds gemeld is» werd in de jongste vergadering van den gemeenteraad een motie aangenomen van den heer Joosten (S. D. A. P.) om B. en W. uit te noodigen geen maatregelen ten opzichte van „De Tribune" te nemen. Aan dit verzoek van den Raad hebben B, en W. dus niet voldaan. „De Tribune" blijft uit de openbare lees zaal. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het Engelsche Ministerie van Binnen landsche Zaken bezig is met de voorbereiding van een wet, waardoor de Londensche County Council en de plaatselijks autoriteiten in de andere steden de bevoegdheid zullen krijgen, om naar eigen inzicht bij verordening bios coopvoorstellingen, het open hebben vaa musichalls en andere publieke vermakelijk- beden op Zondag toe te staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1